ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Verblijfsverbod voor Overijssel, Gelderland, Drenthe, Groningen en Friesland Uit Stad en Provincie Donderdag 5 Aug. '43 Telefoon no. 32 Directeur-Administrateur (AdverUnUechef) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 BcafdredaoUnr k 2620 A. J. DESL002E, Zierikzee nitgavo N.V. „Do Zieritaoeche Nieuwsbode" K' J' K0STEN' Manhuleetraat, Zierikzee 99ste Jaarg. No 15308 (Hro no. 137677 FELLE STRIJD BIJ OREL Hamborg opnieuw gebombardeerd Het ópperbevel van de Duitsche weer macht maakte Dinsdag bekend: Aan het Koeban-bruggenhoofd werden verscheidene aanvallen van de bolsjewis ten bloedig afgeslagen. De eigen aanval ten Noorden van Koeibysjewo werd met succes voortgezet. Aan het Don^tsfront stortten verschei dene mei, tamelijk zwakke strijdkrachten gevoerde vijandelijke aanvallen ineen. In den eentraien sector van het front, vooral ten Zuid-Westen van Orël, zétte de vijand zijn doorbraak-pogingen votort, waarbij hij nieuwe sterke infanterie-, pantser- en luchtstrijdkrachten in den strijd wierp. C«ize heldhaftig strijdende troepen sloegen alle vijandelijke aanvallen af en wonnen, door de luchtmacht ge steund, .tijdelijk verloren gegaan terrein in een tegenaanval terug. Opnieuw werd een groot aantal bolsjewistische tanks vernietigd. Ook ten Zuiden van het Ladoga-meer gingen de bolsjewisten na hevige voor bereiding door de artillerie met krachti- gen steun van vliegtuigen opnieuw tot den aanval over. Zij werden in hevige gevechten van njan tegen man en ten deele in een tegenaanval met zware ver liezen afgeslagen. Aan het Oostelijke front verloren de bolsjewisten op 1 e|^ 2 Augustus in lucht gevechten en door den afweer van de luchtdoelartillerie 227 vliegtuigen. Op Sicilië leverden onze troepen, in het bijzonder in den centralen sector van ..het frontj zware afweergevechten. Met zeer zware verliezen en een aanzien lijk verlies van materiaal stortten de aan vallen ten deele in gevechten van man tegen man ineen. Een tijdelijk in een heuvelstelling binnengedrongen vijandelij ke gevechtsgroep werd in een tegenaan val teruggeslagen. Ook in den Zuidelijken sector van het front is de gevechtsactiviteit weer aan zienlijk gestegen. Snelle Duitsche ge vechtsvliegtuigen mengden zich in de ge-, vechten op den grond en bombardeerden concentraties van tanks en auto's van den vijand in het gebied van Nicosia. De vijand verloor gisteren in het Middel- landsche Zee-gebied 21 vliegtuigen. Na enkele aanvallen overdag van vijandelijke luchtstrijdkrachten op de bezette gebie den in 't Westen en op de NoorsChe kust bombardeerden de Britten in den afge- loopen nacht opnieuw' het stadsgebied van Hamburg en de verdere omstreken. Opnieuw ontstonden verliezen onder de bevolking en aanzienlijke vernielingen. Volgens de tot dusverre ontvangen rap porten werden bij de7e aanvallen 27 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. De op 2 Augustus gemelde vijandelijke luchtaanval op het Roemeensche petro- leumgebied blijkt meer en meer een groot echec te zijn. De verliezen van den vijand zijn tot dusverre met zekerheid tot 52 vliegtuigen gestegen. Vijftien vijandelijke bommenwerpers hebben volgens berichten uit het buiten land op neutraal gebied een (noodlanding gemaakt. Hierdoor is volgens óhze be rekeningen alleen al meer dan 'de helft van de vertrokken formatie niet terug gekeerd. Het werkelijke verlies van het eskader Amerikaansehe bommenwerpers zal nog wel veel hooger zijn. Bij een overval van Britsehe torpedo vliegtuigen en bommenwerpers op een Duitsch konvooi schoten bewakingsvaar- tuigen en de luchtdoelartillerie op de koopvaardijschepen tien vliegtuigen neer. Vier andere vijandelijke vliegtuigen wer den door eenheden van de marine boven het West-Europeesche kustgebied vernie tigd. De toestand In Noord-ltalië Do rust en orde hersteld Naar het D.N.B. uit Rome verneemt wordt over den toestand in Noord-ltalië van toonaangevende zijde de volgende mededeeling verstrekt In de eerste twee, drie dagen na d.e regeeringswisseling hebben in de Noord- Italiaansche steden, in het bijzonder in Milaan en in Turijn,- waar vrij groote massa's arbeiders en onder hen commu nistische elementen aanwezig zijn, ^'rij groote betoogingen plaats gevonden. On dubbelzinnig is vastgesteld, dat deze be toogingen in de Noord-Italiaansche steden door communistische agenten op touw gezet zijn om door het uitbuiten van den buitengewonen toestand de communisti sche omwentelingsbeweging vooruit te brengen. De in het buitenland verspreide ge ruchten over den omvang der incidenten in de Noord-Italiaansche industriesteden gaan echter ver uit boven de feitelijke gebeurtenissen. Na korten tijd kon reeds in de Noord-Italiaansche steden de rust en orde hersteld worden. Sindsdien heerscht, naar uitdrukkelijk wordt ge constateerd, in alle Italiaansche steden volkomen orde en rust. De arbeid in de industrieeie centra gaat ononderbroken weer verder. Nieuwe communistische sto ringspogingen hebben niet meer plaats gevonden. Ook te Rome hebben communistische agenten de eerste dagen na de regee ringswisseling storingspogingen onderno men. Voorts kon Worden vastgesteld, dat communistische elementen evenals overal ook in Rome trachten onrust en ver warring te wekken. De inschakeling van de fascistische militie in de weermacht is, naar van toonaangevende zijde wordt vastgesteld, zonder eenige storing in vol komen orde en rust voltrokken. Itallaanschweermachtsberlcht Hevige gevechten cp Sicilië Het communiqué van het Ital. hoofd kwartier van Woensdag luidt: De hevige gevechten, die sedert 4 da gen aan het Siciliaansche front woeden, hebben in den centralen sector tusschen Regalberto en Centuripe een bizonder verbitterd karakter aangenomen. In dezen frontsector werden door den vastberaden tegenstand van de As-troepen, verschei dene, met sterke strijdkrachten uitge voerde doorbraakpogingen van den vijand mét succes afgeslagen. De luchtmacht van de As heeft aan de gevechten te land deelgenomen en vijandelijke doelen te land, alsmede schepen aangevallen. In het Oostelijk deel van de Ionische Zee werden door Duitsche jagers 3 Li berator-machines vernietigd en door onze mijnenvegers 2 twee-motorige vliegtui gen onschadelijk gemaakt. Hel verbod tol In dienst hebben van bepaalde personen De staatscourant bevat de volgende beschikking van den secretaris-generaal van het departement van sociale Stfaken ter uitvoering van de beschikking van den Rijkscommissaris voor het belette Ned. gebied (commissaris-generaal voor bijzondere aangelegenheden) betreffende het verbod tot het in dienst hebben van bepaalde personen: Werkgevers mogen geen mannelijke werknemers met inbegrip van leerlingen, volontairs, met of zonder toelage, en thuiswerkers, die in 1923 en 1922 ge boren zijn, in - dienst hebben» tenzij' de zen in het bezit 'zijn van een bewijs! van een gewestelijk1 arbeidsbureau, waar uit blijkt dat de houder wat betreft den ^arbeidsinzet, behoorlijk is geregis treerd en met toestemming van het ge westelijk arbeidsbureau in dienst is. Personen, als bovenbedoeld, die niet in dienst gehouden mogen worden, mo gen bij werkgevers geen werk! aanne men of verder verrichten. De bepalingen van deze bëschikking zijn tevens van toepassing opi ambtena ren van eenig publiekrechtelijk1 lidhaam. De werkgevers zijn verplicht, onver wijld te onderzoeken of zij' in boven-' genoemde jaren geboren personen in dienst hebben. De werkgevers zijn tevens verplicht, deze personen terstond aan het bevoegde gewestelijk arbeidsbureau op te geven. Hij, die in strijd handelt met deze beschikking, of haar tracht te ontduiH ken, dan wel opzettelijk of door schuld onjuiste opgaven doet. wordt gestraft o«p grond van artikel 4 der verordening no. 16/1943, voor zoover niet volgens an dere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd. Uitlokkers, medeplegers en medeplich tigen worden als daders gestraft. TERUGVOERING IN KRIJGSGEVANGENSCHAP De Koloniale reserve opgeroepen Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladen bekendgemaakte mede deeling van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, betreffende terug voering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, worden bij deze, op Dinsdag, den lOden Augustus 1943, tusschen 8 en 12 uur, voor melding in het Wehrmachtlager te Amersfoort, Zonnebloemstraat, opgeroe pen 'het geheele militaire personeel (offi cieren inbegrepen) van de koloniale re serve voor zoover het in Mei 1940 im werkelijken militairen dienst was, als mede alle militairen van het Nederlandsoh Indische leger, die ziCh om een of andere reden in Mei 1940 in Nederland ophielden. Bij de melding moet worden overgelegd, het persoonsbewijs, de distributiestam kaart met inlegvel en, voor zoover mo gelijk, militaire identiteitspapieren. Overigens wordt verwezen naar de reeds eerder in de dagbladen bekend gemaakte mededeelingen van den Wehr machtbefehlshaber in den Niederlanden, betreffende terugvoering in krijgsgevan genschap. WANNEEB VEBDUISTEBEN? Heden verduisteren van 21 nnr 30 tot 6 nnr. De maan komt op 11 uur 31 en gaat onder om 23 uur 41 lernte kwartier Maandag 9 Augustus Volle maan Zondag 15 Augustus Laatste kwartier Zondag 82 Augustus. Nieuwe maan Maandag 30 Augustus. Verkoop en vervoer van (ruil Nu de tijd van plukken van pruimen, vroege appelen en peren daar is, wórdt nogmaals ter algemeene kennis gebracht, dal: le. De verkoop van iedere soort en iedere hoeveelheid fruit door den teler, ook wat betreft verbruik in den boom gaard, aan particulieren en handelaren is verboden; 2e. het vervoer van iedere hoeveelheid, onrechtmatig verkregen fruit door han delaren en particulieren eveneens is ver boden. Aan den CCD en de politie is in- instructie gegeven, Zeer streng op te tre den tegen overtreders van deze verbod^» bepalingeu. VERSCHILLENDE BERICHTEN In een draaikolk geraakt De zoon van den directeur van het circus Giezen, dat op het oogeribli'k te Arnhem een reeks voorstellingen geeft, de 29-jarige Bennie Giezen, is in den Rijn verdronken. Giezen Jr., die naam heeft gemaakt als dresseur van paarden, was met eenige leden van het circus, gaan baden in den Rijn tegenover het Rijnpaviljoen. Hi} waagde zich. hoewel hij niet .kon zwemmen, te ver in de rivier, kwam in een draaikolk terecht en verdween in de diepte. Alle reddingsc pogingen faalden. Noodlottige stoeipartij Twee jonge mannen, die niet konden zwemmen, gingen in het Twente-Rijnka- naal bij Enschede baden. Zij begon nen te stoeien, met het gevolg, dat bei den in de diepte verdwenen. Een van hen kon door een agent van politie, die zich in den omtrek bevond, bewus teloos op het droge worden gebracht. De levensgeesten konden spoedig wor den opgewekt. De andere, de 21-jarige G. J. Baveld, kon eerst na een uur wor den opgehaald. Pogingen om het bewust zijn weer op te wekken, hadden geen{ resultaat. Dure snippers Zekere J. S. te Rotterdam kwan) zich bij de politie te Goes beklagen, dkt hij door zekeren M. B. uit Hoedekenskerke voor ca. f1000 was opgelicht. B. had den Rotterdammer een enveloppe met bonnen verkocht voor genoemd bedrag. Toen S. de enveloppe opende kwam hij tot de ontdekking, dat er slechts papier snippers in zaten. Zoowel B. als S. zijn opgesloten. Liever landlooper Een landarbeider te Stouteribürg stel de meer prijs op den titel van land looper en had dienovereenkomstig zftjn persoonsbewijs veranderd. DieZe wijze van landlooperij liep echter in de gaten en de landarbeider moest zich voor den kantonrechter te Amersfoort verantwoor den. Dieze hield er rekening mede, dat de verandering van het persoonsbewijs als onschuldig grapje was bedoeld en veroordeelde den man tot twee gulden boete, subsidiair een dag hechtenis. Oud consul vermoord Vrijdag is te Zuidlaren een man dood geschoten. Het betreft hier den 65-jarigen gehuwden Willem Reilingh, woonachtig te .Zuidlaren, die op de Eseh te Noordlaren door een tot nu toe onbekend persoon is neergeschoten. De dojod trad onmiddellijk in. De overledene was oud- consul der Nederlanden en van Zwe den in Liberia. Vacautie bij een boer Mej. Van U. uit Schiedam had [n een der bladen een advertentie geplaatst, waarin zij voor haar drie kinderen van i&, 7 en 9 jaar gedurende den vacantie- tijd om onderdak bij een boer verzocht. Vrijdag vervoegde zich aan haar woning een vrouw, die mededeelde, dat zij te Rhenen een plaats wist bij haar schoon ouders. De kosten zouden f25 bedragen voor zes weken, welk geld dadefijk be taald moest worden. Tevens moesten vo,or de eerste week de broodbonnen word,en afgegeven. De. vrouw voldeed aan dit verzoek en afgesproken werd, dat zij de kinderen Maandag naar het Maasstation zou brengen, waar de bewoonster van Rhenen hen in ontvangst zou nemen, om ze naar hun bestemming te brengen. Maandag heeft de moeder haar kinderen naar het Maasstatiom gebracht en daar heeft zij eenige uren gewacht op de vrouw, die echter niet kwam. Voor Nederlandsche jongens en mannen van 16 Jaar an ouder, aldaar niet hun vaste woonplaats hebbend Beschikking vm den ooamisaaris-gtneraal roer de openbare veiligheid betreffende een verbod tot verblijf in de provinoiei Overijssel, Gelderland, Drenthe, Groningen en Friesland. Op grond van de artikelen 47 en 52 van de verordening openbare orde 1943 (no. 1/1943) bepaal ik met het oog op da handhaving der openbare orde en veiligheid: ARTIKEL 1. 1) Het verblijf ia de provincies Orarijssel, Gelderland, Drenthe, Groningen en Friesland is tot nader order verboden aan alle mannelijke personen van Nederlandsohé nationaliteit, die den leeftijd van 16 jaren hebben bereikt en aldaar niet hnn vaste woonplaats hebben. 2) Dit verbod is niet van toepassing eop (1) personen, die kunnen aantoonen, dat sij bij da Duitsehe instanties met inbegrip van inetanties van de Daltaohe weermacht an de Waffen-SS werksaam sijn: (2) personen, die tengevolge van maatregelen betreffende de evaonatie ot van ver plaatsing van overheidsinstanties in dese provincies verblijf houden, alsmede hunne gezinsleden (3) andere personen, die kannen aantoonen, dat sij in dienst zijn van het rijk, de provincies, de gemeenten en de overige publiekrechtelijke lichamen en om redenen den dienst betreffende in deze provincie verblijf houden. 3) De gevolmachtigde van den rijkscommissaris voor da betrokken provinoie kan om bijzondere redenen andere uitzonderingen toestaan, ARTIKEL 2. Personen, die in strijd met de bepalingen van artikefl, verblijf houden in de in artikel 1, eerste lid, genoemde provincies, moeten deze binnen vijf dagen na afkondiging van deze beschikking verlaten. ARTIKEL 3. 1) Hij die in strijd handelt met de,bepalingen der artikelen 1 en 2, dan wel dese tracht te ontduiken, wordt, voor zoover niet volgens andere bepalingen een zwaardere straf is verbaurd, gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of met geldboete van ten hoogste tweeduizend gulden of met een dezer straffen. Uitlok kers, medeplegers en medeplichtigen worden als daders gestraft; 2) Hat nemen jan maatregelen op het gebied van de Sioherheitspolizei blijft onaangetast. ARTIKEL 4. Deze beschikking treedt in werking op den dag harer afkondiging in de pers. 's-Gravenhage, 4 Angustus 1943. De oommissaris-generaal voor de openbare veiligheid, w.g, R4UTER, SS Obergruppen^ührer und General der Polisei. Ketel ontploft In de Persoonshaven te Rotterdam heeft zich een ernstig ongeval voorge daan aan boord van een sleepboot. De ketel van het schip kwam tn.l. tot ont ploffing en de explosie was zoo hevig, dat het schip ©ogenblikkelijk zonk en huizen in de omgeving door wegvliegende onderdeeien werden beschadigd. Er wa ren drie personen op het schip werk zaam. Een van hen, de 60-jarige C. Stempels werd in het water geslingerd. Men miste hem eerst later en na gerui- men tijd dreggen heeft de rivierpolitie zijn lijk opgehaald. Het stoffelijk over- schot is naar het ziekenhuis aan den Bergweg gebracht. Twee andere perso nen werden gewond. Salto mortale I Maandagavond sprong de 20-jarige H. in het zwembad te Ridderkerk van den vier meter hoogen toren. Toen de jongen niet boven kwam, dook de bad meester en bracht hem 'onmiddellijk aan de oppervlakte. Het bleek dat H. eeni 1 schedelbasisfractuur had opgeloopen. Des nachts is het slachtoffer overleden. KERKNIEUWS I Ds. A. J. Montijn Vrijdag 6 Augustus ajs. herdenkt ds. A. J. Montijn te Utrecht, sinds 1 Jan, 1921 emeritus, den dag, waarop hij vóór 50 jaar-predikant in de Ned. Herv. Kerk werd. Ds. Montijn bekleedde tot 1938 t een vooraanstaande plaats in de Chr. drankbestrijding. J Geref. Kerk. Aangenomen naar den Bommel, cand. W. C. P. den Boer, hulpprediker te Bo degraven, afkomstig uit Zieriklzee. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM. 3 Augustus. Heden wer den ter veemarkt aangevoerd: 1102 die- ren, waaronder 29 paarden, 8 schapen), 1 372 runderen, 206 nuchtere kalveren, 78 graskalveren, 209 biggen. Prijzen per st.: melkkoeien f 4175, 1275. 1025; kalfkoeien f1425, 1225, 1025; vare koeien f 850, 750, 650; vaarzen f800, 650, 475; pinken f600, 500, 375. De aanvoer van melk- en kalf koeien was iets ruimer met stroeven handel en onveranderde prijzen. Vare koeien aanvoer klein met matigen han del en de prijzen bleven constant. Vaar zen en pinken aanvoer als vorige week met kalmen handel en de prijzen ble ven stabiel. ZIERIKZEE. De heer F. F. Blommaert, schipper bij de vissch©rijpolitje, herdenkt morgen (Vrijdag) den dag waarop hij 25 jaar geleden bij dezen tak van dienstj werd aangesteld. SIRJANSLAND. Maandag brak brand uit in de woning van J. Verstrate. Toe vallig in de buurt Zijnde menschen ont dekten dat het vuur in de gang woedde. De bewoners waren afwezig; door het forceeren der deur werd het vuur metj emmers water gebluseht. De in de gang hangende kleeding werd nogal bescha digd. Een en ander schijnt verzekerd) te zijn. Het gebruik van de lamp door (den schilder die er werkte, schijnt wel de oorzaak te zijn. OUDi-VOSSEMEER. Naar we vernemen is dhr. J. J. Fran?Oiis, distr. monteur der PZEM per 1 Augustus j.l. overgeplaatst naar Terneuzen. ST.-PHILIPSLANDi. In de Ned. Herv. Kerk werd vorige week Zondag onder dank voor de kerk een biljet van 10 gulden ontvangen. SCHERPENISSE. Tot onderwijzeres aan de O.L. School is alhier benoemd mej. A. C. Okker te Rotterdam1. Bestuursraad, voor Zeeland benoemd Ir. M. W. Welleman, directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Middelburg, is door den wnd. comm. der provincie benoemd tot bestuursraad van deze pro vincie. Ir. Welleman, die deze benoeming aanvaardde, zal nu aftreden als directeur Sleedt weer bom bardeeren Anglo Amerikaantche vliegtuigen Neder landsche steden en brengen door het van groote hoogte lukraak neer- werpen van bom men aan de Ned. bevolking zware verliezen toe. Ver woestingen in een stad in het Zuiden. (C.N F./M. Pax s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1