ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uit Stad en Provincie Donderdag 12 Aug. '43 Telefoon no. 32 Directenr-Adnüd.toaUnr (ASrertMtleeheO waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hcofdrodaotenr 18 z8e Uitgave N.V. ,,De ZlerikzeoBche Nieuwsbode" BOSTEN, 99»te Jaarg, No. 15314 llanhnlBetraat, Zierikzee 31ro no- 137677 NEDERLAND'S TAAK IN OOSTLAND (Vón onzen Haagschen corresp.) Reeds veel is er geschreven over de rol, die Nederlanders in het verleden hebben gespeeld in Oost-Europa, over den kolonisatie-arbeid, dien zij daar heb ben verricht, over de dijken, die zjj daar bouwden, over de landen, door hen ontgonnen, over de kerken en bè- roemde gebouwen, door Nederlanders daar ontworpen en gebouwd, over de hooge cultuur, die zij in Oost-Europa uit droegen. Velen zullen echter het ant woord moeten schuldig blijven, als men. op den man af, de vraag stelt: Wat hebben de Nederlanders daar nu precies gedaan? Gebrek aan lectuur is wel de hoofdoorzaak van deze onwe'endhe'.di en dat gebrek vond op zijn beurt weer ver klaring in de omstandigheid, dat de be langstelling voor dit onderwerp zeer ge ring was, omdat de publieke opinie en Nederland's activiteit in het algemeen minder op het Oosten georiënteerd waren Het is daarom een goede gedachte ge; weest van de Deutsch-Niederlandischen Gesellschaft, een uitvoerige publicatie te wijden aan hetgeen Nederland in de af- gèloopen eeuwen in het Duitsche Oosten tot stand heeft gebracht. .,Die Nieder!a"de und der deutsche Osten", door Hans Egon Wolfram, Verlag Joh. Kasper Co., Berlin W9. In een bestek van 84 bladzijden, met tal van goede illustraties verlucht, wordt hier een overzichtelijk beeld gegeven van hetgeen Nederlandsche menschen in Oost- land gestadig wisten op te bouwen. Het beek is een welsprekend getuigenis van Nederlandsche „kracht en Nederlandsche cultuur en vormt daarom een bemoedi ging voor allen, die nog aan de toekomst van onze rijk-gevarieerde volkskracht mcchten twijfelen. Onwillekeurig heeft zich bij velen de gedachte vastgezet, dat Nederland geen Nederland meer zou zijn, als het niet over koloniën beschikt. Welnu, de kolo niën hebben wij in dezen oorlog verloren en nu achten talloos velen onze bestaans mogelijkheid in de toekomst bedreigd,. Men vergeet daarbij echter, dat Neder land in het verleden reeds groot, wel varend en rijk was, toen er van kolo niën nog geen sprake was. Wij hebben weliswaar steeds de behoefte gevoeld om de enorme economische en cultureele reservekrachten uit ons overbevolkte land naar een groot-ére ruimte in den vreemde uit te dragen, maar daarom behoeft deze ruimte hu nog juist niet Indië te heeten. Eeuwen voordat de Nederlanders in groe ten getale naar Indië» voeren, trokken onze voorouders, bijzonder die uit de zestiende eeuw, naar het Duitsche Oos ten, waar zij het respect voor de Neder landsche cultuur en voor Neerland's eco nomische kracht voor altijd wisten te verwerven en wel in een dusdanigen omvang, dat wij een wereldnaam won nen, die zich evenzeer gehandhaafd zou hebben als onze voorouders nimmer een voet in Indië hadden gezet. Hiermede willen wij niet betoogen, dat het verlies van onze Oost geen zware slag voor ons geweest zou .zijn. Integendeelwie dezen slag niet aanvoelt, toont een bedenkelijk tekort aan vaderlandsliefde en aan res pect voor het moeizaam verworven erf deel onzer vaderen. Maar daarom behoeft mén zich nog niet blind te staren op- het verre Indië, terwijl wij dicht aan onze grenzen een domein hebben, waar onze voorouders evenveel roem behaal den als zij, die later naar Indië togen. In Nederlands verleden vormt Indië slechts een pnderdeel en men zou kortzichtig zijn als men dit onderdeel met het ge heel zou verwarren. Paus Pius XII heeft kardinaal staats secretaris Maglione per brief opdracht gegeven, dat in de kerken der wereldi openbare gebeden voor den vrede mioeten worden gehouden.V_ In het dorp Winslow (Buckingham shire) is een vliegtuig neergestort, aldus meldt de Britsche berichtendienst. Het toestel kwam terecht op een huis, ten gevolge waarvan behalve de bemanning nog 13 personen om het leven kwamen. ZWARE GEVECHTEN BIJ BJELGOROD Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Woensdag bekend: Van het Koebanbruggenhoofd en den Mioessector worden slechts vrij zwakke bolsjewistische aanvallen gemeld.. Een eigen aanvalsoperatie bereikte het ge stelde doel. In het gebied van Bjelgorod duren »de zware afwisselende, gevechten voort. Krachtige vijandelijke doorbraak pogingen met behulp van infanterie en tanks, werden afgeslagen, waarbij een groot aantal tanks werden stuk gescho ten. In den sector ten Westen van Orel stortten eveneens talrijke vijandelijke aan vallen ineen. Hierbij werden alleen in het gebied van een pantserdivisie 61 bols jewistische tanks stuk geschoten. Ook in het gebied ten Zuiden en Zuidwesten van Wjasma, zette de vijand zijn door braakpogingen met onverminderde kracht voort. Afgezien van enkele zuiver plaat selijke bressen, bleef het front hecht in Duitsche handen. Ten Zuiden van het Ladogameer deed de vijand plaatselijke aanvallen, die even eens afgeslagen werden. Aan het Oostelijk front werden gisteren 348 tanks stuk ge schoten. De luchtmacht mengde zich op andere zwaartepunten, met krachtige for maties gevechtsvliegtuigen en vliegende artillerie, in den slag en ontlastte de hevig strijdende troepen. In het hooge Noorden veroverden Duitsche bergjagers in het ontoegankelijke oerwioudterrein een door den vijand taai verdedigde heuvel- stelling en behield deze' ondanks talrijke met krachtigen steun van artillerie en en luchtmacht gevoerde tegenaanvallen. De bolsjewisten leden daarbij zware ver liezen. Op Sicilië sloegen onze troepen in den Noordelijken sector vijandelijke aanval len in bewegelijke gevechtsvoering af. Van den centraien en Zuidelijken sector worden slechts activiteit van verken- nings- en stoottroepen van den vijand ge meld. Bij nachtelijke aanvallen van zwa re Duitsche gevechtsvliegtuigen c^i de vijandelijke transportvloot voor Augusta en Syracuse, werden 4 schepen, met een gezamenlijken inhoüd van 21.000 ton ver nietigend getroffen en 7 andere groote schepen, w.o. een oorlogsscchip, zwaar beschadigd. Overdag bestookten Duitsche slagvliegtuigen in een verrassenden aan val op de Noord- en Zuidoostkust van 't eiland ontladingen van den vijand in zijn 'ravatailleeringssteunpunten. Zij beschadig den m'et bommen en mitrailleurvuur een torpedojager, 4 transportschepen en een groot aantal landingsbooten. In den afgeloopen nacht wierp de vij and birsant- en brandbommen op het stadsgebied van Nürnberg. Er ontstond brandschade en vernielingen in woonwij ken, aan cultuurmonumenten en open bare gebouwen. Nachtjagers en ludhtdoel- artillerie schoten, volgens tot nu toe ont vangen rapporten, 14 der aanvallende bommenwerpers neer. Snelle Duitsche ge vechtsvliegtuigen vielen in den nacht van 10 op 11 Augustus, zonder 'zfelf verlieztew te lijden, miitaire doelen in midden-En- geland met succces aan. Italiaansch weermachtsbericht Falie afweerstrijd op Sicilië Het 1173e communiqué van het Itali- aansc'he weermachtsbericht luidt: De Italiaansch-Duitsche troepen leve ren felle verdedigingsgevechten in den centralen en Noordelijken sector va,n het Siciliaansche front, ten einde den op- marscih van den vijand in bedwang te houden. Messina is door de vijandelijke luchtmacht herhaalde malen intensief ge bombardeerd. Italiaansche torpedovlieg tuigen vielen convooien aan in de wateren van Sicilië, waarbij zij een lichte kruiser en een tweetal schepen van middelbare tonnage troffen, terwijl bommenwerpers des nachts met succes aanvallen deden op de havens Palermo en Syracuse. In de haven van Augusta en langs de Noordkust van het ejjand hebben Duitsche vlieg tuigen ernstige schade toegebracht aan vier transportschepen met een.totalen in houd van 17000 ton en een torpedojager Stapf PaZ De jeugd is wetr- baar, wanneer z$ bewust weet te leven en reeds jong weetwat er inde wereld te koop is. Uit 6 Oermaantche landen komen jon- gens it wcerspórt- kampen bf} elkaar. Op de zg. „Eeima- bendevertéllen zjj elkaar de ge schiedenis van hun land en van den strjfd, die daar moet worden ge streden voor een beter toekomst. Blffft niet achter, maar meld je aan voor het volgende uréersportkamp t UtrechtKoningslaan 9. en aan ^enige landingsvaartuigen. Een Engelsch vliegtuig wérd aan de kust van Sardinië door een van onze duikboot- jagers neergeschoten. In een aanvulling op het weermachtsbericht wordt nog ge meld: De door den vijand ondernomen aanval op de steden Turijn, Milaan en Genua, waarvan melding is gemaakt in het weermachtsbericht 1170, hebben vol gens de tot dusver binnengekomen rap porten de volgende slachtoffers gemaakt onder de burgerbevolking: in Turijn 12 dooden en 48 gewonden; in Milaan 101 dooden en 267 gewonden en in Genua 11 dooden en 37 gewonden. ZIEKENVERVOER VAN VERPLICHT VERZEKERDEN De commissaris belast met het toezicht op de ziekenfondsen, heeft aan de alge- meene ziekenfondsen een circulaire ge- zondlen, waarin ten 'behoeve van de ver strekking van ziekenvervoer aan verplicht verzekerden bepaalde regelen worden vastgesteld, zulks in afwachting van een nadere wijziging en aanvulling van het ingevolge het ziekenfondsbesluit uitge vaardigde tweede uitvoeringsbesluit. Deze regelen komen in hoofdzaak).hier op neer, dat een algemeen ziekenfonds, slechts ziekenvervoer mag verstrekken, indien de behandelende geneeskundige blijkens een door hem onderteekende ver klaring, vaiT oordeel is, dat de ziek:e< uit medisch oogpunt wordt genoopt, zich te laten vervoeren, en tevens uit medisch oogpunt wordt verhinderd, hierbij van een openbaar middel van vervoer ge bruik te mak;en. Behalve in geval van spoed geschiedt ziekenvervoer ten behoeve van een ver plicht verzekerde vo,or rekening van een algemeen ziekenfonds slachts na machti ging door het algemeen ziekenfonds, waar bij- de verplicht-vèrzekerde is ingeschre ven. Bij het algemeen ziekenfonds moet een aanvrage tot verkrijging van zoo danige 'machtiging 'Vergezeld van de bo venbedoelde geneeskundige verklaring, worden ingediend. Heeft ziekenvervoer plaats gevonden zonder voorafgaande machtiging van het algemeen ziekenfonds en beslist dit fonds later dat het niet een spoedgeval heeft betroffen, dan komen de kosten van dat vervoer niet voor rekening van het fón'ds. Deze regeling treedt op 1 September 1943 in werking. Dit neemt echter niet weg dat ook thans reeds de verplicht! verzekerde, die züekcnvervoer noodig heeft, zich eerst tot z)ijn algemeen zie kenfonds heeft te wenden. Extra rantsoenen voor bij zonderen arbeid Voor vrouwen en jeuefdige personen. Met ingang van 5 September a.s. ko men ook vrouwen en jeugdige personen in aanmerking voor extra rantsoenen we gens bijzonderen arbeid. Met ingang van dien datum kunnen derhalvé Zioowiel man nelijke als vrouwelijke personen van 16 jaar en ouder toeslagkaarten voor 'Zweren arbeid of langdurigen en nachtarbeid en extra-bonnen voor oogst werkzaamheden verkrijgen. Voor toeslagkaarten voor zeer zlwaren arbeid komen uitsluitend mannen en vrou wen van 18 jaar en ouder in aanmer king. Ned. Arbeidsfront li De afdeeiing Vreugde en Arbeid is zeer werkzaam geweest op allerlei gebied van ontspanning en ontwikkeling. In een 10-tal bedrijven in Zeeland woirdt aan bedrijfsspoirt gedean. In een vain de komende zomermaanden zal een be- drijfssportdag worden georganiseerd. Het ligt in de bedoeling in de toekomst tot het oprichten van avondspoirtcursus- sen, het organiseeren van B. V. boksde- monstratie en 't houden van zwemwed strijden over te gaan. De onderafdeeling) cultureele ontspanning bracht in de afgeloopen winter een dertigtal ontspanningsavonden en een 10-tal film avonden. Voor het komend winterseizoen slaan drie series van 10 avonden klaar, alsmede 2 series filmavonden. Voor Mid delburg en Goes zijn speciale avonden ingelascht. In .de naaste toekomst zal op het ge bied van bedrijfsfeesten getracht worden meerdere bedrijven hiertoe te brengen. Volksontwikkeling organiseert o.a. een aantal cursussen in vreemde talen. Bo vendien zullen excursies worden gehou den. Ook is deze afdeeling bezig contact te zoeken met sprekers voor ontwikke- lingsa vonden. Een huisvl ij ttentoo-n stelling zal ook worden voorbereid. Hef oprichten van zangvereenigingen en misschien een enkele muziekvereeniging wordt overwo-"' gen. Bedrijfsbibliotheken mogen zich in groeiende belangstelling verheugen. Tot de taak van den dienst Rechtsbe scherming behoort o.m. er voor te zorgen, dat de vrede in de bedrijfsgemeenschap wordt in stand gehouden en dat de sociale wetten juist worden uitgevoerd. Bij moeilijkheden in een bedrijf, zal eerst de sociale voorman moeten trachten de zaak in orde te brengen en indien het Het Oosten als korenschuur van Enropa De door de Duitsche troepen bezette Oostelfjkc gebieden brachten meer dan de helft der broodgraan- en vleetchvoorziening der Sovjets en b$na de g-heele suiker- voorziening op. Millioenen tonnen graan, vleesch en suiker, die Ut dus ver naar minder vruchtbare ge bieden der Sov jetunie werden verzondenkomen thans de voedsel voorziening van Euroj a ten goede. Europa is sterker door den landbouw in het Oosten, welke ieder jaar meer vruchten afwerpt. Edele tabakssoorten rffpen in de Krim. (AtljE Pax s) hem niet gelukt, zal de dienst R echt s- bescherming het geschil trachten te regelen. Slechts in uiterste gevallen zal een rechtsactie worden ingesteld. Vooral yoor kwesties op Sociaal Verze- keringsgebied betreffende onjuiste of te late uitkeeringen wordt in vele gevallen de hulp van de dienst Rechtsbescherming ingeroepen. In 1942 hebben zich 2093 personen voor hulp of advies tot den dienst Rechtsbe scherming gewond. In dat tijdvak werden ruim 850 geschillen in behandeling ge nomen, waarbij voor de leden een finan cieel resultaat van f 4510.01 werd bereikt. In de eierste 6 maanden van 1943 wend den zich- ruim 1500 personen tot den dienst Rechtsbescherming. In datzelfde tijdvak werden ruim 400 geschillen aan hangig gemaakt en werd een financieel resultaat van fl 8.414.33 bereikt. 'j_ja-'-üiiAL =3 Bede Max Blokzijl ZIERIKZEE. Voor de op 9 Augustus in de Korenbeurs aangekondigde lezing van den heer Max Blokzijl bestond, toen de heer J. Molema de bijeenkomst met een kort inleidend woord opende, groote belangstelling. De heer Blokzijl herinner de aan zijn radiopraatjes,, die hij gere geld houdt, nadat hij 21/2 jaar geleden uit Diuitschland, waar hij 23 jaar jour- nalistieken arbeid had verricht, in ons vaderland was teruggekeerd. In Diuitsoh- land heeft hij den oorlog van 1917 tot 1918 en den revolutietijd medebeleefd1, waaraan hij artikelen wijdde, verzameld in een boek: „Ik was er zelf bij"., Het opnemen van de artikelen van zijn hand in de Hollandsere pers ging goed totdat in Duitschland -het Nationaal-Socia- lisme aan de macht kwam. Toen ging het mis. Veel voorlichtende ccopy, werd niet geplaatst, nog meer bleef in de pen, omdat men deze voorlichting niet wensch}- te, totdat in 1937 de NSB de helft van haar kiezers verloor. Nu wilde men iels meer over de toestanden in Duitsch land weten. Maar de vrije meeningsuiting werd niet meer geëerbiedigd en talrijke verboden en terreurhandelingen maak ten het leven hier minder aangenaam. Toen in 1940 de oorlog uitbrak viel er heelemaal niets meer in de Ned. pers te bereiken, zoodat spr., die 23 jaar in Duitschland had gewerkt, ook en vooral voor de Ned. arbeiders, naar Nederland terugkeerde en voor de microfoon ging vertellen, wat hij allemaal had willen schrijven ter voorlichting van het groote publiek. Voor deze radiopraatjes bestond en bestaat groote belangstelling, getuige ook de eritiek die na de praatjes los komt, welke spr. zal laten bundelen tot 'n historisch monument uit een tijd dat het ons volk slecht ging. Vóór 1940 is de NSB door een golC van terreur gegaan. Na de bezetting is deze nog niet voorbij. Zoo is het der) ,'laatsten tijd weer niet erg pluis. Zoo b.v. in Drente, waar spr. onlangs ver toefde. Georganiseerde benden in auto's trokken door de provincie, waar boeren hoeven van NSB-'ers in brand werden gestoken en menschen werden doodge schoten, die tot de Nat. Soc. Bewegingj behoorden. Terreur zal op gelijke wij'ze met terreur beantwoord worden. Sommi gen putten uit de weermachtsberichten moed en denken dat het Duitschland en zijn bondgenooten niet meer Zoo goed gaal. Gevolg: ophitserij en terreur. Spr. vergeleek den oorlog met een bokswed strijd. Tijdens den wedstrijd lijkt het soms, alsof de eerst verliezende tegen stander weer op krachten komt en beter partij geeft, maar de uitslag is gunstig voor hem die de meeste ronden overwin naar bleef. In verband met de gebeurtenissen in Italië vergeleek hij de politieke stelsels van dit land en Duitschland. Het fascisme poogde van bovenaf het volk te door dringen van het nieuwe systeem, terwijl het Nationaal-Socialisme juist van onder af begint om de menschen voor de nieu we idéé te winnen. Wanneer het mocht gebeuren dat Italië den strijd moest op- WANNEEB 7BEDUISTEBEN Heden verduisteren van 2i uur 15 tot 6 uur. De maan gaat onder om 3 uur 7 en komt op om 19 uur 36. Volle maan Zondag 15 Augustus. Laatste kwartier Zondag *2 Augustus. Nieuwe maan Maandag 30 Augustus lerste kwartier Diasdag 7 September. geven, dan zullen wij in het Noordent, aldus de heer Blokzijl, den strijd uit vechten! Wat er met Europa zal geschie den, als er iets anders mocht gebeuren,, achtte spr. niet twijfelachtig. Europa zal dan klakkeloos worden overgeleverd aan de horden uit het Oosten. Wij moeten, zoo eindigde spr., naar iets anders heen, naar een betere maatschappij. Wat nu gebeurt heeft met Nat. Socialisme niets te maken- Mussert heeft zelfs gevraagd' de zware verordeningen niet uit te vaar digen. Op hem rust een zware verant woordelijkheid, bij zijn plannen om' ons yodk te dienen. Met een: „Met Mussert voor volk en vaderland" eindigde de heer Blokzijl zijn met aandacht gevolgde rede. Na de pauze werden eenige schrifte lijk ingediende vragen beantwoord, waar- Tia de Jeugdstorm en de ouders nog wer den toegesproken. Met het gemeenschappelijk zingen van het 6de couplet van het Wilhelmus werd de bijeenkomst besloten. RECHTZAKEN Arsenicum in de pap De rechtbank te Haarlem heeft uit- spraak gedaan in de zaak tegen de 34- jarige vrouw G. F. v. R. uit Zwanenburg bij Halfweg, verdacht van moord op haar echtgenoot. Zij was in Maart j.l. met hem getrouwd. Reeds na een paar weken deed ^ij arsenicum door de pap van haar man, waardoor deze overleed. De officier van justitie had twaalf jaar ge vangenisstraf geëischt. De rechtbank ver oordeelde de vrouw tot acht jaar ge vangenisstraf met ter beschikkingstelling van jle regeering. Biggenhandelaren veroordeeld Bij de actie van* de Prijsbeheersching tegen de buitensporig hooge biggenprij- zen, bleek, dat de verkoopers en hande laren sinds het inwerkingtreden van de prijsregeling dieaangaande, bleven pogen hun prijzen te handhaven. Sommigen namen hun toevlucht tot het bekende „staartjes"geld, dat vroeger on geveer een kwartje per big bedroeg en diende als fooi voor de dienstbode van den boer. Dit bedrag nu liep plotseling cp tot f20.f25.en meer per big en werd buiten de kwitantie om voldaan. Anderen bedongen naast den prijs een zekere hoeveelheid levensmiddelen ofwel gebruiksartikelen, zooals paardentuig en landbouwwerktuigen. \y\ Ook wel gebeurde het, dat de biggen- verkooper, nadat hij vernomen had, dat controle-ambtenaren zich met zijn zaak bezigheden, de koopers lot het afleg gen van onjuiste verklaringen ten aanzien van den verkoopprijs dwong. Reeds heeft de Haagsohe Inspecteur voor dè Prijsbe heersching, die al tal van zaken behan deld heeft, eenige gevallen van vermoe delijke meineed ter behandeling doorge geven naar den Officier van Justitie. Dat de 'boeten hoog zijn, kan 'bl'ijken uit de Volgende verpor deel in genM. Ka- relse, Schore f500; A. L. Haringman, Veere f500;. A. Mol, Hollestelie B 18 f10 boete, plus verplichting terugbetaling van 1 406; J. Schijve, Zuidzande f250; C. de Greve le Biervliet f 500; en L. C. Maas, Nieuw- en Sl.-Joosland f 125. Hoofdprijzen Staatsloterij 11 Augustus. 20.000 2920 f 5000 8032 f 1500 19951 21788 f 1000: 1340 9796 21943 (400 4897 9107 f 200 15965 flflO 1554 2737 5919 10537 110GG 1979C.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1