ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 27 Sept. '43 Telefoon no. 32 DirecUur-AdnlnliüaUM (Ad7ert«Ü9(di8f) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hoofdredacteur K 2820 A. J. DE LOOSE, 2,erlizee nitga7e N.V. „Do Sio.lkzoo.oho Hiewrtode" M' J' E0STEiI' ZIerikz9° 100ite Jaarg. No. 15353 Oire bo. 137677 .■a Verloop aan het Oostfront Frontlijn nadert don Dnjepr De strijd in de Sovjet Unie gaat voort in de b r a n d p u n l e n, waar hij ook de laatste dagen woedde, nl. ten N. van de Zee van Azov, ivaar de Sowjettroepen de Oostwaarts gerichte bocht van den Dnjepr trachten te bereiken, bij de Desna en bij Smolensk. Volgens den correspondentiedienstDienst aus Deutschland'' moet men zich het verloop van het front als volgt voorstel len: Van de kust van de Zee van Azov door hot gebied van Melitopol naar het gebied bij de Dnjepr-bocht tusschen Sa- porosje en Dnjepropetro wsk; uit het gebied van Poltawa buigt het front dan scherp naar het Westen tot bij Tsjer- kassy aan den middenloop van den Dnjepr. Van hier af loopt het front da,n ten Oosten van Kiev weer naar het Noor den tot in het gebied van Tsjemikov, qm vervolgens door het gebied van Gomel naar Soslavl in het gebied van Smo lensk te komen. De groote vraag is thans, waar de Duitschers hun nieuwe verdedigingslinie willen betrekken. Het front is op sommige plaatsen reeds dicht den Dnjepr gena derd, o a. in het zuidelijke deel van het front. Zal de terugtocht bij deze ri vier zijn einde vinden? De Dnjepr maakt, zooals een blik op de kaart leert, in de Oekraïne een wijden vooruitspringenden boog en het is misschien niet te boud, wanneer men de officieele Duitsche verklaring, dat men het front wil verkorten, als een indirect zij het ook negatief antwoord op deze vraag opvat. Van de grootste beteekenis is natuurlijk ook, of de bolsjewisten wederom een winteroffensief willen ontketenen en de kansen hierop zijn groot. Een win- teroorlog stelt aan de troepen nog- on eindig veel hoogere eischen dan een zo- merveldtoicht en de noodzakelijkheid van het inrichten van winterkwartieren, waar voor de groote steden zich het beste leenen, is een JaCtor, die bij het vast stellen van de winteriinie een voorname rol speelt. MUTATIES IN DE BRITSCHE REGEERING Volgens den Britschen berichténdienst is door Downingstreet 10 de volgende verklaring gepubliceerd „De Koning heeft zijn toestemming ver leend voor de volgende mutaties in de Britsche regeering: Voorzitter van den Kroonraad, Attlee, Minister van Financiën (als opvolger van den overleden minis ter Sir Kingsley Wood) Sir John Ander son, tot heden voorzitter van den Kroon raad, Minister voor de Dominions Vis count Cranborne, Lord-Zegelbewaarder Lord Beaverbrook, Minister van Staat R. K. Law. Attlee zal, naast zijn functie van voor zitter van den Kroonraad, plaatsvervan gend Minister-President blijven. De Mi nister van Financiën wordt lid van het oorlogskabinet De minister voor de Do minions wordt leider van het Hoogec- huis en zal in deze beide kwaliteiten toegang hebben tot het oorlogskabinet. De nieuwe minister van Staat zal den minister van Buitenlandsehe Zaken bij zijn werkzaamheden assisteeren. Verdere mutaties, die uit bovengenoemde veran deringen voortvloeien, zullen later wor den gepubliceerd. R. G. Casey zal voort aan officieel den titel voeren van residee- rend minister yan Staat in het Midden- Oosten. Feuilleton Onder zwaar schuldbewustzijn TERRORISTEN ONTVANGEN GERECHTE STRAF Het speciale Polizeistandgericht heeft in Assen zijn eerste zitting .gehouden tegen een groep terroristen, die maandenling de noordelijke provincies onveilig hebben gemaakt en door terreuraanslagen de Ne- landsche bevolking groote schade hebben toegebracht. Het Polizeistandgericht heeft, zooals reeds kort is medegedeeld, in deze zit ting tegen 11 Nederlandsehe onderdanen de volgende vonnissen uitgesproken: 1. doodstraf tegen den 30-jarigen han delaar Johannes Vis uit Stadskanaal; 2. doodstraf tegen den 32-jarigen reiziger Anne Rutgers uit Stadskanaal. 3. dood straf tegen den 25-jarigen boekhouder J. Toet uit Staphorst. 4. doodstraf tegen den 25-jarigen ziekenoppasser Gert Por uit Zuidlaren. 5. doodstraf tegen den 24-jarigen machinist P van Laarhoven uit Hasselt. 6. doodstraf tegen den 28-j. gemeente-ambtenaar Wessel Knot uit Exloto, .7. doodstraf tegen den 35-jarigen leider van een arbeidsbureau Render! Poel uit Borger. 8. doodstraf tegen den 21-jarigen H.B.S.-er Jans Diemer uit Borger. 9. doodstraf tegen den 37-jarigen landbouwer Roelof Tuin uit Vaiterrruoud. 10. doodstraf tegen den 41-jarigen ge meentesecretaris Andries Diepenburg uit Odo.orn. 11. tuchthuisstraf van 10 jaar tegen den 26-jarigen gemeente-ambtenaar Harm Hooiveld uit Odooira. De doodvonnissen zijn enkele uren na de uitspraak van het vonnis voltrokken. In Friesland, Groningen en Drenthe zijn de laatste maanden in stijgenden omvang en met groote brutaliteit daden van sa botage en terreur gepleegd. In totaal werden niet minder dan. 70 gevallen vastgesteld. Vooral hadden zij betrekking op aanslagen op kantoren van den Bur gerlijken Stand met het doel de tewerk stelling in Duitschland te saboteeren, ver der waren het overvallen op distributie kantoren met '.roof van levensmiddelen-, tabaks- en benzinebonnen voor eigen ge bruik of ter ondersteuning van illegale personen, voorts aanslagen op Nederland sehe ijationaal-socialisten en produitsohe personen, die gevaarlijk konden worden voor de terroristen en illegale persio|ne!n. Het speciale commando, dat door don bevelhebber der Sicherheitspolizei en van den SD naar de Noordelijke provincies werd gezonden, kon snel een aantal aan slagen ophelderen en de daders arrestee ren. Leden der terreurbende hebben ge meenschappelijk drie aapslagen gepleegd op het raadhuis van Stadskanaal, voorts heeft dezelfde groep een aanslag ge pleegd op het raadhuis van Exloo, waar door het geheele gebouw in de asch werd gelegd. Dat deze mannen geva.ar- 'lijke misdadigers waren, blijkt vooral uit den laffen en gemeenen moord, waarvoor zij niet zijn teruggeschrokken. Op 30 Juli 1943 vielen twee hunner den fabrikant W. Reilingh op het fietspad van Zuid laren naar Midlaren aan en vqormoord- den hem met twee pistoolschoten, ifadat zij tevoren zijn levensgewoonten hadden nagegaan en vastgesteld, dat Reilingh' dagelijks op een bepaalden tijd van zijn woning naar zijn kantoor reed. Reilingh was oud-lid van de N.'S.B. en stojnd, bekend als pro-Duitseh. In de zitting van het Polizeistandgericht in het gerechtsgebouw in Assen bleek uit de uitvoerige behandeling der zaak dezer misdadigers, hoe koel en met hoeveel overleg de leden dezer bende te werk gingen. Zij confereerden over de terroris- tisehe aanslagen alsof het ging om de ge- I wioonste dingen ter wereld. Zij infor- 11 door Robin U heeft veel meer bloemen, dan wij! zei ze. Dat komt: de voorganger van uw vader was al heel(oud en er waren geen dames op de pastorie. U houdt zeker veel van bloemen? O, verbazend veel! Maar ik weet er maar heel weinig van! Dat zult u gauw genoeg leeren! Maar na die lange wandeling moet u hier blijven thee-drinken. Mijn oude huis houdster zal daarvoor zorgen. Terwijl hij dit zei, leidde hij hen het huis weer binnen en ging voor naar een klein vertrek, dat maar heel sober ge meubileerd was. Alleen trof het Emmie, dat er in de hoekkast, die een glazen deur had, heel mogi poreelein stond. De gravures aan den wand waren ook smaakvol gekozen en boven de schrijf tafel hing een portret in waterverf. Marius had voor Emmie een stoel aan geschoven bij het open venster en het leek wel, of zij niet de oogen kon af houden van dat portret. Het stelde voor een knappen jongen man met bruin haar en goudbruine oogen. Van dien wendde zij den blik naar den gastheer en zag, dat hij afwachtte, wat zij zeggen zou. Robijn's oogen en die van het portret waren precies van dezelfde tint; maar o, wat een verschil in uitdrukking. Die van het portret waren levendig en hoop vol; de zijne stonden somber en droevig. De dominé had het portret niet opge merkt, maar sprak verrukt: Wat een prachtig uitzicht van uit dit venster! Jaj dit is een gezellige kamer! Emmie's levendig blozend gezichtje scheen het geheel op te vroolijken, dacht Marius. Zijzelve hield Bianca in het oog, die Janguit op het grasperk lag. Even later kwam de huishoudster bin nen met een blad, waarop een degelijke maaltijd stond. Zal de jongedame thee-schenken? vroeg de huishoudster. Misschien wil zij wel zoo goed we zen, antwoordde hij, met uitnoodigenden blik naar Emmie. U ziet, wij zijn het maar heel eenvoudig gewoon, juffrouw de Liefde. P, thee is altijd heerlijk! luidde haar gul antwoord. En daar zij jolig en gezond was, liet zy zich het eigen gebakken brood met den heerlijken ho ning ook best smaken. Bianca, die eens even door het venster was komen kijken, had ook gretig een sneedje brood verorberd en aan haar zou het niet liggen als het bezoek aan „de Nederhoeve" niet eens gauw her haald werd! (Wofdt vervolgd). De bevrijder van den Duce, SS Sturm bannfithrer Otto Skorzeny, die de onder neming voor de bevrijding van den Duce heeft uitgevoerd en voor deze heldhaftige daad door den Filhrer met het Ridderkruis werd ondertcheiden. (SS PK. Bge Atl/H P t) meerden naar namen van N.S.B.-ers, die in aanmerking kwamen om1 vermoord te worden en jonge menschen, vaak uit christelijke kringen,, waren aanwezig bij de besprekingen en brachten candidaten in contact niet de- groep. Ambtenaren werkten mede aan de voorbereidingen der brandstichtingen en een hunner, die vreesde, dat een politie man hem zou verhooren, stelde den lei der der terreurgroep voor dezen politie man uit den weg te ruimen. Zijn voor stel kwam t£ laat, want een andere ter reurgroep had reeds een aanslag op hem gepleegd, welke gelukkig geen doodelijke gevolgen had. De leden der benden schrokken voor niéts terug. Onder den dekmantel der vaderlandsliefde vergrepen zij zich steeds weer aan goed en bloed vèn Neder landers, zij wekten daarbij den schijjn, alsof zij zich keerden tegen de Duitsche weermacht, in werkelijkheid echter schaadden zij alleen de Nederlandsehe zaak. Dat deze misdaden met de strengste straffen gestraft moetra worden, is dui delijk voor ieder.- dieae tallooze waar schuwingen gehoord heeft. Het •Polizei standgericht heeft dan ook de allerstreng ste straffen uitgesproken. Tien van de elf misdadigers, die zich, te verantwoor den hadden, moesten hun misdaden met den dood boeten. De openbare aanklager noemde hen allen lage misdadigers, die de gerechte straffen voor hun daden verdienen. Hij wilde hen als afschrik wekkend voorbeeld gesteld zien vcorhén, die gelooven te kunnen vertrouwen op de lankmoedigheid der bezettende autori teiten De voorzitter van het Polizeige- gerioht zeide in zijn votoniS, dat voldoende waarschuwingen gegeven zijn. Degenen, die desondanks niet willen hoor en, moe ten de consequenties hunner daden trek ken. Deze menschen hebben zich door de verstoring van de openbare orde tegen het Nederlandsehe volk gekeerd, dat rus tig wil werken en de groote moeilijkhe den van dezen tijd kent. Nederland nojch Duitschland kunnen dit optreden van ter roristen aanvaarden, daarom moeten de strengste straffen uitgesproken worden, opdat men eindelijk zal weten, wat der gelijke misdadigers te verwachten hebben. tnaakt. dat hij geslaagd is in het vin den van een serum tegen typhus. Met het aan paarden ontleende serum werd op marmotten geëxperimenteerd. De be handelde marmotten bleven in leven, ter wijl de overigen omkwamen. Vincent heeft zich nog voorbehouden naderhand mede te deelen, welke resultaten hij bij menschen heeft bereikt. Clandestiene slachters gestraft De veehandelaren Pieter Hoogenraaden Hendrik van Elten uit Broek in Water land hebben zich wegens clandestiene slachting van 17 kalveren en 3 schapen moeten verantwoorden voor het Deut sche Obergericht in Den Haag. Elk hun ner werd gestraft mét 3 jaar tuchthuis. Hoogenraad bovendien miet een boete van 500 gulden, van Elten met een van 1000 gulden. In plaats-- van de boeten komt in geval van niet betalen voor elke 100 gulden nog een maand tuchthuis. Brandstoffan voor kookdoeleindon Pensions met minder dan tien gasten kunnen in bepaalde gevallen in aanmer king komgh ivoor een rantsoen kookkolen ten behoeve van hun bedrijf. Deze pen sions worden in twee groepen verdeeld. De eerste groep' omvat die bedrijven, waar voor het inwonende gezin van den pensionhouder voor het jaar 1943-'44 een kookkaart „U 115" of „U 215" is ver strekt De exploitanten, kunnen in den loop van October 1943 bij' den plaatse* lijken distributiedienst een aanvraag in dienen ter verkrijging van brandstoffen- bonnen voor kookdoeleinden in het tijd vak van 1 October tot en met 31 De cember 1943. De afgifte der bonnen ge schiedt na onderteekening van een door den distributiedienst beschikbaar te stel len verklaring. In de tweede helft van: December zal ten aanzien van beschik baarstelling van kookkolen voor deze pensions in het tijdvak van 1 Januari tot en met 30 April 1944 een nieuw'el publicatie verschijnen. D,e tweede groep omvat die bedrijven, welke, hoewel beschikkende, over een gas- aansluiting of een electrische k'ookaan- sluiting, de maaltijden voor hun pension gasten uitsluitend op een kookfonnuis plegen te bereiden, in verband waarmede geen kookrantsoen in gas of electriciteit voor bedrijfsdoeleinden is verstrekt. De betrokken exploitanten kunnen voor het stookseizoen 1 October 1943 tot en met 30 April 1944 een rantsoen k'oakkolen aanvragen met gebruikmaking van formu lier Br. C. 250. Toewijding geschiedt eerst, nadat -de brandstoffencomm. ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld. Dienst prijsbeheersching Tot algemeen gemachtigde Van den dienst van in beslag genomen goederen door de ambtenaren der PrijsbeheersChing in de provincie Zeeland is benoemd rar. H. van der Beke Callenfels. Ten behoeve van genoemden dienst zijn in de gemeenten Middelburg, Goes, Ter- neuzen en Zieri'kzee pakhuizen gehuurd1. Eind© van den zomertijd De huidige Zomertijd eindigt in Neder- VER6GHILLENPE BERIQBTEN Vergadering landvrouwen Diezier dagen vergaderden te Goes de Prov. Landvrouwen. De landelijke leid ster, mevrouw Zwiers, schetste in korte trekken, dat er in een jaar tijds ali veel bereikt is, ondanks het moeilijk werk en vele tegenwerking. Daarna sprak de provinciale leidster, mevr. van Gorsel—Welleman, over haar reis naar Duitschland. Hierna volgde een voordracht do#or den heer Scheuerman in Vlaamsch dialect. Na de pauze werd de film „Nijvere handen" vertoond'. land, ie venals in Duitschland, op 4 Oct. 1943, des ochtends om drie uur. Op dat tijdstipi worden de openbare uurwerken /van 3 iopï 2 uur achteruitgezet. Van het pp 4 October 1943 daardoor, dubbel voorkomende (uur van 3 op 2 uur achteruitgezet. Van het op 4 October 1943 daardoor dubbel voorkomende (uur van twee tot drie uur |des ochtends wordt het eerste uur aangegeven Lals 2a, 2a een minuut, enz', tot i2a 59 minuten, het tweede als 2b 2b een minuut enz. to,t |2b' 59 min.; I11 Midden-Zweden is de eerste sneeuw gevallen en wel zoo Overvloedig, dat hier en daar de autobussen piet meen 'konden rijden. (C.D|.) De Negus van Abessinië heeft door tus- schenkomst van zijn diplomatieken ver tegenwoordiger te Londen bij de En- gelsche regeering er tegen geprotesteerd' dat koning Victor Emanuel III den titel „Keizer van Abessinië" voert. Apothekerskamer opgelicht Ernstige verdenking wegens oplichting is gerezen tegen den secretaris van de Ned. Apothekerskamer. Die verd. heeft f 15.000, die voor bedoelde instelling on der' berusting waren van een notaris te Hilversum voor zich opgevorderd en ten eigen bate besteed. Ook heeft hij een bedrag van f 1750, dat voor de Apothe kerskamer, bq een spaarkas te 's-Graven- hage in bewaring was, op zijh eigen spaartegoed' bij die bankinstelling laten overschrijven. Daar verdachte reeds uit anderen hoofde in verzekerde bewaring was gesteld, was arrestatie voor nader onderzoek van deze aangelegenheid over bodig. Typhna-serum gevonden Prof. Vincent heeft in de academie van wetenschappen te Parijs bekeiw^ge- WANNEBB VERDUISTEREN Heden verduisteren van 19 oar SO tot 7 aar 80. De maan komt op om 6 aar 05 en gaat onder om 19 aar S0. Nieuwe meao Woensdag 29 September Eerste kwartier Woensdag 6 October Volle maan Woensdag 13 October. La&tate kwartier Donderdag 21 Oct, Rundvleeüch in Hik Het bedrijfsschap voor vee en vleesdh, deelt mede, dat in de eerstkomende we ken, behalve versch vleesch, eveneens een beperkte hoeveelheid rundvleesch in blik in distributiie zal worden gebracht. De netto inhoud van deze blikken is onge veer 850 gram. De consument zal hier voor aan den slager moeten afgeven 11 Vd' rantsoenen. De verkoopsprijs bedraagt f 1.40 per blik. Indien de consument niet over voldoende distributiebescheiden be schikt om deze blikken in ontvangst te kunnen nemen, zal de slager versch vleesch leveren, aangezien de inhoud van de blikken niet uitgewogen mag worden verkocht. Bewaar uw aardappelschiller. De koe maakt er molk van Uit het politierapport van Zierikzee Tijdens de afwezigheid van de vrouw van een koopman, begaf een zuster zich met een vriendin in haar woning. De zuster liet haar vriendin een oogenblik alleen, waarvan deze gebruik maakte om uit een slaapkamer een dameshorloge weg te kapen. Zij ontkende eerst dien diefstal te hebben gepleegd, doch na een poosje in de biechtkamer te hebben doorgebracht, bekende zij tenslotte en deponeerde het ontvreemde horloge op het bureau. Procesverbaal werd opge maakt Tegen een transportarbeider werd procesverbaal opgemaakt, terzake dat hij, zonder daartoe te zijn gerechtigd in een afgesloten visehwater, toebehop- rende aan een landbouwer te Nieuwer- kerk, visc'hte. De 6 karpers, die hij had gevangen, werden inbeslag genomen. Tegen twee vrouwen, die te veel ge kakeld haddén tegenover twee andere vrouwen, werd procesverbaal opgemaakt inzake beieediging Een kapper, die niet had gezorgd dat zijn woning voldoende verduisterd was, werd op den bon gezet, terwijl hij tevens voor 3 dagen van elec- triseh licht werd verstoken. Men zij we derom voor overtreding der verduiste ringsvoorschriften gewaarschuwd. Een uitvoerder, die een aan hem afgegeven persoonsbewijs niet kon vertoon en, werd eveneens bekeurd. Twee landarbeiders besloten in den vroegen Zondagmorgen een wandeling te maken langs een der mooiste boomgaarden dezer gemeente. Uit dien boomgaard namen zij fruit w^g. Na hun kleeding te hebben gevuld en op gevuld met het fruit, wilden zij zich verwijderen. Het geluk zat hen echter niet mee, daar zij beiden met dit onge wone postuur van uit dien boomgaard werden geleid naar het Bureau van Po litie. Aldaar bleek dat zJij te zamen 30 kg. fruit bij zich hadden, hetgeen werd inbeslag genomen. Bij een verrichte huis zoeking bij een hunner, werd tevens nog een hoeveelheid uien en fruit inbeslag- genomen. Betreffende deze uien verklaar de hij, die eveneens op een Zondagmor gen ten nadeele van een commissionnair te hebben ontvreemd. Voorts bekenden beide verdachten drie achtereenvolgende Zondagen zich uit dien boomgaard fruit te hebben toegeëigend. Tegen nog Iwee andere landarbeiders, die eveneens uit dien boomgaard fruit hadden weggeno men, werd procesverbaal opgemaakt. Een dezer, die hpd bemerkt dat een zijner maats in de val was geloopen, had het fruit reeds gedeeltelijk verstopt in een aardappelhoop. Twee van fijne neuzen voorziene ambtenaren, kwam echter de geur van dat fruit tegemoet, zoodat ook dit werd inbeslaggenomen. Van alje ge melde feiten werd procesverbaal opge maakt. Tegen een caféhoudster, die zonder de vereisc'hte vergunning in haar café liet afbreken en bouwen, werd pro cesverbaal opgemaakt. Voorts werden Dezer dagen werd op een der boeren erven te Peize in Groningen een mrlkwedatrffd voor jonge boeren ge houden. Onder het dstkundig oog der juryl'den leggen de melkers een proeve van hnn bekwaamheid af. (C.N.FIFolker8 Pax e)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1