ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 1 Uit Stad en Provinele Donderdag 22 Juli '43 Directour Admi^taakur lAdvertenÜecheO waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Telefoon no. 32 A. J. PB.LOOZB, Zierlkzee zierüaMBclw Kieawstod9.. H. I. Ecofdredaotenr k 2620 KOSTEN, UanhnlBstr&at, Zierikzee 99ïte Jaarg. No. 15296 Oiro no. 137677 Sovjet-aanvallen aan Mioes en Midden-Donets afgeslagen Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Dinsdag mede: De stormloop van de bolsjewisten te gen het Oostelijke front strandde ook gisteren op den succesrijken afweer van onze door dc luchtmacht voortreffelijk gesteunde troepen, die daarbij opnieuw 562 pantserwagens kapotschoten. Op het Koeban-hruggenhoofd strand den verscheidene vijandelijke aanvallen op de heuvelstelling ten Westen van Krymskaja. Voor een deel werden reeds de gereedstaande vijandelijke troepen uit eer, ge-slagen. Met nieuwe versterkingen herhaalde de vijand zijn heftige doorbraak-aanvallen aan de Mioes en aan de midden-Donets. Zij werden in zware heen-en-weer gol vende gevechten afgeslagen. Hoewel van het gebied ten Noorden, van Bjelgorod slechts plaatselijk be grensde. gedeeltelijke aanvallen van den vijand gemeld worden, duren de zware a fweergevechten in het gevechtsge'oied van Orel voort. Door krachtige tegen aanvallen werden de bolsjewisten op eenige plaatsen teruggeworpen. Op an dere plaatsen brachten onze troepen in verbitterde gevechten den aanval van sterke vijandelijke infanterie- en gepant serde strijdkrachten tot staan. Op Sicilië werden talrijke aanvaller, van sterke vijandelijke infanterie- en ge pantserde strijdkrachten m zware ge vechten en in samenwerking met Duit sche luchtstrijdkrachten voor de gevech ten op korten afstand afgeslagen. Die Du.tsche en Italiaansche luchtmacht zette haar aanvallen op de transportvloot van vijand ook gisteren met goed gevolg voort. Bij deze aanvallen werd onder meer een vijandelijk vrachtschip van meer dan 10.000 ton door bommen tot zinken gebracht. In den afgeloopen nacht hebben Duit- sche gevechtsvliegtuigen Malta aange vallen. BOLSJEWISTISCH OFFENSIEF OVER EEN BREED FRONT Aan het geheel© front, van Krimskaja in den Koeban tot aan Leningrad, Zijin de 'bolsjewisten thans tot een offensief van geweldigen omvang overgegaan. Aanvankelijk schijnt het volgens Duit- sche waarnemingen in de bedoeling der bolsjewieken te hebben gelegen, naar Kiew op te rukken en de Oekraine te heroveren. De Duitsche aanval, die eenige weken geleden werd uitgevoerd en mid den in de massa's der 'bolsjewistische legers tusschen Orel ien Bjelgo rod drong, heeft dit plan evenwel ver ijdeld, zoodat het opperbevel der roode troepen thans gedwongen is het Zwaarte punt van den strijd beneden Orel te leggen en te trachten van hier uit de naar het Zuiden en Oosten opgerukte Duitsche troepen te omsingelen. Het over een zeer breed front gedachte zomen- offensief heeft hierdoor een geheel an der karakter gekregen. Uit een strategie der agressie ontstond voor de bolsje wisten een strategie der zelfverdediging en van het zelfbehoud. Benoorden Orel, waar het terrein vrij wel onbegaanbaar is door de vele re gens en de ondoordringbare bosschen en moerassen, hebben de bolsjewisten het zwaartepunt van hun tegenaanval gelegd Onafgebroken werden en worden hier hier menschenmassa's in den strijd ge worpen, slechts op twee plaatsen slaag den de bolsjewisten erin de Duitsche stellingen te doorbreken en zoodoende een ©enigszins kritieke situatie te for- ceeren. Een onmiddellijk volgende Duit. sche tegenaanval bracht het verloren ter- Feuilleton 82 door Prank van Falckenoort Hij trapte fiks aan, want hij verlangde naar zijn lieveling. Vlak bij den spoor wegovergang werd z'n aandacht getrok ken door iets, dat bij nader bezien een man bleek te zijn, die in een weiland aan den anderen kant van de breede sloot met z'n armen stond te zwaaien om zoodoende zijn aandacht te trekken. Even aarzelde Hugo, toen stapte hij af, want een paar maal „hé!" deden hem begrijpen, dat het den vreemdeling om hem te doen was. 't Begon al te scheme ren, daardoor zag Hugo eerst niet, wie de bewuste persoon was, maar aan de stem merkte hij, dat het Thijs Vermeulen was. Hugo fronste de wenkbrauwen en wilde dadelijk weer opstijgen. Nee, wacht even. Wat ik je te zeg gen heb, is heel belangrijk voor je. Vertel 't dan gauw, antwoordde Hugo norsch, went m'n tijd is beperkt. Je weet nog wel dat gijntje, hè waar je me toen zoo voor hebt afge droogd. Hugo schrok; de ellendeling zou toch niet weer Heieen gemolesteerd hebben. rein weer in Duitsche handen, terwijl de tweede doorbraak werd opgevangen en in het kruisvuur van de zware Duit sche artillerie kwam te liggen,' zoodat, de doorgebroken bolsjewistische tr0epen geen gelegenheid hadden de bres te ver- groolen. In militaire kringen verklaart men, dat de Duitsche troepen de situatie volkomen beheerst-hen. BOMMEN OP ROME Luchtalarm duurde drie uur achtereen Over den luchtaanval, die Maandag morgen Rome te verduren had, geven de ontvangen berichten de volgende bizon- derheden: Even over 11 uur begonnen de sirenes te loeien en nog voor alle men- schen, die zich toen op straat bevonden, zich in de schuilkelders konden bergen, begonnen de batterijen van het afweer geschut (e vuren en vielen de eerste bommen. Drie uur duurde het luchtalarm. De eerste vliegtuigen wierpen hun bom men van 6 K.M. hoogte. In totaal vlo gen 10 opeenvolgende golven over 'de stad. Na den aanval boden de getroffen wijken het bekende treurige beeld van verwoesting: opengereten plaveisel, in gestorte en brandende huizen, dooden en gewonden, brandende 'auto's, ver dwaasd ronddolende dakloozen, schreien de en wanhopige vrouwen en kinderen. Reeds spoedig echter kwam hulp. Van, alle kanten snelden ziekenauto's en mili taire auto's toe om de gewonden naar hospitalen en ziekenhuizen over te bren gen. In deze auto's zaten vaak priesters, die meereden om aan de gewonden de laatste sacramenten toe te dienen. De Romeïnsche ochtendbladen schrijven dat Italiaansche soldaten en fascistische militie de opruimingsafdeelingen hielpen. Terstond na het alarm, begon de eerste colonne arbeiders aan te komen, die eveneens aan het werk gezet werd om puin te ruimen. Reparatie van de beide groote getroffen waterleidingen, de Aqua Marcia en de Aqua Vergine, werd ter stond -ter hand genomen. Volgens officieele Italiaansche mede- deelingen is vooral in de woonwijken tusschen de Porta Maggiore en de Porta Tiburtina, waar in groote huurkazernen duizenden arbeidersgezinnen wonen, veel schade aangericht. Het stadsdeel Tibur tina is het ergst getroffen. De beroemde San Lorenzo-basiliek, die in de vierde eeuw1 door Keizer Constan- tijn is gebouwd en die de graven van vele pausen, bevat, is verwoest. Ook een deel van een groote polikli niek in deze buurt is zwaar beschadigd. In de universiteitsstad zijn de gebouwen van de kliniek, het instituut voor open bare gezondheid en de orthopaedisehe kliniek zeer zwaar beschadigd. Op het groote kerkhof Verano werden vele graven door bommen vernield. An tieke sarcophagen werden door de ont ploffende bommen blootgelegd. Vele ge- denkteekenen en talrijke waardevolle ka pellen op het kerkhof werden eveneenls vernietigd. Naar Radio Rome meldt.heeft de P,aus de basiliek- van San Lorenzo bezocht om de schade in oogenschpuw te nemen. Ook Victor Emanuel en zijn echtge- noote hébben een bezoek gebracht aani de getroffen wijken van de stad. Daarna begaf de koningin zich naar de zieken huizen, waar de gewonden waren heen gebracht. M M M M Een in ons gesteld vertrouwen is een sterke prikkel ons dat vertrouwen waar dig te maken. j Nou, wat zou dat? Wou je soms nog wat hebben? Probeer maar bij me te komen. Ha ha! Z'n valsche lach klonk rauw over de ijle vlakte. Hugo mat de breedte van de vaart, die hen scheidde. Nee, ze was minstens zes meter breed en voor hij aan den over kant was, zou Thijs al uit het oog verdwenen zijn. 't Water is een beetje koud, hè? Maar ik wilde je alleen maar zeggen, dat wij elkander nog wel eens spreken en ik kom dat wijfje van jou ook nog wel eens tegen. Onthoudt dat! Een driftgolf joeg ovérhem. Hij maakte een beweging om in Jiet water te sprin gen en Thijs' in zun kraag te pakken, maar deze scheen z'n gedachten te raden, want hij was in een oogwenk in de schemering verdwenen. Hugo zag het nut- l&looze van een poging om den lafaard te achterhalen in en met een schouder ophalen sprong hij op zijn fiets. 'tWas ook daarom wel goed, dat z'n prinsesje nu veilig en wel thuis was. Hij 'Zou wel op haar passen en wee dien Ver meulen, als hij zijn of haar pad kruiste. Ba, wat een vent! Achter een breeden sloot heeft-ie een groote bek, omdat hij weet, dat-ie veilig is. De man was 't niet waard, dat hij zich er kwaad over maakte, maar Thijs had toch z'n heele stemming bedorven. Wordt vervolgd). Amerik. vliegers h'.bben een ter reuraanval op Amsterdam ge richt. De burger bevolking leed aanzienlijke ver liezeno.m. tver den vele woon huizen een kerk en een klooiler vernield. Talrijke vrouwenkinde ren en religieuzen bevonden zich onder de slacht- offert C.N.F./Af Pax DE REICHSSCHULE TE VALKENBURG „De Deutsche Zeitung in den Nieder- landen" geeft een verslag van een oudere avoncl'inde Reichsschule te Valkenburg Een blik op de slaapzalen en de een-i voudig maar gemoedelijk ingerichte jon genskamertjes overtuigde de ouders van de uiterlijke orde en netheid, die een weerspiegeling zijn van de innerlijke hou ding en tucht, welke het dagelijksehé leven van de jongens kenmerken. Trotsch! leiden de jongens hiun; ouders door dé leslokalen, waarin z'ij 's morgens hun on derricht krijgen. Dan gaan zij' naar do omvangrijke bibliotheek, /wdar men'naast talrijke Nederlandsche en Duitsche tijd. schriften alle boeken kan vinden, die het echte jongenshart begeert. Na den tocht dopr het uitgestrekte park' ginden tuin, -het bezoek aan de kleine boerenhoeve die 'bij de Reichs schule behoort en den gemeenschappe- lijken maaltijd' van de ouders, de jon gens en dé opvoeders werd .den ouders een avond' aangeboden, met een muzi kaal program, dat door de jongens 'zelf en hun opvoeders verzorgd werd. Toen den volgenden morgen de jeugd met een vroolijk lied naar het sport terrein marcheerde, kreeg men 'n 'beeld van de lichamelijke opvoeding, welke pa rallel loopt met ide intellectueel© ont wikkeling'. Gezamenlijke gymnastiek', es tafette. balspelen en boksen werden ge toond. Aan het slot van het bezoek sprak de leider van het N.A.F., Wouden* 'berg, namens de ouders. Hij dankte de Reichsschule voor hetgeen de ouders in deze twee dagen te zien haddén gekre gen. Hier kon men beleven, wat de spr. zich van een kameraadschappelijke sa menwerking tusschen Duitschers en Ne derlanders 'bij den opbouw van een ge meenschappelijke nat.-socialistische toe komst onder leiding van Adolf Hitler had voorgesteld. i Vrijwilligers van| [den N.A.D. naar Oost-Europa •Ruim 500 mannen van dén Ned. Arbeids dienst. voor het meerendeel béhoorende to.t de .in het eerste halfjaar 1943 geoefen den, hebbén zich vrijwillig verbonden voor een verblijf van d'riè a 'vier maanden in het Oosten van Europa om als N.A.D.- Oostkorps belangrijk voorbereidend werk te verrichten ten behoeve eener groote kolonisatie in het onder Duitsch bestuur staande gebied ten Zuidoosten van Bia- lystok. Onder leiding van den arbéidsleiding H. J. Pot aanvaardden deze 500 Nederland sche jongemannen de reis naar hun tijde lijke bestemming. Na hun oefeningstijd te hébben door gebracht in de kampen van den N.A.Df. nabij Baarn en Amersfoort, vertoefdén deze arbedsimannen de laatste weken in de kampen van Steenwijkerdiep en om geving en Maandag waren zij t© half 12 voor een korte afséheidöplechtigheid in korpsverband opgesteld op het Steenwijk- sclie marktplein, waar 'zij toegesproken werden door den commandant van den N.A.D., de heer L. A* c* de Bock en door arbeitsführer Bethmann. HET DIPLOMA ALS VERKEERSMIDDEL Het is reeds meermalen gekscherend beweerd, dat in bepaalde maanden van het jaar de eene helft van het Nederland sche volk bezig is de andere te exami- neeren. Ook in dit opzicht zijn wij, zegt men, de Chineezen van Europa. In het „rijk van het midden" immers heeft men, gelijk als bekend mag worden veronder steld, precies als wij er nogal moeite mee, op dit terrein den gulden middenweg te houden. Misschien zou het aantal af te nemen examgris wat kunnen worden ingeperkt zoo men er allengs weer toe overging, gelijk vanouds, in de bedrijven zelf de jonge krachten op te leiden, die later de ouderen moeten helpen en vervangen. Maar wellicht is dit, bij de huidige ver doorgevoerde arbeidsverdeling en den kennelijken hang naar intellectualisme, iets te veel gevergd. Toieh komt het ons voor, dat er met al die diploma's iets niet in orde is. Zij zijn te geschakeerd en te talrijk, dan dat zij zonder meer in de wereld waar vakbekwaamheid van allerlei aard wordt gevraagd, .als erkend verkeersmiddel zou den kunnen gelden. Wie waarborgt aan meneer Janserf, zoo hij op instituut Pie- lersen les gaat nemen, laten we zeggen in scenografie, dat hij deugdelijk onder wijl zal krijgen, en dat het diploma., hetwelk hem in vooruitzicht werdt ge steld, ook van eenige waarde zal zijn? Zulks hangt o.m. er van af, of instituut Pietersen er heusch kijk op heeft, wat in de .practijk van een stenograaf wordt ge vraagd en of directeur Pietersen zich het kan veroorloven, -eventueel een aantal candiidatenvoor dit getuigschrift te la- ten stralen. Werknemers, zoowel als werkgevers zouden er bij gebaat zijn, ials in deze bonte verwarring eens éenige orde werd aangebracht." B.v. in dezen zin, dat er voor elk vak-diploma een' aantal eischen werd gesteld, dat over heel het land, gelijk was en er van overheidswege op werd toegezien, dat bij de examens aan deze eischen ook strikt de hand werdi gehouden. Er zouden eveneens andere methoden denkbaar zijn, om tot eenige unificatie van heilzamen aard te ge raken, zonder dat daarom direct oplei dingsinstituten uitgeschakeld, of leeraars van lessen beroofd behoefden te worden. Een diploma van vakbekwaamheid is een introductiekaartje, dat moeilijk te missen is. Laten we daarom ernaar trach- j ten, dit papier in kwestie zoo betrouw baar mogelijk te maken, opdat de toonder ervan, evenals hij die een bankbiljet aan de Nederlandsche Bank aanbiedt, inder daad en terecht op de daarop aangegeven waarde aanspraak kan maken! VERSCHILLENDE BERICHTEN Qezin zonder distributiebescheiden WANNBEE VEEDUISTEEENI Heden verduisteren van 22 uur tot 5 nur 30. De maan komt op 0 nur 34 en gaat ouder om 13 uur 22 Laatste kwartier Zaterdag 24 Juli. Nieuwe maan Zondag 1 Augustus. Eerste kwartier Maandag 9 Augustus Volle maan Zondag 15 Augustus leden verdwenen bleken te zijn. Men voel- de v. O., het gezinshoofd eens duchtig aan den tand en deze bekende de stam kaarten op de „gebruikelijke" wijze te hebben beleend. Voorts verklaarde hij distributiebonnen tegen bepaalde goede ren te hebben geruild. Wal de verdwenen distributiebescheiden van feet gezin betrof beweerde hij, dat deze eenige dagen tevoren bij een inbraak waren gestolen, een verhaaltje dat van zelfsprekend bij de critische politieman nen weinig geloof vond, te meer daar de man van den diefstal in het geheel geen aangifte had gedaan. Een uitgebreid on derzoek naar de gedragingen van den man wordt ingesteld. Overval op distributiekantoor Maandagmiddag is omstreeks het mid daguur een gewapende overval gepleegd op het distributiekantoor te Huizen. Drie gemaskerde mannen sprongen het kantoor binnen, bedreigden de beide als bewakers aangestelde d'stributieambtena- ren met pistolen en wisten hen met tou wen vast te binden, waarna zij de man nén opborgen, den een in het toilet, dan ander in een hok. De bandieten ontvreemden uit het kan toor een trommel met honderden distribu tiekaarten van de nieuwe periode, tabaks- kaarten, inlegvellen en losse bonnen. HAAMSTEDE. Dezer dagen slaagde, na het volgen van een schriftelijke cursus van het Technisch Insttiuut P.B.N.A. te Arnhem voor het diploma Bouwkundig Aannemer, onze dorpsgenoot, de heer A. Gilijamse Wz. SEROOSKERKE. Benoemd' tot onder wijzeres aan de O.L. School alhier, mej« A. M. Eijke van Dreischor. DRE1SCHOR. Dezer dagen is in onze gemeente tot vaste 'besteller dér PTT aangesteld', dhr. D. C. de Bil, welke se dert jaren reeds als hulpbestell'er werk zaam was. OUD-VOSSEMEER. Op het Distributie- kringkantoor te Tholen zijn tewerkgesteld de heeren J. P. Blaas Wz. te Tholen en J. C. Kievit alhier. THOLEN. Dinsdagnamiddag had een vrij ernstige aanrijding plaats tusschen een auto -en de wielrijder P. Engelvaart alhier, en wel op den hoek bij het poli- tiebureau. De heer E, had de tegen* ,e Tilburg stelde de politie een onder- woordigheid: van geest, zich te laten val- zoele in bij een zekere v. O., d.e verdacht IeIli zoodat alleen, het rijwiel door de werd een aantal kolenbonnen te hebben 'verkocht aan een vrouw. Daarbij deed men een verrassende ontdekking. Het bleek n.l., dat in het gezin, dat uit tien personen bestond, in het geheel geen distributiebescheiden voorhanden waren, terwijl ook de stamkaarten der gezins auto werd gegrepen en een eind werd meegesleurd. Door de zoon van Duime, werd het geheel verwrongen en bescha digd van onider die wagen vandaan ge haald, zoodat het ongeval alleen met materiale schade afliep. Keuringen voer de Waffen SS, het Legioen en de Landwacht Het SS Ersatzkommando Niederland deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel -kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Bij dé onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen voor de familieleden enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de landwacht Nederland of bij het wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen mel den, die tot de germaansche ss in Neder land willen toetreden. Personen tusschen -18—35 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor den arbeidsin zet kunnen zich eveneens op een der keurings dagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den arbeids inzet vrijgesteld. 23.7*43 9—14 uur, Amsterdam, Dam 4* 24.7-43 9—13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25.7.43 9—14 uur, Amersfoort, Pol* Durchgangslager, Leusderweg. 26.7*43 9—14 uur, Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Bij onze vrijwilligers.'"^ i] Stram in de houding tfjdent het morgenappèl. (SS PK NiquiUe O-H Pax e)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1