ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 13 Aug. '43 Telefoon no. 32 Directeur-AdmlnlBtrateur (Advertentieohef) A. J. DE LOOSE, Zierikzee waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Hcofdredaotenr K 2620 Uitgave N.V. „De Zierikzeesche Nieuwsbode" M' J' BOSTEN, Manhnlsstraat, Zierikzee 99lta Jaarg. No. 15315 Diro no. 137677 NEDERLAND'S TAAK IN OOSTLAND (Van onzen Haag soft en óorrosp.) II. Hel verlies van Indië heeft in ons voortvarende land reeds een reactie ge wekt, welke vele Nederlanders terug de:-d) grijpen naar dat deel van het verleden, waarin wij groot waren zonder Indië, dat wil zeggen, toen wij nog „naar Oost- land reden'CvVat teen mogelijk was moet ook nu kunnen, vooral nu Europa on der de dwang van dezen oorlog plotse ling ontdekt heeft, dat het zijn eigen braakliggende terreinen en zijn eigen cul- tureele en economische mogelijkheden moet verbeteren wil het niet ondergaan in de overvleugeling door de werelddee- lcn waar wij de rijkdommen van aarde en geest ontsloten hebben. Als Engeland en Amerika in dezen oorlog Zouden over winnen, is Europa's rol voor goed uit gespeeld. De Amerikaansche propaganda- golven, die van den anderen kant van den Oceaan ons bereiken, hebben Europa gealarmeerd, omdat het door de Euro peanen grootgebrachte Amerika ons vól kernen dienstbaar wil maken aan een systeem, waarin het oppervlakkige Ame rikanisme hoogtij viert, de groote Euro- peesehe mogendheden in alle levensuitin gen beknot worden en waarin kleine na ties, zooals de onze, volkomen worden weggecijferd. Daarom grijpen alle EuropeesChe lan den, de bezette en niet-bezette naties en zelfs de niel-oorlogvoerende staten meer en meer terug naar Europe's verleden, waarin Europa opbloeide uit de culti veering van eigen kracht. Daarom ook n:oet de ploeg trekken, waar het zwaard en de pantsers de nieuwe wegen baan den en moet ook datgene, wat met ge weld werd verdedigd door den geest ontwikkeld en verrijkt worden. Samen werking, broederschap, begrip', eendracht, grootheid van geest, onbaatzuchtigheid en Europeeseh besef zullen de wonden moe ten helen en de bressen moeten dichten, die deze oorlog en de voor-o orlogsche politiek in Europa hebben geslagen en vormen de onmisbare voorwaarde voor de éénwording van Europa. Daarom is het zoo goed, ons op het verleden te bezinnen en wel op dien tijd, waarin wij eveneens op Europa waren aangewezen en onze cultuur en ons kunnen uitdroe gen naar Oostland, waar wij een belang rijk! aandeel hebben geh;ad in den op bouw van steden en dorpen. Een stad als Danzig b.v. vormt het eeuwige 'getui genis van hetgeen Nederlandsche bouw- heeren, beeldhouwers, schilders, kooplie den, arbeiders en boeren eeuwen ge leden in het uitgestrekte Oosten tot stand brachten. Men leze eens de genoemde uitgave; de lectuur zal voor velen een openbaring zijn. Tredend in de Onuitwisehbare sporen van dit groote verleden, hebben Neder- landsche vrijwilligers zich reeds in groot aantal voor nieuwe pioniersarbeid in het Oosten aangemeld. Wij denken hier niet alleen aan hetgeen de Oostcompagnie reeds wist te bereiken, doch ook aan de 500 mannen van den Ned. Arbeids dienst die thans naar Bialystok trokken, om daar geheel zelfstandig, onder uitslui tend Nederlandsche leiding, de ontgun- ning ter hand te nemen van de oer wouden van dit nieuwe bij het Diuitsdhe' rijk getrokken gebied en de reguleering voor te bereiden van, de rivieren Nusz'ee en Orlanka. Tijdens een Verblijf, dat Vier maanden in beslag zal nemen, 'Zullen Zij1 den weg bereiden voor vele andere vrij willigers, die daar volgend jaar zullen toonen, wat Nederlanders kunnen pres- teeren, als uitsluitend van hen zulk een enorm werk gevraagd wordt dat, Zuiver technisch berekend, circa zeven millioen werkdagen vergt. Zoo zullen zij weder om een stukje Nederland naar Oostland brengen en hun bijdrage leveren tot het groote werk, dat 150 jaar onderbroken' werd en beoogt, het Oosten voor altijd tot een bron van welvaart van Europa te maken Nederland inbegrepen. Besprekingen met den Fiihrer In het hoofdkwartier van den Führer heeft den laatsten tijd een opvallend groot aantal 'conferenties plaats gevonden en het ligt daarom voor de hand te verwachten, dat er spoedig groote din gen kunnen gebeuren. Zoo heeft o.a. de Japansche ambassadeur te Berlijn, Oshi- ma, besprekingen met den Duitschen staatschef gevoerd, en aangezien daarbij zekere zeer prominente Duitsche leger- chefs aanwezig waren, bestaat er grond voor het vermoeden, dat de Duitsche' en de Japansche oorlogsvoering nog meer dan voorheen op elkander zullen worden afgestemd. In hoeverre de gebeurtenissen, die onlangs in Italië hebben plaats ge vonden, met deze nieuwe Duitsch-Japan- sche voehngname in onderling verband staan, laat zich slechts gissen.1 Men zal wel niet ver van de waarheid af zijn indien men veronderstelt, Idat niet slechts de problemen van het Oostfront en van de strategische p.ositie in Zuid- Europa, doch ook de Britsch-Ameri- kaansche luchtterreur boven de Duitsche woongebieden onderwerp van beraad heeft uitgemaakt. In dit verband is het veelzeggend, dat Speer, de minister voor de bewapening en de munitie, en Milch, generaal-veldmaarschalk bij de lucht macht, bij de aangeduide consulten be trokken waren. Ook indien niet reeds dr. Göbbels in eenige persartikelen en Rijksmaarehalk Hermann Goering, bij een recent bezoek aan het geteisterde Ham burg, zich in dien zin hadden uitgelaten!, zou hel vermoeden gerechtvaardigd zijn, dat de revanche tegen de Engelsche eilanden onder het oog worden gezien. De spilmogendheden verkeeren op1 dit oogenblik in de omstandigheid d'at zij van drie zijden zwaar worden aangeval len en den afweerstrijd te voeren heb ben. Dat geldt zoowel van den lucht-, oorlog, die met barbaarschheid tegen de Duitsche en Italiaansche bevolking ge voerd wordt, als van de strijdtooneelen in de Sovjet-Unie en op het eiland SiCi- I i Het zou wel niemand sterk ver bazen, als wederom een keerpunt in de huidige groote worsteling ziCh zou voor doen. Zonder ons aan voorspellingen te wagen meenen wij te mogen zeggen, dat de Führer gewoonlijk een politiek of of militair consult aan beslissingen van breede strekking laat voorafgaan. Op dien grond lijkt ons de verwachting met misplaatst, dat er in de eerstvolgende weken grootsche dingen zullen gaan ge beuren. AFWEERSLAG BIJ BJELGOROD DUURT VOORT Landingspoging op Sicilië werd verijdeld Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Donderdag mede: Aan het Koebahbruggehoofd, de Mioes en aan de Midden-Dionetz verliep de dag zonder belangrijke gevechtshandelingen. In het gebied van Bjelgorod duurt de groote af weerslag voort. Ten Zuidwesten van Orel mislukten aanvallen van ver scheidene sovjetdivisies. Ook in het ge- veohtsgebied ten Zuiden en Zuidwesten van Wjasma viel de vijand wederom aan. Terwijl in het Zuidelijk gedeelte van de zen sector de gevechtshandelingen nog niet geëindigd zijn, werden de bolsjewis ten aan de overige fronten met zware verliezen afgeslagen. De luchtmacht greep wederom, in weerwil van het ongunstige weec op de brandpunten in de gevechten te land in. Zij vernietigde de laatste twee dagen 83sovjetvliegtuigen. In den derden slag ten Zuiden van het Ladoga- meer, hebben de onder bevel van gene raal-veldmaarschalk Küchler, gen.-oberst Lindemann en de generaal der infanterie Woehler staande Dutsdbe troepen, ge steund door de onder generaal der vlie gers Korten staande luchtformaties, in de periode van 22 Juli tot 6 Augustus! den stormloop van het 8e en 67e sovjet- leger in heldhaftige gevechten afgesla gen en daarmede de d'oorbraakplannen van den vijand veredeld1. Buiten de reeds in het weermachtsbe- richt genoemde eerste infanteriedivisies onderscheidden zich in deZen slag Ide 5e divisie bergjagers en de Oost-Pruisische 110e divisie bijzonder. In het hooge Noor den herhaalden de bolsjewisten hun te genaanvallen op de verloren stellingen in den sector Louhi, welke aanvallen, reeds voor de hoofdgevechtslinie werden uiteengeslagen. Lichte Duitsche vlootstrijd- krachten brachten in den nacht van 10 op II Augustus vo,or de Kaukasische kust een sovjet-kanonneerboot en een torpedo boot tot zinken en beschadigden een tweede motortorpedoboot ernstig. Andere Duitsche ylootstrijdkrachten namen in den zelfden nacht in de nabijheid van de kust gelegen sovjetstellingen aan het Mioesfront met succes onder vuur. Op Sicilië verliepen de distanceerings- bewegingen naar een verkorte b'rugge- hoofdstelling volgens de plannen. Den in den Noordelijken sector langs de kust weg opdringenden vijand werden in hard nekkige afweergevechten. aanzienlijke ver liezen toegebracht. Een vrij omvangrijke vijandelijke landingspoging ten Westen van kaap Orlando, werd in samenwer- king met de luchtmacht voor het groot st e deel voor de kust afgeslagen; de ge lande troepen van den vijand werden vernietigd. In het kustgebied van het bezette gebied in het Westen en 'bij vrije jacht boven den Atlantischen Oceaan, werden 5 vijandelijke vliegtuigen en een groote vliegboot neergeschoten. Een for matie zware Duitsche gevechtsvliegtuigen viel in den afgeloopen nacht het gebied van de oorlogshaven Plymouth, alsmede militaire doelen in Bornemouth, met een groot aantal brisant- en brandb'omïnen aan. Alle vliegtuigen keerden terug. Sto- ringsaanvallen van afzonderlijke Britsche vliegtuigen veroorzaakten in den afgeloo pen nacht in West-Duitsdhland slechts geringe schade aan gebouwen. Italiaansch waermachtsbarlcht Hevige strijd in het centrum van het Siciliaarsche front Het 1174e communiqué van liet Italiaan sche hoofdkwartier luidt: De hevige aanvallen van den vijand Atl/H Pax Het Oosten als Europeeschefgrcndstoffen- en energiebron Uitgeitrekte ge biedendie zich voor den'aanplant van katoen leenen, reutachtige bot tchin met onuit putteltfke hout voorraden en gigantische energie installaties, »taan thans onder Duitsche bescher ming in dienst van Europa Ztf vullen de Euro- peesche grond stoffen voorziening aan en maken het Europeesche blok ook op dit gebied onoverwinnelijk Een kfjkje op de groote turbinehal van het kracht station aan den Dnjepr. WANNEER VERDUISTEREN Heden verduisteren van 21 uur 15 tot 6 uur. De maan gaat ouder om 4 uur 15 en komt op om 20 uur 26 Volle maan Zondag 15 Augustun. Laatste kwartier Zondag 22 Augustus. Nieuwe maan Maandag 30 Augustus lerste kwartier Dinsdag 7 September. in het centrum van het Siciliaansctoe 'front duren voort. Langs de kust van het eiland onderschepten onze torpedovlieg tuigen de landingsoorlogsbodems en koop vaardijschepen, waarbij geraakt werden een kruiser van 10.000 ton, een van 5000 ton en drie koopvaardijschepen. Terni werd gisteren do,or formaties Amerikaan sche bommenwerpers bestookt. Talrijke openbare 'gebouwen, w.o. het ziekenhuis en verscheidene andere gebouwen werden vernietigd of beschadigd. Er zijn Zware verliezen onder de burgerbevolking. OnZe jagers vielen de vijandelijke vliegtuigen aan en schoten er tijdens hevige lucht gevechten, die zelfs werden voortgezet tot op Zee en aan d|e kust, 9 van om laag. Tijdens aanvallen die de vij'and on dernam op 'plaatsen in de provincie Reg- gio di Calabria schoten de luchtbatte- rijen drie vliegtuigen omlaag. In aanvulling o.p het weermadhtsbericht wordt nog gemeld, dat de luchtaanvallen op Terni onder de burgerbevolking 72 d ooden en 493 gewoniden heeft veroor zaakt. Terstond na den aanval hebben de Koning-Keizer en de Koningin-KeiZerin zich naar Terni begeven om de getroffen wijken te bezoeken. CHURCHILL IN CANADA Besprekingen met Roosevelt Zelden is met meer spanning een sa menkomst tusschen Churchill en Roose velt tegemoet gezien, dan deze zesde bij eenkomst van beide staatslieden, meldt SPT uit Stockholm. Sedert dagen had de Londensehe pers deze bespreking aan gekondigd en (daarbij met nadruk op het 'belang gewezen, dat een deelneming van Stalin aan deze Conferentie Zou heb ben. Men acht bet nu inmiddels reeds onwaarschijnlijk, dat de Sovjetunie, door wien dan ook, bij' een samenkomst zal worden vertegenwoordigd. Uit de aanwezigheid van vele militaire autoriteiten in de omgeving van president Roosevelt en in het gezelschap van Chur chill neemt men aan, dat het militaire element op den voorgrond zal staan., Tenslotte heeft het in neutrale c landen verrassing gewekt, dat Churchill in Ca nada is aangekomen, juist nadat Roose velt dit land had verlaten. Men (heeft een oogenblik zelfs gedacht, dat de aan gekondigde conferente reeds zou hebben plaats gehad. De Britsche berichtendienst meldt, dat President Roosevelt voor besprekin gen met Churchill naar Quebec is ge komen. Hij zal met Churchill politieke en militaire problemen bespreken. Een Woensdag in Quebec door Chur chill en Mackenzie King uitgegeven com muniqué verklaart, aldus de Britsche be richtendienst, dat Woensdagmorgen een gemeenschappelijke zitting is gehouden van het Engelsche en het Canadeesdie. oorlogskabinet. Het Engelsche oorlogska binet was vertegenwoordigd door Chur chill en Sir John Anderson. De zitting heeft ongeveer drie uren geduurd. De oorlogstoestand en problemen, die in het bijzondere belang 'zlijln van de heide re geeringen werden besproken. Een nieuwe gemeenschappelijke zitting van de bor- logskabinetten der beide regèeringen zal op een later tijdstip worden gehouden,. Churchill is Woensdagavond op weg naar een onbekende bestemming Montreal ge passeerd. Briefpakjes naar krijgs gevangenen in Duitschland Van de bevoegde Duitsche militaire autoriteitis toestemming verkregen, dat aan de sedert 7 Mei 1943 weder in krijgsgevangenschap teruggevoerde Ne derlandsche militairen kunnen worden ge zonder z.g. briefpakjes van maximaal 2 k.g. (indusief verpakking) inhoudende levensmiddelen, rookgerei e.a. artikelen, waarvan de verzending niet verboden is en wel, in verband met de bestaande postale omstandigheden, voorloopig tot een aantal ivan 2 briefpakjes per krijgsge vangene per maand. Op grond dezer toestemming verZoekt het hoofd d©r afdeeling 4 B van het informatiebureauvan het Ned. Roode Kruis den naastverwanten of gevolmach tigden dezer krijgsgevangenen Zo,o spoe dig mogelijk, voorzoover Zulks nog niet is geschied, opgave te doen van Zijn I (haar) naam, adres en graad van ver wantschap to,t den krijgsgevangene (b.v. echtgenoote, vader, moeder, verloofde» gevolmachtigde enz.) alsmede van naam en voornamen, militairen rang, troepen- onderdeel, eventueel krijgsgevangene- nummer en kamp van den krijgsgevan gene. Deze schriftelijke opgaven moeten in duidelijk schrift worden gesteld' en ge frankeerd worden gericht aan het hoofd der afd. 4 B van het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis, Hamlerstr.. 17 te 's-Gravenhage, van welke afdeeling zoodra mogelijk aanwijzingen voor deze zendingen e.a. inlichtingen kunnen wor den tegemoet gezien. Nieuwe secretaris-generaal van den Waterstaat Hel rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft den secre taris-generaal van het ministerie van waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen, uit zijn functie ontslagen. In zijn plaatsheeft de Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied den directeur-gene raal vain R.T.T., ir. W. L. Z. van der Vegle, met handhaving in zijn tegenwoor dige functie benoemd tot secretaris-gene raal van het ministerie van waterstaat. Slowaaksche onderscheiding voor dr. Seyes-Inquart Naar het Slowaaksche persbureau meldt, heeft de Slowaaksche staatspre- dent aan den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminis ter Seys-Inquart, het grootkruis verleend in de orde van vorst Pribina. De hooge onderscheiding is op' 8 Augustus te Ber lijn aan den Rijkscommissaris overhan digd door den Slowaakschen gezant te Berlijn, Cernak. (DNB) Rantsoenen kerf-, shag- en pruimtabak voortaan 20 gram Zo.oals bekend, is eenigen tijd geleden het formaat van de oigarelten kleiner geworden. Hierdoor wordt in plaats van hc-t tot dusverre gebruikelijke gewicvt van 50 gram slechts 20 gram tabak per rantsoen in de cigaretten verwerkt. Ten einde de hoeveelheid kerftabak, die thains verkrijgbaar wordt gesteld, in overeen stemming te brengen met de thans in de sigaretten verwerkte hoeveelheid ta bak, worden sedert 1 Augustus ook shag- cf rooktabak, in plaats van in de ge bruikelijke pakjes van 50 graih, in pakjes van 40 gram in den handel gebracht. De hoeveelheid pruimtabak is eveneens van 25 gram tot 20 gram verminderd. In verband hiermede kan men thans op één bon van de tabakskaart slechts 20 gram rook-, shag- of pruimtabak in plaats van 25 gram krijgen. Eventueel no,g in voorraad zijnde pakjes tabak van het oude gewicht mogen echter worden uitverkocht. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Dis. J. W. Boogaard, die van 1920—1931 de gemeente Burgh diende, nam we gens bekomen emeritaat afscheid van de gemeente Herwenen met een predikatie n.a.V. 2 C,OiT. 13 13. ANNA-JACOBA-POLDER. Geref. Kerk: Zondag 15 Aug. 11 en 3.30 ure Ds. Lanning van Fijnaart. Twaalf gemaskerde en gewapende man nen zijn Maandag op klaarlichten dag een warenhuis te Luik binnengedrongen en hebben de kas, die een inhoud had' van 700.000 francs, geroofd. Bij de ver volging ontspon zich tusschen de ban dieten en de politie een gevecht. Een politieman werd gedood en één zwaar gewond. Een bandiet werd gedood, een tweede pleegde zelfmoord op het oogen blik, dat de politie hem wilde grijpen. De rest kon ontkomen, doch het geld moesten ze achterlaten. In een passagierstrein op de lijn Tre- viglio—Cremona is brand uitgebroken Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan blussching niet te denken viel, met het noodlottige gevolg, dat- 13 per sonen levend zijn verbrand en meer dan 50 reizigers gewond werden. Flinke kerels melden ziek nu voor de Waffen SS en de Landwacht Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Ieder gezonde Nederlander in den leef tijd' van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS ,of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur den» opleiding, extra levensmiddelen etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Ned'. moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS- Wachtbataljon in Amersfoort. Zij, die tot de GermaansCh SS in Ne derland toetreden willen, (kunnen zich eveneens aanmelden. Personeu tussChen 18—30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor den arbeids inzet. kunnen zich eveneens op een der keüringsdagen aanmelden en warden ge durende hun verbintenis van den arbeids inzet vrijgesteld. 16 Augustus. 9.14 uur Rotterdam. Deut- sches Haus, Westzeedijk. 17 Augustus 9.12 uur Breda. Restau rant Modern, Markt. 17 Augustus 15.18 uur Den Bosch. Ho tel Noord^Brabant. Markt 45. 18 Augustus 9.12 uur Venlo. DeutscheS Haus, Egmondstraat 16. 18 Augustus 15.18 uur Arnhem. Café Royal. 19 Augustus 9.12 uur Hengelo. Café Modern, Spoorstraat 18. 19 Augustus 15.18 uur Zwolle. Hotel Gijtenbeek. 20 Augustus 9.12 uur Assen. Concert- huis a.d'. vaart. 20 Augustus 15.18 uur Groningen. Con certhuis, Poelestraat. 21 Augustus. 9.12 uur Leeuwarden. Huize Schaaf, Breedstraat. 22 Augustus 9.14 uur A,dam! Dam 4. 23 Augustus 9.13 uur Utrecht N.V.-Wuis Oudegracht 245. 24 Augustus 9.14 uur Amersfoort. Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 25 Augustus 9.14 uur Den Haag. Café Den Hout, Bezuidenhout 11—13. Bij onzs vrij willigere Een der comman danten bezoekt on se jongent in hun pantserwagen. (SS P.K. FrUzch- O II Po x

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1