ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 24 Sept.'43 Telefoon no. 32 100ste Jaarg. No. 15351 Direotenr-Admlnlatratenr (AdvortenUeohef) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hosfdredaotenr K 2620 A. J. SS LOOSS, Ziorikzoe Uitgave N,V. „Se Zlerikzooseho Nieuwsbode" M. J. KOSTEN, llanhnlestraat, Zierlkzoe no. 137677 Hevige strijd in centrum van het Oostfront Poltawa volgens de bevelen opgegeven Het opperbevel der Duitsche weer macht deelde Donderdag mede: De distantieeringsbewegingen van onze troepen hebben, ondanks de hevige Sov jet-Russische aanvallen, die vooral in het centrum van het Oostelijk front nog in kracht toenemen, het vastgestelde ver loop. De stad Poltawa werd, na ver nietiging van de voor den oorlog be langrijke installaties, volgens de bevelen opgegeven. Ten Oosten van den mid- den-Dnjepr, tusschen Tsjerkassy en Tsjer- nikol', volgt de vijand met sterke strijd krachten onze distantieeringsbewegingen. Zware gevechten zijn daar gaande. Ten Zuidoosten van Gomel en in het gebied van Smolensk werden in ver bitterde gevechten alle vijandelijke door braakpogingen verijdeld. Daarbij onder scheidden zich de Sleeswijksche 25 pant- sergrenadierdivisie en de Badensche-Wur- tc-mbergsche 35 infanteriedivisie bizonder. Tijdens plaatselijke gevechten in Zuid- Italië werd bij Contursie een tijdelijk binnendringen van den vijand in een tegenaanval ongedaan gemaakt. De vij and voert nieuwe strijdkrachten aan in den Oostelijken sector van het front, zon der echter tot nu toe tot den aanval over te gaan. Beveiligingsstrijdkrachten der marine beschadigden, in een gevecht met Brit sche motortorpedobooten, in den nacht van 21 op 22 Sept., bij Le Havre, een vijandelijke motortorpedoboot zoo ern stig, dat verwacht mag worden dat ze vernietigd is en plaatste treffers op 3 andere motortorpedobooten. Britsc-he luchtstrijdkrachten vielen in den afgeloopen nacht eenige plaatsen in het Noordwestelijk deel van het rijksge bied aan. Uit Hannover en Olden burg worden vernietigingen onder de bevolking, groote schade in woonwijken en openbare gebouwen gemeld. Lucht- verdedigingsstrijdkrac'hten schoten, vol gens tot nu toe beschikbare onvolledige rapporten, 21 vijandelijke bommenwer pers neer. Formaties der Duitsche lucht macht vielen in den nacht van 22 op 23 September doelen in Zuid- en Zuidoost Engeland aan. DE DRUK DER SOVJETS ELASTISCH OPGEVANGEN Nieuwe defensieve basis aan den Dnjepr De situatie aan het Oostelijke front wordt op het oogenblik gekenmerkt door aanhoudende hevige aanvallen der bol sjewisten. die den druk op het Duitsche front geen oogenblik schijnen te doen verslappen. Deze druk wordt, naar men van Duitsche zijde verklaart, volkomen elastisch opgevangen en, hoewel de Duit sche troepen op bepaalde brandpunten van den strijd terugtrekken, wijst men er te Berlijn nogmaals op, dat den bolsje wisten tot dusverre nergens een door braak, althans van operatieve beteekenis, is gelukt. Reeds eerder is te Berlijn van bevoegde zijde verklaard, dat men, ten einde gun stiger voorwaarden voor de verdediging te scheppen, het front terug wil nemen, liever dan door een starre verdediging van het terrein onnoodige offers aan mensehen en materiaal te brengen, het geen te minder gerechtvaardigd zou zijn. daar men ook rekening heeft te houden met uitbreiding der fronten elders in Europa. Waar het terugtrekken van het Ooste lijke front een einde zal nemen, verklaart men te Berlijn nog niet te kunnen zeg- Feuilleton Onder zwaar schuldbewustzijn 9 door Robin O, ja, met dat roode Idak, dat zoo vroolijk uitkomt tusschen de hooi bergen en de donkere beuken. Hij is nog Wel onZe naaste buurman en we wonen hier nu al drie weken! Het ver wondert mij1, dat hij al niet eens op bezoek is geweest. Is hij een heer? O, ja, vast! antwoordde Emmie be slist. Nu, ik vind het onvergeeflijk van mij'Zelven, hoor! Misschien heeft hij' wel erg kou gevat en dan hebben wij nog niet eens naar hem laten vragen! Maar zet dan nu ook: maar gauw je hoed op, dan gaan we dadelijk. Zullen we Bruintje meenemen? Wel Zeker! Dat Zal hem geen kwaad doen! Het is niet verl i En arme Bianöa (dit was de geit) moet dan -ook maar mee. Een wande lingetje doet haar goed. Maar eerst Zal ik Ciep met haar kleintjes naar demand brengen. Binnen een paar minuten was het vier tal op weg. Ze kwamen langs het met klimop begroeide kerkje, vanwaar de vo gels, die zich overal op den torentop genesteld hadden, het hoogste lied uit- kweelden, gen. Dit houdt natuurlijk verband met verscheidene factoren, als het weer en de terreingesteldheid. Normaal kan men rekenen, dat het nog ongeveer een maand zal -duren voor de weersgesteldheid zoodanig zal zijn, dat de gevechtshandelingen hiervan in ernstige mate den invloed ondervinden. Te ver wachten is, dal de inmiddels drassig ge worden bodem dan de voortzetting van het bolsjewistische offensief aanzienlijk zal belemmeren. De grenzen van het door de Duitsche legers opgegeven terrein worden mede bepaald jfloor de geografische factoren. In den rug van het Duitsche front ligt thans de Dnjepr, die, althans ten deele, de basis van een nieuwe Duitsche ver dedigingslinie zou kunnen vormen, aan genomen. dat belangrijke steunpunten als Smolensk, Gomel en Kijev kunnen worden behouden. Het belang van deze bolwer ken is evident, daar, indien deze zouden moeten worden prijsgegeven, het Duitsche fi'ont bij een verder terugtrekken door de Pripetmoerassen in twee deelen dreigt te worden gesplitst, hetgeen de verdediging uiteraard aanzienlijk zou bemoeilijken. Moeilijke tocht door Sardinië Geslaagde inscheping der Duitschers naar Corcica Over de ontruiming van Sardinië pu- bliceert de „Nachtausgabe" een PK-ver- slag waarin o.m. gezegd wordt, dat het Diuitsche commando op Sardinië belast was met de zware -en netelige taak, de in verhouding tot het gros der Badogliot- troepien kleine Duitsche strijdmacht bin nen enkele dagen dwars door het eiland naar het hoorden en tenslotte naar Cor sica over te brengen. Het moet een mees terlijke prestatie van militaire tactiek en diplomatiek optreden genoemd worden, dat het gelukte, deze taak in alle op zichten uit te voeren en daarbij' onder' zeer moeilijke omstandigheden alle mili taire installaties onbruikbaar te maken. iSlechts op ienkele punten kwam !het tot crises, zooals bij Ballao en bij de eiland1- vesting Maddalena aan de Noordkust, waar door troepen van Badoglio gepro beerd werd, het Duitsche overZetverkeer over de Straat van Bonifacio door artil lerievuur te verhinderen. Energieke te genmaatregelen brachten ,ook deze proble men tot een oplossing. Zooals tevoren in de Straat van Mes sina volbrachten d-e bemanningen van de lichters en veerbooten bewonderenswaar dig werk. Dag en nacht voeren ziji over de vaak woelige zee en brachten pantser compagnie na compagnie over naar het eiland Corsica. Wel is waar was de te genstand van den vijand hier veel gerin ger dan destijds tusschen Messina en Reg- gio, maar hem moest steeds de kop worden ingedrukt. Kustartillerie en luchtdoelbatterijen schoten uit aanvallende Britsche en Ba doglio-luchteskaders twee machines neer -en zij1 beschadigden twee Vijandelijke tor- pedobootjagers, die van het Oosten naar bet Westen door -de zeestraat voeren en tevergeefs trachten,de veerbooten tot zinken te brengen. Churchill's Lagerhuisrede Duitsch commentaar op diens uitlatingen Het Internationale Informationsbiiro meldt uit Berlijn: In Duitsche kringen verklaart men naar aanleiding van de rede van den Engel- scihen minister-president, dat Churchill na zijn afwezigheid van meer dan zes weken een rechtvaardiging -noodig gehad heeft om het hoofd te kunnen bieden aan de critiek van het Lagerhuis. Daarom heeft Onder de portiek 'Zat een oude, blinde boer die daar lederen dag 's-morgens en. 's middags weer na het eten gebracht en gehaald werd do,oir zijn kleinzoontje. De jdVominé sprak den man eens even toe en die luisterde eerbiedig. Wat hem persoonlijk betrof, hij had liever maar den .ouden domi-né behouden, dien hij nu veertig jaren had meegemaakt; want op zijn leeftijd hield je eenmaal niet van veranderen. Maar hij! moest erkennen, dat dominé de Liefdie ook altijd heel vriendelijk tegen hem sprak en dat zijn dochter een stem als een leeuwerik had! De kleine processie trok verder en, al van een afstand zagen" zij nu het roede dak van „de Nederhoeve". Er voerde een pad regelrecht door het goudgele koren. 'Het beloofde een schit terende oogst te worden. Bianca deed zich in het voorbijgaan te goed aan enkele aren, zoodat de dominé nog zei: Eigenlijk hadden wij haar niet mogen meenemen, kind. Maar Emmie lachte helder-op en riep: O, maar. Vader: die paar aartjes! Neen ze zal zich niet misdragen. Ik heb haar immers een veel te goede opvoeding ge geven! Na het korenveld moesten ze nog een weide over, waar tal van schapen graas den en zoo kwamen ze aan het hek van de -hoeve een oud huis, overgmeid met wilde roosjes en met een paar bloem bedden in het voortuintje. i (WoT\dt, vervolgd). hij om de sympathie te winnen in zijn rede, met betrekking tot den oorlogs toestand voor de geallieerden, alle posi tieve factoren genoemd, terwijl hij alle negatieve factoren achterwege heeft ge laten. Het belangwekkendste deel van de rede is natuurlijk het deel, waarin de actueele gebeurtenissen in het Middellandsche Zee gebied worden behandeld. Churchill's openhartigheid, waarmede hij voor de geheele wereld het verraad van de Ba- 1 doglio-clique bevestigt, wordt van Duit sche zijde toegejuicht. I Het feit, dat de afgezanten van Ba doglio te Lissabon verschenen om tot een samenwerking met de geallieerden te ko men,, doch ten antwoord kregen, dat alleen een onvoorwaardelijke capitulatie in aan merking kwam, is een ondubbelzinnige klap in het gezicht van de afgezanten van Badoglio. Churchill deejde mede, dat de landing van een divisie luchtlandingstroepen in het voornemen lag. Van Duitsche zijde betreurt men het, dat vermoedelijk ten gevolge van een bijtijds gegeven waar schuwing -door de verraders van Badoglio deze landing niet is uitgevoerd, want de ontvangst, die deze divisie gekregen zou hebben, zou beslist vernietigend voor haar geweest zijn, zo-oals Churchill in zijn rede dan ook vermoedde. Churchill's uitlatingen over -de arres tatie en gevangenschap van Mussolini vormen een bevestiging van de schande, die de verraders van Badoglio voor het forum der geheele wereld op zich heb ben geladen. Even belangrijk is het bij monde van Churchill een openlijke beves tiging te hooren van het plan om Mus solini bij een eventueele bevrijdingspo ging te vermoorden. Let op den geldigheidsduur van de bonnen I Daar gebleken is, dat omtrent den gel digheidsduur der bonnen nog steeds mis verstanden bestaan, wordt van bevoegde zijde met nadruk op 't volgende gewezen. De bonnen, die iedere twee weken des Vrijdags worden bekend gemaakt (levens middelen-, versnaperingen- en tabaksbon nen) zijn, tenzij uitdrukkelijk anders is vermeld, slechts gedurende 14 dagen gel dig, ook al zal men in sommige gevallen met de daarop verkrijgbare artikelen lan ger moeten toekomen. Zoo wordt b.v. voor koffiesurrogaai eens in de zes we ken een bon aangewezen, waarop men slechts gedurende twee weken kan koo- pen. In de tusscbenliggende periode kan men dus geen koffiesurrogaat verkrijgen. De bonnen voor vermicelli, vervangings middelen en chocoladewerk worden eens in -de vier weken bekend gemaakt, doch blijven eveneens slechts 14 dagen geldig. Men ho-ude dit nauwlettend in het oog en ko.ope de verkrijgbare artikelen ge durende het tijdvak van 14 dagen, waar in de bon geldig is, daar deze anders verloopt. De vlsscherij in het Schsldegebied Het bureau van den admiraal in Neder land deelt mede: „Op grond van par. 5, alinea 1, nr. 2, tweede alinea van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsehe gebied, nr. 100/41, inzake bijzondere maatregelen voor de kustbe- scherming, wordt het volgende beschikt: Bij de .uitoefening van de vissüherij op de .Schelde is het den Nederlandsehen vissehers verboden de NederlancLsch-Bel- gische watergrens te overschrijden. Den Belgischen vissehers, wier thuis havens gelegen zijn tusschen Antwerpen en de Belgisch-Nederlandsche watergrens, is het binnenloopen van Nederlandsehe havens en het contact zoeken met Neder landsehe vissehers en vaartuigen van allerlei aard verboden. Zij moeten zich voortaan l3bij elk overschrijden van de watergrens voor inklaring en controle aanmelden bij de Nederlandsehe douane post in Bath. Bij het aandoen vari een noodhaven moet zich de kapitein onmid dellijk meiden bij het naastbijzijnden bu reau van de V.G.A.D. l Overtreding van -deze beschikking wordt overeenkomstig par. 7 van de verordening jnr. 100/41 gestraft met gevangenisstraf, in ernstige gevallen ook met tuchthuis tot 5 jaar. Deze beschikking treedt in werking op den dag van publicatie Textielproducten en keuken gerei voor a.s. moeders Evenals voor de verstrekking van ex tra rantsoenen levensmiddelen is voor geschreven, kunnen aanstaande moeders in den vervolge reeds So weken vóór den vermoedelijken -datum der bevalling in aanmerking komen voor een textielkaart V 815 (voor haarzelf) benevens een baby- textielk'aart V 615 (ten behoeve van de te verwachten b'aby), alsmede voor de benoodigd-e punten en vergunningen. Eveneens kunnen Zij in aanmerking ko men voor speciale punten, ter verkrij ging van een babypbedktuikje en een waschteil, „Op iedere jas een vlinder, maakt veler zorgen minder" Onder deze leuze zal de Nederlandsche\ Winterhulp dit jaar haar collecte op nieuw beginnen. Op 2 October a s zal de eerste groote straatcollecte plaats met speldjes in den vorm van vlinders. (Stapf Pax s) Zoowel ter verkrijging van de boven genoemde textielkaarten, textielpunten en vergunningen als van speciale punten voor een baby-'bedkruikje en waschteil moeten zij, evenals tot dusverre, de schrif telijke verklaring van den behandelen- den arts of vroedvrouw overleggen. Bewaar uw aardappelschillen Le kc'o maakt er melk van Werk- en beroepskleeding Met ingang van 23 dezer kunnen we derom in zeer dringende gevallen ind,i- vidueele aanvragen voor werk- en be roepskleeding bij de plaatselijke distribu tiediensten worden ingediend. In tegen stelling echter met de voorschriften, ge geven in vorige distributieperiode is thans bepaald, dat bedrijven e.d. met 100 of meer werkkleeding dragende werknemers en/of werkneemsters de noodzakelijke werk- of beroepskleeding voor hun per soneel -collectief bij de distributiediensten moeten aanvragen. Alvorens de bedrijven, instellingen e.d. zulke aanvragen bij den distributiedienst kunnen 'indienen, moeten zij daarvoor toeslemming ontvangen van de afdeeling speciale vergunningen, van het rijksbureau voor de distributie van textielproducten voor den handel, postadres Andries Bi-ekerweg 4, 's-Gravenhage. Ter verkrij ging van deze toestemming dienen zij zich rechtstreeks niet voornoemd bureau in verbinding te stellen. Nieuws vonnissen van het Deutsche Landesgerioht Voor het D-uitsdhe Landesgericht zijn -en zullen de komende weken nog voort durend een groot aantal gevallen wor den behandeld van beklaagden, die in strijd met de beschikking van 13 Mei 1943 hun radiotoestellen niet hebben in geleverd. Zoo zijn b.v. op een zitting' van het Deutsche Landesgericht in Den Haag niet minder dan 13 van dergelijke gevallen behandeld. Alle beklaagden moesten het overtreden der beschikking boeten met verbeurdverklaring van hun toestellen en kregen behalve gevangenis straffen oók geldstraffen, die meestal het veelvoud bedroegen van de aanschaffings waarde van de toestellen. Van de in Den Haag behandelde Zaken is vooral belangwekkend die van den Ikoop'man B. te Di. B. had een oud ra- diotestel ingeleverd en zijn nieuwe ra diotoestel verstopt onder het dak van WANNEEB VEBDUISTEBEN Heden verduisteren van 19 uur 45 tot 7 uur 15. De maan komt op om 2 uur en 51 gaat onder om 18 nor 18. Nienwe maan Woensdag 29 September. Eerste kwartier Woensdag 6 October Volle maan Woensdag 13 October. Laatste kwartier Donderdag 21 Oct. het huis van zijn buurman, zonder dat deze daar iets van wist. Hij was er dus niet voor teruggeschrokken ook zijn buur man aan een vervolging bloot te stellen. Invoering van den normalea tijd De Duitsche ministerraad voor de rijks verdediging heeft besloten, in den win ter 1943—'44 wederom den normalen tijd in te voeren. De overgang van zomertijd op normalen tijd geschiedt op Maandag 4 October 1943, des ochtends te 3 uur. Op dat oogenblik worden alle klokken een uur achteruit gezet. ^PSQmIiLEND^ BEilCHTEN Zwarte handel in garens D-e politie te Eindhoven heeft aldaar den fabrikant G. aangehouden, die op groote schaal -een clandestienen handel dreef in garens. V-eelal op vervalschte of verloopen textielcoupures wist de man toewijzingen hiervoor van de distributie los te krijgen. In deze zaak bleken te vens een aantal Rotterdammers te zijn betrokken, die de garens verder verhan delden. Uit het onderzoek is gebleken, dat de „firma" tevens nog groote par tij-en actgtasschen, schoenen, custuumstof- f-en, leder -en papierwaren „zwart" ver handelde. Een groote voorraad goede ren, waaronder bijna 200 paar schoenen is in beslag genomen. Naar de Britsche berichtendienst uit Stockholm meldt, is d-e Engelsche minis ter van financiën, Kingsley Wood, gis teren overleden. De gezante der Sovjetunie te Stock holm, mevrouw Kollontay, heeft tegen over een vertegenwoordiger van Reuter het bericht bevestigd, -dat zij tot am- bassatrice is benoemd. Deze bevordering zoo verklaarde zij, is slechts een onder* scheiding, haar door de Sovjetregeering uit waardeering harer verdiensten ver iaand. Flinke kerels melden ziek na voor de Waffon SS en de Landwacht Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in dien leef tijd van 17—45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen, teneinde gekeurd! te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuring worden alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der op leiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in N-ed. moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- wachtbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden zij, die tot d-e Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18—30 jaar, dieaan- meldingsplichtig zijn voor de tewerkstel ling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vTijgesteld. 25.9.43 9—14 uur Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhout 11—13. Bij ouzo vrijwilligers Dankbaar wórdt een gevechtspauze benut om even te zonnen. (SS P.K. Ahrent O H P s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1