ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 24 Aug. '43 Telefoon no. 33 Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. DE LOQZE, Zierikzeo opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Hrofdredantenr K 2620 Uitgave N.V. „De Zierikseeeohe Hiouwabodo" M J' S08TEN' ManhnleBtraat, Zierikzeo 100ste Jaarg. No 15324 Giro no. 137677 Het nabije Oosten Pan-Arabische en Pan-lslamletieche eenbeidatendenzen Sinds Turkije, tijdens den vorigen we- reldoorlog, als bindend element in het Nabije Oosten Werd uitgeschakeld, heb ben zich in Syrië, den Libanon, Pales tina, Transjordanië, Iraki, Egypte en Sa- oedisch-Arabië steeds opnieuw allerlei politieke stroomingen voorgedaan, welker oogmerk was het tot stand brengen van één groot Arabisch rijk, of een Arabi sche statenfederatie. De politiek van Lon den en Parijs heeft hierop storend in gewerkt, in zooverre Engeland en Frank rijk elk eigen doeleinden nastreefden, en men elkaar den voorrang niet wenschte af te staan. Bovendien bestond er een felle naijver tusschen de verschillende Arabische leidersfamilies,- zoodat de be kende tactiek van verdeel-en-heersch hier een dankbaren bodem vond. De problemen van deze landen zijn door den huidigen machtsstrijd opnieuw bijzonder actueel geworden. De Fransche invloed is er practisch uitgeschakeld, zoo dat in dit opzicht de verhoudingen eenigs- zins vereenvoudigd zijn, doch daar staat tegenover, dat de Sovjet-Unie zich nu hier ook wil laten gelden. Gelijk als bekend mag verondersteld., wonen er op het grondgebied der Sov jets nomadenstammen, die den Islam be lijden- Uit dien hoofde heeft Moskou een „Moefti der Sovjet-Unie" naar voren ge schoven, dit wil zeggen een geleerde, dia in het MohammedaansChe recht thuis is en als zoodanig een godsdienstig-juridi- sc-he vertrouwenspositie bekleedt. Welis waar hebben de Moslims in de Sovjet- Unie evenmin religieuse vrijheid als de aanhangers van andere godsdiensten, doch dat verhindert Moskou allerminst, door middel van dezen strooman-moefti een pan-IslamieUsehe propaganda te voe ren. Zoo worden sinds geruimen tijd in bijna alle landen van het Nabije Oosten pan-Islamifeische vlugschriften verspreid, waarin verkondigd wordt, dat de Sov jet-Unie den Islam wenscht te bescher men en dat de Islamietisehe landen bij' de nieuwe staatkundige ordening der we reld slechts dan op volledige behartiging van hun belangen zullen kunnen rekenen, zoo zij zich onder de Sovjet-bescherming plaatsen De sirijd In het Oosten Mechanisatie van den slag neemt toe Na een lijdelijke vermindering der ac- teviteit 'woedt de strijd aan het .Ooste lijke front op het oogenblik weer in vollen omvang. Het Sovjet-Opperbevel heeft in de korte periode van geringe bedrijvigheid nieuw materieel en nieuwe troepen aangevoerd en deze op groote schaal in den strijd geworpen. Het is opvallend, dat het materieelgebruih op nieuw een hoogtepunt heeft bereit, in het bijzonder wat betreft vrachtwagens, artillerie en slagvliegtuigen, d.w.z. toe stellen, die met de aan boord meege voerde wagens directen steun moeten verleenen aan den strijdende troepen op den grond. De ontwikkeling van den slag toont nog steeds een duidelijke neiging tot een verdere meehaniseering, hetgeen ook tot uiting komt in de Duitsehe cijfers 'betref fende het aantal vernielde vechtwagens. Naar de militaire woordvoerder in de Wilhelmstrasse verklaarde, aldus de Cor respondent van het Hdbl., is het dooii de Sovjettroepen gebruikte materiaal meermalen van Amerikaansche herkomst, hetgeen niet wegneemt dat nog altijd verreweg het grootste deel van Sovjet makelij is, Het zwaartepunt van den strijd ligt sedert de nieuwste aanvallen geheel in den zuidelijken sector. Daar er kennelijk verband bestaat tusschen de acties Wij Isjoem, den bovenloop van de Donetzi en ten Zuidwesten van Bjelgorod, houdt men ook verder rekening met nieuwe aanvallen. De voornaamste gevechten spe len zich intusschen af ten Zuidwesten! van Bjelgorod, waar Charkov nog steeds het voorloopige doel der Sovjets is. De strijd aan den bovenloop van de Donetz is echter ook zeer hevig en Zoo fwiordt in een bericht medegedeeld1, id'at de over het slagveld hangende 'kruitdamp zóó dicht was, dat de vijandelijke Vecht wagens bijna pas onmiddellijk voor de Duitsehe stellingen konden worden waar genomen. Bolsjewistische stormloopen afgeslagen Het Opperbevel der Duitsehe Weer macht maakte Zondag bekend: Aan het Mioesfront zetten de Bolsje wisten gisteren hun aanvallen voort met krachtigen steun van slagvliegtuigen. OnZe troepen sloegen in verbitterde gevechten van korten afstand de Bolsjewistische stormloopen af, sloten een doorgebroken groep van 21 vijandelijke pantserwagens in en vernietigden haar. Ook in het ge- vechtsgebied van Charkov duurt de druk van zeer sterke Sovjetstrijdkrachten op onze stellingen voort. Uitbraakpogin- gen van een ingesloten vijandelijke ge vechtsgroep mislukten. Ten Westen van Orel en ten Zuid westen van Wjasmo werden plaatselijke aanvallen van den vijand afgesfegeir. Duitsehe pantsergrenadiers drongeirdiep door in een gereed staande vijandelijke gevechtsgroep en sloegen haar uiteen. Gisteren werden aan het Oostelijk front 266 pantserwagens vernietigd. Eskaders gevechtsvliegtuigen, stuka's en slagvlieg tuigen van de luchtmacht bestreden voor al in den Zuidelijken en den centrales sector van het Oostelijke front infan terie- en pantserstrijdkrachten van den vijand en sloegen versch aangevoerde re serve's uiteen. In luchtgevechten en door het afweergeschut werden gisteren 85 Sovjetvliegtuigen vernietigd. De Finsche luchtmacht heeft op 20 Augustus 15 Sovjetvliegtuigen neergescho ten. Van een door jachtvliegtuigen krach tig beschermde formatie vijandelijke bom menwerpers werden door Duitsehe jagers boven Zuid-Italië 11 Britsch-Amgerikaan'- sche vliegtuigen neergeschoten. Boven het bezette gebied in het Westen en boven den Atlantischen Oceaan werden voorts twee vijandelijke vliegtuigen neergescho ten- Bij de zware gevechten in het ge bied van Orel heeft zich de 12e divisie luchtdoelgeschut bijzonder onderscheiden. Charkov ontruimd Het opperbevel der Duitsehe ^weermacht maakte Maandag bekend: In voortdurende Zwlare gevechten, wer den ook gisteren in den MLoessector alle vijandelijke doorbraakpogingen afgesla gen. Bij Isjoem vlamden de krijgsopera ties (weer op. Sterke infanterie- en pant- seraanvallen der bolsjewisten werden door onze troepen in een tegenaanval opgevangen en afgeslagen. Alleen in den sector van een legercorps iwlerden daar bij meer dan 130 vijandelijke pantsers stuk geschoten. Ook in het gebied van? Charkov staan troepen van het leger en de Waffen SS in een verbitterde (wor steling met formaties bolsjewistische in fanterie en tanks.- Charkov, dat tijdens' de veldslagen, in het Oosten reeds verscheidene malen van 'bezetter is gelwlsseld en thans nog slechts een puinhoop is, is in het kader van een stelselmatige distancieeringshe- Weging, opnieuw ontruimd. Ten N- Westen v.an Charkov gaat de zuivering van het terrein van een door Duitschq pantsergrenadiers omsingelde vijandelijke groep strijdkrachten, bij stijgende ge- vangen-eijfers en - buit, voort. Overal (Wlaar de bolsjewisten in de overige sec toren van het ïront aanvielen, werden zij', ondanks het in den strijd werpen van versehe troepen, met ziw<a:re ver liezen afgeslagen. Gisteren overdag ver loren de 'bolsjewisten aan het Oostelijk front 409 tanks en 73 vliegtuigen. Boven de Golf van Salerno schoten Duitsehe jagers 13 vijandelijke vliegtui gen neer. In het kustgebied van de be zette gebieden in het Westen en bijl vrije jacht boven den- Atlantischen Oce aan, fwerden nog 11 andere vijandelijke vliegtuigen, voor het meereindeel vier motorige vliegtuigen, neergeschoten. For maties Britsche bommenwerpers vielen in den afgeloopen nacht lukraak West- Duitsche gebied aan. In verscheidene plaatsen 'w'erden voornamelijk openbare gebou'w'en, scholen en ziekenhuizen door 'brisant- en brandbommen getroffen. De bevolking leed geringe verliezen. Vol gens de totdusver ontvangen rapporten Werden 5 vijandelijke bommenwerpers' neergeschoten. Snelle Duitsehe gevechtsvliegtuigen vie len in den nacht van 22 op 23 Aug.1 het gebied ten Noorden van Londen alsmede afzonderlijke doelen aan de Z.- Oostkust van het eiland met bommen van Zw'aar kaliber aan. Biji de aanvallen overdag van Amerikaansche vliegtuigen op tlWee Zuid-Duitsche steden op 17 Augustus verloor de vijand, volgens het eerst thans afgeloopen onderzoek, niet zooals eerst fwlerd gemeld 56, doch 101 viermotorige 'bommenwerpers. Italiaansch weermachtsberlcht Luchtaanval op Salerno Het 1186e communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: De vijandelijke luchtmacht heeft aan vallen ondernomen op de stad Salerno en gevoelige schade aangericht. Tijdens felle luchtgevechten welke Duitsehe ja gers met de vijandelijke luchtmacht aan bonden, gingen 13 vijandelijke vliegtui gen verloren. Tijdens een mitrailleur-aan val. door 4 vliegtuigen ondernomen op de haven Prevesa in Griekenland, heeft het vuur van de luchtafweer en van de marine-eenheden twee der aanvallende vliegtuigen vernietigd. In den nacht van 22 Augustus heeft de lu'chtafweer van Crotone twee bommenwerpers in de om geving der stad neergeschoten en één boven zee, nabij Kaap Colonna. Naar het DNB verneemt is door de ten Westen van de Boven-Donetó staan de Duitsehe troepen thans Charkov op genomen in de elastisch gevoerde af- weergevechten. De voor de Bolsjewisten met groote verliezen gepaard gaanden strijd duurt met onverminderde hevig heid voort, De conferentie te Quebec Drie eisohon en drie beloften In verband met de omstandigheid, dat- achteraf de Britsche minister van propa ganda, Brendan Bracken, naar de confe rentie te Quebec ontboden is, verluidt uit welingelichte Engelsdie bron, dat daar met het oog op 'het oorlogstooneel in het Verre Oosten besloten zou zijn tot een bespoediging der Europeesche ontwikkeling met alle middelen en tot het opgeven van den eisch der „onvoor waardelijke capitulatie". In sensationee- len vorm zou een dienovereenkomstig voorbereide verklaring worden verstrekt aan de met Duitschland verbonden staten, welke drie eischen en drie beloften zou behelzen. De eischen luiden als volgt: 1. Onverwijlde afval van Duitschland;- 2. Zich ter beschikking stellen om den oorlog der geallieerden tegen Duitsch land voort te zetten; 3. Vorming van een EngeIsch-Ameri- kaansch-Russische bezetting. Hier staan drie beloften tegenover en weli 1. Toezegging van de huidige gebieds- situatie met de beperking, dat na den oorlog volksstemmingen zullen gehouden worden en daarop' de nieuwe grenzen zullen worden gebaseerd. 2. Toezegging eener deelneming aan de ontsluiting van Afrika ook voor die sta ten, die tot dusver nog geen eigen ko loniaal bezit hadden. 3. Stemgerechtigde deelneming aan een vredesconferentie, waarop een nieuwe nieuwe Volkenbond op den grondslag der medezeggenschap van alle staten zal worden opgericht. Dit plan is. ontworpen door den minis ter voor Propaganda, Brendan Bracken en aan Churchill' naar; Quebec, meegegeven. Dat Brendan Bracken' naar iQuebee is ont boden, ivordt 'béschouwd als een teekez», dat zij'n stellingen zlijn aanvaard. Voor de geallieerden beloven zij dezelfde mi litaire voordeden als een onvoioiriwaar- delijke Capitulatie, maar zij worden nut tig geacht om den vijand in Zijn weer standsvermogen te vermurwen. Daarbij fwordt in "Engelsche kripgen verklaard, dat nieuwe plannen no.odig zijn gewor den gezien de verkeerde psychologische behandeling van Italië. Nederl. Staatsschuld De thans verschenen Statistiek der Rijksfinanciiën 1942 geeft, behalve vele andere bijzonderheden, een tabel van de ontwikkeling der Nationale Schuld, waar van wij' hieronder enkele gegevens laten volgen. Gevestigde Vlottende Totaal schuld schuld 1 Jan. (in fmillioen) 1905 1.106 13 1.120 1914 1.148 13 1.944 1918 1.609 334 1.944 1923 2 7,28 837 3.566 1931 2.387 294 2.682 1935 2 700 661 3.362 1939 3 211 .774 3.985 1940 3.140. 1.077 4.217 1941 3.587 1.741 5.329 1942 4.463 2 394 6.857 1943 5.331 3.177 8.509 Daar deze Cijfers steeds betrekking Heb ben op 1 (Jlan. is de recente 3i/2 pet. lee ning 1943 ad fl millioen nog niet op genomen. Behalve de door de oorlogs omstandigheden veroorzaakte sterke stij- giing, trekt de toenemende beteekenis der vlottende schuld de aandacht, ondanks de regelmatig voortgaande consolideering. Van de f 5.3 milliard gevestigde schuld) .op' 1 Jan. j.l. droeg f 39 millioen 4S4 pet. rente, f 1.033 millioen 4 pet., f 1.511 millioen 3.5 pet., f 2.281 millioen 3 pet. en f 466 millioen 2.5 pet, VERSCHILLENDE BERICHTEN Vreugde en Arbeid De afdeeling Volksontwikkeling van het Ned. Arbeidsfront Vreugde en Arbeid! heeft voipr den winter weer een zeer uitgebreid programma ontworpen. Het bestaat ,oi.a. uit een avondschool voior volwassenen, waar les wordt gegeven in Ned. taal. kennis van land en volk (aard rijkskunde en geschiedenis), rekenen en handschrift verbeteren. Voorts worden weer cursussen georganiseerd in Fransch, Duitsch. Engelseh, Spaansehen Italiaansch Er staan EHBO leergangen ap het pro gramma. Er zal verder naar worden ge streeft bibliotheken in de bedrijven te brengen, die voör 80 pet. ontspannings lectuur, voor 10 pet. boeken ter voorlich ting en voor 10 pet. boeken over eigen volk en land» Ook excursies worden we derom gemaakt. De afdeeling Lichame lijke Opvoeding, die taak heeft in de bedrijven de z.g.n. bëdrijfssportgemeen- schappen op te richten, Zal voor hen^ in wier bedrijf nojg niet zulk een sport- gemeenschap tot stand is gekomen, apar te cursussen in gymnastiek, boeken, jiu jitsu enz. organiseeren. Veehouder karnde clac destien Bij controle op het bedrijf van een, Geldersehen veehouder troffen ambtena ren van den GGD ma -lang zoeken onder een kast een luik in den vloer aan, dat toegang gaf tot een geheimen kelder. Het bleek, dat- zich daarin groote: hoe veelheden zure melk en room bevonden. Bij verdere controle - bemerkte men, dat een karn, hoewel deze verzegeld was, sporen van gebruik vertoonde, de boer bleek door hardige manipulaties de ver zegeling zoodanig te verschuiven, dat de karn in werking kon worden gebracht door een zich loodrecht daarboven op den zolder bevindende electromotor. Te gen den veehouder werd proces-verbaal opgemaakt, terwijl de daarvoor in aan merking komende voorwerpen in beslag werden genomen. Als er twee ruilen Bij een winkelier in galanterieën op ©en Zeeuwsch dorp kwam de vrouw van den dominéé om een theepot te koopen, doch kreeg te hooren dat hij' dergelijke nuttige voorwerpen niet meer in voor raad had. De klant had- geen ander ant woord verwacht, maar deinsde niet af. Wel sprak Zij het tooverwoord: „Ik heb iets te ruilen". De koele uitdrukking op des winkeliers gelaat werd milder en terstond daarna herinnerde de man zich, dat hij nog een verouderd model in het magazijïitje had. Met de antikiteit van het artikel liep1 het nogal los en de koop kwam onmiddellijk klaar. Al in pakkende vroeg de ruilhandelaar nieuws gierig wat de dame aan te bieden had. Vertrouwelijk fluisterde zij hem. in het oor: „Vanavond zal ik; het dobr bet meisje even laten aanreiken". De domineesche hield woord. Nauwe lijks was de schemer gevallen of het winkelbelletje ging gescheiden over en de dienstmaagd overh&ndigde iets „onder Couvert". De winkelier scheurde met drif tig gevinger de enveloppe open en vond tot zjjn stomme verbazing.... een oude preek van den dominee. Of hij1 haar met veel vrucht zal 'lezen betwijfelen waj. (D. v. Z.) Gevaarlijk speelgoed Zaterdagavond, iwiaxen eenige jongens bezig met het demonteeren. van een ge vonden mitrailleurpatroon in de Da Cos- tastraat te Schiedam. Plo.tseling explo deerde het projectiel. Hendrik de Vries, oud 14 jaar, kreeg een slagaderlijke ver bloeding aan zijn linkerbeen en drie ver brijzelde vingers. De ll-jarige i Theo Sabel kreeg ©en scherf in een der beenenr. Vier andere jongens (w'erden licht ge- Iwiond. Lakens en dekens op H.Q punten Op speciale H.G.-punten zijn verkrijg baar alle geconfectioneerde huishoude lijke goederen, inclusief .alle soorten ga rens, lakens en sloopen, alsmede deken® (met uitzondering van donzen, 'gestikte of gewatteerde dekens, welke op leve- Tingsvergimning verkrijgbaar zijn). In, tegenstelling met het in het begin dezer maand gepubliceerde, iwiordt van be voegde zijde medegedeeld, dat op deze speciale H.G.-punten ook de stoffen voor de vervaardiging dezer artikelen ver krijgbaar zijn. Garens kunnen zoofwiel op speciale H.G.-punten als op punten der textiel- en bijslagkaartbn, alsmede op speciale T-punten Moerden 'betrokken. Nieuwe slachtoffers der burgerbevolking Door ©en nieuwen aanval van Eng.- Amerikaansche bommenwerpers op Vrij dag in den loop van den dag in het Zuidwesten der lands, is het aantal slacht offers onder de Ned. burgerbevolking ge stegen tot 36 dooden. Bovendien is weer een aantal personen zw;aar en licht ge wond. WANNBEB VBSDUISTEBEN 1 Heden verduisteren van 20 nur 45 tot 6 nnr 80. De maan gaat onder om 17 nut 42 en komt op om 1 nar 31. Nienwe maan Maandag 80 Angnstns. lerate kwartier Dinsdag 7 September. Volle maan Dinsdag !4 September. Laatste kwartier Dinsdag 21 Sept. Pakjes voor vrijwilligers Het SS-Ersatzkommando deelt mede: In het belang van ©en goede en snelle verzending van brieven en pakjes wordt er nogmaals dringend op gewezen, dat de adressen duidelijk leesbaar en met inkt geschreven moeten worden en met het volledige adres van den afzender. Brieven en pakjes moeten geadres seerd worden als volgt: an das SS-Er- satz-kommando, Niedertande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Te zenden aan: rang naam... veldpostnummer of adres... RECHTZAKEN Wegens het verbergen van onderduikers „In oorlogstijd moeten de verordenin gen der. bezettende macht onvoorwaar delijk worden uitgevoerd", aldus, sprak de president van het Duitsehe Landesge- gericht bij het. bekend maken der uit spraken in de zaken tegen hen, die on derduikers hadden geherbergd en tewerk gesteld en daarvoor Donderdag terecht hebben gestaan. Het waren alle landbou wers en d© meeste straffen kwamen overeen met de eischen, n.l. boeten va- rieerende van f100 tot f300 of gevan genisstraffen van 4 tot 7 maanden. KERKNIEUWS Ger. Gem'. POORTVLIET. Donderdag 26 Augustus 8.10 uur, ds. Kersten van Rotterdam. SCHERPENISSE. Vrijdag 27 Augustus 4 uur, ds. Kersten van R'dam (C.) THOLEN. Vrijdag 27 Augustus half 8, ds. Kersten van Rotterdam (C.) Oud-Geref. Gem. OUD-VOSSEMEER. Donderdag 26 Aug. 8 uur, ds. v. d. Poel van GiessendamU Het Sovjetcommissariaat van Buitenl. Zaken meldt, volgens Tass, dat het di plomatieke corps in de Sovjetunie, dat op besluit van de regeering in het na jaar van 1941 iwlas verhuisd naar Koeri- bisjef, half Augustus weer in vollen om vang te Moskou is teruggekeerd. Volgens de tot nu toe ontvangen be richten zijn Zondag tijdens aanvallen van middelbare en zware bommenwerpers der Britsch-A merik a ansche luchtma ht en dee- len in Zuid-Italië 14 vijandelijke vlieg tuigen in luchtgevechten door Duitsehe jagers neergeschoten. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, is de Minister van Buitenlandsche Zaken van het China van Tsjoenking, Soeng( Zondag te Quebec aangekomen. De Ame rikaansche Minister van Oorlog Stimson is eveneens te Quebec aangekomen. De Britsche berichtendienst meldt uit Melbourne, dat de Labour Partij' bij de Australische verkiezingen in het Huis v. Afgev. een meerderheid van bijna 2 te lgen 1 iheejft behaald. In den Senaat ver- pverde zij alle 19 vacante zetels. i Flinko kerels melden zich nu voor de Waffen SS on de Landwacht Het SS-Ersatzïtommando deelt mede: Ieder gezonde Nederlander in den leef tijd van 17—45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vernielde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht, i Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Ned. moeten blijven, kunnen dienst Bij enzo vrijwüiigsrs. Tijdens den grooten pantserslag in ihet Oosten - komen onze mannen het eerste aan bij een door de Sovjets in brand gestoken dorp. (SS PK Grönert O H - P s) nemen bij de Landwacht of bij het SS- Wachtbataljon in Amersfoort. Zij, die tot de Germaansch SS in Ne derland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personeu tusschen 18—30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor den arbeids- inzet, kunnen 'zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden ge- durende hun verbintenis van den arbeidls- inzet vrijgesteld. I 25 Augustus 9.14 uur Den Haag. Café l Den Hout, Bezuidenhout 11—13, I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1