ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 26 Aug. '43 Telefoon no. 32 Direoteur-Admlnlstoatew (Advertwtleehef) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hcofdrodaotenr K 2680 A. J. DE LOOZE, Zienkzee M „..J,L. v.^„ M. J. KOSTEN. Manhuieatmt, Zierikzee «ro no. 137677 1 OOste Jaarg No 15326 Uitgave N.V. „De Zlerlkzoaeche Nienwsbode" Afweerslag in het Ooiten duurt onverminderd voort Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Woensdag het volgende mede: De groote afweerslag in het Oosten duurt met onverminderde hevigheid voort. Waar de bolsjewisten met sterke infan terie- en pantserstrijdkrachten onze stel lingen aan de Mioes tot het gebied van Isjoem, Charkov en ten Zuiden van Tjes- dra aanvielen, bleven zij met 'Zware ver liezen liggen. Alleen in den sector van een legercorps werden gisteren 116 pant serwagens stukgeschoten. De luchtmacht steunde met sterke formaties gevechts vliegtuigen en vliegende artillerie de he vige gevechten en sloeg gereedstaande tank- en infanterieformaües uiteen. Benevens werden belangrijke aanvoer- verbincimgen van den vijand en teoepen- kampen gebombardeerd. Gisteren over dag verloren de bolsjewisten 268 tanks en 95 slagvliegtuigen, voor het meeren- deel slagvliegtuigen. De obergefreiter Typlz van een afdeeling pantserjagers schoot op 29 Augustus tij;dens de gevech ten ten Zuiden van Wjasma binnen 80 minuten van 82 aanvallende bolsjew's- tische tanks er 11 stuk. Voor de Oost kust van Sicilië plaatsten snelle Duit- sche gevechtsvliegtuigen bij een aanval ovedrag treffers van zwaar kaliber op een vijandelijk transportschip van mid delbare grootte. Boven de bezette gebie den in het Westen schoten Duitsche ja gers gisteren twee zware Amerikaansche bommenwerpers neer. Enkele lichte v\ andelijke bommenwerpers ondernamen in den afgeloopen nacht storingsvluchten bo ven het Noord-Duitsche gebied. Door het lukraak neerwerpen van bommen ont stond geringe schade aan gebouwen. Hoe Charkov werd ontruimd Een door het D-N-B. ontvangen ver slag van een Duitschen oorlogscorres pondent geeft een beschrijving van Je wijze, waarop de aftrekkende Duiitsche troepen te Charkov stelselmatig belang rijke objecten en inrichtingen door ex plosies voor de Sowjets;onbruikbaar heb ben gemaakt. Een doode stad, dat was onze indruk van Charkov, toen wij door het puiiwel'd van deze plaats reden. Voor de poorten lagen onze troepen, die in de hevigste gevechten den vijandelijken mass's ver bitterden tegenstand boden- Tijldig en in volkomen orde waren de groote trans porttreinen weggegaan, die have en goed van de burgerbevolking naar het achterwaarts gelegen gebied brachten. Vele duizenden burgers verschenen bp de Duitsche bureaux en smeekten met de Duitschers te mogen wegtrekken, om niet aan de Sowj ets te worden uit geleverd. Grootmoedig werden al deze wenschen vervuld. Volgens de plannen werden alle inrichtingen in veiligheid gebracht die den Duitschen troepen van nut geweest waren. Pioniers en speciale troepen maakten tegelijkertijd alle van tactisch belang zijnde objecten, voorts de ravitailleerinigsinrichtingen en be drijven, gereed om te worden opgebla zen. Bruggen, spoorwegcomplexen, alle eenigszins nog bruikbare inrichtingen der vliegvelden werden zoodanig voorbereid om te worden verwoest, dat een druk op een knop voldoende was, om op het bevolen tijdstip alle voor den vijand nog bruikbare objecten in de lucht te laten springen. Huug schudde langzaam het hoofd. Hier baat geen hulp meer, zei hij langzaam. Hij is dood, Heieen, hij zal je niet meer lastig vallen', nooit meer. Maar ik heb mijn geluk ook doodgesla gen. Ik heb een mensch gedood, dat beteekent voor mij het einde van mijn carrière, dat beteekent voor mij de ge vangenis. Heieen, yrouwtje, waarom heb je hem binnengelaten Hij maakte langzaam haar handen, die nog steeds om zijn hals lagen, los en wilde de kamer verlaten. Onmiddellijk was ze weer bij hem en greep hem bij zen jas vast. —Wat ga je doen? Waar wil je heen? vroeg ze heesch met ver trokken gezicht. Kalm keek hij haar aan en dacht na, Toen pakte hij haar beet bij de schou ders, zoo heftig, dat ze bijna een gil van pijn gaf. Luister eens, Heieen', fluisterde hij gejaagd, jij moet me red den, jij kunt me redden uit deze ver schrikkelijke situatie. Ja, jij kunt het en je moet het doen. Mijn positie hier staat op het spel. Als het uitkomt, dat ik hem doodgeslagen heb, dan ga ik misschien voor vele jaren de gevangenis in en dan ben jk geschandvlekt. Het mag niet uitkomen, dat ik het gedaan! heb! Verschrikt keek de vrouw1 hem aan. Wat wilde hij Tegen het einde der week ging men tot het opblazen over, nadat tevoren allies wat nog eenigszins bruikbaar was in veiligheid was gebracht. Op de vlieg velden werden d'e startbanen door ex plosies diep omgewoeld en gingen de gebouwen en hangars in vlammen op. Zij zijn daarmede niet alleen volkomen onbruikbaar geworden,x maar het is zelfs uitgesloten, dat afzonderlijke deelen nog weer gebruikt kunnen worden. Maandag ochtend in de vroegte gingen na het stelselmatig vertrek van de laatste een heden alle bruggen en overgangen de lucht in. Boven de stad hangen enorme rookkolommen. Overal laaien de vlam men op. Om *5.35 uur hebben de laatste verkenningstroepen en „sprengkomman- do's" zich uit het gebied van de doode stad teruggetrokken. Aarzelend volgt de vijand naar een waardelooze puinhoop," naar een wirwlar van brandende huizen, waarvan de muren krakend ineenstorten. Italiaansch weermachtsberlcht Konvooi aangevallen Het 1186e communiqué van het Ital. opperbevel luidt: Een vijandelijk convooi, dat beschermd werd door een sterk escorte van marine vaartuigen en vliegtuigen, is in het cen trale bekken van de Middellandsche Zee aangevallen door onze vliegtuigen, die een grooten torpedojager in brand scho ten en twee vrachtschepen troffen met een totalen inhoud van 15.000 ton. Deze vaartuigen werden ernstig beschadigd. Vijandelijke vliegtuigen hebben gisteren aanvallen ondernomen in de omgeving van Napéls en Salerno^ Mutaties in Duitiche regeering Prick opvolger van von Neuratk De Führer heeft den Rijksprotector in Bohemen en Moravië, Baron von Neu- rath, op zijn verzoek vain deze functie ontheven. Tot Rijksprotector in Bohemen en Moravië heeft de Führer iden Rijks minister van Binneuiiandsche Zaken, Dr. Frick, benoemd en hem ontheven van de funictiies van Rijks- en Pruisisch mi nister van Binnenlandsche Zaken, als mede van die van algemeen gevolmach tigde voor het Rijksbestuur. Baron von Neurath <en Dr. Frick blijven Rijksmi nister. De Führer heeft den leidenden staats secretaris van het Rijksministerie van BinnienlandSche Zaken, Hans Pfunidtner, op zijn verzoek op wachtgeld gesteld- Tot Rijks- en Pruisisch minister va.i Binnenlandsche Zaken, alsmede tot alge- geen gevolmachtigde voor het Rijksbe stuur heeft de Führer den Reichsführer SS en 'dief der Duitsche politie, Heinj- rich Himmler, benoemd. De Rijksarbeidsdienst ressorteert niet langer onder den Rijksminister van Bin nenlandsche Zaken. De Reichsarbeitsführer staat als chef van een .opperste Rijks orgaan onmiddellijk ondier den Führer. Den Reichsarbeitsführer Hierl heeft de Führer titel, rang en bevoegdheden van Rijksminister verleend. De benoeming van den nieuwen Rijks- protector heeft tot gevolg, dat de aan den SS-Oberstgruppenführer en Genera 1- oberst der Polizei, Dalüge, verstrekte op dracht, de zaken van dien Rijksprotector als plaatsvervanger te leiden, is ge ëindigd. Den staatssecretaris bij den Rijkspro- Hij heeft jou meer dan eens lastig gevallen. Dat weet iedereen in den Mo lenpolder en ik kan immers getuigen, dat ik jou eens uit zijn handen heb gered. Hij is hier vanavond gekomen met de wetenschap, dat ik niet thuis was. Het is zijn ien ons ongeluk geworden, dat ik vanavond onderweg pech kreeg met m'n fiets. En daarvan moeten we nu profi- teeren. Hij heeft jou vanavond lastig ge vallen Hij mij lastig gevallen? vroeg Heieen verwonderd. Hij heeft me geeneens aangeraakt Laat me uitspreken. We doen voor komen, alsof hij je vanavond, toen ik weg was, heeft lastig gevallen. Jij hebt toen, om jezelf te verdedigen Met uitpuilende oogen zag Heieen haar man aan. Toen hij de laatste woorden sprak, deed ze een paar passen achter uit en strekte haar handen als wilde ze zich verweren, van zich af: Nee! riep ze uit Neen, dat kan niet. Dat zul je toch niet van me willen? Hugo kwam weer naar haar toe. - Luister toch, fluisterde hïj' heesch, je moet me redden. Jij alleen kunt het, je hebt me geheel in je macht. Wanneer jij zegt. dat je hem uit zelfverdediging hebt neergeslagen, dan zul je niet ge straft worden of misschien heel licht en dan zal spoedig alles vergeten zijn. Ik kan mijn werk houden en niem'and zal mij er leelijk om aankijken. Over een jaar zal alles vergeten zJijii en dan kén nen we opnieuw probeeren wat van ons leven te maken. Maar als ik moet be leven te maken. Maar als ik moet bekennen, dat ik hem'doodgeslagen heb, dan zal ik wellicht voor vele jaren de gevan genis inmoeten en wat moet er dant WANNEER VERDUISTEREN? Heden verduisteren ran 20 nnr 45 tot 6 nor 30. De maan komt op om 3 nur 7 en gaat onder om 19 uur 11. Nieuwe maan Maandag 30 Augustus, lerste kwartier Dinsdag 7 September. Volle maan Dinsdag 14 September. Laatste kwartier Dinsdag 21 Sopt. Het kasteel „De Voorst" te Zutphen is geheel door brand vei'woest De brand weer tijdens het blusschingswerk. CN.F./W.P Zeylemaker Pax s der de normale loonregeling en worden door den 'boer verzekerd. Als de om standigheden dat vereischen ontvangen zïj bij het rooien van aardappelen waar het hier voornamelijk om gaat klompen welke hun eigendom blijven. tector InBohemen en Moravië, Kaïrl Hermann Frank, heeft d'e Führer be noemd tot staatsminister en hem in rang met de Rijksministers gelijkgesteld'. De Führer heeft ideal Rijksminister ba ron von Neurath en dr. Frick, den SS- Oberstgruppenführer én Generaloberst der Polizei Dalüge, alsmede den staats secretaris Pfundtner, in een persoonlijk schrijven zijn dank betuigd voor de groote diensten aan het Duitsche volk bewezen- Conferentie te Quebec is geëindigd Formeels verklaring van Churchill en Roosevelt Naar het D.N-B- uit Stockholm ver neemt publiceert dé Britsche berichten dienst een formeele verklaring, die Chur chill en Roosevelt'Dinsdag in Quebec hebben uitgegeven: Het communiqué stelt in het licht dat een volkomen gemeenschappelijkheid van doel en eenheid in de oorlogvoering be houden moeten blijven. Voorts wordt in de verklaring gezegd, dat in de toekomst waarschijnlijk met vrij korte tussehen- poozen conferenties tusschen Roosevelt en Churchill gehouden zullen worden. Br woirdt op gewezen, dat de militaire be sprekingen van de drie stafchefs der ge allieerde strijdkrachten in den grootsten omvang betrekking hebben gehad op den oorlog tegen Japan en een doeltreffende •hulp voor Tsjoengking-China. De verte genwoordiger van Tsjiang-Kai-sjek, d minister van buitenl-andsehe zaken 'Soeng, is bij deze besprekingen tegenwoordig geweest. Op alle gebieden hébben Roo sevelt en Churchill de aanbevelingen der geallieerde stafchefs go&dlgekeurd. Verder woirdt in het communiqué ver klaard, dat ook een overeenkomst tot stand is gekomen ten aanzien van de politieke problemen. Er werd besloten, afgescheiden van eenigerlei dTiemogend- hedenconferentie, waartoe wellicht met de Sow jetunie een overeenkomst bereikt zou kunnen worden, een tweede confe rentie voor het eind van het jaar tus-. schen de Britsche en Amerikaansche be voegde instanties te houden. Een vol ledig rapport omtrent de besluiten, voor M M M M «w» M Een \ëdel kardKter lijdt onder de on. deuc/d van anderen. van jou terechtkomenDaarom moet jij' me redden. Heleèn, denk aan ons geluk, dat zoo mooi was. Dat kan weer terug komen. Als deze geschiedenis achter den rug is, dan zetten we een streep onder het verleden en dan kunnen we opnieuw: weer gelukkig worden. Toe Heieen, zeg, dat je me redden, m!e helpen wilt, je mag het niet weigeren. Je hebt me toch lief? Ze, dat je m'e lief hebt. en dat je het Zult doen. Jou Zullen 'Ze niet in de gevangenis Verschrikt had Heleen naar z'n woor denvloed. geluisterd en nu pas drong, geheel tot haar 'door, wat hij' van haar wilde. Zij moest de schuld op zich ne men- Zij moest zeggen, dat zij den jongen Vermeulen gedood had, opdat haar man uit de gevangenis Zou kunnen blijven. Maar dan zou ztij er Zelf misschien in komen, Hugo scheen haar gedachten te raden, Ze zullen je mogelijk enkele weken vasthouden in voorarrest, maar als je op de rechtszitting Zegt, dat je je tegen hem verweerde, omdat hij je wilde aan randen, dan word je zeker vrijgespro ken of je krij'gt een heele lichte straf. En dan is alles spoedig weer vergeten. Niemand zal je er leelij'k om aankijken, als je vertelt, dat je je tegen een vreem den man hebt wlilen verweren, willen verdedigen. Maar als ik moet bekennen, dat ik het gedaan heb, dan 'zal ik voor langen tijd de gevangenis inmoeten. En wat dan? Dan is ons geluk aan scher ven en zullen 'ze mij altijd met den vinger nawijzen en ook jou, Want dan zullen ze zeggen: Haar man zit in de gevangenis. i (Wordt vervolgd). zoover die den oorlog tegen Duitschland j en Italië raken, zal de Sowjet-regeering j toegezonden warden. 1 Ten slotte wordt in het communiqué gezegd, idat men tijdens de conferentie ook aan het probleem der betrekkingen j met het Fransche comité te Algiers bij- j zondere aandacht heeft geschonken. Er verluidt dat in dlit verband in de tweede j helft van deze week een verklaring zal worden afgelegd door een aantal' ge allieerde regeeringen. Canada's rol steeds belangrijker Churchill's onderhandelingen aan de overzijde van den Oceaan, welke begon nen met besprekingen met de Canadée- sche autoriteiten, hebben de aandacht ge- vistigd op de steeds belangrijker plaats, welke Canada in het kamp der geallieer de mogendheden is gaan innemen. Men zal zich herinneren, hoe Cq>nada reeds vroeger als volwaardige partner naast Engeland en de Ver. Staten werd inge schakeld' bij de bescherming der eon- voioien, die den Atlantisehen Oceaan over steken, hoewel het vóór den oorlog slechts een zeer bescheiden marine had. In Iden oorlog is er echter veel veranderd en juist de bewapening heeft tot een on gewoon snelle eCenomische ontwikkeling geleid. Reeds in den vorigen oorlog le verde het groote hoeveelheden munitie, d'oeh in dezen oorlog produceert het ook handvuurwapenen, giestihiut, vechtwagens, vliegtuigen en schepen. Naar schatting bouwen de Canadeesehe werven pp' het o,ogenblik al evenveel koopvaardijschepen als de Engelsche. Ook andere industrieën zijn sterk uitgebreid'. Door de toenemen de industrialisatie is 'er een duidelijke) trek naar de stad, al Zij'n ook tal van 'bedrijven naar het platteland overge bracht. In verband met de ligging van het toenemend aantal centrales, waar met behulp van waterkracht, electr. stroom wordt opgewekt, zijn de industrieele be drijven sterk verspreid. Wat den mijn bouw betreft levert Canada volgens een recente publicatie van het ministerie van munitie van het geheele verbruik der geallieerden 95 pet. van het nikkel, 20 pot. van het zink, 12.5 pet. van het koper, 15 pot. van het lood, 20 pet. van het kwikzilver, 40 pet. van het alu- iminium en 58 pet. van het asbest. De tewerkstelling van scholieren Zooals gemeld heeft de secretaris-ge neraal van opvoeding, wetenschap enkül- tuurbescherming ten behoeve van de ocgstvoorziening' ten departemente inge steld het bureau Jeugdhulp in oorlogstijd.. De directeur, de heer P. Pétillon, heeft het ANP het ieén en ander medegedeeld over de taak van dit bureau. Deze is, in gevallen waarin bepaalde werkzaam heden, welke van eminent belang Zijh, niet uitgevoerd1 zou kunnen worden, de schooljeugd tijdelijk te werk te stellen. iHet gaat hier dus niet om werkzaamhe den van permanenten aard en het Zullen er altijd zijn, welke door de jeugd kun nen worden verricht op zoodanige wijze dat het normale leven niet wordt on derbroken. Het werk zal altijd'in de na bijheid der plaats van inwoning moeten worden verricht en de kinderen zullen 's avonds steeds weer bijtijds thuis kun nen Zijn- In de eerste plaats zal in sommige streken een beroep moeten worden ge daan op de leerlingen van de hoogste! klassen der lagere scholen in de kleine gemeenten voor zoover dezen althans niet reeds uit eigen initiatief ter plaatse behulpzaam Zijn. Voorts kunnen worden opgeroepen leerlingen van ambachtsscho len, hoogere burgerscholen, gymnasia en lycea en ook leerlingen van huishoud scholen, indien deze' laatsten daar Zelf prijs op stellen. De scholieren, die onder de auspiciën van het bureau meewerken, zullen onder toezicht moeten staan en hun belangen dienen te worden behartigd. Het hoofd) der school wijst daarom een leerkracht aan die speciaal met die taak wordt be last daarbij een groote vrijheid van han delen krijgt en door het bureau wordt gehonoreerd. De leerlingen werken on- Nederlandsche vrijwilligers bij 'de Duitsche marine. De muts past uxutékend. De Gruppenführer overtuigt ztch bfj} teder afzonderlek of de uniform onberüpelyk zit Alt ze voor het eertt in blauw" zynf kunnen de jongens nauwelflkt het oogenblik afwachten, waarop zy met hun nieuwe uniform in de ttad kunnen gaan wandelen. (PK. Andres/R P s) Noderl Vrijwilliger onderscheiden De Leider heeft op' het hoofdkwartier der NSB den Ned. vrijwilliger uit de divisie Viking, H. van Exel, ontvangen. Van Exel is namelijk kort geleden on derscheiden met de Nahkampfspange m ziilver. Van Exel is pas 25 jaar oud) en in den strijd bevorderd tot onder officier. Hij was de tweede Nederlan der, die onderscheiden werd met het IJzeren Kruis tweede klasse en is thans ook drager van het IJzeren Kruis eerste klasse, tevens van het Infanteriesturm- abzeichen, het Verwundete-Abzeichen en de Nahkampfspange in zilver. Mussert wenschte den jongen Nederlander geluk' met zijn onderscheidingen en dankte hem1 voor hetgeen hij voor het Nederlandsche volk had gedaan. Vervolgens speldde de Leider hem het eere-draagteeken „Strijd en Offer" op de borst. (De Nahkampfspange kan wordenuit gereikt in ib'roins, zilver en goud, resp. wanneer men 15, 30 en 50 dagen in handgemeen met den vijand is geweest en, zooals de formule luidt, al die keeren het 'wit van 'svijands oog heeft gezien). Ned. belastingen in 1^40 Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft wederom een overzicht gegeven over de belastingen in 1900—1940 met vele en tot in bijzonderheden afdalende, cijfers der verschillende bronnen en op brengsten der lasten. Het blijkt, dat terwijl het vorige jaar volgens voorlioopige cijfers de ontvang sten uit hoofde van belastingen op to taal f 630.33 mill, werden begroot, de opbrengst in werkelijkheid f 682.99 mill, (v.j. 644.91 mill, heeft bedragen. Per hoofd der bevolking is de belastingdruk van f73.44 tot f76.93 gestegen. Bij onze vrijwilligers. Onee jongme heb- ben groote verdier.tte bff het opsporen van storingen veldtelefoon en Ulegraaf. (SS P.K. Fntsch O-H P

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1