ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 1 - Donderdag 30 Sept. '43 Telefoon no. 33 Direcloiu'-Admlnla^tou (A4vortentieclief) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hcofdredeotenr k 2620 A- J' BB L00ZS- Zi9rilt299mtgave N.V. „Do Zleribzeeeohe Nieuwsbode"M. J. SOBTBM, Manhnleetraat, Zleritzee no. 137677 100ste Jaerg. No 15356 DE NIET-INGELEVERDE RADIOTOESTELLEN (Van onzen Haagschen redacteur) Het Deutsche landesgericht heeft in de laatste dagen reeds tal van personen tot gevoelige gevangenisstraffen veroor deeld, omdat zij niet voldaan hadden aan de bij de beschikking van 13 Mei 1943 vastgestelde verplichting, hun radiotoe stellen aan de daartoe aangewezen in stanties in te leveren. En het is te ver wachten, dat in de komende dagen nog tal van andere gevallen van dezen aard door dit Landesgericht behandeld zullen worden en dat derhalve opnieuw een aantal personen in de gevangenis zal moeten boeten voor het feit, dat zij hun radiotoestel wilden behouden. Naar aanleiding hiervan heeft Ober- staatsanwalt dr. Oegg in de dagelijk- sehe persconferentie er nog eens nadruk kelijk op gewezen, dat men de veror deningen en beschikkingen, die de Duit sche Overheid in het bezette Nederland- sche gebied neemt, stipt dient op te volgen, wil men niet de onaangename gevolgen ondervinden, die de overtre dingen met zich medebrengen. Velen reeds hebben eerst in de gevangenis ingezien, dat het beter geweest ware, dat zij zich tevoren aan de verordeningen gehouden hadden. Wat nu de overtreding van de radio- beschikking betreft, is reeds bij de ver schillende zittingen van het Landesge ridht gebleken, dat de verordening niet alleen uit een geest van oppositie werd overtreden, doch ook vaak uit overwe gingen van materieel gewin, uit gemak zucht, uit gewetenloosheid, terwijl ook dikwerf de meening heersc'hte, dat de straf toch wel niet zoo ernstig zo-u zijn. De Duitsche overheid had de verwach ting, dat de jadio-beschikking, die in de dagen van het politiestandrecht werd uitgevaardigd en na de opheffing van dit standrecht -ongewijzigd van kracht bleef, door een ieder op verstandige wijze zou worden nageleefd, vcpiral ook o-mdjat de tekst zoo duidelijk was, dat er geen uitvluchten mogelijk waren. Toch is het bij de zittingen van het Landesgericht gebleken, dat de overtreders zich beroe pen op omstandigheden en uitvluchten, die lijnrecht met den duidelijken tekst Van de verordening in strijd zijn. Als b.v. in de beschikking wordt ge zegd, dat ALLE radiotoestellen moeten worden ingeleverd, dan is 'het nutteloos zich voor den rechter te beroepen pp het feit, dat het toestel beschadigd of on bruikbaar was, of op de omstandigheid, dat het een zelfgemaakt toestel was of op de meening, dat men sledhts éép toestel zou moeten inleveren en het an dere behouden. Ook een beroep op het feit, dat men geen tijd of geen gelegenheid -had, het toestel in te leveren, o-mdat men op reis was of omdat het toestel in repa ratie was, wordt niet aanvaard, omdat men dan tijdig de bevoegde instantie daarvan had kunnen verwittigen. Voorts is gebleken, dat men de verantwoording op andere leden van het gezin tracht af le schuiven of het toestel bij kennissen heeft verborgen. In het eerste geval wordt het gezinshoofd ter verantwoor ding geroepen en in het tweede geval wordt niet alleen de eigenaar van het M M M (v» M M W W W W Gezamenlijk gedeeld leëd sohefM meer. ouderlingen band den gezamenlijk ge. deeld genot. Feuilleton Onder zwaar schuldbewustzijn 13 door Robin Och, ik geloof, dat zij' niet zoo heel wel bij' het hoofd is. Wat Zeg je nu?..,. Niet wel bij het hoofd?... Ze is zoo bij! als iets en een uitstekende zakenvrouw! Dat heeft Ze wel bewezen bij' het verhuren vanj van het 'huis. En over het geheel schijnt ze haar bezit uitstekend te beheeren. Ze moet onmetelijk rijk zijn! 't Zal mij benieuwen, wie ze al haar geld na laat. Gerard van den Heuvel wordt al gemeen a Is haar toekomstigen erfgenaam genoemd. Hij is althans hiaat naaste bloed verwant. Hoor eens, Robert, zei mevrouw de Roode buitengewoon ernstig: Ik vinidi het niet prettig, dat D-ora zoo dikwijls -dien jongen Robijn ziet. Haar man haalde ide schouders op): Kom, komt Dat .zal Doortje geen kwaad doen. Diaar zal Walter Brandsma wei voor zorgen! Jawel, maar wat voor vooruitzich ten heeft die Brandsma nu? Hij' is de eenige zoon en het is een knappe jongen. In ieder geval moet ons eenig kind haar eigen lief zinnetje volgen, zooals ze immers als baby. zei! Zeker! Maar niet, als dit beduidt toestel gestraft doch ook degene, bij wien men het verborgen heeft. De rechter heeft de taak, de overtre dingen te §traffen, die begaan zijn je gens de beschikkingen, dje de bezettende macht in ons land n-a rijpe overweging heeft Uitgevaardigd. Dit geschiedt ook ten aanzien van de radio-besühikking. Zij,, die aan de beschikking gevolg hebben gegeven, krijgen de waarde van hu'n toestel vergoed en krijgen den voorrang wanneer er weer nieuwe toestellen mo gen worden aangeschaft. De overtreders daarentegen krijgen niets vergoed, hun radiotoestel woirdt verbeurd verklaard, zij krijgen een geldstraf, die vele malen •grooter is dan de waarde van hun toe stel -en moeten -daarenboven in vele geval len nog hun overtreding in de gevangenis uitboeten tot grooite' materi-eele sChade van 'henzelf en jot verdriet van hun gezin. |i f |- De voltrekking van het vonnis geschiedt zeer snel, terwijl de Duitsche overheid over de noodige gegevens beschikt om vast te stellen, wie de overtreders zijn, dat Wil zeggen, wie Zojnider vergunning nog een radiotoestel in zijn bezit heeft of niet heeft ingeleverd. Een en ander moge een waarschuwing zijn om zi-ch stipt aan de beschikkingen en verordeningen te houden, die de be zettende maCht uitvaardigt, want de rech terlijke macht heeft de plicht ide sancties op -de overtredingen te handhaven. Radiorede van von Ribbentrop Verjaardag Driemogendhedonpact Naar aanleiding van den verjaardag der sluiting van het driemogendheden- pact heeft de Rijksminister van Buiten- landsche Zaken v. Ribbentrop- via de radio, het woord gevoerd tot de volken van het driemogendhedenpfect. Aan zijn toespraak ontl-eenen wij het volgende: „De volken, die thans Voor drie jaar zich aaneensloten in het "driemogend'he- denpact. waren 'zi-ch er Van bewust, dat zij daarmede een heilig bondgenootschap aangingen, dat de hoogste verplichting beteekent en dat eens o,ok van hen' zal kunnen eischen, dat de hoogste beproe ving in den strijd Zou worden aanvaard. Spreker zette uiteen dat de propagan da van de geallieerden, -die den landen van bet pact van -drie den -drang naar ovierheersching in de schoenen schuiven, weerlegd- wordt door de feiten. De veronderstelling, die de landen van het -pact van drie de wereld Zouden wil len beheerschen, is een van de domste propagandalieugens die ooit verzonnen Zijn Niet de landen van het.pact van drie, maar alleen Engeland1, Amerika en Rus land1 streven naar de wereldheerschappij. Toen Stalin in den Zomer van 1941 opmarcheerde voor den sedert 20 jaar voorbereiden veroveringstocht naar Euro pe, was hem de Führer slechts enkele weken voor en sloeg de bolsjewistische aanvalsgolf terug. De Duitsche weermacht zal de wapens niet eerder uit de handen leggen voor het bolsjewistische gevaar voor Europa definitief uit den weg is geruimd-. Bat thans echter Amerika en vooral Engeland dezfe bolsjewistische aan vallen op1 Europa ondersteunen en Zoo doende bij een eventueel succes in Euro pa -een toestand zouden scheppen, die voor henzelf gelijk Zou staan aan een catastrophe, zal op zekeren dag als een groteske in de wereldgeschiedenis wor den opgenomen. Tegenover de thans aan het bewind Zijnde bekrompen regeerin gen in Engeland en Amerika is slechts -een p'aro.ol, dat de Führer verkondigd heeft: Strijd en oplnieu-w sledhts strijd, tot -een zeer duidelijke beslsising. dat ze Marius Robijn tot haar verloofde zou- willen maken! De man stond op en zei met gefronst voorhoofd Ik begrijp niet, hoe je er bij komt. Greet. Verbeeld je: Marius Robijn!,.....! Iedereen weet immers, en Dora ook! -4 Jawel, maar toch vind ik het niet goed igjezien van Brandsma-, dat hij die twee zooveel samenbrengt! Maar Brandsma is hier toch al zoo lang geweest! Hij moet den vader en de moeder van Barbera gekend hebben. Een reden te meer! luidde de uit spraak van mevrouw de Roode, toen juist hun dochtertje binnen kwam. Hoe kijkt u beiden zoo ernstig? begon zij. Heb ik iets misdreven? Toe, Paps, wat is het? Wij zijn bezig een tuinfeestje te arrangeeren, ter eere van juffrouw de L.iefde. O, dat is een idee! Schrijft u gauw een briefje, Moes, dan ga ik vanmiddag naar haar toe. Daar vragen wij dan iedereen, mijlen uit den omtrek, op! Niet iedereen! verbeterde 'haar moe der. Er zijn grenzen, kindje! Dora wist precies, waar die grenzen waren en even flikkerden haar oogen. Toen riep ze weer opgewekt: We zullen vast een openluchttheater- vertooning geven! Walther Brandsma speelt heel goed! Ja, en ik heb géhoord, (dat Gerard van den Heuvel ,ook een goed' acteur moet zijn. (Wordt vervolgd). De overrompeling op Spitsbergen. Nadat de grenadiers JBarentszburg met zyn militaire installaties vernield hébben, worden verdere steunpunten van den vjjand aan kaap Einnè aangedaan. (P.K Rehor HH/St P s) Wat Europa van de Engelschen en Amerikanen te verwachten zou hebben, daarvoor kan Italië als voorbeeld wor den aangehaald. Intusschen Iheeft nu de Du-Ce Van Ita lië na zijn bevrijding het lot van zijn land weer in z'ijn sterke handen geno men. Ik ben van meening, dat het feit, dat juist vandaag op den verjaardag van ons pact d'e Duce naar Italië is terug gekeerd -en de eerste vergadering van -de fascistische republikeinsdhe regeering van Italië houdt, een gunstig omen voor de toekomst - Zal zijn. Boodschap van Mussolini Dé Duce heeft ter gelegenheid van den verjaardag van het driemogendked'enp'act een boodschap tot het Italiaanscbe volk gericht, waarin hij' ö.m. Zeide: „Ik houd het voor een goed' teeken, dat mijn te rugkeer naar Italië samenvalt met den verjaardag vaal de onderteek en in g van 't driemogendfoedenpa-ct. De irepubli-keinsch- fascistische regeering is vastbesloten tot de eindoverwinning verder te strijden. Het republikeinsch-fascistis'dhe Italië zal de dagen -der -d-eemoediging uit Zijn ge schiedenis -wissdhen en niet Zijd bloed -de sc'hande opheffen, die een ontaard mo narch wilde brengen over de tradities en het roemrijke verleden van Zijn land. De Italiaans-che troep-en zullen tezamen met ide Duitsche en Japansche troepen de wereld bevrijden". Rede van Sjlgemltsoe De Japansche minister van buitenland- sChe zaken, Sjigemitsoe, heeft in uitwis seling met de rede van zijn Diuitschen ambtsgenoot von Ribbentrop', een radio rede tot DuPschland gericht. Hij' zeide, dat, wat er ook moge ge beuren, het bondgenootschap! der spil on wrikbaar blijft. Diezie gedenkwaardige -dag, aldus Sji gemitsoe, biedt de gelegenheid om op nieuw te verklaren, dat Japan vastbe sloten is, den gemeenschapppelïj'ken strijd tot het zegevierende einde voort te zetten AFWEERGEVECHTEN BIJ SAPAROSJE Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Woensdag mede: Op het Koeban-bruggenhoofd had-den krachtige verkenningsaianvallen der. bols jewisten geen -resultaat. In het gevechls- gebied van S a p -a r o s j e leverden onze troepen o,ok gisteren zware, maar succes rijke, afweergevechten. Tijdelijk verloren terrein werd door tegenaanvallen her overd. Nieuwe pogingen van -den vijand, om .op eenige plaatsen langs de middeh- Dnjepr aan den Westelijken -oever terrein te winnen, mislukten. In den -centralen firontsector bleven de bolsjewisten in weerwil van het slechter wordende weer aanvallen. Door -den taaien tegenstand van onze troepen en energieke tegenaan vallen werden de vij andelijke aanvallen tot staan gebracht. Enkele plaatsen, waar de vijand was binnengedrongen, werden afgegrendeld. In de periode van 2628 September zijn aan het Oostelijk front 209 sovjet- pantserWagens en 155 vliegtuigen vernie tigd. Van 6 Sovjet-bommenwerpers, die de Rumeensohe haven Constanza trachtten aan te vallen, werden er 4 neergeschoten door het Duitsche luchtdoelgeschut. Aanhoudende regenval verhindert groo- te gevechtshandelingen aan het Z u i d- 11 a 1 i aan seh e front. De eigen be weging had in weerwil van groote moei lijkheden met de regens, het voorgeno men verloop. In den afgeloppen naCht verschenen enkele vijandelijke vliegtui gen boven West-Duitsch gebied. Door eenige bommen werd slechts onbelang rijke schade aan gebouwen aangericht. Het qantal vliegtuigen neergeschoten bij de vijandelijke luchtaanvallen iop 27 Sept. en in den nacht van 27 op 28 September is gestegen tot 65. De verjaardag van het Pact van drie Wlsceling'van telegrammen Ter gelegenheid' van den derden ver jaardag van het driemogendhedenverdrag heeft een telegramwisseling plaatsgevon den tusschen Hitier en de staatshoofden der verbonden landen, alsmede tusschen de ministers van buitenlandsche zaken, waarin de strijdwil der door het piact vereeni-gde staten tot uiting komt. Het telegram van Hitier aan Mussolini luidde: „Duce, op dezen derden verjaar dag der onderteekening van het drie mogendhedenverdrag, gedenk ik u en het in trouwe toewijding om u geschaarde fascistische Italië met het gevoel van de hartelijkste verbondenheid en vriend schap. Het is mijn onwrikbare overtui ging, dat, hoe groot took de weerstand' rnqge zijn, de geweldige strijd, die ont brand is om de vrijheid en de toekomst van -het leven der volken van Europa en Oost-Azië, tenslotte met de overwinning zal wiorden bekroond. In -dezen zin' doe ik u, DuCe, op dezen dag met mijn oprechte groeten, mijn hartelijke wensohen toeko men voor het geluk en de toekomst van een door het fascisme wederom fp,t eer volle vrijheid gebracht Italië. In hartelijke vriendschap, Adolf Hitler". Het -telegram van Mussolini laan Hitier luidde: „Führer, ik dank u voor het telegram dat ge mij hebt gezonden op den verjaardag van -het driemogendhe denverdrag, dat een historisch document vormt in de wereldgeschiedenis en de geschiedenis van onze 'drie volken. On danks de -ernstige crisis, welke -het ver raad 'der dynastie en barer medeplich tigen in Italië heeft teweeggebracht, sluit ik mij' aan bij' uw overtuiging, dat de Angelsaksische plutocratieën overwon nen zullen worden en 'dat daartoe de militaire bijdrage der nieuwe strijd krachten, die 'het fascisme denkt op te stellen, niet zal ontbreken. Met -de ka meraadschap, die gij kent, beantwoord ik uW gelukwenschen -en groeten. Uw' Mussolini". Bewaar uw aardappelschillen De koe maakt er melk van WANNEER VERDUISTEREN Heden verduisteren van 19 nar 80 tot 7 nar 30. De maan komt op om 9 nnr 30 en gaat onder om 20 nar 35 (Nieuwe maan) Eerste kwartier Woensdag 6 Ootober Volle maan Woensdag 13 October. Laatste kwartier Donderdag 21 Oct. Nieuwe maan Vrgdag 29 October. Weer drie brandstoffenbonnen aangewezen Bestellingen op vorige hoi non voorraog De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat van 1 October 1943 tot en met 29 Februari 1944 elk der bonnen „20 B.V.", „,21 B.V." en „22 B.V." van de voor het stookseizoen 1943—'44 uitgereikte brandstoffenkaiart „T 116" rec'ht geeft op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen met uit zondering van fabrieksturf. Ten aanzien van handelaren, die nog bestellingen op reeds eerder voor het stookseizoen 1943—'44 geldig verklaarde brandstoffenbonnen hebben- uit te voe ren, geldt het voorschrift, dat deze be stellingen met voorrang moeten worden uitgevoerd. j Met betrekking tot de brandstoffen- voorziening van kamerbewoners, is den handel medegedeeld., dat op de nan deze categorie van verbruikers m de maand Oct ober uit te -reiken rantsoenbonnen v.o-or de -eprste periode, eveneens met voor rang moet worden geleverd. Van 1 Ootober ,,1943 tot en met 30 Apri'l 1944 geeft elk van de met „Brand stoffen één eenheid periode 5", „Brand stoffen één eenheid periode 6", „Brand stoffen één -eenheid periode 7" en „Brand stoffen één eenheid peri-o-de 8" gemerkte bonnen eveneens recht op het koppen van één eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van fabrieksturf. Deze 'pe riodebonnen zijn uitgereikt ten behoeve van kleinere huisbrandverbruikers in de groepen B, C, D en E-rood, alsmede aan verbruikers, welke een rantsoen hebben .ontvangen voor de verwarming van een zi'ch in hun woning bevindende ruimte voor bijzondere doeleinden. De -groot-ere huisbrandverbruikers in de groepen B, C, ,D' en E-rood, worden; binnenkort door den plaatselijken distri- buti-edienst opgeroepen, teneinde op een door dezen dienst nog nader bekend te maken dpg de toewijzingen voor de - vijfde, zesde, zevende en achtste periode in ontvangst te nemen. Brandstoffen voor kookdoeleinden Van 1 October 1943 tot en met 30 April 1944 geven de bonnen „16 KF" der kookkaartien voor vaste brandstoffen „U 115" recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen, met uitzon dering van fabrieksturf. Den op ikookkolen aangewezen gezin nen wordt medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, gedurende het jaar 1 Mei 1943 t/'m. 30 April 1944 in totaal 8 bon nen van de Ik'ookkaart „U 115" aan te wijzen, 'zoodat behalve bon „16 KF" nog tweemaal een bonaanwijzing in genoem de 'periode zal plaats vinden en wel één bon opi -1 November a.s, en één bon op 1 Februari 1944. Generator-Anthraciet Van 1 t/jm. 31 October 1943 geeft elk der bonnen „Generator-anthraciet twee- en-twintigste periode" recht op het koo pen van 1 hectoliter (max. 75 k.g.) an- thracietnootjes IV of V; gedurende het zelfde tijdvak geeft elk der bonnen „Ge- neratorturf twee-en-twiritigste periode" recht op het koopen van 50 stuks bag- gerturf. Herfstwedstrijden In Avegoor Zondag 9 October a.s. zullen in het SS-Ausbildungslager Avegoor de eerste Germaansche herfstsport wedstrijden in Nederland worden gehouden. Op het pro gramma staan de herfstkampioensdhap- pen der Germaansche SS in Nederland, herfstkampioenschappen vn de SS- und P ol izeispo rtgemeins chaft Niederland en v-ergelijkingswedstrijden tusschen de Hil- lerjugend' en Jeugdstorm. Avegoor is voor de Nederlandsche SS- mann-en een begrip geworden, hier heb ben de meesten hun eerste opleiding ont vangen, -een opleiding, die hen niet alleen maakte tot lichamelijk weerbare mannen, maar ook' de gedachte meegaf voor het Groot-Germaansche rijk, waarvan de vor men moeten groeien en aan welke tot standkoming Zij nu reeds kunnen -wer ken door hun aandeel bij te dragen in den strijld voor de toekomst van Ger- manj-e. De lichamelijke opvoeding neemt in Avegoor een zeer belangrijke plaats in, als onderdeel van de opvoeding tot een soldateske levenshouding. Zij moet laten aanvoelen, dat het iets heerlijks is. wanneer men zich mag inzetten voor het bestaan van zijn volk; zij moet vreug de wakker roepen over het feit, dat men zi-ch weerbaar weet en een geest van weerbaarheid' aankweeken. De licha melijke opvoeding in Avegoor beoogt den jongen man die eigenschappen te doen verwerven, welke hij moet bezitten om den strijd te moeten doorstaan. In -dit licht moet men de komende wedstrij den in Avegoor zien, een sportieve kracht meting, die de kameraadschap doet groeien en bloeien tot nieuwe kracht van ons oude -werelddeel. VERSQHILLENDE BERIQHTEN Rijtuigan voor trouwpartijen Met ingang van 1 October (voor Am sterdam' 11 October) is bepaald, dat trouwpartijen slechts zullen mogen wor- I den uitgevoerd met rijtuigen, bespannen I met één paard-, terwijl het aantal volg- 1 rijtuigen tot twee moet worden beperkt, „Gevisiteerd door douane" Het Roosiendaalsche station is weer „doorgangshuis" voor Belgische shag ge- worden. Die smokkelaars hebben een Zwa nen dobber aan de kommiezen, voor wie geen geheime bergplaats verborgen blijft. In alle hoeken en gaten -wordt shag ge- j stopt. Een groote slag sloegen de amb tenaren j.l. Zondag, toen zij onder -de kolen van een tender, een veelgebruikte bergplaats, zakken met niet minder -dan 37 kilo shag aantroffen. Een kinderwa gen, die als bagage meereisde, bleek ook al de noodig-e kilo's van het veel be geerde goedje te bevatten. De meneer, d-ie doodleuk zijn koffer had aangege ven, zal het minder leuk gevonden heb ben, toen hij het voorwerp- ledig terug vond' met het kaartje: „gevisiteerd -door douane", Goudsmid geplunderd 1 In den nacht van Maandag op- D-ins- -dag is een brutale diefstal' gepleegd m een etalage van een juw-elierszaak aan het Noordieinde te Den Haag. Volgens de voorloopig-e raming is voor een be drag van f 50.000 aan hangers, brillan- ten, broches en ringen geroofd'. Goen scherpe voorwerpen tusschen aardappelschillen I Wat d'oet u jmjet uw ioude scheermesjes? De vraag is nog nooit afdoende beant woord, maar één ding is zeker: -de oude mesjes mogen in geen geval geworpen worden in den emmer, waarin moeder- die-vrouw het huisafval bewaart, t.w.: aardappelschillen, etensresten enz., want dit afval is bestemd om er ons vee mee te voederen. Eén mesje kan den dood van een melkkoe tengevolge hebben, als het met de aardappelschillen in de maag van de koe terecht komt. Ook een naald of elk! ander scherp voorwerp kan ern stige schade toebrengen aan het vee. Inplaats van de melkproductie te ver- hoogen door middel van de aardappel schillen, die zoo prachtig melkd-rijvend- werkten, zou met) door onachtzaamheid

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1