ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag 21 Juli '43 Telefoon no. 32 Dirootenr-Adminlatratenr (AdTertentloolief) waarjn opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hoofdredacteur K 2620 A. J. DEgLOOZB, Zierikzee Uitgava HiV. „Do sierlkzeeeohe Nieuwebcde" J' K0STEN' Manhnieetmt. Zlerlkzee 99ste jaary. No. 15295 Oiro no. 137677 NIEUWE SOVJETAANVALLEN AFGESLAGEN Successen van Duitsche dnikbooten Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Maandag bekend: De bolsjewisten bestormden ook giste ren vergeefs het midden en het Zuide lijke deel van het Oostelijke front. Zij leden daarbij opnieuw zware, bloedige verliezen en .verloren 337 tanks. Aan het Koeban-bruggenhoofd staakte - de vijand tengevolge van zijn zware verliezen Jn den loop van den middag zijn aanvallen. Aan de Mioes en aan met middendeel van de Donets zetten de bolsjewisten hun doorbraakpogingen voort, welke strandden op den taaien afweer of d.oor den vastberaden tegenaanval onzer troe pen. Ten Noorden van Bjelgorod werden de in verscheidene golven aanvallende for maties infanterie en tanks van de Sow- jets reeds voor de voornaamste geved^s- linie uiteengeslagen. In het heele gebied van Orel weerden onze troepen in wisselvallige gevechten de .op talrijke plaatsen van het front ondernomen aanvallen met bijzonder zware verliezen voor den vijand af. Aan de rest van het Oostelijke front ondernamen de bolsjewisten slechts plaat selijke aanvallen zonder succes. Het luchtwapen greep met sterke for maties herhaaldelijk in de gevechten op de zwaartepunten van den afweerslag in en had in talrijke luchtgevechten suc ces. Roemeensche jagers schoten 17 Sow1- jelvliegtuigen neer. Op Sicilië boden Duitsche en Italiaa.n- sche troepen, ten deele in beweeglijke gevechtsmanoeuvres, den vijand ook ver der verbitterden tegenstand. In den lcust- sector ten Zuiden van Catania werden door zware scheepsartillerie en sterke luchtstrijdkrachten van Britsche forma ties infanterie en tanks afgeslagen. Duitsche en Italiaansche formaties vliegers bestreden overdag en des nachts de transportvloot van den vijand in d.e Siciliaansche wateren met groot succes. Bij den afweer van aanvallen, op Duit sche konvooien aan de Noorsche en "Ne- derlandsche kust werd een vijandelijke duikboot in den grond geboord en door beveiligingsvaartuigen en Duitsche jagers werden vijf vliegtuigen neergeschoten. Nog vier vijandelijke vliegtuigen, om. een groote vliegboot, werden boven het Kanaal en den Atlanlischen Oceaan ver nietigd. Een eigen jager ging verloren. In den afgeloopen nacht hebben slechts enkele vijandelijke storingsvliegtuigen boven het Duitsche gebied gevlogen. Duitsche duikbooten brachten in den strijd legen de vijandelijke xavitaillee- ring opnieuw tien schepen met een in houd van 62.000 brt. tot zinken. Italiaansch weermachlsberlcht Bommen op Rome Het italiaansche weèrmachtsbëricht van Maandag luidt: Op Sicilië zijn herhaal delijke vijandelijke aanvallen afgeslagen. In den loop van de gevechten der laat ste dagen heeft zich de Livorno-divisie door haar dappere houding bijzonder on derscheiden. Eskaders 'bommenwerpers en gevechtsvliegtuigen der Sp.il, die de le ge rst rijdkrachten steunden, hebben vijan delijke troelen en concentraties voertui gen doeltreffend aangevallen.. Tijdens deze gevechten werden vier vijandelijke vliegtuigen ten val geblradht. In den loop van operaties overdag en des nachts door de Italiaansche en DiuitsChe luchtstrijdkrachten ondernomen, werden de vijandelijke scheepvaart nieu we verliezen toegebracht. Een schip van 12.000 ton, dat met mu nitie was geladen, werd door een onzer torpedovliegtuigen getroffen en opgebla zen. Een zware kruiser en een schip) van middelmatige grootte werden even eens do,or torpedo's getroffen, welke door onze vliegtuigen waren gelanceerd. Een onzer verkenningsvliegtuigen heeft 'boven Sardinië een bommenwerper ver nield'. Maandagochtend hebben vijande lijke formaties vliegers talrijke bommen op Rome geworpen. Die ontstane schade wordt op het oogenblik nagegaan. Feuilleton 81 door Frank van Falckonoort Vroolijk trapte hij ever den natten weg. De dooi was ingevallen. Vroolijk in 't vooruitzicht „van hetgeen komen ging. Nog een paar weken en dan.... Maar plots verstoorde iets z'n vreugde. Weer moest hij aan haar woorden van dien morgen denken. Zoo'n kwast van 1 een boerenzoon. DaCht zeker met z'n I rijkdom haar in te palmen. Hij herinnerde zich den jongen boer wel, een paar malen had hij hem zelf gezien. Een 'paar j keeren slechts, maar aan z'n gelaatstrek- gen trotschen Beiboer herkend. Ze waren immers allen 't zelfde, dat was toch bekend in den heelen omtrek. Hij kon zich levendig voorstellen, hoe de jonge Belboer de weigering van zijn prinsesje op diens huwelijksaanzoek zou hebben opgevat. Wie zou ook in z'n hoofd dur ven krijgen den machtigen Belboer's zoon te weigeren? Velen, zelfs rijke boeren dochters uit den Molenpolder hoopten er op, dat wist hij, om Belboerin te worden. Hij kon zich niet voorstellen, dat er ook maar één boerendochter zqo'n aanzoek zou afslaan. En alleen Heieen, de eenvoudige Heieen, die in naam huis gen oote was op de boerderij, maar in werkelijkheid niets meer dan een ge wone meid, durfde den jongen boer te weerstreven, alleen omdat ze hem, Hugo, liefhad! Het jubelde in hem! Hoe hield hij ook van haar, z'n liefste prinsesje! Maar toch kwam eensklaps twijfel in z'n „hart. Eén oogenblik. Zou Heieen z'n aanzoek afgeslagen hebben, aïs hij niet juist enkele uren van te voren haam jawoord had gekregen? Wat zou ze dan geantwoord hebben aan den jongen van Elk? Maar neen, met een bruut gebaar schoof hij die gedachte van zich af. Hoe kon hij zooiets denken van zijn prinsesje? Ze had hem, alleen hem, im mers lief? Hoe zat ze gisteravond niet als een zielig hoopje mensCh in elkaar, toen hij haar vertelde van zijn trouwplannen en ze nog niet bewust was, -dat hij haar even hartelijk liefhad dan zij hem? Neen, die gedachte was unfair, daar mocht hij niet meer aan denken. Van niemand hield zij zoo als van zijn kleine prinsesje en wee ^degene, die haar maar met één vinger durfde aan te raken! Die kreeg met hem te doen. Webr kwam hem in gedachte.die be wuste avond op de spoorlijn, toen zijn meisje worstelde met dien ellendeling van een Vermeulen. Zoo, ploert. "Wat was hij juist op tijd op die onheilsplek ge komen. Wat zou er niet gebeurd zijn, als hij dien avond niet had moeten over werken? Hij verdreef dat denkbeeld. Weg daar niet aan denken. Dus geen muizenis sen in zijn hoofd halen, ook niet met dien Belboer. Als er iets gedweest was tussChen dien jongen van Elk en zijn prinsesje, dan zou ze het hem wel ver teld hebben. Daar was hij van overtuigd. Wordt vervolgt). SCORZA RIGHT ZIGH TOT ALLE ITALIANEN om tot het uiterste verzet te bieden Het D.N.B. meldt uit Rome, dat partij secretaris minister Scorza Zondagavond voor de radio een rede heeft uitgespro ken, gericht tot het geheele Italiaansche volk, dat hij tot tegenstand tot het uiter- t ste opwekte. Vertrouwend op de recht vaardigheid van zijn zaak heeft Italië het niet noodig een beroep te doen pp vijandelijke volken, zooals de vijand dat doet. Wij haten den vijand en vechten met hem, aldus spr. Scorza herinnerde aan het streven van den Duc-e, op den grondslag van wederzijdsCh begrip onder de volken voer hun rechten en plichten en voor een rechtvaardige verdeeling van de „rijkdommen der wereld, den vrede te bewaren. Hij sprak van het na de verovering van het Italiaansche imperium begonnen vredeswerk, dat Italië de hem passende plaats in de wereld moest verschaffen. Engeland, dat zich bedreigd voelt wat zijn positie in de Middellandsehe Zee betreft en dal zich bovendien getrof fen voelt door zijn nederlaag in den sanctie-oorlog, heeft den oorlog voorbe reid. Zou Italië neutraal zijn gebleven, dan zou het tot slagveld zijn geworden en lot tweede klasse mogendheid. Het is vandaag den dag eereplicht voor God, voor de natie en voor de geschie denis, de verantwoordelijkheid, voor Italië's strijd om zijn levensrechten ten volle te aanvaarden. Voor allen, onver schillig of ze in het politieke leven werk zaam ^zijn of niet, of zij ambten beklee- den ,of niet, geldt deze hoogste plicht, die vervuld moet worden met d.en trots van een soldaat, die zijn vaderland, ver dedigt. Het Italiaansche volk is trotsch op de nieuwe ordening, die met het fascistische regime aanbrak. Trotsch is het op de kracht, die het door het regime werd ge schonken. Met hetzelfde gevoel gaf het zijn zonen voor de verovering van het imperium en om tfe vechten voor de Spaansehe cultuur en de van !de Midd.el- landsche Zee. Dit z'oiu echter allemaal te niet worden gedaan, ais het Italiaan sche volk de huidige zware beproeving niet zou doorstaan. Er is thans v,oor het Italiaansche volk zonder onderscheid van stand of partij maar één ding mogelijk als het in -eere wil overwinnen en op vrijen grond wil wonen verzet bieden. De initiatieven van den vijand zullen gebroken worden, wij moeten ons laten doordringen met den wil, niet alleen passief vol te houden, maar ook voortdurend bereid zijn terug te islaan en ons er geestelijk op voorbe reiden den tegenstander naar de wet van het oog om opg, tand om tand te bevech ten. Het geheele volk,, aldus besloot Sc'orza, is thans met geloovig hart bij den strijd, het schaart zich om de symbolen van zijn geloof, om de monarchie, het huis van Savoye, en om de véldteekens van de fascistische revolutie. Thans gaat het om de redding van het vaderland, vandaag of nooit. DE ZEEVAART ALS LEVENSBEROEP Verresohrijversloopbaan (IV Pb) Deze loopbaan wordt aangevuld uit vrijwilligers. i Welke taallchebben de soldaten van fleze groep? Venreschrijfdienst aan boord en laan land biji de commandoposten der marine. Welke eischen worden den soldaten gesteld? Vaardigheid in ihet bedienen der verreschrijfmachines, snel opmerken, een leesbaar en zoo vlot mogelijk handschrift, beheerschen der spelling, technisch begrip. Een deel der vrij willigers in deze loopbaan moet kun nen wijzen op technische opleiding als werktuigkundige of een verwant beroep. Welke dienstgraden kent deze loop baan. Matroos, Fernsehreibgefreiter, -ober- gefreiter, -hauptgefreiter, Fernschreib- maat, Oberfemschreibmaat, Fern- schreibmeister, Sfabsfernschre'.bmeister Oberfernschreibmeister, Stabsoberfern- schreibmeister. Verdere mededeelingen volgen. Alle Ortskommandanturen verstrekken in lichtingen en aanwijzingen. Uitknippen en bewaren. LANDWACHT NEDERLAND Ten aanzien wan een dienstverplichting bij de Landwacht Nederland deelt het SS-Ersatzkommando, Niederlande nog mede: Nederlanders, die zich vrijwillig ver- plichten 4 maanden bij de Landwacht Nederland te dienen, zijij vrijgesteld, van een verplichte tewerkstelling in Duitsch- land. Ook ijadien worden zij niet in Duitschland tewerkgesteld, maar blijven zij hier in Nederland. Alle gewensehte inlichtingen over ver zorging van familieleden, extra-bonnen voor levensmiddelen en kolen worden op de keuring verstrekt. Plaats en tijd van de keuringen kunt u in de dagbladen lezen. BOMMEN OP AMSTERDAM Nader meldt A.N.P. nog: Zondag hebben wij weer eenige uren rondgedoold over het terrein, -dat het doelwit is geweest van een even 'zip- lo.ozen als misdadigen luchtaanval. Een verbeten droefheid teekent zich af op veler gezichten en als wij hier en daar eens luisteren bij de groepjes men- schen, die overal samendrommen, hooren wij slechts één klacht: het is verschrikke lijk. Hier staat nog een moeder te snik ken, die haar beide kinderen plotseling iTeeft verloren in een afgrijselijken dood; een oud vrouwtje sjouwt een stoiof, een paar schilderijtjes en een kapstok. „En Weet u, wat zoo, gemeen is, meneer", zegt ze. „Dat ze vannacht m'n mooie gaskomfoor en m'n twee traplqo pers heb ben gestolen. Gisteravond zag ik ze nog onder h^t puin liggen en vanochtend kon ik er niks meer van vinden". Zulk een laagheid zou men onbestaanbaar achten, maar de feiten bewijzen het tegendeel. Wat verderop zijn vier volwassenen bezig het puin van hun huis te doorzoe ken. Zij vinden slechts schamele dingen: een brief, een doek, een lepel. Maar toch brengt elk vondst vreugde: weer iets teruggewonnen van het oude, gelukkige bezit. Elders weer komt juist een gezin: vader, moeder, en drie kinderen, aan. Zaterdagochtend om zes uur gingen zij met vaeantie v.an huis. Dertig uur later keerden zij, gewaarschuwd, terug- Een puinhoop is al, Wat zij van hun woning terugvinden. „Wees nog maar blij mensch", zegt een buurvrouw, „dat het zoo. geloopen is. Anders lagen jullie d'r zelfv misschien nou ook onder". Verder gaat onze tocht: overal ligt het .puin op de straten. Enkele huizen volkomen ingestort, een paar zwaar of lichter beschadigd, maar geen huis is er, waarvan de ruiten nog heel zijn en de, pannen nog op de daken liggen. Een voudige maar met veel zorg bijeenge- spaarde interieurs, in twee seconden tijd beschadigd, of zelfs geheel vernield. Dak vensters of heele daken, door den lucht druk opgelicht en vele meters verder neergeworpen. Op een paar scheefge zakte vensterbanken staan de fel -ronde geraniums in witte bakken te bloeien, maar door de glaslooze vensters gaapt ons een leege ruimte aan. Het geheele hujsraad is aan gruizelementen geslagen Bomtrecht-ers in het wegdek en in tuintjes, ontwortelde hoornen, omverge worpen lantaarnpalen: het is één chaos, waar „men ook ziet. WANNEER VERDUISTEREN I Heden verduisteren van 22 uur tot 5 uur 30- De maan komt op 0 uur 9 en gaat onder om 12 unr 5 Laatste kwartier Zaterdag 24 Juli. Nieuwe maan Zondag 1 Augustus. Eerste kwartier Maandag 9 Augustus Volle maan Zondag 15 Augustus «DE ROTTERDAMMER» „Nu vraag ik Uw aandacht voor een ernstige waarschuwing. Sinds maanden lang hebben de Duitsche maatregelen in Nederland het eenige groote doel: het verzet en de verzetsmogelijkheden te bre ken, Nederland te ontmannen, en te ver zwakken op ieder gebied. Daartoe hebben onze vijanden tot de ergerlijkste rechts verkrachtingen hun toevlucht genomen. Het schijnt echter, dat zij.... worden. Er zijn vele krachtige Nederlandsche man nen, waar zij niet de hand op hebben kunnen leggen. Zij zinnen dus op midde len, dit alsnog te bereiken, op welke wijze dan ook. De moffen hebben een plan opgevat, dat op dit oogenblik blijk baar een gunstige onderneming is. De bedoeling zou zijn, dat de Duitschers landingen ondernemen op de Nederland sche kust. Behalve dat zouden zij para chutisten neerlaten, maar gekleed in Britsche uniformen- En LI heeft het al begrepen, de groote vindingrijke Duitsche brein is dan, dat 3e Nederlanders op straat zouden komen in de veronderstel ling, dat de dag d.er onverwachte bevrij ding aangebroken is. Waarschijnlijk den ken de Duitschers bij zichzelf: er zijn Nederlanders bij, die zelfs wapens bij zich zullen dragen en daarom zouden, gelijk de schijn dan, de neergekomen, Duitsche parachutisten in Britsche uni formen razzia's op groote schaal en foüilleeringen- op straat plaats hebben. Zoo zouden de Nederlandsche patriotten dan mëteen onschadelijk worden gemaakt. Luisteraars, men hoede zich voor iedere Duitsche provocatie op deze en van an deren aard als de pest. Zegt het voiort aan iedereen, dien ge volkomen vertrouwt Laat U in geen enkele omstandigheid uit de tent lokken door verhalen van de komst der geallieerde bevrijders". VERSCHILLENDE BERfGHTEN De nieuwe toterbon Van Donderdag 22 Juli tot en met Maandag 2 Augustus a.s. geven de bon nen „Boter 30A" en „30 B Boter" elk recht op het koopen van 125 gram boter. Kevers verslinden een kerk De Prov. O verijs. Crt. schrijft: Met be zorgdheid vraagt men zich in Oudewiater af, of de doodelijke bedreiging van hel vriendelijke oude kruiskerkje doer milli- oenen donkerkleurige houttorretjes zich thans weer zal herhalen. Want ondanks het feit, dat men het eeuwenoude ge bouwtje destijds zeer radicaal uitgezwa- veld en ontsmet heeft dikke banken bleken door de tallooze boorgangetjes zoo verzwakt, dat men ze bij wijze van spreken met de handen doormidden kon breken dwarrelt het fijne houtstof als een fijne regen weer op den houten vloer neer. Er blijkt een nieuwe kever-generatie aan het werk te zijn. Keuringen voor de Waffen SS, bet Legioen en de Landwacht Het SS Ersatzkommando Niederland deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen voor de familieleden enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, idie om bepaalde redenen im Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de landwacht Nederland of bij het wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen mel den, die tot de germaansche ss in Neder land willen toetreden. Personen tusschen 18—35 jaar, die aan- meldiingsplichtig zijn voor den arbeidsin zet kunnen zich eveneens op een der keuriiigsdagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den arbeids inzet vrijgesteld. 22.7-43 9—12 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23.7-43 9—14 uur, Amsterdam, Dam 4- 24.7-48 9—13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25.7-43 9—14 uur, Amersfoort, Pol» Durcbgangslager, Leusderweg. 26.7-43 914 uur, Den Haag, Café den Hout, B ezuidenhoutscbeweg. Een Zuid-Afrikaansche vrouw, Anne Swanspoei geheeten, is na 27 jaar te heb'ben geslapen, thans gestorven. Slechts een enkele maal in 27 jaar was' zij wakker en eenigen tijd b'ij' bewustzijn; I I Die Fiihrer heeft het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend aan SS-Ober- j sturmfiiJlrer Rudolf von Rïbbentrop1, com pagniescommandant in de SSrPanzergre- nadier-divisie „Leibstandarte SS Adolf Hitler". Bij onze vrijwilligers. De mannen welen sick te behelpen. Primitieve verhui- sing van de eene afdeeling naar de andere. {SIS PK K'ineberg O-H Pax 8)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1