ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE _io. 32 Directe^AdminlBtrateur (Adverientieohef) waar-,n opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Hcofdrodaoteur 99ste jearg. No. 15290 A. J. DE1L00ZE, Ziorikzes Uitgave N.V. „De Zierikzeesche Nieuwsbode" M. J. KOSTEN, ManhuiBBtraat, Zierikzee «ro no. 137677 DE STRIJD OP SICILIË Eerste ronde geëindigd De Duitsch-ltaliaansche reactie op de Engelsch«.Amerikaansche onderneming op j Sicilië heeft reeds tot goede resultaten geleid, naar de militaire correspondent van het D.N.B. constateert. Hij schrijft vervolgens: De eerste rónde op Sicilië is in het nadeel van de Engelsch-Ameri- Uaansche landingsformaties uitgevallen. Om van een werkelijk succes te kunnen spreken, hadden de Engelschen en Ameri kanen in de eerste 48 uur hun landings- punten over een breed front moeten uitbreiden tot die kustplaatsen, welker summier bezit de eerste voorwaarden zou hebben gevorpid voor een succesvol .operatief optreden tegen de verdediging van het eiland en voor een beter gewaar- borgden aanvoer van zwaar materiaal. Het optreden van hun eenheden val schermjagers wees er ook op,, dat hun leiding dit ook voornemens was geweest De aanval was geen verrassing Al vormde ook de aanval op Sicilië op 1 zichzelf geen verrassing voor den voorbe reiden verdediger, plaats en uur van het begin boden den aanvaller toch onge twijfeld bepaalde kansen. De Engelsch- Amerikaansche plannen waren er op ge richt, van die kansen volop gebruik te maken en binnen eert kort tijdsbestek een doo'rgaanden opmarsch van de kust en de lucht i^it tot stand te brengen. Men kan zeggen, dat dit over het algemeen niet is gelukt. Op eenige vitale plaatsen zijn de aan vallers zelfs letterlijk het water inge gooid. De door den tegenstander opge stelde formatie valschermjagers konden in betrekkelijk korten tijd volkomen ver nietigd worden- Bovendien gelukte het, om reeds vanuit de eerste verdedigings linie afzonderlijke strijdkrachten der En gelschen en Amerikanen van de achter- waartsche, dus naar zee gekeerde ver binding af te snijden. Van deze groepen, die zonder samenhang in de ledige ruimte staan, zijn ook ongetwijfeld bepaalde po- sitieberichten resp. berichten van den vijand afkomstig, die spreken over de inneming van de een of andere plaats en van de een of andere stelling. Zweefvliegtuigen zetten troepen aan land Een A.N.P.-bericht meldt nog: Een ver rassing voor de verdedigers vormde de landing zeker niet, ten hoogste de wijze, waarop zij werd- uitgevoerd. Er werd o.a. gebruik gemaakt van motorvliegtui gen, die zweefvliegtuigen sleepten en die zoo de troepen naar land brachten. Nog voor het begin der ontscheping werden valschermjagers afgezet, die slechts voor een klein deel de eigen landingstroepen konden bereiken. De eigenlijke ontsche ping der grootendeels uit Canadeezen be staande landstrijdmacht geschiedde onder dekking van een sterke geallieerde vloot. De actie werd in aanmerkelijk mindere mate door de geallieerde iüchtvloten on dersteund. Men ziet thans te Berlijn den toestand zoo, dat men de eerste en de in deze drie dagen daarop gevolgde landingen weinig is bereikt. De valschermjagers en de lan dingstroepen uit de lucht zijn vernietigd, een deel der landingstroepen is verloren gegaan, een aantal plaatsen, die de ge allieerden reeds als veroverd hebben ge meld, werd eveneens teruggenomen, 12 schepen met tezamen ongeveer 100.000 brt. alsmede een kruiser en verscheidene, andere oorlogsvaartuigen werden tot zin ken gebracht. Bovendien werden zestig schepen zoo zwaar beschadigd, dat zij voorloopig niet aan den strijd kunnen deelnemen. Het gros der vijandelijke lan dingsstrijdkrachten is thans in het Zuid oosten van Sicilië samengedrongen en le vert op het oogênblik wanhopig slag tegen de opdringende troepen van de Spil Hoewel de eerste faze van deze onder neming voor Duitschland en Italië tot nu toe geen ongunstig verloop heeft gehad, houdt men te Berlijn en te Rome echter terdege rekening met hernieuwde po gingen der Geallieerden om Sicilië te veroveren. TEGENAANVAL DER SOVJETS INEENGESTORT Terrsnraanval op Akon Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Woensdag mede: Sterke tegenaanvallen der bolsjewieken ia. het gebied van Ejclgoroü zijn gisteren onder uiterst zware verliezen ineenge stort. Alleen in een sector werden twee vijandelijke regimenten volkomen uiteen geslagen en talrijke gevangenen binnen gebracht. De vijand verloor in dezen ge vechtssector ook gisteren weer ruim 200 tanks. In het gebied ten Oosten en ten Noorden van Orel hebben de bolsjewie ken met sterke strijdkrachten felle aan vallen uitgevoerd. De gevechten, waarbij de tegenstander ondanks uiterst zware bloedige offers, geen succes kon 'bevech ten, duren op1 het oogenblik, nu Duit- sche reserves voor den tegenstand zijn aangetreden, nog met de grootste felheid voort. De beide laatste dagen zijn hier even eens ruim 200 tanks vernietigd. Het Duit sche luchtwapen heeft met sterke strijd krachten in de gevechten aan het Oost front ingegrepen en talrijke tanks vernie tigd en 212 vijandelijke vliegtuigen neer Feuilleton geschoten. In Zuid-Sicilië zijn dc Duitsche en Italia,ansche troepen nog steeds in zware gevechten gewikkeld met de vijandelijke landingstroepen, die uit de lijn Augusta— Licata onze stellingen in hel gebergte en ten Zuiden van Catania trachten aan te vallen. 1 Duitsche en Italiaansche vliegtuigfor maties zetten haar onophoudelijke aan vallen op de Britseh-Amerikaansche zee- strijdkrachten en transportschepen met succes voort. 34 vijandelijke vliegtuigen zijn boven de Middellandsche Zee neer geschoten. Britsche formaties bommen werpers hebben in den afgeloopen nacht een zware terreuraanval gericht op de stad Aken. In de woonwijken der oude en binnenstad ontstonden groote vernie lingen- De Dom van Aken werd getroffen. De bevolking leed zware verliezen. Bij het naderen en wegvliegen en boven de stad werden 21 bommenwerpers meerge- j schoten. Naar achteraf gemeld wordt, Zijn van id'e in den nacht van 12 opi 13 Juli naar Turijn gevlogen formaties bommenwerpers op de heen en terug tocht door Duitsche luchtverdedigings- krachten elf 4-motoiige vliegtuigen neer geschoten. so door Prank van Falckenoort Nu, reken er alvast maar op, dat moeder je exploiteeren zal. Ze zal je laten werken van den vroegen morgen tot den laten avond, met de pook achter je aan, zoodart je nog veel harder voort moet dan bij dien bullebak. Ze lachte om z'n dwaze woorden, maar toch was ze blij, dat ze nu een toevlucht had, want ze was er van overtuigd, dat ze bij mevrouw Kastelein met open armen ontvangen zou worden. En toch.... Ik ben toch niet van plan om het aan te nemen, zei ze vastberaden. Maar m'n lieve prinses, wat wil je dan? Wel, ik huur een kamertje, ergens in de stad en dan zal ik zien, dat ik voor die zes weken ergens een tijdelijke be trekking krijg. Hugo schudde het hoofd en dacht eeni- gon tijd na. Nu, ik laat het tenslotte aan jezelf over, hoewel ik er voor ben, dat je maar rustig bij ons komt. Maar ik weet beteren raad. Ga in ieder geval straks naar moeder en bespreek met haar wat je van plan bent. Die zal je dan wel adviseeren, wat het beste voor je is. Goed, antwoordde Heieen. Dan moest ik nu maar omkeeren. Ze ^remden en stapten beiden af. Dus je weet, dat onze auto je bezittingen straks bij dien bullebak afhaalt. Hè Huug, scheldt hem daar niet vpor uit. Hij was toch werkelijk zoo kwaad niet. Ze dacht aan dien avond, toen Dirk met z'n hoofdwonde op z'n bed lag en tusschen leven en dood zweefde. Toen had ze den grimmigen boer maskerlQos gezien. Toen had ze den vader, die in angst was over zijn eeni- gen zoon, aanschouwd. In den nood wjordt ieder weer mensch. j Nu dan, tot vanavond, Huug, zei ze zacht, terwijl ze haar hand uitstak. -—Wat nou, schertste hij, met opge trokken wenkbrauwen, je wilt je aan staanden man toch niet met een handje wegsturen? Even aarzelde ze, keek om zich heen, maar toen er geen mensch in den om trek te bekennen was, bood ze hem haar volle roode lippen. j Dien avond onder het terugrijden kwam onwillekeurig het eigenaardige geval met Heieen en den zoon van den Belboer in z'n gedachten. Zander er zelf erg in te hebben balde hij de vuist, toen hij langs de groote boerderij ging, maar hij zag natuurlijk niets bijzonders en 1 het gaf hem 'n veilig, vreugdevol gevoel j te weten, dat ze nu gelukkig bij z'n moeder thuis was. Van den chauffeur, die Heleen's boeltje van den Beldam naar de Voorstraat had gereden, had hij vernomen, dat Heieen daar zelf al was geweest om het aan te nemen. Hij wist t hoe fjer syjn kleine prinsesje was en absoluut niet afhankelijk wilde zijn en j daarom had hij gevreesd, dat ze zijn advies niet zou opvolgen. Nu !Ze eenmaal in veilige haven w'as, zooals hij sóhert- send dacht, zou Moeder wel zorgen, dat I ze jlaarin bleef; dat was die goeie, oude I ziel ,wel toevertrouwd. Wordt vervolgd). „Als het vaderland op het spel staat, zijn er voor niomand rechten, slechts plichten", aldns de bekende Duitsohe schrijver Ernst von Wil- denbruch Dat geldt ook voor jonge Nederlanders want ook uw vader land staat op het spel Het is voor uw vaderland van hat grootste belang, dat de strijd bare mannen zioh inzetten, te zamen met de vrijwilligers uit de germaansche broedervolkeren, om het bolsjewistische beestmensch buiten Europa's poorten te houden. Doet daarom uw plicht en meldt U bij de landwaoht Nederland De eischen van de Sovjetunie Het te Stockholm verschijnende Ame- rikaansche tijdschrift in de Zweedsche laai „Kontak med Vaerlden" publiceert naar het D.N.B. meldt een artikel van Davies over de Sowjetunie. Davies ver klaart, dat het eerste doel van Moskou is „territoriale veiligheid" te verkrijgen. Tot dit doel heeft men een groOt indus trieel en militair systeem opgebouwd. De onzekerheid ten aanzien van de politiek van Moskou, £oo gaat Davies voort, kan men het best opheffen door de bolsje wisten te vertrouwen. Ten aanzien van de territoriale eischen van de Sowjetunie schrijft Davies, dat het voor de hand ligt, dat zij d;e gebieden eischen, die zij voor hun veiligheid nood zakelijk achten. Davies verklaart vervol gens, dat de Oostzeelanden, de Oekraïne, Wit-Rusland en Bessarabië tot de SowL jet-Unie behooren; l>e bolsjewistische eischen ten aanzien van deze gebieden beteekenen dus geen nieuwe territoriale aanwinst, maar heel eenvoudig de terug gave van gebieden, die vroeger met ge weld weggenomen Zijn, met anderewoor den een herstel van vroegere fouten je gens de Sowjetunie. Vóórts zullen de bpisjewieken aan spraak maken op een deel van Polen. Op de vraag, wat de Sowjetunie be schouwt als haar belangc-nsfeer antwoordt Davies, dat Moskou vooral de kwestie interesseert van den toegang naar zee en ijsvrije havens, vooral aan den Stillen Oceaan en de MiddeÜandsehe Zee. De Sowjelunie heeft steeds oog gehad voor de Mantsjoerijsche havens Port Arthur en Dairen. Bovendien is natuurlijk het gebruik van de Dardanellen als scheep vaartweg een belangrijke aangelegenheid. De veiligheid van de Sowjetunie kan ook, aldus Davies, eischen, dat ,,verded.igings- stellingen" voorbij het gebied van aan grenzende kleine staten vooruitgeschoven worden. Dienstlélter Willi Ritterbuseh Dienst lei ter Willy Ritterbuseh, die door den Rijkscommissaris is belast met de waarneming van de werkzaamheden van den commissaris-generaal voor bijzondere gevallen, is oip 3 Juli 1892 in WerdaUj, kreis Torgau, géboren. Van beroep is hij onderwijzer. Hij heeft den werelidl- oorlog tenslotte als Compagniescomman dant meegemaakt. In 1923 werd hij 'lijd van de NSDAP met lidmaatschapsnummer 6316. Het laatst was hij Kreislejter van den Kreis Mersebürg. Van 1940 tot Sep. tember 1941 was hij Beauftragter 'des Reichskommissaris voor de 'provincie N.- Brab'ant. Van daar werd hij benoemid! in de partijkanselarij te München. VERSCHILLENDE BERICHTEN Brutale overval Een groepje van zes of zeven mannen drong dezer dagen te Nistelrode, bij Oss (N.-Br.) in den laten avond binnen in de boerderij van den landbouwer Pittens aan den Jyhayksche dijk. De bewoners, die rich reeds ter ruste hadden begeven, werden dooi' het rumoer wakker, doch stonden machteloos tegenover de indrin gers, die hen met groote messen bedreig den en in bedwang hielden. Terwijl eeni- gen der roovers voor de bewaking zorg den, doorzochten de anderen het geheele huis. Met een groote partij ham en spek namen de heeren tenslotte de wijk. Naar is komen vast te staap heeft de bende dien naóht nog getracht op een andere plaats haar slag te slaan, doch in dit geval werden de bewoners tijdig ge alarmeerd en moesten de onverlaten van hun voornemen afzien. De politie uit Oss, Schayk, Heesch en Nistelrode heeft een zeer uitgebreid onderzoek ingesteld, waar bij te Oss reeds eenige arrestaties konden worden verricht. Vergiftig voedsel De landbouwer H. Oosten le Ausen werd plotseling onwel, hij overleed eenigen tijd Ja ter, ook de inwonende weduwe G. Oosten en twee kleinkinderen werden niet goed. Overbrenging van de weduwe naar het ziekenhuis te Meppel werd nood zakelijk geacht. Waarschijnlijk hebben de slachtoffers iets vergiftigs gegeten. f 88-0btrgrupptn- filhrer.und Gene raïj der l Polizei, Rauter, heeft zich van de paraatheid der Nederlandtche Landwacht over tuigd. S8-0ber> grubbênfilhrer Rauter tlaat met de officieren een orfentng gade, wel ke de Nederland- oche Landwacht Maandag hield. (O. N. F. Metfer PCX 8) Burgemeesters ontslagen Bij' besluit van den' commissaris-gene raal voor bestuur en justitie van 11 Juni 1943 is jhr. mr. R- A. Th. M. van Rijcke- vorsel onmiddellijk ingaand ontslagen als i burgemeester van Gulpen. Bij besluit van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied is onmiddellijk ingaand ontslagen: E. Deirks als burgemeester van Haarlemmer meer; A. J- S- M. Moons, als burge meester van Helmond J. J- W- van Hout, als burgemeester van Bud el; A. J. Ai- van Gi'ls, als burgemeester van Made; jhr. H. L- J. M. van Rijckevorsel van Kessel, als burgemeester van St. Oeden- rode; J. de Bruyne, als burgemeester van Werkendam en. De Werken c.a-; C- L. Buskens, als burgemeester van Uden; R. Sterk, als burgemeester van Niieuwe- Tonge; mr. J- Di- Koster, als burgemeester van Heerde; mr. W- H- J. L. Lambooy als burgemeester van Eijsden en mr. L- J. H. C. A. de Bourbon, als burgemeester van Oss; bij besluit van den commissaris- generaal voor bestuur, en justitie van 28 Juni 1943 is G. Ritmeester onmiddel lijk ingaand ontslagen als burgemeester van Dien Helder. Eeotor wo'gerdo vergadering te bezoeken Dr. A. 'S., rector van het gymnasium te Leiden, had op 30 November 9142 na gelaten een vergadering te bezoeken, wel ke was uitgeschreven d'oor den burge meester van Leiden. Het college van cu ratoren had, op grond van art. 13 sub' 8 van het reglement, rechtstoestand' on derwijzend personeel- (der gemeente Lei den, het bezoek aan deze vergadering, waar dr. W. F. de Groot zou spreken over: „Onderwijs en opvoeding in na- tionaal-socialistisehen zin", verplicht ge steld. De rector meende, dat de cura toren buiten hun bevoegdheid'gingen met deze verplichting en had van het bezoek van de vergadering afgezien. Op 7 Juli j.l. had Ure officier van justitie voor den heer S. vrijspraak gevraagd. De vrederechter, thans uitspraak doen de, veroordeelde den rector tot een ge vangenisstraf van 8 dagen. WANNEEB VERDUISTEREN Heden verduisteren van 22 nnr tot 5 nnr 30. De maan gaat onder om 4 nnr 26 en komt op 20 nnr 56 Volle maan Zaterdag 17 Juli. Laatate kwartier Zaterdag £4 Juli. Nienwe maan Zondag 1 Augustus. Eerste kwartier Maandag 9 Augustus Extra brood voor rooi- en oogstarboiders Op nader te bepalen tijdstippen reiken de plaatselijke distributiediensten aan landbouwers en landarbeiders, die hooi- of oogstwerkzaamheden verrichten, rant- soenbonnen uit voor een extra-rantsoen brood van 900 gram per week. De uitreiking heeft plaats voor de dis tributieperioden 11 Juli t/m. 7 Augustus, 8 Augustus t/m'. 4 Sept., 5 Sept. t/m. 2 Oct., 3 Oct. t/m. 30 Oct. en 31 Oct. t/m. 27 November. Voor deze extra ver strekking van bxoodbonnen komen niet in aanmerking zelf verzorgers voor brood, tuinbouwarbeiders en dergelijke personen, alsmede personen, die wel hooi- en oogst werkzaamheden verrichten, doch dit niet als beroep doen. Woorden, als voor dezen tijd gesproken„de herinnering aan het vaderland treedt waarschuwend en wijzend te midden van onze persoonlijkste aangelegenheden" (Treitschbe). Ook U, jonge Nederlander, zult zich dikwijls afvragen: is mijn p'.aats thans hier? Besef^ dat talrijke kameraden, dikwijls uit uw eisen omgeving, hebben ingezien dat hun plaats was, in de gelederen van de soldaten van den Fuhrer, in den strijd tegen het bolsjewisme en daarom voor het vaderland. Peil dan uw geweten en besef wat U te doen staat. Aarzel niet larger, maar meldt U bij de land waoht Nederland. Keuringen voor de Waffen SS, het Legioen en de Landwacht Het SS Ersatzkommando Niederland deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen voor de familieleden enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de landwacht Nederland of bij het wachtbataljon iïi Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen mel den, die tot de germaansche ss in Neder land willen toetreden. Personen tusschen 18—35 iaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor den arbeidsin zet kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den arbeids inzet vrijgesteld. 17.7-43 9—14 uur, Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 18.7-43 9—12 uur, Breda, Rest. Modern, Markt. 15—18 uur, Den Bosch, Hotel Noord- Brabant, Markt 45. 19.7-43 9—12 uur, Venlo, Deutsche^ Haus, Egmondstraat 16. 15—18 uur, Arnhem, Café Royal. 20.7-43 9—12 uur, Hengelo, Café Mo dern, Spoorstraat 18. 15—18 uur, Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 21.7-43 9—12 uur, Assen, Concerthuis a/d. Vaart. 15—18 uur, Groningen, Concerthuis Poelestraat. 22.7-43 9—12 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23.7-43 9—14 uur, Amsterdam, Dam 4- 24.7-43 9—13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25.7-43 9—14 uur, Amersfoort, Pol- Durchgangslager, Leusderweg. 26.7-43 9—14 uur, Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Bij onze vrijwilligers. Onze jongenb\j het verzenden van het eten voor de kameraden {SS PK Gosling O H Pax 8

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1