ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 23 Aug. '43 Telefoon no. 32 1 OOst» Jaarg No 15323 Dlrectenr-Admlnletrntenr (Adyertontleehef) waarjn opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hcofdiednotenr A. J, DE LQQ2E, Zierikzee _u. u M. J. KOSTEN, Uitgave N.V. „De Zierikzeoscha Nieuwsbode E 2620 Manhuisstraat, Zierikzee no- 137677 DE REALITEITEN VAN DEN OORLOG Nieuw aanvalswapen in aanbouw Minister dr. Göbbeis bespreekt in het weekblad Das Reich onder het opschrift „De realiteiten van den oorlog" het feit, dat de vijanden van Duitsehland, er ijverig mede bezig zijn, den Duitschers een beeld van den algemeenen toestand op te drin gen, dat weliswaar in geen enkel opzicht met de feiten overeensteemt, doch niette min er op ingesteld is, zooveel mogelijk tegemoet te komen aan den aard van hun nationale karakter. De minister zegt in dit verband, dat de Duitsehe leiding de dingen realistisch en nuchter bekijkt zooals zij zijn, doch dat zij ze niet alleen met verstand, maa# ook met voorstel lingsvermogen aanpakt. Daarom heeft zij de dingen ook altijd weten klaar te spelen, en dat zal ook in de toekomst het geval zijn. Er bestaal geen moeilijkheid, zoo schrijft de minister, dje niet overwonnen kan worden. Wij voeren geen oorlog in een luchtledige ruimte en wij versmaden het ook, ons vplk van de eene illusie in de andere te storten. De Duitsehe leiding kent niet alleen de mogelijkheden die ons thans, dodh ook die, welke onsi in de naaste en verdere toekomst gebo den worden. Wanneer alles wat wij in voorbereiding en in reserve hebben open lijk zou kunnen worden aangesproken, zou vermoedelijk ook de twijfelaar tqt beter inzicht geraken. Maar het belang van het land verbiedt om over de toe komst, ja zelfs over essentieele bestand- deelen van het heden te spreken. Wan neer de Duitsehe leiding zwijgt, heeft zij altijd nog een reden gehad om te zwijgen, nooit echter viel die reden te zoeken in een innerlijke onzekerheid. In het verdere verloop van zijd artikel wijst de minister er op, dat Duitsehland dag en nacht er voor werkt, nooit ge brek aan wapenen te hebben. De vijand, zoo vervolgt hij, kan nood en ongeluk over onze steden brengen, maar ook daaraan zal een eind komen. Een nieuw aanvalswapen tegen den luchtoorlog van den vijand is in aanbouw. Dag en nacht wordt daaraan door tal- looze vlijtige handen gewerkt. Zij stellen ons wel op een zware beproeving van geduld, maar die zal op ziekeren dagl beloond worden. Ten slotte wijst de minister er op, dat wel nooit een volk aan den voor avond van het vijfde jaar van zijn ge weldige worsteling een dergelijke gun stige positie voor de overwinning heeft gehad als thans het Duitsehe. De fron ten, zoo zegt hij, staan ongeschokt. De „Heimat" toont zich moreel en mate rieel tegen de vijandelijke bommenter- reur opgewassen. De Duitsehe boer brengt een goeden oogst zijn schuren binnen en een stroom van oorlogs- materieel verlaat de Duitsehe fabrieken. Wanneer er moeilijkheden te bespeuren zijn, dan bedenke men, dat geen daarvan onoverkomelijk is. Italiaansch weermachtsberlcht Bommen op scheopsioelen Het 1184ste communiqué van het Ita liaansch© opperbevel luidt: Op de reede van Bizerta hebben onze bommenwerpers gisteren op doeltreffende wijze geopereerd tegen scheepsdoelen. Bij de kust van Tuinis is een gfoot vracht schip tot zinken gebracht. Formaties van Feuilleton 94 door Frank v*n Falckenoort Thijs merkte tot zijn groot genpegen, dat zijn woorden, zo© zorgvuldig ge kozen, indruk maakten. En voorzichtig ging hij verder: Kijk eens, het be- teekent natuurlijk niet, dat je voor goed van hem vandaan moet gaan. Maar al leen maar een poosje. Je schrijft hem een briefje, dat je zoo niet verder met hem wilt leven en dat je daarom weg bent gegaan. Als hij dan nog van je houdt, zal hij spoedig genoeg je weer ophalen en alles is dan weer in orde. Zie eens, Heieen, we houden allemaal van je in den Molenpolder en we willen niet, dat jij ten gronde gaat, omdat je man je links laat liggen. Daarom, pak hem eens goed aan, ga een poosje bi| hem vandaan en je zult eens zien, hoe spoedig dan alles weer in orde is. Wan neer je hulp noodig hebt (bij een erf ander, kun je op mij rekenen. Ik zou je wel ergens in de buurt van Gouda aan een kamer kunnen helpen en misschien weet ik dan ook wel een tijdelijke be trekking voor je, wellicht op een boer derij. Dan ben je niet afhankelijk ook. Heieen dacht weer na. Argeloos als ze was, voelde ze niet, dat Thijs op deze manier een nieuwe poging deed om het meisje in zijn bezit te krijgen. Ze wist immers niet dat Thijs, sedert hij1 dat pak slaag van Hugo had gekregen, den vijandelijke viermotorige vliegtuigen, be geleid door jagers, herhaalden haar aan vallen op Napels en de provincie. Zij werden opgevangen door jagers van het derde regiment en de 22ste groep, die in herhaalde hevige gevechten 12 vlieg tuigen neerschoten. 10 andere vliegtuigen werden neergeschoten door Duitsehe jagers. Een vliegtuig stortte, getroffen door het vuur van het afweergeschut, neer. j Da Itallaansche Koning sprak tot Sicil Officieel wordt uit Rome medegedeeld, dat de Koning-Keizer van Italië de vol gende Doodschap heeft gericht tot de Italianen op Sicilië: In een smart, die ons nog nauwer samenbindt, hebt gij de ziel van al Uw broeders vernomen in de woorden van den chef der regeering en in „de hartstochtelijke en bewogen stem van Uw trouwen Orlando, met wie ik in nauwe gemeenschap andere uren van smart in vertrouwen heb doorleefd. Kort geleden ben ik door Uw sehoone steden en Uw schoon land gekomen. Toen hebt gij niets voor Uzelf verlangd, broeders van Sicilië, sterk volk dat geen lafheid en geen twijfel kent. Niets ver langt gij ook thans. Ik ben in deze bange uren van leed langs denzelfden weg als gij gegaan. Ik heb Uw helden moed bewonderd. Ik heb Uw van smart vermagerde gezichten, Uw trots, diepe rouw, fiere blikken, weer gezien, de stem van Uw ziel vernomen, die mijn eigen stem is en Uw1 smart, die mijn eigen smart is. Italianen, broeders van Sicilië, Uw koning is steeds met zijn geest dicht bij U. De eerste in het leed, ook Uw smart, de eerste in het sterke vertrouwen aan de boven eiken twijfel verheven verrijzenis van Uw groot en sterk land, dat in iedere gebeurtenis trouw bleef aan de monarchie en aan mijn Huis en steeds de lieveling van het onsterfelijke Italië was en blijven zal, dat door zijn wanden lijdt, maar niet wordt gebogen. Frontzorgactie 1943-1944 Een uitgebreid program (Van onëén Haagsühen Oorresp.) De Commandant der W.A. heeft be sloten in het aaanstaande winterseizoen de actie voor de W.A.-frontzorg aanzien lijk uit te breiden. Het succes van den afgeloopen winter, waarbij 8, in samen werking met den Ned. Omroep gegeven voorstellingen, een bedrag van bijna 50 duizend gulden voor Frontz'org opbrach ten, vormde de-aanmoediging, het pro gram thans breeder op- te zetten. Men kent het idoel van deZe aCtie: ©enerzijds wil men aan de Nederlandsche frontstrijders, die hun verlof hier te lan de doorbrengen en aan hun naaste ver wanten ©enige prettige uren versohaffen: anderzijds wenscht men gelden in te Za melen ten bate van Frontzorg. Het seizoen wordt officieel geopend op 10 September a.s. met een opvoering door de Stedelijke Opera te Amsterdam!j Echter zal de Ned. Omroep1, die een; groot aantal bonte avonden zal verzor gen, zijn program reeds op 7 September openen met een opvoering in het Ge bouw van K. en W. te Den Haag. De W.A .-Frontzorg heeft reeds tal van medewerkenden zooals het Gon'oertge- bouworkest het Residentieorkest, het Rot- terdamsch Philharm'onisdh Orkest, de Ste- delijke Opera van Amsterdam, de Ned. jongen drukkerijch©f den dood had ge- zworen en dat hij vast besloten wasj om hem, waar mogelijk was, te treffen. Sluw als de jonge boerenknecht was, begreep hij wel, dat hij' zulks niet beter kon doen dan door hem zijn vrouwi te ontnemen. Als ze eerst maar eenmaal weg was, dicht bij hem, natuurlijk op dezelfde boerderij als waar hij nu ©enigen tijd werkte, dan zou hij' haar wel spoe dig onder zijn invloed brengen. De jonge Vermeulen was er nog altijd van over tuigd, dat hij voor de vrouwen onweer staanbaar was. En toen gebeurde het. Heieen had juist een kop thee voor Thijs ingeschonken en beiden zaten tegenover elkaar, toen Hugo binnenstapte. Toen hij dien avond op zijn fiets was gestapt, met het doel een café'tje in de buurt te bezoeken, had hij, kort na Zijn vertrek pech gekregen. Het voorwiel van zijn fiets begon te kraken en te slin geren en liep tenslotte tegen de voor vork. Hugo was afgestapt; waarschijn lijk een paar kogels gebroken. Thuis had hij nog een goed voorwiel staan. Hij zou dus maar terugkeeren en de wielen; I even verwisselen, dat beteekende een I klein halfuurtje oponthoud. Loopende was hij teruggekeerd en meteen rond het huis 1 geloopen naar het schuurtje, waar liij. het ander© wiel te voorschijn haalde'. Achter het huis had hij z'n fiets onderste boven gezet en met een sleutel schroefde hij het kaduke wiel los. Toen had hij stemmen gehoord in Zijn woning. Verwonderd had hij het werk even laten rusten; had zijn vrouw be zoek? Hij hoorde de stem van Helped en daarna die van een man. Wie zou dat gunnen zijn? Wordt vervolgd). i Zeeuiosche meisje» helpen tffdens de vacantie bfj het binnenhalen van den oogit (C N.FISchimmelpenningh Pax s) Kameropera, bekende tooneelgezelsChap- pen, alsook de door het Stafkwartier (der W.A. gecontracteerde gezelschappen, Zoo als het cabaret van Paulus de Ruiter, het varieté-gezelschap Carter, het klein- kunstgezelschap Melachini etc. De toegangsprijzen voor al deZe uit voeringen en bijeenkomsten is Zeer laag gesteld, zoodat niemand -daarin een be zwaar kan vinden. Het geld, dat mert voor Frontzorg wenscht in te Zamelen wordt verkregen uit de collectes, die bij deze gelegenheden gehouden Zullen v/orden- Het seizoen wordt besloten met een uitvoering door het Concertgebouw orkest onder leiding van professor Men gelberg en wel op 26 Maart 1944. Voorts zullen er 200 kindervoorstellin gen gegeven worden voor de kinderen van de Ned. frontstrijders. Ooit de kin deren van de boeren en arbeiders, die in Oostland werken en voorzoover mo gelijk ook de kinderen van hen, die elders in het buitenland werkzaam 'Zijn, hebben kosteloos toegang tot deze voor stellingen. De Ned. Volksdienst heeft haar medewerking aangeboden, welke Zal be staan in het uitdeelen van versnaperin gen en andere verrassingen. Men ver wacht ruim 100.000 kinderen een pret- tigen middag te bezorgen. Daar met id,eZe kinderactie de no.odige onkosten gepaard gaan, zal de organisatie Frontzorg, Zee manstraat 14, Rotterdam*, gaarne de gif ten van de Nederlanders accepteeren, de- haar worden overgemaakt op gironum mer 106156 onder het motto „Kindervoor stellingen". Tenslotte bestaat het plan ook voor- stellingen' te organiseeren voor de laze- Petten uiteraard ook voor de rusthui- Zen voor Nederlandsche gewonden van 1940 ©u voor Bronbeek te Arnhem'. Na dere aankondigingen via pers en aan plakborden zullen het publiek tot in de tails op- de hoogte brengen van het breed opgezette program deZer zeer uit gebreide Frontzorgactie. De nieuwe bonnen De aandacht wordt er nogmaals op gevestigd, dat de bonnen thans geduren de 2 iweken geldig zijn, zoodat daaropi pa 4 September niet meer mag worden gekocht. Tevens wordt er nog op1 ge wezen, dat de handelaren niet verplicht zijn om voor de artikelen brood, be schuit. aardappelen, melk en taptemelk! reeds in de eerste week van dit tijdvak! op het tweede bonnummer af te leveren. Over de bonaanwijzing voor vleesch wor den afzonderlijke mededeelingen gedaan. Voor havermout werd geen bon aan gewezen. In plaats daarvan kan op bon „Algemeen 638" een hoeveelheid van 1125 gram gemengd meel worden gekocht. Ver micelli werd ditmaal niet beschikbaar ge steld, aangezien voor het geheel© rant soen van 100 gram reeds gedurende het tijdvak van 8 tot en met 21 Augustus^ een bon werd aangewezen. Het geheele rantsoen vervangingsmiddelen kan van 22 Augustus tot en met 4 September op bon „Algemeen 640" worden betrokken. Bon „Tabak 35" geeft recht op het kop pen van één rantsoen sigaretten, ciga- rililos, sigaren of tabak. Op, bon „Tabak 36" mogen uitsluitend sigaren worden gekocht. Bon „Boter 34A" geeft recht op het koopen van i/2 rantsoen boter en bon „34B Boter" op i/2 rantsoen margarine. Op den B-bon mag geen boter worden gekocht. Voor aardappelen wordt we derom op bon „Algemeen 642" een ex tra rantsoen van 2 k.g. beschikbaar ge steld. Voor vervangingsmiddelen en koffiesur- rogaat zal de eerstvolgende bon op 19 September en voor vermicelli, chocolade werk en de overige artikelen op 5 Sep tember worden geldig verklaard. VERSGI^LLÊNDE BERICHTEN Te dioht bij een panter gekomen. Een driejarig meisje in Diergaarde Blij- dorp te Rotterdam is aan het gelaat gewond door een panter, toen het kind in een onbewaakt oogenblik onder een hek was doorgekropen en daardoor vlak bij de tralies van het hioik van den pan ter kwam. Een omstander ging het meisje te hulp, hij gaf den panter een klap op den neus, waarna deze zijn klauw) terug trok en het kind losliet. Het meisje, dat te Schiedam woont, is door de haar begeleidende familie naar de Dr. Noletstichting te Schiedam ge bracht. waar zij is opgenomen. Haar toe toestand laat zich gunstig aanzien. De bezoeker, die het kind" te hulp kwam',| kreeg een haal van een klauw van den panter, waardoor hij aan de hand niet ernstig werd gewond. Boeren als speurders. De 60-jarige boer Thielen te Klein-Til- burg, ontdekte dat zijn paard uit de weide was gestolen. Ook bij van Huijst uit Huiten (gem. Gilze-Rijen) was een paard verdwenen. De politie werd ge waarschuwd, maar de boeren gingen ook zelf op onderzoek uit; het spoor van de hoefafdrukken van hun paarden vol gende. Hoewel de paardendieven vele trucs hadden toegepast om vervolgers te misleiden, wisten de boeren toch steeds weer de moeilijkheden op te lossen. Het spoor leidde naar België, waar in een weide inderdaad de gestolen paarden werden aangetroffen. Het duurde echter tot 's avonds half zes voor, door het ingrijpen van de marechaussee en de Belgische politie, de paarden werden vrij gegeven. Schaenenbon en suikerbon voor schoenen Een boete van f 10.000 heeft de Haag- sche inspecteur voor de prijsbeheersching dezer dagen opgelegd aan den schoen winkelier M. van Boxtel te Dordrecht, die onlangs bij het verkoopen van een paar damesschoenen, behalve den C-sChoe- nenbon ook een suikerbon verlangde. De Mant. die er niet veel voor voelde aan dit verlangen te voldoen, kreeg de schoe nen die zij begeerde na inmenging van de politie ook zonder suikerbon. Lagere boeten, die in het verleden in soortge lijke ge.vallen zijn opgelegd* hebben de bedrijvers van dit soort transacties niet het verkeerde ervan doen inzien. Nu het euvel, dat zich voornamelijk bij den ver koop' van schaarsch wordende gebruiks goederen openbaart, hand over hand toe neemt. zullen de straffen in voorkomen de gevallen naar verhouding Zijn, aldus het ANP. Jongeman doodgestoken Te Losser is de nog jeugdige A. Lok vlak bij Zijn ouderlijke woning door een onbekenden dader aangevallen, die hem met een mes een steekwond in den hals toebracht. Het slachtoffer overleed ,kort daarna. Het stoffelijk overschot werd naar het lijkenhuis van het r.k. ziekenbuiis al daar overgebracht. De dader is voortw vluchtig. 1 I Het huis „De VoorBt" afgebrand Donderdagavond is brand; ontstaan in een bekend, prachtig gelegen landgoed, Huize de Voorst, in de gemeente Gorssel, een der merkwaardigste monumenten, van ons land, dat nog een rijken schat van schilderstukken, gobelins en machtig fraai beeldhouwwerk bevatte. De brandweren van Gorssel en Warns- veld gaven met elf stralen water, maar het vuur woedde zoo fel, dat er slechts weinig aan den vernielden gloed is ont komen. Aanvankelijk concentreerde men in hoofdzaak het blusschingswerk op den linkervleugel, aangezien zich daar de kunstschatten zouden bevinden. Toen de brandweer een kwartier aan het blus- schen was, verscheen de te Almen wo nende eigenaar. Hij deelde medie, dat in den rechtervleugel de kostbaarste stuk ken waren geborgen. Het vuur had daar echter reeds door de plafonds en de vloeren het meubilair aangetast en wat i nog door de vlammen gespaard was ge- 1 bleven leed nu door het water groote schade. De schade, die door verzekering gedekt wordt, is op meer dan een mil- lioen geschat. In het landgoed wiaren schilders en andere werklieden bezig ge weest met acetyleenlampen. Vermoede lijk moet hier de oorzaak van den brand worden gezocht. 1 RECHTZAKEN Economische Rechter te Middelbnrg L. H. de Krijger, echtg.e van J. Wl; Leijdekkers, 34 jaar, wonende te Zi e- rikzee, wegens het feit dat Zij1 in Maart 1943 te Zierikzee een aantal dis tributiebonnen heeft vervalsdht. Eiseh: 2 weken gev.str. Uitspraak: 1 fweek gev.str. F. M. van Dijl, echtg.e van Mi. Pad mos, 39 jaar, wonende te Bruin is se, wegens het feit dat Zij door haar Zoontje van A. de Koning heeft doen koopen een hoeveelheid boter, zulks zonder af gifte der daarvoor vereischte bonnen. Eisch: f 50 b. s- 25 d. h. t Uitspraak: f 50 b. s< 20 d. h. W. Bei je, 27 j„ landarbeider te Zie rikzee, wegens strooperij van veld vruchten. Eisch en uitspraak1: f 10 b. is. 5 d. h. H. D. Verkerke, 36 jaar, landbouwer te Tholen, wegens het feit dat hij m Februari 1942 te Tholen heeft afgeleverd of doen afleveren aan H. J. Donker 240 k.g. bruine boonen. EisCh en uitspraak1: f 1Q0. b. s, 1 m. h). WANNEER VERDUISTEREN Heden verduisteren van 20 nnr 45 tot 6 nnr 30 De maan gaat onder om 16 onr47 en komt op om 0 nnr 52. Nieuwe maan Maandng 30 Augustus, lerste kwartier Dinsdag 7 September. Volle maan Dinsdag 14 September. Laatste kwartier Dinsdag 21 Sept Ut Stad en Provincie THOLEN. Sedert 14 dagen werd (door den landbouwer C. Christiaanse alhier een zijner schapen vermist uit de weide. Dezer dagen kreeg hij een schrijven, ge post in de gemeente Steenbergen, waar op in blokletters stond: „Hierbij de waarde van uwi schaap". Het bedrag was viermaal de marktwaarde van het dier. Onderzoek ingesteld door de politie bleef tot heden zonder resultaat. Burgerlijken Stand. Geboren: Wouter Marinus, z. van M. Potapp.el en D. I. Hartog. Gehuwd: L- Soomers, 23 j. en H. M- Opsteegh, 26 j. Overleden: L. Bal, 67 j., man van M. Riekse; Cornelia Baaij, ongeh., 66 j. D.e vangsten der botvisschers waren iets beter dan vorige week. Paling en j herder werden niet gevangen. De aan voer van mosselen voor verzending naar België bedroeg slechts ruim honderd ton. Verschillende visschers hebben steekproe ven gehouden op hun perceelen, waarbij bleek, dat bijna al het zaad is vernield 'door de vele zeesterrren, z.g-n. vijfhoe ken, welke dit jaar welig tieren, door dat de perceelen niet konden worden schoongehouden. Voor verschillende mos selschippers wordt 'dit een strop van duizenden guldens. STAVENISSE. Zuster A. van Waart al hier is met ingang van 1 Sept. e.k. be noemd tot wijk- en polikliniekzuster bij de Ger. Ziekenverpleging te 's-Graven- hage. (E.N.). KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen in de 2e predikantsplaats te Tholen: cand. A- J. v. Oost, hulppre diker aldaar. ST.-PHILIPSLAND. Ger. Gem. Woens dag 25 Augustus 8.30 uur, ds. van deu Berg van Krabbendijke. HAAMSTEDE. Geref- Gemeente. Dins dagavond 8 uur, ids v. d- Berg vani Krabbendijke. Bij onze vrijwilligers. In ztfn vrytn tffd heeft een der mannen e-n f raaien Kare- liachen stok uitgesneden ter herinnering aan den ttrfjd aldaar. (SS P.K. Tur O-H - Pa Flinke kerels melden zich nu voor de Waffan SS en de Landwacht Het SS-Ersatzkommando deelt mede Ieder gezonde Nederlander in den leef tijd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Ned. moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- Wachtbataljon in Amersfoort. Zij, die tot de GermaansCh SS in Ne derland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18—30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor den arbeids inzet. kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den arbeids inzet vrijgesteld. 24 Augustus 9.14 uur Amersfoort. Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 25 Augustus 9.14 uur Den Haag. Café Den Hout, Bezuidenhout 1119.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1