ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag 1 Sept. '43 Oiwctaar waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Hrsfdrodaoteur T9l9f00fl n°- 33A' J' IE L00ZE' 3l6rikZSe Uitgave N.V. „De Zlerlkzoesche Nieuwsbode" BOSTEN, E 2620 Manhulsstr&at, Zierikzee 1 OOste Jaarg. No. 15331 Giro no. 187677 De dood van Koning Boris Groet verlies voor Duits chland ZooaLs de Duitsche bladen in herinne ring brengen, ging de Weg van Koning Boris zeker niet altijd over rozen. Toen hij na don verloren oorlog in 1918 den troon besteeg, moest hij in de eerste plaats het decreet tot demobilisatie van het leger onderteekenen. In 1919 volgde het vredesverdrag van Neuilly, Waarbij belangrijke gebieden voor Bulgarije ver loren gingen. Zelfs in het binnenland had hij meer tegenstandersdan vrienden. Bij 'twee gelegenheden wanden er zelfs aanslagen op hem gepleegd. Zoo overviel op 14 April 1925 een gewapende bende zijn auto; twee van zijn begeleiders wer den gedood, doch hijzelf Werd als door een wonder gered. Op soortgelijke wijze ontsnapte hij nogmaals aan den dood', toen in de kathedraal van Sofia een bom w'erd geworpen, die meer dan 150 do oden eischte. 1 Langzamerhand wierden de moeilijkhe den van den eersten tijd na den oorlog overwonnen en op het gebied van de buitenlandsehe politiek slaagde Koning Boris er in, Bulgarije's isolement te'ver breken. Hij maakte reizen naar Genève, Rome, Parijs en Londen, alsmede naar Koning Alexander te Belgrado. In Fehr. 1934 had hij zijn eerste persoonlijke ont moeting met Hitier. De groote vriend schap voor Duitschland, die hij reedd van zijn vader had meegekregen, bleek sedertdien ook steeds meer op het ge bied van de buitenlandsehe politiek en in Maart 1941 trad Bulgarije toe tot net Driemogendhedenpact. Nadat reeds eerder het Zuidelijke 'deel van de Dóbroedsja Was herwonnen, kreeg Bulgarije na den Duitschen veldtocht te gen Griekenland en Joego-Slavië, ook Thracië en Macedonië. Toen de oorlog tegen de Sowjet-Unie uitbrak, trok Bul garije echter niet mee ten strijde. Het land bleef als een voorpost met '.iet geweer bij den voet staan, al bleven de Bulgaarsche troepen in actie tegen de benden op den Balkan. Hierdoor steunile Koning Boris de Duitsehers trouwiens toeh in belangrijke matei tegen hun tegen standers in deze gebieden. Een vriend en stem is zoodoende thans aan Duitschland ontvallen, schrijft de corr. van het Hbl. te Berlijn, al spreekt men van Duitsche zijde het vertroulwen uit, dat Bulgarije ook in de toekomst in de door Koning Boris aangegeven richting zal voortgaan. Verbitterde gevechten aan het Oostelijk front Het opperbevel der Duitsche 'wCermacht maakte Dinsdag 'bekend: De vijand zette zijn aanvallen op d'en Zuidelijken en centralen sector van het Oostelijk front ook gisteren met onver minderde hevigheid voort. De verbitterde gevechten zijn ngg aan den gang. 91 bolsjewistische tanks werden stuk ge schoten. In het zeegebied ten Westen van Taganrog brachten lichte Duit sche vlootstrijdkrachten van zes vijande- M <K> <X> V9 Zoo aangenaam vaak hét alleen ZIJN is, zoo onlustvol is hel alleen STAAN,. Feuilleton 101 door Frank van Falckenoort O, die is al boven hoor en je» kachel brandt al. Nee, kijk maar niet verschrikt; er is geen gevaar bij. Ga maar gauwi kijken. Verbaasd loopt de jonge vrouw- naar buiten, dan de smalle trap op naar boven, Waar een lichtschijnsel onder de kieropening haar den Wieg in het donker naar de deur 'Wijst. Ze opent haar en treedt ide kamer in, Waar een vrouw met een kind op haar schoot haarvrien'- deldjk aanziet. Even blijft ze staan, zan der dat ze wist, wat ze» zeggen moest, U hier? brengt ze er eindelijk zacht uit, terwijl een hoog rood haar fletse wangen kleurt. De vrou!W legde het slapende kinc! voorzichtig in het ledikantje en treedt dan op haar toe. Ze kuste haar op de (Wangen en neemt beide handen in de hare. Ja, Heieen, als ik je adres eerder, had geWeten, was ik wel eerder ook gekomen. Mijn zoon heeft je in de stad zien loopen, maar durfde je niet aan te houden. Daarom ben ik nu gekomen. Waarom heb je ons nooit geschreven, nadat je... je... Weer vrij gekomen bent? Stil, We weten er alles van. Het is ons bekend, dat je man door een on geluk om het leven is gekomen. Wij1 (Weten ook, dat je schoonmoeder kort jdaarna is overleden en je schoonzuster thans in Limburg onderwijzeres is. We zijn ook te weten gekomen, dat je het moeilijk hebt gehad en wellicht nu nog. lijke kanonneerbooten er twlee tot zin ken, schoten twee bommenwerpers neer en maakten gevangenen. Bij de gevechten in de afgeloopen 'week aan het Mioes- front heeft het derde grenadiersregi ment 70, onder bevel van de Ie luite nant Kecht zich bizonder onderscheiden. Twee Duitsche gevechtsvliegtuigen de den overdag opnieuWi een aanval op de haven Augusta en beschadigden in een verrassende scheecvlucht een f vijande lijk transportschip, alsmede een landings boot Zwaar. In luchtgevechten werd daarbij een Spitfire vernietigd. Duitsche jagers schoten in het gebied van Napels vain een formatie, bestaande' uit 60 aan vallende vijandelijke Vliegtuigen, er 26 neer. Boven den Atlantischen Oceaan schoten Duitsche jachtvliegtuigen met grooten actieradius een groote Britsche vliegboot neer. Sterke vijandelijke luchtstrijdkrachten vielen in den afgeloopen nacht West- Duitscli gebied aan; vooral de steden München-G 1 adb a ch en Rhey dt. De vernielingen- en de verliezen ondier de bevolking zijn aanzienlijk. Nachtjagers en luchtdoelartillerie van de luchtmacht schoten, volgens de totdusveg ontvangen rapporten, 25 der aanvallende Britsche bommenwerpers neer. Duitsche duikbooten brachten in de Middel!andsche Zee en in de randge bieden van den Atlantischen Oceaan 5 schepen met een gezamenlijken inhoud van 34.000 ton, een torpedojager en 4 transport-zeilschepen tot zinken. Zij tor pedeerden voorts een tankschip en scho ten boven den Atlantischen Oceaan 4 vijandelijke vliegtuigen neer. In^deZjwiarte Zee vernietigden duikbooten tjwlee bolsje wistische bewakingsvaartuigen en een zeesleepboot met drie vaartuigen. Britsche landingspoging in Zuld-ltalië, bij Reggio Naar van Duitsche militaire (zijde wordt vernomen, heeft eergisteren een tamelijk sterke groep Engelschen van '400 man, ten Zuidwesten van Reggio een landings poging gedaan aan de punt van de Ita- liaansche laars. De tegenmaatregelen!heb ben1 ertoe geleid dat deze groep tot op 300 man, die zich in de bergen schuil houden en afzonderlijk gevangen genor men werden, vernietigd werd. Dit is, naar men te Berlijn verklaart, .ongetwij feld een poging om een Engelisch lan- dingshoofd) voor te bereiden. Den om vang blijkt duidelijk uit het feit, dat men een omvangrijke hoeveelheid radio- Instrumenten heeft gevonden die reeds gemonteerd Was. DUITSOHLAND'S POSITIE na 4 oorlogsjaren Gesteld voor de taak, de Duitsche fwleermacht beslissend te verslaan, blij ken de vijanden telkenmale gro.ote moei lijkheden te ontmoeten, aldus de Ber- Mjinsehe 'redacteur van het Hbl. Het risico, om in een zeer grooten slag b.v. door een omvangrijke invasie in het Westen hun volle kracht met die van Duitschland en zijn bondgenooten te meten, hebben de Geallieerden, on danks Stalims hernieuwde aanmaningen, tot nu toe niet op zich genomen, ge- zien het hachelijke van dergelijke on dernemingen en de offers, die zij ver- Neen, laat me nu eerst eens uitspreken. W e Wieten Het hindert niet, Wat U weet, viel Heieen de oude vrouWi van Elk, want deze wias het, in de rede. Alleen W'eet ik niet, wat U 'hier jdoet, Heleen (was op een stoel neergezegen en bedekte haar gezicht. Vroulw' van Elk stond op en legde beschermend haar arm om haar heen. Zoo moet je niet praten, Heleen. Meisje, je hebt nu 'bijna een jaar zoo geleefd en Iwül je mij nu wijs maken, dat je dat nog lang kunt volhouden? Je- ziet er uit als een geest en je moet toch om je dochtertje denken, voegde ze er zacht aan toe. Als door een electrische schok getrof fen, vloog Heleen overeind naar het le dikantje ten keek daar met groote ang stige oogen naar het slapende meisje. Het haalde echter rustig adem. Een zucht van verlichting (wielde in haar op en ze ging Weer zitten, nu kalmer. Wat moet ik anders? zei ze werk tuiglijk. Ik moet toch voor mij eq haar zorgen? Ik Iwierk niets harder en dat ik hier W|oon even kwam een luchtig rood over heuir wangen hel zijn toch fatsoenlijke mensehen, al zijn ze arfn. Heleen, ik heb je eens gezegd, toen je ging trouwen, als je me hulp nood'ig had, dat je me dan moest Waarschuwen. Je zult me nu toch niet wlillen wijs maken, dat je geen hulp noodig hebt? Als je nog lang zoo voortleeft en lang zoo blijft ploeteren, kom je wieer in het ziekenhuis terecht. En daarom ben ik blij, dat ik je nu eens zie. En nu ik je gezien heb, heb ik één verzoek, dat je niet mag wleigeren: Kom weer bij ons, op den BeMam. Wordt vervolgd). gen. Daarnéqst weet Duitschland, dat ook zijn Japanschen bondgenoot den Gealli eerden 2eer veel zorgen baart. Het is moeilijk te zeggen, of op de conferentie te Quebec hiertoe reeds in vollen omvang is besloten, maar vast staat, dat naarmate Japan meer tijd heeft zich te consolideeren, het een steeds grootere bedreiging der Geallieerden gaat vormen -en'steeds meer potentieel der Geallieerden zal binden en aan de Europeesche fronten onttrekken. Wanneer de Geallieerden en de Sowjet- Unie er dan' ook niet in slagen, oir^ Duitschland en zijn Europeesche bond genooten spoedig te verslaan, 'dan Wordt, naar Duitsche opvatting, de mogelijkheid daartoe steeds geringer, terWijl de moei lijkheden grooter wprden. De poging der Geallieerden, om ide beslissing in Europa op korten termijn te farceeren, beleeft men thèns. Gezien den Duitschen w'eer- stand is men te Berlijn vol vertroulwen over den afloop dezer, poging. Slaagt de hierboven genoemde poging der Geallieerden, om Duitschland opkor ten termijn tot capitulatie te dwlingen, niet, dan (wiordt de beteekenis grooter van wat men den algemeen poli tieleen factor zou kunnen noemen. De oorlog vraagt van elk volk, dat oor log voert, offers, en de volken dragen/ deze offers zoolang als het doel, dat men door dezen oorlog Wil bereiken, hun naar zij het zien of voelen het dragen daarvan 'wlaaird schijnt te zijn. Duitschland, zoo verklaart men te Berlijn, strijdt voor zijn vrijheid en zijn naakte bestaan, en dit doet de Duiïsche bevolking zelfs zeer zware offers dap per dragen. INCIDENT IN DE ZWEEDSCHE WATEREN Duitsch protest to Stockholm Het D.N.B. meldt uit Stockholm: I Duitsche zeestrijdkrachten hebben den 25sten Augustus in het voor de visscherij verboden W'aarschuwingsgebied van het Skagerrak verscheidene visacher&vaar- tuigen ontdekt. De vaartuigen Wierden door Waarschuwingsschoten opmerkzaam gemaakt, dat zij zich in het Wlaarschu- (wiingsgebied bevonden. Zij verwijderden zich daarna. Des avonds Werden de vaar tuigen wederom op 'dezelfde plaats mid den' in het Duitsche W;aarschuWingsge- bied aangetroffen. De Duitsche zeestrijd- krachten constateerden 'bovendien, dat van de den nacht tevoren gelegde zeven lichtboeien er nog slechts één branddi en dat de overige hetzij ontbraken of door uitschroeven van den schakelaar en verwijdering van het topteeken onbruik baar gemaakt Waren. Bij de aankomst van de Diuitsehe oor logsvaartuigen trokken de visschensboo- ten zich snel terug en trachtten te ont komen. Zij fwlerden met artillerie be schoten m twlee booten werden tot zin ken gebracht. De vaartuigen hebben "der halve tweemaal op denzelfden dag zich in 'het fwiaarschuwingsgebied bevonden. Zij hébben zich aldus schuldig gemaakt aan een stelselmatige en opzettelijke over treding van het verbod tot varen in het Duitsche Wiaarschulwingsgebied. Een on derzoek van iden Zweedsehen marine- attaché heeft bevestigd, Idat het Zwieed- sche vaartuigen zijn géWeest. Het optreden van ide ZWeedsche boo ten is niet slechts in strijd met de neu traliteit, doch vormt een diireeten steun voor de vijanden van Duitschland. De Duitsche gezant te Stockholm heeft na mens de Rijksregeering tegen dit optre den van ^'wleedsche visschersvaartuigen, door een stap bij iden minister van bui tenlandsehe zaken, ernstig geprotesteerd en de verwachting van de Rijksregeering uitgesproken, dat de ZJwbedisehe regee ring de schuldigen op gepaste Wlijze ter verantwoording zal' roepen. De Rijksre geering heeft verder medegedeeld, dat de Duitsche zeestrijdkreahten na deze gebeurtenis opdracht zullen ontvangen de tot nu toe vaak bij het overschrijden van de grenzen van het 'wiaarsühuwing®- gdbied getoonde soepelheid te 'laten va ren en in de toekomst tegen dergelijke vaartuigen op de vereischte Wlijze op te treden. liallaansch weermachtsber Icht Luchtaanvallen op schepen Het 1193e communiqué van het Ita- liaansche hoofdkwartier luidt: Formaties Duitsche vliegtuigen hebben nieuiwie aanvallen ondernomen op voor anker liggende schepen op de reede van Augusta. Een vrachtschip van middelbare, tonnage en eenige speciale ontschep ings- vaarluigen Wérden getroffen. De vijande lijke luchtmacht heeft gisteren aanvallen ondernomen op Civilta Vecchia, Decimo en op de omgeving van Napels. Tijdens aanvallen door Duitsche én Italiaansche jagers, die zich stoutmoedig op-de bom menwerpers en de twee-motorige escor- teerende vliegtuigen stortten, verloor de vijandelijke luchtmacht 40 toestellen. 10 Werden neergeschoten dooir onze jagers, 27 door Duitsche jagers en 3 door de batterijen van het luchtdoelgeschut. ..ONVERVANGBAARHEID DER VRIJHEID» Plannen der geallieerden In een artikel in „Das Reich" schrijft dr. Goebbels onder het opschrift„De onvervangbaarheid van de vrijheid" o.a.: Het gaat in den oorlog ten laatste steeds om de vrijheid. Het behouden en verzekeren van de vrijheid voor een volk moet steeds het hoogste doel zijn van politiek en oorlogvoering, Want de vrijheid is de Wortel van het nationale leven. Al het andere, dat een volk iu den oorlog verliest, kan vervangen Wor den, de vrijheid alleen is onvervangbaar. Wanneer deze verloren gaat, verdW'ijnt ook definitief 'de mogelijkheid tot voort zetting van de nationale geschiedenis van een volk. Ook in dezen oorlog strij den Wij derhalve in de eerste en in de laatste plaats om onze vrijheid, die aan gevallen. is .en bedreigd Wlordt en dus verdedigd moet worden. Al naar het temperament van den be- oordeelaar Wordt het begripi rvrijheid ver schillend beoordeeld. De orgie ider in wendige vrijheid van November 1918 en daarna hebben de Duitsehers met. een buitenlanidsch politieke slavernij zpnider [wleerga zeer duur betaald. Het moet 'dus Wel zoo zijn, dutde vrijheid van een- volk naar- buiten steeds met een zekeren 'dwang naar binnen gekocht lwo,rdt. Dat geldt vooral in den oorlog. Het Duitsche volk kan slechts door harde tucht, discipline, gehoorzaamheid en trouW omhoog komen. De ooiriiog is één groote dwang, die meer of minder eiken afzonderlijken staatsburger treft. Dit staat echter bovenalles. Wordt de oor log geWonnen, 'dan is alles gewonnen, zou hij verloren (worden, dan zou ook alles verloren zijn. Wij staan in dezen oorlog tégenover een vijandelijke coalitie, die haar ver nietigingsplannen tegen het Duitsche volk niet verbergt. Haar strijd tegen ons heeft, zooals toegegeven, niets te ma ken met de afwijzing van onze politieke zienswijze of ons staatkundig regiem. Zij heeft uitsluitend onze vrijheid ten doel en dus het Wiezen van lOtns nationale leven. Het behoeft niet gezegd, dat e» met dergelijke plannen geen overeen komst mogelijk is. Wij hebben nog nooit in onze geschiedenis tegenover een zoo 'doodelijk gevaar gestaan als thans. Doch ook nooit (wias het besef van dit ge vaar bij het Duitsche volk zóó levendig als in dezen oorlog. Iedere Duitscher, [weet, dat wij aan dezen oorlog slechts door een overwinning een einde mogen maken, I j VERSCHILLENDE BERI6HTEN Auto door trein gegrepen Zondagmiddag is een auto op den on- bewaakten overweg aan den Molenweg te Amstelveen door iden trein gegrepen en 40 iiteter over de rails meegesleurd. De bestuurder, K. C. H. Koorstra uit Amsterdam 'en zijn 13-jarig zoontje moes ten uit de auto, worden bevrijd. Koorstra kreeg ernstige hoofdwonden en Zwaar inwendig letsel, Zoodat opneming in het Westerziekenhuis te Amsterdam noodza kelijk bleek. Zijn zoontje kon, na ver bonden te zijn, naar huis worden ver voerd. 1 Bij het duiken den nek gebroken De 18-jarige P. van Eeten uit Eindho ven, die in het afwateringskanaal aan het zwemmen was, kwam, toen hij' een duik wilde nemén, zoo ongelukkig met het hoofd op' den bodem terecht, dat hij een nekwervelf ractuur opliep, In het ziekenhuis, waarheen hij in allerijl was overgebracht, is hij' overleden. Van tractor gevallen De 62-jarige arbeider M. van Wamel uit Tiel, die achter op een tractor mee'- reed, heeft deze onvoorzichtigheid met den dood bekocht. Hij klom Zaterdag middag met eeltige andere arbeiders, te gen de Waarschuwingen van den chauf feur in, achterop een naajr de fabriek terugkeerende tractor. Nog op den Sta tionsweg kon hij zich echter iniet meer WANNEEB VEBB&ISTEBEN Heden verduisteren van 20 uur 30 tot 6 nnr 45. De maan komt op om 8 nnr 15 en gaat onder om 21 uur 25. lente kwartier Dinsdag 7 September. Volle maan Dinedag 14 September. Laatite kwartier Dinsdag 21 Sept Nieuwe maan Woensdag 29 September. Waar blijft uw daad 7 Uit het Weermachtsbericht van 27Aug.: „Bij de zware gevechten in het gebied rondom Charkov heeft de SS-pantsergr- nadiendivisie „Das Reich" in den aanval zoowél als bij den afweerslag bij zonde ren roem verworven. De divisie schoot alleen in 35 gevechtsdagen duizend vij andelijke gevechtswagens stuk". Ook hier strijden Nederlanders naast hun Duitsche kameraden voor een nieuw Europa. Waar blijft uw daad? Meldt u vrij willig voor de Waffen-SS. Inlichtingen SS-ersatzkommando, Den Haag, Korte VijverbergAmsterdam Dam 4 staande houden. Hij kWam onder een der Wielen terecht en werd daarbij zoo ernstig géw'ond, dat hij, na voorloopig te zijn verbonden, naar het ziekenhuis Bethesda te Tiel moest Wiorden vervoerd, (waar hij later op den dag aan de be komen wonden overleed. Voor anderhalve ton gestolen Ben handelaar in manufacturen, woP- nende aan de Apollolaan te Amster dam, die eenigen tijd met vacantie was gegaan, moest bij zijn terugkèer ervaren, dat tijdens Zijn afwezigheid ongewenschte bezoekeirs het (huis hadden geïnspecteerd. Een groote partij effecten, een hoeveel heid contanten, tezamen ten bedrage van f 151.930, bleken verdwenen te zijn, als mede een aantal sieraden (o.a. een gou den collier met hanger) en een hoeveel heid tafelzilver. Een merkwaardig ongeluk D1O21 derdag was mén bij den landbou wer Mulderije te Ruurloo bezig met een cjrkjelzaug. De timlnerman-aannemer A. J. Lindensöhot. die in de buurt werk zaam was, yilde even een stukje houtl laten zagen. Toen hij1 bij de Cirkelzaag' stond, trof hem een splinter in (het strot tenhoofd waarbij' de luchtpijp zoodamg werd beschadigd, dat de man ongeveer anderhall uur daarna aan de gevolgen is overleden Tachtigjarige redt kind Een 4-jarig jongetje viel te Nieuwter- brug, daar het zijn evenWieht verloor, in den Ouden Rijn. De 80-jarige D. van der Steen, die in de (Onmiddellijke om geving zat te visschen en het ongeluk zag gebeuren, sprong te Water en mocht het genoegen smaken het kind op het droge te brengen. Een kousenbon voor vrouwen geldig M.et ingang yarn 1 September '43 wor den van de textielk'aarten vo,or meisjes van 3 tot 15 jaar, gemerkt V. 415, en vo,or kleuters Main 1 [tjoit 3 jaar, gemerkt V. 515, Wederom twintig punten geldig. Met ingang van dien datum zijh dus de punten 61 tot en met 100 van beide texlielkaarten voor den aankoop van tex tielproducten geldig. Voorts wordt bon M'. van de textiel- kaart voor vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder, gemerkt V. 215^ geldig voor den aankoop van ©en paar kousen tegen gelijktijdige afgifte van het ver- eisChte aantal punten. Op kousenbonnen van de textlelkaart voor vrouwen en meisjes zijn uitsluitend kousen verkrijg baar ien op< de desbetreffende bonnen; van texti-elkaarten voor mannen uitslui tend sokken. Voor de tevens benoodigde punten kunnen eventueel de textielpun ten der gezinsleden worden gebruikt. Vaste brandstoffen voor kookdoeleinden Van 1 September 1943 tot en met 30 April 1944 geven de bonnen „15 K.F,'1 Ned. vrijwilligers bij de Duitsche oorlogsmarine. Na den dientt gaan de jongens geea' meljjjk uit. In prettige kameraad' schappelijke bijeen komst wordt hier de vrfje tjjd door- gebracht met htt wisselen van ge dachten en aldus kracht verzameld voordenkomenden dienst. (Bildberichter Andres]Recla Pt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1