ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uit Stad en Provincie Woensdag 11 Aug. '43 Tolafoon na. 33 Diroctcur-Adnüdatomr fAdvortonUochof) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hoofdredacteur K 2620 DE L003E' Zlarikz9fl Uitgave N.V. „De Zieritoeeche Nieuwsbode" Ml Jl BOSTEN, Manhuiestraat, Ziorfkzoe no. 137677 99ste Jaarg. No 15313 BIJ BJELGOROD DUURT DE STRIJD VOORT Het opperbevel van de Duitsehe weer- macht deelde Dinsdag mede: i Aan het Kcebanbruggehoofd stortten door tanks en slagvliegtuigen gesteunde aanvallen der bolsjewisten ineen. Terwijl aan het Micesfront door verrassende aanvallen een belangrijk heuvelterrein op den vijand werd veroverd, heerschte in in de overige sectoren aan de Mioes en d< middenloop van de Donetz slechts geringe gevechtsactiviteit. In het gebied van B j e 1 g o r o d duurt de groote strijd voort. Door krachtige aanvallen van de luchtmacht leed de vijand, vooral in de zen sector, zware verliezen. Ten Westen van Orel mislukten ook gisteren alle doerfc .aakpogingen van de bolsjewisten, in zware gevechten, die den vijand zware verliezen opleverde. Ook ten Zuidwesten en Westen van Wjasma vielen de bolsjewieken, na het aanvoeren van nieu we strijdkrachten en met steun van tanks, vlammenwerpers, stukken salvogeschut en slagvliegtuigen, onoderbroken aan. Met steun van krachtige eskaders ge- vechtsvliegtugen, duikbommenwerpers en slagvliegtuigen van de luchtmacht, sloegen onze troepen alle aanvallen met Zware vijandelijke verliezen af en schoten een groot aantal tanks stuk. Ten Zuiden van het Ladogameer werden de ook aan dit front weer hervatte aanvallen der bolsje wisten afgeslagen, deels reeds in de kiem gesmoord. Gisteren overdag verloren de bolsjewisten aan het Oostfront 215 tanks; in luchtgevechten werden opi 8 yen^ 9 Atygj. 119 bolsjewistische vliegtuigen vernield'. In den Noordelijken sector van het Siciliaansche front werden vijan delijke aanvallen afgeslagen. De poging om onzen Noordelijken vleugel met zwak ke strijdkrachten via de zee te omsin gelen, werd door onze troepen in een tegenaanval verijdeld. Aan de overige sectoren van het front heerschte slechts plaatselijke gevechtsactiviteit. Bij den strijd tegen schepen aan de Noordkust troffen zware Duitsehe gevechtsvliegtui gen een vijandelijken torpedojager. In het zeegebied voor Augusta werden 3 vrachtschepen van middelbare grootte tot zinken gebracht en een kruiser en twee kleine vijandelijke eenheden beschadigd. Na aanvallen overdag van vijandelijke vliegtuigen op enkele plaatsen in de be zette- gebieden in het Westen, wierpen formaties van de Britsehe luchtmacht in den afgeloopen nacht brisant- en brand bommen op de stad Mannheim. Er ontstond brandschade in de woonwijken; de bevolking leed geringe verliezen. Vol gens de dusver ontvangen rapporten wer den 13 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Duitsehe vlootstrijdkrachten, luchtdoel artillerie aan boord van koopvaardijsche pen en de luchtdoelartillerie van de ma rine, schoten in de periode van 1—10 Augustus 42 vijandelijke vliegtuigen neer. Italiaansch wesrmachtsberichi Eonige stollingen op Sicilië moesten worden ontruimd Het 1172e communiqué van het Itali- aansche opperbevel luidt: Het offensief van den vijand op Sicilië blijft zich ont plooien met krachtigen steun van lucht en vlootstrijdkrachten. Ondanks den hiardi- nekkigen tegenstand van de Italiaansch- Duitsche troepen moesten eenige stellin gen ais gevolg van de hevige (aanvallen der gepantserde eenheden van d,en vijand worden ontruimd. Verkeersknooppunten en verkeerscentra van de achterwaart- Feuilleton 88 door Frank van Falckonoort Ikzelf heb 't uitgemaakt, verklaarde Geertje, terwijl ze haar rood omrande oogen bette, en eigenlijk omdat hij jou beleedigde. Heieen zette groote oogen op. Mij beleedigde? En hij kent me nauwelijks! Ja, ziet je, dat komt door dat geval met den "jongen boer. Je weet wel, hè? Dien avond hoorde onze Teunis hem immers schreeuwen. Teunis heeft zoo het een en ander verteld aan Gerrit. Je weet, hoe dat zoo gaat, hè? Als ze wat te kletsen hebben, dan moet de heele buurt het weten. Nou en Zondagavond kwam het zoo ter sprake tusschen ons, toen we op den dijk wandelden. Hij zei zoo, dat jij een boer niet goed genoeg vond en dat je daarom den nieuwen chef van de Phoenix getrouwd had. Hel een lachte. En is dat alles? Maar lieve kind, daar had je toch geen ruzie over hoeven te maken! Dat was nog niet alles, hoewel ik toen al kwaad werd en tegen hem zei, dat jij echt van je man hield. Maar toen lachte hij me uit en zei, dat hi# van personeel van de drukkerij had ge hoord, dat de niéuwe chef alleen chef kon worden, als hij getrouwd was en daarom alleen met jou zoo halsoverkop sche linies van den vijand werden door Italiaansche en Duitsehe vliegtuigen ge bombardeerd. Twee toestellen werden in een luchtgevecht door Duitsehe jagers vernield. Onze vliegtuigen troffen met torpedo's ter hoogte van Sicilië een krui ser, alsmede twee lf>opvaardijschepen met een gezameniijken inhoud van pl.m. 8000 ton.- Duitsehe bommenwerpers brachten in de wateren van Augusta drie schepen van middelbare tonnage tot zinken. Bo vendien werden een kruiser en twee kleinere eenheden getroffen. EUROPA EN OOST-AZIË Groote machten der toekomst ..Europa moet één worden, anders ver valt het aan de economische controle "van Amerika of aan de Russische overheer- sching- Het alternatief voor Europa is: eenheid of ondergang". Aldus schreef in 1931, dus twaalf jaar geleden, het Ame- rikaansche tijdschrift American Mercury" .Destijds" zoo merkt het hoofdarti kel van „das Reich" naar aanleiding hier van op zijn er slechts weinige Euro peanen geweest, die dit alternatief zóó duidelijk en nuchter hebben onderkend, als die één niet-Europeaan, die dit toen schreef. Heden staan wij voor de harde werkelijkheid van wat toen nog prognose was. Onze vijanden 'Zagen in Europa hun gevaarlijksten tegenstander, omdat hier tegenover de gedachte der wereldheer schappij die van de continentale ruimte werd gesteld. Daarom zetten zij hun slag kracht in tegen het Europeesche drie-i hoeksfront. dat in de afgeloopen drie oorlogsjaren van de Noordkaap tot de Py reneeën en van Perpignan naar den Koe- ban is gevormd1". Daarmede begint de eigenlijke oorlog der contingenten, waarin wij tegen Ame rika en het bolsjewisme als beslissende tegenstanders staan. In dezen strijd gaat het eenvoudig om het bestaan van Euro pa. Geeft het continent het op, dan zal de aardbol in de toekomst nog slechts» twee reusachtige materialistische wereld rijken kennen: het Amerikaansche en het bolsjewistische. In een eventueelen oor log tusschen deze twee zou Zich zoo iets als de ondergang der wereld' voorbe reiden. Doorstaan wij dezen oorlog echter, dan zullen Europa en Oost-Azië tot de groote machten der toekomst behooren. De his torische voorbeelden-1 van oorlogen om het bestaan leeren, dat zulke verniet.- gingsoorlogen steeds op hun hoogtepunt werden beslist. Wanneer niet alle voor teekenen bedriegen, zijn wij Zeer dicht bij dit hoogtepunt. Het gebruik der textielkaarten Bij aankoop van goéderen moet de geheele van naam en adres voorziene textielkaart, benevens de distributiestam kaart worden overgelegd, (voor Ingele verde stamkaarten kan men het bewijs van inlevering worden volstaan). De de taillist dient de punten van de kaart 1e verwijderen. Men houde hiermede reke ning bij het ruilen van goederen, daar voor goederen, welke lager in punten- aantal zijn gewaardeerd, de detaillist geen punten kan teruggeven, immers „losse" punten zijn ook thans ongeldig. In afwijking van de vorige textielkaar ten bevindt zich thans op alle kaarten een aantal in twee helften verdeelde pun ten. Deze dienen om bij den aankoop van textielproducten, welke met een Vj punt gewaardeerd zijn, gebruikt te wor den. Daartoe zal de kleinhandelaar één getrouwd was. Het was -toch de bepaling van den directeur, mijnheer de Knijff, dat de nieuwe chef 'vóór 1 Mei getrouwd moest zijn. Op die voorwaarde zou je man den ouden chef kunnen opvolgen. En toen hij dat gezegd had, werd ik zoo kwaad, dat i!k meteen weggeloopen ben van hem en den volgenden dag stuurde hij m'n ring terug en schreef me, dat hij met zoo'n driftkop als ik was niet meer wilde gaan. En Weer barstte het meisje in een snikken uit. Heieen legde troostend haar arm om het tengere lichaam heen, maar kon dade lijk geen woorden van troost vinden. 'De naiëve, onschuldig uitgesproken woor den van Geertje hadden haar een steek gegeven. Ze voelde een verkilling in zich opkomen. Maar waarom eigenlijk? Geertje hief haar betraand gezicht naar haar op. Ik heb je toch niet gegriefd, Heieen? Onmiddellijk beheerschte de jonge vrouw zich en kustte het bevende meisje met volle hartelijkheid. Welnee, meid- En wat die verdachtmakingen betreft, trek je er niets van aan, hoor, wij hou den allebei van elkaar en zijn erg ge lukkig. J Geertje gaf een zucht van verlichting. Ik dacht wel, dat het kletspraatjes waren en daarom wilde ik het je ver- I tellen. Maar Heieen had het gevoel alsof ze eensklaps een steen in haar binnenste voelde. (Wordt vervolgd). helft van zulk een punt verwijderen met dien verstande, dat het totaal der op dat moment geldig verklaarde punten daarbij niet mag worden overschreden. De in twee helften gedeelde punten gunnen ech ter ook voor den aankoop van op volle punten gewaardeerde textie'producten ge bruikt worden, baarbij' de beide helften dan niet gescheiden worden. Voorts be vinden zich op de persoonlijke textielkaart acht bonnen, gemerkt met Romeinsche cijfers, deze bonnen zijn voorloopig niet geldig, met uitzondering van de nummers I t.m. IV, voorkomende op de babykaart Deze cijferbonnen Zijn o.a. bestemd voor extra beschikbaarstelling van gerantsoe neerde producten, wanneer hiertoe de mogelijkheid en de behoefte aanwezig Zijp Zij zullen o.a. voor dezelfde diensten kunnen worden gebruikt als de op de vorige kaart voorkomende letterbonnen. In tegensteilig met Voeger is het thans bij het verkoopen var. textielgoederen ge oorloofd, dat de kleinhandelaren zoo noo- dig van textielkaarten van gezinsleden van den kooper punten afknipt en ont vangt met dien verstande, dat op de textielkaarten van gezinsleden hetzelfde adres en dezelfde familienaam aangege ven zijn als op die van den kooper en dat bij gelijktijdig gebruik van kaarten van gezinsleden eerst alle geldige pun- len worden verwijderd van de kaart van den persoon, voor wien het gekochte ar tikel bestemd is. Ook hierbij moeten alle dislributiestamkaarlen van de betrokken personen worden overgelegd. NEDERLANDERS TER DOOD VEROORDEELD Officieel wordt bekend gemaakt: De Néderlandsche burgers J. H. Jan zen, J. Posthuma, C. Aarnouts, C. Schuur man, N. J. Bergsma, H. Godfroid en B. G. Mulder zijn door het Duitsehe Obcrgericht wegens sabotage, resp. het overtreden van het verbod op het in het bezit hebben van vuurwapens, ter dood veroordeeld,. Het vonnis is na onder zoek van de mogelijkheid van gratie voltrokken. De veroordeelden waren meerendeels reeds voor den oorlog leden van de C.P.N. en bekleedden daar ten deej£ functies. Van Juni 1910 tot Februari 1943 hebben zij geijverd voor den wederop bouw van de verboden C.P.N. en illegale communistische tijdschriften vervaardigd en verspreid. Zij leefden ten deele met valsche papieren, ten .deele zonder zich te hebben aangemeld. Mulder heeft ondanks alle waarschu- i vvingen tot het voorjaar van 1943 een vuurwapen in voor het gebruik geree- den toestand bij zich gehad. De Nederlandsche staatsburger M. Slort is door het Deutsche Oebrgericht in de bezette Nederlandsche gebieden wegens misdaden gepleegd tijdens den duur van het politiestandrecht ter dood veroor deeld. Het vonnis is, nadat d,e mogelijk heid van gratieverlening w'as onderzocht, voltrokken. Slort, die zich reeds vroeger op actieve wijze aan anti-Duitsche kuiperijen heeft schuldig geblaakt, heeft tijdens den duur van het politiestandrecht pamfletten ge schreven, vermenigvuldigd en verspreid, waarin lot staking en ongehoorzaamheid aan de verordeningen van de bezettende macht werd aangespoord. Bovendien heeft hij een slagwapen bij zich gedragen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Tion textielpunten geldig verklaard Met ingang van 1 Aug. j.l. tot een nader te bepalen datum zijn de punten 51 t/m. 60 van de textielkaart V 115 voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder geldig verklaard. De N.A.D. gaat aardappelen reeien Evenals verleden jaar, zal ook dit jaar de Ned. Arbeidsdienst bij het aardappels rooien worden ingeschakeld. De inzet voor dezen oogst zal hoofdzakelijk in St ipf-Pax s) Onder leiding van soldaten, die aan het front hebben gestaan, worden de jongens in de weer- sportkampen ver- trouwd gemaakt met een voornaam- onderdeel van de sport, dat zfj van tevoren nogniet kenden, dt weer- sport Van hen leeren*z(j met een geweer omgaan en er mee schieten, kaart lezen, ver- kennen, telefoon verbinding aan lecgen. Wilt gy dit avontuurlijke leven gedurende vier weken mee maken Meld je dan direct: Utrecht, Koningslaan 9. het Noorden van het land plaats vinden. Met de campagne zal aangevangen wor den in de tweede helft van Aug. Deze zal jn totaal een vijftigtal afdeelingen met ongeveer 10.000 man omvatten. Meisje overreden Te Zevenbergen sloeg het paard op hol, gespannen voor den wagen van den landbouwer Jongmans, waarbij het dochtertje van de familie De Leeuw werd gegrepen. De kleine kreeg een der wielen van den wagen over het lichaam; met verbrijzelde beentjes en een zeer ern stige schedeibasisfractuur werd de kleine opgenomen. Een half uur la,ter is hel meisje aan de verwondingen overleden. Smokkelende postbode De Centraje Recherche hield te Roo sendaal een postbode aan, die zich schuldig maakte aan het smokkelen van shag. Hij werkte samen met een tabaks smokkelaar uit de Bloemstraa.t, waar hij regelmatig postpakketten met shag mee nam. Onder den dekmantel van zijn uni form vervoerde hij de pakketten naar hel postkantoor, waar hij de verdere ver zending op zich nam. Verplichte arbeid voor gedetineerden in de gevangenissen De Staatdscourant van 9 dezer bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van justitie, waar in het volgende is bepaald: D,e veroordeelden tot hechtenis en de nog niet gevonniste gedetineerden in de strafgevangenissen en de huizen van be waring zijn, evenzeer als de veroordeel den tot gevangenisstraf, verplicht den arbeid te verrichten, die hun wordt op gedragen. De secretaris-generaal van het departe ment van justitie geeft, voor zoover noo- dig, voorschriften omtrent den duur van en de belooning voor den arbeid. Dit besluit is reeds in werking gelreden. .Trein gederailleerd Tusschen de halte Lichtenvoorde en het station Dedemsvaart is de locomotief ontspoord van den trein, welke van Zwolle in de richting Dedemsvaart reed. Het rijtuig achter de locomotief derail leerde eveneens, schoor langs de loco motief en trok deze om. De locomotief kantelde, terwijl het rijtuig van den berm in do dijkslo.ot stortte. Van de ongeveer veertig inzittenden werden 20 reizigers licht gewond. De hulpbesteller der PTT uit Den Hulst, de heer D. Mastenbroek, werd ernstig gewond en moest worden overgebracht naar het ziekenhuis te Zwolle. Verscheidene doktoren uit omliggende plaatsen waren spoedig aanwezig en kon den de licht gewonden ter plaatse ver binden. Deze en de overige reizigers Wer den per autobus verder vervoerd. Het Oosten als korenschuur van Europa In de door de Duitsch". troepen bezette Oostelijke gebieden werd meer dan de helft dir broodgraan- en vleeschvoorziening der Sovjets enbfjna de geheele suiker voorziening opge bracht. Millioenen tonnen graan, vle*sch en suiker, die tot dusver naar minder vruchtbare gebieden der Sov jetunie werden verzondenkomen thansde verzorging van Euroi a ten goede. Europa is sterker door den landbouw in het Oosten, oogsten, staat. welke jaar na jaar hoogere opbrengsten oplevert. Vruchtbaar land, overvloedige dat is het steeds wederkeerend beeld van het Oosten, dat in dienst van Europa (Atl/H Pax s) WANNEER VERDUISTEREN Heden verduisteren van 21 uur 15 tot 6 uur. De maan gaat onder om 2 uur 13 en komt op om 18 uur 35. Volle maan Zondag 15 Augustus. Laatste kwartier Zondag 2 Augustus. Nieuwe maan Maandag 30 Augustus lerste kwartier Dinsdag 7 September. Tariefioonen rooien van aardappelen en suikerbieten De Gemachtigde voor den Arbeid heeft de navolgende tariefloonen voor het rooien van aardappelen, suiker- en voe derbieten voor het jaar 1943 voor de provincie Zeeland vastgesteld: Hel loon bedraagt voor het rooien van aardappelen met de riek onder strop' of in der. zak op den wagen geleverd f 125 tot f150 per H.A.; voor rapeni achter rooimachine f 20 tot f 24 per H.A. voor het rooien van suikerbieten op lich ten grond f60 tot f 70 per H.A.; opi middelzware gronden f 65 tot f 80 per jH.A. en op zware gronden f 75 tot f90 per H.A. De bieten moeten op hoopen op het land gezet of op den wagen gele verd worden. Indien tweemaal geklopt wordt, geldt een toeslag van f 51 per H.A.; voor het rooien van voederbieten f 50 tot f 60 per H.A., met daarenboven f 15 per H.A., indien tevens opgeladen wordt. Het loof moet desgewenscht uit de sporen worden verwijderd. BURGH. Burg. Stand over Juli. Geb. 5. Leunlje Johanna, d. v. Cornelis Daane 5en Kornelia Levina Francke; 11. Maatje Martina, d. v. Pieter Maarten van Dal- sen en Elisabeth Catharina de Graaf; 12. Marinus Krijn, z. v. Nicolaas Dirk de Schipper en Adriaantje Saman. Gehuwd: 22. Cornelis Zijta, 25 j. j m. met Sara Helena Bevelander, 21 j. j.d. Overleden: 16. Adriaantje Slager, 83 j., weduwe van Cornelis Versteeg. Ingekomen: 20. Dingeman M. Witvliet van Dreischor; 28. Albertus J. Koek van Dinteloord. ELKERZEE. Burg. Stand over Juli. Gehuwd: 14. Johannes den Bleijker, 82 j. en Johanna Tona Hanse, 29 j. OUD<-VOSSEMEER. De 31-jarige metse laarsknecht G. v. D. alhier, had het on geluk bedolven te worden onder een in stortend plafond van beton. Hij werd met vrij ernstige inwendige kneuzingen in hel ziekenhuis opgenomen. Later bleek vervoer naar huis mogelijk te zijn. ST.-MAARTENSDIJK. Burgerlijke Stand Geboren: Izak Leendert, z'. van J. Kwaak en H. Lindhout; Jacoba Cornelia, d. van M. Geldhof en A. van Tiggele; Maatje Samoëlina, d. van C. J. B. Zeedijk en !H, M. A. van Iwaarden; Elfriede ^ïen- •riëtte. d. van D. J. Hartog; Cornelia Jo- zua, d. 'van P. M). B|. Bijl en C. Wh vf 'Haaften; Adriaan, z. van C. I^loet en Di. J. Knuist. Gehuwd: A. Polderman, 28 j. j.m., en A. G. Hage, 22 j. j.d.; Wi.. jStoutiesdijk, 28 j. j.m., en J. F. HoekJ, 23 j. j.d. Overleden: A. J. Bos, 73 j^ wedn. van G. Knuist; Marinus, 11 m., z. van S. C. van Gorsel en B. C. Koopman. Gevestigd: L. Jagt uit Edam. Vertrok ken: P. Wessels naar St.-Annaland; J. Geluk naar Kerkwerve. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 10 Aug. Veemarkt. Aan- gevoerd 1Q89 dieren, waaronder 25 paar den, 4 schapen, 520 runderen, 151 nuch tere kalveren, 92 graskalveren, 297 biggen. Prijzen: melkkoeien f 1475—1275—1025; varekoaien f650—475; pinken f600—500— 375, alles per stuk. De aanvoer van melk- en kalfkoeien was :als vorige week met stillen handel en de prijzen bleven constant. Varekoeien aanvoer zeer gering met kalmen handel en de prijzen als vorige week. Vaarzen en pinken .aanvoer gewoon met stroeven handel en prijs houdend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1