ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uil Stad en Provincie Vrijrdag 10 Sept. '43 Telefoon no, 32 Diroctour-Adinlnlstratónr (AdTertonÜdclief) waarjn opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Hcofdredaoteur K 2620 A. J. DE LOOZE, Zienkzee fc. wlM. J, KOSTEN, Manhulestraat, Zierlkzee Uitgave N.7. „De Zlerikzoooclio Nieuwsbode" 100ste Jaarg. No. 15339 (Hro no. 137677 De capitulatie van Italië De capitulatie der regeering Badoglio te Rome heeft nocJh in militaire, noch in politieke kringen te Berlijn verrassing gewekt. Zij vormt een gebeurtenis die men te Berlijn verwacht had, sedert de Duce op 25 Juli door de huidige macht hebbers in Italië arglistig ontvoerd werd en de gemeenschappelijke zaak van de spil, evenals die van het nieuwe Europa door de Anglophiele kliek verraden werd. Reeds de misdadige opheffing van de aan het bondgenootschap trouwe fascis tische regeering, leidde, naar men te Berlijn verklaart, Duitsche tegenmaatre gelen in, die in ieder geval Duitschland tegen een mogelijk verraad moesten be veiligen. De handelwijze van de huidige Italiaan sche machthebbers worden te Berlijn en bovendien in de kringen van de ver bonden natiën aldaar gewaardeerd als laf verraad, welks eenige doel het is Italië onvoorwaardelijk aan de vijanden van de spil uit te leveren. Van militaire zijde verneemt men de betrouwbare mededee- ling, dat de Duitsche troepen in Ita'ië vol doende legen verrassingen zijn beveiligd. Alles bijeen is men in toonaangevende kringen te Berlijn van opvatting, dat de onthulling van het verraad geleid heeft loit de gewensehte opheldering en daar mede pok tot de vergemakkelijking van den algemeenen toestand. De Duitsche maatregelen in Italië, waar mede onmiddellijk na het bekend worden der capitulatie van Badoglio, een begin was gemaakt, wordt overal volgens de plannen uitgevoerd. De Italiaansche for maties hebben over het algemeen zonder incidenten de .wapens neergelegd, voor zoover zij zich niet bereid verklaarden onder Duitsch commando te blijven vech ten. Plaatselijk verzet werd snel gebro ken. De ,toestand' wordt nog steeds ge kenmerkt dooi- het feit, dat de belang rijkste verkeerslijnen in vollen omvang gebruikt kunnen woirden. Itallaansche tegenregeerlng gevormd Die Italiaansche fascistische nationale re geering heeft een oproep gericht tot het Italiaansche volk1, die door de radio ver spreid is. In dezen oproep wordt onder meer gezegd: „Pieter Badoglio. heeft zijn verraad voltooid. Hij, die als chef van den Ita- liaanschen generalen staf bij de intrede van Italië in den oorlog verantwoorde lijk is voor zijn gebrekkige militaire voorbereiding, staat thans op het punt om het vaderland aan de vijanden over te leveren. De man, die jarenlang den Duce heeft bedrogen en die langs den weg van de nederlaag hardnekkig naar de macht heeft gestreefd, is thans voor nemens om zijn monsterachtig plan uit te voeren, waardoor het vaderland voor altijd verminkt moet worden. Een vader land zonder Sicilië, zonder Sardinië, zonder de overzeesche bezittingen, waar schijnlijk ook zonder Zuid-Italië, dat is het sombere vooruitzicht van het vader- laridsche lot. Het verraad zal niet voltooid worden. Er is een Italiaansche fascistische natio nale regeering gevormd. Zij arbeidt in den naam van Mussolini. De fascistische nationale rogeer ing zal onverbiddelijk iederen verrader straffen, de eenige wer kelijk verantwoordelijken voor onze ne derlaag. Zij zal alle middelen aanwenden om Italië met ongeschonden eer en met de mogelijkheid van een blijven leven uit den oorlog te brengen. Het is afgeloopen met de treurige fraze van >een z.g. vrij heid die werd opgedwongen door den staat van beleg, politiemaatregelen en censuur. Het zuivere bloed der squadris- ten en soldaten, die in de dagen van de 'schande vermoord zijn, valt terug op de hoofden der moordenaars, van de geringe zoowel als van de hoog geplaatste. Het is afgeloopenmet het afglijden naar het bolsjewisme. Het is afgeloopen met het weer naar voren komen der oude man nen Jn een Italië, dat de poorten der soldateske jeugd zal openen en de aan spraken, verworven door offers en oor logsprestatie, zal erkennen. Om onze ba nieren scharen zich tezamen met de sol daten der jeugd de krachten van den arbeid, welker marsefc, op sociaal gebied met het fascisme aangevangen, onder het fascisme het doel zal bereiken". De oproep besluit met een appèl aan de Italiaansche soldaten: „Soldaten, gehoorzaamt niet aan val- sche bevelen van het verraad, weigert aan den vijand te worden overgeleverd:, weigert oqk tegen uw Duitsche kame raden te vechten. Al degenen, wien dat mogelijk is, moeten den strijd aan de zijde der Duitschers voortzetten. De an deren moeten naar huis gaan, naar hun dorpen en steden in afwachting van ver dere bevelen. Uit leed en smaad moet krachtens onzen wil een rein en machtig Italië verrijzen. De Italiaansche fascisti sche nationale regeering". De tot Italiaansch ambassadeur te Ber lijn benoemde generaal Pariani, tot dus ver stadhouder in Albanië, is per vlieg tuig uit Tirana vertrokken. De strijd In het Donetsbekken Zwiaitspunt van don slag wisselt voortdurend In het Donetsbekken golft de strijd iri de diepte van het slagveld heen en weer. Ingeslotenen, geseheiden van de anderen, omvat en toch standvastig, ondanks over vermoeidheid ieder oogenblik gereed, vioor de verdediging of voor den tegenstoot vormen onze divisies een elastisch maar stevig front tegen den onophoudelijken druk del Sowjettroepen", zoo schrijft een Duitsch blad. Het zwaartepunt van den strijd, dat voortdurend wisselt, verplaatst zich in- tusschen naar het Donetsbekken, waar melding wordt gemaakt van een zeer zwaren verdedigingsstrijd- Ondanks mas sale Sowjet-aanvallen wisten de Duit schers steeds tusschen de aanvallers en het achter hen gelegen vrije operatieter rein te blijven, al moesten hiertoe som mige terreinstrooken worden opgegeven De Duitsche actie om zich van den tegen stander los te maken, gaat dan ook nog steeds voort. Waar de Sowjet-troepen er niettemin in slaagden de Duitsche linies binnen te dringen, werden zij terugge worpen of omsingeld. In het algemeen gesproken, is men in Duitschland van meening, dat de Sowjet- methoden met haar buitengewoon groot gebruik van mensehen en materieel ook bijzondere verdedigingsmethoden eiscben en in dit verband moet in het bijzonder de ruimte als verdedigingswapen worden genoemd. Het front ligt nog altijd zóó ver van het moederland, dat men met gemak een terreinstrook kan opgeven, die voor een kleinen Middel-Europeesctfen staat het verlies van bijna zijn geheele territorium zou beteekenen. En al zijn de .yerdedigingsslagen van dézen zomer dan ook niet met hetzelfde aureool der overwinning omgeven als de offensieve veldtochten van de vorige jaren, toch verklaart men, dat de defensieve over winningen voor den afloop van den oor log en voor Duitschlands veiligheid van even grooit belang zijn als de vroegere offensieve overwinningen. Mislukte bolijewistlsche aan val ten Westen van Charkov In het Donetsbekken brengen de b'ols- jewsiten nieuwe troepenformaties in dein strijd, die miet bijzonder zware verliezen voor den vijand voortduurt. Ten Zuiden en ten Westen van Charkbiv mislukten verscheidene vijandelijke aanvallen. Inden centrallen sector van het front vielen de bolsjewisten alleen in het gebied van Ssefsk met vrij sterke strijdkrachten aan. In de overige sectoren was de vijande lijke aanvalsactiviteit geringer dan de vo rige dagen. Een tijdens de afweergevech- ten ingesloten vijandelijke groep werd vernietigd. Formaties Duitsche en Ru- meensche vliegtuigen steunden ook' giste ren op talrijke vluchten de troepen van het leger. Hierbij behaalde de eerste lui tenant Nowotny» commandant van een groep j achtvliegers, zijd 196—200e over winning in de lucht. Aan het Oostelijk front werden gisteren 208 pantserwagens kapot geschoten. In de Finsche Golf be schoten batterijen van de marine op het eiland Tuetters een bolsjewistische for matie, brachten een mijnenveger tot zin ken en beschadigden twee anderen zwaar. Bijl de verbitterde gevechten ten Westen van Char k o v hebben zich de pantser grenadier divisie Gross Deutschland, de 11e Hessensche, de 19e Nedter-Saksisctie pantserdivisie, de 34e Rijnlandsche infan teriedivisie, bijzonder onderscheiden. In Zuid-Frankrijk, in Italië en op den Balkan, waar Duitsche en Italiaansche troepen tot dusver gemeenschappelijk ge streden hebben, zijn alle maatregelen aan den gang, die door het verraad van de regeermg-Badoglio* noodzakelijk werden. Zij veriaopen volgens onze verwachtin gen. Aan de Westkust van Calabrië vie len formaties Duitsche slagvliegtuigen vij andelijke landingsstrijdkrachten in de Golf van Eufemia aan, brachten een transport schip tot zinken en plaatsten treffers van zwaar kaliber oip 4 groote schepen, waar onder een kruiser. Bij aanvallen van ster ke formaties Britsch-Amerikaansche bom menwerpers op de bezette gebieden in het .Westen en boven den Atlantischen Oceaan, werden 11 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Snelle Duitsche ge vechtsvliegtuigen wierpen in den afge loopen nacht bommen op militaire doelen in Zuid- en Midden Engeland. De strijd In den Pacific Het DNB meldt uit Tokio: Naar front- berichten uit het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan melden, probeeren de Amerikanen hun bruggehoofden op het eiland Vella la Vella door het aanvoe ren van manschappen en materiaal te yersterkbn en uit te breiden en zich in het bezit van het eiland te stellen. Japansche verkenners ontdekten op 6 September in de wateren aldaar een vrij groot konvooi, dat door kruisers en tor- pedobootjagers werd beschermd. Japan sche torpedobootvliegtuigen beschadigden een kruiser en een torpedobootjager ern stig en schoten twee vijandelijke jagers Nederlandeclie vrijwilligers bij de Duitsche oorlogmarine hem wilde hetni't lukken. Het tarnen stellen der vele onderdeelen van de muit vergt geduld van den nieuweling. Maar men helpt elkaar wederkeerig, wanneer het bff de eerste poging mitlukt (Bildberichter Andret/Stapf Pax fl) neer. De Japansche verliezen bedroegen daarbij' drie machines. Verder wordt uit een ongenoemde Ja- panschhe basis in de Stille Zujdzee ge meld: Een nieuwe -vijandelijke aanvals- poging op Japansche stellingen in de Stille Zuidzee, waarbij ditmaal gebruik werd gemaakt van parachutisten is mis lukt daar het grootstedeel der para chutisten, die op 6 September in- het gebied aan den Zuidelijkten oever van de rivier Markham, 30 k.m. ten Noord oosten van Lae op Nieuw-Guinea waren gedaald, vernietigd werd door de krach tige aanvallen van de Japansche troe pen. Bij het aanbreken van den dag op 6 September daalden ongeveer 1000 pa rachutisten, die beschermd1 werden door bommenwerpers en jachtvliegtuigen in 't dal van de Markham nabij' Mazhab1. Zij openden den aanval tëZamen m'et ster ke vijandelijke troepen met loopgraaf mortieren. De Japansche troepen sloegen de vijandelijke troepen af, evenals het meerendeel der parachutisten. Zij zijn thans bezig met de zuivering van het terrein. 1 Ook particulieren strafbaar 1 bij prijsopdrijving De gemachtigde en de inspecteurs voor de prijsbeheersching hebben den strijd aangebonden tegen een vorm van prijs opdrijving, die den laatsten tijd beden kelijk is gaan worden: het euvel van het bij advertentie te koop aanbieden van kleedingstukken, voorwerpen van huisraad enz. tegen prijken, die al te ver uitsteken boven de normale waarde dier goederen. Wie b.v. schoenen of laarZen, die met bon in do winkels voor f10 a f 15 p'. paar geprijsd staan, bij advertentie par ticulier en 'zonder bon voor het tien voudige te koop aanbiedt, kan ervan op aan, dat hij de perken van het toelaat- bare aanzienlijk overschrijdt, evenals de- geen, die een costuum van b.v. f 50 nor malen prijs, thans zonder punten voor f 250 meent te mogen verknopen. Verscheidene van dergelijke 'gevallen kwamen aan de orde tijdens een door; het ANP bijgewoonde zitting van den inspecteur vo,or de prijsbeheersching in Zuid-Holland en Zeeland. De deliquen- ten hadden in plaatselijke dagbladen bij advertentie bepaalde artikelen te koop laangeboden tegen veel te hooge prij zen en Zij hadden nog denzelfden dag van den inspecteur een oproeping ont vangen om Zoo mogelijk met medebren- ging van het aangeboden voorwerp, ter zitting te verschijnen. In enkele geval len bleek liet aangeboden goed1 al te Zijn verkocht, in de meeste gevallen ech ter 'was de dienst voor de 'prijsbeheer sching er zoo gauw bij' geweest dat zich nog geen serieus k'ooper had aangemeld. eengedrukt. Be bestuurder kon door het iweigeren: van de renr den trein niet tot staan brengen. Hij. sprong op het laat. ste oogenblik. uit. den wagen en redde hierdoor Zijn: leven. Tien. personen lie pen verwondingen op, meest .hoofdwon den. Zes van hen werden naar het van Iterson-ziekenhuis gebracht. Een passa gier die een zenuwschok had' gekregen, is daar opgenomen; de overige vijf kon den na verbonden te Zijn vertrekken. Ongewenschto etalage-reclame Teneinde aan het verschijnsel der o.n- gewenschte étalage-reclame paal en perk te stellen, heeft de voorzitter van de be drijfsgroep détailhand el aan d.e betrok ken voorzitters van de ondervakgroepen, resp. de voorzitters van niet nader onder verdeelde vakgroepen opgedragen ervoor zorg te dragen, dat vóór of op 15 Sept. door deze voorzitters een aanwijzing wordt uitgevaardigd, waarbij het verbo den wordt in étalages artikelen uit te stallen, die niet in den winkel voor on- middellijkten verkoop beschikbaar Zijn en ledig verpakkingsmateriaal van. goederen, die niet in den winkel voor onmiddel- lijken verkoop beschikbaar zijn, in éta lages uit te stallen, tenzij dit voorzien is van de duidelijk leesbare aanduiding „ledig" of „uitsluitend) verpakking". Dooi* deze laatste toevoeging blijft het voeren van herinneringsreclame dus nog op be perkte schaal mogelijk. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Tainbou wonderwijs In onZe provincie waar de tuinbouw een Zoo belangrijke bron van welvaart vormt, is het onderwijs in dit vak aan de jeugd' van groote waarde te achten. Helaas is het nog niet mogelijk om op alle plaatsen Algemeene Tuinbouwcur- sussen te or^aniseeren wegens het ont breken van de bevoegde leerkrachten. Nu thans weer, 'blijkens de adverten tie in dit blad', wederom een opleidings cursus voor onderwijzers zal beginnen, is h©t wel te wenschen, dat vooral de onderwijzers van de dorpsscholen zich Zullen afvragen of het voor hen niet van ve'el waarde is een akte te be halen, waarmee Ze het welvaartspeil in hun geheele omgeving kunnen helpen verbeteren door het geven van vakonder wijs van de jeugdige land- en tuinbou wers, wellicht van meer waarde dan het bezit van taalakten, waarmee zij! slechts enkele personen kunnen dienen. Bovendien Zal er door het verkrijgen van meer 'kennis omtrent de bedrijfs tak, waaruit hun leerlingen op de La gere School afkomstig Zijn, een nauwer contact mogelijk' Zijn. met ouders en leer lingen, wat hun positie op de- school zal versterken. Tuinbouwschool Haamstede Uit een advertentie welkle voorkomt in dit nummer, blijkt, dat alsnog een le klasse kan gevormd worden aan de Lagere Tuinbouwshcool te Haamstede. De lessen aan deze klassen worden gegeven op Maandag en Donderdag, telktens van 9—12 en 2—3 uur gedurende 40 weken per jaar. "Aan de volgende klassen wordt 1 dag in de week' les gegeven en wel voor de 2e «klasse gedurende 40 weken en voor de 3e en 4e klasse gedurende 30 weken per jaar. Wijl raden ouderi en verzorgers van kinderen, die de 7e klasse eener lagere school volledig heb ben doorloop-en aan, hun kinderen naar deze school te sturen, omdat ook' voor onze toekomstige land- en tuinbouwers een goede ontwikkeling noodzakelijk Zal blijken te Zijn, want- alleen Zij die met voldoende kennis van hun vak toegerust zijn, zullen in de toekomst kunnen slagen. POST-TELEGRAAF-TELEFOON Nieuw frankeerzegel van 20 cent In de nieuwe Zeeheldenserie zal van 16 September af aan de postkantoren verkrijgbaar zijn het Zegel van 20 cent, in bruine* kleur, met de afbeelding van Witte de With. VERSQHILLENDE BERICHTEN Diefachtige werkster Eenige dagen geleden kwam de heer T. le Eindhoven tot de ontdekking, dat uit zijn huis een bedrag van ruim zeven duizend gulden verdwenen was. De po litie stelde onmiddellijk een onderzoek in, waarbij de verdenking op ede 47-jarige werkster viel, die, naar het bleek, plotse ling verschillende groote inkoop en had verricht. De .vrouw, die thans bekend heeft het geld te hebben gestolen, is in arrest gesteld. Treinongeluk Maandag is de Dieseltrein no. 1315 uit Den Haag, die om 13.05 te Gouda bin nenliep op het treingedeelte uit Rotter dam geloopen. De neus van den Haag- schen trein drong in den achtersten 'wa gon en beide gedeelten werden vast jn- Angloi-Aiïierikaansehe vliegtuigen heb ben verscheidene steden in Noord- en West-Frankrijk aangevallen. Volgens het agentschap Ófi zijn op voorsteden van A m i ie n s brisantbommen neergeworpen. Talrijke huizen en een school werden vernield. Volgens dezelfde bron werd A bb v i 11 e opnieuw twee malen zwaar gebombardeerd. Britsche vliegtuigen heb ben eveneens het gebied van Mo int. Didiier gebombardeerd, waarbij zij de bommen lukraak neerwierpen. Drie boer derijen werden getroffen. Het aantal slachtoffers koh nog niet worden vast gesteld. Een groot contingent O.-Afrikaansche negertroepen is, naar te Nairobi (Kenya) officieel wordt bekend gemaakt, naar Br.- Indië gestuurd'. Binnenkort zullen neger- soldaten naar het eiland Ceylon scheep' gaan. Het is niet bekend waaruit de toekomstige taak der Affikaanschte strijd1- krachten zal bestaan. WANNEER VERDUISTEREN Heden verduisteren van 20 nor 15 tot 7 nnr. De maan gaat onder om 3 nar 6 en komt op om 18 aar 59. Volle maan Diasdag 14 September. Laatste kwartier Dinsdap 21 Sept Nieuwe maan Woeusdap 29 September. Eerste kwartier Woensdag 6 October Ontheven uit functie van commissaris •van r.k. hoeren- en tuindersbond 's-Gravenhage, 8 September. Het rijks commissariaat deelt mede: De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsehe gebied heeft op grond van f>ar. 1 all. 2 van de verordening nr. 3/1940 de .benoeming van den heer Otto Frans Josephus Damave tot commissaris van den joomsch-katholieken boeren- en tuin dersband en de nevenorganisaties, ver- eenigingen van personen en stichtingen, waarop door dezen invloed wordt ge oefend Jierroepen. De xijkscommissaris voor het bezette Nederlandsehe gebied heeft den heer Bernard Hendrik van Til belast met de afwikkeling van de destijds «aan den heer Damave gegeven opdracht als commis saris. Tegelijkertijd werd de heer Otto Frans Josephus Damave ontslagen uit zijn ambt van stafleider van den Ne derlandsehen landstand. ZIERIKZEE. Ingeleid door den beheer der van het bijkantoor Zeeland) Noord van de Nederlandscche Volksdienst, dhr. C. J. 't Gilde, sprak Dinsdagavond in een der zalen; van- Hotel van Oppen, de wnd. pro,v. leider, de heer J. Kleian, welke in het begin van zijn causerie wees op de algemeene wording van den NVDi, Zijn moeiten en strijd, die men heeft te voe ren in het streven de sociale belangen! van ons volk te willen behartigen. Staan de aan den vooravond van het Winter hulpseizoen meende spr., dat de moeilijk heden dit jaar wellicht nog grooter zul len zijn dan voorheen. Immers, de van overheidswege getroffen maatregelen, worden gewroken aan het werk van den NVD'. Maar het doel van dé stichting is de strijd' waard. Het vorige jaar is de collecte verdubbeld en het aantal leden steeg in 13 maanden van 9000 tot ruim! 50.000. Er komt een kentering in ons volk, dat «een beter begrip krijgt van den NVD', welk werk moet worden ver ankerd in ons volk, dat een volksche organisatie moet worden. De tegenstan ders van het werk verdeelde spreker in 4 groepen, om den collectanten te too- nen wie straks hun werk niet zullen! steunen en wat hunne motieven daartoe Zijn. Als stichting is de NVD bereid de kerkelijke instellingen van liefdadigheid de helpende hand te bieden, wat ook voor de afd'. van het Groene Kruis of dergelijke instellingen geldt. Doel is: ons volk te dienen en niets anders! De volgende spr. was de heer C. Noom, wnd. hoofd voorlichting, welke de aan dacht vestigde op de bestaande sociale instellingen, die goed waren, maar ^et kan beter. Er waren hier verschrikkelijk veel liefdadige instellingen, die niet kon den voorkomen, dat in 1940 de nood nog grooter was dan in 1900. De ver deeldheid was daarvan de oorzaak. Al leen bij groote rampen viel die verdeeld heid weg. Op sociaal terrein moeten wij opnieuw een eenheid vormen. Het NVD wil het volk' gezond maken en de zieke plekken uitsnijden. Doorgewerkt moet er ondanks alle critiek. De afdeelingen van den NVD breiden zich voortdurend uit. Zoo wordt binnenkort te Zierikzee een hulppost: moeder en kind gevestigd, ten einde moreel en materieel hulp te kun nen verleenen. Ook komt straks de tand- verzorging der jeugd1, wat vooral voor de toekomst Zijn nut zal afwerpen. Beide sprekers werden met aandacht- aangehoord. SCHERPENISSE. Burgerlijke Stand over Augustus. Geboren: Elizabeth Dirkje, d. van Di. Lindhout en A. M. Potter; Janna Maria, d. van P. M. Opree en A. J. Nieuwkerk. Gehuwd: W. J. Potappel, 20 j., en H. M. Quaak, 17 j. Dhr. W. v. d. Graaff heeft ontslag, genomen als ambtenaar van den Bur gerlijken Stand. SAS VAN GENT. Tot burgemeester dezer gemeente is benoemd de heer C. I. van der Weele, geboren 18 Januari 1908 te Scherpenisse, plaatselijk Leider van pet Nederlandsch Arbeidsfront te 's-Gravenhage. De heer van der Weele is lid der Beweging sedert 11-8-1934 en drager van het Eereteeken „Strijd en Offer''. Hij is een Zeeuw van geboorte en een broer van den burgemeester van St.-Annaland. SPORT H. L. 0. De HLOwproeven werden afgelegd door dhr. G. J. Geluk te Noord welle en F,. C. van den Hoek te Zierikzee,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1