ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uit Stad en Provincie Donderdag 2 Sept. '43 Telefoon no. 32 Directou^dmlnlBtratenr (AdvertenüaclioO waarjn opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Hoofdredacteur 100ste Jaarg. No. 15332 L. J. SE LOOZE, Zierikzee Uitgave N.V. „De Zierikzeesche Hieuwebode" M. J. KOSTEN, Manhuisstraat, Zierikzee Giro no. 137677 NIEUWE LANDINSPOGINGEN VERWACHT in de Middellandsche Zee De wereld maakt op het oogenblik weer een van die fazen van spanning door, waarin de algemeene verwachting be staat dat zich spoedig gebeurtenissen zul len aandienen, die het beeld van den oorlog opnieuw wijzigen. De Duitsche weermachtsberichten van de laatste dagen hebben gewaagd van aanvallen op geallieerde ooriogs- en troe pentransportschepen in de Middellandsche Zee. De activiteit van de Duitschers duidt op 'n verhoogde intensiteit van 't scheep vaartverkeer van de Engelschen en de Amerikanen en zulks wordt te Berlijn, zoo meldt de Berl. corr. van de N.R.C., als een van de aanwijzingen beschouwd dat belangrijke dingen staan te gebeuren. Verdere en hooger te waardeeren indica ties zijn echter de door de Duitsche ver kenning gedane waarnemingen in enkele havens van het gebied van de Middel landsche Zee. Op drie plaatsen zijn aanzienlijke con centraties van de vijandelijke oorlogs marine en landingsbooten vastgesteld, n.l. in Oost-Tunesië, vooral in de haven van Bizerta en Sicilië met name in Augusta en tenslotte Oran. Men concludeert daar uit dat de tegenstander de uitvoering van bepaalde plannen voorbereidt en dat de samentrekking van talrijke landingsboo ten en vlooteenheden in Bizerta en Augusta enz. in verband moet worden gebracht met een op handen zijnde,lan ding in Zuid-Italië, naar verwacht wórdt in Calabrië en Apulië. De concentratie in Oran, in welk gebied zich een leger van 300.000 Franschen zou bevinden, acht men de voorbode van een landingspoging op Corsica, wellicht ook Sardinië en aan de Fransehe Rivièra. Met betrekking tot de laatste mogelijk, heid laat men aan Duitsche zijde iedere combinatie ,of voorspelling achterwege. Ten opzichte van een eventueele landing in Zuid-Italië stelt men slechts in het licht, dat de gebieden van Calabrië in Apulië in de eerste plaats geen gelegen heid bieden voor groote operaties, voorts dat zij niet geschikt zijn voor het aan leggen van een voldoend aantal groote vliegvelden en bovendien dat zij door de verdedigers van het Itaüaansdhte schiereiland gemakkelijk zouden kunnen worden afgegrendeld. CHURCHILL'S RADIOREDE Naar de Britsche berichtendienst uit Quebec meldt, heeft CChurohill in de ci tadel Zijn aangekondigde radioredle ge houden. Hij prees allereerst de verdien sten van Canada voor den steun aan het moederland. Ook Australië, Nieuw-Zee- land en Zuid-Afrika loofde Churdhill voor datgene wat deze Dominions tot nu toe hebben gepresteerd en wat Zij nog' :n de toekomst besloten zijn te presteeren. Unie zeide Churchill dat hij de Sovjets Unie zeide Churdhill dat hij de Sovjet niet kon laken dat Ziy- vaak hun ontstem ming hebben geuit over de werkeloos heid van Groot-Brittannië en de Ver. Sta ten. Deelneming van Stalin aan de 'Con ferentie te Quebec zou, zoo zeide Chur chill, niet doelmatig zijn geweest. Ook heeft Stalin niet kunnen komen, omdat hij Ihet opperbevel aan het Oostfront voert. Men hoopt echter dat binnen af- zienbaren tijd een conferentie tusschen Roosevelt. Stalin en Churchill tot stand zal komen. In het verdere verloop van Zijn rede sneed Churdhill de kwestie van de vorming van een tweede front aan. ,I'k geloof' zoo 'zfeide hij, ,dat de dag niet ver meer is, waarop de Britsch- Amerikaansche troepen over het Kanaal zullen steken en in Frankrijk tegen de Duitschers zullen vechten. Een dergelijke onderneming, zoo voegde hij er echter aan toe, zal men slechts toelaten wan neer men tevoren overtuigd is van het succes''. Nadat Churdhill zich in prij'ztende be woordingen had uitgelaten over het op treden van partisanen in enkele Balkan- landen, wees hi) er op dat 'de strijd in den Stillen Oceaan het voornaamste onderwerp van besprekingen in Quebec had gevormd. Hij eindigde zijn red'e met de waarschuwing niet al te optemistisch te oordeelen. Itallaansch weermachtsberlcht Luchtaanvallen op vele steden Het 1194e communiqué van het Ita- liaansche hoofdkwartier luidt: Vijandelijke vliegtuigen hebben gisteren Piso, Pescara, Salerno, Concenza en Ca- tanzaro gebombardeerd1. Er werd aan zienlijke schade aangericht en er vielen talrijke slaehotffers onder de burgerbe volking. Italiaansche en Diuitsche jagers Rebben 4 Inadhines neergeschoten. 35 toe stellen werden vernietigd door batterijen luchtdoelgeschut. Tijdens een luchtaanval die de vijand ondernam in de buurt van het eiland Santa Maura (Grieken land) is een vliegtuig getroffen door het artillerievuur der Kon. marine neerge stort. j Toespraak van dan Paus bij den aanvang van het 5e oorlogsjaar Paus Pius XII heeft gisteren voor den j Vaticaansc-hen zender, ter gelegenheid van den aanvang van het vijfde oorlogsjaar, een toespraak totde wereld gehouden. De Paus begon met op te merken, dat de 'wereld reeds gedurende 4 jaar ge- j teisterd wordt door een vernietigenden oorlog. Hij herinnerde er aan hoe hij toen, vóór de vijandelijkheden begonnen, tot alle staatshoofden en volkeren warme oproepen gericht had, teneinde een der gelijk onheil te vermijden. Het woord van den Paus werd echter niet gehoord. De geest van het geweld triomfeerde, maar deze triomf werd een nederlaag. Diezelfde liefde jegens alle volken, die toen den oproep van den Paus heeft bezield, bezielt thans het woord dat de Paus in het belang van de geheele we reld spreekt. De oorlog gaat zijn hoogte punt tegemoet en zijn tragische realiteit doet zich overal gevoelen. De Paus merkt op dat na zooveel verscheurde verdra gen en niet nagekomen beloften en na zooveel tegenstrijdige wijzigingen in de gevoelens en de handelingen, het her trouwen tusschen de naties is vermin-* derd. De Paus richt zich tot allen wier taak het is een initia^ef te nemen tot het aangaan van een vredesadcoord en zegt dat de werkelijke macht niet moe ten vreezen grootmoedig te z'ijn, aan gezien Zij altijd de middelen bezitter} om zich te waarborgen tegen elke ver keerde interpretatie van haar wil tot vrede en tegen andere mogelijke terug slagen. Aan. alle volken moet men de hoop geven op een waardigen vrede en voorts moet er overeenstemming aan den dag treden tusschen de beginselen en de be sluiten, alsmede de bewering van een rechtvaardigen vrede en de feiten. De Paus besloot zijn toespraak met den wensch uit te spreken dat de leiders der volken door God moeten worden ver licht en door hun matiging en wijsheid mogen worden geïnspireerd, opdat zij den volken de hoop kunnen geven dat het lo,opende jaar niet moge ein digen in het teeken van moordpartijen en verwoestingen, maar integendeel het begin moge betèekenen van een nieuwe eeuwige verzoening, samenwerking en op bouw. 1 1 j Aanvallen aan de Koeban stortten Ineen Groot-Berlijn opnieuw aangevallen Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Woensdag bekend: Verscheidene vijandelijke aanvallen op stellingen van Rumeensche troepen a&n het Koebanbruggehoofd stootten ineen. In het gebied ten Westen van de Mioes ten Westen van Charkov, in het gebied van Rylsk, Ssefsk en ten Westen van Wjasma, mislukten talrijke bolsjewisti sche aanvallen, deels in hevige gevechten van man tggen man. Eigen tegenaanval len leverden succes op. In den Noorde lijken fctector van het front verliep de dag over het algemeen kalm. De bolsje wisten verloren gisteren 184 tankis, Voor de haven van Jeisk, aan de zee van Azov, brachten lichte Duitsche vlootstrijd- krachten een vijandelijke kanonneerboot tot zinken. Bij de gevechten in het gebied van Isjoem heeft zich het 11e regiment pantser jagers, onder bevel van den gene raal der pantsertroepen, HenriCi, bijzon der onderscheiden. Batterijen vérdragend geschut der ma rine nam een vijandelijke formatie oor logsschepen onder vuur en schoot een vaartuig in brand. In den afgeloo'pen nacht vielen sterke Britsche luchtstrijd krachten opnieuw het gebied van Groot- Berlijn aan. Onze nachtjagers sloegen, in samenwerking met batterijen luchtdoel geschut en zoeklichten, de concentraties vijandelijke bommenwerpers uiteen, zoo dat de door den vijand beoogde gecon centreerde uitwerking achterwege bleef. In enkele stadswijken, alsmede in de omgeving van de rijkshoofdstad ontston den voor een deel aanzienlijke vernielin gen. Enkele vijandelijke storingsvliegtui gen wierpen lukraak bommen op andere 'plaatsen van het rijksgebied. Strijdkrach ten van de luchtverdediging schoten vol gens de tot dusver ontvangen rappor ten 47 Britsche bommenwerpers neer. 8 andere vliegtuigen verloor de vijand gis teren overdag boven de bezette gebieden in het Westen. Marine en luchtmacht brachten in de maand Augustus tot zinken: 2 kruisers, 6 torpedojagers, een duikboot, een mijnen veger en 5 motortorpedobojoten en be schadigden een slagschip, 10 kruisers, 9 torpedojagers, 5 moliortorpedobooten, als mede 5 andere oorlogsschepen. Voorts werden 70 koopvaardijschepen met een gezarnenlijken inhoud van 377000 brt., alsmede 4 transportzeilschepen vernie tigd en 125 andere schepen met een in houd van 580000 brt. getroffen. De be schadiging aan een deel van de getroffen ooriogs- en koopvaardijschepen, was zoo zwaar, dat aangenomen kan worden, dat ook deze verloren zij'n gegaan. De prorftuin van het Zuid Hollandich Glasdistrict beschikt over een der meeit moderne laboratoria voor bodemonderzoek hetgeen voor de voeuselvoorzieneng van zeer groot belang ia Duizenden monster worden scheikundig onderzochtwaarna vastgesteld wordt wdke stoffen voor een bepaalde bodemgesteldheid moeten worden toegevoegdof welke schadelffke bestand, deebn vervorderd moeien worden. Tfjdens het onderzoek O.N GISchimmdpenningh Pax s HET MIOESFRONT Taganrog in het middelpunt De gebeurtenissen aan het Oostelijk front staan klaarblijkelijk nog altijd vn het teelten van de elastische verdediging. De Duitschers hebben Taganrog, het Zui delijks te steunpunt van het Mioesfront, volgens het plan ontruimd «en daardoor is deze sector in het middelpunt der be langstelling gekomen- Het brandpunt van den striid ligt ^venwel onveranderd iln het gebied van Ohark-of, waar de hevige afweergevechten zonder onderbreking voortduren. De ontruiming van T a g a n ro g is vol gens Duitsche berichten ten uitvoer, ge bracht zonder dat de Sovjets deze ma noeuvre konden verhinderen of er zelfs ook maar iets van merkten, Zoordat 'de aftocht der Duitsche troepen was beëin digd1. In militaire kringen te Berlijn stelt men deze achterwaartsdhe beweging voor als een tactiek, waardoor het strategische doel der' Sovjets, den uitersten Zuide lijken vleugel der Duitsche verdedigings linie af te snijden, illusoir is gemaakt. Wel is waar deelt het weermaehts- bericht van het Opperk'ommando mede, dat de z'ware afweerstrijkl op dezlen front- sector wordt 'voortgezet, maar er wordt aan toegevoegd, dat de Sovjets hier troe pen laten aantreden, die aan :a'ndere front- sectoren z'ijn onttrokken en dat de re serves der Sovjets, die hier aan de ope raties deelnemen, van den tweeden en derden rang Zijn. Uit verschillende waar nemingen leidt men aan DuitsCche zijde •echter af, dat de Sovjets van plan zijn aan het Mioesfront nog verdere reser ves in den strijd te werpen. In het gebied van Gharkof houden de zware gevechten eveneens in onvermin derde mate aan. Op1 de meeste plaatsen waar de Sovjets het Duitsche verdedi gingssysteem waren binnengedrongen, konden Zij worden afgesneden; op' som mige punten 'zijn de verwoede gevech ten met binnengedrongen Vijandelijke for maties nog aan den gang. Opmerkelijk is de sterkte van de luchtmacht, die de aanvallen der Sovjets bij Chark'of onder steunt, Deensch kabinet vroeg ontslag Koningspaar op kastool tij Kopenhagen Naar officieel wordt medegedeeld, heeft net ministerie Sc'avenius op 29 Augustus bij den koning zijn ontslagaanvrage inge diend en terstond opgehouden te fun- geeren. Het beheer aan de ministeriën en secretariaten-generaal wordt voorloppig geleid door de betrokken hoofden van departementen, secretarissen-generaal of directeuren. Voor zijn aftreden heeft het ministerie een verklaring afgelegd, waarin het zich tot het volk richt met de aan maning, rust en bezonnenheid aan den dag te leggen en waarin het alle ambte naren in openbaren dienst oproept, op hun post te blijven en hun werk in het welzijn van land en volk voort te zetten. In zake het afkondigen van den staat van beleg in Denemarken wordt in be voegde Duitsche kringen verklaard: De beveiliging van de Deensche kust in een in verband met het seizoen belangrijk oogenblik, maakte dit evenzeer noodza kelijk als de beveiliging van de rust en orde tegen elementen, die aan den voor avond van het vijfde oorlogsjaar de aan dacht op zich probeeren te vestigen. Dat het Deensche volk in zijn Oivergroote meerderheid zijn kalme en bezonnen hou ding bewaart, behoeft nauwelijks betoog. De tot dusver uit' Kopenhagen ontvangen inlichtingen bevestigen dit. Aan den an deren kant dulden de wetten van den oorlog geen toegevendheid. De Duitsche weermacht, die de bescherming van Dene marken op zich heeft genomen, zal deze taak blijven vervullen, zoolang de opriteg niet ten einde is. VERSCHILLENDE BERICHTEN Kinderuitzending Nederl. Volksdissst Ook gedurende de wintermaanden be staat gelegenheid om kinderen uit onze provincie naar Nederlandsche tehuizen te Zenden. Op het programma van dezen winter komen de tehuizen „Hellendoom" van 12 Nov. tot 17 Ded. 1943 en „Soes- terberg" van 22 Nov. tot 18 Dec. 1943, voor. Het schoolverzuim kan voor de kinderen geen beletsel zijn, daar de kin deren juist door de periode, welke zij in id'e kindertehuizen doorbrengen, uit- gerust weer op school verschijnen en zo,o dus gemakkelijk den achterstand in kunnen halen. Ouders, die hun kinderen uitgezonden willen hebben, kunnen zich melden bij hun blok-, wijk- of buurtschapshoofd en op de bijkantoren te Goes, Zierikzee en Terneuzen. Heffing van opcenten door de provincie Blijkens een in de Staatscourant ge publiceerde beschikking van den secre taris-generaal van binnenlands'ohe zakten en van financiën wordt aan de provinciën bevoegdheid' verleend op de boofdlsom der personeele belast ng ten hoogste 50 opcenten te heffen. Deze opcenten wor den op alle aanslagen tot een gelijk! ge tal geheven. Voorts is hel getal der opcenten, dat de provinciën ten hoogste mogen heffen op de hoofdsom ider grondbelasting, ver hoogd tot zestig. Steenkolen en cokeprijzen gewijzigd De dienst van den gemachtigde voor de prijzen deelt mede: in het kader van ook op ander gebied doorgevoerde aanpassing van prijzen in het bezette Nederlandsche gebied aan het in Duitschland geldende prijspeil zullen de verkoopprijzen van de Nederlandsche mijnen voor steenkolen, briketten en c'okes, met ingang van 1 September, een wijziging ondergaan. De gemachtigde voor 'de prijzen heeft zijn goedkeuring aan deze aanpassing ver leend, welke een vrij ingrijpende veran dering van de bestaande prijzenstructuur voor de kolen inhoudt. De aanpassing brengt voor een aantal soorten en kwali teiten een niet onbelangrijke prijsverhoo- ging met zich mede. Daartegenover zijn enkele andere prijzen verlaagd. Dit laat ste geldt speciaal voor bepaalde soorten huisbrandkoJen met name magere en es- aiootjes 2 en 3. Met het oog op de bij den kleinhandel aanwezige voorraden worden de detail- huisbrandprijzen eerst met ingang van 15 September aangepast aan de gewijzig de inkoopsprijzen. Tot dien datum mogen de tot dusver geldende maximumprijzen aan verbruikers van kolen en cokes vopr huisbranddoeleinden niet worden over schreden. Het spreekt vanzelf, 'dat het aanhouden van voor 1 September 1943 gekochte -voorraden met het doel deze later tegen hoogere prijzen te verkoppen niet geoorloofd is. De nieuwe maximum verkoopsprijzen vojor den kleinhandel zul len tijdig worden bekend gemaakt. Gevaarlijk kinderspel Te Raalte was het driejarig dochtertje nan den heer Winkelman met kame raadjes aan het spelen op den onbewaak- ten overweg bij den Parallelweg. De kin deren legden geldstukken op de rails en lieten die dan plat rijden door 'de pas- seerende treinen. Toen de trein van 1 uur naar Almelo naderde, kon de kleine echter niet snel genoeg meer weg komen, met het gevolg dat zij werd overreden. Ze werd met ernstige wonden aan het hoofd en een voet opgenomen en naar het r.k, ziekenhuis te Raalte vervoerd. Ernstig ongeluk Twee jongelui, die den trein hadden ge mist begaven zich Zondagavond' te voet van Enschede naar Hengelo. In verband' met den verboden tijd volgden zij de route langs de spoorlijn. In het donker van den nacht arriveerden Zij in hun woonplaats. Dicht bij1 huis moesten zij een viaduct passeeren. Zij! bemerkten niet, dat tusschen de spoorlijnen een opening was, waardoor beiden vier meter omlaag stortten. De 18-jarige S. viel op' een WANNEER VERDUISTEREN Heden verdaiateren van 20 nnr 30 tot 6 nnr 45. De maan komt op om 9 aar 22 en gaat onder om 21 nnr 47. lente kwartier Dinsdag 7 September. Volle maan Dinsdag 14 September. Laatste kwartier Dinsdag 21 Sept Nieuwe maan Woensdag 29 September. trottoirband en overleed kort daarna. De 19-j. de V. werd met ernstige kwetsuren in het ziekenhuis opgenomen. Kinderbijslag leeftijdsgrens verhoogd Krachlens besluit van den seqr.-generaal van sociale zaken zal de werkingssfeer der kinderbijslagwet, met ingang van 1 Jan. 1944, een belangrijke verruiming on dergaan. Allereerst wordt de leeftijds grens der kinderen verlegd van 15 tot 18 jaar, waaraan nog de bepaling is toe gevoegd, dat, wanneer kinderen dagon derwijs volgen aan een inrichting voor algemeen vormend of vakonderwijs, de kinderbijslag zal worden gegeven tot aan het bereiken van den leeftijd van 21 jaar. Dit laatste moet blijken uit de ver klaring van het schoolhoofd, over te leg gen bij de inzending van het aanvraag formulier voor een kinderbijslagboekje, dat de werknemer ieder jaar op den eersten werkdag na den lOden Oct. van zijn werkgever ter invulling ontvangt. Voor een juist begrip van zaken zij er hierbij aan herinnerd, dat voor de be paling van het recht op kinderbijslag! in eenig kalenderjaar wordt uitgegaan van de samenstelling van het gezin en den leeftijd der kinderen op den lsteai October van het voorafgaande jaar. De op 31 Dec. 1943 bestaandé rege lingen inzake de toekenning van kinder bijslag, getroffen voor ambtenaren en arbeidseontraelanten, zullen ook voor het jaar 1944 als bijzondere regeling worden erkend. Hieronder voorkomende eventueel minder gunstige regelingen zullen vóór 1 Jan. 1944 aan. de gewijzigde wettelijke bepalingen moeten worden aangepast. LANDBOUW EN VISSCHERü Land- en tuinbouwdiploma Tienduizenden jonge middenstanders be zitten reeds of studeeren voor het mid denstandsdiploma Algemeene Handels kennis. Jaarlijks onderwerpen zich dui zenden aan het examen voor dit diploma" (in 1943 ruim 24.000), Vergelijken we hier bij de jonge land- en tuinbouwers, dan komen deze op dit gebie'd zeer veel te k'ort. Met de boekhoudkundige kennis, om over andere noodzakelijke vakken maar niet te spreken, is het in de land en t uinbouwkringen vaak bedroevend' ge steld. Voor een groot deel is dit echter niet aan eigen schuld te wijten. Tot op heden was een zeer groote factor, het gemis aan een eigen Han- delsexam'en. En daar het doen van exa men 'en het behalen van een diploma altijd het sluitstuk is geweest op iedere willekeurige studie, is dit gemis een groote rem geweest voor de Land- en Tuinbouwers. De rem is nu vervallen door het instellen van het Land- en Tuinbouwdiploma Algemeene Handelsken nis. Zie de advertentie in dit blad. ZONNEMAIRE. Burgerlijke Stand over Augustus. Geboren: 22. Kornelia Pieter- nella, d. van P. J. de Vlieger en A. K. Nuijens. Overleden: 29. Adriaan Hooze, 66 j., echtg. van PieterneUa Jacomina Neele. NOORDGOUWE. Burg. Stand over Aug. Geboren: 24. Jacobus Wiliibrordus Helena, z. v. J. J. M. Gudde en W. J. L. van Hoek te Zierikzee; 27. Maatje Camelia Johanna, d. v. J. P. van Tiggele en J. A. Sehielfekatte te Nieuwerkerk. Gehuwd3. Adriaan Cornelis van der Linde yan Zierikzee en Johanna Jozina Vis te „Noordgouwe; 20. Leendert Kur- vink, 26 j. en Klazina Goverina van Ast. 26 j., beiden te Noordgouwe. Overleden: 4. Cornelis Overdulve, 66 j. Uit het dageljjksehe leven der soldaten in de lagunen van het Koébanbruggen- lioofd. Overname der post van de postboot. In de rub- berbooten zijn de grenadiers de boot van uit hun steun punten tegemoet gegaan en nemen thans met1 lachende gezichten het mooiste geschenk voor de soldatenpost uit het vaderlandin ontvangst. iPK Heuberger Of II Pax s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1