ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 23 Sept. '43 Telefoon no. 32 100sle Jaarg. No. 15350 DirecUur-AdnünlateteM (Advortenüechef) waarjn opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hcofdredsotsnr A. J, DE L002E, Zierlkzee Ditgave N.V. „De Zierikzeeeehe Hienwsbode" M' J' E0STEH- E 2620 U&nhuisBtr&at, Zierikzee Giro no. 137677 SOVJETAANVALLEN IN DEN MIDDENSEGTOR Opstandelingen in Slovenië aangevallen Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Woensdag mede: Aan het Oostfront bleef de vijand gis teren aanvallen doen met het zwaarte punt in de gebieden van Poltawa, Ross- lawl en Smolensk. Zijn met sterke strijd krachten ondernomen doorbraakaanvallen werden opgevangen. In de wateren bij de Noordkaap werden van de 38 aanvallende Sovjetvliegtuigen er 21 neergeschoten door formaties Duitsche jachtvliegtuigen en jachtkruisers, in samenwerking met het afweergeschut van een konvooi. Aan 't Zuid-Italiaansche front kwamen slechts plaatselijke gevechtshandelingen voor. Sloveensche opstandelingen, te zamen met Italiaansche communisten en benden-- groepen op het Kroatische gebied^ tracht ten in het Oostelijk deel van Venetië, in Istrië en Slovenië, zich van de macht meester te maken, gebruik makend van het verraad van Badoglio. Duitsche troe pen, gesteund door nationaal-fascistische afdeelingen en vrijwilligers uit de bevol king. Rebben de bevolkte plaatsen en verkeerslijnen bezet en vallen de rooven- de en plunderende opstandelingen aan. In het Middellandsche Zee-gebied viel de luchtmacht herhaaldelijk met goed ge volg vliegvejden, marscheerende kolonnes en vijandelijke stellingen aan en vernie tigde. tvvee groote torpedo-motorbooten. Bij Gibraltar brachten onze duikbooten drie vijandelijke torpedojagers tot zinken, torpedeerden een krachtig beschermd koelsehip en vernielden een zeilvracht- st-hip, alsmede een vijandelijk vliegtuig. In de Tyrrheensche Zee brachten vaar tuigen der marine een 14.500 ton metend stoomschip der regeering-Badogliio, dat zich bij den vijand wilde voegen, tot zinken en beschadigden een ander groot schip, alsmede een mijhenlegger en andere kleine oorlogsvaartuigen zwaar. In de AegeïsChe Zee vernietigde een duikbootjager de in Britschen dienst va rende Grieksehe duikboot „Natsonis" en nam een deel der bemanning gevangen. In den afgeloopen nacht vielen snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen afzonderlijke doelen in Zuid-Engeland aan. Bij vrije jacht boven den Atlantischen Oceaan werd een groote Britsehe. vliegboot neergescho- len. De Joego-Slavische regeering naar Moskou Op de persconferentie voor buitenland- sche zaken werd gisteren te Berlijn de vraag gesteld of de geruchten, volgens welke de uitgeweken Joegoslavische re geering zich te Moskou zou vestigen, ge grond zijn. De woordvoerder van de Wil- helmstrasse antwoordde, dat de Sovjet- regeerjng gevraagd heeft, dat de uitge weken Joegoslavische, Tsjechische en Grieksehe regeeringen zich te Moskou zouden vestigen. Benesj zou reeds toege stemd hebben. Londen zou evenwel de meenig toegedaan zijn, dat het oogenblik nog niet gekomen is om deze verplaatsing te verwezenlijken. De uitgeweken Joego slavische regeering is evenwel op weg naar Kaïro. DUITSCHE VERWACHTINGEN over Engelsche-Amerikaansche aanvallen De Ned. Corresp. dienst meldt uit Berlijn: Het Duitsche weermachtsberieht spreekt in de laatste dagen een ernstigie maar openhartige taal. In korte bewoor dingen geeft het op ondubbelzinnige wijze te verstaan, dat de elastische ver dediging, die het kenmerk was der tac tiek van het Duitsche opperbevel, thans over is gegaan in een distantieeren van den vijand en een systematisch uitwij ken op voorbereide stellingen. Ofschoon er in het huidige stadium van den oorlog in Duitsche militaire krin gen weinig neiging bestaat om nader in te gaan op de plannen voor de naaste toekomst, heeft men toch weinig bezwaar tegen de overigens voor de hand liggende conclusie dat het in de bedoeling ligt deze vrijgemaakte reserves elders te ge bruiken. Men wijst er in dit verband op dat door het beloop van den strijd in het Oosten en het midden in den afweer- slag terugtrekken van niet onaanzien lijke strijdkrachten voor de bezetting van Noord- en midden-Italië en uitgestrekte gebieden, die totdusverre door het Itali aansche leger werden bezet, voldoende is aangetoond, dat Duitschlands militaire kracht nog ongebroken is. Terzelfdertijd echter ziet men in het Duitsche hoofdkwartier volkomen realis tisch het feit onder de oogen dat d,e Westersche democratiën intusschen een krijgsapparaat hebben opgebouwd, het welk men niet meer als in de laatste jaren als quantité négligeable kan be schouwen. Met behulp van hun men- schenpotentieel en hun industrie hebben Engeland en Amerika vrij sterke, goed uitgeruste strijdkrachten op de been ge bracht. die door de overgave van de Ita- Dt Filhrer ont ving de Duce na zffn bevrffding in effn hoofdkwartitr voor een bezoek van verscheidene eng en. Celefoto Hoffmann Stapf Pcx liaanschê' vlfoit en doop-de huidige uil schakeling 'van het -Italiaansche luchtuca- pen aan de Zuidelijke stranden van de vesting Europa een niet te onderschatten vrijheid van beweging hebben verworven, terwijl ook de Atlantische wal van Noord- kaap tot' de Pyreneeën slechts aan de gestelde verwachtingen kan voldoen, wan neer er .voor een toereikende', bezetting wordt gezorgd. De vraag of de Duitsche legerleiding een geallieerden aanval verwacht in Noord-Italië op den Balk;an, in Zujd.- Frankrijk of op de kust van West-Europa, wordt begrijpelijkerwijze niet beantwoord Wel spreekt men te Berlijn onomwon den uit dat men gaarne zijn ltrachten zou meten met de geallieerde legers, die al sinds geruimen tijd werkeloos in het Naburige Oosten, in Noord-Afrika en Engeland staan opgesteld. Zoodra Buitsdh- land erin slaagde, deze legers definitief te verslaan, zou het zijn handen vrij krijgen om onder vier oogen met de Sowjets af te rekenen. RUST IN NOORD-ITALIË S.P.T. meldt uit Verona: In Noord-Italië zou de rust zijn weer gekeerd, nadat de tegenstand in Bozen. Triest Verona, Bologna, Milaan en Turijn snel was onderdrukt. De Duitsche be velhebber heeft tot alle Italiaansche officieren en manschappen een oproep gericht, waarvan de termijn op 18 en die te Florence op 20 September afliep en waarin hij hen uitnoodigt zich bij het Duitsche leger aan te sluiten. De Italiaansche soldaten zullen dezelfde kost en voeding ontvangen als de Duitschers. Hier en daar ziet men dan ook wederom gewapende Italiaansche militairen rond- loopen. De Duitsche troepen, die gemotoriseerd door Italië trekken, beschikken grooten- deels over buitgemaakte Italiaansche auto's. Ook met betrekking tot de levens middelenvoorziening van de groiote steden in het Noorden o.a. Turijn, heeft het Duitsche opperbevel ingegrepen en to,t dat doel rollend materieel beschikbaar gesteld en den boeren nogmaals op hun plicht tot afleveren gewezen. Tegelijker tijd deelde men mede, dat de bezettende troepen uit Duitschland hun voedsel ont vangen. M M M M M M M M W W In hun mierenvtijt komen velen nim- mer tot zelfbezinning Feuilleton Onder zwaar schuldbewustzijn 9 door Robin HOOFDSTUK II. Dominé de Liefde had nog hojoit zoo'n vreedzame gemeente gehad, als waar hij nu beland was! Ook de pastorie was was zoo vriendelijk. De vooirdeur stond haast altijd open; men kwam dan eerst in een ruime koele hall en kon recht doorloopen, vanwaar men door de ach terdeur op een grasveld kwam, omzoomd door geraniums en fuchsia's. Er wias ook een schuurtje, waar de witte geit en de ^warte ezel verblijf hielden. Van dezen achterkant va'n het huis kon men het oude kerkje bereiken. De dominé bracht den heelen Zomer nagenoeg in de buitenlucht door. Nu zat hij ook, bij voorbeeld, in een grooten armstoel op het grasveld en was bezig aan zijn preek voor den aanstaanden Zondag. Althans hij' had papier en pot- lood in handen, terwijl de bijbel operi, vóór hem lag op een klein tafeltje. Hij liet zich inspireeren door de schoonheid van de omgeving, den praChtigen beuk', de struik met gele roZen adhter in het tuintje en tenslotte door de lange, slanke gedaante van Zijn dochter, die juist om het huis kwam met twee kleine pjoesj'es in de armen, terwijl moeder poes haar In .het Noorden van -Italië zijn weer eenige /kranten verschenen. De hoofdar tikelen erv$ff~zijri politiek kleurloos, doch wat ade jiieuwiberichten betreft fascis tisch georiënteerd.'- JAPANNERS ONTRUIMEN SALAMAtlA EN LAE Naar Domei vah een Japansch steun punt' in1 het Zuiden van den Stillen Oceaan meldt^hëbben de keizerlijke een heden de steunpftinten-Salamaua en Lae op Nieuw-Guineaj ongehinderd1 door de Amerikaahsche troepen, ontruimd. De ontiniimingsoperaties werden snel en vol gens de plannen uitgevoerd1, Zoodat de geëvacueerde eenheden thans op nieuwe strijdplaatsen in stelling- kunnen worden gebracht. De eerste evacuatie geschiedde op 14 September om middernacht, de tweede werd door het gros der Japan ners spoedig na het vertrek der eerste afdeeling ten uitvoer gelegd. De Ja'pan- sche eenheden baanden zich een weg. door de rimboe en kwamen tegen zóns ondergang van den volgenden dag aan op hun plaats van bestemming. De derde groep scheepte zich in kort voor het aanbreken van den dag op 14 Septem ber en stak in Oostelijke richting in zee. Ned. krijgsgevangenen op Java Kamen van I tot en met Le Er kunnen thans inlichtingen' worden verstrekt omtrent krijgsgevangenen be ginnende met de letter I tot 'en met de letters Le. Zij, die inlichtingen vvenschen omtrent vorenbedoelde krijgsgevangenen, gelieven zich te wenden tot het informatiebureau van 'het Ned. Roode Kruis, Korte Voor hout 14„ 's-Gravenhage, onder opgave van naam, voornamen, geboortedatum en -plaats en zoo mogelijk stamboeknummer, militairen rang en laatst bekende stand plaats. i VERSCHILLENDE BER8QHTEN Besmettelijke ziekten In de week v'an| 5 poft én met 11 Sept. 1943 had Zeelandi 22 (28) gevallen, n.l'. 12 diphterie, 3 in St.-Annaland en Ter- neuzen en 1 in Axel, Goes, Poortvliet, Tholen, Westdorpe en Ierseke; 1 geval van roodvonk in Ellewoutsdijk, Ovezand en Wissekerke; 1 geval van dysenterie in Tholen; 1 geval van kinderverlamming in (Middelburg en malaria: 1 geval in Arnemuiden en 4 in Middelburg. opgewonden volgde en zelfs de haze wind zich bij het viertal aansloot. Och, vader, kijk arm Bruintje toch eens! Het lijkt net of dat pootje lam is. Maar Maarten Zegt, dat hij Zeker een spier verrekt heeft. O dat k'omt best wel weer in orde, kindje! Hij kijkt al lang niet meer Zoo droevig als in het eerst. En wat heb je daar, Emmie? De kleintjes van Ciep. Ik kom Ze u even laten Zien. Het jongemeisje ging bij haar vader zitten en streelde de poesenbabies, die niet veel grooter dan ratten waren. De een was het evenbeeld van zijn moeder: een prachtig, regelmatig-geteekend cy- persch poesje, de ander Zwart met een wit befje en vier witte sokjes. Moeder poes was bij' de kleintjes, ook fop haar schoot gesprongen. I Wat een heerlijke ochtend, hé, j kind? Ja, vader. Maar hopr;t ui leens: Hebt u dien heer al bedankt, die Bruintje heeft gered? j Schuldbewust keek de dominé op: i Neen, kindje, dat is waar ook! Dat heb ik totaal vergeten! Het spijt mij erg! En weet je wel, dat ik mij ook; heelemaal Zijn naam niet meer herinner? I O, vader, hoe komt u toch Zoo j vergeetachtig. Weet u dan niet meer, dat toen ik hem beschreef, Maarten da delijk zei, dat het de heer Marius Ro- bijn van de „Nederhoeve" zou wezen? U weet wel: die aardige boerderij1? (W,ordt vervolgd)t BEKENDMAKING j De Höhere SS- und Polizeiführer Nord- west deelt mede j Door het Polizeistandgerlcht Assen Zijn den 20sten September 1943 wegens drie overvallen op het gemeentehuis van Stadskanaal, wegens een overval op het gemeentehuis van Exloo en wegens den moord op Reilingh, die reeds jarenlang lid van de NSB was, de hieronder ge noemde Nederlanders ter dood veroor deeld: j de handelaar Johannes Vis uit Stads kanaal; de ziekenverpleger Gert Por uit Zuid laren; de reiziger Anne Rutgers uit Stads kanaal de boekhouder Jan Toet uit Stap horst; de machinist PLeter van Laarhoven uit Hasselt; de gemeente-ambtenaar Wessel Knot uit Zuidlaren; de leider van het arbeidsbureau Ren- dert Poef uit Grijpskerk; de HBS-lieerling Jans Diemer uit Borger de landbouwer Roelof Tuin uit Val- Ihermond; de gemeente-secretaris Andries Diepen- bru-g uit O doorn. Het vonnis wler|fl; 2 uur na Ide uitspraak voltrokken. Een verslag van de rechts zitting zal later worden gepubliceerd1. De Höhere SS- und Polizeiführer Nordwest, (w.g.) RAUTER, SS-Obergruppenführer und General der Polizei. Meevaller bij de suikerdistributie Indertijd heeft het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd de bevolking aangemaand zuinig te zijn met suiker, omdat de beschikbare voorraden consumptiesuiker naar alle waarschijn lijkheid niet toereikend zouden zijn om toit den nieuwen oogst het volle rant soen te verzekeren. Als gevolg van en kele maatregelen, heeft de suikerpositie zich evenwel zoodanig ontwikkeld, dat het in ieder geval niet noodig zal zijn, hetgeen aanvankelijk in de bedoeling lag, de suikerverstrekking gedurende een pe riode van vier weken stop te zetten. Het staat nog te bezien, of de thans geschapen mogelijkheden het Rijksbureau in staat zullen stellen over voldoende suiker le beschikken voor een onver minderde irantsoeneering gedurende den nog voor den nieuwen oogst resteeren- den tijd, maar de meevaller beteekent al wel, dat de aangekondigde korting van een kilo, op het rantsoen niet zal doorgaan. Het is evenwel mogelijk, dat het voor de eerste helft van October bestemde halve kilogram pas later be schikbaar gesteld zal kunnen worden. Tevens moet nu met de kans van eenige stagnatie in de bevoorrading en der halve in den verkoop rekening worden gehouden. WANNEEB VERDUISTEREN Heden verduisteren van 19 nar 45 tot 7 nar 15. De maan komt op om 1 nnr en 54 gaat onder om 17 nnr. 47. Nieuwe maan Woensdag 29 September. Eerste kwartier Woensdag 6 October Volle maan Woensdag 13 October. Laatste kwartier Donderdag 21 Oct. van Nederland tezamen, produceeren eikei week vele duizenden tonnen afval, waar van het overgroote deel uitstuikend ge schikt is om er ons vee mede te voe deren. Vooral de aardappelschillen zijn belangrijk, want deze werken sterk melk- drijvend. Ook nu velen aardappelen in de schil eten, blijven er nog genoeg af val en schillen over, die waarde hebben als veevoeder. Eigenlijk moest het niet noodig zijn de huismoeders nog eens aan te sporen geen schillen in de vuilnisemmers te doen verdwijnen, maar steeds te zorgen. dat zulk afval Jpaar staat voor den ophaler. Het, afvallenbesfuit 1 en 2 van 1940 legt trouwens een ieder de verplichting op, alle afvallen van levensmiddelen te i bewaren en ter beschikking te stellen van ophalers, die van gemeentewege zijn aangesteld. Alleen wanneer men die af vallen gebruikt in eigen huis of eigen bedrijf is men van dien plicht ontheven. Huismoeders, bewaart dus de aard appelschillen, de koe maakt er melk van voor uw kinderen. Winterhulp N.VD. In de maanden Juni, Juli en Augus tus werd f227.513.90 ontvaengen aan gif ten, varieerend van enkele centen tot dragen van duizenden guldens. Einde Zomertijd op 4 October De ministerraad voor de Rijksverdedi ging heeft besloten, in den winter 1943- '44 wederom den normalen tijd in te voeren. De overgang van zomertijd op normalen tijd geschiedt op Maandag 4 October 1943 des ochtends te 3 uur. Op dat oogenblik worden alle klokken een achteruitgezet. ONDERWIJS Cursus Handelsonderwijs Met eenige plechtigheid vond Woens dagmiddag in een der lokalen der Am- i baehtsschool te Zierikzee de officieele opening der ÓUrsus voor avondhandels- Sevallingsgsld Ten behoeve van de ambtenaren en arbeidsc'ontractanten, die niet onder de Ziektewet vallen, omdat voor ben een andere [regeling geldt, is bij besluit van de Secretarissen-Generaal van de Depar tementen van Sociale Zaken en van Fi nanciën van 5 September 1942 vastge steld dat de bepalingen betreffende het bevallingsgejd van f55.— ook op hen van toepassing zijn. De Raden van Arbeid hebben thans hun gedragslijn vastgesteld voor de terugbetaling door het Rijk van op grond van dit besluit gedane uitkee- ringen. De desbetreffende declaraties, zoowel voor de uitkeeringen, welke reeds zijn gedaan als voor die. welke nog zullen worden gedaan, moeten bij den betrokken Raad van Arbeid worden in gediend. Moordaanslag In de Koestraat te Amsterdam is een moordaanslag gepleegd! op een Chi nees. Deze Chinees kreeg bezoek wan een man, een Nederlander, die ihem ver zocht even mee naar den kelder te gaan. Hier bleken nog twee mannen te Zijh, eveneens blanken. Gedrieën grepen zij den Chinees aan en sloegen hem tegen den grond1. Met een hard ivoor werp sloe gen de onverlaten hem op (het hoofdl en opi het gezicht, waardoor de Chinees ernstig werd gewond'. In bewustelooZen toestand is hij, toen de aanslag eenigen tijd later werd ontdekt, naar het Bin nengasthuis vervoerd. De drie daders zijn ontkomen. Huisafval als veevoeder De veevoeder-positie in ons land is moeilijk. Geheel aangewezen als we zijn op eigen voorziening, is het onze plicht zorg te dragen, dat er voor ons vee niets verloren gaat van het beschikbare kostbare voeder. Er gaat helaas nog veel verloren: niet bij den boer, maar in het huisgezin, want het huisgezin is nog al tijd een belangrijke producent van vee voeder. Niet één huisgezin apart geno men, maar alle vereenigde huisgezinnen onderwijs plaats. De voorzitter van het comité voor beroepsopleiding voor het I moderne "kantoor, de heer M. Doeleman H.Jz., verwelkomde de vele aanwezigen inzonderheid'referent Korte en de heer de Jonge Baas, B. en W. van Zierikzee, 1 directeur en bestuur der A.B.S., alsmede leeraressen en leeraren van den te hou den cursus. De voorzitter sprak zijn vol doening uit over den steun van de Kamer van Koophandel en het bestuur van de Nutsspaarbank, welke den cursus met de daad steun verleenen. Hierna verkreeg de burgemeester het woord, welke in zijn openingsrede er op wees, dat met de instelling van dezen cursus we weer een stap verder zijn met de yakopleiding. waarom thans zoo heel veel draait. Een slalpi idie noodig was en dan ook te rechter tijd werd gezet, wat gebleken is uit den stroom van aanvragen tot deelneming. Typen, steno en Neder- landsch moesten hier goed worden ge leerd. .Velen voelden de bestaande la cunes, doch anderen pakten de koe bij de hoorns. De heer Doeleman nam het initiatief, vormde een comité en enga geerde de leerkrachten, waarvan een iedere week de reis van Goes naar hier moet maken. De burgemeester drukte den deelnemers vooral op het hart vol te houden; door vol te houden is -nooit iets J verloren gegaan, maar wel door de zaken neer te gooien. Het verheugde spr., dat 1 ook twee politie-agenten deelnemen aan den cursus voor typen. Gaarne zegde spr dank aan het bestuur der A.B.S. voor de in hare .lokalen verleende gastvrijheid en verklaarde daarop de handelsavond school cursus 1943—44 voor geopend. De deelnemers aan den cursus voor typen konden onmiddellijk aan den slag. Fransehe emigranten, die door het Ame- rikaansche consulaat-generaal werden on derhouden, hebben enkele dagen geleden in Barcelona bloedige incidenten met aan hangers der Falanx geprovoceerd, waarbij dooden en gewonden vielen. Een groep dezer emigranten schond het Spaansche gastrecht doordien zij op den hoofdver- S keersweg de Internationale aanhieven, ten einde de .Spanjaarden te ergeren, d.ie voor een winkel naar de laatste radio berichten over de bevrijding van Musso,- lini luisterden. Volgens een bericht van de Financial News zal in October een conferentie van alle geallieerde landen te Washington worden bijeengeroepen, om een defini tief valutaplan uit „te yverken. aldus meldt het A.N.p. uit Stockholm.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1