ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag 25 Aug. '43 Telefoon no. 32 Dlrectenr-Admlnlstratenr (Adwtèntleclief) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 HcofdrodaoUur K 2820 A. J. DE L00ZE, Zlerikzee M, j. KOSTEN, Manhuisatriat, Zierlkzee «ro no. 137677 100ste Jaarg. No 15325 Uitgave N.V. „De Sierikzeeeche Nieuwsbode" Na den strijd op Sicilië Actie tegen den Balken Nu de strijd op Sicilië is geëindigd1, luidt de groote vraag: ,,Wat nu?" Men zoekt naar eën antwoord op de vraag, welke uiteindelijke 'bedoelingen bij de invasie van Sicilië feitelijk zijn nage- 'slreefd. Het schijnt, dat de Engelsche, en de Amerikaansche persorganen in dit verband opnieuw van de mogelijkheid hebben gewaagd van een actie tegen den Balkan. Van Duitsche zijde althans wor den nu |c«p grond daarvan de proble men van een onderneming tegen het ge noemde gebied aan een nader onderzoek onderworpen. Men verheelt daarbij niet, dat de ver overing van Sicilië een stap beteekent op "den weg niet alleen naar het Ita- liaansche vasteland, doch ook naar den Balkan en dat de machtsmiddelen waar over de geallieerden in het gebied van de MiddeUandsche Zee beschikken, ten minste voorshands voldoende zijn om ver dere stappen te wagen, meldt de Corr. van de N.R.Ct. te Berlijn. i Ten aanzien van de mogelijkheden van een operatie tegen den Balkan wordt in het midden gebracht, dat de tegenstan der allereerst de noodzakelijke voorwaar den daarvoor zou moeten scheppen. Deze voorwaarden zijn voor een aanval van het Zuiden uit de w-ederbezetting van Kreta en van een deel van de eilanden in de A-egeische zee, voor een aanval van het Westen uit .'de onderwerping van een gedeelte van Italië. De uitvoering van deze beide onder nemingen acht men moeilijk en natuur lijk met tijd en het brengen van aan zienlijke offers verbonden. Aangenomen echter dat de geallieerden er in zouden slagen acties van dien aard met succes te volbrengen, dan zou de verdere ont wikkeling de oplossing eischen van nog grootere problemen, van welke er eenige in het licht worden gesteld. Zoo bijvoorbeeld worden- de bases en havens van waaruit een invasie uit Zui- delijke richting moet worden onderno men, ongunstiger genoemd dan die, welke bij de onderneming tegen Sicilië ten dienste stonden (Tunesië en Malta). Wat betreft de waardeering van de kansen van een eventueele herovering van Kreta gaat men van het standpunt uit, dat Kreta buiten bet bereik van jachtvliegtui- 1 gen ligt. zoodat landingsoperaties slechts door jagers, die vliegtuigdragers als steunpunt hebben, kunnen worden onder steund, m.a.w. dus in beperkten omvang zouden kunnen optreden. Verbitterde gevechten aan den Mioes Berlijn opnieuw aangevallen Het opperbevel der Duitsche weer- i macht deelde Dinsdag het volgende mede: Aan het Mioesfront duren de verbit terde gevechten voort. In een eigen, met steun van tanks gevoerden, tegenaanval, werd, in weerwil van taai vijandelijk verzet, verloren terrein herwonnen'. Bij Isjoem vielen de bolsjewisten met krach tige pantserstrijdkrachten in den middag opnieuw aan. In zware gevechten - Wer den kleine bressen gesloten en 133 tanks v£> OÖ Q I De smart is een oefenschool van hét gemoedsleven. 95 door Frank van Falokenoort Hij was, met de sleutel in zijn hand, de keuken ingeloopen en aan de deur, die toegang gaf naar de kamer had hij tot zijn groote ergernis en woede- bemerkt. dat het Thijs was, die in zijn huis met zijn vrouw zat te praten. Wat een brutaliteit! Maar zijn woede werd nog grooter, toen hij de laatste woor den van" den jongen Vermeulen had ver staan: ...pak hem eens goed aan, ga een poosje bij hem vandaan en je zult eens zien, hoe spoedig alles weer in orde is. Wanneer je hulp noodig' hebt bij een en ander, kun je op mij| rekenen. Ik zou je wel ergens in de buurt van Gouda aan een kamer kun nen helpen Even —was Hugo nog besluiteloos in het keukentje blijven staan, toen had hij! met een forsche greep de deur geopend! en dreigend was hij naar binnengestapt. Heieen gaf een gil: Huug! schreeuw de ze. Thijs schrok, toen hij' het drei gende, niets goeds voorspellende gezicht van Kastelein zag, hij wilde overeind) komen, maar m©t een sprong was Hugo, bij hem. Ploert! brulde hij, razend van woede en voor iemand goed en wel wist wat er gebeurde, liet Hugo met een vreesRijken slag de Zware sleutel' neerkomen op het hoofd van den jongen boerenknecht, Deze probeerde de slag stuk geschoten. In het gebied van Cbar ic o v sloegen Duitsche troepen ten Zui den van de stad den vijand in tegenp aanvallen terug. Ton Westen'van de stad werden nieuwe aanvallen der bolsje wisten afgeslagen. In het gebied Noord westelijk van Charkov werden de sedert enkele dagen omsingelde vijande^jke ge vechtsgroep definitief vernietigd, waarbij 1791 gevangenen werden igemaakt. 299 tanks, 248 stukken geschut, 100 mitrail leurs, 160 auto's en ander oorlogstuig werden vernield of buit gemaakt. Ten Westen van Wjasma probeerden de bolsjewisten, met sterke door tanks en slagvliegtuigen gesteunde strijdkrachten, ons front te doorbreken. Alle aanvallen werden met zware verliezen voor den vijand -afgeslagen. De luchtmacht bracht den vijand aan de Mioes, den Donets en in het gebied ten Westen van Charkov zware verliezen aan menschen esn zware wapens toe. In den centralen sector van het Ooste lijke front werd -een vijandelijke stelling met 25 stukken salvogeschut door duik bommenwerpers totaal vernield. Gisteren overdag werden aan het Oostelijk front 198 tanks vernietigd en 85 vliegtuigen in luchtgevechten neergeschoten. Aan 't front in Lapland heeft de 6e bergdivisie, onder bevel van luitenant-generaal Kra- kau, door formaties van de luchtmacht, onder bevel van kolonel Stumpff, doel treffend gesteund, zich bij de bestor ming van een heuvelrug -en bij den af weer van de daarop gevolgde weken lange tegenaanvallen van superieure vij andelijke strijdkrachten, bijzonder onder scheiden. De bolsjewisten verloren al'leen op deze plaats meer dan 1000 dooiden; •50 zwaar versterkte vijandelijke kaze matten werden veroverd. Het havengebied van Palermo werd in den nacht van 22 op 23 Augustus -door een- zw-are formatie Duitsche ge vechtsvliegtuigen aangevallen. Twee oor logsschepen, alsmede twee vrachtsche pen, met een gezamerilijken inhoud van 9000 brt., werden vernietigd. 'Negen koop vaardijschepen met een totalen inhoud van 46000 brt. en een kruiser werden -deels zwaar beschadigd. In de haven installaties ontstonden uitgestrekte bran den: Boven den Atlantischen Oceaan en de bezette gebieden in het Westen ver loor de vijand gisteren 4 vliegtuigen. Sterke formaties BritsChe bommenwer pers vielen in den afgeloopen macht de Duitsche hoofdstad- aan. De nieuw ge organiseerde luchtverdediging verhinder de iden geconcentreerden aanval ,op idle stad en schoot, volgens Üe "totdusver ont vangen rapporten, 60 meermotorige bom menwerpers neer. Door he.t neerwerpen van brisant- en brandbommen ontstonden in woonwijken, alsmede aan openbare gebouwen en ziekenhuizen vernielingen- De bevolking leed verliezen. Snelle Duit- sChe gevechtsvliegtuigen vielen in den nacht van 23 op 24 Augustus militaire doelen in Zuidoost Engeland met bom men van -elk kaliber aan. Italiaansch weermacht,berlchl Luchtaanval op de haven van Palermo Het 1186e Communiqué van het Ita- liaansohe opperbevel luiidt: Duitsche bommenwerpers hebben sche pen aangevallen die voor anker lagen in de haven van Palermo, Waarbij 11 koopvaardijschepen en 3 oorlogsbodems werden getroffen. Twee vrachtbooten, te ontwijken, door opzij' te buigen, maar zwaar kwam het ijzeren vocrwerp ineer op zijn linkerslaap. Met een snorkend- geluid zakte Thijs terug in ziij'n stoel, achterover, zonder nog één woord te izeggen. Uit een breede wond tusschen- oog en oor begon het bloed- te vloeien. Zijn hand, die hij1 opgeheven had om den slag te weren, zakte langzaam om laag, tot ze het tafelblad had bereikt; daarop bleef ze, met gestrekte vingers rusten. Het lichaam zakte schleef, de mond ging half open.... het leven was uit den jongeman ontvloden. Verbijsterd, meteen ontnuchterd, stond Hugo te kijken naar het bloedende hoofd. Een ontzetting kwam over hem, de sleu tel viel uit zijn hand met een doffe klap op het vloerkleed. Zoo stonden beiden, man en vrouw, bijna een minuut te kij ken naar het leVenlooZe lichaam van 'den jongen Vermeulen- Heieen was de eerste, die haar spraakvermogen terugkreeg. Met een kreet van afschuw liep ze een paar passen achteruit: Huug, jongen, wat heb je nu gedaan? Wezenloos stond haar man daar, nog maar te kijken naar dat akelige, starre gezicht waaruit gestadig h-et bloed vloei de en druppelde op de stoelleuning, op de vloer. Toen barstte Heieen in een zenuwachtig snikken uit. De spanning brak en ,ook Hugo kwam geheel tot zidh- zelve. Ik heb hem gedood, fluister de hij, ik heb hem gedood. Na enkele oogenblikken stond Heieen op en liep naar haar man. Ze legde haar armen om hem heen en snikte. Huug, jongen, wal heb je nu gedaan. Haal gauw een dokter, misschien is W nog niet dood. Misschien I i (Wordt vervolgd). met een gezamCnlijken inhoud Van 9000 brt. -en 2 torpedojagers moeten als ver loren worden beschouwd. Carbonia en plaatsen in de buitenwijken van Napels, alsmede Bari zijn aangevallen. Drie ma- i chines zijn door Duitsche jagers neerge- j haald in het gebied van Napels en twee vielen brandend neer nabij Santo An- tioco (Cagliari), getroffen door het af- weervuur. In de omgeving van Crotone heeft men de overblijfselen gevonden van 7 vliegtuigen, die vernietigd zijn door de luchtdoelbatterijen tijdens de actie in den nacht van 20 dezer, waarvan mel ding gemaakt is in het weermach'tsbe- richt 1182. Berg opgeblazen tor belemmering van den vijand De ontruiming van Sicilië door de Duit sche troepen was niet alleen mogelijk, doordat men een zeer krachtige verde diging tegen geallieerde luchtaanvallen had opgebouwd, doch ook doordat men zich in het bijzonder in de laatste da gen 'de landstrijdkrachten van den vij and van het lijf wist te houden. Uit thans binnenkomende berichten blijkt, dat dit voor een zeer belangrijk deel het werk van de pioniers was. Overal rond om het Etna-massief lejgden zij b.v. mij nen en vernielden bruggen en wegen; zelfs moeilijk begaanbare paden ontsnap ten daarbij niet aan hun aandacht. Overal waar Duitsche troepen hun stel lingen verlieten om op nieuwe linies terug te trekken vlogen bruggen, spoor staven en reusachtige steenmassa's in de lucht. Als bij'zondere "prestatie wordt in dit verband een vernieling genoemd, die den D-ui-tsChen troep-en -een voorsprong van ten minste 24 uur gaf. In den ker gelvormigen berg, die het landschap bij' Taormina zij'n -karakteristiek voorkomen geeft, werden van' alle kanten gangen gemaakt, hetgeen met een lawaai ge paard ging alsof duizenden cyclopen op op den berg hamerden. De geallieerde 'luchtmacht trachtte het werk te versto ren, doch met haar bommen slaagde zij er niet in den weg over den berg te ver sperren- Toen tenslotte de. Duitsche troe pen tot achter Taormina waren terug getrokken, werden de springladingen in de gangen tot ontploffing gebracht en niet een donderend lawaai stortte de berg ineen. Waar eerst de kustweg met véle krookelslangs - den berg omhoog liep, was niets anders meer te 'zien dan ■een met een -dikke puinlaag bedekte hel ling, en vóórdat de Engelsche troepen! met landingsbooten en kleine transport vaartuigen om dit obstakel heen konden komen, was de Duitsche voorsprong ver zekerd. Gletscherramp in Zwitserland I Dorp overstroomd i Geweldige watermassa's, die aan den voet van den Pent Blanche (Kantoin Waadt) opgestuwd waren, zïjïi Zondag door het gletcherijs gebroken en stort ten in het dal. De Borgne 'zwol sterk en trad buiten haar oevers, waarbij reus achtige hoeveelheden puin, boomstron ken en alle mogelijke ander materiaal' meegesleurd werd. Het idorp Les Hau dères bij' Evolène werd overstroomd. De brug, die Les Haudères met den Arolla- straatweg verbindt, alsmede een zagerij, een molen en een bakkerij' en vier ga rages werden weggevaagd. Een tweede brug tusschen Les Haudères en den Arol- laweg, alsmede de brug van Evolèmei werden ernstig bedreigd. De boomgaar den en tuinderijen staan onder water,. Het is op het pi ogenblik onmogelijk de aangerichte schade te overzien. In den nacht van Zondag op Maandag, toen de situatie wat beter werd, brak een ander gletchermeer door het ij's. Er werden troepen gerequ-ireerd die met schijnwer pers uitgerust de watermassa's bestre den. Voorts wordt gemeld, dat er door het ongewoon warme weer der laatste dagen in verschillende plaatsen in Zwit serland branden zijn ontstaan, die slacht offers hebben gemaakt en schade aan gericht. Volgens te Berlijn ontvangen berich ten is in de Sovjetrepubliek Az'erbeids- jan een opstand uitgebroken. Daar deze opstandige beweging snel om zich heen greep is voor het geheele gebied van de sovjetrepubliek Azerbeidsjan de staat van 'beleg afgekondigd. In een onderhoud met den 'correspon dent van Reuter, heeft generaal Alexan der gezegd, dat het achtste Britsche le ger in een maand tij'ds van den strijd1 om Sicilië 11.835 manschappen heeft ver loren. Mr. H. Reydon f De secretaris-generaal van het de. i.r- tement van volksvoorlichting en kunsten en gemachtigde van den Leider voor de volksvoorlichting mr. H. Reydon, die op 9 Februari 1943 door een sluipmoorde naar door verscheidene schoten werd ge wond, is Dinsdag 24 Augustus om 9.30 uur na langdurig smartelijk lijden over leden. Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat de vroegere vice-president van Argen tinië, Gonzalez, op 4 October a.s. zal (toetreden tot de orde der Franciscanen., Indertijd, toen Gonzalez uit den staats dienst trad, heeft hij zijn pensioen ge weigerd en is hij een leven gaan leiden in armoede. Cliché Archief Z N.B.) Mr. Reydon, die in 1896 geboren was, heeft op 23-jarigen leeftijd te Utrecht den meestertitel behaald. In zijli jeugd had hij reeds groote belangstelling voor de politiek, Zonder dat hij ooit lid van een of and-ere politieke partij w-erd, noch daarmede sympathi seerde, tot hij in Juli 1932 toetrad tot de NSB. Op 28 Januari 1943 werd hij tot secre taris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten en presi dent van de Ned. Kultuurkamer benoemd. Op 1 Februari werd hij' gevolmachtigde van d'en Leider voor volksvoorlichting Slechts -enkele d'agen daarna volgde de moordaanslag, waarvan mevrouw Rey don het directe slachtoffer is geworden en aan d'e gevolgen waarvan thans ook mr. Reydon bezweken is. ^ERSQMjlLENDg, 8ËBICHTEN Gruwelijke ontdekking In een huis aan de Drebbelstraat te Alkmaar heeft m'en Zaterdagavond 'n gruwelijke ontdekking gedaan. Het was den. 'buren opgevallen, dat er bij een woning een ondraaglijke lucht hing. Toen de politie een onderzoek instelde, kwam men tot de ontdekking, dat in het hu-is de lijken van een vrouw en twee kin deren lagen; alle drie verkeerden reeds in staat vah ontbinding. In verband met liet verdere onderzoek kunnen thans geen nadere mededeelingen -worden gedaan. Dr. Hulst .uit Leiden zal sectie op de lijken verrichten. Jacht op tabak Het gilde der vel-dstroopers heeft weer een nieuw artikel ontdekt om zich mee bezig te houden: tabaksbladeren. Dag in dag uit. nacht in nacht uit, trekken zij1, naar he't Hdbl. uit Tilburg verneemt, naar de volkstuintjes, waarin tabaksplanten groeien. En nu moet het voor de* eige naars. die in 'hun fantasie al wolk-en van genot fabriceerden via hun eigen geteelde tabak, een lang niet prettige gewaarwording zijn om op' een kwaden morgen tot de ontdekking te komen, dat de beste bladen verdwenen zijn. Want juist de onderste bladen zij'n begrijpe lijk het meest in trék bij deze veldstroor p-ers. Uit tal van plaatsen komen berich ten, dat deze dieven driest optreden en zoo den eigenaar verhinderen binnen kort zijn extra pijpje te roóken. Het, ware te wensdhen, dat deze onverlaten spoedig een vuile pijp rooken. Kin doren verbrand Zaterdagochtend zijn 4 kinderen, resp. 5 en 3 jaar oud van den landbouwer Jansen en 8 -en 6 jaar van den land bouwer Huijs bij -een brand in een schuur te K e s s e 1 omgekomen. LANOBOUW EN VISSCHERIJ Be gemachtigde voor den oogst De taak van den gemachtigde voor den oogst 'bestaat in de eerste plaats in het treffen van die maatregelen, die noodig Zijin om -een tijdige berging van deni oogst te verzekeren. Zoowel bij' de ar- beidskrachtenvoorziening als bij' de voor ziening met paarden, tractoren en land bouwwerktuigen treedt de gemachtigde slechts coördineerend op.» d.w.Z. dat zoo veel mogelijk gebruik wordt gemaakt-van reeds bestaande diensten en instellingen. Zoo dienen alle aanvragen om arbeids krachten ook thans nog gericht te wor den tot de arbeidsbureaux, welke zich zoo noodig tot de gemachtigde wenden, en wel in die gevallen, waarin het noo dig blijkt, dat een z.g. oogstcolonne wordt ingezet. Voorts behoort hjet niet tot de taak WANNEER VERDUISTEREN Heden verduisteren van 20 nnr 45 tot 6 nnr 30. De maan gaat onder om 18 nnr 30 en komt op om 2 nnr 15. Nieuwe maan Maandag 30 Augustus, lente kwartier Dinsdag 7 September Volle maan Dinsdag 14 September. Laatste kwartier Dinsdag 21 Sept. van den gemachtigde, aanvragen voor vergunningen tot aankoop van paarden en landbouwmachines in behandeling te nemen. Evenals bij de voorziening met arbeidskrachten dienen de landbouwers zooveel mogelijk de moeilijkheden, die zich hier voordoen in eigen omgeving op te lossen. In gevallen, waarin deze onderlinge hulp te kort moest schieten, dient men zich te wenden tot den plaat selijken bureauhouder of den Provincia len Voedselcommissaris, die bevoegd is in dezen regelend op te treden. Voor inlichtingen in verband met oogst- werkzaamheden kan men zich ook wen den tot de inspecteurs voor den oogst. Voor Brabant Limburg, Zeeland en de Z.-Holl. -eilanden de heer J. M. Melse, Ginnekenweg 226, Breda. U t Stad en Provincie ZïERIKZEE. Tegen een visscher, die verdacht wordt karpers te hebben ge vangen in een afgesloten vischwater, toe- behoorende aan een landbouwer, wonen de in de gemeente Nieuwerkerk, werd procesverbaal opgemaakt. Drie karpers, die hij had verkocht, werden inbeslag- genomen, alsmede het geld dat van den verkoop -der karpers afkomstig was. Verder wérden drie personen op straat berecht die allen in het bezit werden gesteld van politioneele waarschuwingen, terzake dat zij hun rijwielen niet varfi de vereischte verlichting hadden voorzien. Twee personen, die een weg bereden die voor het verkeer met rijwielen ge sloten was verklaard, werden eveneens in het bezit gesteld van dergelijke waar schuwingen. TH0LEN. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van Gouda heeft bekend gemaakt in de zoo juist gestichte 5de predikants- p-laats beroep te.zullen uitbrengen op ds. J. Batelaan alhier. STAVENISSE. Het bestuur van dé Cal. Polders Oud-Kempenshofstede en Mog- gershil heeft aanbesteed het verdedigen van-den onderzeeschen oever door zink werk en steenbestorting aan de Water- keering van h-et bovengenoemde dijkvak. Van d'e 4 inschrijvingsbiljetten waren er Bij onze vrijwil,igers Nad,.t ff.n storing in de veldt'bfoon vakkundig it gerepa' reerdy wordt <vcn gi.rutt, (SS P. K. Fritsch O H - P s) Flinke kerels melden zich nu voor de Waden SS en de Landwacht Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Ieder gezond© Nederlander in den leef tijd van 17—45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Ned. moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- Wacktbataljon in Amersfoort. Zij, die tot de Germaansch SS in Ne derland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personeu tusschen 18—30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor den arbeids inzet. kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den arbeids inzet vrijgesteld. 25 Augustus 9.14 uur Den Haag. Café Den Hout, Bezuidenhout 11—13.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1