ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 S«pt. '43 Telefoon no. 33 Dlreotenr-Aanünletratenr (Advertentieclief) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hoofdredaotenr K 2620 A. J. DB L00ZE, Zierlkzee Uitgave N.V. „De Zlerikzeeeche Nieuwsbode" M' J' K0STEN' ManhulcBtrlat, Zlerlkzee 100ste Jaarg. No. 15348 Giro no. 137677 RADIOREDE VAN MUSSOLINI Da Duce^ richt zich tot hot Italiaansche volk Zaterdagavond heeft Mussolini per ra dio het Italiaansche volk toegesproken. De radio veroorlooft geen lange redevoe ringen," aldus de Dute in het begin van zijn toespraak en zoo stond hij ook niet lang stil bij de voorgeschiedenis van den 25em Juli, doch begon met de gebeurte nis sip dien datum, toen hij de onge looflijkste avonturen beleefde uit 2ijn zeer avontuurlijk leven, n.I. het onderhoud met den Koning en zijn gevangenneming. Ik had echter, zoo vervolgde Mussolini het zekere gevoel, dat de Führer, hoewel ik van de overige wereld was afgesneden voor mij zorgde, meer broederlijk dan kameraadschappelijk. Later zond de Führer mij een prachtige editie van de werken van Nietzsche. Het woord trouw heeft een diepe beteekins, ik zou haast willen zeggen een eeuwige beteekenis voor het Duitsche hart, dat in het alge meen zoowel als in het bijzonder do moreele wereld der Duitsohers weerspie gelt. Ik was overtuigd, dat ik hiervan een staaltje te zien zou krijgen. Op de hoogte van de wapenstilstandsvoorwaarden koes terde ik niet den geringsten twijfel over hetgeen wat in artikel 12 van de voor waarden schuilging. Een hooge ambte naar heeft mij gezegd, dat ik een gijze laar was. Doch in den nacht van 11 op 12 September liet ik weten, dat de vijand piljj niet levend in handèn zou krijgen. Do bevrijding Daarna verleide de Duce over zijn bevrijding, dat het einde genoemd kan worden van het hoofdstuk omtrent zijn persoon. Doch dit is een kleinigheid, vergeleken1 met de ontzettende tragedie, waarin de democratische regeering op 25 Juli hel Italiaansche volk gestort heeft. Het ongelooflijke optimisme zelfs van fas cisten achtte het niet mogelijk, dat de regeering dergelijke catastrophale p 1 a n- nen j egens de p a rtij, het regime en de natie zelf zou koesteren. Doch de maatregelen, die na den 25sten Juli wer den genomen laten een program zien, dat ten doel had het werk van 20 jaar te vernielen en twintig jaar van roem weg te vagen, om de herinnering aan de vorming van 'n imperium en aan den rang, zooals het vaderland nog nooit gehad had, uit te wissohen. Terwijl wij onze verantwoordelijkheid geheel en al op ons nemen, Zullen wij de verantwoordelijkheid van de anderen aan een onderzoek onderwerpen, door bij de verantwoordelijkheid van de hoog ste instanties te beginnen. De koning, die zich ontdekt weet. doch geen afstand heeft gedaan, zooals het grootste deel der Italianen had ver wacht moet onmiddellijk ter verantwoor ding geroepen worden. 't Huis Tan Savoye Het was zuiver en alleen de dynastie, die tijdens alle phasen van den oorlog, die toch door haar was verklaard, het centrum vórmde van het defaitisme en de anti-Duitsche propaganda. De Voor zichtige, doch dikwijls onvoorzichtige, maakte zich alle speculaties van den vij and eigen, terwijl de erfgenaam het be vel over het Zuidelijke leger op zich nam, doch niet op het slagveld verscheen Ik ben er van overtuigd, dat het huis Savoye den putsch tot in de kleinst© bijzonderheden nauwkeurig heeft voorbereid, uitgewerkt en uitgevoerd te zamen met de handlangers van Badoglio j en al zijn laffe generaals te zamen met sommige verraderlijke leden van de fas cistische partij. Wat de voorwaarden van den wapen stilstand betreft, deze hadden eigenlijk zeer grootmoedig moeten zijh, doch zij waren de hardste, die men zich rnaail denken kan. De koning heeft noch. te gen deze voorwaarden iets ingebracht, noch tegen de beraamde uitleve ring van mijn persoon aan den vijand1. Slechts uit angst voor zijn kroon heeft hij Italië in chaos, schande en ellende gestort. Op alle continenten van Oost- Azië tot aan Amerika, kent men ,de mis daden van het huis Savoije. Ook de vij anden, die ons tot deze smadelijke ca pitulatie gebracht hebben, verbergen hun verachting niet voor ons. Leger, marine en luchtvaart Nu wij de eer verloren hebben, hebben wij ook alle landen verloren, die wij tij dens dezen oorlog verworven hadden de bezittingen in de Adriatische Zee, in de Ionische Zee. in de Egeïsche Zee. in Zuid-Frankrijk en op den Balkan. Het* leger werd vernederd en in dien steek gelaten. Deze vernedering moest geduld worden door soldaten, die top zoo vele slagvelden aan de zijde van hun Duitsche ,bondgenooten dapper hebben ge streden. Ook op de heldenkerkhoven in Rusland en op de andere slagveldein, waar Duitsohers en Italianen naast elkan der rusten, wordt deze. schande gevoeld. De koninklijke Italiaansche marine, die tijdens dez# twintigjarige worsteling opgebouwd werd, werd aan Malta uitge leverd het eiland, dat een hoeksteen was het Engelsehe imperialisme in de Middellandsdhe Zee en een voortdu rende bedreiging vormde voor de Itali aansche levensbelangen. Alleen de luchtmacht heeft een belangrijk deel van haar materiaal kun nen redden, doch practisch bezit zij geen actieve kracht meer. j De nieuwe staat I De staat, dien wij' opnieuw willen oprichten, aldus de Duce aan het slot. moet „nationaal en sociaal zijn, in den meest uitgebreiden zin van het woord een fascistische staat in den geest van den begintijd. In de verwachting, dat onze beweging onweerstaanbaar zal zijh, willen wij den onderstaanden eisch laten hooren 1. Weer de wapens opnemen aan de zijde van Duitschland', Japan en de an dere bondgenootén. Alleen bloed kan een dergelijke, schandelijke bladzijde uit de geschiedenis van ons vaderland uitwis sehen. 2. Onmiddellijke wederopbouw van het leger, dat zich schaart om! de kern van de militie. Alleen hij, die wapens draagt en voor zijn geloof strijdt, kan over winnen. 3. Opruiming der verraders, in het bij zonder van diegenen, die op <25 Juli om 21 uur 30 de nieuwe regeering 'hebbeni aanvaard en zoodoende naar de gelede ren van den vijand1 Zijn overgeloop'en. 4. Terzijdestelling van de plutocratie en de oprichting van een sociale basis, waarop de staat kan worden opgebouwd, geschraagd door den arbeid van zijn burgers. Feuilleton Onder zwaar schuldbewustzijn 6 door Robin De oude molenaar begroette hem met opgewektheid: Kom binnen, mijnheer Robijn! Kom binnen! En Marius, die Zoo'n haast had ge had, om' weg te komen bij de Brandsma's trad op zijn gemak de ruime keuken bij den molenaar binnen. Wat een mooi weer, hé? Is u bij de familie Brandsma geweest? Ik1 zeg u een tijdje geleden voorbijgaan met den ouden heer. Heeft u onz'en nieuwen domino al gezien. Neen, nog niet. Maar dat zal toch binnenkort wel plaats hebben. De oude man schudde het hoofd: dat Marius Zoo in het geheel niet in de kerk kwam, baarde hem Zorgen! Maar kalm antwoordde hij: O, u zult hem gouw genoeg zien. Hij loopt heel wat buiten. Den dag, na dat hij hier geïnstalleerd was, kWam hij mij" opzoeken, want ik heb ook een fund- 1 tie in de kerk, Zo.oajls u 'weet. Hij houdt er een eigenaardige verzameling honden en van allerlei andere dieren op na! Heeft hij een gezin? Hij is weduwnaar, maar hij heeft één dochter. Me dunkt, 'die moet u net ge zien hebben. Ze is hier zoo even voorbij gekomen. O, was zij dat? Ja, ik heb haar gezien, met een witte geit xn ik vroeg mij al af, wie dat toch wezen kon. Ja, dat was zij. De dominé heeft die geit gekocht van een vrouwtje uit het dorp, die anders haar huur niet had kunnen betalen', j Op dit punt werd hun gesprek onder- broken door een verschrikten kreet en 1 het geluid van haastige voetstappen op het tuinpad. Het bleek het jonge meisje te zijn, dat Marius zooeven gezien had. Met een stil beroep in de groote grijze io(Ogen riep zij O, komt u toch gauw mee» Anders verdrinkt mijn hondje. I Marius was de keuken al uit, nog haast eer ze haar zin voltooid had. De oude molenaar volgde in wat gematig der tempo. U moet nooit een hond laten zwemmen in dèt gedeelte van het water juffrouw! vermaande hij. De stroom is daar te I sterk. Ik heb er hem ook niet ingegooid, maar hij is er uit zichzelven ingesprongen Ze liepen den tuin in. Het kleine hondje met de ruige vacht werd door den stroom al onbarmhartig meegesleept naar het molenrad. Hij kon er niet tegen op en zijn bruine oogen deden een stil beroep op zijn geliefd meesteresje. In een paar seconden had Marius zijn jas uitgeworpen en was hij1 in de rivier gesprongen. Hij kon zwemmen als een rat Niet lang duurde het dan ook, of hij had, het hondje bij den halsband gegrepen en mocht de voldoening smaken, om het druipende aan de voeten van zijn mees teresje te zetten, L u 11 Lij— (W.ordt vervolgd)f l Zware gevechten In den Ooitelijken frontsector De strijd bij Salerno Het opperbevel der Duitsche Weer macht deeldé Zondag het volgende mede: In den Zuidelijken sector van het Oos telijke front verloopen de eigen bewe gingen volgens de plannen. De krachtig volgende vijand werd afgeslagen. In den centralen frontsector worden in het ge bied ten Westen van Jelnja en ten Zuiden van Jïelyj voortdurend zware gevechten geleverd. Aanvallen van sterke vijande lijke strijdkrachten werden uiteengeslagen Van het overige Oostelijke front worden afgezien van levendige plaatselijke ge vechtsacties op het Koebanbruggenhoofd en hevige, maar vergeefsche aanvallen der Bolsjewisten ten Zuiden van het Ladogameer, geen gevechten van betee kenis gemeld. De zware gevechten sedert twee weken voortdurend geleverd in het gebied van Salerno hebben den Brit&ch-Ameri- kaanschen landingstroepen niet het ver wachte operatieve succes gebracht. Het is hun niet gelukt de Duitsche divisies in Zuid-Italië af te snijden. Tegen nume riek veel sterkere strijdkrachten hebben onze troepen iedere uitbreiding van het vijandelijke bruggenhoofd verhinderd. In den tegenaanval werd den vijand in weer wil van het krachtige vuur van het scheepsgeschut op een smalle kuststrook opeengedrongen. Hij leed daarbij zware verliezen. Daardoor is het gelukt de eigen troepen,-die, na volkomen vernieling van alle belangrijke installaties uit Calabrië en Apulië terugtrokken te vereenigen met de 'divisies in hét gebied van Salerno. Het Britsc'h-Amerikaansche operatieplan, opgebouwd op 'het verraad van Ba doglio, is daarmede volledig mislukt. De energieke Duitsche leiding en de voor beeldige houding der troepen, die in weerwil van een groote vijandelijke supe rioriteit in lucht- en vlootstrijdkrachten stand hielden tegen den stormloop van acht infarterie- en twee pantserdivisies hebben dit groote afweersucces mogelijk gemaakt. Volgens de tot dusverre beschikbare, nog onvolledige berichten, verloor de vij and meer dan 10.000 man aan dood.en en gewonden en 4429 man aan gevangenen. 153 pantserwagens, 5 fsltukjken geschut, 32 granaat- en raketwerpers, alsmede tal rijke lichte en zware infanteriewapehen en een ontelbare hoeveelheid oorlogs materiaal werden vernietigd of buit ge maakt. In den strijd tegen de vijandelijke landingsvloot 'hebben luchtmacht en marine in den tijd vain 8 tot 17 Sept. tot zinken gebracht: 3 kruisers, 2 tor pedojagers, 1 torpedoboot. 15 landings- boot en en 9 transportschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 58000 ton. Voorts werden 2 kruisers, 3 torpedo jagers, 1 landingsboot, 1 groot tank schip en 7 transportschepen met een ge- Zamenlijken inhoud van circa 35000 ton zoo "zwaar getroffen, dat zij verloren ge acht kunnen worden. Behalve eenige an dere oorlogsschepen werden 125 trans- port- en tankschepen met een gezamenlij- ken in houd van ongeveer 600.000 ton, 9 landingsbooten en 1 bewakingsvaartuig door treffers beschadigd. Ook gisteren werd in het gebied van Salerno en Zui delijk daarvan verbitterd gevochten. Na de vereeniging van alle in Zuid-Italië staande Duitsche formaties, hebben onze troepen zich volgens de plannen van den vijand losgemaakt en een kortere weer standslinie betrokken. Een Duitsche duikboot heeft in de Golf van Salerno een Engelsehe torpedojager van de Jarviskiasse tot zinken gebracht en een groot tankschip door torpedo tref fers zwaar beschadigd. Formaties der luchtmacht brachten door bomtreffers aanzienlijke schade toe aan een torpedo jager en een aantal schepen der vijande lijke .transportvloot. Elf vliegtuigen wer den .boven het geveehtsgebied neerge schoten. Duitsche vliegtuigen met groot en actieradius schoten gisteren vèr boven den Atlantischen Oceaan een viermotorige bommenwerper neer, alsmede een graoi vrachtzweefvliegtuig, dat door een vier motorig vliegtuig werd gesleept. Enkele vijandelijke storingsvliegtuigen lieten in den afgeloopen nacht boven Duitsch ge bied lukraak eenige bommen vallen, die slechts geringe schade aanrichtten. Sardinië volgens plan ontruimd Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Maandag mede: Tegen ons front van de Zee van Azov tot het Noorden van Smolensk ondernam de vijand hevige aanvallen, die door on ze troepen, te zamen met sterke formaties van dp luchtmacht werden afgeslagen of opgevangen. Daarbij gelukte het verschei dene doorgebroken vijandelijke gevechts groepen door pnmiddellijk ingezette te genaanvallen te vernietigen. Van het ove rige Oostelijke front worden slechts le vendige plaatselijke geveehtsaclies ge meld. In het gebied van Salerno heb ben Bjitsche strijdkrachten onze stellin gen tevergeefs aangevallen. Verder naar het Oosten volgt de vijand slechts aar zelend onze bewegingen. Voor de kust werd een vijandelijke motortorpedoboot door het vuur der luchtdoelartillerie tpt zinken gebracht. Jachtvliegtuigen en snel le gevechtsvliegtuigen vernietigden 24 vijandelijke toestellen. Duitsche troepen hebben het eiland Sar dinië, overeenkomstig de bevelen en on gehinderd door den vijand ontruimd. Slechts troepen van den verrader Ba doglio volgden op eerbiedigen afstand de bewegingen der eigen formaties naar de inscheephavens. Eerst tegen de aller laatste troepen der achterhoede waagden zij het hier en daar het vuur te openen. Een spelle eenheid der marine bezette eenige dagen geleden door vastbesloten toeslag een haven aan de Westkust der Adriatische Zee, vermeesterden daar een groot aantal oorlogs- en koopvaardijsche pen en namen 4000 soldaten van het leger van Badoglio met den bevelhebber en verscheidene hooge stafofficieren ge vangen. In de citadel der stad werden groote hoeveelheden wapens en munitie buit gemaakt. i DAGORDER VAN MUSSOLINI Naar het DiNB uit Rome meldt, heeft Mussolini dagorder no. 7 uitgevaardigd, die iden volgenden tekst heeft: i De fascistische nationale regeering ont slaat de officieren der weermacht van dien eed, dien zij aan iden koning heb ben afgelegd. Door de onder de be kende voorwaarden voltrokken eapitula- tie 'en door zij'n vlucht heeft de koning de natie aan den vijand uitgeleverd «en haar in schande en ellende gedompeld. 1 Mussolini. De secretaris van de rep'ublikemsehe fascistische partij, Pavolini, heeft voor de radio gesproken. Hij" zeide o.a.: ,,Ik spreek uit naam van Mussolini, dien de j soldaten van den Führer uit de gevan- genschap door een heldhaftige daad heb ben bevrijd en dien ik gisteren zelf heb gezien. Hij is gezond en Zal spoedig tot het volk spreken." Pavolini herinnerde er aan, dat Mussolini 20 jaar geleden Italië voor het bolsjewisme behoedde en het veranderde in §en groot, modern, j gediscjplineerd' land. Dat is het wonder, dat Mussolini heeft volbracht, Mussolini is de genius van Italië, zij'n Jeven be hoort Italië en het leven van de Ita lianen behoort hem. Wie zich thans over geeft. laadt eeuwigen smaad' op zich en 'de zijnen. Men moet werken, strijden en den wil hebben te overwinnen. Pavolini eindigde met de woorden: „Ro- hieinen, Italianen. Schaart u rond Mus solini en de vlag van Italië. Wij ver raden de gevallenen van Italië niet en Italië zal niet vallen". VERSCHILLENDE BERICHTEN Aanmelding van tooneelzalen De Ned. Kulturkam'er ideelt mee: Aangezien er te dezer zake nog eenig misverstand blijkt te bestaan, wordt er de aandacht van belanghebbenden op ge vestigd, dat ook houders van zalen met tooncelaccomhiodatie zich dienen aan te melden bij de Ned. Kultuurkamer. Op gaven dienen vóór 30 September 1943 te worden gericht aan het adres: 2e v. d. Boschstraat no. 44, 's-Gravenhage, Do geldigheidsduur der boterbonnen Zooals bekend, k'an men op die Bo terbonnen, welke eens per Zes of acht weken worden aangewezen, slechts ge durende veertien dagen koopen. Aange zien boter en margarine niet onbeperkt houdbaar Zijn, is m'en daardoor gedwon- gen 'deze artikelen in betrekkelijk kor ten tijd te consumeeren. Teneinde dit bezwaar 'te ondervangen, is thans de regeling getroffen, dat de boterbonnen geldig Zullen Zijh gedurende de geheele verbruiksperipde. In verband hiermede is de geldigheidsduur van de bonnen ,,40A Boter" en „40B Boter'1', die resp. op] het koopen van 125 gram boter en van 125 gram margarine recht geven, ver lengd tot en met 30 October 1943. Britsche aanvallen op de Zeeuwsche wateren Donderdagavond werd op de Ooster- scltelde een boot aangevallen en bescho ten. Er werden vijf Nederlanders licht gewond. Ook het stoomschip de ^Zui derzee", hetwelk den dienst op1 Zierik- zee onderhoudt, is aangevallen. De 2e machinist en een Nederandsche passa gier werden gedood. De kapitein en een Nederlandsche passaagier werden gewond Vrijdag werd de boot, die dien dienst onderhoudt op; den Perkpolder Kruiir.n- gen, beschoten. Hierbij werden eenige Nederlanders gedood en gewond. Door autobus gegrepen Bij'het oversteken van den spoorweg overgang naar den Bosschend'ijk te Oudenbosch, werd de 60-arige Vlissin- ger J. L. P., die tijdelijk naar Stand-' daarbuiten was geëvacueerd', door een autobus van de BBA gegrepen. Het slachtoffer is na korten tijd overleden. Door hardhoorendheid had de man de yoq 'j^jouiaq joiu snq op ub.a Suuopcu chauffeur treft geen schuld. WANNEEB VBBDUISTEBEN? Heden verduisteren van 19 nnr 45 tot 7 nnr 15. De maan komt op om 0 nnr 12 en gaat onder om 16 nnr 28. Nieuwe maan Woensdag 29 September. Eerste kwartier Woensdag 6 October Volle maan Woensdag 13 October. Laatste kwartier Donderdag 21 Oot. FINANTIEEL NIEUWS Eotterdamsche Tramweg-Maatschappij Het voordeelige exploitatiesaldo over 1942 van f 242.686 tegen 1 162.738 hel jaar tevoren, laat, 11a aftrek van de vuS- schuldigde obligatierente en van f 109.0^0 voor afschrijvingen en startingen in het vernieuwingsfonds, toe, dat aan houders van inkomstobligaties f 14 per stuk kan Worden uitgekeerd, zijnde het maximum indien geen dividend Wordt betaald. Het verslag over 1942 van de Rotter- damsche Tram'weg-Mij. te Rotterdam, WaaTaan wij het bovenstaande antleenen, vermeldt verder onder meer di'e bijzon derheden van het definitieve accoord met obligatiehouders ten aanzien van de achterstallige rente en de hoofdsommen, ■waarbij elke obligatie van f 1000 werd gesplitst in een bedrag van f 600, waar over 31/2 pet. rente Wordt betaald en een inkomstobligatie, Waarop alleen /rente Wiordt betaald, indien ide bedrijfsresulta ten dat mogelijk maken, zooals thans het geval is. De rentelooze voorschotten van 'het rijk en van de provincie Zuid-Holland bleven onveranderd. Het reservefonds bleef nihiJ aangezien geen dividend Werd uitgekeerd. De herstellingswerkzaamheden aan lo comotieven konden geen gelijken tred houden met de slijtage. Het vervoer van reizigers nam belangrijk toe, waarbij d* tarieven eenigszins mochten worden ver hoogd, doch wegens verandering in den aard van het goederenvervoer daalde de opbrengst daarvan. Ondanks de groote bedragen voor on derhoud aan materieel en gebouwen werd door het drukke gebruik ;nog steeds roof- bou'wl daaTop gepleegd, aldus zegt het verslag. De Winst-en verliesrekening over 1942 vermeldt als voordeelig saldo f 14.259 (vorig jaar verlies f 39.259). 1. - - Vleesch op bon 39 en 40 Gedurende het tijdvak van 20 Septem ber t/m. 2 October geeft elk der met „vleesch 39A'' en „40 A" gemerkte bonnen recht iop het koopen van 100 gram vleesch (been inbegrepen) of van 1 rant soen vleeschwaren. Gedurende hetzelfde tijdvak geeft elk der met „39 B" en „40 B vleesch'' gemerkte bonnen recht op het koopen van 1/4 van bovengenoem de hoeveelheid vleesch of vleeschwaren. RECHTZAKEN Politierechter te Middelburg R. 'de J., 36 jaar, werkman te Br u i- nis se, wegens diefstal van een pan,. Eisch ien uitspraak: 3 weken gevstr. M. M. J„ 23 jaar, landarbeider te Re- nesse, wegens diefstal van eenige kip peneieren. Eisch: f 40 b. s. 20 d. h. I) Uitspraak: f 30 b. s. 15 d. h. J J. J., 33 jaar, mosselschipper te Brui- nisse, wegens mishandeling van S. Schikker. Eisch: f 50 b. s. 25 d. h. Uitspraak: f 40 b. s. 20 d. h. J. H., 33 jaar, landarbeider te Ouwer- kerk, wegens mishandeling van A. L. Fondse. Eisch en uitspraak: f 15 b. s. 10 d. b- Di. R., 30 jaar, landbouwer te Sta ven is se, wegens diefstal van een hoe veelheid hout, Eisch: f 25 b. s. 10 d. h. Uitspraak: f 30 b. s. 15 d. h. J. G., 19 jaar, landbouwer te Stfi ve nis s,e als voren. Eisch: f 20 b. s. 10 d. h. Uitspraak; f 25 b. s. 10 d. h'. R. de L., 10 jaar, grondwerker te Breda, wegens diefstal van een paar klompen. Eisch: 2 weken gev.str. Uitspraak: 1 week gev.str. Achterhouden van radiotoestellen Wegens overtreding van de beschik king van den Höheren SS- und Polizei- führer over de verbeurdverklarmg van radio-ontvangtoestellen ven 13 Mei 1943, heeft het Duitsche Landesgericht in kort geding over 25 verdachten een ""Vöhnis geveld: 24 werden gestraft met gevan genisstraffen van 2 fveken tot 4 maanden en boeten tot 600 gulden. SleChts in één geval werd van een vrijheidsstraf afge zien en een boete van 350 gulden opge legd. In alle gevajlen werden de in beslag genomen radiotoestellen verbeurd ver klaard. KERKNIEUWS ST .-MAARTENSDIJK. Donderdag 23 Sept., 's avonds 8.30 uur, in „Rehobofh" dr. Schoneveld' te Den Haag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1