ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag 18 Aug. '43 Telefoon no. 33 Directear-AdmlnlB^ (Ad7ertenUoohef) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hcofdwdaotaur x 2.20 J' DE L00ZE' 2lerikzw Uitgave N.V. „De Zlorikzeoeohe Nieuwsbode" M. J. KOSTEN, Manhnieetraat, Zlerlkneo «ro no. 137677 99ste Jaarg. No. 15319 VRUCHTELOOZE SOVJETAANVALLEN Het Opperbevel der Weermacht deel de Maandag mede: Aan het Koeban-bruggenhoofd en aan den middenloop van de Donetz misluk ten plaatselijke aanvallen van den vijand In den sector van Bjelgorod werden de steeds weer aanstormende aanvalsgolven der Sovjets in een verbitterd gevecht van man tegen man door onze grena diers teruggeslagen. Tegenaanvallen van tank-gevc-chtsgroepen van 'het leger en de Waffen-SS drongen diep in de flan ken van de vijandelijke stootformaties sloten vrij groote deelen er van in en vernietigden deze. Terwijl in het gebied ten Westen van Orel de aonvalskracht van de Sovjets verminderde, verdubbelden zij hun pogingen, om in de sectoren van' Wjasma, Belyj en aan het Ladogameer1 on de? gebruikmaking van tanks, slagvlie gers en zware artillerie door te breken. Ook hier mislukten alle aanvallen door den vastberaden afweer van onze infan terie en pantsergrenadierdivisies. Overal waar de Sovjets aanvielen leden zij ook gasteren weer zeer zware verliezen aan mensehen en materiaal. 19B tanks wer den stukgeschoten. Eskaders gevechtsvliegtuigen, duikbom menwerpers en slagvliegers ondersteun den vooral in den Zuidelijken en Cen- tralen sector de in zwaren strij'd ge wikkelde troepen op den grond door succesvolle aanvallen op gereedstaande troepen en marschbewegingen van den vijand. Terwijl het in den Zuidelijken sector van het bruggenhoofd op Sicilië niet tot eigenlijke gevechtshandelingen kwam, nam de druk van den vijand in den Noordelijken sector toe. 1 Een Duitsche duikboot heeft aan de Noordkust van Sicilië in een koenen aanval een door torpedojagers krachtig beschermden AmerikaanSchen kruiser der BrooklynMasse tot zinken gebracht. Bij aanvallen van vijandelijke luchtstrijd krachten in het kustgebied van de be zette gebieden schoten Duitsche jagers en luchtdoelgeschut in de laatste 24 uur 16 vliegtuigen, voornamelijk zware bom menwerpers neer. Vijf andere vijande- lkije vliegtuigen werden in luchtgevech ten boven den Atlantischen Oceaan ver nield. Een klein aantal vijandelijke sto ringsvliegtuigen vloog in den afgeloopen nacht het Noordelijke Rijksgebied bin nen. Het gebied van de oorlogshaven Portsmouth werd in den afgeloopen nacht door formaties Duitsche gevechts vliegers bij goed zich van geringe hoogte uit doeltreffend met een groot aantal brisant, en brandbommen bestookt. Italiaansch weermaehtsbericht Luchtaanvallen in verschillende provinciën Het 1179e communiqué van het Italiaan- söhe hoofdkwartier luidt: De voor Messina gelegen stellingen werden gisteren den vijand door de Ita- liaansch-Duitsehe achterhoede z'waar be twist. Voor de reede van Syradase scho ten onze bommenwerpers twee koopvaar dijschepen in brand. Een groot sdhip werd door een torpedovliegtuig aan de ikust van Tunis ernstig getroffen. Feuilleton 91 doer Frank van Falckenccrt Een minuut was het doodstil, zoodat beiden het kloppen van eikaars harten konden hooren. Toen liep Heieen een pas achteruit, zoodat 'z?n handen van haajr afvielen en zei: Ik weet hét niet. Onmiddellijk veranderde Zijn gezicht. Hij floot tusschen de tanden en sprak: Aha, is 't zoio. Onmiddellijk had de jong© vrouw spijt van haar woorden, maar voor ze nog iets kon zeggen, had hij zich omgedraaid. Ze wilde spreken, Zeggen, dat Ze het wel wist, maar het was alsof haar tong weigerde en zé stond nog in dezelfde houding toen ze hem de deur achter Zich dicht hoorde slaan. Toen snelde zé Inaar de voorkamer, maar Hugo liep al ,op den dijk en verdween weldra uit het oog, Wat had ze gedaan? W,at had ze ge zegd? Ze had niet de minste willen zijn en hem daarom getart. Nu had ze hem het huis uitgejaagd. Ze begon te huilen. Wat was ze toch een dwaas. Ze wist toch, dat hij haar liefhad? Dat had hij' toch al vaak genoeg bewezen? Was hij niet altijd lief voor haar? Was ze niet gelukkig? En nu was ze bezig om een bagatelle dat geluk te vertrappen. Ze zat dien avond tot twaalf uur op, toen ging ze naar bed. Een half uuii later hoorde ze een sleutel in het slot omdraaien en den welbekenden stap in de gang. Maar hij ging1 naar,boven, naar de logeerkamer. Toen schreide ze zich zelf in slaap. Vijandelijke vliegtuigen ondernamen aan vallen op T u v ij n en op de omgeving van Viterbo en Foggia. Men is nog be zig de schade na te gaan en het aantal' slachtoffers vast te stellen. In de om geving van Foggia werden 13 viermo torige machines door Duitsche jagers en twee door het afweergeschut neerge haald. Drie andere toestellen werden te Turijn vernietigd door het afweervuur en door onze nachtjagers. Het afzonder lijke optreden van vijandelijke vliegtui gen in de provincies Leece, Salerno ten Reggio di Calabria veroorzaakten lichte schade en maakten eenige slachtoffers. Tijdens vergeefsche aanvallen op kon vooien werden 5 Britsche förpedovlieg- tuigen neergeschoten; 4 werden getrof fen door het afweervuur van onze es corte-vaartuigen en een door dat van orize verkenningsvliegtuigen. Met de aan 'ie kust van Tunis ondernomen actie waar van in het weermaehtsbericht van he den wordt gesproken, heeft de kapitein- vliegtuigbestuurder Cimicchi Giuseppe uit Orvieto, tijdens de laatste 7 idagen twee kruisers" en twee vrachtschepen getor pedeerd met een' totalen inhoud van 42 duizend ton. Het aantal slachtoffers tot dusver geteld als gevolg van de in het weermaehtsbericht van heden vermelde j luchtaanvallen, is als voI'g(t': 7 idooden len 22 gewonden in Apulië; 3 dooden en 16 gewonden in de provincie Salerno; 15 dooden en 4 gewonden in Calabrië en 3 dooden en 5 (gewonden te Viterbo. Noorsche officieren in I krijgsgevangenschap Het destijds na de bezetting van Noor wegen uitgevaardigd^ decreet, waarbij de Noorsche officieren uit de krijgsgevan genschap werden ontslagen, is opgehe- ven. Deze maatregel is het gevolg van do houding van een groot aantal Noor sche officieren, die vluchtten mét het doel oorlogsdiensten tegen Duitschland te doen of op illegale wijz'e werkzaam waren. Reserveofficieren zonder bijzon dere krijgsschool op leiding en alle offi cieren, die lid zijn van National Samlung, of medewerkten aan de reorganisatie van Noorwegen, worden door dezen maatre gel niet getroffen. Volgens een door Minister-President Quisling uitgevaardigde wet 'behooren voortaan tot de- gewapende macht van Noorwegen 'buiten de Noorsche politie, le leden der garde van den Minister-Presi dent. de leden van dé Germaansdie SS- Noorwegen en de leden der organisatie van National Samlung. Dienovereenkom stig worden Zij' geplaatst onder de Noor sche militaire strafwet van 22 Mei 1902. VoöV overtreding van deze wet Zullen bijzondere rechtbanken worden opgericht welker samenstelling, bevoegdheden en procesvoering nog nauwkeurig moeten worden vastgesteld. Het Keizerlijke JapansChe hoofdkwar tier maakte Dinsdag bekend: Japanschc luchtstrijdkrachten hebben op 15 en 16 Augustus het vliegveld Babuaf op 70 KM! ten Westen van van Lae op Nieuw Gui nea gebombardeerd en in luchtgevechten 39 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Bovendien werden vijf vliegtuigen op den beganen grond in brand geschoten. Vier Japansche vliegtuigen zijn niet ,op hun basis teruggekeerd. II. Als de eerst© donkere wolken aan den gezichtseinder komen, wordt weldra de heel© lucht bedekt. De zon scchuiilt er achter en het vroolijke lucht verdwijnt om plaats te blaken voor een sombere, grijze tint. Zoo is het in de natuur, zoo gaat het vaak in het leven. Na dien ongelukkigen avond in Juli was er tusschen de beide echtgenooten gaandeweg een grootere verwijdering ont staan. Geen van tweeën had willen bui gen en beiden bleven koppig. Men leefde als twee vreemden naast elkaar voort. Hugoi (gfing veel 's avonds weg, waar heen wist ze niet. De jongeman stapte dan op p'n fiets' en zwierf door den; omtrek, ging ergens een glas bier k'oo- pen en keerde dan in donker weer te rug. Een enkel© maal had de jangevrouw1 een poging tot verzoening gedaan, maar deze stuitte af oc de koele teruggetrok kenheid van Hugo en ze had tenslotte de pogingen opgegeven, in haar lot be rustend. De oneenigheid tusschen het echtpaar Kastelein was niet onopgemerkt geble ven in de buurt. De gezellen op de druk kerij hadden het gemerkt, de buren even eens. En het gerucht was den Molen polder doorgegaan, dat de chef en z'n jonge vrouw niet best met elkaar over weg konden. Wat zei de volksmond? Het zou wel aan de prinses leggen. Op den Beldam was Ze immers ook altijd zoo'n trotsch schepsel geweest! Het was niet te verwonderen. Het gerucht was ook doorgedrongen tot de woning van den ouden VermeiH len. En Thijs, die zo|o af en toe eend thuis kwam hij werkte in een anderen hoek van de provincie en scheen, naar zijn verzorgd uiterlijk te oordeelen, goed te verdienen kwam het eveneens te welen. Dat werd zijn ongeluk. (Wordt vervolgd). MUSSERT TE MAASTRICHT Is sr toekomst voor onze kinderen? Eenige duizenden getrouwen van de N.S.B. uit Limburg hebben zicJh Zondag middag naar den ttradjtioneelen Limburg sehen volksdag te Maastricht begeven, waar voor hen spraken Mussert, H. J. Woudenberg, leider van het Ned. Arbeids front en G. J. Ruiter, dir.-generaal van den landbouw. Eenige extra-treinen voer den reeds vroeg in den morgen tallopze nationaal-socialisten aan. De gemachtigde van den Leider voor de provincie Limburg, graaf de Merchant ct d'Ansembourg, heette allen welkom. Nadat op plechtige wijze de herdenking van dc gevallenen aan het Oostfront had plaats gehad, welke was voorafgegaan door den vaand elopmarschwas het woord aan den leider van hel N.A.F., H. J. W o. ufdenbè r g. Juist in dezen tijd, aldus spr., moeten wij optimist zijn en Avij kunnen dat in vol vertrouwen doen, omdat ons geloof in de 'overwinning van Hitier voor ons vaststaat. Ondanks het feit, zoo vervolgde spr., dat wij niet alles kunnen bereiken wat wij zouden willen, zijn wij toch be gonnen met den opbouw van den waar lijk socialen staat, die gedragen wordt door de nationaal-socialistische gedachte. Na zich in het kort te hebben bezig gehouden met de sociale toestanden zoo wel in Engeland en Amerika als in de Sowjetunie, zeide spr. dat in deze d,agen van de Nederlandsche en Duitsche ar beiders zeer veel wordt gevergd. Maar indien wij niet, aldus spr., alles geven om de overwinning te verzekeren, gaan wij er onder en zijn wij verloren. Vervolgens sprak de directeur-generaal van den landbouw, G. J. Ruiter. Spre ker zeide dat de Nederlandsche boeren zich moeten bezinnen op hetgeen er in dez'en tijd voor hen op het spel staat. Er is alleen een eervolle boerenstand mogelijk, indien cËuropa zijn aanvallers van zich kan afhouden. Een Epgelsch- Amerikaansche overheersching beteekent den ondergang van den boer en indien het bolsjewisme hier zou komen, is er voor den boerenstand in het geheel geen sprake meer van toekomst. De «vroegere landbouwpolitiek heeft ge faald. Er was geen toekomst meer voor den boer, den tuinder, voor den handel en de industrie, kortom voor ons volk was er geen uitzicht meer. De nationaal- socialistische landbouwpolitiek is er op gericht, dat er alleen een gezond volk kan Ijomen bij een gezonden boerenstand Daarom moet de boer lp,on naar werken hebben en niet te gronde gaan aan buiteniandsche afbraakprijzen, en evenmin gedupeerd worden door conjunctuur schommelingen zooals men die gekend heeft in het joodsch-kapitalistische tijd vak. Zijn rede aanvangende zeide Mussert dat er wel niemand meer zal zijn, die zal ontkennen dat wij leven in een over gangstijd. Irj een tijd welke voor de his torie als een groote omwenteling zal worden geboekstaafd. Wij nationaal-so,- cialisten, aldus spr., begrijpen waarom het gaat. Het is jammer dat vele hon derdduizenden van ons volk nog niet lot het besef zijn gekomen, dat deze om wenteling zelfs nog belangrijker is dan de Fransehe revolutie. Wi} leven thans in een nog grooter tijdperk dan toen en dit tijdvak zal aan bijna alle dingen een nieuwi aanzicht geven. Weet ons volk echter wel wat goed en wat kwaad is? Sprak men vroeger niet van de kansels dat het bolsjewisme het grootste kwaad was? En wat hoort men nu van de preekstoelen? Niets meer over Rusland en zijn; communisme. Het eenige wat de mensc'hen die niet aan onze zijde staan weten op te merken is, dat het nationaal- socialisme nog erger is dan het bolsje wisme. Mussert spreekt Vroeger bestond er ovér de vraag, wat men van een sluipmoord dacht geen geschilpunt. Men vond dat zbo iets laags, dat men daar niet verder over wensdhte te spreken. Thans echter zégt mén rus tig: Een sluipmoord? Het hangt er van of op/wien? En als in Drenthe 11 boe renhoeven in brand staan en men hoortl dat dat hofsteden zijn van nationaal^ socialisten, dan vindt men daï plotse ling niet meer erg. Waar 'afijn de stem men van den kansel die opkomen tegen de terreur uit de lucht tegen de bran dende phosphor en wat er zoo al meer op kostbare Duitsche steden wordt neer geworpen? We hooren ze niet. Kame raden, het is duidelijk: ons volle in zijn geheel kan niet zien waarom het gaat. Het kent alleen de bezwaren van dezen tijd. En velen van onze volksgenooten leven zoo klein omdat Zij Zooveel zor gen 'hebben. Zorgen die wij' niet willen ontkennen, maar die \vij noodig weten, wil men komen tot het goede van deze wereld. De vraag is: is er een toekomst voor onze kinderen en voor de kinderen van onze kinderen? Daarom gaat het in laat ste instantie en dat zien helaas maar heel weinigen. Wij zijn bezet gebied. Er zijn moeilijkheden met kleeding en dekking en ook de voedselvoorziening baart de grootste zorgen. Wij1 willen dat niet ont kennen, want waarom Zouden wij dat doen. Maar men moet ons dit niét als schuld aanrekenen. Want al zeggen hon derdduizenden wel, dat de nationaal-so cialisten de schuld dragen, de toestand waarin wij thans geraakt zijn is uitslui tend te wijten aan vroegere regeerders. En ik durf beweren, aldus Mussert. dat indien er geen nationaal-socialisme was geweest er nu al geen Europa meer zou zijn. Toen de oorlog uitbrak 'Zei men dat het om Danzig ging, doch thans, denkt niemand daaraan. Militair gezien is de zaak volkomen duidelijk gesteld'. Het gaat om het zifn of niet zijn van Europa. Europa verliest thans niet alleen veel bloed, maar ook ontelbare cultuurgoe deren, die evenmin te vervangen zij'n. Doch .^vij nationaal-socialisten moeten on danks' de ellende van dezen tijd blij moedig onze offers kunnen geven, om dat het gaat voor onze toekomst. Wij hebben daarbij' het geloof in de nood zakelijkheid van de wederopstanding van Europa. Een groot© opbouw staat ons te wachten. Wat ons volk betreft, zeide Mussert. dat wij moeten worden samen gebundeld en dat wij1 allen onZen plicht moeten doen om aan de overwinning mede te helpen. Wij begrijpen daarbij dat wij lotsver- bonden mo,eten staan met alle Germaan- schè volken en vooral met het Duitschei volk. Twaalf jaar lang heeft de bewe ging sterk en trouw achter mij gestaan en 'het is geen geheim, dat de laatste drie jaren daarvan de moeilijkste 'wa ren. Behouden wij! echter, zoo besloojt |Mussert zijn rede, het geloof in orize bronnen, bet Godsvertrouwen, de liefde Voor volk' en vaderland en iden eerbied' voor den arbeid. Uiteindelijk toch 'zal het goede het winnen. Aan ons de taalt om dit volk te voeren naar een betere toekomst. Eens zullen wij dan Zeggen: ons geloof heeft gezegevierd. VERSCHILLENDE BERICHTEN Suiker voor de bruiloft. Opsporingsambtenaren van de prijs'be- heersdhing wogen onlangs een aantal voor aflevering in den winkel van Dirk Bouma te Dokltum, gereedstaande zakjes suiker en 'kwamen daarbii1 tot de ontdek king dat ©Ik 'zakje 20 gram suiker te weinig bevatte. B. bekende, dat hij1 uit elke zak 20 gram suiker had genomen, omdat hij1 voor zijn aanstaand zilveren! huwelijksfeest suiker kon gebruiken. B. werd tot een geldboete van 300 gulden veroordeeld. Kanovaarder verdronken. De 35-jarige onderwijzer C. Kaars uit .Lunteren, die zijn vaCantie 'bij familie op het eiland Marken doorbracht, is 'bij1 het kanovaren opjhet IJsselméer met 'zijd kano omgeslagen en verdronken. De oudets tweeling j Een tweeling, de dame^ A. 1de Bout te Waspik en J. van Schifndel— de Bout WANNBBB VBBDUISTEBEN Hoden verduisteren van 21 uur tot 6 nar 15, De maan gaat onder om 11 nar en komt op om 23 nar 1. Laatate kwartier Zondag 22 Augustus. Nieuwe maan Maandag 30 Augustus, lerste kwartier Dinsdag 7 September. Volle maan Dinsdag 14 September. te Waalwijk, Jzïjln 5 Augustus j.l. 90 jaar geworden. Het is de oudste tweeling in ons land en beide 90-jarigen Zijn voor hun leeftijd nog kras te noemen. Bejaarde dame opgelicht Een bejaarde idame uit Den Haag be woonde i:n 1940 een groot perceel, dat grensde aan een pand dat toen were! verbouwd. Bij deze verbouwing was een lasscher werkzaam, de 34-jarige A. H-, met wien de dame in contact kwam. Hij beweerde dat zich ongedierte in baar woning bevond. Toen zij deri gemeeni- telijken antsmettingsdienst wilde waar schuwen ontried hij haar dit. Hij kon zoo zei hij met veel moeite aan een; vloeistof komen, welke het ongedierte afdoende zou verdelgen. De dame gaf hem "herhaaldelijk een voorschot om 't bestrijdingsmiddel te koopen en in den loop van drie jaar tijd schijnt hij oolq onder andere voorwendsels geld van haar te 'hebben losgekregen, totdat het totaal tot f35.000 was apgeloopen- Dezer dagen is de lasscher gearresteerd. Hij heeft de oplichtingen bekend. Van 'het geld was niets meer over. Arrestant bij ontvluchtingspoging ernstig gewond. Gisterochtend bracht een wachtmeester der marechausee uit Nieuwe Pekela den arrestantCh. S., wonende te Winscho ten, verdacht van oplichting, over naar het politieureau te Winschoten. Te Win schoten aangekomen wist de arrestant zich plotseling uit de voeten te maken en niettegenstaande de marechaussee hem eenige schoten nazond, in het gemeente lijk wandelpark te verdwijnen. Met be hulp van de onmiddellijk telefonisch ter assistentie opgeroepen Winschoter poli tie werd het bosch doorzocht. Voorbij gangers echter waarschuwden, dat de gezochte bij den dichtbij wonenden dok ter S. was binnengegaan. Hier werd hij in de wachtkamer aangetroffen. De man bleek ernstig aan den rechterschouder te zijn gewond. Men bracht hem over naar het R.K. Ziekenhuis. Zijn toestand is ernstig, Potrolenm voor verlichting De distributiediensten geven op nader door hen te bepalen tijdstippen, uiter lijk tusschen 17 en 23 Augustus '43, ge legenheid tot het aanvragen van petro- leumkaarten voor verlichting. Voor deze kaarten komen, behalve voor gevallen van nieuwe vestiging slechts degenen in aanmekirng, die in het seizoen 1942-'43 reeds een petroileumkaart S 108 ;of S Flinke kerels melden zich nil voor de Waffen SS en de Landwacht Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Ieder gezonde Nederlander in den leef tijd van 17—45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekkiug tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die ,om bepaalde redenen in Ned'. moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwalcht of bij 'het SS- Wachlbataljon in Amersfoort. Zij, die to,t de GermaansCh SS in Ne derland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18—30 jaar, die aan- meldingsp'lichlig zijn voor den arbeids inzet. kunnen Zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den arbeids inzet vrijgesteld. Bij onzo vrijwilligers Het dorp moet gezuiverd worden. Alt eertten gaan onze mannen den vtfa'id tegemoet. (SS P.K. Ober- müller O H Pi x») 17 Augustus 9.12 uur Breda. Restau rant Modern, Markt. 17 Augustus 15.18 uur Den Bosch, Ho tel Noord-Brabant. Markt 45. 18 Augustus 9.12 uur Venlo. Deutscbes Haus, Egmond'straat 16. 18 Augustus 15.18 uur Arnhem. Café Royal. 19 Augustus 9.12 uur Hengelo. Café Modern, Spoorstraat 18. 19 Augustus 15.18 uur Zwolle. Hötel Gijtenbeek. 20 Augustus 9.12 uur Assen. Concert- huis a.d. vaart. 20 Augustus 15.18 uur Groningen. Con certhuis, Poelestraat. 21 Augustus. 9.12 uur Leeuwarden. Huize Schaaf, Breedstraat. 22 Augustus 9.14 uur A.d'am, Dam 4. 23 Augustus 9.13 uur Utrecht. N.V.-h'uis Oudegracht 245. 24 Augustus 9.14 uur Amersfoort. Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 25 Augustus 9.14 uur Den Haag. Cafó Den Hout, Bezuidenhout 11—13. _j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1