ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE RADIOREDE VAN HITLER Maandag 13 Sept.'43 Telefoon no. 32 100sto Jaarg. No. 15341 Directe^Admlnletratenr (AdTwUntleohof) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 HtofdrodaoUnr K 2620 A. J. SS LOOSS, Zierikzee Uitgave N.V. „Be Zierikzeeeche Nieuwebede" M. J. KOSTEN, Manhnlsstraat, Zierikzee M. 137677 De hulp en steun van Duitschland aan Italië Mussolini's rol In de gesloten overeenkomst Het verraad van den Koning en Badoglio Tegenmaatregelen van Duitschland In een Vrijdagavond1 gehouden radio- réde heeft de Führer, die zeide bevrijd te zijn van den zwaren last van de se dert geruimen tijd op ons drukkende verwachting, gesproken over de ineen storting van Italië, welke sedert lang vooruit was te zien, als -gevolg van het falen of liever van het niet willen van die elementen, die thans ter voltooiing van hun sabotage bet initiatief tot de capitulatie hebben genomen. De Führer wees er op, dat hoewel Mussolini in September 1939 toen Engeland en Frankrijkaan het Diuitséhe Rijk den oor log verklaarden, het stellige voornemen had, om, overeenkomstig de verdragen, in Italië meteen de mobilisatie af te kondigen, het aan dezelfde krachten, die thans de capitulatie hebben veroorzaakt, toen gelukt is de deelneming van Italië aan den oorlog te verhinderen. Uit be grip voor die buitengewone binnenland- sche moeilijkheden voor den Duce heeft de Führer toen, noch later bij Italië aangedrongen op het nakomen der ver plichtingen van bondgenootschap, doch de beslissing daarover volledig aan de Italiaansche regeering overgelaten. In Juni 1940 was het Mussolini gelukt de binnenlandsche voorwaarden te ver krijgen voor de deelneming van Italië aan de zijde van Duitschland. De strijd in Polen was op dat tijdstip evenzoo be slist als die in Noorwegen en die tegen Frankrijk en zijn verbonden Engelsche legers op1 het vasteland. Toch moest de Führer den Duce danken voor een 'hou ding, die in het binnenland, niet tegen het Italiaansche Volk, doch alleen tegen bepaalde kringen onder uiterste moeilijk heden kon worden doorgezet. Sindsdien hebben Duitschland en Italië tezamen in den strijd gestaan en verder op: alle oor- logstooneelen gemeenschappelijk bloed vergoten, waarbij de Duce en de Füh rer er geen seconde over in twijfel verkeerden dat de afloopi van dien strijd beslissend zou zijn voor het rijn of niet zijn van hun volkeren. Uitvoerig ging Hitier vervolgens na of Duitschland overeenkomstig, hoewel zelf in een uiterst zwaren strijd gewikkeld, zijn bondgenoot tot aan de grenzen van het mogelijke, heeft geholpen. Zonder het ingrijpen van den Duitschen soldaat was jreeds in den winter van 1940 of 1941 N o o r d-A f r i k a voor Italië verloren ge weest. Toen in het voorjaar van 1941 het Duitsche Rijk besloot Italië op> den Balkan te helpen, welk offer gebracht werd bijna op hetzelfde o ogenblik waar op Duitschland wegens de vrees voor de bijna ieder uur te verwachten groote bolsjewistische aanval op geheel Europa aan zijn eigen zorgen meer dan genoeg te dragen had, geschiedde dit niet voor het vervullen van zijh eigen voornemen, doch alleen om den bondgenoot bij te slaan in de door diens optreden veroor zaakt gevaar dat natuurlijk ook Duitsch land bedreigde, uit den weg te ruimen. Het Duitsche Rijk en rijn Führer kon den die houding slechts aannemen in het bewustzijn van het feit, dat aan het hoofd van het Italiaansche volk' een vian de belangrijkste mannen stond', die de moderne tijd' heeft voortgebracht. Zijn onvoorwaardelijke trouw verleende aan den gemeenschappelijken bond een voor waarde voor een succesvol bestaan. Zijh val en de hem toegebrachte eerloozo krankzinnigen zullen eens door generaties van het Italiaansche Volk als de groot ste smaad worden gevoeld. Ik was en ben, aldus de Führer, ge lukkig dezen grooten en trouwen man mijn vriend te mogen noemen. Ook na die smadelijke gebeurtenissen hebben de Duitsche troepen op Sicilië, Duitsche vlie gers, mannen van duikbooten enz., te land. in de lucht en ,opt zee in de hoog;-» ste mate hun plicht gedaan en eens zal het nageslacht -constateeren, dat van en kele dappere Italiaansche formaties ajs uitzondering afgezien, het sedert dien tijld in de eerste plaats vooral Duitsche troe pen rijn geweest, die met hun bloed, niet alleen het Duitsche Rijk, maar ook den Italiaanschen bodem verdedigden. Dat nu de Italiaansche staatsleiding be sloten heeft 'het bondgenootschap te ver breken en daarmede Italië zelf pas goed tot het tooneel van den oor log te maken, mag zij nu wel met alle redenen, die zijl wil motiveeren. Zij kan dit voorstellen als een noodzakelijk heid, maar nooit zal Zij1 leen verontschul- ging vinden voor het feit, dat die is geschied zonder den bondgenoot van te voren op de hoogte te stellen. Na de verklaring tegenover den Duitschen zaak gelastigde te Rome te hebben gememo reerd en die van Badoglio op dent dag van de teekening van het wapen stilstandsverdrag en van den Koning nog op den dag der capitulatie dat Ita lië niet zou capituleeren, doch niet Duitschland op' leven en dood verbonden, trouw aan den Duitschen kant wilde blij ven staan, verklaarde Hitier dat geheele generaties van Italië zich Zullen schamen dat men deze tactiek gebruikt heeft ite- genover een vriend en bondgenoot, die met bloed en offers van allerlei aard* zijn plicht meer dan slechts aan de let ter van het verdrag is nagekomen. Voorts zeide de Führer dat aangezien er sedert den val van den Duce nauwe lijks meer twijfel mogelijk was over de werkelijke bedoelingen van de wisseling van bestuur, het derhalve zijn plicht was bevel te geven tot het nemen van alle maatregelen, die voor dit geval genomen konden worden, teneinde het Duitsche Rijk te behoeden voor een lo,t dat Maar schalk Badoglio en zijn mannen, niet al leen aan den Duce en het Italiaansche Volk hebben bereid, doch waarin rij1 ook Duitschland wilden storten. In militair opzicht beteekent het verdwijnen van Italië slechts weinig, want de strijd in dit land werd sinds maanden in de eerste plaats geschraagd en gedragen door de Duitsche strijdkrachten. Vrij' van alle drukkende hindernissen, zoo yervolgde de Führer, zullen wij1 dien strijd thans voortzetten. De poging van het internationale plutociratencompliot om den Duitschen tegenstand, evenals in Italië met woorden stuk te maken, is kinderlijk. H-m geloof cpk in Duitschland een 25sten Juli te kunnen verwekken, berust op een fundamenteele vergissing, waarin zij ver- keeren, zoowel ten aanzien van mijn per soonlijke positie, als ook ten aanzien van houding mijner politieke mede strijders, mijn veldmaarschalken, admi raals en generaals. Meer dan ooit te voren biedt juist de Duitsche leiding als een fanatiek gesloten gemeenschap het hoofd aan dit voornemen. Hierbij herinnerde de Führer aan zijn reeds op den lsten September 1939 in den Rijksdag afgelegde verklaring, dat tijd, noch wapengeweld het Duitsche Volk ooit op de knieën zpuden dwingen. Sinds dien is, in de eerste plaats door onze eigen kracht den vijand voor een deel meer dan 1000 kilometer van de Duitsche grenzen teruggedrongen. Alleen uit de lucht is hij in staat het Duitsche vader: land te terrorisseeren, maar ook hier zijn de technische en organisatorische voor waarden bezig te ontstaan om niet alleen zijn terreuraanvallen definitief te bre ken, maar door andere en doeltreffender maatregelen te vergelden. Ik verwacht, aldus de Führer, nu juist in dezen tijd dat de natie met verbeten trots op alle gebieden van dezen ge weldigen strijd, eerst recht haar plicht vervult. Zij heeft alle reden op zich zelf te vertrouwen. Iedere soldaat heeft derhalve den heiligen plicht meer nog dan tot dusverre, de hoogste standjvastigr heid te behouden en te doen wat d.én strijd eischt. Het Duitsche Volk was in zijn geheele geschiedenis, nog nooit met meer recht trots op zichzelf dan in 'deze meest geweldige worsteling aller tijden. Op dezen wil en deze prestaties zullen alle pogingen om Duitschland eveneens het lot van een tot slavernij gebrachte natie te doen ondergaan, stranden. De ter bescherming der Duitsche belan- igen met het oog op het gebeuren in Italië gevolgde maatregelen, zijn zeer hard. Het lot van Italië zelf moge voor ions allen ook een leer zijn om in ^ogenblikken van de hardste benardheid: en den bitter- sten nood zich niet' los te makeil van liet gebod der nationale eer, trouw te zijn jegens onze bondgenooten en met geloovig hart datgene te vervullen, wat de plicht ons te doen oplegt. Aan het Volk. dat deze beproevingen van de Voor zienigheid doorstaat, zal in het einde de Almachtige als loon de lauwerkrans der overwinning en d'aarmede den prijs des levens toereiken. Dat moet en zal echter onder alle omstandigheden Duitschland zijn! Rome door de Duitsche troepen bezet Op dsn Balkan en In Zuid-Frankrijk Italiaanscks troepen ontwapend Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Vrijdag in een extra weermachts- berieht het volgende bekend: De verraderlijke regeering-Badoglio heeft in de laatste weken ter voorberei ding van haar capitulatie, sterke strijd krachten rondom Rome verzameld en de stad zelf tegen de buiten Rome liggende Duitsche troepen in staat van verdediging gebracht en als motief het gevaar van een vijandelijke landing ten Westen van Rome opgegeven. Sedert de capitulatie van Italië op 8 September des avonds, hebben zich rondom Rome gevechten tus- sc'hen Duitsche en Italiaansche troepen ontwikkeld. De Duitsche opperbevelheb ber-Zuid, Veldmaarschalk Kesselring. voerde versterkingen aan, opende den aanval op Rome en stelde den comman dant een ultimatum. Onder dezen d,ruk heeft de Italiaansche be^l hebber te Rome in een straal van 50 K.M. gecapituleerd. De ontwapening der Italiaansche troepen is aan den gang. De verbinding met het Duitsche leger in het gebied van Napels en Salerno is tot stand gebracht. De Duitsche ^weermacht zal de bescherming van Vaticaanstad op zich nemen. In Noord-Italië heeft Veldmaarschalk Rommel met de divisies van zijn leger groep na een korten, doch door onze troepen met de grootste verbittering ge- voerden strijd, de Italiaansche formaties gedwongen te capituleeren. De spoor lijnen en wegen, die van Karinthië en Tirol naar Noord-Italië leiden, zijn onbe schadigd in onze handen. De Ligurische kust met Genua en La Spezzia is bezet. Het dal van de Etsch en de steden in het gebied van Bológna, Verona, Cremona zijn gezuiverd. Triëst is na korten strijd veroverd. Meer dan 90.000 Italianen zijn alleen al daar ontwapend. In Zuid-Frank rijk heeft het vierde Italiaansche leger zijn wapenen zonder incidenten aan de troepen van Generaal-Veldmaarschalk von Rundstedt afgegeven. De kust van Toulon tot Menton is door ons bezet. Op den Balkan heeft zich het gros van de Italiaansche commando-autoritei ten met begrip voo.r den toestand aan de eischen van den Duitschen opperbevel hebber Generaal-Veldm. vop WeiCh on derworpen. De divisies van de Italiaan sche groep-Oost te Tiran a en van het 11e Italiaansche leger in Athene hebb'en voor het grootste deel reeds de wapenen nedergelegd. De in de Egeïsehe Zee zijhde Italiaansche oorlogs- en koopvaardijsche pen zijh door de Duitsche marine over genomen. De Italiaansche vliegvelden, ajs- mede de belangrijkste havensteden aan de Adriatische kust, Zijn bezet. Slechts hier en daar zijn nog gevechten aan den gang:. De gevallen, waarin overal Italiaansche formaties naar de Duitsöhe ^weermacht overloopen om den strijid voort te zetten, hoopen zich op. Hierdoor is een verraad, z'ooals in de geschiedenis groot er en arg listige/* wel nauwelijks is voorgekomen, op de verraders zelf neergekomen. De Italiaansche weermacht bestaat niet meer Wat echter voor eeuwig Zal blijven be staan is de verachting van de wereld voor de verraders. Mussolini uit zijn gevangenschap bevrijd .Duitsche valsdhiermtroepen en mannen van den Sicherheitsdienst en de Waffen- SS hebben Zondag een onderneming ter bevrijding van den door de verraders, kliek in gevangenschap gehouden Duce ten uitvoer gelegd. De overval is ge slaagd. De Duce bevindt zich in vrijheid. De dqor de regeering-Badoglio overeen gekomen uitlevering aan de Anglo-Ame- rikanen is daarmede verijdeld. Op Walcheren en Noord- en Z.-Beveland om 10 uur binnen Beschikking van den Generalkommissar fiir das Sicherheitswesen inzake vervroe ging van het sluitingsuur van openbare lokalen en het tijdstip waarna het ver boden is zich in de openlucht op te houden op de eilanden Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland. Op grond van par. 44, 48 en 51 van de verordening van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsohe gebieden nr. 1/43 beschik ik: 1) Op de eilanden Walcheren en Noord en Zuid-Beveland wordt het sluitingsuur van openbare lokalen vervroegd tot 21.00 uur en het tijdstip, waarna het verboden is zich in de open lucht te bevinden, vervroegd tot 22.00 uur. 2) Overtredingen worden gestraft op grond van par. 51 van de in het begin genoemde verordening. 3) Deze beschikking treedt in werking op den dag van publicatie. De Generalkommissar für das Sicherheitswesen (w'.g.) RAUTER S.S,-Obergrupp©nführer und General der Polizei. Den Haag, 11 September 1941. Mededeeling De voorschriften over kenteekenen, te voeren door vaartuigen en drijvende in richtingen in het door de verordening nr. 100/41 als Küstensperrgebiet geken merkte gebied, wordt als volgt uitgebreid Hiervan uitgezonderd zijn visschers- vaarluigen, die de officieel voorgeschre ven teekens aan de scheepswanden of in de zeilen voeren. De Amerik. bladen toonen groote he bei angstelling voor den seiisationeelen moord, die onder geheimzinnige omstan digheden in Indianapolis is gepleegd op Miss Ridings, die jarenlang de verpleeg ster was van President Roosevelt. Zij werd gevonden in het uniform van het AmerikaanSche leger, met verscheidene schoten in het lichaam, in een hotelka mer in Indianapolis, enkele dagen nadat voor de eerste maal opiperkingen waren gemaakt omtrent den gezondheidstoestand van Roosevelt. (C^Pj.) De jongste gebeurtenissen In Denemarken Naar aanleiding van de jongste gebeur- tenissen in Denemarken, waarover wij' reeds herhaaldelijk hebben bericht, ont vangen wij van de Ned. Corresp. dienst een uitvoerige beschouwing. Wij ontlee- nen daaraan nog het volgende: De bezettingsautoriteiten zijn pas in gaan grijpen toen een ononderbroken se rie daden van sabotage, waaraan heele fabrieken ten offer zijn gevallen, en een stakingsbeweging die zich snel over het geheele land dreigde uit te breiden, een rechtstreeksch gevaar voor de belangen van de Duitsche oorlogvoering begonnen op te leveren. De Duitsche militaire instanties stelden toen aan de regeering-Scavenius den eisch deze opstandige beweging te onderdruk ken. De Deensche regeering richtte een oproep tot de bevolking, maar verklaar de tevens dat zij niet in staat was om aan den Duitschen eisch te voldoen. De Duitsche opperbevelhebber kondigde daar op op 29 Augustus den staat van beleg af, waarop de regeering-Scavenius die overigens naast den premier geen natio- naal-socialisten telt aftrad. Van Duitsche zijde besloot men thans zoo krachtig mogelijk op te treden om' op die manier de kwaadwillende elemen ten zoo, spoedig mogelijk tot andere ge dachten te brengen. Demonstraties in de open lucht, vergaderingen en stakingen werden verboden en waar men zich niet aan dit verbod hield krachtdadig onder drukt. Het leger werd' gedemobiliseerd en de officieren, althans voor zoover er niet op hun loyale houding kon wor den gerekend, 'werden tot nader order geïnterneerd. Dieden zich bij1 de ontvoering van deze maatregelen in het landleger geen incidenten van beteekenis voor, de marine toonde een zekere mate van hals starrigheid, Hier en daar zijh vaartuigen, tot zinklen gebracht, terwijl ook een ze ker percentage van de Deensche vloot, die uitsluitend Meine eenheden telt, zidn in Zwieden heeft laten internee ren. Naar verluidt zouden er overigens in de verwarring eenige treilers uit de ha ven van Esjb'erg zijn ontsnapt. Het koninklijk paar heeft zich terugge trokken in het slot Sorgenfry. Overigens kreeg de koning, toen hij, om de gemoe-' deren te kalmeeren, een rit door Kopen hagen wilde maken, daartoe zonder meer toestemming van den Duitschen op'per- behelhébber. Het kroonprinselijk paar ver blijft in het slot Amalienborg in de Deen sche hoofdstad'. Toeslag voor bemanningen van binnenschepen Tot 'dusverre konden aanvragen van toeslagkaarten voor bijzonderen arbeid voor leden der bemanning van binnen schepen bij de plaatselijke distributiedien sten worden ingediend gedurende de pe riode voorafgaande aan die voor welke de toeslag werd1 gevraagd. Met ingang van de distributieperiode, welke op 3 October a.s. begint, moeten deze aan vragen echter worden ingediend in de eerste week van de distributieperiode, Voor welke de toeslag wordt gevraagtd dat is dus Voor de 'periolde van 3 t.m'. 30 October a.s. in de wleek van 3 t.mlj 9 October a.s. Aanvragen Welke eerder, waren ingediend' kunnen niet in behan deling worden genomen. WANNESS VBEDUISTEBEN Heden verduisteren van 20 nar tot 7 nur. De maan gaat .onder om 7 nnr 10 en komt op om 20 nnr 33. Volle maan Dinsdag 14 September. Laatste kwartier Dinsdag 21 Sept Nieuwe maan Woensdag 29 September. Eerste kwartier Woensdag 6 October RECHTZAKEN Politierechter te Middelburg j Zitting van Donderdag 9 September, i C. K., 43 j., grondwerker te Zierikzee, wegens heling van een hoeveelheid eier kolen. Eisdh en uitspraak f 20 of 10 d. h. J. van V., 40 j., landarbeider te Zie rikzee, als voren. Eisch en uitspraak: f20 of 10 d. h. M. B., 43 j., te Zierikzee, wegens mis handeling en beleediging, Eisch en uitspraakf 20 of 10 d. h. 1. J. K., 19 j.,; 2. W. K*, 28 j.; 3. J. M. v. V., 19 j_, werklieden te Zierikzee. wegens diefstal van eenige zakken eier kolen. Eisch en uitspraak: ieder f25 of 10 d. h. M. S., 36 j., landbouwersknecht te Burgh, wegens diefstal van een rijwiel band. Eisch en uitspraak: f25 of 10 d. h; G. T. B., 23 j., besteller expeditiebe drijf te Renesse, wegens beleediging. Eisch en uitspraak: f10 b. of 5 d. h. 1. W. H., 24 j., treinarbeider te Brou wershaven; 2. C. A. van B., 22 jaar„ treinarbeider te Zierikzee, wegens dief stal van 55 pakjes tabak, subs, wegens verduistering van die pakjes tabak. Eisch en uitspraak: ieder 3 'weken ge vangenisstraf. J. P. S., 32 j., werkman te Zierikzee, wegens diefstal van een boomtak. Eisch en uitspraak: f20 of 10 d. h. 1 C. A. de G., 28 j., tuinder te Burgh', wegens heling van eenige balen cement. Eisch en uitspraak: f25 of 10 d. h. I M. J. K., 27 j., chauffeur te Amster dam, tijdelijk te Haamstede, wegens he- ling van 3 balen cement. Eisch en uitspr.2 w. gevangenisstraf; 1 H. N., 29 j.,. chauffeur te Amsterdam, tijdelijk te Burgh, als voren van 1 baal cement. Eisch en uitspraak: f25 of 10 d. h. j C. van der W., 21 j., garnalenvisscher te Brouwershaven, wegens diefstal van een pakje tabak. Ëisc'h en uitspraak: f 15 of 10 d. h. P. C. V., 22 j., garnalenvisscher te Bruinisse, wegens diefstal van 5- eieren Eisch en uitspraak: f 15 of 10 d. h. Naar Interif offiicieel mededeelt, houdt maarschalk Badoglio zich wegens mili taire inspecties, die zijn tegenwoordigheid vergen, buiten Rome op. Maarschalk Co- viglia, de oudste officier in rang, heeft tijdelijk en slechts voor vraagstukken die betrekking hebb'en op de hoofdstad, de militaire bevoegdheden overgenomen. Uit Tunis wordt gemeld1, dat de Bey, van Tunis bij rijn terugkeer van de fees telijkheden ter gelegenheid' van het Ra- madanfeest een auto-ongeluk heeft ge had, waarbij rijn oudste zoon, Prins Chad- li, zwaar gewond en de chauffeur gedood werd. De Bey, van Tunis zelf bleef on gedeerd1. (C.DU Flink© kerels melden zich nn voor de Waffen SS en de Landwacht I-Iet SS-Ersatzkomhiando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in dein lejef- fijd van 17—45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen, -teneinde gekéurdi te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuring worden alle inlich tingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der op leiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in. Ned. moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- wachtbatailion in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden zij, die tot de Germaansche SS in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18—30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor de tewerkstel ling, kunnen zich eveneens aanmeldein en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld1. 16.9.43 9—14 uur Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 17.9.43 9—12 uur Breda, Rest. Modem, Markt. 17.9.43 15—18 uur Den Bosch, Hotel N. Brabant, Markt 45. 18.9.43 9—12 uur Venlo, Dieutsches Haus, Egmondstraat 16. 18.9.43 15—18 uur Arnhem, Café Royal. 19.9.43 9—12 uur Hengelo, Café. Modern, Spoorstraat 16. 19.9.43 15—18 uur Zwolle, Hotel Gijten- beek. 20.9.43 9—12 uur Assen, Concerthuis Poe lestraat. 21.9.43 9—12 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 22.9.43 9—14 uur Amsterdam, Dam 4. 23.9.43 9—13 uur Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 24.9.43 9—14 uur Amersfoort. Pol. Durch- gangslager, Leusderweg. 25.9.43 9—14 uur Den Haag, Café den Hout. Bezuidenhout 11—13, Bij oazs vrij willigere Met een auto, welke zoowel te land alt te water te ge bruiken gaat het over een rivier. (8S P.KWeill O-H-P

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1