ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 30 Aug. '43 Telefoon no. 32 Directenr-idMiü.tretoor tAdvertenUeolief) waarin 0 omen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hcofdredaotenr J' DE L002E' Zi9nkzM Uitgave N.V. „De Zierikzeeeohe Hienwebode" *°STEN' 100sta Jaarg. No. 15329 llanhnieatraat, Zierikzee no- 137677 De strijd aan het Oostfront Drie zwaartepunten van den Sovjet aanval Naar Berljjnsche opvatting bevinden zich aan het Oostelijke front thans nog drie zwaartepunten, waar de aanvallen der Sovjets onverminderd voortduren: i aan de Mioes, bij Izjoem en bij Charkov1, waarvan het laatste het belangrijkste lijkt Dit schijnt er op te wijzen, dat de Sov jets hun pogingen om aan het Zuide lijk deel van het Oostelijk front, door een doorbraak bij Charkov en een ge lijktijdig oprollen van het Duitsdhe front ten zuiden daarvan een operatief succes te behalen, nog niet hebben opgegeven. -•Naar Berlijnsche opvatting trekken de Duitsehe troepen, die thans dichter bij hun basis staan, meer voordeel van de verkorting van het front dan de bolsje wisten, daar deze thans in eigen geheel verwoest gebied moeten oprukken. In dit verband trekt men een parallel met het Duitsehe offensief in het Westen in Maart 1918, dat aanvankelijk ongekende succes-' sen opleverde, maar vastliep, doordat de Duitsehe tros de infanterie in de ver woeste zóne voor het Duitsdhe front niet snel genoeg kon volgen. t Met groote belangstelling neemt men verder kennis van Britsche persstemmen, waarin van gegantische verliezen der Sov jets wordt gesproken en waarin er tegen wordt gewaarschuwd, bij het öphiaken van een plan voor 1944 al te zeer op het Savjetleger te rekenen, daar het de vraag is of de Sovjets dan tot offen sieve bewegingen in staat zullen zijn. Men krijgt in dit verband te Berlijn den indruk alsof de Britsche pers haar lezers wil voorbereiden op de omstandigheid, dat de offensieve kracht der Sovjets bin nenkort zal Zijn verbruikt. Van Duitsehe zijde merkt men naar aanleiding van deze stemmen op, dat zij Duitsehland niet verwonderen, daar zij niet andere woorden hetzelfde uitdruk ken, wat men aan Duitsehe zijde met Abnützungsschlacht" bedoelt. Naar Duit sehe opvatting kan een legermacht, die na een offensief van zeven weken, on der opoffering van ontzaglijke hoeveel heden menschen volgens Duitsehe be richten heeft alleen de verovering van Orel den bolsjewisten 300.0CO man aan deacon, en verscheidene duizenden veoht- wagens gekost en materiaal, niet ver der is gekomen dan de verovering van drie steden, naar mensctoelijke bereke ning zijn operatieve doelen niet meer bereiken. BESPREKINGEN TUSSCHEN HOARE EN FRANCO Naar het D.N.B. uit Madrid verneemt heeft het "Spaansche vice-secretariaat voor volksopvoeding betreffende de bespre kingen, die eenige dagen geleden tus- schem den chef van den staat, generaal Franco, en den Engelschen ambassadeur in Madrid, Sir Samuel Hoare, gevoerd zijn, de volgende verklaring uitgegeven: Volgens berichten uit officieele kringen zijn de tusschen den Engelschen ambassa deur en den staatschef in La Cöruifrp gevoerde besprekingen gedragen gewleest door een hartelijken toon. Twfee inte ressante feiten kunnen alls resultaat van het bezoek, waartoe sedert langen tijd een voorstel 'w'as gedaan en dat de Brit sche ambassadeur voor zijn vertrek naar Engeland heeft gebracht, in het licht gesteld Worden 1. De door Groot-Brittaiinië gegeven garanties voor de onafhankelijkheid en de integriteit van het Spaansche terri toriale gebied, van de Spaansche kolo niën en het Spaansche protectoraat. 2. Het volstrekte ontbreken van be dreigingen of vooringenomenheid en on toegeeflijkheid, die de vrijheid van han delen der regeering zouden kunnen be- Fenilleton 99 door Frank van Falckonoort Dan schrok hij terug en het leven ging weer verder, maar het Was voor hem als een ondraaglijke last. lederen nieuwen dag beteekende voor hem pijniging, wroe ging en zelfverwijt. Hij leed er zichtbaar otnder. Het personeèl, dat evenals ieder een van de juiste toedracht van het drama niet op de hoogte was, meende, dat Hugo de arrestatie en opsluiting van zijn vrouw zich zoo aantrok en ook de Knijff, de directeur, was die meening toegedaan. Hugo had al een paar dagen verlof gehad, omdat hij meerdere malen niet tot werken in staat was. Vele malen zat hij langen tijd met de handen onder het hoofd in zijn kantoortje en dacht na na over alles, wat gebeurd was en wat nog komen ging. Gedurende al die weken dreef de heele drukkerij grootendeels op Hugo's ouden vriend, Spierenburg, de voorman-zetterdie hem in deze moei lijke weken met raad en daad terzijde stond. Tot de zittingsdag kwam. De publieke nadeelen, en Waarover de peTs van ©enigjf landen voorbarig en tendentieus berichten heeft gepubliceerd. Dc vertegenwoordiger van Groot-Brittannie en generalissimus Franco herhaalden wbderkeerig hun voor nerten om de vriendschap tusschen de beide landen mogelijk te maken en de betrekkingen te verdiepen. Amerikaansche plannen ten opzichte van Italië Eet moet tourietesland werden Kingsbury Smith, een der best inge lichte correspondenten van Washington beschrijft in het tijdschrift „American Mercury" de geheime plannen der Ame- rikaansche regeering ten opzichte van Italië. Italië, aldus wordt in deze geheime plannen geëischt, moet een „klein be scheiden land" worden, dat hoofdzake lijk zal moeten bestaan van vreemdelin genverkeer. De gedachten aan een Ro me insch Rijk met groote koloniën moet het op zij Zetten. Voorts moet Italië voor den tivd van li/* jaar onder een militaire en civiele regeering der Geallieerden wor den geplaatst. Ook mag niet worden toegelaten,, dat Italië zich alleen onvoorwaardelijk aan de Ver. Staten onderwerpt, aangezien de Ver. Staten zidh in het verdrag der Ver- eenigde Naties hebben verplicht geen af zonderlijken wapenstilstand te sluiten. Na- de onderwerping, die door het Ita- liaansche leger moet worden voltrokken, zal de Amerikaansehe regeering alle lei dende Italianen ter verantwoording roe- epn, ook den Koning. Als volgend punt komt dan de ont wapening van Italië. Italië kan even tueel het gebied van 1861 'behouden. Aan de grens bij Triëst zal echter een kleine wijziging noodig Zijn. Van een vestiging van Italianen in Lybië onder Italiaan- sche soevereiniteit kan nooit meer sprake zijn. Italië moet verder het plan opgeven zich autark te maken in de tarweproduc- tie. In de zware industrie moet Italië zich beperken tot het produoeeren van luxe schepen en luxe auto's. Wijn en melk mag Italië produoeeren, petroleum, katoen, rubber, ijzer en tin 'Zullen Ita lië door de Geallieerden al naar de be hoefte worden toegewezen. In geval Ita lië niet voldoiende geld ter betaling mocht hebben, zullen de Geallieerden een sys teem van premies voor het niet verbou wen van tarwe invoeren. PLATTELANDS PROBLEMEN Sociale en economische vraagstukken Ook in Nederland bestaat hfcden tot zorg over den toestand1 ten plattelander Afgezien van problemen ontstaan door tijdelijke oorlogsomstandigheden, zij hier gewezen op: verarming der plattelands bevolking doordat de industrie de jeugd sinds jaren tot zich trok, tekort aan grond waardoor de landbouwersstand opi lager niveau komt te liggen; het probleem van den landarbeider, idie zich door datzelf de grondtekort niet kan omhoog wer ken, enz. Direct of indirect houden deze pro blemen alle verband met het noodlot tige 'cijfer dat alle sociale verhoudingen in Nederland' beheerscht, onze 271 inwo ners per vierk. K.M!., waardoor wij een der dichtstbevolkte landen van Europa vormen. Met 700 menschen per vierk'. K.M. behooren Noord- en Zuid-Holland Zelfs tot de dichtstbevolkte streken ter wereld. Een inventariseering van ons platteland, waarbij idorp voor dorp niet alleen het grondbezit, maar ook de le vensomstandigheden van alle bewoners worden nagegaan en opgeteekend, lijkt dan voor ons land1 even noodzakelijk, Zoo niet noodzakelijker dan voor Duitsehland. tribune was vol met bekenden uit den Molenpolder en de Lage Weide. Nu zou den ze dan oons die trotsöhe prinses terecht zien staan! Maar de rechter was een verstandig man. Kort na de opening van de zitting was het al een paar malen rumoerig ge weest op de tribune en hij gelaste nog geen half uur daarna reeds ontruiming. Zoo werd deze pijnlijke zaak verder afgehandeld met gesloten deuren, alleen enkele journalisten waren er tegenwoor dig. Niet alleen tijdens het vooronderzoek, maar ook op de zitting zelve bleven verschillende punten onopgehelderd. Zoo bijvoorbeeld die sleutel, waarmede het slachtoffer was neergeslagen. Hoe was die in de kamer gekomen? Heieen wist het niet. Ze verklaarde, dat ze het eer ste het beste voorwerp gegrepen had om zich te verdedigen. Verdedigen? had de officier van justitie gevraagd, tegen wien? Het slachtoffer was in zijn stoel gedood. Uit het onderzoek in de kamer was komen vast te staan, dat Thijs niet meer overeind geweest was. Hoe had hij héar dan bedreigd? En dun klonk steeds het stereotiepe antwoord, dat Heieen op al dergelijke vragen gaf: rk wee/ het niet precies meer. De officier wees er in zijn requisitoir, op, dat verschillende punten niet opge- Oorlogsmarine, luchtwapen en leger zorgen gemeenschappelijk voor de ravitailleering der Duitsehe troepen op de eilanden in de Egeïsche Zee. Het \vertrek van een' convooi uit een der ravatailleeringshavensi I (PK Richter HH/St P s) Een' gezondmaking van. den boerenstand in Nederland zal nog veel moeilijker Zijn, omdat wij zoo veel tussdhenvormen be zitten. Vergrooting van te kleine bedrij ven is bij ons onmogelijk1. Men denke aan onze tallooze huurbedrijven, aan de mogelijkheid, dat velekleine bedrijven zi'Cli op groven tuinbouw gaan instellen, aan de totaal verschillende minimum be drijf sgrootte op onze 'zJèeklei- en op onze zandgebieden. Juist "daarom is een spe ciale inventariseering van ons platteland dringend noodzakelijk. Eerst dan kan worden nagegaan, waar het wensdhelijk is industrieën te stichten. Ondanks het voortreffelijke werk, dat door verschillende onderzoekers ideZer so ciale en economische problemen is ver richt. weten wij' nog weinig over de zuivere samenstelling van een Drentsch, van een Brabantsch, van een Groningseh dorp, zijn bevolkingsverdeeling en bevol kingsverloop. Studies op dit gebied vor men geen zuivere theorie, alleen van belang voor de wetenschap', maar kun nen de basis vormen voor maatregelen, welke wij in Nederland moeten nemen zoo gauw de oorlog voorbij is. Worden zij niet genomen, dan kunnen wij1 allen goeden wil ten spijt voor een 'chaos komen te staan. Het wapen, dat Wij' bezitten om de moeilijkheden, ver oorzaakt door bevolkingsdruk en lange jaren van veronachtzaming déZer Vraag stukken te lijf te gaan is: organisatie. Doch voor een goede organisatie zijd noodig voorbereiding en een basis van feiten. Ongetwijfeld ligt hier een taak voor vele burgemeesters. Zij kunnen, voor hun gemeente, alle gegevens om trent samenstelling en sociale verhoudin gen opnemen en uitwerken. De Europeesche landbouw Het beloop van den oorlog heeft tot dusverre duidelijk en afdoende be wiezen, dat de w'erel'deeomomïe in den vorm, zooals deze voor den eersten "Wereld oorlog bestond, definitief ten einde is. De overgangsvormen, wlelke zich in de met crises gepaard gaande jaren tus schen den eersten en den tw'eeften we reldoorlog schenen te ontwikkelen, heb ben noch tot het herstel van de liberale economische organisatie, noch tot het be reiken van een uniforme Wereldeconomie geleid. Met deze opmerkingen begint staatssecretaris dr. Backe een beschou wing over de Europeesche voedselvoor ziening, zoo meldt het A.N.P. Thans beginnen groote economische ruimten zich af te teekenen, welke be rusten op natuurlijke factoren en op een helderd waren. Deze jonge vrouw, aldus sprak 'hij, die niet besohlouwd mag worden als een misdadigster, ver bergt iets voor ons. Wij kunnen nieti bevroeden wat. Als ze open en eerlijk sprak, zou dat wellicht voor haar een verzachtende omstandigheid zijn. Doch dan antwoord ze alleen maarik weet het niet precies meer. In die kamer is op dien -noodlottigen avond meer ge beurd als ons bekend is. Dat wordt verzwegen. Waarom? Wij kunnen het niet verklaren. In haar'verklaringen heeft ze zich beroepen op noodweer. Uit de getuigenverklaringen van haar man en ook van haar vriendin is komen vast te staan, dat de verslagene haar meer dere malen heeft lastig gevallen. Aan genomen kon dus worden, dat de ver-- silagene met minder goede bedoelingen dien avond deze jonge vrouw heeft op gezocht. Hij moet op de hoogte geweest zijn van het feit, dat de echtgenoot 's avonds vaak weg ging. Want kort na dat hij vertrokken was, arriveerde'de ver slagene. Maar wat is er precies ge beurd vanaf het oogenblik, dat de ver slagene de Woning binnentrad tot op het tijdstip, dat hij werd gedood? Dat is onbekend gebleven en ik moet dat als een verzwarende omstandigheid tegen de verdachte aanvoeren. Ik heb de eer daar om een gevangenisstraf te eisohen -voor volksche basis van politiek gescheiden, maar innerlijk bij elkander behoorende of met elkander verwante, staatsgebie- den. Voor zoover men thans den gang van zaken kan voorspellen, zal tusschen deze groote economische ruimten geen arbeidsverdeeling en goederenruil ont staan in denzelfden omvang als dit in de wereldeconomie onder liberalistisch stempel het geval is gewleest. Veeleer ziet men in deze ruimten de ontplooiing van alle natuurlijke en or ganisatorische krachten zich bewegen in de richting van een zoover mogelijk doorgevoerde autarkie. Het verkeer tus schen deze ruimten zal zich dan tot het vereffenen van de z.g. toppen be perken. Aan dit feit wiordt niets ver anderd door de omstandigheid, dat de vijandelijke propaganda het herstel van een vrije wereldeconomie als een van haar oorlogsdoeleinden tracht voor te stellen. De economische pxactijk wlijst op een geheel ander beloop. Overal, vooral in den landbouw', is meii bezig met het voorbereiden en ten uitvoer brengen van productieplannen, wlelke voor langen termijn zijn bedoeld, die nooit op korten termijn meer on gedaan kunnen Worden gemaakt en even min kunnen worden overgenomen'bij een eventueel herstel van het |Oude systeem van den wereldhandel.. Uit het bestaan van 'dezen toestand volgt voor de voed selvoorziening van Europa, volgens dr. Backe, de noodzakelijke eisch om den sedert 1940 ingeslagen weg te blijven volgen. 't: lil De „zwarte" schandvlek Er zijn de laatste dagen fikische straf fen uitgedeeld aan een bepaald soort van lieden, die van de tijdsomstandighe den en de uitwerking daarvan op het gebied der algemeene voedselvoorziening misbruik hebben gemaakt, teneinde zich zelf onrechtmatig te verrijken. Het was hun daarbij' vrijwel onverschillig of 'z'ij het particuliere eigendom aantastten, dan wel zich vergrepen aan het gemeenschap pelijk bezit van geheel ons volk. Voor hen was waar het op aan kwam enkel de vraag hoe Zij in handen konden krij gen hetgeen aan anderen toekwam'.. Oorlogen plegen demoraliseerend te WeTken en het is daarom heilzaam zich z'elf en anderen steeds weer voor te houden, dat zichzelf te beVoórdeelen ten koste van anderen eenvoudig diefstal is. Het dient ons allen duidelijk voor oogen te staan, dat het niet enkel stelen is, zoo men een andermans koe of schaap wederrechtelijk wegneemt en sladht, maar dat men een gelijk vergrijp pleegt zoo men met levensmiddelen knoeit of ge rantsoeneerde artikelen aan de voorra den onttrekt. "Wie echter van de voedselschaarschte, welke tengevolge van den oorlog is ont staan, misbruik maakt om daar zelf be ter van te worden, die plaatst zich bui ten de volksgemeenschap. Hij heeft geen aandacht voor wat er in de wereld om hem heen gebeurt, tenzij1 dan om daar geld aan te verdienen. Hij*1 heeft geen hart voor de moeilijkheden waar wij ons gezamenlijk doorheen moeten worstelen: levensmiddelen zijn voor hem louter winst- objecten. De honger van anderen Zet hij eenvoudig om in luxe en gemak voor zichzelf. Indien men deze dingen Zóó beschouwt geeft het een bevrediging van het rechts gevoel, indien men tot de ontdekking komt. dat het dezen duisteren element ten niet ongestoord goed' blijft gaan, Hun verborgen actie is als het ononder broken bezig Zijh van de paalworm, 'waar door op den duur ook de stevigste stut ten worden aangetast. De voedselbasis van ons volk dient tegen schadelijke be drijvigheid van dezen aard te vvorden beschermd. WANNBEB VEBDUISTEREN Heden verduisteren van 20 n& 30 tot 6 uur 45. D* maan komt op om 7 nar 9 en gaat onder om 21 nar 4. lerste kwartier Dinsdag 7 September. Volle maan Dinsdag 14 September. Laatste kwartier Dinsdag 21 Sept Nieuwe maan Woensdag 29 September. den tijd van twee jaren, met aftrek van den tijd, doorgebracht in voorarrest. Men kon een speld hooren vallen in de zaal, toen deZe eisch was uitgespro- ken.E ven had Heieen zich omgedraaid naar haar man, die in de getuigenbank zat en even hadden hun blikken elkaar ontmoet. Lag er verwijt in haar oogen? In ieder geval kromp Hugo door dien blik ineen. Heieen bleef zichZelf en ant woordde op' de vraag van den rechter,, of zij nog wat te zeggen had, kortweg: Neen. Daarmede Werd ide zitting opge heven. De uitspraak zou over veertien dagen plaats vinden. Twbe weken daarna werd Hieleen ver oordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden, met aftrek van het voor arrest. Daarmede eindigde het dirama van de Lage Welde. Neen, het eindigde niet hiermede. Één maal had Hugo zijn vrouw' nog opge zocht in de gevangenis. Toen hij haar in het bezoekkamertje had zien binnen^ komen, onder geleide van een bewaar ster, gekleed in de sombere donkere ge vangeniskleding, bleek, maar met een glimlach op haar gelaat, had hij haar omhelst en gezegd: „Heieen, dit zal ik nooit vergetenMaar de jonge vroww1 had de situatie terstond beheerscht en kalm gezegd: „Blijf rustig, Huug, het zijn nog maar enkele maanden, dan is Na gedanen arbeid is het zoet rusten. Zeeuwsche meisjesdie.overdag bij het binnen halen van den oogst behulpzaam zijn geweest, zitten 's avonds nog even buiten en benutten den tijd met een breiwerkje (C N.F /Schmimmelpenningh Pax s) UITVAART Mr. H. REYDON Vrijdag is het stoffelijk hulsel van mr. H. Reydon, secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten en gemachtigde van den Leider voor de volksvoorlichting, die op 9 Fe bruari door een sluipmoordenaar onher stelbaar 'werd getroffen, naar'zijn laatste rustplaats uitgeleid. In den namiddag van Donderdag was ten departemente aan de Prinsessegracht te 's-Gravenhage een défilé gehouden voor de ambtenaren en voor belangstel lenden uit de Nationaal-Socia'lLstische Be- Weging in een der zalen, als rouwkamer ingericht. Vrijdagochtend om negen uur ving de afs'cheidsplechtigheid in genoemde depar tementszaal aan, Waarbij, met den Lei der' van het Nederlands'che vol'k, Mus- sert, aanWezig waren de Rijkscommis saris, Rijksminister Seyss-Inquart, de commissarissen-generaal Rauter en Ritter- busc'h, gezant Otto Bene, de _plv. leider van Geelkerken, mevr. .Couzy^letéster - van de N.S.V.O. Jh<r. mr. S. M. S. de Ranitz, Nv'aar- nemend secretaris-generaal van het de partement van volksvoorlichting, hield een korte toespraak, Waarin hij deed uit komen, dat mr. Reydon een trou'wie, stille strijder 'Was, die gekenmerkt werd door zijn bescheidenheid en bekwaamheid. Wij kunnen, zoo eindigde spreker, mr. Reydon niet »beter eeren dan door het volgen van den Weg, dien hij heeft aan gewezen. De Leider, Mussertsprak hierna: Reydons strijd voor het vaderland 19 ten einde. Reydon 'w'ist, dat een moor denaarshand hem kon treffen. Was hij dan roekeloos? Neen, tenzij dan, dat hij de. roekeloosheid der liefde toonde. Zijn liefde voor volk en vaderland over- heerschte en daarvoor gaf hij zich zonder voorbehoud. Zoo Was hij een lichtend voorbeeld voor allen, in het bijzonder voor de jeugd. Want hoewel hij zelf geen kinderen had, streed hij voor de jeugd, dus voor de toekomst. Reydon zoo eindigde spreker gij hebt het grootste offer gebracht, dat een mensch voor zijn vaderland kan brengen. Uit uW trouw zullen wij de alles immers voorbij". Maar dien mid dag iw'as er niet veel meer gesproken tusschen de 'beide echtelieden. Ze had den zw'ijgendi tegenover elkaar gezeten, eikaars handen vasthoudend. Tot het tijd stip van bezoek voorbij Was. Even zwij gend waren ze weer van elkander ge gaan. Beider hart was nog te vol. Maar Hugo voelde, toen hij 's avonds thuiskwam, dat hij zoo niet langer kon blijven 'leven. De wlroeging knaagde aan zijn hart en hij' dacht gek te worden, als hij er niet met anderen over sprak. Dien avond liep hij langen tijd heen en Weer 'in zijn stille woning. Maar óïj kon het er niet uithouden. Het w'as een mistige Novemberavond en hij stapte naar de garage bij de kerk, waar hij eerni 'wagen huurde. Hij moest rijden, rijden, om zijn gedachten te verdrijven. Hij zou een lange crit maken, misschien hielp dat Wat. Slapen kon hij immers toch niet! En dat werd z'n ongel pk. Niet met z'n volle aandacht bij den donkeren, mis- tigen Weg, reed hij te roekeloos over den smallen dijk. Bij den onbew aakten overwCg bemerkte hij niet, dat de D- treiin in volle vaart naderde. Pas toen hij met zijn Wagen midden op de baan reed, zag hij plotseling de beide lichten van de sneltreinmachine vlak voor zich. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1