ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uit Stad en Provincie Zaterdag 31 Juli '43 Telefoon no. 32 Direotenr-Admlnlatrutenr (AdTortentieohof) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hcofdredaotenr K 2620 A. J. DB LOOSE, Zierikzee WTr nuv.,.» M, J. KOSTEN, Manhniestraat, Zlerlkzee Uitgave N.7. „De Ziorikzi esche Nlenwabode" 99ste Jaarg. No 15304 «ro no. 137677 «MADE IN ENGLAND». De oorzaken van den hoidigen luchtoorlog II De gruwelen van heden dankt men dus in beginsel aan de afwijzende hou ding van Engeland, dat in 1932 reeds den luchtoorlog tegen vrouwen en kin deren als een onmisbaar strijdmiddel be schouwde en het Duitsche voorstel, om den luchtoorlog definitief af te schaf fen, terzijde schoof. De tweede conclusie uit het Witboek is deze, dat Duitschland sinds 1932 al het mogelijke heeft gedaan om in weer wil van de afwijzende houding van Enge land, toch nog een luchtoorlog te ver mijden. Zelfs de Vereenigde Staten on dersteunden het Duitsche voorstel en drongen op een onvoorwaardelijke, alge- meene en radicale afschaffing van lucht bombardementen aan, terwijl Spanje in de afschaffing van de militaire lucht vaart het eenige middel zag om bar- baarsche aanvallen te voorkomen. In 1933 reeds wees de Spaansche vertegenwoor diger te Genève op de omstandigheid,, dat het luchtwapen groote verwoestin gen zou aanrichten onder de kunstwer ken, die in Europa op een nauw-be- grensde ruimte door zoovele onderschei dene culturen werden geschapen, zoodat de huidige generatie, zoo zeide hij, zich nimmer zou kunnen schoonwasschen van het verwijt, dat zij zich aan barbaarsche handelingen zou schuldig maken. Ook deze actie heeft niet gebaat. Te- vergeefsch drong de Führer in tal van redevoeringen aan op afschaffing van den luchtoorlog; ijdel ook was het voor stel van de Duitsche regeering in 1936 om het uitwerpen van alle soorten bom men op open steden te verbieden. Op 3 April 1939 kwamen de Britsche en Fransche generale staven overeen, dat men eventueel tot een bombardement van Duitsche economische doelen zou over gaan om het verzet van Duitschland te breken. Als derde conclusie ten slotte zij ge wezen op het feit, dat de Führer nog aan het begin van dezen oorlog aan het Duitsche luchtwapen de opdracht gaf, zich bij de aanvallen tot militaire objecten te beperken. „Ik wil geen oorlog tegen vrouwen en kinderen voeren", zoo riep hij uit. De feiten bewijzen, dat Duitsch land zooveel mogelijk aan dit standpunt heeft vastgehouden en dat het weder om Engeland geweest is, dat actief den strijd tegen vrouwen en kinderen heeft geopend. Wat de geheele wereldpers hier over heeft bericht, vindt men hierom trent bevestigd in het documentenmateri- aal van het witboek. In September 1939 deden de Engelschen hun eerste aan vallen op Wilhelmshaven en Cuxhavem, op 12 Januari 1940 vielen de eerste Britsche bommen op open Duitsche plaatsen. Eerst nadat de Britsche bommen ta,l van Duitsche vrouwen en kinderen gedood hadden en men van Duitsche zijde nog herhaaldelijk gewïhrschuwd had, sloeg ook het Duitsche luchtwapen toe en ging lot de onvermijdelijke repressailles over Sindsdien is er niets veranderd». De objectieve toeschouwer zal moeten er kennen, dat steeds weer Engeland de initiatieven heeft genomen voor de ver scherping van den luchtoorlog. Elk nieuw stadium is door Engeland ingeleid. De massa-aanvallen, thans openlijk tegen Cultuurmonumenten gericht, de eerste aan val tegen Roma, de vernietiging van tal van kerken, ziekenhuizen, scholen en ar beiderswijken, dat alles wordt door En geland erkend en aangemoedigd. Londen heeft in 1932 het luchtwapen niet willen afschaffen. Het blijft in 1943 doof voor het geschrei van Europa's vrouwen en kinderen en voor alle waarschuwingen uit neutrale landen, die eveneens herhaal delijk met de Britsche bommen kennis maken. De gruwel der verwoesting die over Europa gaat is gebrandmerkt met het authentieke stempel„Made in Enge land". ZWARE AFWEERGEVECHTEN IN DE BOCHT VAN OREL Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Donderdag bekend: Op verscheidene plaatsen van de bocht van Orel stonden onze troepen, door sterke formaties van he$ luchtwapen doeltreffend ondersteund, den geheelen dag door in zware afweergevechten. Alle vijandelijke doorbraakpogingen werden na wisselvallige worsteling afgeslagen en den bolsjewisten werden daarbij opnieuw aanzienlijke verliezen toegebracht. Zij ver loren alleen in den sector ten Noorden van Orel ruim 100 tanks en 33 vliegtui gen. In de andere sectoren deed de tegen stander slechts plaatselijk begrensde aan vallen, die in hier en daar zeer harde gevechten of tegenaanvallen werden af geslagen. In totaal werden gisteren 186 tanks vernield. In de laatste, zware af weergevechten ten Zuiden van het La- dogameer heeft zich de Oost-Pruisische eerste divisie infanterie bijzonder onder scheiden. Vijandelijke aanvallen der Amerikanen langs de Noordkust van Sicilië werden afgeslagen. Sterke vijandelijke, door luchtstrijdkrachten gesteunde doorbraak- aunvallen tegen den middelsector van het Siciliaansche front strandden op den vastberaden afweer onzer troepen. Voor de Zuidkust van.Sicilië beschadigden Duit- sche gevechtsvliegtuigen bij nachtelijke j aanvallen zes transportschepen zwaar. j Amerikaansche vliegerformaties zijn gis- terochtend het Duitsche gebied binnen- t gevlogen. Door eskaders Duitsche jagers tot den strijd gedwongen, wierpen zij lukraak bommen op eenige plaatsen, o.m. Kassei en verscheidene open landgemeen ten, Er ontstonden eenige verliezen on der de bevolking en schade aan gebou wen. Onze luchtverdedigingskrachten schoten 35 zware viermotorige Ameri kaansche bommenwerpers neer. Zeven eigen jagers gingen verloren. In den afgeloopen nacht zijn enkele vijandelijke storingsvliegtuigen over het Noord-Westelijke en Westelijke Duitsche gebied gevlogen. Duitsche gevechtsvlieg tuigen vielen doelen in het gebied van Londen aan. AFWEERSTRIJD ROND OREL Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Vrijdag med»ei; In den gevechtssector van Orel zijn wederom felle aanvallen van infanterie en tanks afgeslagen. Ten Zuiden van het Ladogameer blijven de vijandelijke aan- valsac'ties verminderen. Herhaaldelijke plaatselijke aanvallen der bolsjewisten met sterken steun van tanks en slag vliegers, werden bloedig afgeslagen. Duit sche zeestrijdkrachten beschoten opnieuw vijandelijke 'Stellingen aan het Mioesfront en beschadigden met artiilerietreffers een pantsertrein. In de Finsehe Golf is door lichte zeestrijdkrachten een lichte sovjet oorlogsbodem tot zinken gebrac-ht. Op Sicilië sloegen Duitsche troepen in dezen sector van het afweerfront vijan delijke ^doorbraakpogingen met verliezen voor den tegenstander af. Voor de Zuid kust van het eiland kreeg een vijandelijk transportschip van 8000 ton zóó zware treffers, dat het verloren geacht kan worden. Op den Atlantisehen Oceaan heeft het luchtwapen een koopvaarder van 10,000 ton in den grond geboord. Twee andere schepen werden zwaar be- Vijandelijke formaties bommenwerpers hebben gisteren overdag Helgoland aan gevallen en eenige plaatsen in het N.- Duitsche kustgebied, onder meer Kiel. In den afgeloopen nacht ondernamen deze opnieuw een terreuraanval op Ham burg, waardoor nieuwe verwoestingen in de stad veroorzaakt werden. De bevol king leed zware verliezen. Luchtverdedi gingsstrijdkrachten schoten 54 vijande lijke vliegtuigen neer. Diuitsche gevechts vliegtuigen hebben in den nacht van 29 op 30 Juli bommen geworpen en Zuid- Engel and. Kustverdedigingsstrijdkrachten der marine hebben in den afgeloopen nacht ten Noorden van Terschelling een Britsche motortorpedoboot tot zinken ge bracht. 1 i j |£j j DE STRIJD OP SICILIË De A.N.P.-correspondent meldt uit Ber lijn: Op Sicilië hebben de Duitsche en Italiaansche troepen, ter verkorting van hun verdedigingslinies, de stad, Nico sia ontruimd en zich in de bergen be noorden de stad teruggetrokken. Hierdoor is het front vrijwel een rechte lijn ge worden. Bij Catania hebben de Britten ook Donderdag geen hernieuwde aan vallen ondernomen. Zij hebben zich ver schanst. In het Westen is de strijd zeer hevig. De Amerikanen trachten hier langs de kust Messina te bereiken, doch de Duit sche en Italiaansche verdedigers bieden hardnekkigen tegenstand. De Duitsche luchtmacht heeft de haven van Gela we derom aangevallen en een transport schip van 7000 brt. tot zinken gebracht. Acht andere schepen, metende tesamen 43000 brt. werden zwaar beschadigd en in brand geworpen. Itallaanschweermachtsberlcht Zware strijd op Sicilië Het 1161e communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: Op Sicilië blijven de verdedigingstroe pen in zwaren strijd gewikkeld door nieuwe hevige aanvallen van den vijand. In de Oostelijke wateren van het eiland hebben Ital. motortorpedob'ooten nieuwe aanvallen van vijandelijke torpedostorm- booten op onze convooien afgeslagen. Luchtaanvallen op eenige plaatsen in La- tium en de Campigna veroorzaakten ge ringe verliezen. Onze jagers bonden den strijd aan met een formatie die over Napels vloog en schoot een tweemotorig vliegtuig neer. Een verklaring van Roosevelt over do gebeurtenissen in Italië President Roosevelt heeft volgens den Britschen berichtendienst in een radio toespraak gezegd, dat de regeeringswisi- seling niets heeft veranderd aan de hou ding van de geallieerden tegenover Italië. Nog steeds wordt van Italië een „on-t voorwaardelijke capitulatie geëischt. Naar aanleiding van het gerucht, als zouden vredesonderhandelingen tusschen de Britsche en de Italiaansche regeering worden gevoerd, heeft Reuter Woensdag ochtend medegedeeld, dat de situatie on veranderd is sedert Churchill Dinsdag in het Lagerhuis heeft gesproken. Er bestaat geen contact tusschen de Brit sche regeering en de regeering van maar schalk Badoglio. Verder meldt SPT nog, dat Churchill Woensdag in het Lagerhuis heeft ver* klaard: „Wanneer de spoorwegemplace menten van Rome zoodanig zijn hersteld dat zij voor het vervoer van troepen1 en munitie naar Zuid-Italië kunnen wor den gebruikt, zullen wij niet aarzelen, Rome wederom te bombardeeren". Een lid van het Lagerhuis heeft tij dens deze zitting aai.. Eden, den min. van buitenlandsche zaken, de vaaag ge steld, welke voorwaarden de BritsChe re geering zou stellen om Rome tot een open stad te verklaren. Eden heeft daar op geantwoord dat deze vraag eerst in het licht van de dan bestaande situatie zal kunnen worden onderzocht. HOE BERLIJN OORDEELT over de regsoring.wisaeling in Italië De eerste Berlijnsche commentaren op de regeeringswisseling in Italië legden sterk den nadruk op het binnenlandsehe karakter der gebeurtenissen en op het communiqué van den Koning en ^an maarschalk Badoglio, waarin wérd ver klaard, dat de ooirlog voortgaat en dat Italië zijn gegeven woord trouw blijft. De stellingneming der Duitsche pers luidde geheel in dezen zin, schrijft de Berlijnsche redacteur van het Hbl. Intusschen blijft men in politieke krin gen een afwachtende houding aannemen. Terwijl men, zooals ook uit de commen taren der pers blijkt, overtuigd is, dat een wisseling van systeem heeft plaats ge had, gaal de grootste belangstelling uit naar den buitenlandschen koers der nieuwe regeering, die men in politieke kringen als een regeering van bekwame Vakministers kenschetst. Men acht het zeer waarschijnlijk, dat de Duitsche am bassadeur te Rome, van Mackensen, reeds contact met de nieuwe regeering heeft gehad. Over de vraag, of reeds verder con tact tusschen de lwe<*,,regeeringen heeft plaats gehad, bewaart men, zooals van zelf ^preekt, het stilzwijgen. Naar aan leiding van de berichten, die er op zou den wijzen, dat Italië voorloopig geen wijziging brengt in zijn oorlogspolitiek, verklaart men, dat het Italiaansc'h-Duit- sehe bondgenootschap vóór alles was gegrondvest op de realiteit en de weder zijdsehe nationale belangen. Italië trad tot dit bondgenootschap toe, omdat de daaraan ten grondslag liggende politiek het meest met zijn nationale be langen overeenkwam. Zoolang in Italië een patriot aan de regeering is, zal hij, ter beveiliging van de Italiaansche belangen, den oorlog voiörtzettein, daar de strijd tegen Geallieerden en bolsjewisten door de Italiaansche natio nale belangen wordt geëischt. Elke an dere beslissing zou Italië, naar men te Berlijn verklaart, als groote mogendheid uitschakelen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Premies ongevallenwet De secretaris-generaal van het depar tement van Sociale Zaken heeft de bij drage over 1942 vastgesteld op 125 pet. van 4e voorschotpremie betreffende de Ongevallenwet 1921. Er zal dus 25 pot. van de voor 1942 verschuldigde ongeval lenpremie worden bijgevorderd. Het bestuur van de Rijksverzekerings bank heeft beslist, een voorloopige bijdra ge voor het bijzonder ongevallenfoinds over het boekjaar 1943 te heffen van 5 per mille van het over genoemd jaar ingevolge de Ongevallenwet 1921, onder scheidenlijk de Land- en Tuinbouwom- gevallenwet 1922, verzekerd loonbedrag. Gehuwde vrouwen te Leides Thans is voor de stad Leiden een door den burgemeester vastgestelde ver ordening van kracht geworden, waarbij zich na 18 uur als bezoekster in eeri het aan gehuwde vrouwen verboden is inrichting, waarvoor een volledige ver gunning, een tapvergunning of een ver lof A of B krachtens de drankwet geldt, op te houden, tenzij in gezelschap van haar echtgenoot. De houders van zoo danige inrichtingen of hun vervangers mogen gehuwde vrouwen na genoemd tijdstip niet dan in gezelschap» van haar echtgenoot toelaten of aanwezig hebben. Jongetje gestikt Een familie te Alkmaar was met haar bijna 2-jarig zoontje op bezoek bij kennissen in diezelfde gemeente. Tijdens den maaltijd kreeg de kleine een stukje aardappel in de keel. Men deed alle pogingen dit te verwijderen, maar alles was vruchteloos. De radelooze ouders snelden tenslotte met den kleine naar een nabijgelegen ziekenhuis, waar een geneesheer helaas slechts den dood van het knaapje kon constateeren. Bokkenrijders herleven Het anders zoo rustige plaatsje Wouw wordt sedert eenige weken onveilig ge maakt door een dievenbende, die in haar driest optreden herinnert aan den tijd der bokkenrijders. Alles wat los en vast zit wordt gestolen. Na enkele inleidenr de operaties is de actie der bende bok kenrijders ongeveer twee weken gele den op grootere schaal begonnen. In één nacht werd er op tal van plaatsen ingebroken. Thans heeft de bende op nieuw een strooptocht gehouden. In één nacht bracht men bezoek aan niet min der dan zes woningen, hetgeen in twee of drie gevallen gepaard ging met braak. De buit bestond uit een flink aantal konijnen, kippen, melk, dekens, pannen en kookgerei. Be stem der SS Luistert op Zondag 1 Augustus van 11.30 tot 11.45 ovef den zender Hilver sum I op golflengte 415 meter naar de stem der S.S. over het onderwerp: „Vrijwilligers voor de Waffen-SS wor den gekeurd". BEKENDMAKING D»e Dienststelle van den Wehr- machtbefehlshaber in Ned. maakt bekend: Een aantal Nederlandsche onder danen is wegens begunstiging van den Vijand en spionnage door een krijgsraad ter dood veroordeeld moeten worden. Het vonnis is na onderzoek van d© gratiekwestie met den kogel aan de volgende personen voltrokken: Johan van Hattem, ingenieur, ge boren 7.5.1914 te SoerabajaJohan nes Willem van Pienbroek, stud.- ingenieur, geboren 4.8.1917 te Mid delburg; Cornelis „Cees" Weger.f, geboren 20.12.1919 te Dordrecht; Willem van Hattem, ingenieur, ge boren 6.8.1916 te Soerabaj aRo bert Blaauw, student in de rech ten, geboren 6.2.1917 te Rotterdam; Kars Lucas Kamp, ingenieur, ge boren 15.12.1912 te Valparaiso; Werner Heinrich van Doorn mek. in genieur, geboren 27.11.1914 te Krui- ningen; Gerard Abraham Tuyl, Con troleur, geboren 27.5.1908 te Alk maar; Willem Hendrik Emil van den Boreh tot Verwolde, geboren 17.5.1910 te Gorssel; Friedrich Alexander van Oven, doctor in de economie, geboren 3.1.1914 in den Haag; Jan Stenger, inspecteur spoor wegverkeer, geboren 10.1.1911 te Amsterdam; Adolf Snijders, gebo ren 14.1.1920 te Amsterdam; Wil lem Koimans, volontair, geboren 2.3.1923 in De Steeg; JaCob Stro bos, geboren 26.1.1920 te Amster dam; Franciscus Jacobus Brejart, luitenant, beroepsmilitair, geboren 1.2.1917 te Breda; Cornelis Willem Sturm, blikslager, geboren 16.10.1909 te Westkapelle; JaCob Brasser, tim merman, geboren 11.31915 te Mid. delburg; Gerard de Paghter, tim merman, geboren 11.3.1915 te Mid delburg; Bartholomeus Marinus Christoph Braat. luit. ter zee 2e klasse, geboren 25.6.1912 te Sama- rinda; Johan Jacob D'iederik ten Bosch, luitenant, beroepsmilitair, ge boren 8.10.1914 in Den Haag. BONNENLIJST Weekbonnen van 31 Juli t/m. 7 Aug, 32 voor brood, böochuit, aardappelen, (A V/t kg, toeölag 1 kg) Van 25 Juli t/m. 7 Aug, Voor vleesch 31A, 32A (1 rantsoen), 31B, 32B CU rantsoen); voor tabak 31(1 rants sigaren), 32 (1 rants, tabak Bijzondere rantsoenen: 31 Juli t.m. 7 Aug. 1943, 622 Algemeen 1 k.g. aardap pelen. 25 Juli t.m. 7 Aug. 621 Alge meen, 100 gram Chocolade of Suiker werk. Maandbonnen: 11 Juli t.m. 7 Aug. 604 1 rants, vervangingsmiddelen; 605 1 k.g. suiker. 606 1 rants, jam. 607 125 gram' gort. 608 125 gram peulvruchten. 609 250 gram havermout; 610 100 gram vermi celli enz. 611 t.m. 614 1 rants, bloem, brood of gebak. 615 t.m. 617 100 gram kaas. 29 t.m. 32 l3/<t -liter melk. 29 t.m. 31 13/, liter taptemelk. 32 13/4 liter karne- of taptemelk. 29B, 31 B kinder- voedsel: 250 gram rijst. 29A, 31A, kin- dervoedsel: 250 gram gort. 29 Versnap. 100 gram chocolade. 30, 31, versnap. 100 gram suikerwerk. 13 Juni t.ify 7 Aug. 588 250 gr. Koffie- surrogaat. Boter: 22 Juli t.m. 2 Aug. 30A, 30B iVs rantsoen boter. 10 Juli t.m. 7 Sept. 32A, 32B» i/2 rantsoen Boter. Be geldigheidsduur van de volgende bonnen is ve'lengd: t.m. Zaterdag 7 Aug. 3—34, 4—34 (Reserve), Cacao m. suiker. WANNEER VERDUISTEREN Heden verduisteren van 21 uur 45 tot 5 nur 45. Zondag van 21 uur 30 tot 6 uur. De maan komt op 6 uur 9 en gaat onder om 21 uur 45 (Nieuwe Maan) Maandag maan op 7.18, onder 2213 Eerste kwartier Maandag 9 Augustus Volle maan Zondag 15 Augustus Laatste kwartier Zondag -12 Augustus. Nieuwe maan Maandag 30 Augustus. ZIERIKZEE. De Commissaris der Pro vincie Zeeland heeft benoemd tot tech nisch hoofdambtenaar bij den Provin cialen Waterstaat in Zeeland, de tech' nische ambtenaren bij dien dienst A. Salomé te Groede, J. Pouvver te Goes, A. L. de Jong te Tholen, J. B. Dekker te Middelburg en J. P. Overbeeke te Z i e r i k z e etot opzichter in vasten dienst bij den Provincialen Waterstaat voornoemd de tijdelijke opzichters bij dien dienst J. Dekker te Haamstede, A. F. Goedemondt te Tholen, L. F. Kaijser te Nieuwvliet en D. S. Freljer te Terneuzen. NOORDWELLE. In plaats van wijlen den jieer v. ;d. Linde, heeft dè heer 1 D. ,C. Steur de functie van secr.-pen- ningm. der Vereeniging „Ziekenhuisver- j pleging" met ingang van 1 Aug. Óp zich genomen. Binnenkort bsdrijfsreglement in elk bedrij Het Ned. Arbeidsfront en het Duit sche Arbeidsfront hebben in „Krasna- polsky" te Amsterdam voor de „Betriebs- führer" en de sociale voormannen der bedrijven in Amsterdam een gemeen schappelijke vergadering gehouden, waar in als sprekers optraden de heeren H. J. Woudenberg, leider van het Ned. Ar beidsfront en Kretschmar, Stellvertr. Ob- mann van het Duitsche Arbeidsfront in Nederland. De heer Woudenberg zette in zijn rede uiteen, dat niet omdat er hier een Duit sche bezetting gekomen is, doch om dat de tijd er rijp voor was, dc vakvereni gingen van werkgevers en werknemers vervangen zijn door het Ned. Arbeids front. Dit NAF heeft zich in het afge loopen jaar hoofdzakelijk gewend tot de vroegere „werknemers" en het belang rijkste werk is wel geweest om de so ciale voormannen in de bedrijven te bren gen en hen te scholen. Doch zoo haalt het NAF als de groote sociale gemeen schap ook de Betriebsführer" in de ar beidsgemeenschap. Is de „Betriefsführer" de kapitein, de sociale voorman is de moeder van de compagnie en zij heb ben samen te werken tot heil der ar beidsgemeenschap. En evenals het NAF scholingscursussen heeft gehouden voor de sociale voormannen, zal het ook zulke cursussen organiseeren voor de „Betriebs führer". Spr. kondigde aan de verschijning van een uitvoeringsbesluit van den Gemach- tigde voor den arbeid, vólgens welk be sluit er binnen een bepaalden tijd in elk bedrijf een bedrijfsreglement zal moe ten tot stand komen door de samen werking van „Betriebsführer" en sociale voormannen. V i oogsttijd it voél de druktte tQdvoor den boer. Tig lent het droge weer moet de rogge zoo snél mogelijk gemaaid en binnen gehaald worden, zoodat er geen Iff i it, om voor het broodmaa l naar huis te gaan. Daarom worden er zoo tegen vier uur 's middags de boterhammen op h*.t veld genuttigd en de boer noemt dit de «vesper*. O NF/ Hartgerink Pax t)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1