ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HAAR OFFER Vrijdag 27 Aug. '43 Telefoon no. 32. Dirootenr-Adnünletratenr (AdwtMUeelief) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 HcofdrodaoUnr K 2620 j 00 ITtiMNlfA W TT am 1*itmaa*Laa WJamwvM. J. KOSTEN, ManhniBstr&at, Zlerlkzee ®ro 110137677 100ste Jaarg. No 15327 Uitgave N.V. „Be Ziorikzoosche Nieuwsbode" Bolsjewistische doorbraak pogingen bij Isjoem verijdeld Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Donderdag bekend: Aan het Mioeslxont duren de sterke vijandelijke aanvallen voort- De bolsje wisten leden daar opnieuw zware ver liezen! Een doorbraakpoging der bolsje wisten bij Isjoem werd in een gevecht van man tegen man afgeslagen- De vij- and 'werd op zijn punt van uitval terug- geworpen- In den onmiddellijk hierop volgenden tegenaanval werd terrein ver overd- Ten Westen van Charkov vielen sterke infanterie- en pantserstrijdkrach ten der bolsjewisten over een breed front aam De vijanid werd in een gevecht van. man tegen man afgeslagen en in een tegenaanval naar het Noorden terug geworpen. Gisteren overdag werden 253 bolsjewistische tanks vernietigd- Bij den afweer van vijandelijke lucht- aanvallen op Zuid-Ilaliaansche steden schoten. Buitsclie jagers en luchtdoel.: artillerie der luchtmacht gisteren 9 vij andelijke vliegtuigen, (waaronder verschei dene meermotorige bommenwerpers, neer. In het zeegebied ten Westen van kaap Ortegal werd een vijandelijke torpedo jager door bommen tot zinken gebracht. In luchtgevechten boven den i Atlantischen Oceaan en bij aanvallen op enkele plaat- sein in de bezette gebieden in het Wes ten, verloor de vijanid 8 vliegtuigen5 andere, 'wiaaronider 3 meermotorige bom- i menwerpers, werden, door. bewakings- vaartuigen der marine iin het zeegebied der West-Friesche eilanden neergescho- j ten- lm den afgeloopen macht wierpen j enkele vijandelijke storingsvliegtuigen j hier en daar bommen op het Noondr j Duitsche Rijksgebied, zonder noemens waardige schade aan te richten- In de zware afweerge vechten ten Z-- J westen van Wjasma heeft zich de Wür- tembergsehe-Badensche 260e infanterie-di- ,visie en de Bayerasche-Ost Markische 258e infanteriedivisie bijzonder onderscheiden- Italiaaiwch weermachtsberlch» Poggia opnieuw gebombardeerd Het 1188e communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: f Voor anker liggende schepen in ide havens van Bizerta en Augusta Zijp doel treffend gebombardeerd door Italiaansehe en Duitsche vliegtuigen- De vijand heeft hevige luchtaanvallen ondernomen op de stad Foggia, waar ernstige schade is aangericht. Aanvallen van minder belang zijn uitgevoerd op Crotone en in 'de provincie Avellino. De Engelsch-Ameri- kaansche luchtmacht heeft bij haar opL treden van gisteren 16 to;estellen verlo ren. Onze marinevaartuigen, die dienden voor het escorteeren van konvooien, heb ben 2 (vijandelijke vliegtuigen neergescho ten, die in zee Zijn verdwenen. ROME OPEN STAD De Italiaansehe regeering heeft, ter toepassing van haar formeele en open lijke mededeeling van 14 Augustus j-1-, waarbij Rome tot „open stad" werd verklaard, Iden H- Stoel' en de Zjwit- sersche Regeering verzocht, de regeerin gen van Londen en Washington er van in kennis te fwfillen stellen, dat zij ide M M M M M M OK> W W W W W W W Berusting is de heldennioëd der door het leven overwonnenen. volgende maatregelen en besluiten heeft genomen De verdedigingswerken van de stad Rome zijn buiten gebruik gesteld. Aan de batterijen luchtdoelgeschut is bevel gegeven het vuur niet te openen en aan de jachtvliegtuigen niet boven Rome te vliegen. Men is bezig met de verplaat sing van de Italiaansehe en ide Duitsche bevelvoering der opereerende strijdkrach ten, alsmede van de opereerende troepen zelf, en Iw'ei op zoodanige wijze dat er in de stad slechts een garnizoen zaü overblijven, dat belast is met het hand haven van de openbare orde- Het spoonwegknooppunt Rome zal, voor zoover het de militaire transporten be treft, niet meer (worden gebruikt, moch voor (werkzaamheden der verdeeling van Wagons, noch voor die van laden en lossen, noch voor het stoppen en ver blijf van militaire treinen- Het knooppunt zal aldus in de buurt van Rome Worden teruggebracht tot een eenvoude lijn voor transitoverkeer zonde* meer- Ten slotte is men bezig met het nemen van maat regelen om de militaire inrichtingen en de fabrieken voor Wapenen en munitie naar buiten de stad te verplaatsen- ROOSEVFLT VOOR HET CANADEESCHE PARLEMENT Het DNB meldt uit Stockholm1: President Roosevelt die voor het Ca- nadeesche parlement een rede heeft ge houden, zeide volgens den Britsdhen be richtendienst onder meer dat te Quebec op opbouwende wijze is gesproken over het gemeenschappelijk doel der geallieer den in dezen oorlog. EvenzJoo is op' de 'Conferentie het vaste besluit der geal lieerden, in zoo kort mogelijken tijd de overwinning te bevechten, tot uiting ge komen- Roosevelt uitte voorts den wenséh dat de ,,groote meester der intuïtie. Adolf Hitler, in den geest op de Conferentie, tegenwoordig ware geweest". De president der Ver. Staten beweer de dat de geallieerden dezen oorlog niet gezocht hebben, maar dat hij 'hun is opgedrongen. Die bezetting van Sicilië door Britsehe, Canadeesche en Ameri- kaansche troepen noemde hij: een schit terende overwinning. Voorts zeide hij het te betreuren, te moeten zeggen dat vele Amerikanen en Canadeezen, hoofdzake lijk! om politieke redenen, wenséhen dat de Ameri'kaansche regeering Zich uit den oorlog op den Atlantischen en in de Middellandsche Zee terugtrekt en haar macht gebruikt ohi de Japanners van de Aleoieten weg te drijven. Tenslotte verklaarde hij dat op de Conferentie te Quebec die verstandigste adviseurs hel streven der Ver. Staten op den Atlanti schen Oceaan hebben gesteund, evenals de krachtsinspanning in het Zuidwesten van den Stillen Oceaan. De gevechten in het N.-W©stjen van den Stillen Oceaan noemde hij een betrekkelijk oribelangrj- ken veldtocht ter verdrijving van de Ja panners van Attoe en Kiska. Hij beweer de dat de bezetting dézer beide eilan den ldo,or de Japanners zelf vergemak kelijkt was. x Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, werd in de ochtenduren van Woensdag een Amerikaansche bommenwerper ver pletterd aangetroffen op het eiland Ar- ran, voor de Westkust van Schotland. Men neemt aan dat daarbij de uit 20 personen bestaande bemanning hel leven heeft verloren. 1 Feuilleton 97 door Frank tui Falokonoort Nog steeds sprak Heieen geen woord. Ze was op een stoel neergevallen en snikte opnieuw haar groote verdriet uit. Allerlei denkbeelden raasden door haar hoofd en ze wist niet, wat te zeggen. Alleen dit begreep ze: Haar man wilde haar laten opdraaien voor de misdaad die hij' zooeven had begaan. Was het' noodig, dat zij de schuld ,op zich nam Zou ze hem daarmede redden uit de gevangenis? En zou daarna alles ver geten zijn? Opeens zag ze Hugo weer voor zich staan. Ze hoorde z'n woordenstroom, waarin hij haar opnieuw bezweerde hem te redden, maar de klanken gingen over haar heen, ze luisterde ternauwernood. Ze kreeg haar zelfvertrouwen terug en werd kalmer. Toen zag ze nog eenmaal naar het scheefgezakte lichaam van den, ongelukkigen Thijs. Even rilde ze, maar ze vermande zich, richtte zich op en zei. rustig en met bedaarde stem tot haar man: Waarschuw de politie en den dok ter. Hugo viel voor haar op1 z'n knieën neer. Maar Heieen, luister nu toch eens, als je nog een beetje liefde voor me gevoelt, help me dian uit de gevan genis Zo weerde hem af: Bel de polit-d op en een dokter. Heieen I gilde hij. Was het afkeer, dat haar eensklaps deed terugdeinzen voor haar man, die nog immer geknield voor hem Jag? Was de liefde voor hem, die zoo groot en zoo machtig geweest was, gelijk met den jongen Vermeulen gestorven? Ze wist het niet, maar op dit oogenblik haatte ze hem en toch.... Wees een man en bel de politie op, herhaalde zij. Maak je verder geen zorgen. Ik... Hij sprong overeind. Je doet het, Heieen, je zult me helpen? Hij wilde; haar omhelzen, doch zij weerde hem hard af. Laat dat. Het is nu geen tijd daar voor. Toen de oude veldwachter enkele mi nuten later de kamer binnenstapte en beurtelings naar het lijk van Thijs en naar dè beide menschen zag, draaide hij nadenkend aan zijn snor en vroeg toen: Wie heeft dit gedaan? En in de stille kamer, waarin een on draaglijke spanning heersdhte en Hugo met angst-oogen naar zijn vrouw tag, klonk het toonloos van haar droge lip pen: Ik heb het gedaan. III, Op iden dag van de zitting van het drama in de L^ge Weide, was de trein naar Utrecht vol geweest, met op sen satie beluste bewoners van den Molen polder en de Lage Weide. Drie maan den zat Heleen nu in voorarrest, ver dacht van doodslag. Wordt vervolgd). Bij onze vrijwilligers In een oude kiit wordt radys geteeld, waarmede de kame- raden by het ontbfjjt worden verrast. (SS P.K. Blaurock OH 'Pt) WAARSCHUWING Men boude zich aan de voorschriften hij luchtalarm Bekendmaking van iden wïid- ge- Iwestelijk politiep'resident, voor ide provincies Zuid-Hollanid en Zeeland, te Rotterdam, betreffende het ge drag vain de bevolking tijdens lucht alarm- A Ondanks herhaa)![de 'waarschuwingen van verschillende zijden laa£ het gedrag van de bevolking tijdens luchtalarm nog steeds veel' te (wenschen over- Bij voort during moet worden vastgesteld, dat veilen bij luchtalarm niet op dei voor geschreven (wijze dekking zoeken, idoch in den omtrek van schuilkelders en langs de huizen samengroepen1- Zelfs heeft ziCh het geval voorgedaan idgt'men in grooten getale niet alleen, met volkomen veron achtzaming van alle veiligheidsvoorschrif ten, de schuil'ruimten verliet ten einde getuige te zijn van een luchtgevecht, doch zich zelfs 'begaf naar de plaats (Waar omlaaggesprongen vliegeniers ver moedelijk zouden neerkomen, Waarbij' het tot 'Wanordelijkheden en demonstraties kwam- Voor de ernstige gevolgen, die uit dergelijke gedragingen kunnen voort vloeien, kan niet genoeg 'Iwlorden gewaar schuwd- Niet alleen stellen de betrok kenen zichzelf daarbij aan groote ge varen bloot, doch tevens kan hun han delwijze tot voor ide geheele bevolking ter plaatse geldende drastische maatre gelen 'leiden. Ter beveiliging van het openbare leven en ter bescherming van de bevoilkihg tegen eigen roekeloosheid heb ik de po litie 'in mijn geiwlest, omvattende de pro vincies ZuidrHolland en Zeeland, opge dragen met de meeste gestrengheid' en met gebruikmaking van alle haar ten dienste staande middelen, zoo noodig met 'de vuuxlwa penen, tegen de boven gesignaleerde gedragingen op te treden. In het belang van zichzelf en anderen neme ieder ide voor het geval' van lucht alarm voorgeschreven gedragsregel® in acht en onthoude zich van het te hoop ioopen 'eni demonstraties bij 'het aan houden en (wegvoeren vain parachutisten. Men zij 'gewaarschuwd, Rotterdam, 25 Augustus 1943- De (wind. gewestelijk politiepresident, ide kolonel der staatspolitie, J. J. BOELSTRA. Reizen naar verboden provincies Aanvragen om ontheffing van hef ver bod tot betreden van de vijf Noordelijke en Oostelijke provincies dienen uitslui tend te worden gericht tot den politie officier van den Beauftragte van de pro vincie, waarin de aanvrager woont en niet tot idien van de provincie waarheen, men verzoekt te reizen. Bij deze aanvrage moet men opgeven naam en voornamen, volledig adres, ge boortedatum en nummer persoonsbewijs benevens den duur van het voorgeno men verblijf. Toezicht financiën W.H.N. Bjj een decreet van den Rijkscommvs- sars. tot wijziging en aanvulling van 'zijn decreet, waarbij de stichting „Winter hulp Nederland" werd opgeriCht, wordt het toezicht op het financieel beleid van de stichting thans opgedragen aan de Algemeene Rekenkamer. Tot heden was hiermede belast een financieele commis sie, welker leden door den Rijkscommis saris waren aangewezen. (Verordeningen blad 24 Augustus). Sociale verzekering inwonende kinderen De Staatscourant van 24 dezer bevat een besluit van den secretaris-generaal! van s ociale (zaken v(an| 7 Mei 1943, waar bij, te rekenen van 1 Januari 1943, wij ziging wordt gebracht in de bestaande regeling inzake de sociale verzekering van inwonende kinderen. De verzekeringsplicht is uitgebreid tot alle inwonende bloed- en aanverwanten alsmede tot alle inwonende stief- en pleegkinderen die aan den bedrijfs- of beroepsarbeid plegen deel te nemen, be houdens, dat voor de invaliditeitswet een leeftijdsgrens geldt van 14 jaar en voor de ziektewet en de kinderbijslagwet van 21 jaar. Een overgangsregeling is getroffen in zake het eindigen van loopende parti- culiere verzekeringen. Pakjes voor vrijwilligers Het SS-Ersatzkommando deelt mede: In het belang van een goede en snelle verzending van brieven en pakjes wordt er nogmaals dringend op gewezen, dat de adressen duidelijk leesbaar en met inkt geschreven moeten worden en met het volledige adres van den afzender. Brieven en pakjes moeten geadres seerd worden als volgt: an das SS-Er- satz-kommando, Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Te zenden aan: rang naam.veldpostnummer of adres... Nieuwe burgemeesters De commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie heeft tot burgemeester be noemd: iden hypotheekbewaarder mir. J. Best te Almelo tot burgemeester van Emmert- iden gemeentesecretaris H- van der Wel té Grubbenvorst tot burgemees ter van Oostkapelle; den burgemeester J. H- Schreurs van Grevenbicht, Oblicht en Papenhoven tevens tot burgemeester van Roosteren; den burgemeester J. P. A- de Monyé van Maarn tevens tot bur gemeester van Woudenberg; de heer J. C. H. M. Wl. Sassen te Breda tot bur gemeester van Vegheü; den heer I- G- Timmer te Ten Post tot burgemeester van Bedum; jhr- P- J. W. Coenen van den Oosterhoff tot burgemeester van 0>lSt; den heer R- Brunsveld te Apel doorn tot burgemeester van,1 Barendrec.it den heer H. Homan te Warffum tot burgemeester van Uithiuizermeeden; den heer C. P. Looijenga te Olidenzaal tot burgemeester van Workum; den heer D. ten Have te Zuidbroek tot burgemeester van JZuidibToekiden heer G- H- Trijbels te Kerkrade-Haanrade tot burgemeester van Horn en den heer J. H- H. Hermans te Utrecht tot burgemeester van Wessem Extra rantsoen voor aanstaande-, jonge- en zelfvoedende moeders In den vervolge komen aanstaande moeders in plaats van gedurende |2i0 (weken, gedurende 26 weken vóór den vermoedeltijken datum der bevalling in aanmerking voor extra rantsoenen. Bo vendien ontvangen zij nog extra rant soenen gedurende 6 (wieken na de be valling. Ter verkrijging van deze rant soenen moeten zij, evenals tot dusverre, een attest van den behandelendcn arts of vroedvrouwi overleggen. Moeders, die hun kind' zelf voeden, komen voorts gedurende ten hoogste 33 (weken, beginnende 6 weken na ide be valling en eindigende 39 wieken na die bevalling, in aanmerking vooivextra rant soenen. Zij moeten deze rantsoenen iedere acht Iw'eken opnieuw aanvragen onder overlegging van een attest van den be- handelenden arts of vroedvrouw', waar uit blijkt, dat zij hun kind n,og zelf voeden,. VERSCHILLENDE BERICHTEN Waarschuwing tegen kettingbrieven Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis waarschuwt nogmaals uitdrukkelijk en dringend tegen elke deelneming aan de actie om door middel van ketting brieven broodbonnen in te zamelen voor Ned. krijgsgevangenen, Ned. arbeiders in Duitschland enz. Het staat vast, dat deze actie, buiten voorkennis van het Ned, Roode Kruis ingezet gewetenlooze ele menten gelegenheid biedt op groote schaal bonnen te verduisteren. Een ieder wei- gere dus met beslistheid op eenigerlei wijze daaraan mede te werken. (ANP> Boerderij afgebrard Bij' het electrisch snijden van strooi WANNEER VERDUISTEREN Heden verduisteren van 20 nnr 45 tot 6 nnr 30. De maan komt op om 4 nnr 1 en gaat onder om 19 nnr 46. Nieuwe maan Maandag 80 Augustus, lerate kwartier Dinsdag 7 September. Volle maan Dinsdag 14 September. Laatste kwartier Dinsdag 21 Sept. op de boerderij van den landbouwer B. Stegeman in den Veldhoek te Ruurlo; ontstond brand in het achtergedeelte van de boerderij. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de heele boerderij spoedig in lichterlaaie stond. De brand' weer kon niets uitrichten, omdat er geen water in de buurt was. Alfeen de schuur bij het huis en enkele rogge- en haver bergen bleven behouden. De boerderij was verzekerd. Donderdagavond is afgebrand de boer derij „Bouwlust" aan de Ressenscbestraat te Bemmel (Betuwe), eigendom van en bewoond door den landbouwer D. Teu- nissen. De pas ingereden belangrijke voor raden hooi en koren werden een prooi der vlammen; van de inboedel kon zoo goed als niets worden gered. Ook de landbouwwerktuigen gingen verloren. De brandweer wist een geheel gevulde ko- renscchuur met groote moeite nog te be houden. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Uitkeeriagan bij werkloosheid De centrale persdienst van ^et Nederl'. Arbeidsfront schrijft ons: Nog steeds zijn velen niet op de hoogte van de rege ling, welke het Ned. Arbeidsfront met ingang van 1 Aug. j.l. voor de leden in geval van werkloosheid heeft getrof fen- Werklooze leden ontvangen thans boven de uitkeering krachtens de rijks steunregeling: a. den bijslag van 10 pet. van het gemiddelde vroegere inkomen, dat vóór het intreden van de werkloos heid werd genoten, mits het lid ten minste 52 weken onafgebroken de Ar beidsfront-bijdrage heeft betaald; b. de aanvullende uitkeering tot 70 pCt. van het gemiddelde vroegere inkomen voor gehuwden (60 pet. voor ongehuwden), mits het lid vóór 3 Juli 1943 geduren de ten minste 52 weken onafgebroken) aan de voormalige werkloozenkas van het Ned. Arbeidsfront heeft bijgedragen. Het inkomen wordt in beide gevallen vastgesteld op grond van de gemiddel de contributieklasse, volgens welke het lid gedurende de 26 weken, voorafge gaan aan de werkloosheid, heeft bijge dragen. Dieven in de knel In de omgeving van het Paleis-Raadhuis te Tilburg is een achterbuurt gele gen, de „Koningswei" genaamd, waar se dert menschenheugenis een onguur volkje samenwoont, dat leeft van allerlei on gerechtigheid. Een paar maanden gele den heeft de Duitsche politie er al eens eens een razzia gehouden en toen zijn tal van „schobbejakken", dieven, zwart handelaren en smokkelaars naar Ommen gezonden. En nu werd weer plotseling) het stratencomplex daar afgezet en dron gen enkele tientallen politie-mannen de woningen binnen om er naar duistere creaturen te zoeken. Dertien schavuiten van allerlei slag, vreemdelingen ook, die in beruchte logementjes onderdak had den gevonden, zonder dat ze behoorlijk geregistreerd stonden, werden in den sterken arm genomen en naar veiliger concentratie-oorden op transport gesteld. Het D.N-B- meldt uit Berlijn: In 'den ochtend van 19 Augustus is kolonel-generaal Hans Jeschonek, chef van den generalen staf van de luchtmacht, in het hoofdkwartier van den opper bevelhebber van de luchtmacht, aan een ernstige kwaal overleden. m* Dinsdagnacht vlogen eenige Britsehe storingsvliegtuigen boven het Duitsche Rijksgebied en bevonden zich ook even boven het gebied van de Rijkshoofdstad. Over het uitwerpen van bommen zijh geen berichten ontvangen. Bij onzo vrijwilligers De dankbare be volking biedt de mannen barden met lekkernffen aan. (SS P.K. No nnen- macher O-H P

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1