ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uit Stad en Provincie Woensdag 22 Sept. '43 Telefoon no. 32 Directeur-Administrateur (Advortentleokef) A. J. SE L003E, Zierlkzoe waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Uitgave N.V. „DegZierikzoeseko Nieuwsbode" Ecofdrodaoteur K 2620 II. J. KOSTEN) Manhulsstr&at, Zlerlkzee 100ste Jaarg. No 15349 (Hro no. 137677 Zware alweergevechten aan den midden en Zuidel. sector Plaatselijke acties bij Salerno Het opperbevel der Duitsche weer macht deelde Dinsdag mede: Ten Noorden van de Zee van Azov, ten Oosten van de midden-Dnjepr, aan de Desna en in het gebied van Smolensk leverden onze troepen ook gisteren zware afweergevechten tegen sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten. In den sector van een legercorps werden daarbij van een vijandelijke stoottroep van pl.m. 100 pantserwagens er 76 vernietigd. In de zware gevechten ten Noorden van de Zee van Azov hebben zich de Frankische 17e en de Neder Saksische llle divisie infanterie bijzonder onderscheiden. Uit Zuid-Italië worden plaatselijke gevec'hts- aeties gemeld in de sectoren van Sale tin o en Potenza. Verscheidene vijandelijke aan vallen werden daar afgeslagen. In den afgeloopen nacht vlogen eenige vijande lijke storingsvliegtuigen boven Duitsdh ge bied en lieten hier en daar bommen vallen, waardoor slechts onbelangrijke schade werd aangericht. De strategie van het uitwijken Aan een beschouwing van den militai ren correspondent van het D.NB, is het volgende ontleend: Aan Europa's Oostelijke front zijn ge beurtenissen aan den gang, die aanvan kelijk wellicht verrassingen wekken, om dat men in het vijandelijke kamp niet voor mogelijk gehouden had, dat de Duit- sche strijdkrachten, wier voornaamste kracht naar algemeen oordeel in den aan val ligt, zich zoo onafgebroken zonden overgeven aan diepe en breede distaln- cieeringsbewegingen. De bolsjewisten hebben in den loop van dezen oorlog zon der twijfel veel van de Duitschprs geleerd Waarom jouden de Duitsbhérs nu van hun kant ook van hen niet iets geleerd hebben, n.l. van hetgeen waarin hun te genstanders de grootste oorlogsroutine bezitten: in den strijd van de verdediging en in de strategie van het uitwijken. De gebeurtenissen bewijzen, dat ook deze oorlogskunst in de Duitschers haar' mees ter gevonden heeft. Wat de Duitsche legerleiding op het oogenblik in het Oosten onderneemt, moet als een ^er handigste bewegingen voor verkorting van het front beschouwd wor den, die de krijgsgeschiedenis kent. Het duidt op een ongekende moreele. tactische kracht van leiding en troep, dat een zoo danige Uitgestrekte onderneming wordt uitgevoerd zonder noemenswaardige ver liezen aan gevechtskracht. De vraag naar het waarom van deze heele onderneming vindt wellicht een antwoord in de om standigheid, dat men van Duitsche zijde voorloopig meer aandacht wil schenken aan landere Europeesche fronten en het sterkst wenscht te zijn voor de eindafre kening. Dat de Duitschers in het Oosten gebied prijsgeven, kan gelden als een be wijs, dat zij den vijandelijken druk met besparing van krachten willen laten uit- loopen en blijkbaar den tijd hebben. Dat heeft de tegenpartij evenwel allerminst. Amerikanen te Rome toespraken met Badeglio de landing Het Argientijnsehe blad „Critica" publi ceert uit het hoofdkwartier van Eisen- Feuilleton Onder zwaar schuldbewustzijn 7 door Robin O, ik kan u nooit genoeg danken! Lief, lief Bruintje! riep zij, knielde naast het hondje neer en had een uitdrukking in de mooie grijze oogen, waarvoor Ma- rius met genoegen nog eens in de rivier zou zijn gesprongen. Bruintje kwispelde met zijn staart, maar bleef liggen waar hij lag, daar een van z'ijn pootjes machteloos was. Hij heeft die pioot zieker bezeerd1, zei ouwe Simons, of hij (heeft er de kramp in. Wij .zullen hem in huis dra gen en dan Zal mijn (knecht hem voor u naar de pastorie brengen als hij' niet loopen kan. Marius pakt© het beestje, zoo drui- pand als het was, op. en droeg het door het Zonnige tuintje. De vrouw van Simons kwam nu ook naar buiten geloopen en waarschuwde: O, maar mijnheer Marius, als u niet oppast, dan Zult u het nog met den dood bekoopen! Op een zomermiddag? lachte hij. Neen, daar hoeft u zich nu in het minst «iet ongerust over te m'aken! Met bezorgden blik' drong nu ook liet meesteresje van den drenkeling: Blijft u toch niet Zoo in uw natte kleeren staan! Moet u nog ver loopen? Wel neen, volstrekt niet! Maar ik wil wel dadelijk gaan. O, ja, doet u dat toch, mijnheer Marius, viel vrouw Simons weer in. Het zal mij een ware rust zijn, als ik' weet. hower een opmerkelijke beschrijving van de onderhandelingen van Badoglio met de geallieerden nog vóór de invasie op liet Italiaansche vasteland. Volgens dit bericht, dat van Richard Tregasti afkom stig is, hebben de Amerikaansche gene raal Taylor en kolonel William Turdor Gardiner vóór de landing te Salerno een bezoek aan Rome gebracht en aldaar met maarschalk Badoglio alle bijzonderheden besproken. Badoglio heeft hen met tra nen in de oogen ontvangen en verklaard: ,,Ik zweer bij mijn eer en mijn vijftig jarige soldatenloopbaan, dat ik de zaak der geallieerden trouw ben toegedaan''. De Amerikaansche officieren zijn volgens dit bericht met een Britsche torpedoboot uit Palermo vertrokken. Op open zee zijn Zij overgenomen door een Italiaan sche motortorpedoboot. Van Gaeta Zijn zij vervolgens in een Italiaanschen auto en in gezelschap van een Italiaanschen generaal naar Rome gebracht. Na het onderhoud met Badoglio zijn zij met een Italiaansch vliegtuig naar Eisenhower te ruggekeerd. HET EUROPEESCHE KLIMAAT WIJZIGT ZICH De laatste tien jaar valt een merkbare wijziging"in 't Europeesche klimaat waar te nemen. Vooral in Midden Europa is het gemiddelde temperatuursverschil tussehen zomer en winter sterk gedaald, hetgeen beteekent. dat de zomers in den regel koeler en de winters zachter zijn gewor den. Deze klimaatswijziging omvat bijna alle vaste landen ter wereld en ook de aangrenzende zeeën van het Poolgebied, zooals blijkt uit de afneming van de gletschers op Groenland en (het sterkere afsmelten van het Poolijs. De ijsgrens, die vroeger in de Europeesche Poplzee ten Zuiden van Spitsbergen liep, is verder naar het Noorden teruggetrokken en icnok een groot deel van de Siberisdhe IJszee vertoont dit beeld. De wetenschap heeft zich met dit ver schijnsel bezig gehouden' en de oorzaken daarvan onderzocht. Daarbij kwam men tot de slotsom, dat de algemeene tempe- ratuursverhooging in Europa een gevplg is van een sinds jaren waargenomen ver meerdering in den toevoer van warmte door den golfstroom. In de Golf van Mexico en aan de kust van Florida- is deze stroom de laatste 20 jaar oorzaak geweest van een verhooging der zeetem- peratuur en de zijtak van den Noord- Atlantisdhen stroom, die tussehen Noor wegen en Spitsbergen in de Europeesche IJszee uitmondt, is breeder geworden. Ook kon men oonstateeren, dat de rich ting van den golfstroom zich wijzigde. Nu komt de vraag op of deze wijziging van blijvenden aard zal zijn of slechts een schommeling vormt. Uit een onderzoek naar de zeestroomin- gen in de Noordzee, bleek reeds, dat de kracht van den golfstroom varieert. Uit oude mededeelingen en kronieken, die stelselmatig konden worden onderzocht, trad aan het licht, dat er in deze wisse- gen een zekere regelmaat te bespeuren valt. Prof. dr. Cherhag van het Duitsche rijksbureau voor meteorologie is op grond van deze onderzoekingen thans tot de conclusie gekomen, dat ook de tegen woordige klimaatswijzigingen slechts een der periodieke schommelingen is (die men jarenlang kan volgen). De groote periode in de klimaatschommelingen omvat vol- dat u Iweer drogle ikleeren aan hebt. Wan neer u eenmaal rheumatiek krijgt, jong als u bent. dan zoiudt u voor uw leven ongelukkig zijn! Marius lachte weer. Wat had hij dan een prettig gezicht, dacht Emmie. Ik ben wat blij, dat ik hier bij de hand was, om Je helpen! Ik geloof niet dat Bruintje meer droeve gevolgen zal hebben van zijn avontuur, juffrouw de Liefde. Ik denk, dat hij nu maar een beetje kram pheeft. Ik hoop het maar! En nog wel dui zendmaal bedankt! Spontaan stak zij hem de hand toe. Het leek wel of de jonge man even draalde, eer hij die vatte. Maar met een buiging voor Emmie en een opgewekt „Goeden dag'' tot den molenaar en zijn vróuw, was hij het volgend oogenblik verdwenen en liep met groote passen den weg af. Een kwart mijl verder kwam hij aan een smal pad tussehen de heggen en van daar leidde een hek naar een kla verveld. Juist toen hij dit bereikt had, reed hem een auto voorbij. Zoo toet een schim werd even het gelaat van een dame ge zien aan het portier een knap maar stroef gezicht, met een onbeschrijflijke uitdrukking: was het nieuwsgierigheid of minachting, in de donkere oogen? Marius Robijn wilde groeten; mair reeds was de auto voorbij. Hij ging door het hek, liep het bloeiend klayerveld over en zoo nog door twee andere velden, eer hij aan een beschei den boerenhoeve kwam; maar zijn gelaat droeg toen weer een sombere uitdruk king. (W.orclt vervolgd Zn Nederland, in September 1913. Een nieuw con tingent Nederl. vrijwilligers voor de Duitsche oor- logsmarine b$ op- komst voor de opleiding. (SS Bildberichter Fritz/Stapf P s) gens het onderzoek omstreeks 110 jaar en dientengevolge vermoedt Cherhag, dat 't hoogtepunt van de tegenwoordige toene mende temperatuur omstreeks 1947 wordt bereikt, waarop de koude 110 jaar lang weer zal toenemen, zij het ook langzaam. REDE VAN CHURCHILL VOOR HET LAGERHUIS In de Dinsdag voor; het Engelsche La gerhuis gehouden rede verklaarde Chur chill, naar de Britsche berichtendienst meldt, in zijn rapport over de oorlogs situatie, dat de operaties in Noord-Afrika en de opening van een nieuw frojnt in de Middellandsche Zee dóór' hem nooit' zijn beschouwd als vervangingen voor een rec'htstreekschen aanval op Duitschland via ffet Kanaal in Frankrijk -en de lage landen. Het front in de Middeljandsdhe Zee ,is veeleer gedacht als voorlooper voor den hoofdaanval op Duitschland en zijn bondgenooten. In het verdere ver loop van zijn rede maakte Churchill be kend, dat de laatste vier maanden geen enkel koopvaardijschip der Geallieerden door optreden van den vijand in het Noordelijke deel van den Atlajitisdhen Oceaan tot zinken js gebracht. Thains zoo, zeide hij, zijn de Duitsche duikbooten weer actief geworden en ,op het Oogen blik wordt een geallieerd convopi door Duitsche onderzeeërs aangevallen. Voorls deelde Churchill mede, dat de Britsche en Amerikaansche luchtmachten in de stelselmatige verwoesting Van DuitsChe steden door bomaanvallen zullen voort zetten. Vervolgens verklaarde Churchill, dat het nieuwe geallieerde Commando voor Zuidoost Azië in Indië wordt inge richt om de oorlogvoering tegen Japan te versterken. Sprekende over de gebeurtenissen in Italië jieide hij, dat na den val van Mus solini de geallieerden er naar gestreefd hebben in Italië een autoriteit te vin den met -wie zij konden onderhandelen-. Geleidelijk', zoo zeide Churchill, strekte de regeering-Badoglio langs verschillen de 'kanalen haar voelhorens uit. Op- 19 Augustus wierd een conferentie gehouden tussehen de officieren van den geallieer den generalen staf en den afgezant van Badoglio in Lissabonen op1 31 Augustus 'kwam' de afgezant van Badoglio met een vertegenwoordiger van generaal Eisen hower in Syracuse bijeen en verklaar- dat Badoglio bereid was de onvoorwaar delijke capitulatie te aanvaarden. De bekendmaking van den wapenstil stand werd door de geallieerden vast gesteld op het oogenblik dat naar hun opvatting de beste militaire kans-en bood1 om zich aan den Duitschen aanval te onttrekken- Betreffende de voorgenomen uitlevering van Mussolini aan de geal lieerden verklaarde Chu-rchill dat de on voorwaardelijke capitulatie der regeering Badoglio een speciale clausule behelsde voor de uitlevering van Mussolini. De vertegenwoordiger van de Badoglio-re- geering onderteekende op- 3 September des avonds de capitulatievoorwaarden. Vervolgens zeide Churchill: „Ik noem het front dat de geallieerden eerst -in Afrika, vervolgens op Sicilië en "thans in Italië gevormd hebben, het derde front. Het tweede front dat reeds be staat, is nog niet in gebruik". Over het tijdstip waarop dit front actief zal blij ken te zijn wilde hij geen mededeellng doen. Op zekeren dag, wanneer Enge land en de Vereenigde Staten het juiste oogenblik' gekomen achten Zal ook op dit front de 'poort worden open gewor pen en zal een massale invasie van het Continent van het Westen uit tegelijk (met een invasie van het Zuiden uit be ginnen. Het bloedigste deel van dezen oorlog zoo verklaarde Churchill, het bloedigste hoofdstuk voor Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten ligt nog voor ons. Op het oogenblik worden de noodige voor bereidingen getroffen voor een conferen tie van de Ministers van Buitenlandsc'he Zaken der drie landen of hun vertegen woordigers. Wij zien voorts, zoo zeide- Churchill, voi .vertrouwen een daarop volgende conferentie tussehen Roosevelt, Stalin en mijn persoon nog voor het einde van dit jaar tegemoet. Winterhulpwerk N.V.D. 1 October a.s. vangt het seizoen aan van het Winterhulpwerk van den N.V.D. datde gevolgen wenscht te bestrijden van de extra kosten, die de wintermaan den miet zich brengen en die er oorzaak' van (kunnen 'zijn dat een deel onzer me- demenschen daardoor in moeilijkheden zou komen. Juist de wintermaanden stel len hoogere eischen aan het gezinsinko men; de kosten van verlichting en ver warming zijn in het koude seizoen over het algemeen hooger. Voeding, kleeding. dékking en brandstof vergen hoogere uitgaven. Wie 's zomers moet rond ko men- zal, als hij in den winter evenveell verdient, te koiT komen in de winter maanden- Winterhulp nu wil een aan vulling geven, waaruit de extrakosten kun nen -worden bestreden. Op 2 October a.s. wordt in het geheele land een groote collecte gehouden, welkë tot en met 4 October duurt. Er wordt gecollecteerd met kleurige vlinders onder het motto: „Op ieders jas een vlinder, maakt veler zorgen minder". Ontspanningsoord N.A.F. Die Centrale Persdienst 'van het N.A.F. meldt: De uitzending van arbeiders en arbeid/ sters naar een Aibeidsontspanrnngsoord vans het N.A.F. zal ook -gedurende den (winter voortgang vinden. Met het oog op de Wieers omstandigheden gedurende dit jaargetijde zal uitzending.'in den Win ter uitsluitend plaats hebben naar het ontspanningsoord te Valkenburg (L.) Er Wordt nogmaals op gewezen, dat voor uitzending als bovenbedoeld in aan merking komen diegenen, die door de verhoogde krachtsinspanning, Welke op het oogenblik van hen verlangd Wordt, hun -gezondheid dreigen te verliezen, als mede de door die krachtsinspanning ziek geworden arbeiders en arbeidsters, die Wederom herstellende, doch niét mieer onder doktersbehandeling zijn. VERSCHILLENDE BERICHTEN Projectiel ontploft Zondag vond de 15-jarige C. P. te Melis kerke een projectiel. Hij be ging de onvoorzichtigheid met dit ge vaarlijke voorwerp te gaan spelen, met het noodlottig gevolg, dat het projectiel ontplofte. De jongen liep hierbij zulke zware verwondingen op, dat hij is over leden (P.Z.C.) Hooftooslag op don toon Met ingang van 1 October zal het beslaan van paarden nog slechts kunnen geschieden, indien de paardenhouder een z.g. tóewijzing voor hoefbeslag bij den hoefsmid heeft ingeleverd. Voor paarden- houders. die niet met een hoefsmid in relatie staan, is een afzonderlijke rege ling getroffen. ZIERIKZEE. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kuituur- bescherming, is wederom tijdelijk tot leerares benoemd aan de RHBS, mevr. A. M. Baas—Kloet alhier. BURGH. Evenals vorige jaren is ook in onze gemeente weer een kist met 150 boeken van de Reizende Bibliotheek gearriveerd. De beheerster, mej. Pi. Lem- so.n, verzoekt ons mee te deelen, dat met de uitreiking weer begonnen zal worden op Zaterdag 25 Sept. ia..s. op de bekende plaats en uur. RENESSE. In naburige gemeenten is een verzameling gehouden van versna peringen voor de jongens, welke in het buitenland werken. Hopenlijk vindt dit blijk van medeleven ook in onze ge meente gehoor. ELLEMEET. Die Reizende Bibliotheek is ook in onze gemeente weer gearrir veerd. Een woord vaif aanbeveling is, gezien de waardeering in voorgaande ja ren, Wel haast overbodig. De boekbe- heerder zal des Zaterdags van 3—4 uur uur (w,t.) de boeken uitleveren. WANNEEB VERDUISTEREN Heden verduisteren van 19 nar 45 tot 7 uur 15. De maan komt op om 1 nor en gaat onder om Ij nnr 10. Nieuwe maan Woensdag 29 September. Eerste kwartier Woenndag 6 October Volle maan Woensdag 13 October. Laatate kwartier Donderdag 21 Oot. BRUINISSE. De landbouwer Jac. Goudzwaard alhier ontdekte Zondagmor gen, dat 12 H.L. tarwe uit zijn schuur waren ontvreemd. Hij deed van deze ontdekking aangifte bij de marechaussée alhier, die onmiddellijk aan het werk toog en onder meer uit Goes een politie hond liet komen. Reeds dadelijk vond men sporen van de daders en het spoor, dat de hond kon volgen, aangevuld met mededeelingen van eenige omwonenden, die in den vroe gen morgen geloop hadden gehoord, leid den na eenige uren tot het resultaat, dat de dieven werden ontdekt en het gesto- lene in beslag kon worden genomen. De daders, de gebroeders D. uit Brui- nisse en den landarbeider Z. uil Ooster- land legden een volledige bekentenis af. De vorige week werden hier aange voerd ongeveer 1600 tonnen mosselzaad uit de Waddenzee. Prijs f 1.25 tot f 1.65 per ton. De bliekvangst was loonend Er werd ongeveer 2000 kg. aangevoerd ST.-ANNALAND. Burgerlijke Stand over Augustus. Geboren: Pieter Marinus, z. van 'A. Gunter en C. Mosseman; Pieternella Adriana Lena, d'. van J. I. Hage en T. Ridderhof; Johanna Maria, d. van J. den Haan en M. de Witte. Overleden: Tan- aetj-e Pieternella van Nieuwenhuijzen, 73 jaar, wed. van P. Verhage; Pieternella Catharina, 4 jm., d. van K. v. Dijke en P. A. Mosselman; Pieternella Hage, 68 j., wed. van J. Mosselman; Jacob den Engelsman, 81 jaar, echtg. van P. Laban. Ingekomen: Thopa Adriana van Beek van Ierseke; Comelis van Winkelen van Serooskerke (W.); Hubertus N. T. P. Brooijmans van Eindhoven. Vertrokken: 'Abraham Geluk naar Valburg; Adriaan Dorst en gezin naar Dordrecht. THOLEN. Tot tijdelijk havenmeester al hier is benoemd, de heer J. Spaander man. voorheen kapitein ter koopvaardij. De Inspecteur der prijsbeheersching heeft J. N. E. alhier, veroordeeld tot een boete van f 150.— wegens te duur verkoopen van brood. Naar wij vernemen, zal deze week oen aanvang worden gemaakt met de aflevering van consumptie-mosselen. Door de groote sterfte op de pereeelen, zal. naar ons is medegedeeld, de toewijzing, slechts een derde bedragen van vorig jaar. Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen SS en de Landwacht Het SS-Ersatzkommando deelt mede: ^edere gezonde Nederlander in dén leef tijd van 17—45 jaar kan zich vrijwillig bij" de hieronder vermelde adressen ver voegen, teneinde gekeurd' te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuring worden- alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der op leiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Ned. moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- wachtbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden zij, die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tussehen 18—30 jaar, dieaan- meldingsplichtig zijn voof de tewerkstel ling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. 23.9.43 9—13 uur Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 24.9.43 9—14 uur Amersfoort. Pol. Durch- gangslager, Leusderweg. 25.9.43 914 uur Den Haag, Café den Hout. Bezuidenhout 11—13. Bij onze vrijwilligers. Een gewonde ka- meraad wordt op de tnefat mogelyke wffze naar de verbandplaats gébracht. (86 P.KMittchke O H P s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1