ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 Aug. '43 tA^rtflnÜKhüf) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 HcsfdredaoUur Tolofoon no. 33 A. J. DE LOOZE, Zlerikzo. Ditgay6 N.V. „Do Ziorilrsoooot», Nionwobodo" M' BOSTEN, Manhnlostrsat, E 2520 Zisrlkzoo 99s(a Jaarg. No. 15318 Oiro no. 137677 «EUROPA OËCONOMICA» (Van onzen Haagschen retlacteur DEN HAAG, 17 Juli 1943. Het Neder landsche Instituut voor Volkshuishoud- kundig Onderzoek heeft .besloten tot de uitgave van een eigen orgaan, dat onder leiding staat van prof. dr. Ernst Wage- mann en tot titel draagt: „Europa Oeco- nomica". v) In het tweede nummer van dit tijd schrift, dat ons als'een orgaan van oeco- nomische voorlichting in dezen tijd bij zonder welkom is, troffen wij een be- wekkend artikel aan van Botschafter U. von Hassoll, die op origineeie wijze het hoogst aetueele onderwerp behandelt „Levensruimte of imperialisme". Schrij ver gaat uit van de stelling, ,ydat het tijdstip nadert, waarop zich voor het Duitsche volk de mogelijkheid zal voor doen om een met succes gestreden /oorlog te bekronen met een vredesgedachte, die de overeenstemming van reëele interessen met eeji dragende ideologie tot stand brengt". Binnen het kader van deze vre desgedachte ontwikkelt de schrijver het begrip levensruimte, dat ontstaan is uit de reactie op het streven van Engeland om van het Empire een voor de geheele wereld geldende Pax Britannica te ma ken, dat wil zeggen: orde en vrede in de wereld, gehandhaafd door de Brit- sche vloot en bevorderd door in de ge heele wereld gevestigde Britsche voor posten van Britsche heerschappij en civi lisatie. Daar hiermede een „entanglement" op het Europeesche contingent gepaard gaat, kan en moet Europa dit streven slechts met een afwijzende houding be antwoorden, welke wortelt in het besef, dat de Europeesche aangelegenheden buiten den invloed van het Britsche im perium behooren te blijven'. Van Duitsche zijde heeft men, gelijk het schrijven betoogt, aan deze reactie een positieven inhoud willen geven, wel ke tot uitdrukking komt in de term „levensruimte" en die beoogt, Europa zoodanig te vormen, dat er een politieke gemeenschap ontstaat in overeenstem ming met den nieuwen tijd. Bij deze nieuwe vormgeving wordt het „koloniale element" uitgeschakeld, dat wil zeggen: de volken, die aan de gemeenschappe lijke ruimte deelhebben, staan dan niet, zooals in het Britsche systeem, in dienst van het machtige heerschersvolk doch zijn medegerechtigde vruchtgebruiker^ van de ruimte, waarin zijzelf een belang rijken factor vormen. Deze -economische opvatting moet gepaard gaan met een ideologische, die in het Britsche impe rium-systeem evenmin te vinden is, en wel deze, dat alle Europeesche volken vóór alles de garantie bezitten, dat zij hun kenmerkende geestelijke en volksche structuur ten volle kunnen ontplooien, zoodat in de nieuwe Europeesche levens- ruimte geen gevaar ontstaat, dat alles en allen volgens een enkel type geni velleerd zullen worden, gelijk in de Brit sche imperiale wereld geschiedt, waarin overal een pseudo-Angelsaksisdh type de eigen culturen verdringt. i Het artikel is daarom zoo belangwek kend, omdat hierin een duidelijke defi nitie van het begrip der nieuwe levens- ruimte wordt gegeven. Klaarheid van M M M M M M ^s> Door vergiffenis te sdhenken verheft, men sMi boven hen die ons kwaakt dééd. Feuilleton 90 door Frank van Falckenoort Hij knikte. Dat meende ik .ook, 't jSpijt me, dat ik je leed deed door de herinnering. Maar vindt je niet. dat je 't me eerder uit je eigen had moeten vertellen? Waarom? Waarom? Nu, dat is nogal duide lijk denkbaar, zou ik zoo zeggen. Nu keek ze hem veibaasd aan. Meen je 't? vroeg ze. Ja zeker meen ik het. antwoordde hij kregel. Een man en -een vrouw moe ten geen geheimen voor elkaar hebben. Dat ben ik volkomen met je eens, zei ze koel. Ja, maar ook voor hun huwelijk. Ik bedoel, je moet niet met geheimen samen naar 't stadhuis gaan. Maar vind je het dan zoo erg? Erg, dat is te zeggen. Ik vind het niet in den haak, dat ik het nu van an deren te weten moet komen. Van wie? Hij! kleurde. O, dat doet er niet toe. Trouwens, ik weet niet eens, wie 't me geschreven heeft, 't Was een anonieme brief. Mag ik dien brief lezen? Ik vind 't beter van niet. En je zei Zoo even, dat een man en een vrouw geen geheimen voor elkaar moeten hebben. Hij werd kwaad. Dat is een insinua-- welomschreven begrippen kan slechts verhelderend werken voor alle beschou wingen, die Europa's toekomstige orga nisatie tot onderwerp hebben. Wij onder schrijven daarom ten volle de verklaring van den schrijver, -dat men erifn moet slagen, het begrip levensruimte, dat van de begrippen Reich, Imperium en Pax onderscheiden is, uit de vaagheid te laten uitkristalliseeren. Een duidelijke projec tie van Europa's toekomst kan daar slechts wel bij varen. i In dit verband is tevens het artikel van belang, dat dr. F. E- Posthuma^, die, vorige maand, door een moorddadi- gen aanslag plotseling uitjhet leven werd weggerukt, in het eerste nummer van „Europa Oëconomica" schreef, krachtig betoogend, dat wij Nederlanders zijn -en blijven. „Hoe het verdere lev-enslot van het Nederla-ndsche volk zal zijn, zoo schreef hij weet niemand met zeker heid te zeggen, doch vast staat wel, dat als Nederland in- het vervolg nog zal willen leven, dit slechts zal kunnen als georganiseerd onderdeel van een grooter geheel, n.l. Europa",. Het -lezens waardige tijdschrift, dat ongetwijfeld een belangwekkende plaats onder onze nieuwe organen.' zal- innemen, bevat voorts nog een beschouwing van prof. Wagemann over de verhouding tusschen zielental en welvaart, terwijl dr. M- Di. Dijt den Ne- derlandschen landbouw in zijn betrek kingen tot Europa behandelt. Het tweede nummer van den eersten jaargang sluit met een slotartikel van J. Godefroy over „Das Landnotproblem in den Nieder- landen". 1 Dengenen, wien onze volksontwikke ling ter harte gaat, zij dit tijdschrift' met warmte aanbevolen. Wij meenen, aan de hand van -deze uitvoerige uiteenzet ting, voldoende aangetoond te hebben, dat dit tijdschrift belooft uit te groeien tot een orgaan, dat voor de economische voorlichting over den tijd, waarin wij leven1, onmisbaar zal blijken. Europa Oëconomica. Orgaan van het Nederlandsche Instituut voor Volks huishoudkundig Onderzoek Redactie: Heerengracht 548, Amsterdam. Admini stratie: Postbox 654, Apisterdam. De Duitsche veldpostorganisatie, die de verbinding tusschen front en vaderland onderhoudt verzendt dagelijks 19 mill, veldpostzendingen. Hierbij komen per maand nog ongeveer 65.000 particuliere telegrammen, rond 3 millioen postwis sels enz. (DNB) De Deensche kotter „Bob." die op de vischvangst was in de Noordzee, is tij dens een storm met de vier koppen' sterke bemanning vergaan. De visschers- vloot van Esjberg heeft daarmede sedert het begin van dit jaar 12 kotters en 37 visschers verloren. Engelsche vliegtuigen hebben Zondag nacht in verscheidene golven bov^n Zwit- sersch gebied gevlogen. In Bern, Lau sanne en Zürich werd luchtalarm ge- gegeven, dat duurde van 1—2 uur. Het bureau van oorlogsvoorlichting te Washington heeft weer de verliezen van de Amerikaansche troepen bekend ge maakt. Het totale verlies van de strijd krachten der Ver. Staten zou sinds het uitbreken van den oorlog 96.357 man bedragen en wel aan dop,den 17.701, aan gewonden 23.734, aan vermisten 31.311 en aan krijgsgevangenen 23.611, tie. Ik heb je toch al verteld', wat de brief behelst. Heieen wachtte een poosje. Ze wilde geen ruzie hebben. Ze hadden nog nooit ongenoegen gehad en hij werd al zoo gauw driftig. Ze schonk hem nog -een kopje thee en zei, op dien rand van 'z'n leunstoel zittend: Heb jij1 nooit geheimen gehad1, voordat we trouwden? Neen, geen één. Hij sloeg, alsof hij' het bezegelen wilde, met de vuist op tafel. Ze stond op en ging een pas van hem vandaan- Hun blikken ontmoetten elkaar, dien avond voor den tweed-eir keer, als wilden Ze in eikaars Zielen zien. Dian zei Heieen: Zoo, en waarom hiéfr je mij voor ons trouwen nooit de reden verteld, waarom je voor den eersten Mei getrouwd wilde Zijn? Was dat om-dat je me werkelijk lief had? Of was het omdat dat één van de bepalingen was, waar je als -chef aan gebonden ;w-as? Was dat. omdat je ongetrouwd no,oit chef 'was geworden? Zeg mij dan eens, waarom! je me dat nooit verteld hebt? Hugo, was opgestaan en doodsbleek ge- j worden. Hij moest zich van emotie aan de tafel vasthouden en 't was of hij i een steek in zijn hart had gekregen. En- kele o-ogenblikken stonden man en vrouw i tegenover elkander, 'zwijgend en dreigend. Toen kreeg hij 'z'n Zelfbieheersching weer - terug en liep om de tafel heen naar haar j toe en keek haar weer aan. Hij vatte j haar 'bij de schouders en zei ernstig: Heb ik je getrouwd, omdat ik als chef een vrouw moest hébben, of heb ik je getrouwd, omdat ik je met hart en ziel lief héb? 1 Lêl*#"i* 1 (W.ordt vervolgd). em üöf L Dr. GÖBBELS OVER DEN OORLOG „Aan bet langste einde van den hefboom" In een artikel in den Völkischer Beob- achter: „Aan het langste einde van den hefboom", toont Rijksminister dr. Göb- bels aan, dat Duitschland, in weerwil van' alle vijandelijke agitatie, nog altijd de panden voor de eindoverwinning in han den heeft. Niet Duitschland moet, aldus de mi nister, door het verloop van de z-omer- opératies in het Oosten teleurgesteld zijn, 'zooals de vijand wil doen gelo-oven, maar enkel en alleen de tegenpartij. Haar hoop op een definitieven ommekeer in de ooi'- logsfortuiin ligt begraven onder de on overzienbare massa harer vernielde pant serwagens en vliegtuigen. Oo1* in het Zui den van het continent kan niet gesproken worden van een beslissende verandering van het algemeene oorlogsbeeld. Wij ziften dus aan het langste einde van den hefboom, aldus de minister. Als men ie Londen, Washington en Mos kou ons spottend voorhoudt, dat wij in dezen .zomer er geen- vijandelijk gebied bijgewonnen hebben, dan kunnen wij daarop -rustig antwoorden, dat wij ook geen nieuw- terrein behoeven te winnen om de overwinning te behalen. Daar voor is het volkomen toereikend dat wij ons geen „terrein van oorlogsbetee- kèniis laten afnemen, w-ant wij zijn in het bezit-van het vijandelijke- gebied dat voor j den oorlog beslissend is, niet de vijand. I Dr. Göbbels spreekt vervolgens over den luchtoorlog, waarbij' hij vooral be toogt, dat het algemeene beeld door den luchtoorlog geen beslissende verande ring ondergaat- en dot Dnjtsehlands kan sen op een volledige overwinning daar door niet verkleind worden. Wij betwis ten niet, dat de vijandelijke bomterreur ons vele extra zorgen en moeilijkheden veroorzaakt.: Maar wij leggen er nog maals den nadruk op, dat deze zorgen en moeilijkheden onder geen omstandig heden voo-r den oorlog beslissend- zijn of zullen zijn. Wij beseffen vólkomen dat de vijand hier geen enkele consideratie gebruikt, zooals hij immers ook in den eersten wereldoorlog de blokkade tegen Duitsche vrouwen en kinderen met alle Cynische meedoogenloosheid ten uitvoer heeft gelegd om ons volk! door honger op de knieën te krijgen. Tegen den vijande lijken luchtoorlog bezitten w'ij voorloopig het middel van militaire en civiele ver dediging, van een later tijdstip af ech ter ook -dat van den massalen tegenaan val. Tot dat tijdstip zullen wij ons er doorheen moeten slaan en er is niemand in Duitschland, die dat onmogelijk adht. Volkomen ijdel echter is de hoop der Engelschen en Amerikanen dat Duitsch1- l'and zich door de Anglo-Amerikaansdhe luehtterreur op een of ander oogenblik uit den oorlog zal laten boksen. Wanneer Duitschland er thans in slaagt met zijn oorlogspnoductie -de vijandelijke lueht terreur steeds weer te ontwijken en de verliezen aan menschen door gepaste maatregelen binnen een draaglijken om vang te houden, zal Duitschland het tijds bestek, dat het scheidt van belangrijk drastischer tegenmaatregelen tegen den overmoedigen vijand kunnen overbruggen. DE WORSTELING BIJ BJELGOROD Het Opperbevel der Weermacht deelde Zondag mede: Van -den Zuidelijken sector van het Oostelijke front worden slechts plaatse- j lij-ke gevechten geméld'. De groote wor steling in het gebied ten Zuiden van Bjelgorod duurt met onverminderde he vigheid voort. Overal, waar de bolsjewie ken stormliepen, werdén Zij bloedig af geslagen. Op enkele plaatsen gingen onze troepen tot dén tegenaanval over en sloegen zij, gesteund door sterké forma ties der luchtmacht, opgedrongen vij'an- delijké stootformaties uiteen., In het gevechtsgebied ten Westen van Orel -en aan het front ten Zuiden epl Zuidwesten van Wjasma mislukten even eens talrijke aanvallen dér bolsjewisten in zware gevechten en met Zware ver liezen voor dén vijand. Ook ten Zuiden van het Lad'ogameer stortten gisteren alle aanvallen der bolsjewisten ineen. De bolsjewisten verloren gisteren 86 vlieg tuigen en 179 pantserwagens, waarvan alleen al 117 in den sector ,van een ten, Noordwesten van Jarzéwo opereerend le gercorps. Op Sicilië leed de vijand bij vrij krach tige aanvallen in dén Noordelijken sec- j tor gevoelige verliezen. Een Duitsche duikbootjager bracht in de Middellandsche Zee een vijandelijke duikboot tot zirikén. Boven Noordduitsch gebied verschenen in den afgeloopen nacht slechts enkele storingsvliegtuigen. LUCHTAANVAL OP KONVOOI dat uit 70 schepen bestond Een groot vijandelijk konvooi is, zoo- als in een extra-bericht is bekend ge maakt, in de avonduren van 13 Aug, door een eskader Duitsche torpedo-vlieg tuigen aangevallen en uiteengeslagen. Het convooi was, naar het D.N.B. verneemt, in den loop van -den dag uit den Atlan- tisehen Oceaan de Middellandsche Zee binnengeloopen. Het bestond uit ongeveer 70 volgeladen vrachtschepen, transport vaartuigen en tankbooten en werd zwaar beveiligd door torpedobootjagers en kor vetten. Ongeveer 110 mijl Beoosten Gi braltar, in de nabijheid van het Spaan- 9che eiland Alboran, begon nog voor het invallen der schemering de aanval. On danks den buitengewoon feilen afweer vielen de Duitsche vliegtuigen aan, aller eerst in scheervlucht de grootste vracht schepen en tankbooten, waarop de tor pedo's werden gericht. In steeds nieuwe aanvallen zochten de Duitsche toestellen telkens nieuwe doelen voor hun torpedo's. Reeds kort na het begin van den aanval waren gevoelige bressen geslagen in het konvooi. Talrijke schepen stonden in lichterlaaie. Intus?éhen was de schemering aangebroken, echter zonder dat de Duitsche vliegtuigen van hun aanval aflieten. In het licht der brandende schepen zetten zij den strijdl voort, die weer bemoeilijkt werd door de zware rookwalmen, latere verken ning wees uit, dat in totaal 32 vijandelijke scheepseenheden met tezamen 170.000 brt. tot zinken gebracht of vernietigend ge troffen waren. Itallaansch weermachtsberlcht Hardnekkige weerstand ep Sicilië Het 1179e Cominuniqué van het Ita liaansche opperbevel luidt: In de nieuwe stellingen aan het Si©iliaansdhe front bie den de Italia ansch-Duitsdhetroepen hard- nekkigen weerstand aan den vijandelijken aanval. Bij gevechten, met een num'me- riek sterkere, vijandelijke groep boven 't slagveld,schoten onze jagers zés Spit fires neer. Vijf andere vliegtuigen wer den door Duitsche jagers vernietigd. Formaties Italiaansche torpedovliegtui- gen troffen in de Golf van Palermo een koopvaarder van middelbare tonnage en voor Bizérta een petroJeumtanksohip van meer dan 10.000 ton, dat rechtstreeks getroffen, explodeerde/Vijandelijke vlieg tuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen op Milaan, waardoor tal rijke huizen instortten en verscheidene branden uitbraken. Drie bommenwerpers werden neergeschoten door luchtdoelbat terijen, één door naehljagers. Bij aanvallen met brandbommen op plaatsen in h©t gebied van Catanzaroi ver loor de vijand twee vliegtuigen. Twee eigen vliegtuigen zijn niet teruggekeerd van de operaties der laatste twee -dagen. In de afgeloopen week hebben onzé vloot- eenheden en onze motorvloten in de Straat van Messina elf vliegtuigen van verscheidene types vernietigd. In aanvulling op het weermacWtsbe- rieht maakt het Italiaansche opperbevel nog het volgende b-ekénd: De -weermach'ts- beriehten der laatste dagen hebben de verdere ontwikkeling geschetst van den defensieven slag die do,or de Italiaan sche en Duitsche tro.epen aan het Si- ciüaansche frornt word-t geleverd. Onder den vijandelijken druk, die bij zonder hevig 'was in het centrum, waar het optreden van de vijandelijke pant serwagens onafgebroken gesteund werd door de luchtmacht die de verdedigers dag en nacht bestookten, is Randazzo gevallen en moesten de linies meer naar achteren worden verplaatst, daar de stellingen van de Etna en van Ca-' ronia dreigden te zullen worden omsin geld. Maar de slag is nog niet afge loopen. Met een hardnekkigheid, die altijd een prachtig voorbeeld zal blijven en die de tegenstanders zelf verscheidene malen hebben erkend, hebbén de verdedigers nieuwe stellingen betrokken en van daar bestoken zij de aanvallers opnieuw en betwisten hun het terrein in een harden strijd. Nu Randazzo ontruimd is, wordt de weg naar Messina nog bewaakt door de Italiaansche en Duitsche troepen, die strijdend op de bergen van den Noord- oostelijken punt van het eiland den we«* versperren aan het zevende Amerikaan sche leger en aan het achtste Britsche leger, die de Straat van Messina ten doel hebben. Nieuwe bewijzen van moed en tacti sche bekwaamheid hebbén den verwoe den strijd der afgeloopen dagen geken merkt en tevens de superioriteit in het manoeuvreeren bevestigd van de Itali aansche en Duitsche troepen. Genesteld in de eerste Zuidwestelijke versterkingen van het gebergte dwingen de verdédigers na 37 dagen van onvermoeiden strijd tegen eenheden, die steeds worden aan gevuld, den vijand nog respect af en maken zij hem den we;g, die naar Mes sina leidt, uiterst moeilijk. WANNEEB VERDUISTEREN? Heden verduinteren van 21 nor tot 6 uur 15. De maan gaat onder om 9 uur 41 en komt op om 22 uur 35. Laatate kwartier Zondag 22 Augustus. Nieuwe maan Maandag 80 Augustus lerate kwartier Dinsdag 7 September. Volle maan Dinsdag 14 September. heeft de Itali-aansche regeering het besluit genomen ^>m zonder langer te dralen officieel hiermede openlijk de verklaring af te leggen, dat Rome een open stad is en dat zij bezi-g is de noodzakelijke maatregelen te pemen in overeenstem- 1 mi-ng' met het internationale recht. Prof. mr. dr. R van Genechten Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied heeft den commissa ris der provincie Zuid-Holland, mr. dr. R. van Genechten benoemd tot gewoon hoogleeraar in het strafrecht aan de rijksuniversiteit van Leiden. Commissaris van Overijsel Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor de bezette I Nederlandsche gebieden heeft den pro- I cureur-generaal mr. W. de Rijke te Arn- hem onder gelijktijdig eervol ontslag uit diens tegenwoordige betrekking, benoemd tot commissaris der provincie Overijsel. i Britfche bommen opVlisslngen In de avonduren van 15* Augustus vond een aanval van Engelsüh-Amerikaanschie vliegers plaats op de buitenwijken van Vlissingen. Vo-lgens de voorloiopige be richten werden onder d-e Nederlandsche burgerbevolking 33 personen gedood en een groot aantal zwaar en licht gewond. Voorts werd schade aangericht aan de huizen. De studie en de hoogescholen Van de zijde van het Departement van opvoeding, wetenschap- en kuituurbescher ming deelt men het volgende mede: De rijksuniversiteiten te Utrecht en te Groningen, de universiteiten van A'dam, alsmede de Tec-hn. Hoogeschoiot te Delft, Wageningen -en de Ned. Boon. Hooge- school te Rotterdam beginnen, zooals ge woonlijk, het nieuwe studiejaar in de -komenden herfst. De colleges, die uitsluitend voor de eerstejaars studenten bestemd zijn, Zul len 'wegens het feit, dat' de arbeidsdienst tot 15 Augustus duurt, pas na de Kerst- vacantie beginnen. Colleges, die ook voor de eerstejaars studenten bestemd zijn, kunnen met ver lof van den rectqr-magnificus eerder be ginnen. De voor d-e KerstvaCantie behan delde stof Zal voor de later komende eerstejaars studenten echter worden her haald. Hetzelfde geldt voor het practi- sche deel van het onderwijs. Rome open stad Stefani deelt mede: De Italiaansche regeerimg had reeds op 31 Juli door bemiddeling van den Heiligen Stoel haar besluit medegedeeld, om Rome tot open stad te verklaren en was im afwachting van de voorwaarden waarop deze verkla ring kon woirden aanvaard. Gezien de herhaling va,n deiluchtaanvallen op Rome, het centrum van de Katholieke wereld, Da fijnste vacant!e die er bestaat I Reeds honderden jongens van 16 tot 18 jaar brachten een maand door in een weersportkamp .in een der mooist© stre ken van Duitschland. Zij' kwamen bruin gebrand en opgetogen terug. Sommigen vroegen zelfs, of ze er nog eens heen, (konden. Ben j-e al 16 en niet ouder dan 18 jaar: aarzel dan niet langer, meld- je nog lieden bij een der hier onder vermelde aahmelidingsbureaux. Kosten zij'n aan deelneming niet vér bonden. Werkgevers (en scholen) moe ten vrij geven met behoud van loon. De maand, die in het -kamp wordt door gebracht mag niet van de normale va- caqtie worden afgetrokken. Noord-Holland: Spaame 94 Haarlem. Zuid-Holland: Eendrachtsweg 35, R'dam. Amsterdam: Willemsparkweg 186. Den Haag: Soen dastra at 25. 'tStiéht: Lucas Bolwerk 8, Utrecht. Gelre. Euse- biusbuitensingel 3, Arenhem. Brabant: Keizersgracht 9, Eindhoven. Zeeland Turfkade 17, Goes. Limburg, Vrijthof 25, Maastricht Twente-SallandDrie- nerstraat 6, Hengelo. Drenthe: Rolder- straat 45, Assen. Friesland: Emmakade 48, Leeuwarden. Groningen: Groot© Markt 24, Groningen. (Ffitz E\nde /Stapf Pax c)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1