ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE rrr Dinsdag 7 "S.pt- '43 Telefooa no. S3 Mroctenr-AdadnltóateM (AdTOrtonUeohef) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hcofdredaotenr k 2820 A. J. M L002E, ZIerikzee Ditgav0 N.v. j>De Z,.rlkzoeeohe Nlouwatode" u- J' KQSTEN' ^kulsatraat, Zlerikzoe H» no. 137S77 Aanvallen In het Donetsbekken afgeslagen Het opperbevel der Diuitsche weermacht deelde Zondag mede: De afweergevechten in het Zuiden en in het midden van het Oostelijk front hielden ook gisteren den geheelen dag aan. In het Donetztoekken ten Westen van Charkof en bij Ssefsk werden sterke vijandelijke aanvallen in felle gevechten afgeslagen. Bij hertiaalde vergeefsche doorbraakpogingen der Sovjets ten Wes tden van Bjely leed de vijand bijzonder zware verliezen aan pantserwagens en manschappen. In de Finsche Golf brach ten marinekustbatterijen van het eiland Tytaers uit een Bolsjewistische forma tie oorlogsschepen een mijnenveger tot zinken en beschadigden een andere mij nenveger ernstig. Lichte Duitsche Zee- strijdkracht en schoten gisteren in dezelf de wateren vier Sovjetbommenwerpers omlaag. i I De op het sohiereiland Calabrië ge lande Engelsche strijdkrachten konden gisteren hun bruggehoofd slechts onaan zienlijk uitbreiden, hoewel sledhts zwakke Duitsche en Italiaansche strijdkrachten zich tegen hen te weer stelden. Bij aan vullen der luchtmacht op de vijandelijke landingsstrijdkrachten plaatsten snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen bomtreffers van zwaar kaliber pp een vijandelij ken kruiser. Door iuehtaanvallen op plaatsen in de bezette Westelijkte gebie den ontstonden in woonwijken der aap- gevallen steden aanzienlijke verliezen on der de burgerbevolking en verwoestin gen aan gebouwen. Vijf vijandelijke vlieg tuigen werden neergeschoten. Bewakings strijdkrachten der marine brachten inden afgelo.open nacht voor de Kanaalkust van Noord-Frankrijk vier Britsche motor- torpedobooten tot zinken en schoten een vijfde boot in brand. Luchtaanvallen op Mannheim en Ludwigehafen Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Maandag mede De krachtige aanvallen der bolsjewisten in het Donetsbekken, het gebied van Charkov en ten Westen van Wjasma du ren onverminderd voort. De luchtmacht steunde op doeltreffende wijze de afdee- lingen van het leger, dat een zware» afweerstrijd levert. In den tijd van 2—5 September verloor de vijand 166 vlieg tuigen. Op het schiereiland Galabrië-tra* den de gelande Britsche strijdkrachten tegen de zwakke DuitsCh-Italiaansche be- vvakingsafdeelingen slechts aarzelend op. Slechts op enkele plaatsen kwam het tot gevechten. In den afgeloopen nacht ondernamen vijandelijke bommenwerpers terreuraan- vallen pp de gebieden der steden Mann heim en Ludwigshafen. De bevolking leed verliezen. In eenige wijken werden aan zienlijke verliezen aangericht. In hoofd zaak door uitgestrekte branden. Volgens de tot dusver ontvangen rapporten wer den door jagers en luchtdoelartillerie 37 der aanvallende bommenwerpers neer geschoten. Itallaanschweermachtsberlcht Be strijd in Calabrië Aan het Calabriëfront is de vijand on der krachtige bescherming van forma ties vliegtuigen en versterkte aanvoer van troepen en pantserstrijdkrachten, verder het achterland binnengedrongen en heeft terstond eenige plaatsen bezet. Tusschen Palmi en Bagnara moesten de 'verdedigingstroepen zich terugtrekken na dat zij een eerste contingent Britsche troepen dat geland was, hadden ver dreven. In het gebied! ten Oosten van Bagnara en in de vestingwerken van het gebergte van Aspromonte zijn hevige ge vechten aan den gang. Italiaansche en Duitsche jacht- en ge vechtsvliegtuigen hebben landingsvaartui gen, op marsoh zijnde afdeelingen pant- sertroepen van den vijand aai\gevallen. Een kruiser werd door bommen zwaar getroffen en talrijke kleine booten wer den tot zinken gebracht. Aanvallen wer den ondernomen in de provincies Napels, Brindisi, Tarente en op Terracina, waar de vijandelijke vliegtuigen het centrum der stad gebombardeerd hebben en de bevolking met boordwapenen beschoten en daardoor gropte schade en talrijke verliezen hebben veroorzaakt. Tijdens de operaties van die dagen werden 5 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. Luchtaanvallen op verscheidene steden Het 1199e Communiqué van het Ita liaansche hoofdkwartier luidt: In Calabrië züjh de Diuitsch-Italiaansche troepen, na dapper het terrein tegten den vijand, die wat manschappen en mate riaal betrof in de meerderheid was, te hebben verdedigd, bezig nieuwe verdedi gingsstellingen te betrekken. De lucht, macht Zette haar aanvallen voort op de ravitailleering van den vijand) en wikkel de de anglo-Amerikaansche ludhtforma- ties. die de operaties te land steunden, in hevige gevechtenr- In de Adriatische Zee heeft een van onzie korvetten een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht, Luchtaanvallen von den plaats op de gebieden van Averea, Capua, Formia, Villa Literno en Viterbo. Twee 4-motorige en een 2-motorig 'iiij- andelijkie vliegtuigen werden op Zeer groo- te hoogte door Italiaansche jagers opge vangen en vielen te pletter. Een vierde toestel dat door het vuur der batterijen 1 van Brindisi werd getroffen, viel neer. I In een aanvullingsbericht wordt ge meld: Behalve het tot zinken brengen van de duikboot waarvan in het weer- machtsbericht wordt meldig gemaakt, heeft de Kon. Marine in de eerste zes maanden vdn 1943 17 vijandelijke duik- booten'min of meer beschadigd; enkele moeten als verloren worden beschouwd. SOVJETVERLIEZEN IN ZOMEROFFENSIEF ls/4 millioon dooien, gewonden én gevangenen De ontzaglijk zware verliezen der bols jewisten tijdens htm zomeroffensief, gaan. naar het D.N.B. verneemt, ieder voorstel lingsvermogen te boven. Zij bewijzen, dat zeer ernstige overwegingen de bols jewisten moeten drijven tot deze aan zelfvernietiging' grenzende wanhoopsaan- oallen. Éten- blik op de economische si tuatie der ^Sovjet-Unie tooilt inderdaad als beslissend motief, dat aan het front in het achterland de ergste honger wordt geleden. Wanneer Stalin thans den h wédloop met den honger niet wint, dan staan de bolsjewisten voor een voedsel- catastrophe. De bolsjewistische gevange nen en overloopers bevestigen steeds weer, dat hun eenheden bij de harde ge vechten doodbloeden. In deze geweldige worsteling, waarin tallooze bolsjewisti sche infanteriedivisies en pantserbriga des opstormen tegen den elastischen wal der Duitsche verdediging, hebben de bolsjewisten sedert 5 Juli het begin van hun offensief, ongeveer 1.750.000 man ver loren aan dooden, gewonden en gevange nen. Daarbij komen de verdere zware ver liezen der bolsjewisten bij hun verschil lende onlastingsoffensieven in de overige sectoren van het front. Toen de bolsje wisten inzagen, dat hun verliezen alles wat gij vreesden te boven ginggen, ge bruikten zij bij de gevechten ten Z.W. van Wjasma en ten Z.W. van Bjelyj vooral technische wapenswelke hun zwaar geteisterde infanterie moesten ont lasten JMaar ook bij' deZe-aanvallen bereikten de bolsjewisten niet een van hun ge vechtsdoelen, maar moesten een nieuw vertes van 160.000 soldaten in'casseeren. OoW in den Noordelijken sector van het Oostelijke front hebben de bolsjewisten gevoelige verliezten geleden. iMet het totale verlies van 13/4 mill'ioen dooden, gewonden en gevangenen breken de bolsjewisten al hun tot dusver ge vestigde veriiesreteords. Zij' hebben dus sedert het begin vanden veldtocht in het Oosten met hun totale verliepen de grens van 20 millioen overschreden. In dit geval 'zlijn opgenomen de ruim 5.7 millioen in Duitsche gevangenschap ge raakte bolsjewisten. STALIN ONTVANGT DEN METROPOLIET SERGIUS Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Volgens een offieieele Sowjet-Russische mededee- ling heeft Stalin in tegenwoordigheid van Molotov dezer dagen met vertegenwoor digers van de Grieksch-Orthodoxe kerk onder leiding van den metropoliet Sergius een onderhoud gehad, tijdens hetwelk gesproken zou zijn over het bijeenroepen van een bisschopconferentie voor de ver kiezing van een patriarch der Sow jetunie en over den wederopbouw van de kerk in de Sowjetu^ie. Politieke kringen te Berlijn zijn noch door deze mede deel ing, noch dp,or de in hetzelfde bericht voorkomende bewering verrast, dat de Sowjet-regeering een wel willende houding in deze kwestie aan neemt. Het is bekend, dat Stalin zijn propaganda- en paradepriesters behou den heeft en dat hij dezen van tijd, tot tijd aan de vergetelheid ontrukt. Doch noch hierdoor noch dopr zijn nieuwste religieuze kronkelingen zal hij, naar men hier verklaart, de massamoorden op gees telijken en den genadeloozen strijd tegen den godsdienst kunnen doen vergeten. DE BEGRAFENIS VAN KONING BORIS Het stoffelijk overschot van Koning Bo ris III is Zondag van de 'kathedraal Alexander Newski naar den grafkelder van het Bulgaarsche nationale heiligdom van het klooster Rilla overgebracht. Zes dagen was h£t stoffelijk overschot van den koning opgebaard! in de kathe draal en tot Zondagnacht heeft het Bul gaarsche volk afscheid genomen van Ajn vorst. Tienduizenden Bulgaren waren uit alle deelen van het land naar Sofia ge komen om de rouwplechtigheden bij! te wonen. Reeds in de vroege ochtenduren van Zondag groepeerden vele honderd duizenden zich op de straten en pleinen om getuige te zijn van de plechtighe den- Tegen 9 uur werden de vanen van het Bulgaarsche leger de kerk binnen gedragen. Op het plein voor de k'athe- Hr.t wapen mo t ondwhoudtn worden. Deelnemers aan een w'.ersportkamp van de EJ bff het schoonmaken der geweren. (FritzjEvndelStapf Pax s) draal sfoiiden de eèrefórmaties opgesteld. Op de verhoogde katafalk rustte nog, evenals' de- vorige de%en, het stoffelijk overschot7 vanc den Tsa&r der Bulgaren in de generaalsuniform van het Bulgaar sche leger. Tegenover de baar hadden buitenlancl- sche delegaties Zich (orp gesteld'. Vooraan de Duitsche delegatie met aan het 'hoofd gro.ot-admiraal Rader.- Naast hem gene- raal-veldmaarsehalk' Kabel. Een diepe ont roering ging door dq? aanwezigen tjo,en de Koningin-weduwe Zwaar gesluierd aan de 'Zijde van prins Cyril de kathedraal! betrad. Na hen volgen de naaste bloed verwanten prinses Ewoxia, hertog Al- brecht von .Würtembëfg en prinses Ma- falda von Hessen. Die doodenmis volgens den orthodoxen ritus vangt aan. De metropoliet Neophiet. de"waarnemende voorzitter van de hei lige synode, betrad1 den kansel om den overleden tsaar te herdenken. Hij' her innerde eraan, dat de doode heerscher den naam gedragen heeft van den stich ter van bet eerste Bulgaarsche rijk en van deit oprichter der Bulgaarsche na tionale kerk. Na de woorden van den metropoliet» werd de 'kist gesloten en op een affuit geplaatst. De rouwstoet Zette zich in be weging- Vele honderdduizenden stonden langs den weg geschaard en brachten den overleden vorst een laatsten groet. De offieieele 'plechtigheden eindigden op het station. OE LANDBOUWHULPEN UIT DE STEDEN De zomervakantie is bijna voorbij en hiermede is tevens een einde gekomen aan de actie van de zoogenaamde „jeug dige landbouwhulpen", dat wil zeggen, aan 'het werk van de jongens en meisjes, die uit de steden naar het land, trokken om daar te helpen bij het binnenhalen van den oogst. Zooals bekend, werd dit werk geor ganiseerd door de «Gewestelijke Arbeids- bureaux, die jongens en meisjes tusschen de 16 en 20 jaar- bij de boeren onder brachten. Wanneer we nu terugzien ,op de resultaten van deze actie, dan kunnen we deze alleszins bevredigend noemen, vooral omdat zij veelbelovend zijn vppr de toekomst. Nu meene men niet, dat het aantal uit gezonden jongens en meisjes geweldig groot is geweest: er werden namelijk over het geheele land 950 landbouwhul- pen geplaatst, waarvan 145 meisjes. Men had er de voorkeur aan gegeven minder op het getal dan wel op de hoedanig heden van de uit te zenden landbouw- hulpen te letten, zoadat een vrij strenge selectie werd toegepast. Eenerzijds moest worden nagegaan, of de constitutie van de jongens en meisjes aan het vereischte werk zou beantwoorden en anderzijds moest worden vastgesteld of de betrok ken boeren inderdaad over een geschikte gelegenheid tot huisvesting beschikten. Van werklooze jongens is ditmaal zoo goed als geen gebruik gemaakt, eenvou dig omdat zij er niet meer zijn. Men was thans vrijwel uitsluitend op de leerlin gen van MULO-scholen of van gymnasia, lyce en HB.S.en aangewezen. Wellicht zal men in de toekomst ook het arbei derskind bij deze actie knunen inschake len. De landbouwhulpen kwamen dit jaar in hoofdzaak uit 'Amsterdam, Rotterdam. Den Haag, Haarlem en Utrecht. Vrijwel in alle deelen van het land waren er boerengezinnen bereid gevon den aan deze jongens en meisjes gele genheid te bieden met het land kennis te maken. Nergens evenwel is het succes zoo groot geweest als in Twente, waar fle bcerengastvrijheid werkelijk de kroon heeft gespannen. Bijna de helft van alle landbouwhulpen vond in Twente een goed onthaal. De zes „bonte avonden", die bij het afscheid in verschillende dorpen gegeven werden, bewijzen overigens reeds dat de kennismaking aan beide zijdien zeer genoegelijk is geweest. Zoo waren te Delden ,op een avond 120 landbouwhulpen en 480 bezoekers uit de boerengezinnen bijeen en er heerschte daar een harte lijke sfeer, die duidelijk aantoonde, dat de toenadering tusschen stad en land volkomen bereikt was. Immers: dit is een der grootste resul taten van de actie der landbouwhulpen, dat de nabije aanschouwing van het boe renleven en de opneming in de eenvou dige landelijke sfeer de achting voor het werk en voor de mentaliteit van den boer doen stijgen, terwijl de boer van zijn kant tot de conclusie moet komen, dat er in die bleeke lawaaierige stads- jongens heel wat goeds kan steken. Ove rigens waren de meeste jongens en meis jes bij hun terugkeer niet bleek meer: de zon had hen bruingebrand, het land heeft hen gezonder en sterker gemaakt en de goede, voeding heeft vaak voor verras sende gewichtstoenemingen gezorgd. De gezondheid van lichaam en geest en de verbroedering tusschen stad en land zijn op zichzelf reeds resultaten^ welke de beteekenis van de tijdelijke oogsthulp, verre te boven igaan. VERSQH8LLENDE BERICHTEN Verwarming voor "bijzondere doeleicden Huisbrandverbruikers, waartoe behoo- ren de verbruikersgroepen B, C en D, i alsmede particuliere verbruikers, die in 1 aanmerking komen vo,or een toeslag ten behoeve van een in hun woning aanwe zige ruimte voor bijzondere doeleinden (kantoren, wachtkamers van artsen e.d.), dienen een aanvraagformulier Br C 250 I resp. Br C 251, zoo spoedig mogelijk bij f den distributiedienst af te halen en uiter lijk 15 September a.s. ingevuld bij dezen dienst in te leveren. Thans kunnen ook brandstoffen rant soenen worden aangevraagd ten behoeve van café's, winkels en werkplaatsen. Ook deze formulieren (Br C 250 of Br C 251) moeten uiterlijk 15 September a.s. bij den distributiedienst worden ingediend. Gedroogde pruimen voor kir deren Zooals bekend ziijn voor kindteren be neden den leeftijd van 4 jaar gedroog de pruimen beschikbaar gesteld' Oip bon Reserve 441". welkte bon voor 24 Juli j.l. bij1 den detaillist moest worden in- geleverd. De aflevering zou zoo spoe dig mogelijk volgen. Aangezien de prui men thans overal in de winkels aan wezig zijn, zal het publiek nog tot en met 11 September a.s. in de gelegen heid zijn deze bij den detaillist jn ont vangst te nemen. Na dien datum kan men geen aanspraak pp aflevering meer doen gelden. De nieuwe Reichskarte für urlauber j Met ingang van 3 September is de nieuwe Reichskarte für Urlauber in ge bruik genomen, welke in de plaats komt van de destijds ongeldig verklaarde kaart. De nieuwe kaart is uitgevoerd in groene kleur. Op eiken bon daarvan komt een schildje voor, hetwelk de waarde van den bon aangeeft. Rondom dit schildje is de „letter „U" gedrukt in geel-witte kleur. De bonnen van de nieuwe Reichs- karte für Urlauber geven recht qp het konpen van de daarop vermelde arti kelen tot de daarbij vermelde hoeveel heden. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze bonnen uitslui tend geldig zijn, wanneer zij zich bij aanbieding in den winkel of het restau rant aan de kaart bevinden. De winkelier of de restaurateur moet dus de bonnen van de kaart verwijderen. Bovendien moet de kaart voorzien zijn van naam en adres van den gerechtigde. Indien aan genoem de „vereischten niet wordt voldaan, zijn de bonnen niet geldig. De bonnen van de thans jn omloop gebrachte Reichskairte für Urlauber zijn geldig tot 14 November a.s., hetgeen blijkt uit de daarop voor komende woorden: „Gültig 14-ll-'43". De detaillisten kunmeh dus bovenbedoelde bonnen, geplakt op opplakvellen MD 147-03 bij de distributiediensten inleveren. Zij moeten daarbij een afzonderlijk ont- WANNEER VERDUISTEREN Heden verduisteren van 21 nur 15 tot 7 nar. De maan gaat onder om 0 nar 6 en komt op om 16 aar 21. lerste kwartier Dinsdag 7 September Volle maan Dinsdag 14 September. Laatste kwartier Dinsdag 21 Sept Nieuwe maan Woensdag 29 September. Politie president vermoord Vrijdag 3 September, tegen halfzes des avonds, is de waarnemende politie-pre- sident Gerardus Johannes Kerlen te Utrecht het slachtoffer van een laaghar- tigen moordaanslag geworden. Op weg naar huis werd hij in de nabijheid van zijn woning door een ongeveer 20-jarigen persoon met een vuurwapen zwaar ge wond. Aan deze verwondingen is hij overleden (A.N.P.) Politie-president G. J. Kerlen, die op 3 Augustus 1890 te Zutphen geboren is, begon na zijn schooljaren zijn soldaten- loopbaan ais cadet. In de lange jaren van zijn militairen diensttijd bracht hij het tot luitenant-kolonel bij de infanterie. Vele jaren van zijn diensttijd bracht hij in de koloniën door. Onderscheiden met de beste getuigenissen ging hij op 30 Juni 1938 heen uit den dienst. Om zijn vaderland bij den nieuwen opbouw naar beste krachten te kunnen dienen, stelde hij zich in 1942 vrijwillig beschikbaar voor de politie. vangstbewijs gebruiken. Detaillisten en in stellingen, die niet voldoende bonnen van de Reichskarte für Urlauber ontvangen om daarop een toewijzing te verkrijgen,' kunnen deze bonnen bij de distributie diensten ruilen tegen rantsoenbonnen. MoedorEchoolcursns Het Arbeidsgebied „Vrouwen" van Het Ned. Arbeidsfront heeft voor den komen den winter een viertal zoogenaamde moe- derschoolcursussen in het leven geroepen. Gehouden zullen worden: een cursus „Naaien en Knippen", Ziekenverpleging „Zuigelingenzorg", „Opvoedkunde en Kin- derhandenarbeid". De cursussen kunnen worden gevolgd door vrouwen en meisjes, werkzaam in de bedrijven, Zoowel als door gehuwde vrouwen, miet dien verstande, dat de cursussen „Ziekenverpleging" en „Zuige lingenverzorging" alleen toegankelijk zijn voor meisjes boven de 16 jaar. Buiten deze cursussen zal door het Arbeidsgebied „Vrouwen" tevens een cur sus gegeven worden ter bekwaming in het vervaardigen van praetische huishou delijke voorwerpen en kleeding. Aanmeldingen en informaties omtrent deze cursussen worden verstrekt door de provinciale en plaatselijke kantoren van het NAF. Gashouder gesprongen Met een knal, welke de halve stad deed opschrikken, is Zaterdag bij het Persgasstation aan de Bloemwijk te Gro ningen, tijdens hel vullen van gen cylinder yan e$n vrachtauto, het deksel van een der persgashouders gesprongen. Niet alleen de geheele carrosserie van den autOh werd vernield, maar ook alle ruiten van het Persgasstation moesten het ontgelden. Persoonlijke (ongelukken deden zfch niet yoor. Een konsenbon voor meisjes Met ingang van 1 September 1943 is van de textielkaart voor meisjes van 3 tot 15 jaar, gemferkt V 415, bon Mi voor den aankoop van een paar kousen geldig geworden. Bij inlevering van bon Mi dient het vereischte aantal punten tevens te worden afgegeven. Vergoeding voor gavorderde rijwielen Een deel van de personen, van wie in 1942 door de Duitsche weermacht een rijwiel is gevorderd, heeft niet- tijdig een verzoek om schadeloosstelling inge- In de iveersport- kampen der Ger- maansche jeugd. In Seeboden. aan het Millstaedter Meer, waar het weersport- kamp der Germaan- scJie jeugd gehouden wordt, komen Noor- sche, Deensche, Vlaamsche, Neder- landsche en Duit sche jongens vrij willig voor een militaire voorop leiding bfjeen. In een leergang van vier weken in een der mooiste streken van het Groot Duitsche Rijk heeft naast denvelddienst en sportbeoefening een scholing in wereldbeschouw in g jilaats en het ge meenschappelijk van dezen tijd bindt de jongens tot een hechte kameraadschap die over de dagen I kamp heen verder zal werken voor de toekomst van Europa. Een Nederlander, SS-man aan de gevechten in het Oosten heeft deelgenomen, werkt als instructeur dienst te velde. (Bildberichter Sanden/PBZ/Recla Pax ij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1