ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 20 Sept. '43 Telefoon no. 33 Diroeteur-AdmlnltoUw lAdvertenüeohof) waarjn opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 v t *Jm A. J. DE LOOZE, Zierlkzee üitgovo N.V. „De Zierikzeeoche Nieuwsbode" M. J. E08TBN, Manhnleetreet, Zierikzee 100ste Jaarg. No. 15347 Oiro no. 137677 DE SLUIPMOORD (Van onzen Haugsdhen redacteur) In cle jaren, die aan dezen oorlog voorafgingen, heeft het Nederlandsche volk zich een bij uitstele goeden naam verworven door zijn politieke verdraag zaamheid. Weliswaar nam het aantal par tijen gestadig toe en zagen velen met: bezorgdheid de versplintering van krach ten zich als een gevaarlijk ziekteproces in ons Nederlandsche staatslichaam ont- j wikkelen, doch bij allien strijd en ver deeldheid wist men zich over het al- gemeen binnen de perken van het rede lijke en het voegzame te houden. Zelfs toen men hier de nationaal-socialistische beweging met ongrondwettelijke midde len ging bestrijden en haar een bewe gingsvrijheid ontnam, welke wel aan an dere partijen werd toegestaan en de po litieke verdraagzaamheid in een onwaar dige houding %n inleen ware onverdraag zaamheid dreigde te verkeeren, zou men in breede kringen in den lande eenstem mig zijn afkeer te kennen hebben ge geven, indien bepaalde onverantwoorde lijke elementen den politieken haat zóó op de spits zouden hebben gedreven, dat zij tot sluipmoorden zouden zijn overgegaan. Welnu, het wordt thans tijd, dat wij eenstemmig en eesnsgezind ons tegen degenen keeren, die onzen goeden naam in diserediet 'brengen door laffe sluip moorden op vooraanstaande leden van de Nationaal Socialistische Beweging. Tot welke richting men ook moge behooren en hoe men ook moge staan jegens den huidigen strijd: een sluipmoord is en blijft een kwaad, dat door het christen dom wordt veroordeeld en dat in het bijzonder ons Nederlandsche rechtsge voel in hooge mate kwetst. Afgezien nog van de -verachting, waar aan de daders zich prijsgeven, dient nog op het volkomen nuttelooze van derge lijk laffe daden gewezen te wordeni. De daders zijn te zoeken in ide kringen van hen, die in dezen oorlog de zijde van Engeland en ide bolsjewieken ge kozen hebben en in hun kortzichtigheid meenen, dat zij door sluipmoorden en brandstichtingen jegens Nederlandsche nationaal-soeialisten het oorlogsproces op een of andere wijze ten gunste van de „geallieerden" zouden kunnen beïnvloe den. Geen weldenkend mensch zal deze meening deelen. Integendeel: deze ele menten brengen de toekomst van ons volk en het lot van andere Nederland ders in gevaar. Want eenerzij ds dreigt hier een mentaliteit te ontstaan, diie een delict tegen het leven van den mede- mensch als een heldendaad gaat be schouwen en anderzijds bestaat de mo gelijkheid, dat de Overheid niet langer meer lankmoedig zal toezien en harde represailles neemt. Mussert heeft dezer dagen nogmaals verklaard, dat hij ook ten aanzien van de sluipmoorden van.' den laatsten tijd onveranderd zijm stand punt handhaaft, dat van een bloedwraak niets wil 'wieten. Het Nederlandsche volk heeft alle reden, den Leider zijn erken telijkheid voor deze lankmoedige hou ding te betuigen. Laat ieder in eigen kring onverholen uitspreken wat hij in wendig ten aanzien van deze sluipmoor den meent: en ze aldus openlijk brand merken als een laffe daad, een Neder lander onwaardig. Op deze 'wijze voor komen wij, dat de misdadige mentaliteit van enkele onverantwoordelijken zich van anderen meester maakt en tevens, dat de misdaad steun zou vinden in het zwijgen der openbare meening. Het Oostfront blijft nummer één Doorbraakpogingen werden steeds verijdeld Terwijl het front in Italië aldus vrijwel alle belangstelling trekt, betoogde het „Neue Wiener Tageblatt", dat. wat er ook in Italië gebeurt, het front in het Oosten nummer één blijft. De schrijver geeft toe, dat het niet pieer dan natuur lijk is, dat het sensationeele karakter der gebeurtenissen in Italië het éérst de aandacht trekt. Dit-mag er echter niet toe leiden den strijd in het Oosten te veronachtzamen. Men mag nl. niet ver geten, dat het front in Italië, in ieder geval in militair opzicht; er op zijn hoogst aanspraak op mag maken als tweede front te worden beschouwd' en dan wel' in den zin van een front van secundaire beteekenis. Het slagveld van primaire beteekenis blijft het Oostelijke front. De gevechten in het Oosten, aldus ver volgt het artikel, blijven onveranderd ge kenmerkt door Sowjet-doorbraakpogin gen. Nog steeds werpt de Sow jet-leiding groote aantallen menschen en groote hoe veelheden materieel in den strijd, zander rekening le houden met verliezen. Steeds weer warden nieuwe reserves aange voerd. hoewel het probleem der reserves wel wordt gekenmerkt door het fëit, dat deze. niet uit het achterland worden gehaald, doch uit rustiger frontgedeelten. Sinds meer dan twee maanden her haalt zich telkens weer het beeld, dat de vijand door een massale zwaartepunt vorming er in slaagt tijdelijk in de Duit- sche linies door te dringen. Het is ten slotte ;niet te vermijden, dat de vijand, bij zijn offensieve krachtsinspanning hier en daar zulle een overwicht verkrijgt, dat hij sommige sectoren kan binnen dringen. I Tegenover deze feiten heeft de Duit sche leiding nu de keus tusschen drie mogelijkheden: of de onmiddellijke tegen aanval, of een uitwijkende beweging, of een combinatie van deze twee. Alle ge vechten aan het Oostelijke front dragen, al naar gelang van de omstandigheden het karakter van één dezer mogelijkheden Door de elastische verdediging is het steeds gelukt, penetraties te localiseeren, zoodat het verband van het front blijft bestaan. Een doorbraak is den vijana nergens gelukt; stééds had de Duitsche leiding voldoende reserves om aan iedere kritieke situatie het hoofd te bieden. EUROPA EN HET BROOD Qocd oogstjaar 1913 In dezen oorlog is de geheele voeding van Europa afhankelijk van den eigen bodem en zijn producten. En al dreig den id.it jaar soms zW'are onweerswol ken de kwaliteit der graansoorten on gunstig te beïnvloeden, toch z'ijh zon en Warmte de vruchten op ide lange halmen steeds Weer op het juiste oogembl'ik te hulp gesneld, Wiaandoor de opbrengst thans niet alleen aan alle Wlemscben vol doet doch ook goed, bard en bijzon der droog graan kon Worden binnenge haald. Dat hier en daar gerekend! over het geheele Europeesohe continent ook minder goed graan Werd geoogst, kon.' bij een dergelijke uitgestrekte op pervlakte en door het verschil inwieers- omstandigheden <en bodemgesteldheid niet uitblijven In doorsnede' heeft Groot- Duitsehland evenWIel een goeden graan oogst, die een garantie is voor de voed selpositie van Europa; de overgang naar. het nieuWe oogstjaar vindt over het al gemeen zonder eenige complicatie plaats Bijzonder rijk Was de roogst in de Zuid- Europees'Che landen, zoodat daar de rantsoenen kunnen Worden gehandhaafd; de toewijzingen zullen niet I verhoogd'wor den-. In plaats daarvan hoopt mem Je - kWaliteit van het brood'te kunnen verbe teren. Voor zoover men momenteel be- oordeelen kan, heeft Roemenië de beste broodgraan-oogst. Zooals bij ons de aardappelen een be langrijke rol in de volksvoeding spe len, zoo is in het zuidoosten van Euro pa de maisoogst een factor van gro.ote beteekenis. Deze is nog niet afgesloten, doch volgens ramingen zat de mais-oogst in geen geval onder het gemidldelldie lig gen. i De berichten uit zuid-wiest-Europ a, Italië, Spanje en Frankrijk, zijn niet zoo gunstig als die uit het zuidi-oosten. Hitte en droogte-perioden hebben niet bepaald een -gunstige uitwerking gehad, doch wan neer men den laatsten oogst hier ver gelijkt met de opbrengsten der eerste drie oorlogsjaren, dan kan (men het resul taat toch niet anders dan bevredigend noemen. De Oost-Europeesche landen, Oostland, Wit-Roethenië en de Oekraïne vermelden thans een goeden graanoogst. De ver wachtingen, die men omtrent de oos telijke landen niet te hoog gesteld 'had, hebben door de feiten een positieve cor rectie ondergaan, Wat voor het algeheele resultaat van niet te onderschatten be teekenis is. Noord-Euiropa meldt een goeclen oogst, hetgeen in de eerste plaats voor Zw'eden en Finland, die altijd in groote mate van den import afhankelijk zijn gew'e st, van veel belang is. Europa 'kan dus van een oogstjaar 1948 spreken als van ntt beste sedert 1939. staat was om deze verraderlijke elemen ten uit te schakelen, werd gegrepen en ontvoerd, het fascisme werd afgeschaft en de Duitsche troepen oogensch'ijnlijk in den val gelokt. „Ritorneremo". Even verraderlijk als Badoglio zich gedroeg jegens den bondge noot, even trouw, betoonde de Führer zich jegens -den Duce. Bliksemsnel wisten de Duitsche troepen een groot deel van het aan de aiiglo-amerikaansche dreiging te ontrukken en op verrassende wijze den Duce te bevrijden, die door zijn eigen landgenoole'n aan den vijand zou worden uitgeleverd. Déze plotselinge terugkeer van don Duce is wel de meest verras sende zet, die de Führer na de over weldigend snelle bezetting van Italië kon doen. Voor Londen en Washington be- leekent dit een volkomen ec'hec van al hun plannen met Italië: voor het naar de Engelschen overgelo.opo^^^vrstenhuis en voor Badoglio cum suv^'cen smadelijke ontmaskering. Als een sp» okbeeld zal de Italiaansehe revanche, die onder her nieuwde leiding van den Duce, ongetwij feld snel vaste vormen zal annemen, den anglo-amerikaoen voor pogen zweven. Op het Italiaansehe schiereiland zullen zij op generaal Verraad niet meer kunnen rekenen, doch onverbiddelijk gedwongen worden tof den strijd tegen de Duitsche divisies en de fascistische hulptroepen. „Ritorneremo". Mussolini is terugge keerd. tot blijdschap van talloos vele Italianen, die zich met geestdrift schuren aühter den Duce, die hen twintig jaar lang geleid heeft en ondanks alle tegen werking van ondermijnende elementen zijn land en zijn volk in elk opzicht tot bjo.ei heeft gebracht. De lauwerkrans der over winning 'en de prijs des levens, waarvan de Führer in zijn jongste rede sprak, zijn nog nimmer het loon geweest dat de geschiedenis aan verraders heeft toe gekend. Integendeelzij worden slechts door eerlijken strijd en oprechten trouw' verkregen. «RITORNEREMO» (Van onzen Iiaagsdhen rédacteur „Ritonieremo,'' „Wij zullen terugkee- ren''. Dit woord, dat de Duce van Italië nog niet lang geleden gesproken heeft, was de kernachtige uitdrukking v(an zijn vast besluit, de verloren Italiaansehe ko loniën te heroveren en het imperium aan Italië terug te geven. Dit woord klonk den anglo-amerikanen, die den strijd! naar de Middellandsche Zee verplaatsten, als een dreiging in de ooren. Met een mas sale opeenstapeling van krygsmiddelen hebben zij getracht dit woord van den Duce onwaar te maken en toen het nog niet naar hun wensch ging, meenden zij gebruik te kunnen maken van het verraad teneinde den gevreesden Italianen uit den weg te ruimen, die de onbetrouwbare elementen in zijn eigen land trachtte uit te schakelen en in onwankelbare trouw aan het met Duitsohland gesloten bondgenootschap vastbesloten \vas, alles op alles te zetten en de angla-a.merikanen uit Europa te verjagen. De slag tegen Mussolini scheen gelukt. Koning, kroonprins cn Badoglio bleken zonder meer bereid hun land en volk onvoorwaardelijk uit te leveren a,an hen tegen wie de dapperste Italianen den strijd hadden aangebonden en die met hun t err eura an vallen reeds duizenden bur gers hadden vermoord. De Duce, die in In de vlatbewerkingsbedrflven heeft men weer een begin gemaakt met het repelen van het viae, tvaarbfj de bol van den stengel wordt gescheiden Een kffikje van de gebruikelijke drukte op een der be dreven. (O.NF jVan Rhyn Pax t) RECHTZAKEN Eecktbank te Middelburg Bij besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Justitie van 8 September 1943 is benoemd to,t Vice- President der Arrondissements-Recihtbank te Middelburg, de heer Mr. J. H. F. Bloemers. Rechter in genoemde Rechtbank De installatie vond plaats ter openbare terechtzitting van 15 September. Politierechter te Middelburg Zitting van Donderdag 16 September. A. J. B. P., 22 j., distributieambtenaiar te Zierikzee; le. wegens heling van eenige gortbon nen, welke door verduistering waren ver kregen; 2e. wegens heling van eenige door verduistering verkregen jambonnen. Eischf 100 :of 2 maanden hechtenis. Uitspr.: f60 of 2 maai&len hechtenis. De officier van Justitie acht het een ernstig feit. Verdachte blijkt thans bij de Distributie te zijn ontslagen. Mr. W. Nieuwenhuijsen wijst er op, dat verdachte de gortbonnen heeft ge bruikt ten bate van zijn broer in Duitsch- land. "De, jambonnen zijn teruggegeven aan politie. Pleiter verzoekt er reke ning mede te .willen houden, dat de verdachte 5 dagen in voorarrest heeft gezeten, en vraagt clementie. P. L. A. K,, 26 jaar, distributie-ambte naar te Zierikzee; le. wegens het feit, dat hij te Noord- gouwe .opzettelijk eenige distributiebon nen, welke zi'óh bevonden op een opplak- vel, dat hij als distributieambtenaar on der zich had, wederrechtelijk zich heeft toegeëigend. 2e. wegens hel feit, dat hij van 1 Febr. tot Juni 1943 meermalen opzettelijk distributiebonnen, welke bonnen zich be vonden op opplakvellen, wederrechtelijk zich heeft toegeëigend. 3e. wegens het feit, dat h'ij' op 7 Juni te Zierikzee, met het oogmerk om zich wederrechtelijk te bevoordeelen, W. N. van den Broek heeft bewogen tot afgifte van 3 coupons, ieder van 40 rantsoenen boter, door met het oogmerk opzettelijk, valschelijk hem voor le geven en te doen voorkomen dat hij aan het distributie kantoor bij coupons van 40 rantsoenen boter, 3 coupons ieder van 10 rantsoenen boter had ingeleverd en hem 3 coupons ieder van 10 rantsoenen boter te toonen, tusschen coupons van 40 rantsoenen. Verdachte geeft de te laste gelegde feiten toe. De 'politierechter wijst den verdachte er op, dat zijn handelswijze de winkeliers ernstig dupeert, want diens debiet gaat op deze manier naar de maan. i De Officier van Justitie aCht de zaak zeer ernstig en eischt 4 maanden gevan- j genisstraf. Uitspraak: conform. A. B., 21 j., distributie-ambtenaar te Zierikzee, wegens het feit. dat hij te Zie rikzee in het tijdvak van 1 Februari 1943 tot 1 Juni 1943 meermalen opzettelijk een aantal distributiebonnen door ver duistering verkregen, als geschenk heeft aangenomen. i De off. van Justitie acht ook deze zaak zeer ernstig. Eisch: 4 maanden gevangenisstraf. Uit spraak: 3 maanden gevangenisstraf. J. J. van A., 23 j., distributie-ambtenaar te Noordgouwe, wegens het feit, dat hij1 in Ihlet tijdvak van 1 Februari 1943 tot 15 Juni 1943, meermalen opzettelijk distributiebonnen, welke bonnen zich be vonden op opplakvellen, die hij als distri butieambtenaar van andere onder zich had wederrechtelijk zich heeft toege ëigend en wegens het feit, dat hiji opzettelijk eenige distributiebonnen die door verduistering waren verkregen, als geschenk heeft aangenomen en opzettelijk eenige distributiebonnen 'door verduiste ring verkregen, heeft gekocht Eisch en uitspr.: 4 m. gevangenisstraf. M. C. G., 20 j„ distributie-ambtenaar te Zierikzee, wegens het feit. dat hij in bet tijdvak van 1 Maart 1943 tot 1 Juni 1943 meermalen opzettelijk een aantal distributiebonnen, die door verduistering waren verkregen, als geschenk heeft aan genomen. Eiscb: 4 maanden gevangenisstraf. Uitspraak: 3 maanden gevangenisstraf. Mr. C. J. B. du Croo.optredende als raadsman der. 4 bovengenoemde verdach ten, wijst er op, dat^de Distributiedienst in geen enkel opzicht" is benadeeld. De feiten staan allemaal vast. De jongens stammen stuk voor stuk uit een milieu, waarin ipisdaad totaal onbekend is. Zij zijn het slachtoffer van de tegenwoordige allerellendigste economische omstandig heden.. Het geheele geval is al een ern stige les voor de jongens geweest. Pleiter vroeg clementie. KERKNIEUWS Met emeritaat Ds. J. N. Drost, Ned. Herv, predikant te Schiermonnikoog heeft eervol emeri taat aangevraagd en zal 26 Sept. a.s. af scheid nemen van zijn gemeente. JDs. Drost aanvaarde zijn ambt in 1900 en diende niet minder dan 18 gemeenten, waarvan 8 in Ned.-Indië. Hij diende o.m van 1929—1931 de gemeente van Ouwerkerk in D. en van 19311935 die van Brouwershaven. WANNE BB VBBDUISTEB2N Heden verduisteren van 19 nur 45 tot 7 uur 15. De maan gaat onder om 15 nur 35 en komt op om 0 nur 12. (Laatste kwartier) Nieuwe maan Woensdag 29 September Eerste kwartier Woensdag 6 October Volle maan Woensdag 13 October. Laatste kwartier Donderdag 21 Oct. Verlenging vleeschbonnen Do aandacht wordt er op gevestigd, dat ide bonnen 37 en 38 Vleesch niet, zooals aanvankelijk werd medegedeeld, tot en met 2 October worden verlengd1, doch tot en met 25 September a.s. Niet ingeleverde radiotoestellen Tijdens de zittingen in kort geding door het Landesgericht in verschillende deelen van het land gehouden, is geble ken. dat vele bezitters van radiotoestellen meenden, aan hun inleveringsplicht 4e kunnen ontkomen, door van verschillende in hun bezit zijnde toestellen het oudste en slechtste in te leveren. Doordat de politie in het bezit is van de garantie- lijsten van de Nederlandsche radiohande laren, kan echter in die gevallen en bij een systematisch onderzoek in de toe komst zonder meer worden vastgesteld tof inderdaad alle toestellen zijn ingeleverd. Op de zittingen worden beweringen, dat toestellen voor de uitvaardiging der be schikking van de hand werden gedaan, uitvoerig onderzocht. Wanneer het on wraakbare bewijs, dat tot opsporing van het toestel leidt, niet kan worden gele verd, volgt bestraffing overeenkomstig de bepalingen. De Anglo-Amerikaansehe luchtmacht heeft Donderdag, naar ide Fransche bla den melden, een terreuraanval op de stad Nantes gedaan. Er viel een groot aantal bommen op de binnenstad. Vol gens de voorloopige gegevens zijn daarbij' 250 inwoners gedood en ongeveer 700 "geiwiond. i Door het snelle, vastbesloten optreden der eenheden van het Duitsche leger en ide Duitsche marine zijn ook op het eiland Rhódos de versterkingen en kust- batterijen éngesehonden in Duitsche han den gevallen. Ook Italiaansehe transport schepen en speciale vaartuigen konden (worden gered, terwijl de vliegvelden door Diuitsche troepen iwlerden bezet. ONDERWIJS Daartoe uitgenoodigd, kwamen Dins dagavond in Hotel Prummel te Renesse eenige voorstanders van het Openbaar onderwijs bijeen. De bijeenkomst werd geopend door den heer G. Spanjaardi, hoofd der openbare sChoiol te Haamstede. Deze gaf een kortoverzicht van het doel van deze bijeenkomst, R.'l. de oprichting van een afu. van „V o 1 k s a n d e r w ij s". Hierna gaf hij het Iwloord aan dhr. J. v. Dijke, algemeen secretaris van „Volks onderwijs", die begon met een kort ge schiedkundig overzicht van „Volksonder wijs''. Hij deelde mee, dat in onze omge ving de verhouding tusschen openbaar en bijzonder onderwijs gunstig is vopr het openbaar onderwijs in vergelijking met het geheele land. Deze gunstige verhou ding heeft tot oorzaak, dat men niet veel voor V. O. voelt. Dit is toch niet juist, want elk oogenblik kan het gebeuren, dat men V. O. wel noodig heeft, hetgeen, de spreker met voorbeelden bewees. V. O. staat op het standpunt de ouders op de hoogte te stellen van hetgeen oj) de openbare school "gebeurt. V. O. bestaat nog geheel zelfstandig als voorheen, waardooir dit een bizonder sterke positie inneemt ten opzichte van het openbaar onderwijs. Hoewel V. O. momenteel ruim 61000 leden telt, is het hoofdbestuur van meening, dat dit aantal belangrijk moet worden uitgebreid met het oog op het vele dat te doen zal zijn na den oorlog. Daarom moeten ook op Schouwen meer afd. opgericht worden. Na; deze met laarn dacht gevolgde rede, werdi na ampele besprekingen dan ook een afd. Westelijk Schouwen van Volksonderwijs opgericht met een 40-tal leden. Als voorjoopige be stuursleden werden aangewezen: A. P. Bolle, Renesse, voorzitter; G. Spanjaard, Haamstede, secretaris; A. C. de Jonge, Ellemeet; mej. P. Lemsom, Burgh; C. A. Boogerd. Noordwelle en J. Blok, Seroos- kerke, leden. De heer Spanjaard sloot hierna met een kort woord deze zeer geslaagde avond. Flinke kerels melden zich nu voor de Waffen SS en de Landwacht Het SS-^rsatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in dien leef tijd van 17—45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen, teneinde gekeurd! te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens ofe keuring worden alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de .verzorging van familieleden, duur der opr leiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Ned. moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- wachtbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden zij, die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18—30 jaar, dieaan- meldingsplichtig zijn voor de tewerkstel ling, kunnen zich eveneens aanjneldeai en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling- vrijgesteld, 21.9.43 9—12 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 22.9.43 9—14 uur Amsterdam, Dam 4. 23.9.43 9—13 uur Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 24.9.43 914 uur Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Leusderweg. 25.9.43 9—14 uur Den Haag, Café den Hout. Bezuidenhout 11—13, Bij onz9 vrijwilligers, fff heeft het tich gemakkelfic gemaakt om het eten naar de voortte tellingen te brengen. [SS P.K. Hoppe-O-H Pt}

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1