ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 30 Juli '43 Telefoon no. 33 DiMctenrAdministrateur (Advortonüeohof) waarjn opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hcofdredaotenr K 2620 TTHiuau W TT 1^* TJX AWllvrvaAnAkn M1 AM Mi JI KOSTEN, Uanhnisstr&at, Siorlkzoe Uitgave N.V. „De Zierikzeesclie Nieuwsbode" 99ste Jaarg. No. 15303 Oiro no. 137677 AFWEERGEVECHTEN BIJ OREL DUREN VOORT Luchtaanval op Hamborg Het opperbevel van de Duitsche weer- machte Woensdag bekend: De zware afweergevechten in den sec tor Orel duren voort. Aan de rest van het Oostelijke front namen de aanvallen der Sowjets aan sterkte en uitgebreid heid af. Van de afzonderlijke gevechts sectoren wordt gemeld: Aan het bruggenhoofd van den Koe- ban, aan den Mioes en aan den Donets mislukten vijandelijke aanvallen. In het gebied van Orel viel de vijand ook gis teren met onverminderde kracht aan. Alle aanvallen stortten onder hooge ver liezen voor de Sowjets ineen. Aan dit front heeft zich de laatste dagen de Rijnsch-Westfaalsche 86e divisie infante rie bijzonder onderscheiden. Ook ten Zuiden van het Ladogameer bleven de vijandelijke aanvallen, die ech ter met zwakkere strijdkrachten dan de vorige dagen werden uitgevoerd, zon der succes. Op S i c i 1 nam de wederzijdsche be drijvigheid der artillerie aanzienlijk toe. In den centralen frontsector bleven aan vallen van Britsehe en Noord-Amerikaan- sche formaties in het afweervuur voor de Duitsch-Italiaansche stellingen steken of werden door terstond opgezette tegen aanvallen afgeslagen. In de wateren van het eiland vernietigde de luchtmacht bij aanvallen overdag en des nachts een tankboot van 7000 brt. en een korvet. Voorts werden zes groote transportsche pen beschadigd. Sterke vijandelijke formaties bommen werpers zetten haar terreuraanvallen op de stad Hamburg in den afgeloopen nacht voort. Er werden nieuwe verwoes tingen aangericht en ten deele uitge breide branden in verscheidene stads wijken. De bevolking leed weer verlie zen. Door nachtjagers en luchtdoelartil lerie werden volgens de voorlcopige be richten 47 der aanvallende bommenwer pers neergeschoten. Gisteren overdag haalden luchtverdedigingsstrijd'^ra-hten boven de bezette Westelijke gebieden nog negen vijandelijke vliegtuigen om- laag. In den strijd met een Britsehe formatie motortorpedobooten brachten Duitsche bewakingsstrijdkrachten voor de Neder- landsche kust een artilleriemotortorpedo- boot tot zinken en beschadigden een andere boot zoo ernstig, dat zij a,ls ver nietigd beschouwd kan worden. Onze vaartuigen keerden voltallig op hun steun punten terug. Gevechtsvliegtuigen voor den langen af stand vielen opnieuw1 het op den Atlan tischen Oceaan waargenomen vijandelijke konvooi aan en brachten twee koopvaar dijschepen met een gezamenlijken inhoud van 12.000 brt. tot zinken. Een schip van 5000 brt. kreeg zoo zware bomtref- fers, dat het slagzij vertoonde. Twee andere groote vrachtscehepen werden be schadigd. Duitsche duikbooten boorden top den Atlantischen Oceaan en in de Middel- landsche Zee acht schepen in den grond met een gezamenlijken inhoud van 44.241 brt., beschadigden een lichten kruiser, als mede zes vrachtschepen en schoten in den afweer drie vijandelijke vliegtuigen omlaag. .li! Italiaansch weermachtsberlcht Voor anker liggende schepen bestookt Het oppercommando der Italiaansche weermacht deelde Woensdag het volgen de mede: Aan het front van' Sicilië he vig artillerievuur. Vijandelijke aanvallen in den centralen sector mislukten. Duit sche vliegtuigen vielen voor anker lig gende vijandelijke 9Chepen in de haven van Augusta aan en brachten een korvet, alsmede een tankbootvan 7000 ton tot zinken. Voorts wierpen zij zes transports schepen met een gezamenlijken inhoud van ruim 40.000 ton in brand. Aanvallen van de Engelsch-Amerikaansche lucht macht op kleine plaatsen van Calabria veroorzaakten geringe schade. Er vielen eenige slachtoffers onder de burgebevol king. Twee vliegtuigen werden omlaag geschoten, één daarvan door het lucht doelgeschut te Messina en één door ja gers bij Casia. Bij een militairen aanval op een onzer convooien in de Thyrreen- sche zee werden vier vijandelijke vlieg tuigen door escorteerende eenheden ver nietigd. Op den Atlantischen Oceaan plaatste een onzer duikbooten 2 torpiedcU treffers op een vijandelijk vliegkampschip In aanvulling op het weermachts'bè- richt wordt nog gemeld: De slachtoffers van de in het weermadhtsbericht van gisteren gemelde luchtaanvallen op de omgeving van Napels bedroegen tien dooden en veertien gewonden onder de burgerbevolking. De in het weermachts- bericht van heden gemelde luchtaanvallen op Paola hadden tot gevolg één dooda en twintig gewonden, die op Scalea zes dooden en twaalf gewonden. Scherpe strijd op Sicilië Het 1160e 'comtaiuniqué van het Italiaan sche Opperbevel luidt: Met steun van sterke formaties vlieg tuigen is de vijandelijke druk in hevige mate herleefd in het centrum en Noor delijke deel van het Siciliaansdhe front, waar zware gevechten gaande zijn. Nach telijke aanvallen door Duitsche bommen werpers op de haven van Gela onder^ nomen, hebben tot gunstige resultaten geleid. Zes koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 29.000 ton werden getroffen en beschadigd. Plaatsen in de provincie Salerno en in <je omgeving van Napels werden door de Engelsch- Amerikaansche luchtmacht aangevallen. De schade is weinig belangrijk, het aan- i tal slachtoffers beperkt. In totaal wer den 12 vliegtuigen neergeschoten, waar van 5 door Duitsche jagers boven Si cilië, 6 door afweerbatterijen te Napels en op de eilanden een watervliegtuig door onze verkenningsvliegtuigen boven de Middellandsche Zee. DE NEVELWERPER Het A.N.P. meldt uit Berlijn. In het Duitsche filmjournaal heeft men reeds epkele malen een vreemdsoortig wapen, er uit ziende als een groot kanon met verschillende loopen, in werking ge zien. Het is de nevelwerper, waarover in het tijdschrift Die Wehrmacht thans eeni ge belangwekkende bijzonderheden gepu bliceerd worden. De regimenten werpers, volledig gemo toriseerd, zijn met werpers van middel zwaar, zwaar en zeer zwaar kaliber uit gerust. Zij schieten brisantgranalen af, die op de vijandelijke dekking een vernie tigende uitwerking hebben, doch die zich door hun brisantwerking in de eerste plaats tegen levende doelen richtten. De brandgranaten der werpers maken door hun geweldige steekvlam en door den rook een overweldigenden indruk op den vijand. De nevelgranaten ten slotte vor men na afgevuurd te zijn, een nevelwand, die den vijand d;e waarneming belet, het geen vooral bij het terugtrekken zijn nut heeft. De vuursnelheid van de werpers is geweldig: een salvo van negen middel bare batterijen komt overeen met een salvo van 81 zware veldhouwitsers. De zes granaten van den werper worden door een elec'trische ontsteking in een paar seconden afgevuurd. De verklaring van Churchill Radio Rome meldt inzake de door Chur chill in 'het Engelsohe Lagerhuis afge-» legde verklaring onder meer het vol gende: De verklaring van Churchill in het Lagerhuis heeft den Italianen niet verrast. De gebeurtenissen van de afge loopen dagen zijn een zuiver binnenlands sche Italiaansche aangelegenheid. De En gelsehen echter, die voorgeven alleen te gen 4het' Fascisme te strijden en met tegen het Italiaansche Volk, toonen thans de geheele wereld dat het hun er om te doen is het geheele Italiaansche Volk te vernietigen. Italië echter ziet zich ge plaatst tegen een onverbiddellijken vij and. Italië heeft daarom slechts de keuZe om voor -de vrijheid en z'ijn eer te strijden. Op uitnoodiging van de Duitsche jeugd kunnen Nederlandsche jongens van 16 18 jaar vier weken vacantie doorbrengen in een weersportkamp van de Hitler- jugend. Volgens verordening van c'en Rijkscom missaris moeten werkgevers dee'nemers aan een weersportkamp vrij geven met behoud van loon, terwijl het verblijf m hel kamp niet als vacantie mag worden aangerekend. Meld je dus aan voor het volgende weersportkamp. Aanmelding: Koningslaan 9, Utrecht. (St-ipf Pux 8 President Roosevelt heeft volgens den Britschen berichtendienst in een radio toespraak gezegd dat de regeeringswis- seüng in Italië niets heeft veranderd aan de houding der geallieerden tegen over Italië. Nog steeds wordt va» Italië onvoorwaardelijke capitulatie geëischt De Britsehe berichtendienst meldt uit Kaapstad dat Smuts bij de verkiezingen een duidelijke meerderheid heeft behaald. Met weinig zanden water was ze te. btusachen geweest! - - VEPDli»'"* »„D,.WATER klaap! [C.N.F jVoorl actie JET. Inspectie Luchtbescherming Pax t) BETEEKENIS DER STRAF- BEPAL NGEN GEWIJZIGD (Van onzen HaagSchen rédacteur). c c III. Dat men bij de wijziging van art. 1 van 'het Wetboek van Strafrecht o:p> de eerste 'plaats gestreefd heeft naar een aanpassing van het bestaande Nederland sche recht, mqge blijken uit. een verge lijking met artikel 12 van het eerste wetboek van strafrecht, dat in ons va derland verscheen, namelijk het „Crimi neel Wetboek voor het Koninkrijk Hol land" van 1809. In dit artikel worden bei de normen vastgelegd. Van den eenen kant „bestaat er geen misdaad zonder voorafgegane wet", zoodat principieel een strafwaardig feit slechts volgens de wet gestraft kan worden. Van den anderen kant moeten de rechters volgens dit ar tikel beoordeelen „of en in hoevërre eenige hun voorgestelde daad, hetzij on der de woorden, hetzij onder den 'zin der wet behoore". Hiermede is dus ook het beginsel uitgedrukt, dat de grond gedachte van de strafbepaling bij de toe passing van de straf een rol behoort te spelen. In dien zin komt dus de be paling van 1809 overeen met het huidige besluit. Wat de Leidsche hopgleeraar Kemper van de wet van 1809 zegt. geldt daar om evenzeer voor het jongste bbsluit en wel dit „dat de wetgever op deze wijze de spitsvindige uitvluchten van lis tige misdadigers voorkomt" en er tevens voor zorgt „dat het lot eens beschul-i digden niet van de willekeur des Reg- ters afhange", daar er „geene misdaad 'bestaat zonder voorafgegane wet". I Een der concrete gevolgen van het be sluit is dit. dat handige advocaten thans minder kans hebben om door uitvluchten een beklaagde, die werkelijk een straf» baar feit gepleegd heeft, aan den arm' der wrekende gerechtigheid te onttrek ken. Tevens zal het thans niet meer voorkomen, dat de verdediging de be handeling van de zaak kan afleiden najar „spitsvondige" bijkomstigheden. Door de spitsvondigheden der advocaten was het werk van den wetgever geleidelijk in een positie van afweer gedrongen: thans zal de wetgever bij het opstellen der strafbepalingen een eenvoudige redactie kunnen volgen, 'zoodat de wetgeving uiter aard overzichtelijker 'Zal worden. Aan de rechters wordt het overgelaten, terug te gaan naar de grondgedachten, die Achter de bepalingen liggen. Uiteraard zal men moeilijk den rech ter aan een 'bepaald soort interpretatie van de grondgedachte kunnen binden. Vroeger was in Nederland vooral de 'his torische interpretatie in zwang, vooral in de jaren 1890—1900. Onze rechtspraak heeft die periode praktisch reeds verla ten en de historische interpretatie is nog slechts van ondergeschikte 'beteekenis. De rechter kan daarbij dus ook een rechts-» p'hilosophische, of een systematische me thode volgen of zich bij de interpretatie van de grondgedachte laten leiden door nieuwe rechtsgedachten. Men behoeft jechter niet bevreesd te zijn, dat de rechter op een zeker oogen- 'blik bepaalde formaliteiten terzijde zou schuiven en wel in dien 'zin, dat hij van bepaalde door de wet getrokken grenzen zou mogen afwijken. Dit is geenszins het geval. Wanneer de wet b.v. voor bepaalde delicten een leeftijds grens trekt, zal de rechter daarvan niet mogen afwijken, want de grens is door den wetgever welbewust vastgesteld: de formeele grenzen moeten ook in de toe komst steeds gerespecteerd worden. Tenslotte is ook de veronderstelling juist, dat het nieuwe besluit frequent zal worden toegepast, daar immers de groo te meerderheid der delicten in welom1- schreven wetsvoorschriften strafbaar is gesteld. De practijk in Duitschland en Denemarken heeft daarenboven uitgewe ken, dat de rechters nu geen geheele, reeks nieuwe delicten gaan creëeren. Ge- matigheid kan onze rechtsontwikkeling slechts ten goede komen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Driejarig kind verbrand Maandagavond, terwijl de ouders niet thuis waren, speelden kinderen met luci fers op den zolder van hun woning aan het No.ordvliet te Leeuwarden. Daar door ontstond een ernstige brand, tenge volge waarvan de woning boven uitbrand- de en een driejarig kind in de vlammen omkwam. De brandweer had het vuur spoedig gebluscht. Distributie van vlakglas De voorloopige distributieregeling van vlakglas, die sinds 13 April van dit ja^r geldt, wordt met ingang van 1 Augustus 1943 vervangen dopr een definitieve dis- Iributieregeling. Aankoop, verkoop en aflevering, alsme- de het doen verrichten van deze handie- lingen, mogen uitsluitend geschieden tegen afgifte resp. ontvangst van een glasbon resp. Glasmarke. D>e glasbonnen worden in omloop gebracht door het rijksbureau voor bouwmaterialen, de Glasmarken door den Chefintendant beim Wehrmachtbefehlshaber. Particulieren die nen zich niet rechtstreeks tot deze in stanties te wenden om bonnen te ver krijgen, doch tof den vakman, die voor hén het glas verwerkt of bewerkt. Deze wordt door zijn bedrijfsorganisatie en door middel van een handleiding van het rijksbureau voor bouwmaterialen op de hoogte .gebracht van de thans ingevoerde regeling. j i De Zaterdagochtend ondernomen bom aanval op Bologna heeft aanzienlijke schade aan civiele gebouwen dier stad aangericht. Het geboortehuis van Mar coni werd door bommen getroffen en verwoest. Ook' vielen er bonnen op de beroemde basiliek van Sint Franciscus, een der volmaakste monumenten van bouwkunst uit de 14e eeuw. Nadat reeds Bevin, de Britsehe minis ter van arbeid, had bekend gemaakt], dat nog in dit jaar nieuwe inva sies op het Europeesdhe vasteland in grooteren omvang te wachten zijn, heeft ook de minister-president Pierlot dit on derwerp aangeroerd sprekende ter ge legenheid van den Belgischen nationalen feestdag in Londen voor het front van Belgische troepen. Hij deelde mede, dat ook Belgische strijdkrachten bij deze lan dingen zouden worden gebruikt. Naar de Britsehe berichtendienst meldt, is een vliegboot van de British Overseas Airways, die Dinsdagavond uit Lissabon is vertrok'kén, Woensdagmorgen in het graafschap Kerry in de nabijheid van Dingle neergestort. Aan boord van de vliegboot bevonden zich 17 passagiers en 7 leden der bemanning. 10 van de inzittenden moeten onmiddellijk dood zijn geweest, 2 anderen zijn later aan de bekomen verwondingen overleden. RECHTZAKEN Ongeoorloofde schakel in het goederenverkeer De winkelierster A. C. K. te Zie- r.ikzee verkocht in haar winkel tex- tielgoederen, die zij zelf in Rotterdam1 tegen publiekprijzen had opgekocht. Dat zij de prijs van deze goederen op on geoorloofde wijze verhoogde, is duide lijk. Achttien japonnen, die f 4 tot f 8 te duur geprijsd stonden, werden door de contröleerende ambtenaren in beslag genomen, benevens eenige couponnetjes stof, met een gezamenlijke waarde van ongeveer f 300. Deze goederen werden door den Haagsehen Inspecteur voor de Prijsbeheerséhing verbeurd verklaard^ toen hij in haar zaak uitspraak deed, 1-Iet boetebedrag bepaalde hij op f100. Visschers verkochten hun vangst te dunr Niet alleen houdt de prijsbeheersching toezicht op de prijzen, die grossiers en detaillisten voor viseh berekenen, doch ook let men er op, dat visschers hun vangsten niet vlak voor of direct na het binnen loopen tegen opgeschroefde prij zen verkoopen. De straffen, die in zulke gevallen worden opgelegd, zijn niet ge ring. Onlangs constateerden controle-amb tenaren, dat de visschers J. Bout en W. Bout, beiden te T h o 1 e n, hun vangsten niet afleverden aan den agent der Ned. Visscherij-centrale, maar aan andere in stanties, waarbij zij hoogere prijzen in rekening brachten dan geoorloofd w'as. De inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Gravenhage heeft hen ieder deswege tot f 510 boete veroordeeld. WANNBEB VERDUISTEREN Heden verduisteren van 21 aar 45 tot 5 aar 45. De maan komt op 5 nar 11 en gaat onder om 21 unr 11 Nienwe maan Zondag 1 Augustus. Eerste kwartier Maandag 9 Augustus Volle maan Zondag 15 Augustus Laatste kwartier Zondag 82 Augustus. Do Nederlandsche Velksdienst De Ned. Volksdienst bestaat twee jaar. Het doel, dat de N.V.D. zich heeft gesteld is: gezonder maken wat gezond is en sterker maken wat sterk is, om der wille van het volk. Hulpmiddelen, die den N.V.D. ten dien ste staan, zijn am. de sociale bijstand, de kraamverzorging, de jeugduitzendin gen en de moedertehuizen. Herinnerd wordt verder aan de hulp aan de slachtoffers te Rotterdam en aan de daarna gehouden inzameling van geld en goederen, die een bedrag van ruim f 2 millioen heeft opgebracht. Het ledental is t.o.v. het vorig jaar verzesvoudigd en bedraagt thans 50.000 De hulppost moeder en kind bood in 1942 in 1520 gevallen hulp. Alleen in de eerste drie maanden van 1943 werd reeds in 5565 gevallen hulp geboden. Het aan tal kraamverzorgsters steeg in de eerste drie maanden van dit jaar met 100. In 1942 zijn 11204 kinderen voor zes weken naar mooie en gezonde streken in Duitschjand gestuurd. Bovendien konden in de schoonste plekjes van ons land 2474 kinderen in tehuizen en bij pleeg ouders ondergebracht worden. Het aantal gevallen behandeld door d,e reizende en vaste tandheelkundige klinie ken gaf in de eerste drie maanden van dit jaar een stijging te zien van 21 pet. ten opzichte van dezelfde maanden van het vorige jaar. Werden in 1942 in 10498 gevallen so ciale werksters ingezet, in de eerste maanden van 1943 bedroeg dit ireeds 4952, hetgeen een stijging beteekent van 240 pc't. In de eerste drie maanden van dit jaar hebben de stationsdiensten te Utrecht en te Arnhem in 4178 gevallen hulp ver leend. Winterhulploterij Men verzoekt ons mede te- deelen, dat dë prijzen en premiën van de wïnter- hulploterij 1943 tot 31 Augustus 1943 betaalbaar zijn en dat in verband met de administratie na dien datum geen be taling daarvan meer kan geschieden. H I RtW, Uit Stad en Provincie ZIERIK;ZEE. De opziener bij de Vis- scherijpolitie op de Zeeuwscche Strooi- men, de heer M. Wesdorp, is tot hoofd opziener alhier benoemd. BRUINISSE. Dagelijks verlaten groote vrachten mosselschelpen (dezen winter door de kokerijen bijééngegaard) de ha ven, om te worden uitgezaaid op de oesterperceelen. jDeze schelpen moeten 'dienen om het oesterzaadbroed dat in het water drijft en dat een kalkachtige bodem zoekt om zich vast te hechten, op te vangen. In een schrijven van het Bacteriologisch Instituut te Bergen op Zoom wordt ech ter geklaagd, dat het weer voor liet oesterbroed zeer ongunstig was en dat de temperatuur van het water te laag was, zoodat weinig aanslag moest wor den verwacht. Mogelijk dat daarin de laatste dagen verbetering is gekomen. ST.-MAARTENSDIJK. De sportvereeni- ging Smerdiek" organiseerde Zaterdag avond een regionalen athletiekwedstrijd, welke, gezien de buitengewoon moeilijke omstandigheden ter plaatse, als goed ge slaagd mag worden aangemerkt. Onder de enthousiaste leiding van den beken den lange afstqndlooper Lacor heeft dezé wedstrijd aan het gestelde doel beant woord, n.l. propaganda voor de athle- tiek' op het zoo geïsoleerde eiland Thoilten. ST.-ANNALAND In verband met de ge wijzigde spertijd zal de dienst in de kerk der Ger. Gem. alhier a.s. Zondag cis volgt aanvangen: v.m. 10.40, n.m'. 2.40 en 's avonds 6.10. Mocht vó.ór de Zon dag de tijd weer veranderd z'ijn, Zal ook weer op de gewone uren worden aangevangen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk, Beroepen en aangenomen naar de Herv. Kerk te Bergen op Zoom (vacature Ds. H. de Jonge), ds. K. Wijbenga te Dr on rijp ONDERWIJS Te Dordrecht slaagden voor de hofifdr alcte deel A, J. F. de Heer, Nieuwer- kerk; K. Koelsdijk, St.-Annaland en L. Haeck te Dirksland; voor B, A. Goed hals te St av en is se.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1