ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zaterdag 7 Aug. '43 Telefoon no. 33 Directeur-Administrateur (Advertentlechef) A. J. DE LOOZE, Zierikzee waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Uitgave N.V. „De Zlerikzeeeclie Nieuwsbode" Hcofdredaoteur k 2620 M. J. KOSTEN, Manhuisstraat, Zierikzee 99ste Jaarg. No. 15310 Ctiro no. 137677 MUSSOLINi'S AFTREDEN (Van onzen Haagsohen corresp.) DEN HAAG. 1 Aug. Er is nu een week voorbijgegaan sinds Mussolini in het 21e jaar van de fascistiscche jaartelling het besluit nam om zijn opdracht aan den» koning-keizer van Italië terug te geven en hiermede een einde maakte aan het fascistisch regime in Italië. Dit besluit van den Duce, genomen tijdens een bewogen zitting van den Grooten Fascistischen Raad, heeft de ge heele wereld in beroering gébracht, want voor verreweg de meesten kwam de be slissing volkomen onverwacht. De reac tie daarop is zeer uiteenloopend ge weest: de vijanden van Italië hebben de regeeringswisseling uitgebuit en hun pro paganda nieuw voedsel te geven, de vrienden van Italië namen een rustige houding aan van bezadigd afwachten, terwijl de overigen hun onzekerheid te kennen gaven door zich in allerliei gis singen te verdiepen en vaak fantastische voorspellingen over den afloop van de zen oorlog 'te verkondigen. Hc-.t heeft daarom zijn nut. reeds thans eenige punten vast te leggen, die men niet uit het oog dient te verliezen, wan neer men de positie van Italië wil be- oordeelen. Allereerst dient met nadruk herinnerd te worden aan de uitdrukkelijke ver zekering van de regeering-Badoglio, dat Italië zich houdt aan zijn éénmaal ge geven woord en den oorlog voortzet. Deze categorische verklaringen van de nieuwe regeering hebben in het kamp van de Anglo-Amerikanen groote teleur stelling gewekt. Hun is in ieder geval de illusie ontnomen, dat de strijd1 in Sicilië en de wreede bombardementen togen Italië's steden voor de nieuwe niet- fascistische regeering een motief zouden vormen om den strijd te staken en Zich over te geven aan hen, die met hun terreuraanvallen zooveel haat in Italië gezaaid hebben. Vervolgens is het merkwaardig, dat Churchill en Roosevelt zich zoo gehaast, hebben om duidelijk te verklaren, dat Italië slechts bij een onvoorwaardelijke capitulatie vrede zou kunnen vinden. Het italiaansche volk heeft hieruit de voor de hand liggende conclussie getrokken, dat de strijd van Engeland en Amerika dus niet tegen het fascisme ging, gelijk zoo vaak beweerd werd, doch tegen het Italiaansche volk als zoodanig. Om deze reden tracht ook de nieuwe regeermgl de eenheid van het volk te versterken!, opdat alles en allen zich ter beschik-» king zullen stellen voor de verdediging van het vaderland. De strijd gaat dus even fel verder en de geheele rege ringswisseling. hoe ingrijpend ook, heeft den anglo-Amerikaansche troepen op Si cilië nog niet de minste verademing be zorgd. Ten derde is het opmerkelijk, dat Ita lië het heengaan van Mussolini als een zuiver binnenlandsche aangelegenheid be schouwt, die alleen voor het Italiaan- sche volk van belang is. Het wil taan zijn verhoudingen met het buitenland niets veranderen doch tegelijkertijd Zelf standig beslissen over den toestand in het binnenland. Het heeft gemeend, dat Mussolini niet meer in staat was de noodzakelijke concentratie van alle krachten to.t stand te brengen, gelijk de oorlog thans eisdhte. Daarom ging ide Duce heenMaar de geest, dien hij Zijn volk heeft bijgebracht is gebleven: zijn heengaan ontketende geen wilde revolu tie doch voltrok zich ordelijk, zopdat nu reeds het geheele land weer in een nor malen toestand verkeert, nog geen week, nadat het land, dat zoozeer en in alle opzichten van het fascisme doordrenkt was, de schok had opgevangen. Dertig jaar geleden zouden een dergelijke rust en orde niet mogelijk geweest Zijn. Dc anglo-Amerikanen, die thans zoozeer op een revolutie gehoopt hebben, hebben zich in de psychologie van het volkl vergist. Mussolini is heengegaan en daar mede ook het fascisme dat met hem( stond en viel. Doch nog geruimen tijd zal het Italiaansche volk de karakter trekken toonen, die het onder leiding van den Duce tot een groot volk maakten VIJANDELIJKE AANVALLEN AAN MIOESFRONT MISLUKT Sovjets verloren 123 vechtwagens en 161 vliegtuigen Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Donderdag bekend: De Sovjets begonnen gisteren aan de Mioes met sterke infanteriestrijdkrachten en talrijke vechtwagens tegen de nieuw veroverde Duitsche stellingen ten Noor den van Koeibisjewo heftige tegenaan vallen die echter onder hooge vijande lijke verliezen zonder uitzondering mis lukten Ook aan den middenloop van de Donets bicven aanvallen der Sov* jets zonder resultaat. In het gebied van Bjelgorod duren de zware en afwisse lende afweergeveéhten voort. In de Bocht bij Orel werd in bet kader der frontverkorting de sedert ge- ruimen tijd voorgenomen ontruiming der stad Orel in den nacht van 4 ;op 5 jAugustus door den vijand niet ge stoord, uitgevoerd. Alle voorraden w*r. den stelselmatig weggevoerd en de voor den oorlog belangrijke installaties zon der uitzondering vernield. Ten Zuiden van het Ladogameer stoot ten sterke aanvallen der Sovjets voor onze linies ineen. Gisteren werden aan het Oostfront 123 vechtwagens stukge schoten. Eskaders gevechts-, duik- en slagvlieg tuigen van het luchtwapen brachten op de brandpunten van den afweerslag, .n het bijzonder .n het gebied van Bjel« gorod en Orel den vijand Zware slagen toe. In luchtgevechten werden gisteren 161 Sovjetvliegtuigen neergeschoten, 7 eigen vliegtuigen keerden niét terug. 1 Bij de in de laatste wieken in het ge bied echter het Oostfront gevoerde ge vechten tegen Sovjetbenden onderscheid den zich in 'het bijzonder Hongaarsche troepen, die in zelfstandige ondernemin gen of tezamen met formaties van het leger en de Waffen-SS werden ingezet. Op Sicilië trachtten N.-AmerifPaan- sche troepen ook gisteren het centrale deel van het front te doorbreken. Na harde met de grootste verbittering ge voerde gevechten stortten alle aanvallen onder gevoelige verliezen van den vij and ineen. 1 i Een sterke formatie van zware Duit sche gevechtsvliegtuigen viel de druk be zette haven van Palermo aan. Naast tal rijke zware bomtreffers in de haven-* installaties werden 4 handelsschepen met te zamen 13.000 brt. en een torpedojager tot zinken gebracht een lichte kruiser!, drie torpedojagers en acht vrachtsche pen beschadigd. 23 vijandelijke vliegtui gen werden boven Sicilië en het Ita liaansche kustgebied neergeschoten. In den afgeloopen nacht drongen eeni ge vijandelijke storingsvliegtuigen in het Westelijke Rijksgebied binnen. Door af zonderlijke bomtreffers ontstond onbetee- kende schade. Beveilingsstrijdkrachten der oorlogs marine en afweergeschut schoten boven het West-Eu r ope eséhe kustgebied 10 vij andelijke vliegtuigen neer. Duitsche snel- booten brachten in den afgeloopen macéht voor de Engelsche Oostkust een Brit- sche mijnenveger tot zinken. Italiaansch weermachtsbericht Aanval op Palermo Naar de Italiaansche Omroep meldt, wordt in het Ital. Weermachtsbericht van Donderdag medegedeeld, dat op Sicilië de formaties der Spil hevige aanvallen der vijandelijke strijdkrachten hebben af geweerd. Duitsche gevechtsvliegtuigen de den een aanval op de haven van Palermo en brachten een torpedojager en twee koopvaardijschepen met een gezamenlij- ken inhoud van 13000 ton tot zinken. Zij beschadigden een kruiser, 3 torpedojagers en 8 koopvaardijschepen met een geza- menlijken inhoud van 30.000 ton. Napels is hevig gebombardeerd door een for matie meermotorige vliegtuigen. Er zijn talrijke slachtoffers onder de burgerbe volking. Vier vijandelijke vliegtuigen wer den door het afweergeschut en driedoor Duitsöhe jagers neergeschoten. Gedurende de "laatste dagen hebben de Italiaansche strijdkrachten, die belast zijn met de bescherming van konvooien, 6 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Volgens de tot dusver binnengekomen berichten zijn te Napels onder de burgerbevolking 169 per sonen om het leven gekomen en 228 gewond. I Catania ontruimd Het 1168e communiqué van het Ital. hoofdkwartier luidt: In den centralen sector van het Sicili- aansdhe front leverden de Italiaansche en Duitsche eenheden hardnekkige defen sieve gevechten. De stad Catania, sedert 3 weken door overwegend sterke strijd krachten bestookt en dagelijks onderwor pen aan zeer hevige bombardementen uit de lucht en zee, werd geëvacueerd. De bevolking heeft op voorbeeldige wijze het hevige vuur van den vijand en de harde ontberingen, die door den toestand werden opgelegd, verdragen en daarbij blijk gegeven van groote fierheid. Itali aansche en Duitsche bommenwerpers vie len opnieuw de havens van Palermo en Augusta aan, waarbij zij voor anker lig gende schepen troffen en beschadigden. 5 vijandelijke vliegtuigen werden doo,r jagers van de as vernield. In den nacht van 4 iOp 5 Aug. drongen stormboden van de Kon. Marine, die geschraagd wer den door een van onze duikbooten, de haven van Gibraltar binnen, waar zij 2 schepen, eik met een inhoud van 7500 ton, alsmede een tankschip van 10.000 tan. tot zinken brachten. Dezelfde onder zeeër had, eenzelfde taak vervullend, in den nacht van 7 ,op[ 8 Mei, eveneens in de haven van Gibraltar, waar op dezelfde wijze door stormboden waren tot zin ken gebracht twee Engelsche schepen met een gezamenlijken inhoud van 17500 ton en een Amerikaansoh schip van 7500 torn. In een aanvulling wordt nog ge meld: Volgens latere berichten bedraagt het aantal slachtoffers onder de burger bevolking, als gevolg van den vijande lijken luchtaanval op Napels, waarvan melding is gemaakt in het Weermachts bericht 1167, 2lQ dotoden en 464 gewonden Ongeveer 90 studenten zijn uit Den Haag naar het Genearal-Gouvernement vertrokkep voor een vrijwillige inzet van eenige weken in bet Oosten om daar in hun beroep practisci'en arbeid te ver-* richten en tegelijkertijd de verhoudingen op verschillende vakgebieden te bestu- deeren. De burgemeester van den Haag, prof. West ra,' neemti afscheid van Zijn zoon. (8S Bildberichter FritzStapf Pax i) „■■nr. i'.i WAAR BLIJFT' ÜW DAAD Uit hot weermachtshericht van 4 Aug. 1943„in de laatste twee dagen wetden aan het Oostelijk front 261 pantsers alleen door eenheden van da Waffen SS en het leger vernietigd". Ook hier strijden Nederlanders naast hnn Duitsche kameraden voor een Nieuw Europa. Waar blijft Uw daad? Meldt u vrij willig voor de Waffon SS. Inlichtingen SS Ersatzkommande, Een Haag, Korte Vijverberg 5. Het nieuwe verblijfsverbod Reeds langen tijd is, op gronid van mi litaire overwegingen, aan onze bevolking het betreden van bepaalde kustgebieden verboden, waardoor helaas een einde aan velerlei zomersohe ontspanning werd ge maakt. Een nieuw, ditmaal politioneel verbod, ontzegt thans aan alle mannelijke per sonen boven die 16 jaar, voorzoover zij daar niet woonachtig Zijn, ;het verblijf in de provincies Groningen, Friesland, Drenthe, Overijssel en Gelderland. Dit beteekent voor heel wat mensehen een zware slag; zij 'Zull'en hun vacantie eens klaps moeten onderbreken of zijn ge noodzaakt verandering in hun plannen aan te brengen, wat ook niet zoo heel eenvoudig is, want de ruimte is overal zeer beperkt. De commissaris-generaal van het vei ligheidswezen zag zich tot deZen maat regel genoodzaakt, door juist in de Noor delijke en Oostelijke provincies, met hun landelijk karakter en hun schaarscher bebouwing, zich heel wat elementen ble ken te hebben verzameld, die met recht en 'wet op gespannen voet verkeeren'. Daaraan is het ook toe te schrijVen, dat' in die gebieden het aantal overvallen op distributiekantoren toegenomen is, ter- Wijl er tevens steedis opnieuw moord aanslagen op burgemeesters, ambtenaren en politiepersoneel worden gepleegd. Men heeft officieel kunnen vaststellen dat men hier in hoofdzaak te doen heeft met (communistische elementen uit de groote steden, die meenen op het plat teland hun terreurpractijken te kunnen bot vieren. Ook zeer vele andere obscure lieden heeft men kunnen vatten, die bui tengewoon ruim in hun geld bleken te zitten, een overtuigend bewijs, dat het rooven van distributiebescheiden voor hen eenvoudig een voordeelig zaakje was en niets m©t politieke of militaire oog merken te maken had. De betrokken provincies worden thans door Duitsche politie-regimenten uitge kamd. Dit werk zou door de aanwezig1- heid van groote getallen vacantiegangers ernstig belemmerd worden. Daarom is het noodzakelijk geacht dezen voorloo- pig te verwijderen. Het uitzicht bestaat, dat het vacantieverkeer, Zoo de thans opgezette controle afdoende blijkt, spoe dig weder zal kunnen worden hersteld1. Nederl. Oost Instituut opgericht De secretaris-generaal van het departe ment van Bijzondere Economische Zaken heeft een Nederlandsch Oost Instituut gesticht. Doel van het instituut is de bestudee ring van alle vraagstukken in den ruim- sten zin, welke verband houden met den Nederlandschen Inzet ih het Oosten, zoo mede de cultureele verzorging van de in het Oosten werkende Nederlanders en, voor zoover noodig, hun voorscholing. Alle werkzaamheden van niet-economi- schen aard en die niet den rechtstreek- schen inzet betreffen, tot nu toe door de Nederlandsche Oost Compagnie n.v. ver richt zijn thans aan het Nederlandsch. Oost Instituut overgedragen. Na de noodzakelijke voorbereidingen kan de officieel© opening in September tegemoet worden gezien. Tot directeur van het instituut is benoemd drs. W. Goedbuys. Toelating tot de Reichsschulen Duitsche en Nederlandsche ouders, die hun tien- en elfjarige zoontjes en doch tertjes voor toelating in de Reichsschulen willen opgeven, moeten de aangifte zoo- veel jnogelijk tot en met 20 Augustus doen en wel voor jongens bij den leider van de Reichsschule te Valkenburg (L.) j en voor meisjes bij de leidster van de j Reichsschule te Heythuizen bij Roermond (L.) In enkele gevallen kunnen later bin- nengekomen aanmeldingen behandeld wor- den. De aangifte moet vergezeld gaan van jiet laatste schoolrapport, een fotio en een korten levensloop. J De Reichsschulen zijn internalen. Het wetenschappelijke leerplan komt overeen met dat van een middelbare^sehool en geeft recht op het voortzetfén van de studie aan een universiteit. Het school- geld, dat de ouders moeten 'betalen, is i j gering. In een vrij groot aantal gevallen j zal kosteloos plaatsing kunnen worden I verleend. BONNEN VOOR VOEDINGS- EN GENOTMIDDELEN zijn voortaan tweo waken geldig Teneinde tegemoet te komen aan het bezwaar, dal door de verschillende tijd vakken, waarvoor de bonnen voor voe dingsmiddelen en genotmiddelen geldig zijn, vele vergissingen werden gemaakt en om het beloop van de distributie te vergemakkelijken, zullen met ingang v,an 8 Augustus alle bonnen voor voedings- en genotmiddelen om de veertien dagen worden .bekend gemaakt en zullen al deze bonnen ook veertien dagen geldig zijn. Dit geldt niet alleen voor de bon nen, die tot dusverre iedere week bekend werden gemaakt, als bijvoorbeeld voor brood en aardappelen, maar ook voor de bonnen die eens per vier weken werden aangewezen, als bijvoorbeeld voo;r haver mout, gort, suiker, kaas, versnaperingen enz. voor de 9e periode 1943 (le helft) 8 tot en met 21 Augustus 33/34 A Bro.od 4 rants. Brood of Gé- bak. 33/34 B Brood 1 rants. Brood of Gebak. 33/34 Beschuit 1 rants. Brood, Gebak of Beschuit. 625/626 Algemeen 1 rants. Brood, Gebak of Bloem. 627 Al gemeen 125 gram Havermout. 628 Al gemeen 125 gram Gort. 629 Algemeen 100 gram Vermicelli. 33 A Kindervoed- sel 250 gram Gort. 33 B KindervoedH sel 250 gram Rijst. 3jl B Boter i/2 rant soen Margarine of Boter. 33 A Boter Vs rantsoen Boter. 33 B Boter Va rant soen Margarine of Boter. 630 Algemeen 150 gram Kaas. 33/34 Melk 13/4 liter Melk. 33/34 Taptemelk 1% liter Tapte melk. 33/34 A Vleesclh 1 rants. Vleesch'. 33/34 B Vleesch 1/4 rantsoen Vleesch'. 33/34 Aardappelen 11/2 k-g. aardappelen. 33/34 Toeslag 1 k.g. aardappelen. 6'31 Algemeen 2 k'.g. aardappelen. 632 Alge meen 500 gram suiker. 633 Algebeen 250 gram Koffiesurrogaat. 634 Algemeen 250 gram Jam. 33 Versnaperingen 100 gram Chocolade. 34 Versnaperingen 100 gram suikerwerken. 33/34 Tabak 1 rant soen Tabak. Met uitzondering van de bonnen voor vleesch mag op deze bonnen reeds op! 7 Augustus worden gekocht. Het koopen na 21 Augustus is niet geoorloofd. B011 32 boter blijft geldig lot en met 7 September. Eerstvolgendè bonaanwijzing Vermicelli en Chocolade op 5 Sept. Koffiesurrogaat op 19 September. Overige artikelen op 22 Augustus. WANNEEB VBEDUISTEEEN Heden verduisteren van 21 nnr 30 tot 6 nnr. Zondag van 21 uur 15 tot 6 uur. De maan gaat onder om 0 nnr 3 en komt op om 13 uur 48 Maandag maan onder 0.24, op 15.02 (Eerste kwartier) Volle maan Zondag 15 Augustus. Laatste kwartier Zondag *2 Augustus. Nieuwe maan Maandag 30 Angnstos Merate kwartier Dinsdag 7 September. Weer twae nieuwe zegels Van 16 Augustus af Zullen wederomi twee frankeerzegels van de nieuwe se rie verkrijgbaar zijn, t.w. van li/2 cent met drie-kronenboom (purper) en van 15 cent met de bieeltenis van Piet Hein (blauwachtig paars). Het symbool van de drie-kronenboom is bekend uit de heraldiek en de hujsvlij't. VERSCHILLENDE BER1GHTEN Sbhoenmaker beboet De inspecteur voor de Prijsbeheersching te 's-Hertogenbosch heeft den schoenre parateur J. P. Ypelaar uit E i n d h o- v e n die voor het herstellen van schoeisel meer dan het dubbele van den toege- stanen prijs had berekend, veroordeeld, tot een boete van f 750. Boomgaard geplunderd Onbekenden hebben een nachtelijk be zoek gebracht aan den boomgaard van den landbouwer Van Gastel te Nispen (N.-Br.) en daaruit alle appelen en peren, rijp of niet. gestolen. Bij het zeilen verdronken Bij het zeilen in de ringvaart bij A 1 to rnaar is een zeilkano, waarin zich drie Alkmaarders bevonden, omgeslagen* Twee der inzittenden wisten zich met moeite te redden; de derde, de 29-jarige Johan 't Hart zonk weg in de diepte en ver dronk. Brandstoffen voor kookdoeleinden Van 1 Augustus 1943 tot en met 30 April 1944 geven de met 14 FK ge-i merkte bonnen der kookkaarten voor vaste brandstoffen U 115 recht op het koopen van één eenheid vaste brand* stoffen, met uitzondering van fabrieks- turf. Overwogen wordt om op 1 Sep* tember 1943 wederom een bon van de kookkaart U 115 aan te wijzen. Van 1 Augustus tot en met 31 Aug, 1943 geeft elke der bonnen „Genera- tor-anthraciet 30ste periode" recht op het koopen van 1 H.L. (maximaal 75 k.gp anthraeietnootjes IV of V; gedurende het zelfde tijdvak geeft elke der bonnen „Ge- neratörturf 20ste periode" recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. TELEGRAMMEN GöRING TE BERLIJN EN HAMBURG. Rijksmaarschalk Göring is Donderdag uit het Hoofdkwartier van den Führer te Berlijn aangekomen. Hij heeft bespre kingen gevoerd over bewapeningsvraag stukken met minister Speer. Vervolgens begaf hij zich per vliegtuig naar Ham burg, waar hij na een uitvoerige inspec tie der hemschade de maatregelen die verder noodig zijn met Rijksstadhouder Gauwleider Kauffmann besprak. Burgerlijke Stand van Zierikzee Geboren: 4. Hendrik Matthijs, z. v. M. Oudeman en A. L. M. van der Wioude. Gehuwd: 6. J. M. Holm, 23 j. en' M, Schaap, 22 j. j.d. Overleden: 2. N. de Valk, 80 j, wed. Man I. van den Hoek; 4. C. Over- dulve, 66 j., èchtg. van A. J. Sies. Bij den luchtaanval van Zondag j.l. op Napels hebben de vijandelijke vlieg tuigen opnieuw liet kerkhof gebombar deerd. Talrijke grafmonumenten en ka pellen alsmede het lijkenhuis werden ver woest. De kerk, waar Petrus de eerst© mis opdroeg werd zwaar beschadigck-Hel bekende beeld van den Heiligen Janua- rius, dat door de bevolking na de uit barsting van de Vesuvius in 1727 is op gericht, werd vernield. Het Oosten a!s korenschuur van Europa In de door de Duitich'. troepen bezette Ooitelffke gebieden werd meer dan de helft dtr broodgraan- en vleeichvooreiening der Sovjets en bffna de geheele suiker- voorziening opge bracht Millioenen tonnen graan vlersch en suiker die tot duiver naar minder vruchtbare gebieden der Sov jetunie werden verzonden, komen than sde vers or ging van Europa ten goede. Europa is sterker door den landbouw in het Ooitenwelke jaar na jaar hoogere opbrengsten oplevertEen vleetchconse" ven fabriek niet in de U.8A. doch in het Ooiten van Europa, AtVH Pax s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1