ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE (JU Stad en Provincie Zaterdag 14 Aug. '43 Telefoon no. 32 DlrwtOM-Adminlitmtonr (Adwrtrntlsohof) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 H:oH»4»oUnr k 2820 4. J. DB L00ZE, Zterikne. mtgM h.v, „D. Zlerik^ehe Nieuwbod." J' E0STBN' Ztorikzo. 99ste Jaarg. No. 15316 Oiro no. 137677 Mislukte Sovjetaanvallen bij Bjelgorod en Wjasma Het opperbevel der Duitsche weer macht geelde Vrijdag mede: Terwijl aan het Koebanbruggehoofd de vijand zijn door tanks en slagvliegtui- gen gesteunden aanval ten Westen van Krimskaja zonder succes herhaalde, kwam het aan de Mioes en de middenloop van de Donets tot geringe plaatselijke ge vechtsactiviteit. In het gebied ten Zuid westen van Bjelgorod vielen de bolsje wisten het met sterke infanterie- en pantserformaties ook gisteren weer aan. In zware afweergevechten, gepaard met tegenaanvallen, werden de ononderbro ken aanvallen der bolsjewisten afgesla gen, verscheidene vijandelijke gepantserde groepen vernietigd en een groot aantal tanks stukgeschoten. Ook ten Noordwesten van Orel en aan het front ten Zuiden en Zuidwesten van Wjasma bleven bolsjewistische aanval len zonder succes. Ten Zuiden van het Ladogameer hervatte de yijand, nadat versche krachten waren aangevoerd, op nieuw zijn aanvallen. Na zware bloedige verliezen verloren de bolsjewisten giste ren overdag aan het Oostelijk front 380 tanks. De luchtmacht ontlastte vooral in het gebied bij Bjelgorod de strijdende troepen door vernietigende aanvallen op bolsjewistische tankformaties, concentra ties van infanterie en artilleriestellingen. In luchtgevechten werden, bij 4 eigen verliezen, 91 bolsjewistische vliegtuigen neergeschoten. Op Sicilië kwamen geen groote ge vechtshandelingen voor. Formaties Duit sche gevechtsvliegtuigen vielen in den nacht vliegvelden van den vijand aan, waarop zich vele vliegtuigen bevonden en veroorzaakten door brisant- en brand bommen aanzienlijke verwoestingen onder de op den grond staande vliegtuigen en aan de vliegveldinstallaties. In het,, zee gebied bij Catania. beschadigde de lucht macht overdag door bommen een vij andelijke torpedojager. Bij den afweer van luchtaanvallen op het Italiaansche vasteland, schoten Duitsche jagers gis teren 7 vliegtuigen neer, voor het meercn- deel Amerikaansche bommenwerpers. In ,den afgeloopen nacht vlogen enkele vij andelijke storingsvliegtuigen boven het Duitsche rijksgebied en veroorzaakten geringe materieele schade. Boven de be zette gebieden in het Westen schoten nachtjagers en luchtdoelartillerie 5 Brit- sche bommenwerpers neer. In den nacht van 12 op 13 Augustus vielen Duitsche vliegtuigen afzonderlijke doelen in Zuid- Oost-Engeland met bommen aan. Duit sche duikbooten brachten in zware ge vechten op den Atlantischen Oceaan en in de ^fiddellandsche Zee zes schepen met een gezamenlijken inhoud van 33.000 brt. tot zinken en beschadigden een ander schip door torpedo's. Itallaansch weermachtsberlch» Homo nit de lucht bestookt Het 1175e communiqué van het Italiaan sche opperbevel luidt: 1 De vijandelijke aanval, voortgezet met een groot aantal pantsereenheden en on dersteund door een massale luchtmacht in samenwerking met de vlootstrij'dkrach- ten dwongen de Italiaansch-Duitsche troe pen zich verder ten Oosten van het Etnamassief terug te trekken. Milaan en Turijn werden in den afgeloopen nacht door formaties Britsche vliegtuigen ge bombardeerd. De schade is aanzienlijk vooral in de centra van beide steden, Batterijen luchtafweergeschut schoten 4 vliegtuigen neer. Formaties bommenwer- Feuilleton 89 door Frnnk vu Falekenoort De lamp brandde al, toen Hugo einde lijk in de huiskamer kwam. Geertje was al een poosje weg. Hij kuste haar en toen ze zijn lippen op haar mond voelde, moest ze onwillekeurig denken aan de woorden van Geertje. Maar onmiddellijk bande ze die gedachten weer uit zich weg. Den volgenden avond was Heieen op de fiets naar de stad geweest om enkele noodzakelijke dingen te koopen. Ze was nog even .bij haar schoonmoeder aan ge weest en kwam zoodoende wat later dan gewoonlijk thuis. Het begon al te schemeren, toen ze met de fiets aan de hand het plaatsje kwam oploopen. Nadat ze de boodschappen In de keuken had gelegd ze zou ze morgen wel uitzoe ken en opbergen, daar was ze nu te moe voor liep ze de kamer in. Dag! begroette ze vroolijk Een beetje laat, hè? Ik ben nog even bij moeder geweest. Ze had het zoo stil- Heleen kustte hem en hij kustte haar koel terug, iets wat haar verwonderde. Anders was hij veel onstuimiger, maar ze besloot net te doen alsof ze niety bemerkte. Nadat ze hoed en mantel had afgedaan, schonk ze thee in, die in den pers deden vandaag opnieuw aanvallen op* Rome en op de vliegvelden aan den rand van de stad- De schade wordt vast gesteld. Gisteren werd door Italiaansche en Duitsche jagers 9 vliegtuigen neer geschoten, n.l. bij het eiland Ventotene en in de omgeving van Napels. Verkoop van onroerend goed bij onderhandsche acté weer mogelijk Door het tweede uitvoeringsvoorschrift van het „vervreemdingsbesluit niet-land- bouwgronden 1942" zijn er eenige wij zigingen gebracht in de bepalingen voor de huizenveiling. Dit uitvoeringsvoor schrift heeft tot op zekere hoogte ook den verkoop van .onroerend goed bij on derhandsche acte weer mogelijk gemaakt. Als een verkoop van een onroerend goed in het openbaar geschiedt, stelt hetprij- zenbureau van te voren de tegenprestatie vast, waartegen ten hoogste op de vei ling mag worden gegund. Bij verkoop „uit de hand" is echter een verklaring van het «prijzenbureau, waarin staat, dat tegen de overeengekomen tegenprestatie geen bezwaar bestaat, vereischt. Voor de inwerkingtreding van het tweede uitvoe ringsvoorschrift kon een verzoek -tot af gifte van zoo'n vergaring van „geen bezwaar", slechts worden ingediend door tusschenkomst van een notaris, welk ver zoek „begeleid moest zijn van een nota- rieeie acteof ontwerp notarieele acte. Hierdoor was de verkoop van onroerend goed A)ij onderhandsche acte niet meer mogelijk. Thans bepaalt het nieuwe lid ,3 van artikel 2, dat de gemachtigde voor de prijzen ook anderen dan nota- rissen bevoegd kan verklaren een verzoek tot afgifte van een verklaring van geen bezwaar in te dienen, en dat hij kan j bepalen, dat daarbij genoegen kan wor- j den genomen met het overleggen van de acte of een ontwerp-acte is in zulke ge- j vallen dan ook niet meer noodzakelijk. VERSCHILLENDE BERICHTEN I Inbraken en diefstallen opgehelderd Bij de razzia, welke de nieuw inge stelde preventieve politie kort geleden te Oss heeft gehouden, konden verschil lende prominente leden der weder opge richte Ossche bende wórden ingerekend. Heele reeksen inbraken en diefstallen 'kon den in den laatsten tijd worden opge helderd em een groot aantal medeplich tigen aan deze misdrijven worcfen opge- spoord. Zoo heeft men ook een Zeer groot aantal rijwieldiefstallen tot klaar heid gebracht. Opmerkelijk is wel, dat na deze Zuivering op groote schaal geen nieuwe wandaden meer waren gemed. De boeren lieten zich niets wijsmaken Eenige boeren uit een buurtschap nabij Oss zagen 's nachts plotseling een 3- tal mannen naderen, die een aairital koeien voortdreven. Nieuwsgierig naar de oor zaak van dit nachtelijk vervoer, hielden zij het gezelschap staande en vroegen belangstellend naar het doel van iden tocht. Het drietal, dat ziedh weinig met dit oponthoud ingenomen toonde, ver telde, dat de koeien 's morgens vroeg moesten worden afgeleverd en daarpm nu reeds werden vervoerd. De boeren informeerden naar persoonsbewijzen, waarop het drietal tot groote verbazing der vragers de koeien in den steek liet en op de vlucht sloeg. Een van de ge heimzinnige koe'-entransporfeurs kon wor den gegrepen, doch zag even later op pot op de bouilloir stond te pruttelen en als alle avonden nam ze een hand werkje op, terwijl Hugo een sigaret rookte en de krant las. Af en toe keek hij echter verstrooid op en 'tviei haar op, dat hij biizonder stil was. Na een poosje legde hij de kranten opzij en 'haalde een brief uit den zak, dien hij begon te lezen. Daarna borg hij hem weer op en trommelde met z'n vingers op tafel. Toen ontmoette hun blikken elkaar. Heleen lachte, maar hij vertrok geen spier. Eindelijk .verbrak hij de ondraaglijk, geworden stilte. Zeg, begojt 'hij eenigszins weifelend. Het scheen, alsof hij haast niet durfde beginnen. Hoe lang .is je vader al dood, Heleen? Vader? Ze had wel vermoed, 'dat er iets bijzonders aan de hand was, Vnaar wat had haar vader daar mee te maken? Vader? zei ze nogmaals dit is ruim een jaar geleden, dat hij overleed. Ze haperde even, toen ze het laatste woord uitsprak, maar het ontging hem niet.f' Ik wil geen droeve herinneringen oprakelen, maar... hoe is je vader eigen lijk overleden? Het bloed1 weeft uit haar gezicht en ze werd krijtbleek. Toch. trachtte ze zich te beheerschen en borg de handen in de schoot om niet te laten merken, boe ze plotseling 'beefde. Men neemt aan van zelfmoord. Haast onhoofbaar kwam 't over de kleurloozè lippen. Wordt vervolgd). Toen er een brandbom insloeg, tvos de heele familie nxfebos.,. en daardoor alles reddeloos f (G.N FI Voorl actie B. Inspectie Lu htbescherming Pax Musici voor de Wallen SS Het 88 ercatzkommando deelt medeter aanvulling van de beleende militaire kapel van het ss-wachtbataljon in Amersfoort, worden eenige mneicl gevraagd. Ook amatenrs'knnnen zich melden. Voor een muzikale opleiding wordt zorggedragen. Persoonlijke of schriftelijke aanmelding bij het ersatzkommando, den Haag, Korte Vijverberg 5. nieuw kans te ontsnappen. Men deed aangifte bij de politie, waar al spioedig bleek, dat de koeien dien macht uit een weide waren gestolen. De politie stelde een onderzoek in en slaagde er reeds z'eer spoedig in het drietal aan te hou den. Thans blijkt, dat men hiermede een zeer goeden slag heeft geslagen, daar is komen vast te staan, dat de heeren zich nc*g aan een groot aantal andere veediefstallen hebben schuldig gemaakt. Het onderzoek duurt nog voort. Vlooienplaag Gedurende de laatste- weken heerscht te Zeist een plaag van zandvlooien* Vooral de hoog gelegen deelen dier uit gestrekte gemeente worden door dit euvel gehinderd. Twee kinderen verdrenken De bootenverhuurder W. uit Haar lemmer li ede verhuurde dezer d,age aan'vier Haarlemsche kinderen een roei bootje, dat wrak was. Op de M0|0ie Hel kantelde het bootje en de kinderen ge raakten te water. Twee van hen, die 11 en 14 jaar oud zijn, verdronken. De po litie heeft tegen W. proces-verba al op gemaakt wegens dood doior schuld. Prijzen tabakssurrogaten In de Ned. Staatscourant van 11 dézer is opgenomen een 'prijsvoorsehrift van den gemachtigde voor de prijken, dat onder den.-jaaam Prijsvoorsehrift 1943 surrogaten voor tabaksproducten de prij zen van de tabakssurrogaten regelt. De verbruikersprijzen mag ten hoogste eb- dragen: 1. Voor surrogaatsigaren 8 et. p. stuk; 2. Voor surrogaatsenorita's 4 'et. p. st.; 3. Voor surrogaatsigaretten lVs Per stuk; 4. Voor surrogaatrook-, pruim-, snuif- en shagtabak 321/2 et. per 50 gram. Het prijsvoorsehrift reedft 1 September in werking. Jongeman dood gevonden De 18-jarige P. uit Dongen is dezer dagen zwaar gewond aangetroffen inde Setersche bosschen onder de gemeente Oosterhout. In het ziekenhuis te Ooster hout, waarnaar hij onmiddellijk werd overgebracht, is hij daags daarna over leden. Men vermoedt dat er misdrijf in het spel is. Sjanghai is geteisterd door een zwaren taifoen, die met hevige wolkbreuken ge paard .ging. Er is aanzienlijke schade aangericht. De laag gelegen deelen van de stad staan een meter onder water. Het geheele verkeer ligt stil. In de haven drijven talrijke kleine vaartuigen stuur loos rond. Het grootst is de1 schade in de arme stadswijken. Volgens een bericht uit Stockholm van den Engelschen nieuwsdienst, wordt of- licieel de benoeming bekend gemaakt van Feodor Goesof tot ambassadeur der sov1- jet-Unie in Engeland. Goekof is de opvol ger van Maisky, die onlangs werd aan* gewezen tot plaatsvervangend volkscom missaris van buitenlandsche zaken. Hij1 is 39 jaar ptud en was tot October van het vorig jaar ambassadeur in Canada. BONNENLIJST voor de 9e periode 1913 (le helft) 8 tot en met 21 Augustus 33/34 A Brood 4 rants. Brood of. Ge bak. 38/34 B Brood 1 rants. Brood of Gebak. 83/34 Beschuit 1 rants. Brood, Gebak of Beschuit. 625/626 Algemeen 1 rants. Brood, Gebak of Bloem. 627 Al gemeen 125 gram Havermout. 628 Al gemeen 125 gram Gort. 629 Algemeen 100 gram Vermicelli. 33 A Kindervoed- sel 250 gram Gort. 33 B Kindervoed-i sel 250 gram Rijst. 3,1 B Boter rant soen Margarine of Boter. 33 A Boter V2 rantsoen Boter. 33 B Boter Va rant soen Margarine of Boter. 630 Algemeen 150 gram Kaas. 33/34 Melk 13/^ liter Melk. 33/34 Taptemelk 13/4 liter Tapte, melk. 33/34 A Vleesdh 1 rants. Vleesch1. 33/34 B Vleesch i/i rantsoen VleeschJ. 33/34 Aardappelen 11/2 k.g. aardappelen. 33/34 Toeslag 1 k.g. aardappelen. 6'31 Algemeen 2 k.g. aardappelen. 632 Alge meen 500 gram suiker. 633 Algemeen 250 gram Koffiesurrogaat. 634 Algemeen 250 gram Jam. 33 Versnaperingen 100 gram Chocolade. 34 Versnaperingen 100 gram suikerwerken. 33/34 Tabak 1 Irantr 1 soen Tabak. Met uitzondering van de bonnen voor vleesch mag op deze bonnen reeds op 7 Augustus worden gekocht. Het koopen na 21 Augustus is niet geoorloofd. I Bon 32 boter blijft geldig tot en met 7 September. Eerstvolgende bonaanwijzing: Vermicelli en Chocolade op 5 Sept. Koffiesurrogaat op 19 September. Overige artikelen op 22 Augustus. WANNEER VERDUISTEREN Heden verduisteren van 21 nar 15 tot 6 nnr. Zondag van 21 uur tot 6 uur 15, De maan gaat onder om 5 nnr 32 en komt op om 21 nnr 7 (Volle maan) Maandag maan onder 6.54, op 21.41 Laatste kwartier Zondag 22 Augustus. Nieuwe maan Maandag 80 Angnstns. lerste kwartier Dinsdag 7 September. Volle maan Dinsdag 14 September. Zondagartsendienst voor Sierikzee Zondag 15 Augustus: Dir. van Hoorn en Dr, Verspyck. VISSCHERUBERICSTEN Mosselen voor België Naar „Volk en Staat" meedeelt, zal België een millioen kg. Nederlandsche mossejen invoeren, welke bestemd zijn voor de steden Brussel, Luik, Antwerpen en Gent. In ruil hiervoor zal België aan Nederland 700.000 k.g. mosselzaad afstaan. ZIERIKZEE. Bij het te Amsterdam ge houden examen voor leermeester-gezel letterzetten, slaagde o.a. ae heer J. v. d. Sande, werkzaam bij de N.V. Drukkerij voorh. onder de firma Lakenman Oehtman, alhier. BRUINISSE. Op uitnoodiging van de I Chr. Jongemeisjesvereeniging „Rode" al hier waren een aantal andere jeugdclubs uit ons eiland te gast om gezamenlijk een jeugddag te houden. Ruim honderd deelneemsters waren daartoe in de Ned'. Herv. Kerk vereenigd. Bij het binnenko men van de kerk werd den gasten door de Jeugdclub „Rode" een welkomtoe- gezongen, waarna mevrouw Tonsbeek uit Zonnemaire de leiding op zich nam. Begonnen werd met de opening volgens een liturgie, waarna door méj. Tonsbeek' uit Zonnemaire een referaat werd. ge houden getiteld „Meisjes uit de Bijbel". Bij de daarna gehouden zang wedstrijd verkreeg Bruinisse een eerste en Haam stede een tweede prijs. Na de in de, consistorie gehouden koffiemaaltijd, werd naar een in de buurt gelegen weiland van den heer Jae. Goudzwaard gemar cheerd, waar den namiddag met buiten spel werd doorgebracht. In de kérk te ruggekeerd werd door mevr. Tonsbeek nog een verhaal verteld, waarna door ds. Marsman werd gesloten. Burgerlijke Stand van Zierikzee Geboren: 7. Clazina Pieternella, d. van C. B. van der Schelde en L. de Graaf; 9. Johannes Nicolaas Pieter Hendrik', z. van C. Goedegebuure ,en P. W. de Graaf; 9. Johan Karei Albert, z'. van J. K- A. Molema en M. Drever; 13. Johanna He lena, d. van T. C. Verkaart en C. A. U, van Tiggelhoven; 12. Leendert. z. van L. Ravia en M. van Beveren; 13. An- thonia Cornelia Maria Theresia, d. van A. P. Plaum en M. F. Vermunt. Gehuwd: 10. M. C. Bakker, 26 j. j.m>, en C. J. de Vos, 25 j. j-id,.; 13i- J. J'. van Dienst, 31 j. j.m., en J. Muste, 27 j. j.d. Overleden: 11. P. Kloet, 64 j., wedn. van ML van IJseldij'kké; 4. A. v. Wes- tenbrugge, 67 j„ wedn. van J. Hoek., SPORT Enkele vijandelijkestoringsvliegtuigen zijn Donderdagnacht bij vluchten boven het Rijksgebied tot Berlijn doorgedron gen- Er werden enkele bommen uitge worpen, dié slechts onaanzienlijke schade aanrichtten. Flinks kerels molden zich nu voor do Waffon SS on do Landwacht Het SS-Ersatzkommando deelt mede Ieder gezonde Nederlander in den leef tijd van 17—45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die ,om bepaalde redenen in Ned'. moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- Wachtbataljon in Amersfoort. Zij, die tot de GermaansCh SS in Ne derland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18—30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor den arbeids inzet. kunnen !zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den arbeids inzet vrijgesteld^ 16 Augustus. 9.14 uur Rotterdam. Dieut- sches Hausy Westzeedijk. 17 Augustus 9.12 uur Breda. Restau rant Modem, Markt. 17 Augustus 15.18 uur Den BosCh. Hó- tel. Noord-Brabant. Markt 45. 18 Augustus 9.12 uur Venlo. DeutscheS Haus, Egmondstraat 16. 18 Augustus 15.18 uur Arnhem. Café Royal. 0 19 Augustus -9.12 uur Hengelo. Café Modern, Spoorstraat 18. 19 Augustus 15.18 uur Zwolle. Hötel' Gijtenbeek. 20 Augustus 9.12 uur Assen. Concert- huis a.d1. vaart. 20 Augustus 15.18 uur Groningen. Con certhuis, Poelestraat. 21 Augustus. 9.12 uur Leeuwarden. Huize Schaaf, Breedstraat. 22 Augustus 9.14 uur A,dam, Dam 4. 23 Augustus 9.13 uur Utrecht N.V.-huis Oudegracht 245. 24 Augustus 9.14 uur Amersfoort. Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 25 Augustus 9.14 uur Den Haag. Café Den Hout, Bezuidenhout 11—13. I N.G.V. heeft 1C0.000 leden Dezer dagen heeft het Nederlandsch Gymnastiek Verbond het 100.000ste lid ingeschreven. Ned Korfbalhond Naar verluidt moeten de besluiten, die op de laatste jaarvergadering van den Ned. Korfbalbond zijn genomen als volgt worden geïnterpreteerd. Ten aanzien van bet recht van protest in den NKB is besloten, dat de vereeni- gingen in het volledig bezit zullen blijven van het redht om na afloop van een wedstrijd tegen de beslissingen van een scheidsredhter te protesteeren. Wat be treft de promotie- en degradatiewedstrij den werd besloten de bestaande regeling te vervangen door de automatische pro- motie- en degradatie. Echter is nog geen beslissing genomen over het tijdstip, waarop deze wijziging zal worden uitge voerd, zoodat de reglementen van den NKB voorloopig ongewijzigd blijven. Bij 0DZ0 vrijwilligers. Eenfrinehe dronk tf/dene een korte rust gedurende den grooten panteerelag in het Oosten. (88 P.K. ZsMckel O-B Pax i)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1