ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uit Stad era Provincie Donderdag 19 Aug. '43 Telefoon no. 33 Directenr-Atolnletratonr (Adjertenüeohof) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 HcofdrodaoUnr K 2620 10n ZOO nilMnna M TT ^IA«IUivaahaUA MIAMIMAVAJA'1 M. J. KOSTEN, Manhuisstraat, Zierikzeo Uitgave N.V. „De Zierikzeesche Nieuwsbode" 100sta jtiarg No 15320 Oiro no. 137677 BOLSJEWISTISCHE DOOR BRAAKPOGINGEN MISLUKT Luchtaanval op konvooi voor Portugal Het opperbevel van de weermaent maakte Dinsdag bekend: Aan het Mioesfront werden plaatselijke aanvallen der Sovjets afgeslagen. Aan de Midden-Donetz ging de vijand in het gebied van Isjoem na hevige artillerie- voorbereiding met sterke infanterie en pantserstrijdkrachten tot den verwachten aanval over. Alle doorbraakpogingen der bolsjewisten werden verijdeld. De vijand leed zeer zware verliezen aan mensChen en materieel. In het gevechtsgebied ten Zuidwesten van j e 1 g o r o d ondernamen de Sov jets slechts plaatselijke aanvallen, die overal eerden afgeweerd. Bij den giste ren gemelden. succesvollen Duitschen te genaanval verloor de vijand volgens tot heden ontvangen berichten 4203 dooden, meer dan 1600 gevangenen alsmede 25 tanks, 110 kanonnen. 112 granaatwerpers, talrijke andere wapens en een groote hoe veelheid oorlogsmateriaal. Terwijl de Sovjets in den sector ten Westen van Orel slechts zwakke ver- igeefsche aanvallen ondernamen, Zetten 2ij ten Zuiden en Zuidwesten van Wjasma, alsmede ten Zuidwesten van Bjely en aan het Ladogameev hun krachtige aan vallen voort. Ook deze mislukten door den laaien tegenstand van onze troepen, die in totaal 283 vijandelijke tailk's ver nietigden. Het luChtwapen viel vijandelijke con centraties en troepenbewegingen bij de Midden-Donetz en in het gebied ten Z.- westen van Bjelgorod aan en vernielde negen transporttreinen. Op 15- en 16 Aug. werden bij het verlies van zes eigenj toestellen 110 bolsjewistische vliegtuigen neergeschoten. In het zeegebied van Sicilië werden twee vijandelijke koopvaardijschepen van middelbare grootte door bommen van snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen Zwaar getroffen. Bij den afweer van een lucht; aanval op Zuid-Italiaansch gebied scho ten Duitsche jagers zonder Zelf verliezen te lijden 13 viermotorige bommenwerpers neer. Daarmede vernietigden Duitsche luchtverdedigingsstrijdkrachten in den tiji van 13 tot 16 Augustus in het gebied! van de Middellandsehe Zee 35 Briitschi- Amerikaansehe vliegtuigen. Duiitsche motortorpedobooten torpe deerden voor de Oostkust van Sicilië een vijandelijken torpedobootjager. In de Straat van Messina werden door bescher mingsvaartuigen van de marine een Brit- sche motortorpedoboot tot zinken ge bracht en een artilleriemotorboot door de kustartillerie vernietigd. Een in het ravitailleeringsverkeer op Sicilië dienstdoende motorveerboot van de marine, schoot gedurende een aanval overdag, vier vijandelijke vliegtuigen neer Door andere vaartuigen der marine wer den in het zeeebied ten Noorden van Sicilië van acht aanvallende Britsche tor pedovliegtuigen er vier neergeschoten. Een formatie Duitsche gevechtsvliegtui gen met groote actieradius bracht in de avonduren van 15 Augustus in de wa teren W.N.W. van Lissabon uit een door luchtdoelkruisers en torpedobootjagers beschermd vijandelijk kOnvooi drie trans portschepen, welke samen 25.000 br. ma ten, tot zinken en beschadigden minstens twee andere groote schepen door tor pedotreffers. Alle vliegtuigen keerden naar hun steunpunt terug. Overdag en des nachts ondernomen aanvallen van vijandelijke luchtstrijdkrach ten op verscheidene plaatsen in de be zette Westelijke gebieden, waaronder ook op buitenwijken van de stad Parijs, ver oorzaakten aanzienlijke verliezen onder de bevolking. In het verloop van hevige luchtaanvallen, alsmede door luchtdoelge schut werden volgens tot heden ontvan gen berichten twintig vijandelijke vlieg tuigen ten val gebracht. Duitsche ge vechtsvliegtuigen vielen in den afgeloo- pen nacht aan de Zuidoostkust en .n h©t gebied van de Theemsmonding af zonderlijke doelen met bommen van zwaar kaliber aan. SIGILIË VOLGENS PLAN ONTRUIMD Het opperbevel van de weermacht maakt verder bekend: Sedert vijf weken leveren op Sicilië Duitsche troepen en deelen van eenigo Italiaansche divisies tegen een vier tot vijfvoudige vijandelijke overmacht een zwaren verbitterden strijd. Door den heldhaftigen tegenstand van onze troe pen, die in zeer moeilijk terrein en bij een tropische hitte het bovenmensche- lijke gepresteerd hebben, werd de vijand gedwongen steeds nieuwe formaties m den strijd te werpen om Zijn groote ver liezen aan mensehen en materiaal aan te vullen- Sedert veertien dagen is Ide stelselmatige ontruiming van het eiland aan den gang. Den opdringenden vijand1 werden bij den afweer en <loor geduchte tegenaanvallen zeer zWare verliezen toe gebracht. Alle pogingen van den tegen stander om door de onafgebroken lucht aanvallen op het overzetverkeer of door aanvallen met ma r i nes trij'd kracht en in Je Straat van Messina onze troepen op Si cilië af te snijden mislukten. Vijandelijke lundingsstrijdkrehten in den rug van ons front werden vernietigd. Trots zeer sterke vijandelijke superio riteit in de lucht gelukte het de gewel dige transportbéweging naar Calabrië vol gens het plan uit te voeren, zoodat op 17. Augustus 8 uur 's morgens alle Duiit sche en Italiaansche troepen, met inbe grip van hun zware wapens, tanks, ka nonnen, stukken geschut, auto's en oor logstuig via de Straat van Messina op het vasteland waren overgebracht. Als een der laatsten verliet de gene raal der pantsertroepen Hube, die de ge vechten op Sicilië geleid had, het eiland. Deze geweldige militaire en organisatori sche prestatie werd mogelijk gen\aakt door de dapperheid van de troepen, die te land iedere doorbraak verhinderden en door het onvermoeide, heldhaftige op treden der marine, die slechts met kleine vaartuigen het verkeer meester werd en met lichte marinestrijdkrachten in de flan ken beschermde, alsook door het krach tige scherm, dat het luchtwapert niet ja gers en luchtdoelgeschut boven de Straat van Messina spande. Leiding en troepen hebben een prestatie geleverd, dia in de oorlogsgeschiedenis evenzoo. zal wor den geboekstaafd als een zegenrijke aan- valsslag. De gevechten in het Oosten naderen het hoogtepunt Aan Duitsche zijde bestaat de opvat ting, dat de strijd aan het Oostelijk front, welke nu reeds zes weken gaande is en onverpoosd was gekenmerkt door hevige gevechten, het hoogtepunt tegemoet gaat. Op grond van welkte concrete aanwijzin gen deze opvatting is gevestigd, wordt niet nader omschreven, meldt de Berlij'n- sdhe eorr. van de N.R.Ct., doch het is aan te nemen dat de 'duur van het of fensief en het algemeene beeld tot het uitspreken van dit standpunt aanleiding hebben gegeven. Als voorheen is 1de 'bte- oordeeling van de bevoegde instanties in de Rijkshoofdstad ten opzichte van deze belangrijke en ten deele wellicht beslis sende gebeurtenissen positief, opvallend positief zelfs, eveneens wat de komende gevechten aangaat. De successen welkte de Sovjet-Russen in de afgeloopen weken hebben weten te behalen, worden zoowel aangaande het gewonnen terrein als de strategische win sten als zeer gering gekenschetst, ge let op de krachten, wellke Zij voor het behalen van dat succes hebbten gebruikt. Tweehonderd Sovjet-Russische tankbriga des en meer dan duizend batterijen Zou den zijn uitgeschakeld en zesduizend vliegtuigen naar beneden geschoten. Wan neer deze curve van verbruik' Zou door gaan, acht men (het zelfs mogelijk', dat de crisis van den slaj* een voor de Sov jet-Russen bedenkeüjken keer meebrengt. In den strijd om Charkow begin nen, volgens Berlijnsche informaties, de door de Duitsche leiding getroffen tegen maatregelen geleidelijk merkbaar te wor den. De strijd in dezen sector heeft, Zoo als uit de commentaren moet worden op gemaakt. tot een ontspanning geleid, te meer daar Duitsche tegenaanvallen suc cessen hebben opgeleverd'. Naast dit voor naamste zwaartepunt van de gevechten is een tweede tot ontwikkeling gekomen, n.l. bij Kirow en Wjazjma. De situatie hier heeft de mogelijkheid van een uit breiding van den slag naar het Noorden in zich, daar de Sovjet-Russen ten Zuid westen van Bjielyi sterfte krachten naar voren hebben gebracht. Het Duitsche luchtwapen, dat in het algemeen belangrijk heeft bijgedragen tot het voorkomen van een doorbraak van Sovjet-Russen, schijnt in dit gebied sterk geconcentreerd te zijn. Daarnaast wordt opnieuw alle lof geuit over !de batterijen nevelwerpers. Als bijzonderheid wordt ge meld, dat dit wapen een verbetering heeft ondergaan, waardoor de loopbaan van de munitie niet meer door dikke rook wolken wordt aangegeven, met als ge volg, dat de tegenstander de stellingen van de batterijen thans niet meer zoo gemakkelijk kan waarnemen. Itallaansch weermachtsborlchi Do strijd op Sicilië geëindigd Het 1180e communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: De felle strijd op Sicilië, die Ide Ita liaansche en Duitsche troepen gedurende 40 dagen hardnekkig 'hebben geleverd te gen de overwegende macht van Engelsch- Amerikaan&che strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht, is gisteren tot een einde gekomen. De laatste detachementen der achterhoede hebben de uiterste N.- Oostpunt van het eiland verlaten en de kust van Calabrië bereikt, waarheen te voren de gewonden, de andere eenheden en een goed deel van het materiaal was overgebracht. De Italiaansch-Duiitsche l luchtmacht ontplooide een opmerkelijke bedrijvigheiid door op doeltreffende wijze aanvallen te doen op vijandelijke sche pen die voor anker lagen in de haven van Bizerla en groote branden aan Ie richten in de haven van Syracuse. Een, lankboot werd door een onzer bommen werpers getroffen nabij het eiland Dei B\j het lttfksbureou voor het onderzoek van handelswaren té Den Daag worden vele surro gaten van allerhande consumptieartikelen, genotmiddelen, wtfnen, geneesmiddelen, enz. ter keuring aangebodenChemici met veel jarige ondervinding onderwerpen de inzen dingen stuk voor siuk aan een nauwkeurig onderzoek YC N P jSchimvielpenningh-Pax s) Lani en geraakte in brand Torpedovlieg tuigen troffen een vijandelijken kruiser nabij kaap Passero en boorde een koop vaardijschip in den grond, ten Noorden van kaap Böne, terwijl een andér schip dat tot hetezelfde konvooi behoorde, zwaar beschadigd werd. Twee Vijande lijke vliegtuigen werden door jagers neer geschoten. Vijandelijke vliegtuigen lieten bommen vallen op Castro Velari in het gebied van SaLerno en op eenige plaat sen in het gebied van Napels, waarbijl schade van eenige beteelcenis werd aan gericht. Een der formaties viermotorige bommenwerpers verloor in Noord-Italië 3 vliegtuigen, die werden neergehaald door het luchtdoelgeschut; een vierde werd getroffen door het afweergeschut. De commandant van de bommenwerper, die de lankboot in brand s'choot, waar van in het weermachtsberiicht van he den melding wordt gtem'aakt, is d'e lui tenant Ferrari Guido van Venetië. De in het weermachtsbericht van heden ver melde luchtaanval heeft 12 dooden en 70 gewonden veroorzaakt te Castro Ve lari. Als gevolg van*de aanvallen op 8, 13, 15 en 16 deZer op de stad Milaan,! zijn tot dusver onder de burgerbevolking 193 dooden en 1069 gewónden geteld1. ROME OPEN STAD De ,.Giornale dYtalia" heeft met betrek king tot de voorgeschiedenis van hel tot open stad verklaren van Rome den brief van den Paus aan den kardinaal- vicaris en de verklaringen van de ,,Os- servatore Romano" aan, waaruit twee feiten bleken, n.l.: 1. Dat de Heilige Stoel onmiddellijk na het begin van den luchtoorlog de re geeringen van beide oorlogvoerende par- teijn heeft uiitgenoodigd Rome tot open stad te verklaren en 2. dat de Vatjeaansche diplomatie er niet in geslaagd is in dezte kwestie een overeenstemming tot stand te brengen tusschen de oorlogvoerende mogendheden. De in de verdragen vastgelegde „hei lige stad" moet door de oorlogvoeren den worden geëerbiedigd'. Volgens de meening van den Paus kon zij1 nóch door de eene nóch door de andere partij tot middelpunt van militaire operaties wor den gemaakt. Het Vatieaam heeft er ver der op gewezen, dat de talrijke exter ritoriale in het bezit van het Vaticaan' zijnde gebouwen over de geheele stad zijn verspreid^ zoodat het Katholieke en het burgerlijke Rome een ondeelbaar ge heel vormen. Het blad herinnert eraan, dat na het eerste bombardement de EngelsChe en de Amerikaansche regeering officieel ver klaarden, dat de schuld rustte op de. fascistische regeering, die heeft geweigerd Rome tot open stad te verklaren, ter wijl de Geallieerden den Paus hadden verzekerd, dat Rome door hen geëerbie digd zou zijn, wanneer een dergeüjkte ver klaring was afgelegd. De nieuwe regee ring heeft thans verklaard, dat Zij bereid is Rome tot een open stad te maken. Op een andere plaats herinnert het blad eraan, dat Parijö dn Juni 1940 na de eerste luchtaanvallen op de vliegvel den door de Fransche regeering tot open stad is verklaard en dat het DuiitsCnie opperbevel daarop de Fransche hoofd stad heeft onlzien. Convooislagen bij Gualdalcanar Transportschepen getroffen Het Japansche hoofdkwartier maakt melding van twee groote Convooislagen in het gebied van Guadalcanar. Een groot eonvooi. dat in dit gebied in westelijke richting voer, werd op 14 Augustus des nachts bij het eiland Bera door de Ja pansche marineluchlmacht aangevallen, Bij den eersten aanval werd een groot i transportschip tot zinken gebracht, drie 1 andere groote schepen en een middel- groot schip werden in brand geworpen. Van 50 vergezellende vijandelijke jacht vliegtuigen werden 13 neergeschoten. De tweede aanvalsgolf der Japanners tegen hetzelfde konvooi bracht nog twee groote transportschepen en een Jandingsboot lot zinken. Een vijandelijke torpedojager en een sleepboot, alsmede 10 landingsbooten werden met machinegeweervuuraange vallen. Hierbij werden nog 11 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Bij' den derden aanval op dit eonvooi waren de vijandelijke troepen met lan dingsmanoeuvres bezig. Troepenconcen traties werden door de Japanners op' twee plaatsen aangevallen. Voorts werd daarbij een vijandelijke kruiser door bom- men beschadigd en werden nog 4 vlieg tuigen omlaag geschoten. Bij eten vier den aanval in de wateren van de eilan den Simbo en Biloa werd een groote torpedojager tot zinken gebracht en een andere torpedojager beschadigd. De tweede convooislag vond plaats op 16 Augustus te middernacht op tien Zee mijlen ten Oosten van het eiland Ga- tukai. Door torpedo-aanvallen werden 'n groote kruiser en een groot transport- schip in den grond geboord^ bovendien een lichte kruiser resp. een groote tor- pedojager. Een andere kruiser en een j torpedojager werden beschadigd1. De to tale Japansche verliezen bij dezte actie bedroegen 17 vliegtuigen. Levensmiddelenwinkels op het middaguur niet meer gesloten Blijkens een publicatie in de Staats courant van 17 dezer, ino. 158, moeten de levensmiddelen- en kruidenierswinkels met ingang van Maandag ook tusschen den middag voor het publiek geopend! zijn. Sluiting omstreeks het middaguur zal dus niet meer geoorLoofd zijn. De nieuwie regeling ziet er als vol'gt uit: levensmiddelen- en kruide nierswinkels moeten thans lm het tijdvak vajrf 1 Maart tot 1 November ge opend zijn van 9 uur 'sihorgens tot 6 uur 's middags en van 1 November tot 1 Maart van 10 uur 's morgens tot 6 uur 's middags. Alle overige winkels (behou dens de ook thans reeds bestaande uit zonderingen)- moeten geopend zijn: van 1 Maart tot 1 November op Maandag) van 1 uiur tot 6 uur 's middags en de overige werkdagen' van 9 's morgens tot 6 uur 'smiddags; van 1 November tot 1 Maart: des Maandags van 1 tot 5 uur, op Zaterdag van 10 tot 6 en ide overige werkdagen van 10 tot 5 uur. yERSGHjLLENpj^BiFQHrEN Stroaporstende actief Het schijnt, dat de bende bokiienrij- ders, die kortgeleden Wouw onveilig maakte, haar operatieterrein heeft ver plaatst naar Roosendaal. Thans zijn het de boeren in en bij deze stad, die het moeten ontgelden. -Vooral heeft men het op veldvruchten gemunt. Bij een landbouwer aan den Gastelschen weg werden van dertig hoopen tarwe de aren afgesneden, hetgeen een verlies van 200 'k'.g. beteekent. Ook andere landbou wers deden aangifte van dit soort dief stallen. De bende maakt er ook werk van 's nachts heimelijk andermans koeien leeg te melken. Verder werd bij een landbouwer in de Hoogstraat te Roo sendaal een bok gestolen en clandes tien geslacht. Voorts is nog aangifte ge- Feuilleton WANNEEE VERDUISTEREN Heden verduisteren van 21 nnr tot 6 our 15. De maan gaat onder om 12 oor 17 en komt op om 23 oor 25. Laatste kwartier Zondag 52 Auguntun. Nieuwe maan Maandag 30 Augustus, lerste kwartier Dinsdag 7 September. Volle maan Dinsdag 14 September. 92 door Frank van Falckcnoort Op een avoaid in het begin van Augus tus reed Hugo als naar gewoonte weer weg op zijn fiets. Waarschijnlijk wist Thijs van zijn avondlijke fietstochten, want Hugo was nog geen tien minuten weg, of Thijs kwam het erf oprijden en belde aan. Heieen, die in ide keuken bezig was, had hem niet zien aankomen en liep naar de voordeur, die ze open de. Verbaasd stond ze te kijkten, toen ze zag, wie haar bezoeker was. Zoo, Leentje, begroette hij vrien delijk. Ik kwam je eens opzoeken, als je het goed vindt. Nee, kijk me maar niet zoo leelijk aan, ik) heb niets geen kwaads in den zin. Ik! ben ook wat verstandiger geworden en dat pak slaag, dat ik verleden jaar van je man heb gehad, verdiende ik eerlijk. Ik ben er een andere man door geworden. MaaT ik wilde je toch even sprekten, als hot kan. Het zal niet lang duren. Ik hett namelijk een belangrijke boodschap. Even stond Heieen in tweestrijd. Mocht ze hem wel binnenlaten? Als Hugo thuis, kwam, wat dan? Maar Hugo ging al weken zijn eigen weg en bekommerde zich in het geheel niet om zijn vrouw' en ze trad daarom een paar passen achteruit, hem beduidende, dat hij kon binnenkomen. Thijs veegde zorgvuldig z'n voeten, hing z'n pot aan de kapsto|k: en liep het keu- daan van diefstal van een koe uit de weido, ten nadeele van een landbouwer uit Kruisland. Surrogaat-sigaren en senorita's Surrogaten voor sigaren, sigaretten en kerftabak zijn nu, blijkens een publicatie in de Staatscourant van 11 Augustus '43, ook aan een prijsregeling onderworpen. Aangezien het hier een nieuw goed betreft waarvoor vele fabrikanten meen den de prijzen willekeurig te kunnen be palen, heeft de gemachtigde voor de prij zen maximumprijzen voor de surroga ten vastgesteld- Bij de surrogaat-sigaren wordt onderscheid gemaakt tusschen de prijzen van senorita's en van sigaren. Onder senorita's zijn in dit verband te verstaan sigaren met een maximumlengte van 85 mm., en een maximumdikte van 10 mm. Onder surrogaat-sigaren wordt verstaan: spiraalsgewijs opgedekte ta- bakssurrogaten in den vorm van een se- norita of een sigaar, die niet vallen onder de omschrijving van surrogaat-se- norita's. Hieruit volgt, dat senorita's van grooter lengte en dikte dan resp. 85 en 10 mm. onder de maximum prijsre geling voor sigaren vallen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Candidaat W. LJens, hulpprediker te (Rotterdam (Kralingen), hoopt Zondag 29 Augustus zijn intrede te doen bij de gemeente van Dr e is ch or, na in de voormiddag-Godsdiènstoefeniing bevestigd te zijn door Prof. van Rhijn uit Utrecht- Ds. A. Oskam, predikant te Lexmond, heeft met ingang van 1 Sept. a-s. vani het Prov. kerkbestuur van Zuid-Holland eervol emeritaat ontvangen. Ds. Oskam diende ide gemeenten van Rouveen, Hedtel, S t.-A n n a 1 a n d en Lexmond. Geref. Gemeente. HAAMSTEDE. Vrijdagavond 8 uur, Ds. Lamain van Rotterdam (Z.) ONDERWIJS Te Arnhem slaagde o.a. voor het exa men hoofdakte A en B, de heer G. J. Smallegange te Tegelen (L.) geboren te Zierikzee. ZIERIKZEE. Benoemd tot leden van den dijkraad voor de waterkeering van het Cal. Waterschap Bruinisse als ver tegenwoordigers van dat waterschap, A. Flohil Mz., S. Hajgte en J. v. d. Sluis,, allen te Bruinisse. RENESSE. Een strandbezockster, die zich bij laag water bij een paalhoofd te water had begeven, kon door den zeer sterken stroom de kust niet meer, bereiken. Gelukkig bleven haar kramp achtige, doch vergeefsclie pogingen niet onopgemerkt. rige gangetje in, haar achterna naar de achterkamer. Ga ziitten, noodigde ze uit, niet koel, maar ook niet bijster hartelijk. Thijs nam plaats en stak een sigaret- op. Kijk eens, Leentje. eh..r Heieen wilde ik zeggen, tenminste, als je het goed vindt, dat ik je nog bij je voornaam noem. Heieen weerde het af en hij vervolgf- de: Ik wil eerlijk bekennen, dat ik me niet altijd correct tegenover je gedra gen heb, toen je nog op de Beldamj diende. Maar ja, we hebben allemaal onze fouten. En ik heb er veel spijt van, dat ik je toen bij' den spoordijk) heb lastig gevallen. Daarvoor wilde ik je in de allereerste plaats m'n veront schuldigingen aanbieden. En, zooals ik je al gezegd heb, dat pak slaag, dat ik toen van je man kreeg, was ver diend eerlijk verdiend1. Het heeft me opgeknapt. Ik heb er heelemaal anders door jjeworden. Hij wachtte even en keek door z'n oogharen naar de jonge vrouw om le zien hoe ze zijn woorden zou opnemen. Heleeh voelde zich onbehaaglijk. Ze haalde de schouders op en antwoordde: Och, dat ben ik al lang vergeten. Praat er. niet meer over. Dat is in orde. Maar daarvoor ben ik niet alleen gekomen, z00 vervolgde de jongeman sluw. Kijk' eens, in den Molenpolder waren we allemaal blij, toen we hoor den, dat je met den nieuwen chef van do Phoenix ging trouwen. Je kreeg het: daardoor beter als je het had op den Beldam. Maar nu hooren wij jammer genoeg, dat jullie niet best met elkaar overweg kunnen 011 (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1