ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uil Stad en Provincie Vrijdag 20 Aug. '43 Telefoon no. 32 DirecUn>AdmWe^Unr (AdvertenUe=heO waarin 0pgen0men de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 A. J. DE LOOZE, Zierlïzee N.V. „De ZlerlïW. Nieuwslede" ofdredaotenr s 2620 KOSTEN, Manhnlsetreat, Zlerlkzee 100ste Jaarg. No. 15321 Giro no. 137677 SOWJET-OFFENSIEF BIJ IZJOEM Hooge verliezen aan tanks 1 H,et opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Woensdag békend: In het gebied van Izjoem Zette de vijand zijn aanvallen met sterke infan terie- en pantserstrijdkrachten voort. In hevige gevechten werden zijn doorbraak pogingen verijdeld, waarbij talrijke tanks werden stukgeschoten. Ook in het gebied ten Zuiden en Z.- westen van Bjelgorod stortten alle Sov jet-aanvallen bloedig ineen. 92 Sovjet- tanks werden vernietigd. Bij de aanvals- en afweergevechten in dit gebied heeft de divisie To.tenkopf zich bijzonder on derscheiden. Ook ten Zuidwesten van Wjazma, ten, Zuidwesten van Belyj en ten Zuidwesten van het Ladogameer mislukten alle door braakpogingen van de bolsjewisten m verbitterde gevechten. De verliezen van den vijand in de gevechten aan het Oos- tellcije front waren gisteren bijzonder zwaar. In totaal werden 317 tanks ver nietigd. i i Bij den strijd tegen schepen voor de Algerijnsche kust boorden Duitsche ge vechtsvliegtuigen een vijandelijk trans portschip van middelbare grootte m den grond en beschadigden een ander koop vaardijschip. Formates vijandelijke vliegtuigen, die gisteren overdag boven Zuiid-Duitschland vlogen, verloren reeds volgens tot dus ver ontvangen rapporten door jagers en luchtdoelgeschut 51 viermotorige bom menwerpers en vijf jagers. In twee Zuid- Duitsehe steden leed de bevolking ver liezen. Boven de bezette Fransehe gebieden, alsmede boven Zuid-Frankrijk werden nog vijf vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Een eigen jachtvliegtuig ging verlo ren. In den afgeloopen nacht wierp' 'de vijand een groot aantal brisant- en brand bommen op plaatsen in het Noord-Duiit- sehe kustgebied. De bevolking leed ver liezen. Nacht jagers en luchtdoelgeschut van de luchtmacht schoten van de for maties Britsche bommenwerpers ten min ste 37 vliegtuigen neer. Duitsche gevechtsvliegtuigen drongen in den nacht van 17 op 18 Augustus tot Zuidoost- en midden-Engeland door en bestookten o.a. de industriestad Lincoln doeltreffend met bommen van elk kaliber Bij de gevechten op Sicilië hebben zich de pantserdivisie Hermann Göring, de 51e en 29e pantsergrenadiersdivisie, de le divisie valschermjagers en de 22e Ihchlt- afweerbrigade zeer roemrijk geweerd. PROBLEMEN DER SOVJETS Het bevolkingsvraagstuk De Moskousche correspondent van de „New York Times", Alexander Werth1, heeft een opzienbarend artikel geschre ven over de problemen der Sovjets. Werth, die sedert drie jaar in de Sov jet-Unie als journalist werkzaam is, her innert er in zijn artikel <pan, dat de Sovjets de grenzen van 1941 hebben ge- W W 9^ W De zoogenaanid veilige haven vein het huwelijk blijkt dikwijls ctOHteraf verre van stornivrij. Feuilleton 93 door Frank van Falckenoort Heieen rees overeind. Hoe kom je aan dien onzin? stootte ze uit. Wie strooit dergelijke praatjes rond? Thijs wuifde met z'n hand. Laten we elkaar niet voor .de gek houden, Heieen, de heele polder weet het immers. In zoo'n kleine negorij als hier blijft zooiets toch niet verborgen. We weten toch allemaal, dat je man vóór den eersten Mei getrouwd moest zijn, daar anders dat mooie baantje van chef voor zijn neus voorbijging. En hij kende jou toen pas ook door mijn toedoen dus wat lag er meer voor de hand, dan dat hij jou trouwde? Nou, dat ge beurde, nu heeft hij z'n baantje, dat hij zoo graag wilde hebben, maar de liefde zat blijkbaar niet erg diep, want jou verwaarloost hij nu al enkele weken. Nee, vertel me niets, ik weet er alles van. Hij zwerft iederen avond hier ii> de streek en zit dan met de boeren in de café's te drinken en te kaarten. Als je mij niet gelooft, moet je het maar eens aan anderen vragen. Vraag het je vroegere vriendin Geertje Trader ma,ar eens. Die is hem Zondagavond nog te gengekomen op den dijk. Toen had-ie meer op, dan goed voor hem was. Heieen ontstelde bij deze woorden. Nu, herinnerde ze zich nog, dat Hugo dien Zondagavond bijzonder laat was thuis gekomen en op de trap wat gestommeld eischt. met inbegrip van de westelijke Oekraïne, de noordelijke Boekowina en Bessarabië. De oorlog beteekent, zoo schrijft Werth verder, een onbeschrijflijke tragedie" voor het bevolkingsvraagstuk der Sov jets met inbegrip van de opvoeding der leerplichtigen. Men geeft in Moskou open lijk toe, dat het Russische volk tijdens de afgeloopen dertig jaar buitengewoon veel heeft moeten meemaken, zooals bur geroorlog, hongersnood, epidemieën, ont binding van het gezin en andere gebeur tenissen in den Sovjetstaat. De tegen woordige oorlog heeft de Sovjetbevol- 'king .ontzettend gedecimeerd". Meer dan vier millioen, voor hèt meerendeel jonge mannen zijn gesneuveld en nog meer zijn invalide geworden. Vervolgens wijst Werth op den voort durend slechter wordenden gezondheids toestand in de Sovjet-Unie, hetgeen voor al het geval is bij de bevolking te Le ningrad. Als gevolg van het feit, dal de Sovjetsoldaten niet met. verlof kunnen komen wegens den grooten afstand en de transportmoeilijkheden en daar de vrouwen zwaar moeten werken in den landbouw en in de industrie, zal het aantal geboorten in de Sovjet-Unie aan zienlijk dalen. Ten aanzien van de betrekkingen met de westelijke mogendheden schrijft Werth dat het duidelijk is dat een wantrouwen dat zich in den loop van 25 jaar heeft! gevormd, niet in den tijd van 2 jaar! uit de wereld kan worden geholpen. NA DEN STRIJD OP SICILIË Dé strijd om Sicilië heeft'38 dagen ge duurd. Over den afloop van de gevech ten kon reeds betrekkelijk kort na het begin van de operaties geen twijfel mier bestaan. Na 24 dagen van strijd heeft de Duitsche leiding, zooals nu blijkt, be vel gegeven het eiland te ontruimen. De militaire instanties in ide Rijkshoofdstad willen natuurlijk niet een nederlaag als een overwinning voorstellen en de be tee kenis. die het eiland heeft als „een van de voorste steunpunten van Europa in de Middellandsche Zee", woridt dan ook niet tot een bagatel gemaakt. Andere en meer belangrijke strategi sche gezichtspunten hebben eéhter b'ij' de vaststelling van de verdere plannen den doorslag gegeven. Op de succesrijke ont ruiming, ten deele do,or de aanvallers te Laat geconstateerd, wordt met nadruk gewezen en als een aanwij'zimg1, dat men in het geallieerde hoofdkwartier de be doelingen van de Duitschers en Italianen niet geheel heeft doorzien, wordt 'de om standigheid in het licht gesteld, dat de Amerikanen op 15 Augustus aan de N.- kust een landingdsmanoeuvre hebben on dernomen om de verdedigers in den rug aan te vallen. Toen moet hun z'ijh géblekén, dat ook dit gebied al was ontruimd. Een voor de legerleiding van ide spil positief ele ment is, dat men thans ,met een deel van de troepen en het materiaal van het front op Sicilië de verdediging van h©t italiaansehe vasteland heeft kunnen uitbreiden. De militaire verwachtingen van de ver dedigers van Sicilië worden te Berlïj'ri zeer onderstreept. Men stelt vast, dat zij tegen een groot© overmacht, die onder steund werd door superieure maritieme strijdkrachten len een luchtmacht, die kwantitatief ver in de meerderheid was, vrij aanzienlijken tijd hebben stand ge- ™ggggg=ggggB5ge I 1 - -' gygr had. Dat kwam natuurlijk, omdat hij wat onvast op zijn beenen had gestaan. En den volgenden morgen had hij zich ver slapen, wat nog nooit gebeurd was. Zppi erg was het dus nu al geworden. Thijs^, vervolgde, ziende dat zijn woor den hun gewenschte inwerking deden: Nou dacht ik bij mezelve zoo vandaag, Thijs, je moest eens naar dat jonge vrouwtje gaan en er met haar over praten. Want wat heb je zoo aan je leven? Je bent jong en levenslustig en. je zit je hier te verkniezen naast een man, die je verwaarloost en je aan je lot overlaat, die zelf 's avonds gaat boe melen, nu hij z'n baantje» toch heeft. Ik heb medelijden met je, Heieen en daarom ben ik vanavond bij je gekomen. Je moet daar geen genoegen mee nemen. Maar wat wil je dan, dat ik moet doen? Nou, zei Thijs, inwendig lachend, dat alles zoo mooi rolde, dat is, dunkt me, toch duidelijk: hem met ge lijken munt betalen. Wat heb je aan een kerel, die niet meer naar je omkijkt en die alleen thuis is om te eten en te slapen? Laat hem eens een poosje aan zijn lot over, zooals hij jou aan je lot overlaat. Pak je boeltje bij mekaar en smeer 'm een poosje. Zoek ergens in de provincie voor een tijdje onder dak, desnoods een betrekking en dan zul je eens zien, hoe gauw je man je- weer le^rt waardeeren. Heieen dacht geruimen tijd na. Weg gaan, bij Hugo vandaanDaar had ze nog nooit aan gedacht. Maar het idee was nog zoo gek niet. Misschien zou het helpen. Misschien zou hij dan tot inkeer komen en tot de ontdekking, dat hij verkeerd had gedaan. Wordt vervolgd). houden. De bescherming van de troepen van de spil door vliegers was zwakker dan tijdens vorige veldtochten. Zoowel uit de berichten der Duit sche oorlogsverslaggevers als uit de be schrijvingen van Engelséhe ooggetuigen blijkt, dat de planmatige ontruiming van het eiland voor een goed deel mogelijk is gemaakt door de concentratie van enorme hoeveelheden luchtdoelgeschut aan beide oevers van de Straat van( Messina. De Duitsche troepen hadden minder ondersteuning en bescherming van luchtstrijdkrachten dan onder normale omstandigheden .gebruikelijk is, maar dit manco aan vliegers werd in hooge mate opgeheven door de buitengewoon talrijke en sterke luchtafweerbatterijen, die „een scherm van afweervuur over de smallq zeestraat spanden". De Britsche vliegers, die van een aan- valsvlucht boven de Straat van Messina terugkeerden, plachten opwindende ver halen te vertellen over de „hel", waarin zij' daar waren terechtgekomen. Zelfs de meest bezadigden onder hen gaven toe, dat hun belevenissen boven dit gebied tot, de merkwaardigste ondervindingen van den geheelen oorlog behoorden. Ilaliaansch weermachtsberlcht Bizerta gebombardeerd Het 1181e communiqué van liet Italiaan sehe hoofdkwartier luiïdt In den slag om Sicilië, die met zoo veel hardnekkigheid do,ör de Duitsche en Italiaansehe divisies is gestreden, hebben zich onverdeeld, aan haar taak hebben gewijd, zoowel tijdens den strijd als m de moeilijke phase der ontruiming van het eiland. De haven van Bizerta is door Duitsche vliegtuigen gebombardeerd. Een vrachtschip van 3000 ton is tot zinken gebracht en 25 schepen mtet een totalen inhoud van 100.000 ton werden bescha digd. Onze torpedovliegtuigen hebben een könvooi bij Bizerta aangevallen en een koopvaardijschip in de Zóne van kaap Passeroi getorpedeerd. Tijdens luchtge vechten hebbeb onze jagers 5 Spitfires' neergeschoten. 25 vliegtuigen werden do.or Duitsche jagers neergehaald. Drie van onze machines Zijn van dekrijsverridii- tingen niet teruggekeerd. De Vijand heeft aanvallen gedaan óp plaatsen der provin cies Reggio di Calabria, Napels en Cag- liare. Hei afweergeschut haalde een vlieg tuig omlaag dat in zee stortte. ROME OPEN STAD Uiteenzetting van Ital. zijde Ten aanzien van het tot open stad verklaren van Rome wordt van toonaan- vende Italiaansehe zijde de vólgende prin- cipieele uiteenzetting gegeven Het volkenrecht kent ten aanzien van het tot open stad Verklaren van een stad geen 'Concrete bepaling, die in de tails 'geregeld en door alle staten erkend is. Een dergelijke internationale overeen komst is tot dusverre niet tot stand ge komen en dus niet van 'kracht. De Haag- sche Conventie van 1907 spreekt alleen van onbeschermde steden, aangezien in dien tijd het probleem van het luchtbom bardement nog niet bestond. De Italiaansehe regeering heeft op' 31 Juli den Angelsaskischen mogendheden medegedeeld, dat Zij voornemens was Rome tot opien stad te Verklaren en daarbij gevraagd, onder welke voorwaar den de tegenpartij1 harerzijds tot dezelfde verklaring bereid was. Een antwoord werd van den Vijand echter niet ontvan gen. Het eenige antwoord was de twee de luchtaanval op' Rome op Vrijdag 13 Augustus. Daarop heeft de Italiaansehe regeering eenzijdig Rome tot open stad verklaard en opnieuw door bemiddeling van het Vaticaan den Angelsaksischen mogendhe den laten mededeeleri, dat Zij' de nooaige maatregelen zal nemen om het tot open stad verklaren mogelijk te maken. Een officieel antwoord der tegenpartij op dit tweede voorstel is tot dusverre nog niet ontvangen. Volkenrechtelijk is thans de toestand zoo, dat de Italiaansehe regeering een eenzijdige verklaring heeft afgelegd. Daar echter een tweezijdige overeenkomst noo- dig is, kan Rome juridisch nog niet als oepn stad worden beschouwd. De maat regelen, die de Italiaansehe regeering heeft genomen voor het uitvoeren van haar voorstel, zijn niet in details bekend gemaakt. Tot dusverre heeft de tegen partij slechts door middel van den om roep bekend gemaakt, dat de Angelsak sische mogendheden de door de Italiaan sehe regeering genomen maatregelen Wil lem tb estudeeren en zich haar volledige vrijheid voorbehouden, zoolang geen twee zijdige overeenkomst bestaat. Het Italiaansehe voorstel is overge bracht door het Vaticaan en niet door Zwitserland, de mogendheiid, die de Ita liaansehe belangen in de Angelsaksische landen behatrigt, omdat het Vaticaan zijn Zetel te Rome heeft en dus in de eerste plaats belang heeft bij de regeling van dit vraagstuk. Zondagartsondienot voor Zierikzee Zondag 22 Augustus: Dr. van de Graaf en Dr, Verspyek. Zeegevecht voor Scheveningen In de ochtenduren van Donderdag 19 Augustus ontstond er in de wateren voor Scheveningen weder een gevecht tusschen bewakingsstrijdkrachten van een Duitsch convooi en Britsche motortorpedoboten. •Daar van Duitsche zijde een aanval werd verwacht, werden de Britsche motor- torpedobooten -door het geconcentreerde vuur van alle afweerwapenen getroffen. Op alle Engelsche booten werden tref fers geplaatst. Een der booten geraakte in brand en explodeerde kort daarop. Terwijl het Britsche motortorpedoboot wapen bij deze onderneming een harer booten verloor en drie andere Britsche motorlorpedoboioten zware beschadigin gen opliepen, leden de Duitsche bewa- kingvaartuigen slechts onbeteekénende schade. Van de Duitsche transportsche pen 'werd er geen getroffen. Do Rijkspostspaarbank Bij de Rijkspostspaarbank is in Juli f37.214.723 ingelegd (v.j. Juli f 14.167.7077) en terugbetaald f 13.918.790 (vorig jaar f 01.525.263), zoodat meer is ingelegd dan terugbetaald f23.295.933 (v.j. f3.651.444). 1 Over de eerste 7 maanden van 1943 bedraagt het voordeelig saldo, f 145 mil lioen tegen f 28 millioen in het vorige jaar. Het totale saldortegoed is daar-, mede ultimo Juli gestegen tot f 688.946.217 (v.j. f508.204.806). Sedert 1 Jan. werden 166.766 (v.j. 64.869) nieuwe boekjes uitge geven. In Juli alleen werden reeds 21.421 (v.j. 9416) nieuwe boekjes uitgereikt. 3 kousenbonnen geldig verklaard i Van de textielkaart vo,or mannen en jongens van 1'5 jaar en ouder, gemarkt V 115, zijn thans de kousenbonnein J.„ K. en L-, ongeacht de zich daarop be vindende anders luidende idatumopdruk- ken, voor den aankoop van elk 1 paar kousen geldig verklaard. Met de bonnen J. en K- dient tegelijkertijd het gewone aantal vastgestelde punten te worden af gegeven, terwijl op bon L. tegen V/2 maal de gewoine pomtenwaandeering 1 paar kousen kan worden betrokken. Pakjes voor vrijwilligers KH Het SS-Ersatzkommando deelt mede: In het belang van een goede en snelle verzending van brieven en pakjes wordt er nogmaals dringend op gewezen, dat de adressen duidelijk leesbaar en met* inkt geschreven moeten worden en met het volledige adres van den afzender. Brieven en pakjes .moeten geadres seerd worden als volgtan das SS-Er- satz-kommando, Niederiande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Te Zenden aan: rang naam. veldpostnummer of adres.., ZlERIKiZEE. De heer A. van Tooren, onderwijzer aan de Openbare ULO-school alhier is met ingang van 1 Januari a.s. in gelijke betrekking benoemd aan de Jongens-ULO-school, uitgaande van' de pvipij. tot Nut van het Algemeen te Breda. BURGH. In de gehouden vergadering van den Burgh- en Westlandpiolder, werd meegedeeld dat verzocht wordt scherpe voorwerpen van de wegen te verwijde ren, teneinde de banden van voertuigen te sparen. Verder werd meegedeeld1 dat de Landelijke Bezettingsöéhade niets kan doen om de erfpachtssommen der afge broken zomerwoningen veilig te stellen. Van den .wnd, Commissaris der Provincie 'kwam een schrijven in> dat hij Zijn goed keuring moet onthouden aan het besluiit der vorige vergadering om de polder eigendommen wederom voor de oude pachtprijzen te verpachten. Meegedeeld werd, dat de Hamer eindelijk gedolven zal worden. Met het oog op het gebrek aan werkkrachten heeft het Bestuur be sloten om ingelanden die aangeschreven zijn om te delven, een jaar uitstel te verleenen. De heer van Bremten van de pde Cultuur Technische Dienst zal een onderhoud hebben met den dijkgraaf en de leden van het Bestuur. De rekening over het dienstjaar 1942-'43 wordt na gezien en vastgesteld in ontvangsten op f 20179.61, uiitgaven f 19041.05, goed slot f 1138.56. Tot leden van den dijkraadl werden herbenoemd de heeren J. J. Steur en B. Th. Boot C.Wz. Met den polder Westeren Ban is een regeling getroffen inzake onderhoud Kommertjesweegje en WissewekkenDe voorzitter deelde mede, dat in het vervolg een andere schatting zal toegepast worden voor de polders, hetgeen vooral voor de Cal. polders ver betering zal brengen. Nadat nog enkele minder belangrijke zaken besproken wa ren, volgde sluiting. OOSTERLAND. Bij het dezer dagen te Den Haag gehoudten examen voor cou peuse slaagde p.m. tnejCorrie LemS Jd. alhier, leerlinge van de Eerw. Zusters uit het Sint-Comelia Liefedehuis te Zie rikzee. Ger. Gem. Zaterda'g 7 uur, ds. La- main uit Rotterdam'. BRUINISSE. De vorige week werden hier uit de Waddenzee ongeveer 3000 ton nxosselzaad aangevoerd; prijs f 1.25 tot WANNEER VERDUISTEREN Heden verdnintereu van 21 nor tot 6 nar 15. De maan gaat onder om 13 our 32 en komt op om 23 uur 50. Laatate kwartier Zondag 82 Augustus. Nieuwe maan Maandag 80 Augustus, lerste kwartier Dinsdag 7 September. Voile maan Diasdag 14 September. f 1.70 per ton. Aangevoerd werden on geveer 1000 k.g. bliek. ST.-ANNALAND. Ger. Gem. Zaterdag avond 8.10 ure, ds. T. Dorresteijn van Opheusden. OUDWOSSEMEER. Burg. Stand over. Juli. Geboren: Marines Jacobus, z. v- F. J. Veraart en A. Wouts; Pranciseuis Johannes, z. v. F» Hommel en J. Raats; Johannes Jacob, z. v- J. Elenbaas en H. W. Rijstembil; Helena CathaTina Maria d. v- P. Verhees en M. Koetsenruijter Pieternelia Maria, d. v. J- C. Vadett en M. v. DrielPieternelia, d. v. D^. Istha en M. J. v. Daalen. Gehuwd: At. v. d. Zande, 29 j. en M. A. C. Schoepi 23 j. Loop der bevolking: Ingekomen: P. Leenhouts en gezin van Temeuzen. Vertrokken: W. v- d- Dries naar Axel; A. J. M- A.^Koning naar Bergen op Zoom; G. C- Steijins naar Hontenisse; O- Wu Withagen naar Halsteren; J. J. Vos naar Nieuw-Vosmeer; L. B. Minheere naar Eindhoven; J. Francois en gezin naar T erneuzen. Stefani meldt, dat de nieuwe aanval op Turijn talrijke branden heeft veroor zaakt. vooral in de Zuidelijke en Zuid westelijke wijken van de stad. De door brisantbommen veroorzaakte schade is van minder beteekenis. Vooral de arbei derswijken hadden te lijden. Ook de voor steden Nichelino, Moncalieri en Rivoli kre gen talrijke bomtreffers. Naar volgens den Engelschen nieuws dienst te Quebec is bekend gemaakt is President Roosevelt aldaar aangekomen. De president was op zijn reis naar Que bec vergezeld van Harry Hopkins en zijn particulieren secretaris Early.. Cordell Hul heeft op een persconferentie verklaard, dat hij waarschijnlijk tegen bet einde van dezte week aan de Engelseh-Ameri- kaansche besprekingen te Quebec zal deelnemen. Bij onze vrijwilligers. Een der mannen Iffli een veroverde tank. H$ houdt zgn hand in het gat, dat door een granaat van den „T'ffger" it geslagen. (SS P.K. ZtchücJcel O-H Pax t) Flinke kerels melden zich nu voor do Waffen SS en de Landwacht Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Ieder gezond© Nederlander in den leef tijd' van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS ,of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Ned'. moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- Wachtbataljon in Amersfoort. Zij, die tot de Germaansch SS in Ne derland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personieu tusschen 18—30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor den arbeids inzet. kunnen !zicih eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den arbeids inzet vrijgesteld. 21 Augustus. 9.12 uur Leeuwarden. Huize Schaaf, Breedstraat. 22 Augustus 9,14 uur A.dam, Dam 4. 23 Augustus 9.13 uur Utrecht. N.V.-huis Oudegracht 245. 24 Augustus 9.14 uur Amersfoort. Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 25 Augustus 9.14 uur Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenbout 11—13.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1