ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HAAR OFFER Uit Stad en Provincie Dinsdag 3 Aug. '43 Telefoon no. 32 99ste Jaarg. No 15306 Direeten^AdmüitatateM (Adwrtmüsohaf) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hcofdrodaoteur k 2620 A. J. DE LOOZE, Zieree mtgave N.v, zierifceMohe Nieuwsbode" M' J' KOSTEN, Manhnleetraat, Zierikzee Oto 137677 DUITSCHE TEGENAANVAL AAN HET MIOESFRONT Goal lieerde echeeps verliezen in Juli Het opperbevel der Weermacht deelde Zondag mede: „Do gevechtsactie aan het Oostelijke front, die op 30 Juli was herleefd, nam gisteren weer af met uitzondering van de gevechten in den sector van Orel. Aan het Mjoesfront gingen onze troepen ten Noorden van Koeibisjewo, ge steund door sterke gevechtsformaties der luchtmacht, tent den tegenaanval over, sloten een sterke sovjetgevechtsgroep in en vernietigden haar. In het gebied van Bjelgorod mislukten plaatselijke sovjet- aanvallen. Eigen tegenacties in dezen sector hadden een geslaagd1 verloop- In den sector Orel zetten de bolsje wisten den gehceien dag hnu aanvallen met sterke infanterie- en -gepantserde strijdkrachten voort. Mei zware, bloedige verliezen en groote materieele verliezen stortten hun aanvallen ineen. Een plaats waar zij binnendrongen, werd afgegren deld. Ten Zuiden van het Ladogameer was de vijandelijke aanvalsaetie aanmerkelijk geringer dan op de voorgaande dagen. Duitsche jagers wierpen tijdelijk binnen gedrongen vijandelijke strijdkrachten in een tegenaanval terug. De bolsjewisten verloren gisteren aan het geheele Oostelijke front 217 pantser wagens. Door dit succes stijgt het aantal der pantserwagens, die sedert 5 Juli 1948 alleen door troepen van het leger kapotgeschoten zijn, tot 7110. Op Sicilië zette de vijand zijn po gingen om door het centrale front te breken, voort. In beweeglijke gevechts veering verijdelden onze troepen de plan nen van den vijand en brachten hem zware verliezen aan menschen en mate riaal toe. Ook aan het Noordelijke en het Zuidelijke front stortten alle vijande lijke aanvallen ineen. De luchtmacht ver strooide met snelle gevechtsvliegtuigen vijandelijke gemotoriseerde afdeelingen en stelde vijandelijke luchtdoelkanonnen bui ten gevecht. Boven het Rijksgebied vonden overdag en des nachts geen gevechtshandelingen plaats. Door vlootstrijdkrachten der ma rine, afweergeschut van koopvaardijsche pen en marine-afweergeschut werden van 21 tot 31 Juli een Amerikaansch lucht schip en 56 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. j i In den strijd tegen de Britsch-Ameri- kaansche zeeverbindingen en de landings- vloten in de Middellandsche Zee zijn in de maand Juli 94 schepen met een gez. inhoud van 550.241 ton tot zinken gebracht en 53 andere schepen met een gez. inhoud van 246.750 ton vernietigend getroffen. Bovendien werden minstens 220 schepen met een gez. inhoud van onge veer 780.000 ton door bom- en torpedo- treffeTS beschadigd. Ook van deze Laatste schepen kan een deel verloren worden geacht. Aan dit resultaat heeft de duikboot- vloot deel met 351.243 ton tot zinken ge brachte en 30.000 ton dooir torpedotref fers beschadigde scheepsruimte. Ook de vijandelijke oorlogsvloten leden zware verliezen. Schepen der marine brachten tot zinken: 3 torpedojagers, 7 torpedo- motorbooten, een duikboot, een bewa kingsvaartuig, een kruiser en meer dan 15 torpedomotorboioten werden zwaar be schadigd. Formaties der luchtmacht brachten tot zinken: een, torpedojager, 3 torpedomotorbooten, een esoortevaartuig, twee korvetten, een groot aantal lan dingsbooten. Zij beschadigden: een s'ag- sehip, verscheidene kruisers, négen tor pedojagers, een veerboot en vele lan- dingsbooten. Itallaanschweermachtsberlcht Zware gevechten op Sicilië Het Italiaan&che weermachtsbericht van Zondag luidt: Aan het Siciliaansche front jtwam bet ook Zaterdag tot zware gevechten: in het gebied van Regalbuto werden her haalde heftige aanvallen van den vijand afgeslagen. Vijandelijke vl'ootformaties hebben plaatsen aan de Thyrreensdhe en aan de Ionische zijde van Calabrië be schoten, zonder noemenswaardige schade aan te richten. In een aanvulling op het weermacht- bericht wordt gezegd: In den loop der laatste dagen is de operatieve positie op SieiT.ë niet belangrijk gewijzigd. De troepen der Spil, welker stellingen van het kustgebied bij San Stefena di Ca- rnastra over het gebied ten Westen van Regalbuto en Canturigo naar de vlakte van Catania loopen, hebben energiek te genstand geboden tegen den vijandelij ken druk, ofschoon aanzienlijke Britsche formaties van Montgomery ter onder steuning fier Amerikaansche formaties van generaal Patton tegen den Noor delijken vleugel van het front in 'den- strijd zijn gebracht. Zooals reeds bij de kustlinie van Ca tania het geval was, schijnt thans ook aan den Noordelijken ^vleugel de hevige vijandelijke aanval energiek tot staan ge bracht te zijn. De Engelsch-Amerikaan- sche krachtsinspanning in bet bergach tige gebied ijn het Noordelijke Centrum, die ook gisteren door infanterie en ge pantserde strijdkrachten na krachtige ar tillerievoorbereiding werd herhaald, beeft geen resultaat gehad. Napels opnieuw aangevallen Het communiqué van het Italiaansche opperbevel van Maandag luidt: In den Noordelijken en oentralen sec tor van het Siciliaanscche front wordt het hardnekkig offensief van den vijand door de as-troepen met levendige te genaanvallen taai belemmerd. De vijand ondernam gisteren een luchtaanval op Napels en een aanval met vlootstrijd krachten op de kust van het gebied van Salerno. In Napels werd aanzienlijke schade aangericht. Twee machines wer den door jagers en 3 (door het afweer» vuur neergehaald. De luchtaanval1 op Na pels veroorzaakte onder de bevolking 10 dooden en 35 gewonden. Gedurende het weekeind heeft de En- gelsch-Amerik. luchtmacht verscheiden bommen geworpen op een kinderkolonie van het nationaal hulpwerk m het dep. Seine-et-Marne. 4 bommen troffen het kasteel waren de kinderen waren gehuis vest. 9 personen werden gedood, o.w. 8 kinderen. Feuilleton 86 door Frank van Falckonoort Maar het cadeau kwam toch nog mooi op tijd. Toen ze van het stadhuis terug kwamen, stond het cadeau van het per soneel reeds bij de andère in de woning aan de Voorstraat: een prachtige staande schemerlamp. Hij had een plaatsje ge kregen in den hoek van de voorkamer. En .dat was nog niet alles geweest. Want op den 30en April, toen de bel in de Phoenix het einde van den werktijd luidde en Knoop voor de laatste maal in 39 jaar zjjn kantoortje had afgesloten, gingen de zetters en drukkers niet weg, maar bleven in de drukkerij, die met guirlandes en bloemen versierd was. Bo ven de deur der drukkerij en ook boven die van het woonhuis was een soort van eerepoort geïmproviseerd met een groiot „Welkom" in het midden. Knoop en z'n vrouw liepen nog eens door de druk kerij, waar ze zooveel jaren hun brood verdiend Jiadden. Ook de woning was versierd. Weemoedig dacht de oude man aan de gelukkige jaren, die hij en z'n vrouw hier hadden doorgebracht. Nu was z'n tijd gekomen; de tijd om plaats te ma ken voor een jongeren leider. Thans brak voor hem een periode 'van rust aan en zou een ander z'n taak overnemen. Hij had z'n rust Verdienldi. Negen en dertig jaren was een behoorlijke tijd. Maar liever was hüj nog een poosje aan het werk gebleven in z'n vak, dat hij zoo lief had. Enfin. Af en toe zou hij nog wel eens een kijkje gaan nemen in de Plhoenix. Geschreeuw en geroep van: daar ko men ze! hadden hem uit z'n overpein zing doen opschrikken ei? Zor vlug z'n stramme beenen het veroorloofd hadden, was hüj' naar voren geloopen. Met ge juich hadden Ide gezellen en liun gepen- sionneerden chef het paar in hun auto verwelkomd'. Toespraken waren er ge houden, er was gedronken en gegeten', er waren handen gedrukt en toen 'was ieder zijn weegs gegaan. Knoop en z'n vrouw naar hun nieuwe woning in de stad, de gezellen naar hun huiz'en en de nieuwe chef en z'n jonge vrouw naar de fraai versierde woning. En den vol genden dag was gewoon het werk be gonnen, met dit verschil, dat Hugo Kas telein de plaats van Knoop had inge nomen. Een nieuwe kapitein stond nu op* het schip. Men was al spoedig gewend. Het le ven ging op de drukkerij' «z'n gewonen! gang en geen wanklank verstoorde het geluk van het jonge paar, totdat..,,. Op een heerlijke zomeravond in Juni zat Heieen met een handwerkje op .de 'bank voor het huis te genieten van het heerlijke weer. Hugo was nog 'bezig met wat schrijfwerk, 'want er waren een groot aantal nieuwe orders bijgekomen- Heieen 'had hem zoo juist een kopje thee boven gebracht en gevraagd, of hij niet op hield' met z'n werk, maar in weerwil van het verlokkende weer, wist hij aan de verleiding en bekoring weerstand te bieden; z'n plicht ging voor alles. Maar hij had toch 'beloofd spoedig naar be neden te komen. (Wordt vervolgd). Nur dis Lumps sind bescheiden, brave frsuen Bieb dsr Tat {Qoethe) Alleen nietswaardigen zijn be- soheidotflinke menschen verbengen zicb ever daden. FJiuke menschen. Dat zijn degenen, die inzien dat daar aan het Oostfront gestreden wordt om hst „zijn of niet-zijn" van bet heele germaansche ras en die zich bereid verklaard bsbben zicb daarvoor in te zetten. Met reobt kunnen wij verheugd zijn over bun daden. Jonge Neder landers, ook gij behoort tot bet germaansoho ras. Wilt gij dan ook niet bebooren tot hen, die zicb teeen de borden uit de steppen hebben ingezets Welnu, herinnert U dan het oude prachtige gezegde: het antwoord van een man is de daad. Meldt U daarom bij de Waffen SS, bet Vrijwilligers Legioen of de Landwacht Nederland. Voortaan: 125 gram boter en 125 gram inargarlne Tot Zaterdag 125 gram boter op 31A Zooals bekend, wordt thans per twaalf -dagen een hoeveelheid van 250 gnam boter beschikbaar gesteld. Met ingang van 8 Augustus a.s. zal er, telkens per veertien dagen, een bon worden aange wezen, waarop 125 gram boter en een boin, waarop 125 gram margarine zal worden beschikbaar gesteld. Doordat periodiek, te beginnen met 8 Augustus a.s., een extra bon voor boter of mar garine zal worden geldig verklaard, zal de totale hoeveelheid, welke beschikbaar wordt gesteld, echter geen vermindering ondergaan. Om op dit systeem over te kunnen gaan, is voor ,de' periode van 3 Augus tus tot 8 Augustus 1943 derhalve slechts voor een halve periode, een bon 31 A boter geldig v erklaard, voor het koop en van 125 gram boter. Bon 31 B boter is nog niet geldig verklaard, doch men dient- dezen bon zorgvuldig te bewaren. Beëadiglng Ned. Landwacht In een kazerne te Weert (L.) is Zondag een nieuwe eenheid* van den Nederland- sohen Landwacht op den Führer beëedigd De plechtigheid werd bijgewoond door den Rijkscommissaris Rijksminister Ür. Seyss Inquart, den Höheren S.S. und Polizeiführeir, Obergruppenführer Rauter en dooir Ir. Mussert, die alle het woord tot de mannen richtten. Zij wezen er op dat zij respect hadden voor het besluit dat de mannen op dit moment hebben genomen, omdat hun duidelijker dan an deren de diraag wijdte daarvan voor oogen moet staan. Mussert schetste den strijd op leven en dood, die Europa voor zijn bestaan heeft te voeren en constateerde dat de verdediging van één vaderland niet meer noodig is, zooals de Meidagen van 1940 hebben aangetoond. Het komt thans aan op de groote gemeenschappelijke ver dediging van ons continent, waarin Duitschland ons voorgaat'. De mannen der Nederlandsche Landwacht, die hier toe evenals die van andere formaties den wapenrok hebben aangetrokken, zijn pioniers van ons volk. Dat zij. daarbij in een grooter verband worden opge nomen behoeft hen niet neer te drukken. Integendeel, dit grootere geheel brengt hen en daarmede ons Volk eerder om hoog. S.S. Obergruppenführer Rauter noem de de trouw aan Adolf Hitler, waartoe de mannen besloten hebben door de Duit sche Natiomaad-Socialisten van begin af een „vanzelfsprekend iets. Gehoorzaam heid en dapperheid zijn bovendien eigen schappen, den Duitscher als het ware ingeboren. De strijd op Sicilië geeft daar van voorbeelden te over. Het komt er slechts op aan dat de wil om te winnen als een vlam in de ziel bnandt. In het volste vertrouwen dat hij zijn leger tot de zege zal voeren, riep hij de mannen op tot het uitbrengen van een driewerf „Sieg Heil". Uit Moskou meldt de Britsche berich tendienst dat daar Zondagavond bekend is gemaakt dat de So.vjetgezant in Ca nada Fjodor Goesew in de plaats zal komen van den Sovjet-ambassadeur in Londen Maisky. «i De gevolgen der ontploffing van het springstoffendepöt en Alicante zijn zoo groot dat men nog meer dooden ver wacht dan oorspronkelijk was aangeno men. Zondagmiddag zijn officieel de reeds gevonden 16 dooden bijgezet. Het tot dusverre ingestelde onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de gearres teerde houder van den wapenhandel, in wiens opslagplaats de ontploffing is ont staan, een veel grootere hoeveelheid dy» ynamiet in huis had dan hem officieel veroorloofd was, LANDBOUW EN VISSCHERIJ Het binnenhalen van den oogst De gemachtigde van den oogst, lr. C. Staf, heeft in een onderhoud eenige me- dedeeiingen gedaan omtrent de maat regelen welke worden getroffen voor het binnenhalen van den oogst. Voor de ge vallen, dat de personeelsvoorziening door middel van burenhulp en via het arbeids bureau, onmogelijk of niet toereikend is, kan de gemachtigde van den oogst, met medewerking van den rijksdienst- voor de werkverruiming, arbeiderscolonnen vormen. Huisvesting en bezoldiging de zer oogstcolonnes geschiedt vanwege het bureau van den gemachtigde en de kos- ten worden met den boer verrekend. Naar schatting zullen dit jaair 24.000 man in kampverband als oogstcolonnes hun medewerking verleenen. Ook zijn proeven genomen met het ondertoezicht op land tewerkstellen van personen die om betrekkelijk kleine vergrijpen of dief stallen gevangen zitten. Waf de inscha keling der schooljeugd betreft, Zou ir. Staf de werkperiode op niet meer dan 14 dagen gesteld willen zien en de werkzaamheid in hoofdzaak willen be perken tot plattelandsjeugd, die eeniger- mate met het landbouwwerk vertrouwd is en 'ini de eerste plaats tot ide leerlin gen der middelbare scholen. Bij het aardappelrooien zullen de ar beiders der colonnes per week 15 kg. en voor de volle periode van begin Sept. tot eind Oct. 100 kg. aardappelen kos teloos meekrijgen. De gemachtigde voor den oogst betaalt daarvoor een vastge- stelden prijs aan den betrokken boer. Tenslotte zullen ook dit jaar verschei dene afdeelingen van den Ned. Arbeids dienst bij het aardappelirooien worden ingeschakeld, in het geheel waarschijn lijk tienduizend man. Rekening wordt gehouden met een te kort van 16 pet. aan paarden over het geheeje land. Paarden uit plaatsen, waar het tekort zich minder ernstig doet-ge voel en, zullen tijdelijk moeten worden overgebracht naar streken, waar het te kort zich minder ernstig doet gevoelen, zullen tijdelijk moeten worden overge bracht naar streken, waar het gebrek schromelijk moet worden geacht. Voorts zullen 'hitten en ponruies (worden verhuuiridi Ook hij het gebruik van tractoren zal uitwisseling vaak noodzakelijk zijn. Fruitteelt In „Concordia" te Zierikzee werd vo rige week een vergadering gehouden van fruittelers, uitgeschreven door de afd. Zeeland van de Ned. Pomologische ver. De voorzitter van bovengenoemde afd., idhr. J. Q. C. Lenshoek te Kloetinge, opende de vergadering met een korte uiteenzetting van wat de Pomologische Ver. zoo al doet. Hierna gaf hiji 't woord aan den RijkstuinbouwConsulent Ir. de Bakker, voer het houden van een ^inlei ding over: Toekomstmogelijkheden voor de fruitteelt op Sch ou wen-Du i vel an dAl- leereerst besprak hij de oorzaken van de toenemende belangstelling voor de fruitteelt, waarvan hij noemde de betere finantieele resultaten dan in' andere tak ken van de landbouw, de goede geld belegging en de ihtensiveering der be drijven, die noodzakelijk is door de be volkingstoename. Vervolgens gaf hij een overzicht van het ontstaan der fruitteelt in Zeeland en vooral op Schouwen-Diul- veland. In 1940 was er in Zeeland 4100 h.a. fruit, waarvan slechts 250 H.A. op Schouwen-Diuiveland, hetgeen intusschen zeer sterk is uitgebreid. In Haamstede en Renesse hebben de meeste bedrijven hetzelfde^ type, omdat door de geïso leerde ligging ide kweekers bij elkaar in de leer gingen. Dit had tot gevolg dat ook het sortiment belangrijk afwijkt van dat van Zuid-Beveland. De snoei laat over het algemeen te wenschen over, terwijl de plantafsland te klein is. Door middel van de voorlichtingsdienst zal ge tracht worden hierin verbetering te bren gen, met medewerking der kweekers. De meeste grpnden op Schouwën-Düiveland zijn, behalve het midden, geschikt voor fruitteelt, piits de waterhuishouding in orde is. Wat de toekomst van de fruit teelt betreft, is er voldoende perspecu tief, als er minder geïmporteerd wordt WANNEER VERDUISTEREN Heden verduisteren van 21 uur 30 tot 6 nur. De maan komt op 9 nar 19 en gaat onder om 22 unr 57 lerste kwartier Maandag 9 Auguntus Volle maan Zondag 15 Augustas L&atite kwartier Zondag 22 Augustus. Nieuwe maan Maandag 30 Augustus. en dit zal mogelijk zijn, als ons fruit kan coueurreeren met het buitenlandsche I De voorwaarden hiervoor zijn in de eerste plaats goede vakkennis en toe wijding, in de tweede plaats voldoende kapitaal, omdat het 7 tot 8 jaar duurt voor een bedrijf rendabel wordt. Als laatste eiseh voor den fruitteler noemde de inleider voorlichting en organisatie, welke laatste het best kan bereikt wor den in de Ned. Pom. Ver. Na een korte pauze werd de moge lijkheid besproken om op Schouwen en Duiveland te komen tot organisatie van de fruittelers in de Ned. Pom. Ver. De heer Panny, voorzitter van de Tuinb.ver. Schouwen-Diuiveland, welke heb initiatief voor deze vergadering heeft genomen, zette het doel van deze vergadering uit een. Na uitvoerige discussie werd be sloten een sub-afdeeling van de afdeelingi Zeeland op te richten, waarvoor zich 37 van de aanwezigen opgaven, waarbij dan nog 15 leden kwamen, die reeds! lid waren, zoodat de jonge afdeeling reeds ruim 50 leden telt. Een voorloo»- pig bestuur werd gekozen, bestaande uit de heer W. Capelle, Haamstede, vo.orz. P. v. d. Maas, Zierikzee, secretaris en L. JJorst, Oosterland, penningmeester. Dit voorloopige bestuur zal met de op Sch.- Duiv. bestaande Tuiribouwver. in contact i treden om de mogelijkheid onder het j oog te zien .over te gaan naar de nieuw- I opgerichte afd. van de Pom. Ver. In het najaar zal dan een vergadering wor den belegd, waarop een definitief be stuur zal worden gekozen. Hierna sluiting. ZONNEMAIRE. Burg. Stand over Juli. Geboren: 9. Johan Adriaan Jacob, z. v. J. Stoel en G. J. van Ast; 9. Johanna Gillezina, d. v. J. den Boer en J. D. van de Panne. Gehuwd: 14. W. van Nieuwenhuize, 32 j. en H. W. Fondse, 30 j.; 15. J. H. Goemans, 26 j. en J. M. Verhulst, 23 28. W. Bal, 21 j. en D. A. van Nieuwenhuijze, 19 j. NIEUWERKERK. Burgerl. Stand over Juli. Geboren: 2. Albert, Z. van H. Ve- nema en P. M. Selles; 21. WendelA La- ticia Lucretia, d. van C. J. Padmos; 25. Paulus, z. van P. Flikweert en P. de' Reus. Gehuwd: 1. M. v. d. Linde, 30 j. j.ml, en J. Hart, 23 j. j.d. Vacantie voor kinderen Op de eilanden Tholen, Sl.-Philipsland Zuid- en Noord-Beveland, kunnen Ne derlandsche kinderen een vacnatie van 4—6 weken doorbrengen. Zij woeden daartoe in. de gelegenheid gesteld door den Ned. Volksdienst. Daarvoor zijn noo dig een aantal pleegouders, die deze kinderen een periode gratis en .liefde rijk willen verzorgen. Adressen waar men zich op kan geven zijn: de .plaatselijke Vrijwillige mede werkers van den N.V.D., bijkantoor Zie rikzee, Lange Nobelstraat A 169. SPORT DAMMEN Om het persoonlijk kampioenschap van Zeeland: M. C. Deurloo—L. Goedbloed (Vlissin- gen) 2—0. M. C. Deurloo—W. Bogaard (Middelburg) 0—2. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 2 Aug. VLAS. Aanvoer 350 k.g. blauw en 319 k.g. Hol'I. geel.' Steeds weer bom- bardeeren Anglo- Amerikaansche vliegtuigen Neder- land8che steden en brengen door het doJloot neer werpen van bom men uit groote hoogte aan de be volking zware ver liezen toe. Ver woestingen in een ttadin het Westen, (C.NF./M, Pox s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1