ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uit Stad en Provincie Dinsdag 31 Aug. '43 Telefoon no. 33 100ste Jaarg. No. 15330 Kreotenr-Adnunltotenr CAdvertenüecheO waarj„ opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hcofdredsotenr A. J, DE LOOZE, Zierlkzee Uitgave N.V. „Do Zierikzeeecho Nienwebode" J' BOSTEN, K 2620 Manhuisatraat, Zierikzoe Giro no. 137677 KONING BORIS .OVERLEDEN Zijn zoon Simoon II volgt hom op Een kort samenvattend telegram heeft gisteren reeds melding gemaakt van den dood van Koning Boris III van Bulgarije. Zaterdagmiddag 17.22 uur is de Koning in het Kon. Paleis te Sofia overleden. Het stoffelijk overschot van Koning Bo ris is in den nacht van Zaterdag op| Zondag in de hofkapel opgebaard. Zon dagochtend is in de kathedraal Alexander Levski een mis opgedragen voor den overleden vorst, alsmede voor den nieu wen tsaar, Simeon II. In aansluiting op de proclamatie over den dood van koning Boris III is de vol gende proclamatie aan het Bulgaarsche volk uitgegeven: „Bulgaren. Heden, 28 Augustus 1948, heeft Z.K.H. troonopvolger Simeon van Tirnovo, de liefde en de hoop van Bul garije, volgens paragraaf 34 van de grond wet, den troon bestegen onder den naam van Simeon II van Bulgarije. Op grond van paragraaf 151 der constitutie zal de ministerraad ter regeling van het regent- schapsk'wtestie, de leiding van Bulgarije op zich nemen. Op dit oogenblik roepen wij alle Bulgaren op zich nog hechter om den troon van den koning te scharen, ten einde in het geloof aan een gelukkige toekomst van Bulgarije en in vertrouwen op God den ingeslagen Wiegverder te bewandelen". De Ministerraad. Rouw te Sofia Toen over de Bulgaarsche radio, nadat ernstige muziek reeds urenlang op .iet komende nieuW's had voorbereid, de me dedeel Lag Wend gegeven, dat tsaar Boris was overleden", werd bewaarheid,.wat het Bulgaarsche volk reeds had gevreesd. Vele uren 'lang W'as de bevolking van de Bulgaarsche hoofdstad voor het kasteel bijeengestroomd, aangezien des middags het bulletin over den toestand van den koning een achteruitgang had gemeld. Thans trekt het volk van Sofia naar het paleis van den koning en naar de. ka thedraal om in diepen rou'w den over ledene te gedenken. Op dit oogenblik blijkt de aanhankelijkheid van het ge- heele volk. Ontsteld herhalen de men- schen steeds Weer het nieuws, dat niet tot hen Wil doordringen: „Tsaar Boris is dood". Steeds Weer hoort men, dat tsaar Boris de man Wlas, die het la* van Bulgarije heeft geleid. In hem zag liet Bulgaarsche volk den bezorgden be hoeder van zijn Welzijn en zijn rechten. Boris' levensloop Toen koning Ferdinand I van Bulga rije in het najaar van 1918, na de in eenstorting van het Bulgaarsche front, afstand deed van den troon, volgde ko ning Boris III hem ,op 3 October 1918 onder zeer "moeilijke omstandigheden op. Het verdrag van Neuilly beroofde Bul garije van vruchtbare gebieden," het in lange oorlogsjaren uitgeputte land stond economisch voor een ineenstorting. Daar bij kwamen ernstige, door bolsjewis tische agitatie ontstane ongeregeldhe den. Op den koning zelf Werden twee aanslagen gepleegd, Waarvan vooral de aanslag in de kathedraal van Sofia, die ruim 150 dooden en 200 gewonden eischte, den ernst van den toestand ken merkte. In 1930 trad koning Boris, die 30 Jan. 1894 te Sofia Werd geboren, in het hu welijk met prinses Giovanna van Italië. In 1937 (wlerd de troonopvolger, Simeon, vorst van Tirnovo, geboren. De doodsoorzaak Het Bulgaarsche telegraafagentschapi heeft Zondag een uittreksel verstrekt uit een binnenkort in de Staatscourant ver schijnende publicatie van den minister v. justitie en een aanvulling daarop', gericht tegen de verschillende geruchten door buitenl. agentschappen verspreid. In de overlijdensacte, door het Bul gaarsche ministerie van justitie naar aan leiding van den dood van zijne majes teit koning Boris III gepubliceerd, wordt gezegd „De dood werd veroorzaakt door trom bose in de linker hartslagader (trom- bosis arteriae Coronarae sinistrae), door een dubbele longontsteking (pneumonia bilateralis), door long- en hersen-Oedeem (oedema pulmonium et cerebri.)". Alle geruchten en berichten met be trekking tot de ziekte en den dood van zijhe majesteit den koning der Bulgaren Boris de derde, die niet in overeenstem ming zijn met de bovengenoemde gege vens uit de overlijdensakte van het Bul- ma arsche ministerie van justitie, zijn van elkbn grond ontbloot en volkomen uit de lucht gegrepen. De bekende Japa,nsche tankcanstructeur en technische adviseur van het leger, idr. ir. Mitsjiposhi Itsjihara, is bij het proef rijden met legervoertuigen door een on geluk om het leven gekomen. De Tenno heeft hem posthuum geëerd door verhoo ging 'van zijn ambtelijken rang en door het verleenen van de orde der („Opgaande gan" HEVIGE GEVECHTEN IN HET OOSTEN Luchtaanval op Augusta Het opperbevel der Duitsche(Weermacht maakte Zondag bekend: In den Zuidelijken en centralen sector van het Oostelijk front duren de hevige gevechten, die vooral voor den vijand met groote verliezen gepaard gaan, voort, terwijl zij in het bijzonder op de brandpunten door groot gebruik van pant serwagens en luchtstrijdkrachten aan'bei le zijden tot de grootste hevigheid zijn op gevoerd. In de West-Siberische Zee scho ten Duitsche duikbooten uit kleine kon vooien drie schepen Wieg, met een ge- zamenlijken inhoud van 12000 brt. Snejlé Duitsche gevechtsvliegtuigen plaatsten bij "een aanval overdag op de haven van Augusta bomtreffprs op viër schepen van middelbare grootte. In het strijdgebied van Napels, alsmede voor de Zuidkust van Sardinië schoten Öuitsche jagers minstens 11 vijandelijke vliegtui gen neer. Onzen afwleer van jagers en luchtdoelgeschut schoten boven den At- lantischen Oceaan, boven de .bezette Wes telijke gebieden en aan de Noorsche .kust nog vier andere machines omlaag. Duit sche onderzeebooten brachten in de Middellandsche Zee 3 schepen tot zinken met een gezamenlijken inhoud van 20.000 brt. en beschadigden een groot troepen- transportschip ernstig door torpedatrei- fers. Kapitein Rail, leider van een groep jachtvliegtuigen, behaalde op 28.Augustus zijn 200e overwinning in de lucht. Taganrog ontruimd Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Maandag mede: In de zware veldslagen, die sedert 5 Juli bijna zonder onderbreking in het Oosten Voortduren, zijn de bolsjewisten er, ondanks hun groote superieure nu merieke strijdkrachten, niet in geslaagd het Duitsche front te doorbreken en op te rollen, ook al Wierp de vijand, zonder rekening te houden met zijn Zware ver liezen, steeds nieuwe, formaties in den strijd. Daar Wlaar hij bressen had ge-» slagen, gelukte het steeds Wleer door den verbeten afw'eer en tegenaanvallen van onze onvergelijkelijk strijdende infanterie, door andere wapens schitterend' ge steund, de linies te behouden of te her overen. Waar uitWlijkende bewegingen Werden uitgevoerd, geschiedde dit vol komen ordelijk, nadat alle voor den vij and belangrijke .objecten wlarein vernield en steeds met het doel het front te ver korten.' en hierdoor nieuWie reserves te verkrijgen. Ook gisteren ontstonden in den' Zuide lijken sector van het Oostelijk front ZWare afweergevechten. Het tottaai ver nielde Taganrog wterd volgens het plan ontruimd. In de beide laatste dagen verloren de bolsjewisten 467 tanks - en 82 vliegtuigen. Aan de Oostkust van Sicilië vielen for maties van de Duitsche en Italiaansche luchtmacht concentraties van schepen aan in de Wlateren van Augusta. Zij vernietig den tWee tankschepen met een gezame- lijke inhoud van 16.000 ton, alsmede twee andere schepen en beschadigden 4 -vracht schepen met bommen ZWaar. Bij een ver boven het Westelijk deel van de Middel landsche Zee uitgevoenden aanval plaat sten Duitsche gevechtsvliegtuigen bomtref- fers van ZWaar kaliber 'op een vijandelijk slagschip en op een kruiser. Enkele vijandelijke storingsvliegtuigen Wierpen in den afgeloopen nacht hier en daar bommen op West-Duitseh gebied. In het gebied van Ssefsk heeft zich het 12e regiment grenadiers van de 31e di visie infanterie in zWare gevechten bi- zonder onderscheiden. Itallaansch weermachtsbarlcht Britecho duikboot buiten gevecht gesteld Het communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier van Zondag luidt: In de Tyrrheensehe Zee w'erd de door de Engelsohe admiraliteit alsverloren ge melde duikboot „Saracen", op 14 Aug., na een felle achtervolging door het Ita liaansche korvet „Minerva", buiten ge vecht gesteld. 5 officieren, W'.o. de com mandant, alsmede 41 leden der beman ning, Werden gevangen genomen. Duitsche vliegtuigen plaatsten in de haven van Augusta bomtreffers op voor anker lig gende schepen. Drie schepen, met tezamen 18.000 ton, alsmede een kruiser en een speciaal transportschip, Werden bescha digd. Cosensa en Ferni, alsmede eenige plaatsen in de provincie Napels en Co- sénsa, Wierden door sterke formaties vliegtuigen aangevallen. De vijandelijke formaties, die terstond werden aangeval len door jagers die ter bescherming wa ren opgestegen, verloren tijdens herhaalde hevige luchtgevechten 24 machines. 16 toestellen Werden door Italiaansche ja gers en 8 door Duitsche jagers neerge haald. Het 'luchtdoelgeschut haalde nog 5 toestellen omlaag. In het luchtruim bo ven Sardinië hebben Duitsche jagers 3 Amerikaansche jachhtvliegtuigen neerge schoten. Vijandelijk konvooi onderschept Het 1192e communiqué >van het Itali aansche opperbevel luidt: De haven van Augusta is aangevallen door onze formaties vliegtuigen en doof Duitsche bommehwierpers, die 4 eenhe den troffen met een totalen inhoud van 21000 ton; een tankschip van 8000 ton Werd door bommen getroffen en explo deerde. Een ander tankschip van den zelfden inhoud Werd in brand geworpen. In het Westelijke bekken van de Middel landsche Zee is een vijandelijk konvooi onderschept door Duitsche vliegtuigen, die schade toebrachten aan een slagschip en aan een kruiser. Groote formaties vijandelijke vliegtui gen hebben aanvallen ondernomen op Orte, in de omgeving van Napels, en de provincie Salerno en pp Catanzaro, Waar bij aanzienlijke schade w'erd aangericht. 7 vliegtuigen Werden door onze jagers neergehaald en tw'ee idoor Duitsche jacht vliegtuigen. Een Spitfire isbrandend ineer- gestort, getroffen dooir het afw'eervuur. In de luchtgevechten van 27—29 Aug. heeft de sergt.-majoor Luizi Gorimi, uit Alteno, van liet 3e reg. jagers, zich bijL zonder onderscheiden door twee 4-mo- torige Amerikaansche bommenwerpers en een -2-motorig jachtvliegtuig neer te schieten. Militaire uitzonderings toestand In Denemarken Door den opperbevelhebber 'der Duit sche troepen in Denemarken is een mi litaire uitzonderingstoestand voor geheel Denemarken afgekondigd. De in,den vroe gen ochtend van Zondag uitgegeven be kendmaking van den opperbevelhebber der Duitschetroepen in Denemarken luidt als volgt: De jongste gebeurtenissen hebben aan getoond 'dat de Deensche autoriteiten niet meer bij machte zijn rust en orde in Denemarken te handhaven. De door vij andelijke agenten aangestichte onlusten zijn rechtstreeks gericht tegen de Duit sche Wieermacht. Ik kondig derhalve in den zin van art. 42-56 der Haagsche con ventie voor den landoorlog den militai ren uitzonderingstoestand af voor ge heel Denemarken. Met onmiddellijke in werkingtreding decreteer ik: le. De ambtenaren en het personeel in overheidsdienst moet haar taak loyaal voortzetten; zij moet der instructies uit voeren van de daartoe aangewezen Duit sche controleerende personen'. 2e. Samen scholingen van meer dan 5 personen in het openbaar zijn verboden eveneens zijn alle vergaderingen, ook de niet-openbare, verboden. 3e. Het sluitingsuur van café's en dergelijke 'wlord^ vastgesteld bij het intreden van de duisternis; van dat tijd stip af is ook elk verkeer op straat verboden. 4e. Elk civiel' berichtenverkeer is voor- loopig verboden. 5e. Elke staking is ver boden; ophitsing tot staken, ten madeele der Duitsche Wieermacht, is begunstiging, van den vijand en Wlond't in den regel met den dood gestraft. 6e. Overtreding van de hiervoor genoemde 'bepalingen wordt door dé Duitsche Standgerichten gevonnist. 7e. Tegen het gebruik van gewteld, samenscholingen enz. wordt zon der pardon van de Wapenen gebruik ge maakt. 8e. Aan elke bewoner van Dene marken, die zich schikt naar de (op het Volkenrecht berustende Kriegsanordnung, (wiordt in het kader der wet veiligheid van persoon en van bezit verzekerd. FINSCHE PERS OVER VREDESGERUCHTEN Naar aanleiding van geruchten over een z.g. „vredesvoelhoren", die door den voorzitter van den centralen bond* van Finsche vakvereenigingen, Vuori, te Stock holm zou zijn uitgestoken, publiceert de Finsche pers de volgende uniforme ver klaring: De besprekingen tusschen den voor zitter van de Finsche vakvereenigingen, Vuori, en den secretaris van den Engel- schen bond van transportarbeiders, Dea- kin, die in de afgeloopen dagen te Stock holm zijn gevoerd, zijn aanleiding ge weest tot een politieke tinnegieterij in Engeland. Eerst 'Wist de „Daily Mail" te verklaren, dat Vuori met toestemming der Finsche regeering, aan Deakin de Finsche vredesvoorwaarden zou hebben medegedeeld en om den steun van Enge land bij het tot sttfd brengen van den vrede zou hebben verzocht. Voorts bewleerde het blad, dat het En- gelsche gezantschap te Stockholm deze berichten aan zijn regeering te Londen had overgebracht. Daar van Finsche zijde Werd verklaard, dat Vupri niet met een politieke missie te Stockholm Was be last en dus ook geen volmachten had voor het bespreken van vredesaangele- genheden, ontkende men van Britsche zijde categorisch het aandeel van het Engelsohe gezantschap in deze kwestie en gaf men de verzekering dat D e aai in niet gemachtigd Was over de Finsche vredeskwlestie te spreken, daar een der gelijk onderhoud van officieel'e EngelsChe zijde als ongepast werd beschouwd. ii ii li l i T- i I .T-jni- De stad Taganrog is door du Duitsche troepen, na verwoesting van alle mili taire installaties, ontruimd in het kader van de elastische verdediging, w'aarmede de Duitsche leiding het hoofd biedt aan het bolsjewistisch offensief en die van de sovjets steeds grootere offers vergt. Waar blijft uw daad Uit het 'wieermachtsbericht van 27 Aug. „Bij de zware gevechten in het gebied rondom Charkov heeft de SS-pantsergr - nadierdivisie „Das Reich" In den aanval zoowel als bij den af weerslag bij zonde ren roem verworven. De divisie schoot alleen in 35 gevechtsdagen duizend vij andelijke gevechtswagens stuk". Ook hier strijden Nederlanders naast hun Duitsche kameraden voor een nieuw Europa. Waar blijft uw1 daad? Meldt u vrij willig voor de Waffen-SS. Inlichtingen SS-ersatzkommando, D-n Haag, Korte VijverbergAmsterdam Dam 4 Nieuwe burgemeesters De Rijkscommissaris heeft den Rijks archivaris dr. A. Meerkamp van Embden te Middelburg, die sedert 20 October 1942 belast is met de vertegenwoordi ging van den burgemeester van Middel burg, definitief tot burgemeester van deze stad benoemd. Voorts heeft de commissaris-generaal voor bestuur en justitie tot burgemeester benoemd: J. Kooistra te Hoogeveen tot burgemeester van Anloo; L. C. Slings te Kortgerue tot burgemeester vaniKortgene; J. van de Beke Callenfels te Woerden tot burgemeester van Wijk bij Duurstede en A. W. Bosschaart te Utrecht tot bur gemeester van Houten. De Burgemeester van Kortgene (w.o. behaoren Colijhsplaat en Kats) L. C. Slings werd ,op 10 Juli 1892 geboren te Ddntelo.ord. Hij was actief dienend in het Ned.-Indische leger, waar hij de rang van wachtmeester le 'klasse der artil lerie had. In Nederland na 12 dienst jaren teruggekeerd, was hij later o.m. werkzaam als hoofd van het bijkantoor van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Co lijhsplaat. Thans is (hij pl.v. Leider van het bijkantoor te Goes. De nieuwe bur gemeester is sedert' 23 October 1933 lid van de NSB. Die nieuwe burgemeester van Middel burg werd op 13 November 1882 gebo ren te Rotterdam, waar hij' het Gym nasium bezOcht. Hij promoveerde in 1903 in de rechtswetenschappen aan de Rijks universiteit te Leiden. In 1912 werd' hij commies aan het Rijksarchief te Leiden ien na enkele andere functies te hebben waargenomen in 1921 benoemd tot Rijks archivaris van Zeeland met standplaats te Middelburg. Sinsdien/was hij'van 1922 tot en met 1941 secretaris van het Zeeuwsch Genootschappen der Weten schappen, voorzitter der Prov. Zeeuwsche Archeologische Commissie en lid van den Zeeuwschen Monumentenraad. De nieuwe burgemeester is in Juli 1941 lid gewor den van de NSB. VERSGHILLEBIBE BERIQBTEN Bon 35 voor vloeech. Van 29 Augustus t/m 4 September geeft bon „Vleesch 35A" recht op het koop en van 1 rantsoen vleesch en bon „35B Vleesch" op het koppen van V* rantsoen vleesch. 1 Voortaan 100 gram paardevleoech por rantsoen Met ingang van 29 Augustus is het rantsoen paardevleesch verminderd van 150 gram tot 100 gram, zoodat men op een A-bon of rantsoenbon voor vleesch slechts 100 gram paardevleesch met been kan verkrijgen. Tegen inlevering van één A-bon of één rantsoenbon voor vleesch kan men der halve in den vervolge naar keuze ikoopen: 100 gram rund-, kalfs-, paarde- of scha- penvleeseh, been inbegrepen (dJw.z. ten minste 75 gram vleesch en ongeveer 25 grain been) of 75 gram gerookt of ge kookt vleesch, gebraden gehakt, corned beef of 75 gram gerookte Worstsoorten of 100 gram gekookte wiorstsoorten of 125 gram leverartikelen, tongew'orst, nier kaas of 150 gram. zure zult of 300 gram bloedworst. Tegen inlevering van een B-bon voor vleesch kan men 1/4 gedeelte van een hoeveelheid vleesdh of vleeschwaren, Wielke verkrijgbaar is tegeninlevering van een A-bon, koopen. WANNEER VERDUISTEREN Hoden verduisteren van 20 nar 30 tot 6 unr 45. De maan- komt op om 7 nar 9 en gaat onder om 21 nar 4. lerste kwartier Dinsdag 7 September. Volle maan Dinsdag 14 September. Laatste kwartier Dinsdag 21 Sept Nieuwe maan Woensdag 29 September. Het verdient aanbeveling bovenstaande lijst uit te knippen en te beWaren, aan gezien het niet mogelijk is die regelmatig te publiceeren. ZIERIKZEE. Het bestuur van den Ne- derl. Konijnenfokkersbond erkende dhr J. H. Bakker, die met goed gevolg den cursus voor Konijnenfokker, verzorgd door het Nederlandsch College voor Al- gemeene Studieling te Leiden, heeft door- loopen, als Theoretisch geschoold Ko nijnenfokker. Bij het Comité Zierikzeesche Paar- denloterij kwam de goedkeuring binnen tot het houden van de Paardenloterij 1944, met 12000 loten a f 0,50. BURGH. Benoemd tot leden van den Ddjkraad voor de waterkeering van den Calam. Burgh- en Westlandpolder, als vertegenwoordigers van dien polder, de hoeren J. J. Steur en B. Th. Boot C.Wz. RENESSE. Bij een inwoner uit deZe ge meente werden dezer dagen niet minder dan zes vette konijnen ontvreemd. ST.-MAARTENSD1JK. Donderdag 2 Se'pr tember 8.30 uur, ,,Rehoboth", ds, Bons van Ierseke. THOLEN Burgerlijke Stand. Geboren: Maatje Maria, d. van C. M. Baaij en M. Smits. GehuWd: G. J. v. Zandvliet,27 j. en L. F. Nys, 23 j. Met de botvisseherij loopt het op zijn eind. Was de aanvoer de laatste (Weken gering, vorige week kwam nog minder aan, temeer, daar reeds verschil lende visscliers begonnen zijn met de kuilvisscherij. Andere vischsoorten wer den niet van beteekenis aangevoerd. Een boot mosselen kwlam binnen voor ver zending naar België. KERKNIEUWS Ghr. Geref. Kerk. ZIERIKZEE. Donderdag 2, Sept., 7 uur, ds W. F. Laman van Haarlem. Ned. Herv. Kerk. Zondag 29 Aug. Was voor kerkelijk Dreisehor wleer een hoogtijdag, daar in de voormiddag ds W. L. Jens inzijn ambt als predikant der Ned. Herv. Ge meente Wlerd bevestigd. De bevestiging vond plaats door Prof. Do* M. van Rhijn uit Utrecht, Welke een predikatie hield n.a.v. Lucas 9 2. In den namiddag- dienst aanvaardde ds Jens zijn ambt met een., predikatie uit Matth. 22 2. Beide diensten Was ide kerk geheel gevuld met inwoners uit onze gemeente en van om liggende dorpen, terwöjl vele collega's predikanten mede aanwezig waren. Zoo is dan Dreisehor Wleer een eigen pre dikant rijk gOwiorden en gaat het vol verwachting verder geestelijk leven tege moet. Moge het goede vruchten voort brengen. sport KORFBAL. S.D'.K.B .-programma. Donderdag 2 Sept., terrein Die Gouwe: Vitesse III—RODA III. Zaterdag 4 Sept. Zierikzee: Vitesse 1 Rapide I (7 uur); NoordgouWe: Storm vogels I-OWK I (terrein Die GouWe, 7.15 uur); Renesse: Strandvogels II— DOSKO I (7.15 uur); Brouwershaven RODA IIZwaluwen II (7.15 uur). Zaterdag 11 Sept. Renesse: Rapide II Stormvogels I (terrein Strandvogels, 7 uur); Serooskerke: Velocitas II—Strand vogels II (7 uur).- Onu arbeidam m- nen aan den aard appeloogst B0na 10,000 arbeidt mannen vertrok ken dezer dagen uit hun kampen om in het Noorde- 10k de l van ont land behulpzaam te syn b$ het rooien van de aard appelen. (C.N.F.-N.A.D, Molkenboer Pax s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1