ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zaterdag 4 Sept. '43 Telefoon no. 33 Directanr-Adminletratsnr (Advertentleohef) waar|n opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 A. J. DE LOOSE, ZMter Uitgave N.V. „De Zierikze.eohe Nionwebode" Hcofdrodaotenr k 2620 H. J. KOSTEN, Uanhnlsetraat, Zlerlkzee 100ste Jaarg. No 15334 Olro no. 137677 VIER JAAR OORLOG (Van onzen Haagsdien redacteur) Toen deze oorlog eenmaal een feit was, heeft de menschheid nog lang in de hoop geleefd,, dat het conflict tot enkele Europeesehe landen beperkt zou blijven en dat de vooruitgang der tech niek niet zou ontaarden in hel toepassen van strijdmiddelen, die elk begrip van menschelijkheid en menschelijke waarde tenietdoen. Ook deze hoop is ijdel ge bleken. Terwijl Duitschland snel toesloeg, en met een ontegenzeggelijk meesterlijke strategie een ijzeren ring om het Euro peesehe continent sloeg en aldus vele Europeesehe landen voor verdere oorlogs verschrikkingen spaarde, zijn de Anglo- Araerikanen zoover gegaan, dat zij het bolsjewisme, dat nog in 1939 door ALLE volken zonder uitzondering als de pest dezer aarde geschuwd werJ, n: v'og en wimpel als den nieuwen bondgenoot bin nenhaalde. Hiermede had deze oorlog plotseling een geheel nieuw aspect ge kregen. Want allen, die verder zien dan dezen oorlog, en nog oog en hart heb ben voor de onvergankelijke waarden van cultüur en godsdienst, moesten hieruit de onverbiddelijke consequentie trekken, dat de bolsjewiek, gesteund door Amerika en Engeland, nu het juiste oogenblik zou benutten om zijn sinds tientallen jaren beraamde wereldchaos te verwerkelijken. De bolsjewiek strijdt formeel tégen Duitschland, doch in werkelijkheid tegen de geheele beschaafde wereld. Zoo werd de strategische ring, die Duitschland en Europa had geslagen, tevens de omgren zing van een nieuwe Europeesehe ruimte, waarin het dreigende gevaar van Europa's ondergang, reeds velen dichter bijeen bracht en gemeenschappelijk front deed vormen tegen den wereldvijand, die in Moskou huist. Vooral het laatste oorlogsjaar heeft duidelijk aangetoond, hoever het bolsje wisme kan gaan. De bolsjewiek spot met alle wetten van menschelijkheid en beschaving: hij denkt er ook niet aan, de internationale oorlogswetten toe te passen, zoodat hij koelbloedig duizenden krijgsgevangen officieren vermoordde. Voor den bolsjewiek is het wreedste middel niet wreed genoeg, als hij zijn doel er mede kan bereiken. Het is deze bolsjewistische invloed, die den oorlog zoozeer deed verruwen .en de anglo- Amerikanen tot de „luchtterreür" dreef welke in dit vierde oorlogsjaar ontelbare cultuurmonumenten,- kerken en ziekenhui zen in Duitschland, Italië en de bezette gebieden verwoestte en ten slotte in een regelrechten oorlog tegen de burgerbe volking degenereerde. Zoo grijpt het bols jewisme in weerwil van het feit, dat de Komintern dit jaar ontbonden werd*, steeds verder om zich heen, Europa gee- selend en zijn bondgenooten ondermij nend, totdat zij in mentaliteit en in daden zelf bolsjewieken zijn geworden, aleer zij er erg in hebben. Terecht werd het bolsjewisme in 1939 als een besmettelijke ziekte geducht: welnu, de anglo-Ameri- kanen blijken allerminst tegen deze in fectie immuun te zijn. Rosenberg over de Oekraïne Rijksminister Alfred Rosenberg heeft aan een vertegenwoordiger van Fritt Folk een onderhoud toegestaan, waarin hij de toestand van de Oekraine besprak. Hij begon met te zeggen dat meer dan een millioen arbeiders uit het Rijkscommissa riaat Oekraine thans in de Duitsehe in dustrie en landbouw werkzaam zijh. Mil- lioenen tonnen graan zijn ter beschikking gesteld van de Duitsehe weermacht in verschillende deelen van Europa. Rosen berg wees er vervolgens op dat er zich in de Oekraine reeds thans meer land onder de ploeg bevindt dan in den tijd der Sovjets. Dit resultaat heeft men kun nen bereiken met medewerking van de Oekrainsche bevolking. Overigens ver wacht men een goed resultaat van den oogst. 1 j f Nadat de minister' den aanleg van nieuwe spoorlijnen en de oprichting van conservenfabrieken in de Oekraine naar voren had gebracht, ging hij in tegen de bewering van vijandelijke Zijde dat Duitschland in de Oekraine een uitbui tingsobject" ziet. Integendeel moet wor den geoonstateerd, dat Duitschland reeds in de Oekraine groote kapitalen heeft belegd. Vernielde electriciteitsfabriekein zijn al weer in gebruik. Met betrekking tot „de storingspogingen van Sovjet-Rus sische partisanen verklaarde Rosenberg, dat de geheéle Zuidelijke en centrale Oekraine thans gepacificeerd is. De menschen in de Oostelijke gebie den weten dat Duitschland hun vrijheden van fundamenteele beteekenis heeft ge bracht. Als gevolg van deze maatrege len is de bevolking teruggekeerd tot een menschel ijken vorm van bestaan. Overi gens gaat men niet overal naar hetzelfde schema te werk, doch houdt men reke ning niet de overlevering en de scha- jkeering Van de verschillende volksgroepen (^NB) ZWARE GEVECHTEN B'J WJASMA De afwesrslag bi] Orel Het opperbevel van de Duitsehe weer macht maakte Vrijdag bekend: In den Zuidelijken sector van het Oos telijk front werden ook gisteren de her haalde aanvallen der bolsjewisten in het gebied ten Westen van de Mines en I vooral ten Westen van Charkov in Zware I en afwisselende gevechten afgeslagen. Eigen tanks drongen daarbij op ver rassende wijze vijandelijke troepenopstel lingen binnen en vernietigden 29 stukken geschut, alsmede verscheidene vijandelijke tanks. In den oentralen sector van het front zijn nieuwe zware gevechten in het gebied van Ssefsk ten Zuidwesten en ten Westen van Wjasma aan den gang. In de ochtenduren van heden landden Engeische troepen aan de Zuidwesipuiu van Calabrië. Gevechten met Duitsehe en Italiaansche bewakingstroepen zJijn aan dan gang. Formaties van de Duitsehe luchtmacht vielen overdag en 's nachts i schepen voor de Oostkust van Sicilië en in het Zeegebied ten Westen van Algiers aan. Verscheidene vijandelijke i transportschepen werden door bommen van zwaar kaliber getroffen. Duitsehe ja gers schoten gisteren bij' Napels 18 vij andelijke vliegtuigen neer. Luchtmacht en marine vernietigde boven het kustgebied van de bezette gebieden in het Westen en boven den Atlantischèn Oceaan, 12 vliegtuigen. Enkele vijandelijke vliegtui gen ondernamen in den afgeloopen nacht storingsvluchten boven West-Diuitsdhland. Over de na wekenlange zware gevech ten geëindigden slag in de bocht van' Orel, wordt na de beëindiging van de stelselmatige ontruiming van dit gebied thans gemeld: Onder bevel van generaal- veldmaarschalk von Kluge en generaal- kolonel Model, hebben troepen van het leger, doeltreffend gesteund door vlie gende formaties van de luchtmacht en de luchtdoelartillerie, die onder bevel stond van generaal-Kolonel Ritter von Greim, in de bocht bij' Orel in een materiaalslag van den grootsten omvang, tegen 'n groot concentirisch-bolsjewistisch offensief van elf legers, stand gehouden. De vijand slaagde er, ondanks ziijn ge- geweldige superioriteit, niet in de beoog de doorbraak van het Diuitsdhe front. Alle stormloopen van den vijand Zijh op het heldhaftige' verziet van onZe troe pen te pletter geloopen. De bloedige ver liezen van den vijand zijn zeer hoog. Hij verloor meer dan 14.000 gevange nen, 5114 tank's en 854 stukken ges'chut werden vernietigd. 2119 vliegtuigen wer den neergeschoten. In dézen grooten af- weerslag hebben zich de 6e Rheiniscb- Westphalisdhe, de 31e Neder-Sakïsisdhe, de 36e Rheinische infanterie divisie, de 10e Neder-Beiersche-Pfaltsche grenadier divisie, de 4e Mainz-Frankisehe pantser divisie en de 78e Wurtemberg-Badensche stormdivisie bijzonder onderscheiden. Itallaansch weermachtsberlcht De Calabrischo bust aangevallen Het 1196e communiqué van het Ita liaansche hoofdkwartier luidt: In den afgeloopen nacht heeft de vij and. die de laatste dagen hier en daar landingspogingen had ondernomen, liic prompt werden afgeslagen, de krijgsver richtingen tegen de Calabrische kust van de straat van Messina op grooter schaal geopend. Op weg zijnde konvooien en voor anker liggende schepen in de ha vens Catania en Augusta zlijn doeltref fend aangevallen door Duitsdhe vliegtui gen. Formaties vijandelijke vliegtuigen hebben talrijkie bommen laten vallen op Bolzano, Trente, Bologna en op de om geving van Napels, waarbij, met name te Bologna, schade werd' aangericht. Gis teren heeft de Engelsch-Amerlkaansche luchtmacht in totaal 35 vliegtuigen ver loren. 7 toestellen werden neergeschoten door Italiaanscche, 19 door Duitsehe ja gers, 6 door de artillerie van den af weer en 3 Idoor het luchtdoelgeschut van motorvlotten. Van onze vliegtuigen zijn er 6 niet teruggekeerd van de krijgs verrichtingen der laatste dagen. Ooeltreffende luchtafweer boven Berlijn door gewijzigde verdedigingemethode De Berlijnsche pers gewaagt naar aan leiding van den luchtaanval op de Rijks hoofdstad in den nacht van 31 Aug. op 1 Sept. van een nederlaag der BritsChe lerreurbommenwerpers. Deze qualificatie wordt gemotiveerd met het hooge per centage omlaaggeschoten vijandelijke vliegtuigen en met het feit, dat de aan vallende formatie nog voor het bereiken van het luchtruim boven Berlijn door nachljagers opgevangen en verstrooid werden, zoodat het gros der Engelsche vliegers het doel niet bereikte en bui ten de stadsgrenzen zijn bommenlast moest laten vallen. Het suc'ces van den Duitschen afweer wórdt in Duitsehe militaire kringen als een opmerkelijk en belangrijk verschijnsel beschouwd en als een bewijs, dat de Overeenkomstig de Bul aarsche grondwet heeft op 28 Aug. j.l troonopvolger prins Simeon den Bulgaarschen troon onder den naam Simeon IT, bestegen Tot de regeling der regentschapskwestie zal de ministerraad de leiding van Bulgarije op zich nemen Prins Simeon van Tirnovo werd op 16 Juni 1937 in Sofia geboren. Volgens de grondwet wordt hij op 18 jaar meerderjarig Tot zoolang worden de koninklijke rechten door drie regenten, die door de groote nationale ver gadering worden aangewezen, uitgeoefend. Deze moet speciaal worden gekozen en komt in 'Tii'novo tezamen (Atlantic/Hólland Pax s) nieuwe verdedigingsmethode aan de ge stelde verwachtingen voldoet. Er wordt op gewezen, dat de Engelschen pen soort gelijken grooten aanval op Berlijn beoog den als in den nacht van 23 op 24 Augustus en dat zij met ongeveer even veel toestellen hun poging ondernamen. Officieel wordt verklaard, dat de geslaagde afweer hoofdzakelijk te dan ken is geweest aan de Duitsehe nacht jagers, die den aanvallenden vijand tege moet vlogen en uit elkaar joeg, zoodat slechts ongeveer de helft der Britsche bommenwerpers het gebied van de Rijks hoofdstad bereikte. Volgens Duitsehe me- dedeelingen was het aantal Duitsehe ja gers voor de eerste maal in de geschie denis van den nachtelijken luchtoorlog, grooter dan dat van do aanvallende ma chines, waaraan de waarschuwing wordt toegevoegd, dat dit ni'*v de laatste maal het geval zal ^oijn geweest. Aan de talrijke nachtjagers is het, volgens Duitsehe meening, ook toe te schrijven, dat de eskaders vijandelijke bommenwerpers, die ten slotte tot boven Berlijn 'doordrongen, er (niet in slaagden in gesloten formaties te opereeren en een z.g. bommentapijt af te werpen. De lukraak geworpen bommen waren over een groot gebied verstrooid en raakten slechts afzonderlijke huizen en slechts in enkele gevallen eenige naast elkaar staande gebouwen. De toesland In Denemarken Voorschriften mindor strerg Het hoofd van politie te Kopenhagen heeft Dinsdagavond bekend gemaakt,- dat met het oog op de kalme houding van de Deensche bevolking in de eerste dagen van den militairen uitzonderingstoestand, met onmiddellijke inwerkingtreding een reeks verzachtingen in de uitgevaardigde voorschriften zullen worden aangebracht. Zoo wordt het verbod om zich op straat bevinden thans beperkt toit den tijd van 11 uur des avonds to|l} 5 uur des ochtends, Het sluitingsuur van café's, schouwburgen en bioscopen, dat was vastgesteld op 8 uur des avonds, wordt uitgebreid tot 10 uur. _Het tram- en autobusverkeer wordt dienovereenkomstig uitgebreid. Over. de jongste gebeurtenissen, die geleid hebben tot de afkondiging van den staat van beleg, maakt het D.N.B. nog de volgende bijzonderheden bekend. Het aantal gevallen van sabotage in Denemarken was in de laatste weken voor de afkondiging van den staat van beleg bedenkelijk gestegen. Deensche en Britsche parachutisten waren naar Dene marken gezonden om bij de organisatie van de sabotage behulpzaam te zijn. Te vens werd van Engeland uit een hevige propaganda gevoerd. In de grootere steden van Denemarken, zooals Aalborg, Aarhus, Odensee en zelfs in Kopenhagen vonden stakingen plaats. Ofschooin het optreden van de Duitsehe soldaten door iedereen, zelfs van Deen sche zijde, voorbeeldig werd genoemd; werden dezen steeds meer door onverant woordelijke provocateurs lastig gevallen waardoor zij zich tenslotte genoodzaakt zagen zic-h met de wapens te verdedigen. Het feit staat vast, dat de Engelschen achter deze golf van sabotage en de opruiing van de Deensche bevolking staan In eer. bericht van radio-Londen van 29 Augustus wordt dit uitdrukkelijk met de volgende woorden bevestigd: „Het kan zijn, dat de Deensche revolutie de eerste van een zorgvuldig voorbereide serie op standen in bezet Europa is, waarbij tijd en tooneel dopr het Geallieerd opperbevel is bepaald". Terreuraanval op Provinciale veerboot VerstMidene Engelsch-Amerlka&nsohe vliegtuigen hebben in de vroege ochtend uren in de provincie Zeeland in duik vlucht de voor het civiele verkeer die nende veerboot „Prins Hendrik" aange vallen en 'met boordwapens beschoten. Het schip is gezonken. Aan boord be vonden zich 30 personen, van wie er 24 zijn verdronken. De slachtoffers zijn allen Nederlanders. 18 hunner bevonden zich aan boord als passagiers, terwijl 6 tot de bemanning behoorden. Bovendien werden op andere plaatsen in het land 2 booten van de civiele scheepvaart met boordwapens beschoten, waarbij drie Nederlanders den dood heb ben gevonden. Het bovenstaande bericht geeft weer eens een treffend voorbeeld van de teu- gellooze vormen, welke de Engelsch- Amerikaansche oorlogvoering in de lucht J aangenomen heeft. Het is moeilijk in te zien, waarom een aantal Nederlandsche burgers, dat in de vroege morgenuren op weg is naar werk en bedrijf, den* dood in de golven moet vinden, omdat er over j Europa oorlog wioedt. Het zijn er maar j weinigen op het getal dat dagelijks aan het onverbiddelijk geweld ten offer valt. Maar het zijn menschen. Een ieder dient te worden geteld. Maar daar schijnt in het schema van den Engelsch-Amerikaan- f&hen luchtoorlog geen gelegenheid vopr te zijh. HOUTEN ÉTUI'S VOOR PERSOONSBEWIJS Van bevoegde 2ijde vestigt mén de aandacht op het voornemen om van over heidswege stevige houten étui's voor per soonsbewijzen tegen den prijs van 25 et. per stuk beschikbaar te stellen. Deze étui's zullen binnenkort opi vrijwel elke gemeentesecretarie verkrijgbaar Zijn. Dioor liet persoonsbewijs in zoo'n etui te bergen, verlengt men de duurzaamheid van dat bewijs en bespaart men zich een gang naar het gemeentehuis en de Kosten voor nieuwe foto's en voor het zegel, welke nu eenmaal verbonden zijn aan het aanvragen van een nieuw per soonsbewijs. Vooral voor hen, wier beroep mede brengt. dat het persoonsbewijs veel te lijden heeft, is het nieuwe étui een uit komst. temeer omdat het door middel van een Koord of ketting gemakkelijk1 aan de werkkleeding verbonden kan wor den, waardoor ook hot verliezen wordt tegengegaan. Doch ook in damestasohjes zal het houten étui wel voldoen; het laat zich tevens gemakkelijk bergen in de borstzak van heerenkleeding. VERSCHILLENDE BERICHTEN Van den wagen gevallen Toen de melkrijder De Corte van Hel mond naar Bakel terugkeerde, reden twee jongetjes met den wagen mee. Op' Zeker moment viel een der jongens, de 10-jarige De Jong uit Bakel, door on verklaarbare oorzaak van den wagen. Een der achterwielen ging den knaap over het hoofd, als gevolg waarvan de dood onmiddellijk intrad. W W Om zichzelf be idwv&n zijn is veel zede. [ijk'j mo,ed noddig. WANNEER VERDUISTEREN Heden verduisteren van 20 nnr 30 tot 6 nnr 45. Zondag van 20 uur 80 tot 6 uur 45. De maan komt op om 11 nar 40 en gaat onder om 22 nnr 80. Maandag maan op 12 50, onder 22.57 lerste kwartier Dinsdag 7 September. Volle maan Dinsdag 14 September. Laatste kwartier Dinsdag 21 Sept Nienwe maan Woensdag 29 September. Feuilleton BONNENLIJST voor de 10e periode 1943 (le helft) 5 September t/m 18 September 37/38 A Brood: 4 rantsoenen Brood of Gebak. 37/38 Brood: 1 rants. Brood of Gebak. 37/38 Beschuit: 1 rants. Brood, Gebak of Beschuit. 646/647 Algemeen: 1 rants. Brood, Gebak of Bloem. 648 Algemeen: 125 gram Havermout. 649 Al gemeen 125 Gort. 650 Algemeen: 150 gram Vermicelli. 37 A Kindervoedsel250 gram Gort. 37 B Kindervoedsel: 250 gram Rijst of Gort. 37/38 A Vleesch: 1 rantsoen Vleesoh. 37/38 B Vleesch: rantsoen Vleesoh. 37 A Boter: 1/2 rantsoen Boter. 37 B Boter: 1/2 rantsoen Margarine. 40 A/40 B Boter 1/2 rantsoen Boter. 651 Algemeen: 150 gram Kaas. 37/38 Melk: 13/4 liter Melk. 37/38 Taptemelk: 13/4 liter Taptemelk. 37/38 Aardappelen: 2 k.g. Aardappelen 37/38 Toeslag: 1 k.g. Aardappelen. 652 Algemeen: 250 gram Jam. 653 Alge meen: 500 gram Suiker. 37 Versnaper.: 100 gram Chocolade. 38 Versnaperingen: 100 gram Suikerwerken. 37/38 Tabak: 1 rantsoen Tabakswaren. Bijzondere rantsoenen. 2-55/3-55/4—55 Reserve: i/2 rantsoen Boter. Met uitzondering van de bonnen voor vleesch en aardappelen mag op deze bonnen reeds op 4 Sept. worden gekocht. Het koopen na 18 September is niet geoorloofd. Bon 32 boter blijft geldig t/m. 7 Sept Eerstvolgende bonaanwijzing: Vermicelli en Chocolade op 3 October. Vervangingsmiddelen,- Koffiesurrogaat en overige artikelen op 19 September. Zondagartsandienst voor Zioribzes Zondag 5 September: I>r. van Hoorn en Dr. VerspyCK. Groote brand op boerderij Door het afslaan van den gasgenerator, van een tractor, waarmede werd ge- dorscht, is brand ontstaan in de groote boerderij, bewoond door een landbouw ster, .de weduwe Jullius te He teren. De burgemeester achtte het noodig ook de hulp van de brandweercorpsen in te roepen uit de naburige gemeenten Hem men en Valburg. Daardoor mocht het gelukken het woonhuis te behouden, maar de rest van het groote boerenbe drijf, waaronder twee flinke schuren en drie zware korenmijten, ging geheel in vlammen op. Ook een tractor en de dorschmachine gingen verloren. De schade wordt geschat op f 100.000. Majoor van Dijk overleden Majoor A. J. M. van Dijk, Corpscom mandant der gemeentepolitie te N ij m e- gen, op> twien op 8 Juli j.l. een laffe moordaanslag is gepleegd1, is na een moedig gedragen lijden aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. (ANP). ,03 foor Frank van Falckenoort Ze legde het werk op zij en voor over gebogen barstte ze in een harts tochtelijk snikken uit. Ze was alleen en ze lief de tranen hun vrije loop. Hoe lang ze zoo gezeten had, wist ze niet, maar ze hoorde een gerucht en toen de jonge vrouw opkeek, zag ze een man in de deuropening staan. Ze sprong op, geschrokken. „Dirk". Heieen, zei hij met een zachte stem. Ik kom je halen. Er flikkerde een vreugdegloed in haar oogen, die echter onmiddellijk weer ver dween. Maarbegon ze haperend1. Ik weet wat je .zeggen wil, Heieen. Moeder heeft me verteld, hoe je hier leeft en woont en nu kom ik je vragen, Heieen, kom naar de Beldam. Ik kom je nog meer vragen: Wil jij boerin wor den op de Beldam? Ze keek hem ontzet aan. Na alles, wat ik..... gedaan heb, vraag je me nog dit? Weet je wel, besef je goed, dat ik een misdadigster ben? Dat ik een mensch gedood heb? Dat ik daarvoor in de gevangenis heb geboet? Weet je wel, jvie je op de boerderij haalt? Besef je wel, wat de menschen in den Molenpolder zullen zeg gen, ajs ik deboerin ben? Dat de meoBwea^n Li i Lil Ik stoor me niet aan de menschen, Heieen. Wat voorbij is, is voorbij. Ik heb je nog net zoo lief als vroeger en of je nu in de gevangenis hebt gezeten en of je nu een mensch gedood hebt, dat doet er niet toe. Mag een mensch, die even zondig is als een ander mensch, zijn naaste veroordeelenJe bent voor mij niets minder dan een ander. En ik houd van je. Dat is genoeg. Dus ondanks alles, wil je me nog tot vrouw hebben Ja, Heieen, ondanks alles. Heb ik het Ir echt om jou leelijk aan te kijken om hetgeen je eens deed? De rechters veroordeelden je, maar ik heb je vrij gesproken. Wat jij deed, was geen mis daad, al zien de menschen het misschien anders. Beiden keken elkaar een wijle aan, als wilden ze elkaar peilen. Toen wendde de jonge vrouw haar hoofd af, langzaam, naar het ledikantje. Hij begreep haar, liepi haar voorbij en nam voorzichtig de kleine, die wakker was geworden en stil in het ledikantje lag te kijken, in zijn armen en ging er mee naar de moeder. Zie, Heieen, jou dochter zal mijn dochter zijn, begrijp je? Hij nam de kleine handjes in zijn groote knuist en het kind keek met groote oogen den vreemden man aan. Zie je, Heieen, ze vindt het al goed. Ga zitten, Dirk, dan zal ik je wat vertellen. Wanneer je me als vrouw wilt hebben, dan heb je recht dit te vyeten. (Slot volgt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1