ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woenjdag 29 S.pt. '43 Telefoon no. 32 Dirocteur-Adminlatratour (Advertentieelwf) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 HcoHrofcotonr k 262ü A. J. DE LOOZE, Zierikzeo üitga70 N.V. „De Zlerikoeeeohe Nienwobode" M' J' K0STEK' ^nlertrMt, Zlerlkzee 100ste Jaarg. No 15355 Mro no. 13T677 Zware strijd bij Saparosjl Toenemende druk in ZnldTtalit Het opperbevel der Duitsche weer- macht deelde Dinsdag mede: Op het Koebpnbruggenhoofd werden- plaatselijke aanvallen der bolsjewisten af geslagen. De stad Temrjoek werd volgens de plannen -vernield en ontruimd. In het geveehtsgebied ten Zuidoosten en ten Oosten van Saparosje zette de vijand zijn doorbraakpogingen met massale deels pas aangevoerde strijdkrachten voort. Alle aanvallen mislukten in verbitterde ge vechten met zware vijandelijke verliezen. Een Sovjel-geveehtsgcoep, die tijdelijk onze stellingen was binnengedrongen, werd in een tegenaanval teruggeworpen. Aan de midden-Dnjepr vielen de bolsje wisten wederom tevergeefs de Duitsche bruggehoofden aan. De gevechten tegen eenige zwakke sovjet-afdeelingen, die on der bescherming van de duisternis over de rivier waren gezet, zijn nog gaande. In den centralen frontsector hield de hevige vijandelijke druk onverminderd aan Verscheidene vijandelijke aanvallen aan het Moermanskfront werden uiteengesla gen. Lichte Duitsche vlootstrijdkraehten brachten in de Zwarte Zee voor de kust van Taman een sovjet-kanonneerboot en op de rede van Anapa verscheidene ra- vLtaiileeringsvaartuigen met een gezamen- 1 ijken inhoud van 2100 ton tot zinken In Zuid-Italië is de druk der Anglo- Amerikarien, die nieuwe strijdkrachten aan land hebben gebracht, aanzienlijk1 toege nomen. Terwijl in het gebied van Salerno alle aanvallen werden afgeslagen, hebben onze troepen zich in het gebied van Fog- gia volgens de plannen van den vijand losgemaakt en op voorbereide bergstel- 1 in gen teruggetrokken. Foggia werd na de vernieling van alle voor den oorlog belangrijke installaties ontruimd, In N.O.-Italië en Dialmatië wierden sterke bendengroepen ingesloten; ze gaan haar vernietiging tegemoet. De Adrla'ische ha ven Split, die door troepen van Ba- doglio, gemeenschappelijk met communis tische benden werd verdedigd, werd stor menderhand ingenomen. Op het eiland Korfoe, welks verradersgarnizoen contact had aangeknoopt met Anglo-Amerik.anen landden, na afwijzing van een ultimatum, Duitsche jagers, Met d oei tref f enden steun van vloot- en luchtmacht, braken Izüj den tegenstand van den Vijand, maakten ver scheidene duizenden gevangenen ,en be zetten het eiland, Beschermingsvaartuigen van eenDuitsoh kanvqoi brachten vpoir de Fransche kust bij Fecamp twee Britsche artilleciemotor- schepen tot zinken. Formaties Amerikaan- sche vliegtuigen trachtten gisteren over dag onder bescherming van het wolken dek over de Duitsche bocht in Noord west Duitschland door te dringen. Zij werden door eskaders Duitsche jagers tot den strijd gedwongen en verstrooid. Daardoor werd de geconcentreerde aan val, die de vijand voornemens was te ondernemen, verijdeld. Bommen op ver scheidene plaatsen en plattelandsgemeen ten in het kustgebied veroorzaakten ver liezen onder de bevolking en schade aan woonhuizen. In den afgeloopen nacht ondernamen formaties Britsche bommenwerpers ter- reuraanvallen op Hannover en met zwak ke strijdkrachten op Brunswijk. Daarbij M M M M M M W V9 W W Van een huis een tehuis maken is een kunst toevertrouwd aan de huise lijke vrouw. Feuilleton Onder zwaar schuldbewustzijn 12 door Robin Bij het afscheid-nemen zei de dominé. Wij hebben u al lang genoeg op gehouden. Ik heb in waarheid, van uw bezoek genoten! antwoordde Marius oprecht. Ik hoop, dat u ons ook eens op de pastorie komt opzoeken? Dat zal ik vast doen! Ik kom graag eens met u praten. Misschien, dat uweet? Verder kwam hij echter niet, want Bianca was zóó blij, toen zij losgemaakt werd van de pin, waaraan zij lag, dat zij haar meesteresje bijna van de been trok. Geef haar maar even aan mij, juf frouw de Liefde, riep Marius. Mijb polsen zijn sterjker dan de uwe. De mannen, die bezig waren het hooi op te tassen wisten niet wat Ze zagen, toen ze hun baas met een jongedame) en een geit zagen loopen! En de oude huishoudster, die de moeder van Marius! al lang voor zijn geboorte had gekend en liefgehad, kreeg tranen in de oogen, toen zij dit vreemde schouwspel gade sloeg. Zij zullen dan tenminste eens als vriendschappelijke buren met hem om gaan. Ik hoop maar, dat dit niet op een teleurstelling uitloopt! prevelde zij voor zich heen. ontstonden verliezen ónder de bevolking en vernielingen in eenige woondistric- ten. Jagers en luchtdoelartillerie der luchtmacht, alsmede beschermingsstrijd krachten der marine, schoten boven Duitschland en het Westelijk gebied 56, voor het meerendeel viermotorige bom menwerpers neer. DE SITUATIE AAN HET OOSTELIJK FRONT Defensieve bonding slechts tijdelijk Nu Smolensk, een der sterkste bol werken aan het. oostelijk front, in handen dec bolsjewisten is overgegaan, kan met recht van een hoogtepunt in den strijd aan ditTront worden gesproken. Hoe wel de strijd nog in alle hevigheid voortwoedt, hebben de Duitsche bladen deze gebeurtenissen, die voor niet-inge- wijden vrij onverwacht is gekomen, aan gegrepen iOm de situatie aan het ooste lijke front nog eens de 'revue te laten passeeren. Algemeen wordt in het licht gesteld, dat het front in de Sowj et-Unie, datnog steeds het belangrijkste wordt geacht, moet worden gezien in het kader van. de algemeene Europeesche oorlog voering. Toen bleek, dat de bolsjewisten, gelijk tijdig met een geallieerd offensief, in Z u i d-E u r o p a, een uiterste krachtsin spanning wilden ondernemen om met een groote overmacht aan menschen en mate rieel het Duitsche front onder den voet te loopen, heeft de Duitsche legerleiding het besluit genomen, het oostelijke front te verkorten. Gezegd kan worden, dat dit doel reeds thans is verwezenlijkt, ofschoon het wellicht noodig^al blijken, dat de Duitsche legers nog verder terug trekken. De bladen wijzen ,op de voordeelen van de verkorting van het front, wlaar- yan in de eerste plaats genoemd moeten worden het vrijkomen van reserves voor nieuwe operaties en het verkorten der verbindingslinies, die in de Sow jet-Unie en vooral in het komende koude jaarge tijde, zulk een belangrijke trol spelen. Een probleem, dat thans aanmerkelijk vereenvoudigd wordt is de bestrijding der pairt-isanen achter het frcnt, die de Duitsche ravitailleering vaak ernstig bemoeilijken. Dit alles helpt het ongetwijfeld voor de Duitsdhers smartelijke verlies van in den wintertijd na zulken zwaren strijd veroverde gebieden verzachten. Daarbij komt, zooals de .,Völkiseher Beobachter" schrijft, dat een terugtocht te eerder kon worden gewaagd, daar ook na het afslui ten dezen beweging nog steeds een bui tengewoon groot gebied tusschen het Duitsche front en het Duitsche vaderland zal liggen. Voorts schrijft het blad, dat nog geen oorlog uitsluitend in de ver dediging is gewonnen en dat men er derhalve zeker van kan zijn, dat ook het Duitsche leger in het Oosten niet steeds in de verdediging zal blijven. De slag aan hel Oostfront Het weer wordt slechter Wat de bijzondorheden over d.e jongste gevechten aan het Oostfront betreft, deze gaan nog steeds met onverminderde hef tigheid verder, hoewel het weer slechter begint te wiorden. De Sow jetleiding werpt voortdurend nieuwe troepen in het vuur. Zoo zijn bij Smolensk sterke pantser- strijdkrachten in actie. Ook bij Rosljaw wordt nog hevig gevochten. Ten W. van Brjansk trachtten de Sowjettroepen de rivier de Ipoeth over te steken, hetgeen HOOFDSTUK III. De heer de Roode en Zijn vrouw wa ren gulle, opgewekte menschen, wien het goed ging, maar die ook altijd klaar ston den, om anderen te hepen en het leven te veraangenamen. Ze hadden het aardige villa'tje gehuurd van juffrouw van den Heuvel, die eige naresse was van heel wat huizen en lan derijen daar in de streek. Mevrouw de Roode was getrouwd op haar negentiende jaar en nu was 'zij' nog haast even levenslustig als haar dochter. Emmie de Liefde viel bijzonder in haar smaak en luide zond zij' dan ook haar lof: Een ongewoon type van schoonheid. Als ze je met die zielvolle oogen aan kijkt raak je geheel onder haar bekoring1. Ja, 't is een knap meisje, viel haar man in. Heel wèlopgevoed en toch 'Zoo eenvoudig en natuurlijk als een kind'. Nu, de dominé is zeker ook een heele aanwinst voor de plaats! We zullen eens een tuinfeest geven, dan kan heel de buurt met haar kennis maken! Wel zeker!.... Je begrijpt, dat Diora dadelijk weer spreekt van een „open- lucht.theater"? Nu laat het kind maar haar gang gaan! Juffrouw van den Heu vel zullen wij ook vragen; die oude dame kan er dan tegelijk eens van genieten. Oude dame, manlief?,... Dat Zou ze niet moeten hooren. Nu, jong is ze toch ook niet. En wat ziet ze er streng en ongelukkig uit! (Wiordt vervolgd). volgens de Duitsche berichten tot dusver mislukte. Aan den middenloop van den D n j e p r speelt de strijd zich thans ,om de beide rivieroevers af, hetgeen ook blijkt uit de formuleering van het weermachtsbe- richt van Zondag, dat van Duitsche brug gehoofden op den Oostelijken oever spreekt. In dit gebied landden Sowjet- parachutisten in den rug van de Duit sche troepen, die onmiddellijk tegen deze aanvallers in actie kwamen. Tevens werd melding gemaakt van nieuwe pogingen, om de rivier over te steken. Uit het gebied van Krementsjoeg werden slechts vrij zwakke aanval]en ge meld. Het Kioeba n-b r u g g e n h o o f d is de laatste dagen, in het kader der beweeglijke oorlogvoering, verkleind. Men dient hierbij in het oog te houden,dat de Sowjet-operaties ten N. van de Zee van Azov ongetwijfe!y ook ten doel heb ben, de Duitsche formaties o'p de Krim en daarmee ook de formaties van den Koeban, van hun verbindingen af te snijden. Bij vroegere gelegenheden is ech ter al- gebleken; dat het Duitsche opper bevel afsnijdingen op groote schaal heeft weten te voorkomen dooir tijdig haar troepen terug te trekken. TELEGRAM VAN HITLER AAN MUSSOLINI Het DN.B. meldt uit Rome: In een stad in Noord-Italië heeft op 27 September de eerste constitueerende zitting der fascistische republikeinsehe regeering van Italië onder voorzitterschap van den Duce plaats gevonden. De Fiihrer heeft het volgende telegram tot den Duce gericht. Aan het hoofd der fascistische republikeinsehe regeering van Italië, Benito Mussolini, Rome. Duce, met vreugde en voldoening, heb ik uw mede- deeling over de vorming der fascistische republikeiinsohe regeering van Italië ont vangen. Ik heb de -eer u, Duce, mede te deelen, dat de regeering van het groot- Duitsche rijk de door u gevormde nieuwe fascistische republikeinsehe regeering van Italië erkent ,en vastbesloten is, in trouw bondgenootschap schouder aan schouder met u den oorlog tot het zegevierende ein.de voort te zetten. Adolf Hitler. - - De rqgeering-Mussolini is voorts erkend door Japan, Roemenië, Bulgairijë, Kroatië en Slowakije. VERSCHILLENDE BERICHTEN Schapen onder boerenkool Donderdag hield een tweetal contro leurs van den CCDi onder Tilburg een driewielige bakfiets aan, die oogenschijh- lijk beladen was met boerenkool. In wer kelijkheid1 bleken vervoerd te worden 2 geslachte schapen, vermoedelijk afkom stig van diefstal in Roozendaal of om geving. De bestuurder van de bakfiets bleek te zijn M. K. uit Oost-Souburg, ge- evacueerd en zonder bekende verblijf plaats. DiezO man was sedert eenigen tijd gesignaleerd "in het politieblad. Smokkelauto aangehouden Vrijdagavond werd de Alkmaacsclhe po litie telefonisch uit Schooridam doioir amb tenaren van den lalgemeenen controle dienst gewaarschuwd, dat een vrachtauto met volle vaart door de controle aldaar was gereden en in de richting Alkmaar was verdwenen. De politie nam maat regelen, waarbij met een eventueele her nieuwde weigering tot stoppen was re kening gehouden. Toen de vrachtauto naderde, werd door een politieman in uniform met een lichtsignaal het teelten tot stoppen gegeven, doch het bleek, dat de bestuurder hieraan geen gevolg gaf. Terstond werd een verder opgestelde schijnwerper ontstoken, die den bestuur der, zoodanig verblindde, dat hij gedwon gen werd zijn snelheid te verminderen en twee rechercheurs daardoor gelegen heid kregen om op de treeplank te sprin gen. Met het pistool in de vuist werd den chauffeur gelast te stoppen. De wa gen rj^et de drie inzittenden werd over gebracht naar de garage van het politie bureau, waar al spoedig bleek, dat men hier meteen speciaal tot smokkelen inge richt motorvoertuig te doen had. Ver scheidene hectoliters tarwe werden onder leege kisten te voorschijn gebracht. De vangst bleek goed te zijn, vooral toen na het direct ingestelde onderzoek dienzelfden nacht de leverancier van de tarwe ,kon worden achterhaald. Aanslag of verdwaald schot? Zaterdagmiddag heeft zich onder de gemeente Deurne een raadselachtig voor val afgespieeld, dat aan het 20-j. meisje M. v. Otterdij'k uit Vlierden het leven heeft gekost. Een man uit Helmond pas seerde op het fietspad van den Dieurn- scheweg naar Vlierden genoemd meisje, dat per fiets uit Helmond naar haar woonplaats terugkeerde. Even later hoor de hij een gil en omkeerende za|* hij het meisje tegen een boom zitten. Het meisje klaagde over hevige pijnen in het onderlijf. Weinige oogenblikken later was zij dood. Het stoffelijk overschot werd naar het ziekenhuis te Deurne overge bracht, waar bij het onderzoek werd ge constateerd, dat het meisje een schot wond in den buik had. Het staat nog niet vast of hier sprake is van een aan slag of van een verdwaald schot. (ANP) Nieuwe burgemeesters Het rijkscommissariaat deelt mede: I De commissaris-generaal voor bestuur en justitie' heeft benoemd: ir. H. A. Maas te Amsterdam tot burgemeester van Helmond; J. Timmermans te 's-Her- logenbosch tot burgemeester van Diessen; H. R. Bruininga, tot burgemeester van Odoorn met gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Roden; P. ten Hoorn Je Amsterdam tot burgemeester van SJeen; E. A. van Daalen te Ermelo tot burgemeester van Den Ham; den burgemeester Ph. A. J. Schipper van Ouddorp tevens tot burgemeester van Goedereede en Stellendam; P. C. Cajlen- fels te 's-Hertogenbosch tot burgemeester van Vlissingen; J. C. Koert te Wol- phaarlsdijk tot burgemeester van Wol- phaartsdijk; A. R. Dijkstra te Emmen tot burgemeester van Eelde. I gJ—ULLU1H-LIBBBWMHW WATERSCHAP „SCHOUWEN" Maandagvoormiddag vergaderde het be stuur van het Waterschap Schouwen, on- der voorzitterschap van den heer S. J. I Gast. Drie Hoofdingelanden wiajren afwe- zig. Verschillende ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen, zoo o,a. het schrijven van den Oosteren- I ban met opgave van het dijkgeschot, i dat tot dezelfde bedragen als over hej. i vorige jaar geheven zal worden. Mededeeling werd gedaan van diverse,; bestedingen en verpachtingen, alsmede van de vergoeding voor geleden oorlogs- geweldschade, die f2848,24 bedraagt. Aan een bedrijfsstudiegroep, die, in samen werking met den Cultuur Technischejn Dienst, een 40-tal proefvelden zal aan leggen, teneinde den invloed van het grondwater op de landbouwproducten nia te gaan, werd f 200 beschikbaar gesteld. Ter bestrijding van de kosten der zink werken, die aan Kloosternol moeten wo r den aangebracht, werd een geldleening aangegaan groot f150.000 tegen ten hoog ste 4 pet., met jaarlijksche aflossingen van f5000, te beginnen met 31 Dec. 1944. Voorloopig zal men de kosten uit eigen kasmiddelen financieren. De bedoeling is met 1 Jan. a.s. de leening aan te gaan. Naar aanleiding van enkele wenken uit de vergadering zegt de voorzitter toe de voordeeligste weg te zullen bewandelen en mei de afsluiting niet lang te wach ten. Het voorstel tot aangaan der leening wordt dan goedgekeurd. De rekening over 1942 wijst in ontvang f 364.125.381/2» in uitgaaf f 299.464.121/2 aan, zoodia,t er een goed slot is van f 64.464.12i/2. De rekening van het Reser vefonds vermeldt een ontvangst van f 3457.451/2, een uitgaaf van f2972 82, zoo dat het batig slot hiervan f 484.63i/2 be draagt. Beide rekeningen warden goed gekeurd. De stand van het Reservefonds |op 1 September j.l. was f 97343.62i/2. De heer Hoeke vroeg, nu er een accountant j is, of de Commissie tot nazien der reke- ning nog wel noodzakelijk is. Heemraad' Boot wees er op, dat di j taak dier commissie iets anders inhoudt men kan ook technische zaken paar vo- ren brengen. Die heer Enzlin merkte op dat het beter was, dat de vergadering van de ttommissie werd gehouden ne i het binnenkomen van het accountantsrapi I port. Tot leden van het stembureau 194j werden benoemd de voorzitter en dc heemraden Padmos en Klompe. De heoi L. Blom werd' herkozen als vertegen- woordiger van het waterschap^ in den dijkraad van den Burgh- en Westlajnd- polder. Bij de rondvraag informeerde de heer (Hoekte of de CTD nogfniet aan het werk was? De voorzitter deelde mede, d,at Schouwen al heeft gevraagd! wanneer de lCTDl eens tfaan den slag wil gaan. Wet is er een bespreking geweest. Enkele dijken worden al gewaterpast. De heer van Putte had verwacht dat de voorz. I wel een omstandige uitleg zou hebben gegeven van de samenvoeging van pol ders, waarover hij reeds in de pers en kele bijzonderheden las. De voorz. moest antwoorden, dat h'j er evenveel van weet als de heer van Putte. Spr. her- WANNEBR VERDUISTEREN? Heden verduisteren van 19 uur 30 tot 7 uur 30- De maan- komt op om 8 uur 20 en gaat ouder om 20 uur 12 (Nieuwe maan) Eerste kwartier Woensdag 6 October Volle maan Woensdag 13 October. Laatite kwartier Donderdag 21 Oct. Nieuwe maan Vrjjdag 29 October. innerde er nogmaals aan dat de samen voeging van Middelburg is uitgegaan. Schouwen had indertijd alleen verhoo ging der suatiepenningen gevraagd. Bij de samenvoeging zal Schouwen trachten alles te doen opdat het waterschap er baat bij heeft. De heer van Schelven vroeg verbetering van de waterafvoer in den Osse. Voor het motorgemaal is er momenteel geen olie, antwoordde de voorzitter. De heer Enzlin kreeg op een informatie ten antwoord', dat de binnen- slooten, die in den Zuidhoek tot peilsloo- ten worden gepromoveerd, door Schou wen worden bedolven. Hierna volgde sluiting. Radio-toestellen in konijnenhokken Bij bet politieonderzoek naar het on rechtmatige bezit van radio-ontvangtoe stellen isgeconstateerd, dat de radiotoe stellen, die in strijd met de beschikking van den hoheren SS- und Polizeiführer van 13 Mei 1943 niet zijn ingeleverd, voor het grootste deel steeds op dezelfde wijze verstopt zijn. Zoo werden b v. radiotoestellen gevonden in schuren on der stroo en hooi, in voerkisten, konijnen hokken, op zolders, onder den vloer, in waschmanden, onder bedden en bekleede meubelen, in kachels en haarden, in jeege, toegedekte tuinvijvers, in priëeltjes, in niet-gebruikte voertuigen, onder kolen en aardappelen, in schoorsteenen, in inge bouwde kasten, waarvoor tapijten waren gehangen, in bloemstukken, in water dichte kisten in den tuin begraven, in lichtinstallaties en ten deele zelfs in sani taire inrichtingen of andere, nog minder geschikte bergplaatsen. In vele gevallen waren de bezitters der toestellen ten zeerste verrast, als zij tot de ontdekking moesten komen, dat het ondoelmatige verbergen der toestellen had geleid tot aanzienlijke beschadigingen en zelfs tot onbruikbaarheid. Bewaar uw aardappelschillen De koe maakt er melk van Naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, heeft president Roo sevelt Vrijdagavond medegedeeld, dat een gemeenschappelijke controlecommis sie op de bewapening is ingesteld. Deze bestaat uit vier hooge officieren van le ger en marine. De commissie moet de gemeenschappelijke generale staven advi- seeren inzake alle veranderingen in de aanschaffingsprogramma's voor de troe pen. Roosevelt heeft verklaard: ,,Bij de critieke schaarschte van materialen en ar beidskrachten moeten wij er op letten dat wij slechts dat produceeren wat wij werkelijk noodig hebben en onvermijde lijke verkwisting in dezen oorlog tot een minimum beperken". - In een radiorede tot het Italiaansche volk heeft de Italiaansche minister van defensie, maarschalk Graziant verklaard, dat hij zijn functie op dit tragisch oogen- blik op, zich heeft genomen, teneinde de schande van het verraad van de na tionale vlag uit te wisschen. Geheel onverwachts heeft de Indische regeering de censuur op de publicaties van Gan'dhi en andere leden van het Congres opgeheven. Deze stap heeft te Londen zeer de aandacht getrokken en doet vermoeden, dat de regeering voor nemens is haar politiek te veranderen. (SPT) President Roosevelt heeft bekend ge maald. dat Sumner Welles, onderstaats secretaris van het departement van staat, is afgetreden. Als zijn opvolger is be noemd Edward Stettinius. D« viering van het 9 jarig begtaanvan den Nationaltn Jeugdstorm. T$dent de toe spraak van Max Blokeffl. (Stapf- Rey nhnudt Fcx s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1