ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Terugvoering in krijgsgevangenschap 2e Reg. Wielrijders, Pontonniers en Torpedisten, 7e Reg. Veld- en 2e Reg. Luchtdoelartillerie Maandag 26 Juli '43 Telefoon no. 32 99ste Jaarg. No. 15299 Directeur-Admlnletratenr (AdvertenUecheO waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hoofdredacteur E 2630 A. J. BE L00ZE, Zlerikzee Uitgave N.V. „Se Zierikzeeeche Nieuwsbode" M. J. KOSTEN, Uanhnieetraat, Zlerikzee Hiro no. 137677 Op grond van de op 29 April 1913 in de dagbladpers gepubliceerde be kendmaking van den Wehrmacbtbefeblsliaber in den Niederlanden, betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermaoht, werden bij deze voor aanmelding opgeroepen Het dienstplichtig en roserveporsoneel onder den rang van officier van de onderstaande regimenten en van alle in de jaren 1939 en 1910 door deze regimenten opgestelde formaties, voor zoover het in Mei 1910 in werkelijken militairen dieast was. Zij moeten zich melden, telkens tnsschen 3 en 12 uur: In do Waterlookazerne, Amersfoort: 1) Se dienstplichtigen van het 2e Eegiment Wielrijders en zijn oorlogs- f.-rmaties op 2 Augustus 1913. 2) Be dienstplichtigen van het Corps Pontonniers en Torpedisten en zijn oorlegsformaties op 3 on 1 Augustus 1913. 3) De dienstplichtigen van het 7e Eegiment Veldartillerie en zijn oorlogs formaties op 5 Augustus 1913, 1) Be dienstplichtigen van het 2e Eegiment Luchtdoelartillerie en zijn oorlogs- f-rmaties op 6 Augustus 1913, By de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de diatributiestam- lraart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers", voor wie oen ,.Bescheinigung" (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewys bij hun werkgever of by de instantie, die hnn belangen behartigt, opvragen en by de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Besoheinigung" zoo spoedig mogelyk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zjjn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tyd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opgeroepen per sonen vry vervoer derde klas Degenen, die tot aanmelding verplicht zyn, moeten zich hier: voor vervoegen aan de loketten, c. q bij den stationschef, van het station van vertrek. KLEEDING. Voor zooveel mogelyk uniform, anders burgerkleeding, dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren. wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer be dragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vry gesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeits- einsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche Weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wyze aan de terugvoering in krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen by dergelyke pogingen steunen. «VOORWAARTS CHRISTELIJKE SOLDATEN» De misdaad tegen Rome Van mzen Ilaayschm redacteur'} De Engelsehen en Amerikanen, die vóór Jiet uitbreken van den oorlog in een vrij groot aantal te Rome leefden, zullen zich ongetwijfeld nog het treffende schouw spel herinneren van den eersten entwee- den November. Dan trekt circa de helft der inwoners van deze millioenenstad naar het Campo Santo di Verano, het enormekerkhof van de Eeuwige Stad, om er de graven met bloemen te tooien en des avonds met tal van lichtjes te sieren als een devoot symbool van den onverbrekeiijken band tusschen levenden en dooden. Deze geweldige begraafplaats is thans door de anglo-amerikaansche bommen pm- gewoeid. De kostbare monumenten, die het Italiaansche genie er wist te schep pen, liggen in puin, brokstukken van oude sarc'ophagen liggen ver in den om trek geslingerd tot dicht bij de trooste- looze ruïne van de beroemde basiliek, de San Lorenzo fuori le Mura, die een der zeven hoofdkerken van Rome was en nu bij den barbaarschen bomaanval door verscheidene bommen werd vernietigd. De persstemmen uit alle deelen der we reld getuigen van de schok, die over de aarde ging, toen de Britten en Amerika nen deze misdaad begingen. Zelfs de te genstanders van hen hadden het geruimen tijd voor onmogelijk gehouden, dat Chur chill ep Roosevelt de verantwoording voor een dergelijk vergrijp op zich zou den nemen. Is het nog noodig, dit misdrijf in al zijn diepte te peilen? Wij gelooven, dat het overbodig is. Want de spontane reactie daarop van ieder beschaafd mensch was een vloek over de barbaar- sche vliegers. Maar wel is het dienstig nog eens te onderstreepen, wat velen tot nu toe hardnekkig weigerden te ge looven, namelijk dat Churchill en Roo sevelt in deze oorlogvoering met alle wetten van menschelijkheid, cultuur, be schaving en recht radicaal gebroken heb ben. Wie Rome bombardeert, treft wel iswaar de Italiaansche hoofdstad, doch tevens het etiltureele patrimonium van de geheele wereld. Zelfs bij een tienjarig verblijf in Rome zal men nog niet' kun nen verklaren, dat men alle kunst- en cultuurschatten kent, die de menschheid in den joop der eeuwen daar heeft achtergelaten. Churchill en Roosevelt hebben getoond, 'dat ,zij om dit cultureele erfdeel niets geven, dat het hun volmaakt onverschil lig is, waar de bommen terechtkomen, dat zij geen eerbied hebben vooir Vati- caansch bezit (de basiliek is eigendom van hej; Vaticaan), dat zij evenzeer tegen burgers als tegen militairen vechten, dat niets voor hen heilig is, geen kliniek, geen school, geen vreedzame woning, geen arbeiderswijk, geen kerk, geen basiliek, zelfs niet al werd deze gebouwd d.oor keizer Constantijn. Zij laten het nog toe, dat hun berichtendienst de schaamte en schande tracht wpg te pralen door het leugenachtig gebral over zoogenaamde j militaire doelen, die naar iedere Rome- kenner zal getuigen daair in de verste verte niet te bespeuren vallen. Zij ver- i nieligen in seconden wat de eeuwen tot i verheffing van de menschheid hebben opgebouwd. Het is nog niet zoo lang geleden, dat beide oorlogvoerders in vróme bij eenkomst het geestelijk lied zongen: „Voorwaarts christelijke soldaten". De wereld weet thans, wat het christendom van deze apostelen der decadentie waard is. Terecht heeft Paus Pius XII verklaard, dat dit bombardement „een der gruwe lijkste ervaringen van zijn leven" ge- weest is. .Ui! LU Scherp oordeel van den Paus Die Paus heeft een brief gezonden aan den kardinaal-vicaris-generaal van Rome, Marcbetti Selraggiaeni, waarin hij schrijft" dat djt o,ogenblik voor hem een „uur van bijzondere bitterheid" is. i Die paus herinnert aan de talrijke 'po gingen, die hij' heeft gedaan, opdat „zelfs tijdens de botsing der wapenen vermeden zou worden, dat de gevoelens en grond1- beginselen der menschelijkheid door de hartstochten zouden worden verstikt". Voorts herninert hij' aan het strenge, oordeel", dat de toekomstige generaties zullen vellen over hen, die alles hebben; vernield, wat moest worden behoed en be waard, omdat het den rijkdom en den glans van de geheele menschheid ;en den vooruitgang der volken vormt". Daarom heeft hij1 in zijn eigenschap van bisschop) van Rome alles gedaan wat in zijn ver mogen ligt om deze stad te 'behoeden voor de verschrikkingen en schade der bombardementen. Maar bovendien ligt bijna in het Cen trum' van Rome en daarmede in den) kring der gevaren van de luchtaanvallen onze Vaticaansche Stad, een onafhank'e. lijke en neutrale staat, die geloofs- en kunstschatten van onmetelijke waarden en een erfenis huisvest, welke niet slechts den Apostolischen Stoel', maar de ge heele katholieke wereld heilig is. Wij' hebben duidelijk en herhaalde malen hierop gewezen, door terecht aan het gevoel van menschelijke waardigheid en Christelijke cultuur de bescherming van Rome aan te bevelen. Maar helaas, onze verstandige hoop werd teleurgesteld. Wat wij' gevreesd hadden, is gebeurd en wat' wij voorzien hadden, is thans treurige werkelijkheid, want een der beroemdste Romeinsche basilieken, die van San LorenZo, die door. alle Katholieken wegens de herinnering aan den antieken tijd, die zij oproept, en wegens het edele grafmonument van onzen voorganger Pius IX hoog werd vereerd, ligt nu voor het grootste deel in puin". De Paus verklaart het daarom zijn plicht te achten opnieuw zijn stem te verheffen ter bescherming van de hoog ste waarden, die de menschheid en het Christendom sieren". Zijn woord, dat uit een „gewond hart" komt, wil niet prik. kelen tot wrok of haat, maar een drin-. gend beroep zijn, dat zich richt tot de gevoelens,en het begrip voor de „heilige beslemming van Rome" en „tot de „men schelijkheid en christelijke, naastenliefde". Itailaanschweermachtsberlcht Verplaatsing van het front in West Sicilië Het communiqué van het Italiaansc'che hoofdkwartier van Vrijdag luidt: Door aanzienlijke vijandelijke strijd- krachten tegen den centralen frontsec- j tor en in de vlakte van Catania onder-' nomen aanvallen zijn door Italiaansche en Duitsche troepen afgeslagen. In den Westelijken sector moest de verdediging na zware gevechten tegen sterke gepant- serde formaties worden verplaatst naar meer achterwaarts gelegen stellingen. Formaties vliegtuigen van de spil vie len vijandelijke schepen in de wateren van Sicilië aan: ten Oosten van kaap) Passero werd een groot koopvaardijschip door onze torpedovliegtuigen getroffen en in brand gebombardeerd. Tijdens den luchtaanval, waarvan het voorgaande weermachtsberidht melding heeft gemaakt verloor de Engelsdh-Amerikaansche lucht macht boven Sardinië tien meer-moto,- rige vliegtuigen, wel^c door onze jagers werden neergeschoten. Behalve de twee reeds gemelde vliegtuigen, schoten lucht doelbatterijen nog een derde vliegtuig neer, dat bij Villasor terecht kwam. Luchtaanvallen op Foggia, Salerno en eenige kleine plaatsen in Latium veroor zaakten aanzienlijke schade in de beide steden en lichte schade in ide Romein'- sohe Campagne. Een vijandelijk vliegtuig werd vernield tijdens een gevecht boven Foggia, een tweede boven Montefalc'one (Avellino). De 'bemanning van dit laat ste vliegtuig werd gevangen genomen. Van de operaties van de laatste twee dagen zijn acht onzer vliegtuigen niet op hun bases teruggekeerd. MUSSOLINI AFGETREDEN Uit Rome wordt gemeld, dat Musso- is afgetreden. De Koning heeft Maar schalk Pietroi Badoglioi .tot zijn (Opvolger benoemd. De nieuwe chef der Italiaansche iregee- ri'ng, Maarschalk Badoglio heeft onmid dellijk na de aanvaarding van zijn functie een oproep uitgevaardigd, waarin hij zegt „Op bevel van den Koning-Keizer neem ik de militaire jregeering van het land; met alle volmachten op mij. De oorlpg wordt voortgezet. Italië is zwaar ge troffen in zijn overvallen provinciën en in zijin verwoeste steden. Het blijft ech ter als naijverig bewaker van zijn dui zendjarige traditie trouw aan het gege ven wojord. Sluit de gelederen om dien Koning-Keizer, het levende voorbeeld van het Vaderland, het voorbeeld van trouw1! Le/e Italië! Leve de Koning! De Rijkscommissaris bezoekt arbeidskampen voor .meisjes De Rijkscommissaris, Rijksminister Seys Inquart, heeft 'in gezelschap van de Ge- sandter Bene, Generalarbeitsführer Betli- man, Stabsführerin Schildberg, comman dant de Bock van den N.A.D. en staf leidster mej. I. Huigen, een bezoek ge bracht aan de arbeidskampen voor meis jes te Maartensdijk en Laren. Te Maartensdijk heeft de Rijkscommis saris het kamp bezichtigd en woonde hij een deel van het onderricht bij, waar na hij zich op de hoogte liet stelled van de werkzaamheid der arbeidsm'eisjes Te Laren werden de RijksCommissarn en zijn gezelschap bij „Dennenoord" aan de Naar derstraat feestelijk ontvangen door de meisjes, die hem een welkomst^ lied toezongen en.bloemen* aanboden. Na dat de kampleidster, hopvrouw R. Joo- link, den Rijkscommissaris officieel had begroet, bezichtigden de gasten het huis. In een der zalen gaf de stafleidster: mej. I. Huigen, 'een overzicht van het werk van den arbeidsdienst voor meisjes dat in Maart 1941 tot stand kwam In den gro.oten tuin gaven de meisjes vervolgens een demonstratie van sport en volksdansen, die een belangrijk on derdeel zijn van de lichamelijke vorming, To,t slot zat de Rijkscommissaris aan een eenvoudigen koffiemaaltijd met d'. arbeidsmeisjes en haar leidsters aan, waarbij1 hij' zich op de hoogte liet stellen van de bijzonderheden van haar taak1. BETEEKENIS DER STRAF- EBPAL'NGEN GEWIJZIGD (Van onzen Haagéchen redacteur), II. De rechter stond aldus voor een moei lijke taak. Vaak kreeg hij gevallen te 'berichten, die niet of nauwelijks ondier de omschrijving van een bestaand delict vielen, alhoewel zij zeer gelijken op de feiten die in het Wetboek van Strafr, omschreven worden. De rechter stond dan voor de keuze, 'hetzij [den 'beklaagde, die wel degelijk de moreele norm overtreden had, vrij te spreken, hetzij een straf voorschrift, dat de meeste ge lijkenis met 'het 'bestaande delict ver toonde, zoodanig te interpreteeren, dat 'het op het onderhavige geval kan worden toegepast. Beide mogelijkheden bleken ongewenscht, Van den eenen kant bë' hoorde men geen wettelijke voorschrif ten toe te passen op gevallen, die eigen lijk niet onder haar tekst 'begrepen Mjh en van den anderen kant was het een schending van elk gezond rechtsgevoel, wanneer strafwaardige feiten ongestraft 'bleven, alleen omdat zij niet onder de letter van de wet vielen. Zoo kon het geschieden, dat enkele weken geleden een volwassen man, die ontucht had ge pleegd met een idioot meisje, werd vrij gesproken, omdat de wet wel het ge val van ontucht met een 'bewustelooze vrouw, of met een vrouw die in on macht verkeert, had' omschreven, doch niet het geval van ontucht met een krankzinnige had voorzien. Toch was 'het duidelijk, dat de grondgedachte van de wet o,ok op dit geval 'betrekking had: immers, het is ide bedoeling ontucht te straffen, gepleegd met een vrouw, die zich door haar lichamelijken en geeste lijken toestand daartegen niet kan ver zetten. 'is Om aan dézen toestand een einide te maken, is het nieuwe b'esluit afgekon digd. Voortaan zullen strafwaardige fei ten niet alleen gestraft worden als zij rechtstreeks vallen onder den tekst ^er strafbepalingen, doch ook wanneer zij weliswaar niet onder den tekst maar wel onder de grondgecldcMe van de strafbepaling vallen. Als extra-waarborg moet in het laatst© geval ook nog de eisch vervuld zijn, dat het feit naar g e zond1 rechtsgevoel strafwaardig is. Deze eisch voorkomt dat de rechtspraak In een 'zuiver logisch abstraheeren Zou veranderen en geen contact meer 'zou hébben m©t de moreele normen, waarop ieder recht moet 'berusten. Het nieuwe besluit komt overeen met het adagium van het oude Romeinsche recht luidend: „vinidicare .ad exemplum! legis", d.i. straffen naar het v Oi o r 'b e e 1 id van de ,-wet. De tekst vertoont daaren-t 'boven overeenkomst met artikel 2 van het Duitsche Strafgesetz'buch. Daar men in Duitschland dezelfde moeilijkheden had en daarvoor in 1935 reeds een oplos sing heeft gevonden, kon men van de Duitsche jurisprudentie gebruik maken. Men heeft echter vopr de noodig'e nuanceering gezorgd en wilde niet met een loutere vertaling van den Duitsehën tekst volstaan, daar men 't nieuwe voor schrift aan het 'bestaande Nederlanidsche recht heeft willen aanpassen. (Wordt vervolgd). WANNEER VERDUISTEREN Heden verduisteren van 21 uur 45 tot 5 nnr 45, De maan komt op 2 nar 16 en gaat onder om 17 nur 56 Nienwe maan Zondag 1 Augustus, lerate kwartier Maandag 9 Augustus Volle mnau Zondag 15 Augustus Laatste kwartier Zondag 22 Augustus. Ongebruikte houten meubelen slechts op vergunning te verkrijgen De secretaris-generaal vaa het Depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat voortaan alle ongebruikte, al dan niet gestoffeerde hou ten meubelen onder de distributie val len en dientengevolge slechts mogen wor den gekocht, verkocht en afgeleverd te gen geldige vergunningen. Een uitzonde ring hierop vormen de bureaumeubelen, waaronder te verstaan zijn bureaux, schrijftafels, schrijfmachinetafels, kartho- teekkasten en -laden en registerkasten, voor den aankoop waarvan dus geen vergunning noodig is. Degene, die ten genoege van den distri- butiedienst kan aantoonen, dat het aan schaffen van houten meubelen voor hem noodzakelijk is, waarbij in het bijzonder gedacht wordt aan gevallen van aan staand huwelijk, eerste inrichting en ver lies anders dan door oorlogsgeweld, kan bij den plaatselijken distributiedienst een aanvraagformulier tot het verkrijgen van een vergunning bekomen. In het algemeen moeten de aan te schaffen houten meubelen tot het strikt noodzakelijke worden beperkt; de geheele inrichting mag niet meer omvatten dap slaapkamermeubelen (per gezinslid één bed), en eétn eetkamer. Slechts in bijzon dere gevallen kunnen bovendien nog an dere meubelen worden verstrekt. KERKNIEUWS ST.-MAARTENSDIJK. Evangelisatie Re- hoboth. Donderdag 29 Juli, 8.30 u., ds. Kalmijn van Woerden, WAARSCHUWING Een dezer dagen heeft zich. in deze provincie een droevig ongeluk met doo- deiijken af Joop voorgedaan toen een 14- jarige jongen een losse patroon vond en deze, inplaats van te bestemder plaatse te bezorgen, thuis met hamerslagen be werkte, Ondei'geteekende meent deze noodlot tige gebeurtenis als ernstige waarschu wing ter algemeene kennis te moeten brengen. In het bijzonder dringt hij er bij de jeugd op aan om gevonden pro jectielen niet te onderzoeken of te be werken, doch deze onmiddellijk: af te geven aan het dichftstbij zijnde weer machtsonderdeel of van de vondst te dier plaatse onmiddellijk kennis te ge ven. Ouders en onderwijzend personeel worden diringend uitgenoodigd, deze waar schuwing nadrukkelijk aan de hun toe vertrouwde kinderen voor te houden. Middelburg, 22 Juli 1943. De Commissaris der Provincie Zeeland, P. DIELEMAN, waam, Stadsjeugd, als oogsthulp Talrijke boeren, tuinders en landarbei ders konden door bemiddeling van de Afdeeling „Landjeugd" van den Neder- landschen Landstand reeds aan een of meer vrijwillige hulpen bij den oogst of ter assistentie in de huishouding ge holpen worden voor de drukste weken van het seizoen, 'welke en dat is een gelukkige omstandigheid ten deele met de groote vacanties samenvallen. De be langstelling van de zijde der jeugd tus schen 15 en 18 jaar is voor dezen vrij- willigen arbeidsinzet groot, zoodat npg aan heel wat plattelanders hulp ver schaft kan worden. Vorige jaren is er met de^e hulp nog al „geliefhebberd", waardoor verschillende jongelui het werk op het land als een pretje beschouwden en zich bepaalden tot het uithalen van kaltekwaad en goed eten. Met de uit zending via de „Landjeugd" zal dit niet het geval zijn. Alleen jongens en meisjes, die de handen u*t de mouwen willen steken, worden toegelaten. Zij eten daar voor mede wat de pot schaft en krijgen een zakgeld van f 1.— a f 2 per week. Zij hebben zich te gedragen naar de regels van het huis en kunnen bij luiheid of brutaliteit per eerste gelegenheid naar huis gestuurd worden. Uitsluitend gezon de jongens en meisjes worden uitgezon den. Gedurende het verblijf op de boer derijen zijn ze tegen ongevallen verze kerd. Boeren, tuinders of landarbeiders, die een of meer hulpen wenséhen, kunnen zich rechtstreeks wenden tot de Afdeeling „Landjeugd van den Nederlandschen Landstand, Kortenaerkade 10, tel. 11.64.08 Den Haag, onder vermelding van het aanfal, jongens of meisjes, eventueel kerkelijke gezindheid, voor wanneer en hoelang. Ook kunnen aanvragen ingediend wor den bij de Provinciale Kantoren van den Landstand. Burgerlijke Stand van Sierikzee Géboren: 20. Aloysius, Z. van J. L. van Heese en J. Eeijboer; 20. Hendrik, z. van P. J. Harindk en Ml. J. Linden-^ berg; 20. Anna Marie, d. van !M. de Bakker en M. Bolij'n; 22. Sara Jozina, d. van J. Blankert en C. P. Mays." Gehuwd: 23. J. W. H. Paddenburg, 30 j., wedn. van J. T. M!. G. Strouéken, en ,C. A. Wijsman, 26 j. j.d. Overleden: 18. P. H. de Graaf, 19 j., 19. J. P. der Weduwen, 76 j., echtgr van M. A. Gakeer; 21. J.a A. Koomian, 86 j., wied. van O. A. de Lopze. Bij onze vrijwilligers. Even wordt rust gehouden voor cm stevig maal. (SS P K. Fritsch- O-H P e

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1