ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uit Stad en Provincie Vrijdag 6 Aug. '43 Toltfoon no. 33 99sta Jaarg. No. 15309 DirwUnr-Aantatoteatrnr (Ady^nttoehef) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 HjofdredaoUnr J' D?'L002E' 2l0rikzM Uitgave N.V. „Do Ziorikzoosche Nieuwsbode» K0STEN- llanbnisstraat, Zierikzee no- 137677 1 I LBi k±J- Roosevelt stelt Italië wapenstilstandsvoorwaarden De popoio di Roma meldt in een be richt uit Genève, dat Roosevelt Italië de volgende wapenstilstandsvooi4waarden heeft gesteld: 1. Leger en vloot staken elk verzet; 2. De samenwerking met de Duitschers eindigt onmiddellijk; 3. De Italiaansche troepen in Zuid-Sla* vië. Griekenland, Albanië en Frankrijk moeten onmiddellijk teruggetrokken wor den; 4. Het oorlogsmateriaal moet intact aan de geallieerden worden uitgeleverd; 5. Erkenning van ten Engelsch-Ame- rikaansch-Sovjet-Russiscïie mi'Jtaire regee ring over Italië tot het einde van de operaties; 6. Arrestatie van de z.g. schuldigen! aan den oorlog; 7. Vrijlating van alle krijgsgevangenen die zich op Italiaansdhen bodem be vinden. Onder het opschrift „Italië in het stra tegische kader van den oorlog" schrijft de Stampa (Milaan), :dat de binnenlandl- sche toestand onvermijdelijk onderge schikt moet zijn aan den militairen toe stand. Het oorlogvoerende Europa* vormt meer dan ooit een strategisch systeem en van militair oogpunt gezien een on losmakelijk1 geheel, waaraan men zich onmogelijk kan onttrekken. De Italiaan sche weermacht strijdt niet aleen aan .het Siciliaansche front, maar sterke con tingenten staan' ook naast de Duitsche troepen op» den Balkan, in Griekenland, in den Diodekanesos en in het bezette. Frankrijk. Het militaire en het politieke systeem van de in obrlog zijnde Euro- peesehe volken dringt hen zoo nauw samen, dat het niemand meer geoorloofd is, zic-h van dit systeem' afzijdig te' hou den en de eventueele eigen belangen slechts uit eigen gezichtspunt te zien. Geslaagde Duitsche manoeuvre Het'A.N.R. meldt uit Berlijn: De Engelsdhen melden vandaag dat Catania is ingenomen. Maar dit bericht, aldus Berlijnsche militaire kringen, hinkt achter de gebeurtenissen aan. In werke lijkheid is den Duitschen formaties op Sicilië een groote schijnmanoeuvre ge lukt, want sinds geruimen tijd was er voor Catania slechts een beschermende sluier gelegd, die tot taak had den vijand op een dwaalspoor te" brengen ten aan zien van de sterkte en vuurkracht van de camouflage-linie aldaar. Deze taak is volkomen geslaagd, zoodat de hjoofdr gevechtslinie van de Duitschers nu zoo verloopt, dat de vijand opnieuw met nog sterkere strijdkrachten moet aantreden om den strijd hier te kunnen aanvaarden. DUITSGH SUCGES AAN DEN MIOES Vole gevangenen, gioote buit Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Woensdag bekend: ln den slag aan den Mioes hebben formaties infanterie en pantserstrijdkrach ten van het leger en van de Waffen SS onder leiding van generaal-veldmaar- schalk von Manstein en van den generaal der infanterie Hollidt met voorbeeldige ondersteuning van de formaties der lucht macht onder leiding van den generaal der vliegers Dessloch, herhaalde doorbraak pogingen van sterke vijandelijke strijd krachten verijdeld en in een gloedrijken tegenaanval den ten Noorden van Koe- bysjewo doorgedrongen vijand verslagen. Tqt 2 Augustus werden in deze gevech ten 17.895 gevangenen gemaakt, 730 pant serwagens, 703 stukken geschut en 398 granaatwerpers, alsmede talrijke andere wapens en omvangrijk oorlogsmaterieel buitgemaakt of vernietigd. De verliezen van den vijand aan dooden bedragen een veelvoud van het aantal gevangenen. Aan het front van den Donets en in het gebied van Bjelgorod probeerde d.e vijand met verscheidene divisies infan terie en formaties pantserstrijdkrachten bij krachtige ondersteuning door de lucht macht het front te doorbreken. Terwijl de doorbraakpoging aan den Donets op gehangen en de Sowjet-troepen in een onverwijlden tegenaanval werden verdre ven, zijn de felle gevechten bij Bjelgorod nog niet afgeloopen. Aan het front van Orel zetten de bolsjewieken hun hevige aanvallen met het zwaartepunt ten Zuid-Westen van de stad voort. Zij werden onder vernietiging van vele pantserwagens overal bloedig afgeslagen. Sterke formaties van de luchtmacht grepen tezamen met Hongaar- sehe gevechtsvliegers in den s.trijd van het leger in en bombardeerden dag en nac'ht spoorwegdoelen alsmede losplaat sen in het achterwaartsche gebied van den vijand. Ook ten Zuiden van het Ladoga meer stortten vijandelijke aanvallen met on dersteuning van pantserwagens en slag- vliegers voor onze stellingen ineen. Vlie gende formaties en luchtdoelartillerie van de luchtmacht vernietigden aan het Oos telijke front een groot aantal Sowjet- Russisthe pantserwagens en schoten 118 vijandelijke vliegtuigen omlaag. De beide laatste dagen werden aan het Oostelijke front alleen door eenheden van het leger en van de Waffen SS 261 pantserwagens vernietigd. In de wateren van Moermansk brachten snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen twee vijandelijke kustvrachtbooten en een Sowjet-Russische motortorpedo boot tot zinken. Op Sicilië hebben Duitsche en Italiaan sche troepen opnieuw1 jn dagenlange zware gevechten tegenover een veelvul dig superieuren tegenstander en onder uiterst moeilijke omstandigheden van 'ter rein en klimaat een groot afweersuoces behaald. Noord-Amerikaansche divisies probeerden steeds weer den centralen sector van het front te doorbrekên. Alle aanvallen mislukten echter onder de zwaarste verliezen aan menschen en ma terieel. In den tijd van 10 tot 31 Juli werden door onze te land strijdende troepen 309 Britsch-Amerikaansche pantserwagens vernietigd. Vliegende formaties luchtdoel- artillerie van de luchtmacht en forma ties van het leger schoten in het gebied' van de Middelland,sche Zee 199 vlieg tuigen omlaag, waarvan alleen 132 boven Sicilië. Bij aanvallen overdag van vrij zwakke vijandelijke - luchtstrijdkrachten boven de bezette gebiédën werden negen vliegtui gen neergehaald. Bewakingsstrijdkrachten van -demarine brachten .in gevechten, die verscheidene uren duurden, ten Noorden van Terschel ling, zonder zelf verliezen te lijden, drie Britsehe motortorpedobooten tot zinken en beschadigden een andere boot zoo ern stig, dat deze als verloren beschouwd moet worden. Een vijfde boot werd in brand geschoten. Verblijfsverbod voor mannen boven 16 jaar zonder vaste woonplaats in Overijssel, Gelderland, Drenthe, Groningen en Friesland. Commentaar op de beschikking van den Commissaris-Generaal voor de veiligheid over een verblijfsverbod in de Noordelijke provinciën des lands. In de maand Juli van dit jaar heb-} ben er in de vijf vorengenoemde pro,^ vinciën eenige overvallen plaats gehad op distributiebureaux resp. op transpor ten van levensmiddelenbonnen van de distributiekantoren naar de plaatsen van uitreiking. De incidenten werden ver wekt door elementen uit de groote ste den, die niet thuis hoorden in de stre ken, waar de misdrijven werden ge pleegd. Met pistolen gewapende bandie ten overvielen dergelijke transporten en beroofden ze. Bovendien hebbèn voor- 1 namelijk communistische elementen uit de groote steden in deze provinciën een aantal pogingen tot moord gedaan en moorden bedreven, waarvan burgemees ters. leiders van distributiekantoren en 1 ambtenaren van de Nederlandsche po- litie het slachtoffer zijn geworden. Deze communistisch besmette elementen p ro beeren hun roofdaden ook nog te om geven met een nationalistischen mantel, aan den anderen kant echter verkoopen zij de geroofde levensmiddelenbonnen te gen ongehoorde sluikhandelsprijZen, drij ven daarmede een levendigen handel en verrijken zich. Terwille van persoonlijke voordeeleu schrikken zij daarbij voor moorden niet terug, 1 I Die Höhere SS- und Polizeiführer heeft reeds sinds dagen politie-regimenten op geroepen, die stelselmatig de vorenge noemde provinciën doorzoeken. Een vrij groot aantal gewapende bandieten kon daarbij worden gegrepen. Een aantal per sonen, dat zich door de vlucht aan de arrestatie wilde onttrekken, werd daar bij doodgeschoten. Teneinde de in deze landelijke pro- vinciën thuisbehoorende bevolking tegen terroristen in bescherming te nemen en teneinde represaillemaatregelen van de bezettende overheid tegen in deze provinciën thuisbehoorende bevolking te .vermijden, heeft de commissaris-generaal voor de veiligheid zich genoodzaakt ge zien bovenstaande beschikking af te kon digen- Door deze beschikking wordt het groote aantal der mannelijke Nederlan ders boven de 16 jaar, die in die pro vinciën niet thuis behaoren en zich daar tijdens de zomermaanden ophouden ge dwongen om binnen vijf dagen tijds deze gebieden te verlaten. De Commissaris-generaal van de vei ligheid heeft tevens een beschikking af gekondigd voor het Direktoraat-generaal van de Ned. politie, volgens welke voort aan transporten levensmiddelenbonnen van de dislrü^Jiekantoren naar de plaat sen van uitreiking van deze 'kantoren slechts mogen plaats hebben onder een dienovereenkomstige bescherming van de politie. Voorts is aan den leider van den centralen distributiedienst opgedra gen het aantal plaatsen van uitreiking dezer distributiekantoren zoo te vermin deren, dat de Nederlandsche politie een doeltreffende politioneele bescherming kan verleenen. De Commissaris-generaal voor financiën en economie Heeft voorts bepaald, dat aan een gemeente, waar de distributie bescheiden zij'n ontvreemd, in de daar opvolgende maand geen vervanging voor geroofde kaarten kan worden verleend, daar zulks de voedingspositie in Neder land met toelaat. Gemeente- en politie autoriteiten alsook de bevolking z'elf moeten in hun eigen belang medewer^ ken aan het onschadelijk maken van1 deze terroristen. Vrij groote afdeelingen van de Duit sche OrdnungspoliZei en de instanties van de Nederlandsche politie hebben op dracht gekregen de uitvoering van deze beschikking terstond te controleeren. De bureaux van den Beauftragt© van den Rijkscommissaris in de afzonderlijke provincies worden gemachtigd om in bijzonder dringende gevallen waarbij slechts sprake kan zijn van belangrijke beroepsreizen van enkelen uitzonde ringsvergunningen te verstrekken. De genomen maatregel zal zoo lang gehandhaafd blijven als de terreuraan slagen duren. Zouden in de andere pro vinciën van Nederland dergelijke ver schijnselen zich voordoen, dan zou ook in die provinciën op dezelfde wijze won den opgetreden. De Rtfkscommia- tarit, rykaminister dr. Scyis Inquart, bezocht met SS Obergruppen- führer Rauter een NSKK- Motorachule (Bildarchiv Arbeit8bereich der NSDAP/Stapf- Pax Een maand in een weersporlkam'p. Een ontspanning. Een werkelijke vacant ie. Een vacantia echter met een diepe ideële be- teekenis: het 'kweeken van saamhoorig- heidsgevoel tusschen de jongens van zes Germaansche landen. In 'het schilderach tige Karinthische bergland komt de jeugd uit Noorwegen, Denemarken, Duitsehland, Nederland, Vlaanderen en Wallonië bij een. Zij hebben een maand lang de school banken of hun plaatsen ln de fabriekj verlaten, om elkaar hier te ontmoeten om in de zuivere berglucht gezondheid en kracht op te doen. Kom er ook bij en meld je aan! Utrecht, Koningslaan 9. BEKENDMAKING 's-GRAVENHAGE, 4 Augustus. Het bureau van den Wehrmachtbefehls- haber in Nederland maakt bekend: een aantal Nederlanders heeft zich in het bijzonder ook met deelne ming van voormalige Nederlandsche officieren schuldig gemaakt aan begunstiging van den vijand, aan spionnage en sabotage en aan over treding van het verbod tot het in bezit hebben van wapens. Zij zijn derhalve door een krijgsraad ter dood veroordeeld!. Het vonnis is, nadat de mogelijk heid tot gratieverleening was on derzocht, aan de volgende personen 'door middel van dien kogel vol trokken 1. jhr. Johan SChimmelpenninck, directeur, geboren 30 September 1887 te Rhenen; 2. Anton Willem Marie Abbenbiroek, voormalig cadet en student, geboren 9 December 1917 te-Den Haag; 3. Willem Theo dore Cornells van Doorn, reserve- eerste luitenant, geboren 31 Mei 191i in Den Haag; 4. Fritjof Dudok van Heel, student, geboren 19 April 1918 te Semarang, N.-I.; 5. Chris tian van den Bergh, voormalig kapi tein, geboren 27 Juli 1901 te Arnhem 6. Willem Hendrik Hertly, gemeen te-ambtenaar, geboren 2 Januari 1891 le Engwierum; 7. Salomon Vaz Dias, journalist, gebaren 1 Juni 1804 te Amsterdam; 8. Rudolf Hartogs, texlieltechnicus, geboren 3 October 1918 te Berlijn; 9. Johannes van Slraeien, vertegenwoordiger, gebo ren 26 Augustus 1915 te Bussum; 10. Abraham Wijnberg, lasscher, ge boren 17 October 1913 te Groningen 11. Johan Frederik Henri des Jonge Melly, eerste-luiienant, geboren 16 October 1$05 te Amsterdam; 12. Gerardus J. F. Vinkesteyn, binnen huisarchitect, geboren 22 Maart 1907 te Schiedam; 13. Eduard Alexander Latupérisa, kapitein der infanterie, geboren 9 April 1902 te Coetoes; 14. Adrianus Aloysius Felix Althof, journalist, geboren 12 September 1904 te Haarlem; 15. Antonius C van Rijen, groentehandelaar, gebo ren 2 April 1913 te Utrecht; 16. Willem Mulder, onderwijzer, ge boren 20 December 1886 te Amster dam. Draagt persoonsbewijs en Bescheinigung steeds bij U I Beschikking van den Höheren SS- utid Polizeiführer. Met het oog op de heerscbende toe standen, wordt de bevolking in de be zette Nederlandsche gebieden nogmaals gewezen op den bestaanden plicht, dat alle personen boven 15 jaar voortdurend hun persoonsbewijs bij zich moeten bebl- ben. Ook worden de jongemannen, geboren in de jaren 1924, 1923 en 1922, voor zoover zij van den arbeidsiriztet ziijh vrij gesteld, aangeraden de desbetreffende Bescheinigung van het arbeidsbureau voortdurend bij zich te dragen. Hetzelf" de geldt voor Studenten, die de loyali-* teitsverklaring geteekend en van hun universiteit toestemming gekregen hebben om verder te studeeren. Bovendien moeten d© vrijgestelde krijgs gevangenen de door den Wehrmachtbe- fehlshaber Niederlande uitgereikte „Rück- stellungsscheinigung" steeds bij zich.' dragen. De Höhere SS- und Polizeiführer, RA UT ER. SS-Obergruppenführer und General der Polizei. Geen Roode Kruis telegram men meer naar Ned. Indië Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis heeft van het Comité Internatio nal de la Croix-Rouge te Genève het teleurstellende bericht ontvangen, dat sinds eenigen tijd het telegrafisch ver keer van het Ned. Roode Kruis met Nederlandsch-Indië is stopgezet. Zij, wier telegrammen nog niet zijn doorgezonden van Genève uit, zullen zoo spoedig mogelijk hun gestort© gelden terugontvangen per giro. Eénjarigen en hun textielkaart Ten behoeve van kinderen, die na 13 Juni 1943 den leeftijd van één jaar heb-, ben bereikt reiken de distributiediensten op of na den datum van voltooiing van het eerste levensjaar dier kinderen textielkaarten V 515 (100 punten) uit. bestemd voor kinderen van| 1 ltJo)<] 3 jaar. Hiertoe dient de textielkaart V 615, wel ke bestemd is voor kinderen tot den leeftijd van een jaar, te worden inge leverd, terwijl de stamkaart van het kind moet worden getoond. Bij uitrei king van de textielkaart V 515 zullen de diensten het vakje P 13 van de1 stamkaart afkruisen. Bonaanwijzing petroleum voor kookdceleinden Van 6 Augustus 1943 tot en met 27 September 1943 geeft elk der bonnen „11" en „12" van de bonkaart „U 215" voo,r kookdoeleinden recht op het koop en van één liter petroleum. Op 22 Juli is een Turksch zeilschip dat op weg was naar Istanboel vlak voor den Bosporus door geschutvuur van een Sovjetduikboot tot zinken gebracht. De geredde bemanning verklaarde dat de duikboot het zeilschip had gepraaid en inlichtingen vroeg over een Diuitsch tank schip dat intusschen behouden t© Burgas is aangekomen. In het bestek van den soepel gevoer- den af weerslag in het Midden van het Oostelijke front werd door de Duitsche troepen, overeenkomstig het bevel de ver vooruitspringende frontbocht van Orel, overeenkomstig de plannen ontruimd. De Duitsche troepen hebben voor de ont ruiming van de stad alle belangrijke mi litaire installaties vernield en materiaal' en voorraden in veiligheid gebracht. i N Generaal Ambrosio is benoemd tot chef van den generalen staf van de Italiaan^ sche weermacht. Ter gelegenheid van Zijn benoeming heeft de nieuwe chef van den staf de volgende boodschap tot de Italiaansche weermacht gericht: „Trotsch er op weer t© staan ondetf het grondwettige opperbevel van den Koning, zullen de Italiaansche strijdkrach ten haar eed getrouw, zooals altijd, in trouw en eer optrekken naar het doel| dat de Koning «n Keizer hen zal wijzen"! WANNEER VERDUISTEREN Heden verduisteren van 21 nnr 30 tot 6 nnr. De maan komt op 12 nar 39 en gaat onder om 0 nnr 3 Eerste kwartier Maandag 9 Augustus Volle maan Zondag 15 Augustus Laatste kwartier Zondag 92 Augustus. Nieuwe maan Maandag 30 Augustus. Officieel© Landbouwmededeelingen voor de provincie Zeeland NOODSLACHTINGEN RUNDVEE. De huidige regeling behelst, dat wanneer een rund in nood wordt geslacht, belangheb bende een afschrijving op z'n leverings plicht krijgt van 5/a maal het geslacht gewicht b.v. 5ys maal '510 k.g. is 250 kilogram. Thans is een regeling in werking ge treden en wel met terugwerkende kracht vanaf 12 Juli 1943 waarbij 2 maal het geslacht gewicht dus b.v. 2 maal 150 kg., is 300 k.g. in mindering komt op de leveringsplicht. BED.RIJFSMAXIMUM VOOR SCHAPEN Ieder bekend schapenhouder heeft thans een kaart ontvangen, waarop is vermeld het aantal overjarige schapen dat men ten hoogste in voorraad mag hebben in het tijdvak van 25 Juli t/m. 31 Decem-« ber 1943, Gecontracteerde schapen mogen boven dit aantal gehouden worden. Er wordt nadrukkelijk op gewezen dat het verboden is meer overjarige schapen te houden dan het op de kaart vermelde aantal. Schapenhouders die geen kaart ontvangen zouden hebben, moeten zich tot de Afd, Veehouderij wenden, waarna onderzocht zal worden of alsnog een 'z'.g. „bedrijfsmaximum voor schapen" verleend kon worden. Wordt het verzoek afge wezen, dan moeten voorradige schapen onmiddellijk worden geruimd; Personen die tot op heden geen scha pen hiielden, mogen deze ook niet meer aankoopen. Eventueele reclames moeten worden tot de Afd. Veehouderij. De aanslag voor overjarige niet-stam boek schapen zal 20 p-ct. van het Be drijfsmaximum bedragen. ROOIEN EN LEVEREN VAN AARDAP PELEN. Met ingang van 26 Juli 1943 is het rooiverbod voor alle aardappe len opgeheven. Dit "houdt tevens in, dat de vroege en op tuinbouwteeltverf- gunning verbouwde aardappelen in on beperkte mate bij de Veilingen kunnen worden aangevoerd. Daar er deze week uiteraard nog voorrang wordt verleend aan de vroege aardappelen, Zal de hoe veelheid late aardappelen, welke de VBNA deze week zal afnemen, nog van weinig beteekenis zijn. Ook na afloop van deze week zal het de VBNA niet mogelijk Zijn alle gerooide aardappelen direct af t© nemen. O.m. speelt de houdbaarheid hierbij een rol en hiermede zal de VBNA zeer ze ker rekening houden, mits de slechte houdbaarheid niet het gevolg is van de aardappelziekte (Phytophthora infestans). Zulke „zieke" aardappelen worden niet eerde afgenomen dan nadat ze zijn „uit geziekt". DE WAARN. PROV. VOEDSEL- COMMISSARIS VOOR ZEELAND i i ZIERIKZEE. Tijdens het onweer van gisterenmiddag is de bliksem in deze gemeente op enkele plaatsen ingeslagen. Zo>o weïd bij Dr. V. op de Oude Haven de schoorsteen vernield en de electrische leiding onklaar gemaakt, terwijl in de Zuidhoek een op een perceel bouwland staande -ruiter getroffen werd en geheel uitbrandde. KERKWERVE. Burgerlijke Stand over Juli. Geboren: 15. Johannes, z. van L, B. van .Diijk en W.a M.a v. d. Vlies., OUWÉRKERK. Onze vroegere dorps genoot, dhr. J. Hj. Hage Jzn., onderwijzer, thans te Voorburg, slaagde voor deel B van het Hoofdakte-examen, waardoor het geheele brevet thans in zijn bezit is. BRUINISSE. De vorige week werden aangevoerd ong. 2000 ton mosselzaad uit de Waddenzee. Verder werd" onge veer 2500 k.g. bliek aangebracht, J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1