ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uil Stad en Provincie Dinsdag 14 Sept. '43 DireoWdabMatar (AdwtnUsdwO waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 HcofdredaoUnr Telsfoon no. 32 A. J. DB LOOZE, Ziorikzee w t KOSTEN Uitgave N.V. „De Zierikzeesche Nieuwsbode" iwol£'"* K 2620 llanhnisstraat, Zierikzee 100ste Jaarg. No. 15342 Oiro ao. 137677 DE ERNST VAN HET UUR Voor het eerst na zes maanden nam de Fiihrer Vrijdagavond weer het woord om rechtstreeks tot zijn volk te spreken. Ditmaal sprak hij niet voor een volle, juichende zaal. doch voor een microfoon in zijn hoofdkwartier. De millioenen luis teraars konden .zich ditmaal niet mee laten slepen door de redenaarstalenten van den Duitschen Leider, zij hoorden een man, die groote verantwoordelijkheid op zijn schouders heeft genomen en die daarover spreekt, rustig en zonder bluf en in het volle besef van den ernst van het uur. Het lijdt geen twijfel of de man, die hier sprak, heeft in nog sterkere mate dan voorheen het vertrouwen van het Duitsche volk en van allen, die met hem strijden voor hetzelfde doel, gewennen. Hitier sprak met een gevoel van ver lichting omdat hij na de gebeurtenissen in Italië thans weer eerlijk en openhartig spreken kon. Het bondgenootschap, dat Duitschland Stalingrad, Tunis. Bizerta, Si cilië en- zooveel meer kostte, doch dat men uit trouw aan het eenmaal gegeven woord in stand hield, is ten einde. De geallieerden verheugen zich daarover, doch de Duitschers ongetwijfeld evenzeer. Want nu de strijd in het beslissende sta dium is gekomen, is het hen zeker aange naam de handen niet langer gebonden te weten door verplichtingen aan een bondgenoot, die hetzij uit pnwil, hetzij uit innerlijke onmacht, niet in staat is om zijn verplichtingen na te komen. Geen woord van verwijt aan den Duce is den Führer over de lippen gekomen. Met het hem eigen scherpe gevoel voor de kern der dingen, richtte Hitier Zijh beschuldigingen tegen den koning en den maarschalk en hun aanhangers, dezelfden die ér in 1939 en '40 zorg voor hebben gedragen, dat Italië pas deel ging nemen aan den strijd, nadat Duitschlamd de groote overwinningen reeds bevochten had. Was deze figuur reeds kwetsend voor de nationale eer der Italianen, de zelfde kliek draagt de verantwoording voor het feit, dat Duitschland in het voorjaar 1941 ondanks het dreigende gevaar van het bolsjewisme op den Balkan de heete kastanjes voor Italië uit het vuur moest halen, voor het verlies van Stalingrad en Noord-Afrika. Deze jammerlijke politici hadden er zelfs vrede mee, ..dat Duitschers den heiligen bodem van .het Italiaansdhe vaderland verde digden, terwijl zij zelf onderhandelden met den vijand. „Onderhandelingen',' welke eindigden met een onvoorwaarde lijke capitulatie nog voordat er één groo te, ernstigeaanval op het Italiaansdhe vasteland was ondernomen.... V Hitier heeft aan den smaad, welke een intrigantenkliek het Italiaansehe volk heeft aanged'aan, slechts weinige woorden gewijd; hij plaatste liever Mussolini, als den grootsten zoon van het nieuwe Italië op den voorgrond. Indien het Italiaansehe volk na dezen oorlog toch nog met opge richt hoofd in de wereld zal kunnen staan. Badoglio en de zijnen verachtend, dan dankt het zulks aan de vriendschap tussehen Führer en Duce. Inmiddels heeft het verloop der gebeurtenissen in Italië ons doen inzien, waarom de nationaal- socialistische revolutie in vele opzichten zooveel harder en consequenter is ge weest. dan de fascistische. W> M M M M M M M M W <R> W Rijpheid van den man; dit is den ernst te hebben teruggevonden, die men als kind had bij et épel. Feuilleton Onder zwaar schuldbewustzijn 3 door Robin Haar dochter zorgde, dat zij' nog wal hooger opgepropt in de kussens kwam zitten en een keurig dienstmeisje bracht de thee, die Aline ronddiende. Walter had zich nu ook bij het drie tal gevoegd en z!at naast zijn moeder, terwijl hij haar voortdurend haar kopje aanreikte, als hij merkte dat dit haar aangenaam Zou wezen. Het viel duide lijk te bespeuren, dat mevrouw Brands- ma, machteloos als Zij' daar terneerlag, toch de spil van het huishonden bleef. Waar is vader, kindlief? vroeg zij'. Ik heb hem na de koffie niet meer gezien. Hij is zeker naar Marinus Robijn gegaan om teen boek te leenen. Ik wilde wel, dat hij Robijn mee bracht! Aline kleek eens naar Dora en voelde zich ook getroffen door haar stralende schoonheid: haar frisch p'erziklenteint en haar mooie blauw-grijZe oogen. Walter bewonderde haar eveneens, maar niet zonder een pijnlijke gewaarwording. Ik' heb toch Zoo te doen met Ma- rius, ging mevrouw Brandsma voort. Hij heeft Zoo'n saai leven! Hij werkt hard en schijnt geheel uitgesloten van alle jeugd-genoegens, Vergeefjche aanvallen op het Koebanbruggehoofd Bij Salerno duren de gerechten voort Het opperbevel der Duitsohe weermacjit maakte Zondag het volgende bekend: In Noworossisk wordt de in het Wes telijke deel van de haven gelande vij and na verbitterden strijd in bedwang gehouden. In het Oostelijke deel duren de gevechten nog voort. Aan het overige 1 deel van het front van het Koe ban- bruggenhoofd blijven de vijandelijke aanvallen zonder succes. In den Zuidelij ken sector van het Oostelijk front tus sehen de Zee van Azov en de Desna wer den talrijke sterke aanvallen der Sowjets in felle gevechten afgeslagen. Op ver scheidene plaatsen sloegen eigen infante rie- en pantserstrijdkrachten den vijand in succesvolle tegenaanvallen terug. In den centralen frontsector werden sterke plaatselijke aanvallen afgeslagen. Doorgebroken cavaMerie-en pantserstrijd- krachten werden van hun verbindingen afgesneden. In den Noordelijken sector verliep de dag over het algemeen kalm. In het gebied van Salerno duurt de slag met de gelande vijandelijke strijd krachten voort. De luchtmacht bestreed met sterke formaties de Britsch-Ameri- kaansche landingsvloot. Gevechtsvliegers vernietigden een krui ser eh twee transportschepen en plaat sten bomtreffers op een ander groot oor logsschip1, alsmede op 18 koopvaardijsche pen. Manschappen van het luribtdoelregi- ment 57 brachten in den nacht van 8 op 9 September een vïj andelijken krui ser, een torpedojager alsmede een met troepen en materiaal volgeladen trans portschip en acht landingsbooten tot zin- ken. Een ander groot transportschip werd in brand geschoten. Aan de van Calabrië naar het Noorden opdringende vij'ande- lljke strijdkrachten biedt onze achter hoede kradhtigen tegenstand'. Dappere te genaanvallen, tesamen met het verwek ken van doeltreffende explosies en het leggen van mijnen, laten den vijand slechts langzaam terrein winnen. De te Tarente gelande Engelschen ontmoe ten krachtdadig verzet van de daar op gestelde Duitsche besdhermingsafdeeïin- gen. Tijdens nachtelijke gevechten in Het Kanaal brachten hewak'ingsstrijdkra'chten van de marine twee Britsche motortor- pledöbooten tot zinken en schoten een andere in brand.. In, het kustgebied van de bezette Westelijke gebieden en boven den Atlantischen Oceaan werden gisteren zes Vijandelijke vliegtuigen vernietigd1. Albanië en Griekenland geheel in Duitsche handen I Snelle Duitsche troepen zijn Albanië binnengerukt. Zij bezetten, veelal door de ..bevolking hartelijk toegejuicht, de ha vensteden Valona en Durazzo, alsmede de stad El Basan. Aan de Adriatische kust van Kroatië is de havenstad Ragusa bezet. Langs de geheele Oostelijke kust van de Adriatische Zee hebben de eenheden van de Italiaansehe weermacht overal zonder incidenten de wapens neergelegd. De aangelegde kustbatterfjen en ander© ver dedigingsinstallaties zijn door speciale Duitsche formaties overgenomen. De be volking gedraagt zich overal kalm. In Albanië en Montenegro werd spon taan een vrijcorps bestaande uit de in- heemsche mannelijke bevolking, opgericht, dat. zich onder Duitsche leiding heeft geplaatst. I Voorts wordt nog gemeld, dat Italiaan sehe valscherm troepen en andere keur troepen, zoowel in Italië zelf als ip Zuid- I oost-Europa verzocht hebben in de ge Och, dat weet ik nu zloo niet, ant woordde Walter. Hij lijkt mij' altijd heel opgewekt als ik hem eens opzoek. Maar het kan Zijn, dat hïj zich dikwijls zoo wat somber voordoet, als hij' met anderen is. Misschien vindt Wij dat interessant! I Twee paar o.ogen keken den jonge man verontwaardigd aan en zelfs zijn moeder wierp hem een verwijtenden blik toe, terwijl zij sprak: Ik: vind niet, dat je dit zeggen moest. Walter! Jij', die toch alles weet! Maar, moeder, ik heb daar niets aan miszegd en Robijn kan ook best zich- Zelven beschermen! Kijk, Zoo waar: Als je van de 'zon spreekt, dan zie je haar stralen! Daar komt hij net het gras perk over, met vjader! De heer Brandsma, een krachtige ge stalte men Zag nu dadelijk hoe de jonge Brandsma op 'Zijn vader leek en een lange jongeman met donkere oogen, donker haar en een fijn-besneden gelaat, liepen op het huis toe. De jongem'an zag er hoogst-ernstig uit en zijn pak had Ze'kler al lang dienst gedaan, da'ch.t Dora. Toch vond Zij, dat Wij een gedis tingeerd uiterlijk had. Ga gauw naar beneden Aline en zorg, dat de heeren thee krijgen. Ik ben te moe om Marius nu vanavond nog boven te zien. O, we hebblen u moe gepraat! Waar om hebt u ons niet eerder gewaar schuwd? riep Dora, vol zelfverwijt. 1 (Wordt vervolgd). lederen der Duitsche weermacht te wor den opgenomen. In het Zuid-Oost-Europeesche gebied hebben de Italiaansdhe troepen, afgezien van een jnkele uitzondering, zonder veel wrijving gevolg gegeven aan de Duitsche oproeping om de wapenen neer te leggen. Gisteren was de ontwapening op het Grieksche vasteland oyer het algemeen voltooid. Ook op Kreta légden de Itali aansehe formaties zonder incidenten de wapens neer. Enkele troepenonderdeelen verzochten in de gelederen der Duitsche weermacht te worden opgenomen. De in Grieksche havens liggende Italiaansehe oorlogs- en koopvaardijschepen zijn door de Duitsche troepen overgenomen. Alle Italiaansehe vliegvelden in het Zuidoos telijke gebied bevinden zich in Duitsche handen, waarbij tevens alle vliegtuigen in veiligheid zijn gebracht. Moeilijkheden van tijdelijken aard wa ren Cr alleen in den Dodec'anesos, w'elks bevelhebber eerst weigerde gevolg te ge ven aan het bevel om de wapens neer te leggen. Na een korten strijd werd ook hier de ontwapening volkomen uitge voerd. - BEKENDMAKING Italianen in Nederland. De Duce heeft de leiding weer op zich genomen. Met ingang van heden zijii de" „Fasci Italiani di Combattimento," weer opgericht. Het secretariaat van de „Fasci di Combattimento" in Nederland is voorioppig gevestigdaan de Maurits- kade 21 in Den Haag. Landgenooten, ge zult weldra nadere meelede el ingen .ont vangen. De secretaris van de fascio, pi Nederland. COMUNICATO Italiani d'Olanda. II Duce e toirnato a guidarci: Da oggi sono costituitii i Fasci italiani, di combat timento.-La segretaria dei fasci di com battimento per l'Ölanda ha la sua sede provvisoria in Mauritskade 21 I''Aja. I connazionali riceverannó ultericri cio- municazioni. II segretario dei fasci d'Olanda. VERPLICHT BORRELUUR Het rantsoeneeringsbureau voor ge dis- leerde dranken heeft in overleg en in samenwerking met de Bed'rijfs-Horeca be sloten om aan café's, restaurants en ho tels, van welke bekend is, dat zij1 het aan hén ter beschikking gestelde gedis tilleerd niet tegen de normale prifzen .en op1 de normale wijze aan hun bezoekers verstrekken, bepaalde voorwaarden op te leggen, welke ten doel hebben deze be drijven te dwingen hun gedistilleerd op normale wijze uit te schenken. Diergelijke bedrijven zullen namelijk worden verplicht op lederen dag, waar op1 zij' Zijn geopend, op een vast stijd- stip', b.v. tussehen 5.45 uur enC 7 uur des Imiddags, een gelijk gedeelte van het ma and rantso en uit te schenken. Het tijd1- stip', waarop dit moet gebeuren, moet duidelijk zichtbaar op' een bordje in de localiteit aangegeven staan. Op" andere uren Van den dag zal in een dergelijke lokaliteit geen binnen- landsch gedistilleerd mogen worden uit geschonken. Dit laatste is noodzakelijk, omdat anders controle onmogelijk wordt. VERSCHILLENDE BERICHTEN Op bon „botor 38a" alsnog margarine verkrijgbaar Voor personen, die niet in de gelegen heid zijn geweest hun bon „Boter 38A" vóór 9 (September bij' hun winkelier ter verkrijging van 100 gram bak- en braad- 1 vet in te leveren, is de regeling getrof- 1 fen, dat zij op dezen bon van 18 Sep tember tot en met 2 October :a.s, 125 gram margarine zullen kunnen verkrijgen. Stencilwerk ton eigen behoeve Blijkens een bekendmaking van het rijksbureau voor papier, papierverwerken- de en grafische industrie, wordt alge- 1 nieene dispensatie verleend van het be treffende verbod van de beschikking goedkeuring drukwerkorders 1943, voor zoover betreft liet ten eigen behoeve Ver vaardigen van steneilwerken, waarvoor niet meer dan 2V2 k.g. papier is benoo- 1 digd. Dat stencilwerk kan dus voortaan zonder drukvergtunning worden uitgevoerd Beperking levertraan distributie Het rijksbureau Voor genees- en ver- j bandmiddelen deelt mede, dat het ver bruik van levertraan wederom sterk zal moeten worden beperkt. De noodige voor schriften heeft de geneeskundige hoofd- inspecteur van de volksgezondheid aan de artsen gegeven. 1 KERKNIEUWS I SINT-MAARTENSDIJK. Donderdag 16 September, des avonds 8.30 uur, in ,,Re- 1 lioboth", ds. Verdoes Klein te Dordrecht, BADOGLIO'S VERRAAD (Van onzen Haagsóhen rédacteur) „Eenige Italianen hebben weliswaar ge capituleerd, doch niet Italië zelf', aldus luidt een Engelsch commentaar op de verwarde situatie, welke in Italië door Badoglio's verraad is ontstaan. De capitulatie, welke thans in de ge heele wereld zoo druk besproken wordt, kan niet beter geschetst worden dan juist met deze formuleering van Engel- sche zijde. Niet Italië, niet het Italiaan sehe volk, maar een groep militairen heeft het land zonder strijd in handen" van de Anglo-Amerikanen willen spelen. Het volk, dat in deze laatste weken door tal van berichten, die Badoglio de wereld inzond, werd misleid, zal onge twijfeld evenzeer onthutst zijn geweest bij het vernemen van het bericht", dat de onvoorwaardelijke overgave betee- kende aan Italië's Vijanden als op den, dag, toen het heette, dat Mussolini vrij.< willig ontslag had genomen en het volk, dat ruim twintig jaar door hem geleid werd. in den steek zou hebben gelaten. Beide data, de 25e Juni en de 8e Sep tember, staan echter met elkander in causaal verband: zij vormen het begin en het einde van een en hetzelfde verraad, door Badoglio jegens Zijn eigen vader land gepleegd. Eerst thans is het bekend géworden, dat Mussolini op den 25en Juli niet is afgetreden, doch het slachtoffer werd van een laffen aanslag, die reeds lang tevoren door Badoglio en zijn medeplich tigen werd beraamd. De Duce had zich; naar den Koning begeven, teneinde van hem' de volmachten te krijgen, welke ieen einde zouden maken aan het 'werk van corrupte officieren, die met den vij and. heulden en het land wilden verra den aan hem, die reeds tal.van Italiaan sehe steden in puin gooiden en ontel bare vrouwen en kinderen met huji ter- reuraanvallen vermoord hadden. Twee uur lang duurde dit onderhoud, doch 'de Koning, die met Badoglio en zijn mede plichtigen samenspande, benoemde Bado glio tot den opvolger van Mussolini en liet den Duce, die openhartig verklaar de, 'dat hij. 'zijn volk zelfs tegen kroon ien leger zou weten te redden, lafhartig arresteeren, toen deze, niets vermoedend, het Quirinaal verliet. In een ziekenauto werd hij weggevoerd', nadat men hem1 aan een 'brancard had geboeid. Zoo. werd het Italiaansehe volk van zijn leider be roofd. (Inmiddels is de Duce door Duit sche troepen na een geslaagde overval bevrijd. Red.) De rest van het spel' volgde snel. Vervalschte telegrammen moesten bij fascistische militie en bij het volk den indruk wekken, dat militie en leger vereenigd waren en nadat mCn aldus alle verzet van fascistische zijde bij' voorbaat vo.prkomen had, werd' pen stortvloed van leugens en laster op den Duce en zijn getrouwen losgelaten. Dit was het verraad naar binnen. HAAMSTEDE. De beheerder van De Reizende Bibliotheek voor enze gemeente verzocht ons mede te deelen, dat er weer een kist met boeken is aangekomen., De uitreiking begint op Zaterdag 18 Sept. a.s. op de bekende uren bij den heer Brandes aan huis. Gezien de weinige mogelijkheden van ontspanning zal er van deze bibliotheek zeker weer een druk gebruik worden gemaakt, omdat, volgens de boekenlijst er weer veel mooie b-oeken in zijn opgenomen, waaronder verschillen de van den laatsten tijd. POORTVLIET. Burg. Stand over Juli en Augustus.. Geboren: Hendrika Jo hanna, d. v. W. M. van As en J. Poot; Catharrina Janna, 'd. v. J. van der Slikke en M. W. Krijger; Adriana Johanna, d. v. J. van Nieulwlenhuijzen en A. C. van Gorsel; Machelina Cornelia, d. v. D. M. Uijl mi A. M. Jopse; Jacomina Johanna id. v. M. J. de Wit en C. Ch. Jansens( Diiirk, z. v. W. C. Oosdijk en A. Geuze; Adiriaan, z. v. L, A. Verhage en J. W( Kloet. Gehu'wldHector Adriaan Jansen, oud 21 j. j.m. en Ge&rtje Antho/nisse, 19 j. j.m. Overleden: Pieter Scherpenisse, 79 j., edhtg. van J.a Praat; Jan Josias Ste- ketee, 26 j., z. v. M. J. Stekettee en) J. C. Riidderhof. Gevestigd: Lena Joppe van St.-Phi- lipslanid. Vertrokken: EI. J. Reeders naar Ber gen' op Zoom; W.a Blaas naar Dord recht; M.a Geluk naar Tholen. Vereonigiflg tot Chr. verzorging van krankzinnigen (Vervolg). Aan het venslag van den Geneesdirecteur is het volgende ontleend: De cursussen voor het personeel kon den geregeld worden gehouden, Voor liet examen voor het Rijksdiploma B, slaag den 2 Iverplegers en| 8 verpleegsters. Af gewezen werden 1 verpleger en 5 ver pleegsters. Voor het eindexamen in de geloofsleer slaagden 3 verplegers en 12 verpleegsters. Aan 2 verplegers k'on het diploma met insigne der vereeniging wor- WANNEEB VERDUISTEREN Heden verdninteren van 20 unr tot 7 nnr. De maan gaat onder om 8 nar 81 en komt op om 21 nnr 01. Volle maan Dinsdag 14 September. Laatste kwartier Dinsdag 21 Sept Nieuwe maan Woensdag 29 September. Eerste kwartier Woensdag 6 October den uitgereikt. Van het personeel, werk zaam op „Vogelenzang", slaagden 2 ver pleegsters voor het Rijkisdiploma B; bei den hebben ook eindexamen in de Ge loofsleer afgelegd. Op' 1 Jan. waren in de gestjehtsafd, aanwezig 310 mannen en 205 vrouwen; in de aangewezen afd. 111 m. en 100 vr.; in de gezinsverpleging 2 m. en 8 vr.; totaal 423 m. en 313 vr., samteii 736 patiënten. ,Uit de gestichtsafd. wer den ontslagen: als hersteld 10 m. en 4 vr.;. als niet hersteld, doch verbeterd IQ m. en 12 vr.; als niet hersteld 2 mV Uit de .aangewezen afd. werden ontsla gen: als hersteljd "4 fm. eti| 3 vr.; als niet hersteld, doch verbeterd 4 mt en 3 vr.» als niet hersteld 3 m1. ien 3 vr. Overle den zijn 29 m. en 32 vr. Op 31 Dec. waren in de gestichtsafd. aanwezig 316 m. en 206 vr.; in de aan gewezen afd. 110 m. en 98 vr.; in de gezinsverpleging 2 m. en 8 vr.; totaal! 428 m. en 312 vr., samen 740 patienten'-i Het gemiddeld aantal mannelijke pa tiënten was 429, het gemiddeld aantal vrouwelijke patiënten 311; het totaal ge middeld aantal patiënten bedroeg 740. De gezondheidstoestand was o,v«r het algemeen vrij' goed. VOOR KLEINE TUINEN Vcedingsgewassen in eigen tnin Terwijl het aardappelloof reeds alom gaat afsterven of is afgestorven en het rooien der aardappelen in vollen gang! is. bevinden de bieten, koolrapen en win terwortelen zich inolg in hun vollen groei Wanneer men deze producten voor win tervoorraad wil gebruiken, dan behoeft men zich met den oogst nog volstrekt niet te haasten. Koolrapen blijven tot in het laatst van October in omvang en zwaarte toenemen. Men kan ze zonder bezwaar tot aan dat tijdstipi in den grond laten zitten. Bij' het rooien der koolrapen wordt het loof bij: dén worteihals afge sneden. 0 De bekende roode bieten of kroten mag men nog gerust tót half October laten groeien. Tot aan dat tijdstip .kan ook dit gewas nog belangrijk in zwaarte toe nemen. Daar de brooze ondereinden der bieten gemakkelijk afbreken, moet het rooien met zorg geschieden. De bladeren van de bewaarbieten worden niet afge sneden, doch afgewrongen. Winterwortelen mogen wel tot eind Oc tober op het veld blijven staan. Men! behoeft duscthans nog niet met den oogst te beginnen. Alvorens de koolrapen, bieten en win terwortelen naar binnen te brengen, laat men ze buiten nog wa,t in z'on en wind drogen; men ontdoe ze van modder en kleideelen. Evenals aardappelen moeten ze tijdens den winter droog en koel, doch volkomen vorstvrij' worden bewaard Op' deze wijze kunnen ze den geheelen winter tot in het voorjaar gaaf blijven. VOOR DE HUISVROUW Afgorallen appelen inmaken Het voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft: „Valappelen" zijn vaak zuur. doch daarom juist geschikt voor den inmaak Wanneer we het kokende moes van deze appelen in uitgezwavelde of uitgekookte flesschen overdoen en onmiddellijk af sluiten met gezwavelde of uitgekookte kurken, die men luchtdicht maakt door ze 'tot aan den hals van de flescii in gesmolten lak, parafine of kaarsvet te dompelen, dan kunnen we het voor den winter bewaren. Worden de appelen voordat er mp.es v.ain gekookt wordt geschild, 'Man kunnen we de schillen drogen en nog vopr verschil lende doeleinden gebruiken. Van gedroog de appelschillen trekt men met wat water een geurigen drank, die gezeefd en naar verkiezing met wat citroenpoeder en sui ker wórdt vermengd. Het vocht dat men krijgt, wanneer gedroogde appelschillen eenige uren getrokken worden, is sterk pec'tinehoudend. Voegt men dit sap, nadat het wat ingekookt is, toe aan vruchten moes waarvan jam gekookt wordt, dan zal deze vlug stijf worden. Wij [raden daarom dengenen, die van ingemaakt vruchtenmoes van den winter jam willen maken aam, de gedroogde appelschillen daarvoor te bewaren. SPORT H. L. 0. Die HLO-'proeven Werden afgelegd' door •de dam'es M- N. E. Ornée, J. H; de Smit ten J. P. Paret t© gieri.kzee,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1