ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 1-6 Sept.'43 Telefoon no. 33 DiroctourAdminlstaUw (AdrorUntloohof) waarjn opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hcefdredaetear A. J. SE IiOOZE, Zierikzee m J, KOSTEN. Uitgave N.V. „De Zierikzeesohe Nieuwsbode E 2620 Manhuleatraat, Zierikzee 100ste Jaarg. No. 15344 Olro no 137677 FELLE GEVECHTEN TEN WESTEN VAN CHARKOV Duitsohe successen bij Saler.o Het opperbevel der Duitsche Weermacht maakte Woensdag bekend: In het Koebanbruggehoofd heeirschte ook gisteren levendige gevechtsactie. Bij vergeeïsche aanvallen in den sector van Kaymskaja verloren de sovjets 32 pant serwagens. In het Zuiden en midden van hel Oostelijk front zette de vijand zijn doorbraakpogingen voort, vooraf in den sector van Kranodarmeiskoje, ten Zuiden en ten Westen van Charkov, aan de Des- na en bij Kirof. De pogingen werden in yfelleen strijd voor het grootste deel verijdeld. Aan verschillende bressen zijn tegenaanvallen begonnen. Nieuwe hevige aanvallen der sovjets ten Zuidwesten van flelyj mislukten, ondanks het pptreden van steryke infanterie- en pantserstrijdkrachten. In de Finsohe Golf brachten eenheden van de marine een bolsjewistische motor torpedoboot tot zinken en haalde, tijdens het gevecht, twee aanvallende bombarde- mentsvl'.egtuigen omlaag. Bewakingsstrijd krachten van een Duitsch konvooi, afdee- lingen jagers en torpedovliegtuigen van de luchtmacht, schoten voor de kust van Noord-Ncorwegen, van 55 aanvallende jachtbommenwerpers, er 34 omlaag. In de zware afweergevechten ten Noorden van de Zee van Azov heeft zich de ober- gefreiter Riess, in de compagnie pantser jagers van een regiment grenadiers bij zonder onderscheiden. Hij vernietigde op U September 10 van de 27 in den sector van zijn compagnie doorgebroken pant serwagens. De aanvallen der Britsch-Amerikaansche landingsformalies bij Salemo en Eboli hebben gisteren tot groote successen ge leid. Een vijandelijke strijdmacht werd. ingesloten en een tweede vernietigd. De cijfers aan buit en gevangenen nemen voortdurend toe. Aan de kust bij Eboli heeft de terug geslagen vijand zich onder bescherming van de scheepsartillerie tot nieuwen weerstand aan de kust gereed gemaakt. De luchtmacht viel de vijandelijke lan- dingsvloot voortdurend aan; een trans portschip van 4000 brt. werd vernieti gend getroffen. 5 andere schepen van middelbare grootte kregen bomtreffers van zwaar kaliber. Duitsche motortorpe- dobooten torpedeerden een vijandelijken kruiser en brachten een Italiaanseh zeil schip op. Hoe Mussolini werd bevrijd Stout stukje gelukte volkomen Over de omstandigheden, waaronder de bevrijdin? van den Duce werd voorbereid en ten slotte gelukte verneemt het Duit sche Nieuwsbureau de volgende bijzonder heden De bevrijdingsactie, die lot een zoo sensationeel succes heeft geleid, is door een speciaal commando van den Sicher- heitsdienst de SS. en de valschermtroe pen onder de grootste moeilijkheden voor bereid. De regeering-Bad oglio 'heeft de verblijfplaats van den Duce door buiten gewone maatregelen onder alle omstan digheden probeeren geheim te houden. In het streven elk spoor van Mussolini's verblijfplaats uit te wisschen werd deze sedert 25 Juli herhaaldelijk gewijzigd. Den laatsten tijid werd hij om de 2 a 3 dagen naar een andere gevangenis, naar kazernes, op eilanden en oorlogsschepen overgebracht. Steeds werden voor de be waking groote militaire formaties ge bruikt. die eveneens geregeld'werden af gelost. De directe bewaking werd ge- Feuilleton Onder zwaar schuldbewustzijn 4 door Robin Volstrekt niet kindje, ik geniet al- lijd van je gezlelschap. Maar nu deed ik misschien beter je allen weg te stu ren, Jan ga je gezellig tennissen en ik zal eens naar jullie Wijken, hoor, maar dan hoef ik nu- niet meer te praten; dat is misschien beter! De jongelui waren nu heel opgewekt onder elkaar; althans, zij hielden zich, Zoo. Aline liet nieuwe thee zetten voor haar vader en voor Robijn en Dora ging zoo lang in de vensterbank1 zitten, ter wijl haar stralend gezichtje heel het ver trek verhelderde, vond Walter. Zijn vader en Marius waren verdiept in een vondst van oude munten, die daar in den omtpek had plaats gehad en waar Zij zich beiden evenzeer voor interesseerden. Ze zouden zeker nog een uur over die dingen uitgeweid hebben, als Aline niet eindelijk opgestaan was, met den ongeduMigen uitroep: v Hè, vader, daar zitten we met zoo'n prachtigen middag nu binnen, terwijl we 7.00 heerlijk konden tennissen! Het gezelschap brak op en weifelend ?.ei Marius: Ik vrees, dat ik moet gaan! vormd door een afdeeling Carabinieri, die bevel had, den Duce bij een eventuee- le poging tot ontvluchting, onmiddellijk te dooden. Pas in den laatsten tijd gelukte het het spoor van den weggevoerde zoo nauwkeurig na te gaan, dat niet alleen de vroegere, doch ook de tegenwoordige verblijfplaatsen konden worden bepaald. Ten slotte werd met zekerheid gecon stateerd, dat de Duce naar een volkomen ontoegankelijk bergmassief was overge bracht en dat hij' daar onder d,e smade- lijkste omstandigheden en onder versterk te bewaking gevangen werd gehouden. Deze 'zekerheid gaf het signaal voor het begin van deze stoutmoedige onder neming, die werd uitgevoerd door een van de beste, uit de Oostmark afkomstige SS-Hauptsturmführers van den Sicher- heitsdienst. Ondanks het l'eit, dat zijn be wakers van Badoglio bevel hadden gekre gen hem bij een poging tot ontsnappen te dooden, is Mussolini bij de onderne ming niet gewond. DE ARTSENKWESTIE EN DE VOLKSGEZONDHEID Op den Zaterdagmiddag in het N.V.- huis te Utrecht gehouden derden land dag van het „Medisch Front" heb ben, nadat in de morgenuren de sectie vergaderingen hadden plaats gehad, op de groote landdagvergadering gespro ken de gemachtigde van den Leider voor de volksgezondheid dr. K. Keyer, de lei der van het Medisch Front, dr. A. Götte en Mussert. Dr. K. Kieyer heeft in zijn rede over staat en volksgezondheid uitvoerig de his torie van het ziekenfondswezen behan deld1. Het fondswezen van voor Mei 1940 leverde o.m. de volgende gevaren op: het onderhoorig maken van den arts aan •een leek'eneollege en d© verambtelij'king van den artsenstand'. Naar aanleiding van de enkele maan den geleden in ons land geheerscht heb bende onrust in de artsen wereld zeide spr., dat de bezettende overheid zich ©enige maanden geleden gedwongen heelt gezien een aantal artsen in verzekerd© bewaring te stellen. Gelukkig zijn de dreigende gevaren, welke niet alleen de volksgezondheid, maar eveneens de rust en orde in het land1 bedreigden, door tij dig ingrijpen van de overheid afgewend. Steeds wederom, bij elke actie, in elk pamflet werd een beroep gedaan op de vaderlandsliefde van den arts. Zagen zij dan door deze vooze omhulling niet heen. [Meenden zij dan werkelijk, dat de uit komst van deze wereldworsteling afhan kelijk is van de ordening van het Ned. ziekenfondswezen, van de toetreding tot de Ned1. Artsenkamer? Laat ik, aldus eindigde spr. zijn rede, den artsen den raad mogen gevan het critische vermogen, waarvan zij in hun beroep» zoo dikwijls op duidelijke wijze blijk geven ook eens toe te passen op politiek gebied en zich niet telkens weer als gemakkelijke prooi ter beschikking te stellen van de kleine groep paniek zaaiers en onruststokers. Dr. Ch. A. Götte heeft vervolgens een rede gehouden over het onderwierp „Do Gezondheidstoestand van het Ned. Volk". Wat den algemeenen gezondheidstoe stand betreft, zei spr., dat het algemeen weerstandsvermogen tengevolge van den langen duur van den oorlog afneemt en het aantal infecties en infectieziekten toe neemt. Hiervan treden met name op den voorgrond «fe geslachtsziekten en de tu berculose. Hiertegen moet alles worden gedaan Om deze ziekten tot een minimum te beperken. Gaan, en dat terwijl je pa,s gekomen bent? Ik geloof, dat ik hier al drie kwar tier ben en het is nog een heele wan deling terug, moet u denken! Neen, één partijtje moet je meema ken, man! Daar sta ik op! Het zal je goed doen! Je werkt veel te hard en dit is juist een geschikte ontspanning. Het grasveld voor het huis was het tennisveld en bood nu een levendige aan blik. Terwijl Marius luisterde naar het ge babbel van Dora, verloor zijn gelaat iets van de ernstige uitdrukking en was nu weer écht jong! Hij won de partij, maar wierp toen den rac-ket neer en zei, dat hij beslist gaan moest. Dus nu geeft u ons niet eens.de gelegenheid om wraak te nemen, riep Aline! Maar dan moet u ook beloven, dat u gauw eens wéérkomt! Heel graag, zei hij; het echter in het midden latend, wanneer dit dan zou zijn. Dora was zoo verdiept in haar gesprek met Walter, dat ze nauwelijks haar hoofdje dien kant uit wendde, toen hij haar de hand gaf. Wilt u uw moeder nog wel van mij goeden dag zeggen? sprak hij verder tot Aline, die hem uitgeleide deed tot aan het hek. Als ik een volgenden keer kom, hoop ik, dat zij1 mij wel even ont vangen kan. W.ordt vervolgd)t Nedsrlandeche vrijwilligers bij de Duitsche oorlogsmarine Niet alleen de mutten moeten door de recruten eelf tamengeateld en in elkaar gezd worden, ook de ondertcheidingeteeken naait ied r zelf op de jan, wat van den nieuweling alttfd wat handigheid vergt. Bildberichter Andret/ Recla Pax 8) Het ware te .wenschen, dat de voeding voor de jeugd kon worden verbeterd, want er dreigt inderdaad een ondervoe ding, 'waarvan de uitbreiding reeds nu onze bij'zondere zorg vraagt. Hierna was het woord aan Mussert. In het begin van zijn rede Zeide de Leider, dat in dezeff" tijd- velen uit hun evenwicht geraken. Die arts kan daar •maar al te goed van meepraten. Men ziet in veel gevallen het verschil tus- sehen goed en kwaad1 niet, meer. In vele geesten heerscht groote verwarring. Thans gaat bet om: nationaal-sociaUs- me en fascisme of eommunimse. De eind- worstelling is begonnen. 'Wij nationaal- socialisten, aldus spr., hebben geloof en vertrouwen in het nationaal-socialisme. Aan het einde van zijn rede Zeide Mus sert. dat de Nederlandsche artsen, die zich ©enige maanden geleden hebben la- tien opstoken, de Nederlandsche vlag door den modder hebben gehaald. Het was erg dat zij hun bordjes van hun huizen verwijderden, erger was het echter dat zij bij' Iden eerste de beste iwenk van Duitsche Zijde de 'bordjes-weer aanbrach ten. Spr. laakte verder de houding van de Ned. artsen, waar het betreft hun' weigering van landgenooten in Diuitseh- land medisch© hulp te verstrekken. Nu zitten onze mensehen Zonder doktoren. Men kan toch van de Duitsdhers niet verwachten, dat zij' behalve hun Zorg voor het front ook no|g eens de Neder landers gaan helpen? Ik zal, aldus Mus sert. alles doen wat m'Ogelijk is om 50q of 1000 doktoren naar Diuitschland te krijgen. Krijgsgevangenen op Java E tot en met En Het Nederlandsche Roode Kruis dieelt ten aanzien van de Nederlandsche krijgs gevangenen op Java het volgende mede. Er kunnen thans inlichtingen wcurden verstrekt omtrent krijgsgevangenen, be ginnende met de letter H text en met de letters Kn. Zij', die inlichtingen wen schen omtrent vorenbedoelde krijgsge vangenen, gelieven zich te wenden tot het informatie-bureau va,n het Neder landsche Rood© Kruis, Korte Voorhout 14. 's-Gravenhage, onder opgave van naam,- voornamen, geboortedatum en -plaats en zoo mogelijk #tamboeknummer, militairen rang en laatst bekende standplaats. De Britsüh© berichtendienst meldt uit La Valetta (Malta) dat ©inde Augustus onge veer 17000 arbeiders der scheepswerven op Malta een staking van zes dagen Zijn I begonnen ter verkrijging van een verhoo ging der oorlogstoelagen. Verder verlang den Zijl verlaging der kosten van bepaal de, voornaamste levensbehoeften. Een 1 aanboid der Engelsche regeering kwiam niet ten volle aan de eischen der arbei ders tegemoet. Thans Zijn de onderhand© - lingen nog gaand©. De Duitsdhe Rijksregeering en de kei zerlijke Japanscbe iregeering verklaren, dat het verraad van het Badoglio-regime op generlei wijze het Driemogendheden- pact, dat zonder ©enigerlei wijze van kracht blijft, verbreekt. De beide regee ringen zijn vast besloten met alle ter be schikking staande middelen den oorlog voort te zetten tot de gemeenschappelijke overwinning. Bij den jongsten Engelsch-Amerikaan- schen luchtaanval op woonwijken van Brussel heeft de burgerbevolking ver ovèr de 200 personen aan dooden en 500 aan zwaargewonden te betreuren gehad', Tot dusver zijn 205 lijken geborgen en ge ïdentificeerd. (DNB). S.P.T. meldt uit Berlijn: De uitroeping van de nationale onaf hankelijkheid in Montenegro en Albanië is na overleg met d© plaatselijke DuitsChe militaire bevelhebbers een feit geworden. BADOGLIO'S VERRAAD (Van onzen Haagsdhen rédacteur) ÏI. Tegelijkertijd pleegde Badoglio het ver raad paar buiten. Terwijl de koning en hijzelf plechtig verklaarden, dat Italië trouw zou blijven aan het gegeven woord, zocht hij contact met de Vijanden en teekend e hij, reeds op 3 September, de verklaring, waarbij hij land en volk on voorwaardelijk uitleverde. Dit verraad voltooide hij nog, door na de onder- teekening daarvan aan de Duitsche re geering de verzekering te geven, dat Italië nimmer zou capituleeren, j azelfs door de Anglo-Amerikanen in Calabrië te laten landen, zijn soldaten bij deze ge vechten nog dendood in te jagen en tenslotte Napels te laten bombardeeren. Dioor deze bloedoffers meende Badoglio de Duitsche leiding in jde waan te kun nen brengen, dat de capitulatiegeruch ten niets meer waren dan een Anglo- Amerik aansche prop a gandaverzinsel. Van Duitsche zijde had men reeds lang dit spel doorzien en was men ook vol komen op de hoogte van Badoglio's doen en laten- Daarom kwam de capitulatie voor Duitschland geenszins als een ver rassing en heeft de Duitsche legerleiding snel de vereischte maatregelen kunnen nemen, die Badoglio's plannen volkomen verijdelen en voor de Anglo-Amerikanen, die meenden Italië niet door eerlijken strijd maar door laf verraad in handenl te kunnen krijgen, een bittere teleurstel ling beteekenen. Het is wellicht om deze reden, 'dat ide Enjgelsche pers de open bare opinie thans tegen ongerechtvaar digd optimisme waarschuwt en zonder meer toegeeft, dat niet Italië, maar eenig© Italianen gecapituleerd hebben. De bedrogen fascisten hebben hieruit hun consequentie getrokken. Snel is in naam van Mussolini een nieuwe regee- ring gevormd, die tot taak heeft, de smet die Badoglio öp Italië's naam heeft geworpen, weg te wisschen en het land. voor ondergang te behoeden. Vele fas cistische soldaten hebben thans de wa penrusting weej aangedaan en hervatten den strijd' tegen de Anglo-Amerikanen, die door Badoglio het land werden bin nengelokt. Mussolini stond, naar achteraf blijkt, volkomen in zijn recht toen hij den Ko ning op den 25en Juli om uitgebreide volmachten vroeg, teneinde aan de cor rupte kliek van Badoglio cum suis een einde te maken. Deze generaal, die van moderne oorlogvoering geen begrip had en wien het een doorn in het oog was, dat de Duce van de Italiaansche salon officieren degelijke militairen wilde ma ken, heeft het vertrouwen van leider en volk misbruikt door steeds ,de militaire opieraties min of meer bedekt te sabo- teeren. Alle nederlagen, die Italië in de zen oorlog geleden heeft, heeft het aan deze kliek te danken. De Italiaansche soldaat heeft dapper gestreden en e©rlijk zijn bloed voor het vaderland geofferd, maar Badoglio's officieren saboteerden de leiding 'die van de fascistische officieren uitging. Mussolini wilde aan dit verder felijk dualisme in de legerleiding een einde maken: Badoglio heeft zich ge wroken door land en volk aan den vij and te verkoopen. Zelfs in Stalingrad heeft deze officierenkliek, naar thans blijkt, de verraderlijke rol gespeeld. Dank zij Badoglio's verraad gaat Ita lië thans een sombere periode tegemoet, waarin het Italiaansche vasteland het looneel zal worden van een feilen strijd, iets, dat Mussolini juist had willen Voor komen. Daar, waar de Anglo-Amerika nen inmiddels door verraad begunstigd als 'bezetters hebben kunnen 'binnen dringen, zal de Italiaansche bevolking weldra ondervinden, wat het zeggen wil, door een onvoorwaardelijke capitulatie aan den vijand te zijn uitgeleverd. Tee ltenend is het in ieder geval, dat de „Daily Mirror" thans reeds bepleit, dat het Engelsche volk geen „ziekelijke sen timentaliteit" jegens het bezette Ualiaan- sche gebied moet toonen. WANNEEB VSBDUISTEBEN Heden verduisteren ran 20 nar tot 7 nar. De maan gaat onder om 11 nar 10 en komt op om 21 nnr 50. Laatite kwartier Dinsdag 21 Sept. Nieuwe maan Woensdag 29 September. Eerste kwartier Woensdag 6 October VERSCHILLENDE BERICHTEN Begeling loonen en arbeidsvoorwaarden derschbedrjjf De gemhc'htigde voior den arbeid heeft blijkens een in de Staatscourant versche nen beschikking, een regeling van Iconen en andere arbeidsvoorwaarden in het dorsc'hbedrijf uitgevaardigd. De arbeiders worden, voor wat het dienstverband betreft, onderscheiden in: vaste arbeiders, seizoenarbeiders en losse arbeiders. De beschikking bevat voor schriften a.m. betreffende de bepaling van het dienstverband, ontslagbewijs, nor male arbeidstijd, vacantie. kort verzuim met behoud van loon, geldelijke vergoe ding bij ziekte en ongeval, onwerkbaar weer of anderszins, personeelsbezetting, toeslag instekers en verder algemeene en bijzondere bepalingen voor afzonderlijke provincies ©n gedeelten daarvan. Projectiel ontploft Zondag probeerden vier jongens te Sexbierum een gevonden projectiel tot ontploffing te brengen, wat hun ten slotte gelukte. De gevolgen waren ver schrikkelijk. De 16-jarige Wybren Kla ver werd dusdanig aan het onderlijf en de beenen gewond, dat hij met zijn 17- jarigen broer Ale, die eveneens zwaar gewond werd, naar het ziekenhuis te Harlingen moest worden overgebracht. Eerstgenoemde is kort daarop overleden De toestand van den ander laat zien gunstig aanzien. De andere twee jon gens werden licht gewond'. Bevoegdheid van het Polizeiatandgericht Het bureau van den Rijkscommissaris deelt mede: De rechtspraak over terroristische groe pen heeft de Rijkscommissaris op grond van art. 56 van de verordening betref fende de handhaving van de openbare orde (verordening nr. 1/1943) tot nader order overgedragen aan een Polizeistand gericht. RECHTZAKEN Kantongerecht te Zierikzee Die Kantonrechter heeft op 1 September j.l. veroordeeld wegens overtreding der Jachtwet: S. W., 38 jaar te Drei- schor, f25 b. s. 15 d. h.; W, A. Dl.. 41 jaar, loondorscher te Oosterland, f 25 b. s. 15 d. hl.; J. B., 26 jaar, landarbeider te Duivendijke, vrijspraak. Ver. Ver- keersbeperking: M. P. v. Z., 21 jaar landb.knecht te Brouwershaven, f 5 b. s. 5 d. h. LeerplichtwetH. v. S., g.m. M. Pi, 41 j., te Zierikzee f 15 'b. s. 10 d. h. B r bodbes luit: P. D'., 51 jaar, broodbakker te Zierikzee, f 80 b. s. 40 d. h. Ver. persoonsbe wijs: P. d. H., 50' jaar, monteur te Zzee f 2.50 b. s„ 2 d. h.; R- d. J~„ 37 j., los werkman te Bruinisse f 4 b. s. 4 d. h.; P. J. d. B., 25 jaar, zJbL te Brouwershaven, f 2.50 b|. s. 2 ld, h. W e- g ens het wegnemen van gras: A. v. d. R., krantenbezorger te St.-Phi- lipsland, f 8 b. s. 4 d. h. J Zonder bonnen geen reparatie Een smakelijk kopje koffie met veel suiker en goede melk, daar meende een Leidsche schoenmaker uit hoofde van zijn beroep wel recht op te hebb'eni, Daarom ging hij, naar is gebleken, dan pas tot reparatie van schoenen over als de klant gelijktijdig een al naar ge lang de hoeveelheid werk melk-, bo ter- of suikerbon overhandigde. De boete van f 500, die de Haagsche inspecteur voor de prijsbeheersching den schoen- Öorlogeiniset van den BAD in Nederland. Bouw van over dekte loopgraven. Arbeidtmannen b$ den bouw van een loopgraaf. Ook de muurwerken maken de mannen zelf! RADI Kriegtbe richter Wühr PBZIRecla Pe)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1