ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 9 Juli '43 Telefoon no. 33 99ste Jaarg. No. 15285 OW»»..» d. Zierikz.esche Ou™. 1797-1880 Uitgave N.V. „De Zierikzeesohe Nieuwsbode" BOSTEN, Manhuisstraat, Zierikzoe Uiro no. 137677 DE ANGLO-AMERIKAANSCHE TERREURAANVALLEN Van onzen Haagsdien redacteur). Tot den zenuwoorlog, (dien de anglo- amerikanen in de lente- ©n zomermaan den tegen ide As-machten en hun bondge- nooten, doch in het .-bijzonder tegen Italië, voeren, belmoren niet alleen de barbaar- sche luchtaanvallen, die Europa's kost baarste kultuurschatten vernietigen, doch ook de geraffineerde propaganda over een invasie, waarbij de anglo-amerikanen al bij voorbaat van een overwinning ge wagen en nu eens dreigend tdan weer vleiend ide Europeesche volken tot een. onvoorwaardelijke capitulatie aanmanen. Nu moge Churchill in zijn jongste rede voering, gehouden kort na de vernie ling van de Dom van Keulen welis waar verklaren, dat het hem o.m- om een „al'gemeenen aanval op het Duitsche moreel" te doen is: doch het wi.l er bij vele waarnemers niet in, dat men in Engeland en de V.S. zelf aan het succes van dezen oorlog tegen het mo reel der civiele bevolking geloof hecht. De ervaringen van de laatste maanden hebben genoegzaam aangetoond, dat Duitschland en Italië onder den dir.uk der terreuTaanvallen integendeel het mo reel der bevolking weten te verstekten en we kunnen veilig voorspellen, dat hoe barbaarscher de aanvallen1 zijn en hoe wreeder de martelingen van de bur gers, des te sterker en te feller ook de haat en het weerstandsvermogen van de aangevallen volken zullen worden. feitelijk heeft Engeland gedurende ge heel dezen oorlog niets anders gedaan dan een ineenstorting van het moreel der tegenstanders te voorspellen, zelfs in de dagen, waarin de Duitsche legers in Europa de snelste en verpletterendste overwinningen behaalden. Al deze pro paganda en terreur-aanvallen tegen het moreel der Europeesche landen hebben o.i. slechts het karakter van een venijnig getreiter, dat weliswaar ongemeen fel op de zenuwen kan werken, doch onmo gelijk een volk er toe kan brengen, de wapens neer te leggen, vooral niet wan neer dit getreiter gepaard gaat met de brutaalste schendingen van het volken recht en met -een ziimelooze vernieling van de schoonste kerken en kuituur-mo numenten. Londen en Washington tarten Europa thans tot het uiterste. Nog tergenden is hun houding als zij reeds van een overwinning spreken, ter wijl zij bijna niets dan verliezen leden of van een capitulatie gewagen, terwijl zijzelf nog niet weten, fof ze ooit de kans zullen krijgen bij een eventueel© invasie ook maar een gering succes te boeken. Het komt ons daarom niet onwaarschijn lijk voor dat de i anglo-ameriikaansche pro paganda zich genoopt acht de onzeker heid in eigen kamp te maskeer en achter een getreiter van den tegenstander. Immers het is wel opvallend, dat Chur chill thans zijn eigen Engelsche volk waarschuwt tegen elk bovenmatig ver trouwen en tevens zware gevechten in de Middellandsche zee voorspelt waar mede hij impliciet toegeeft dat terreur- aanvallen en capitulatie-getreiter het moreel van den tegenstander'niet kunnen breken en dat er hard gevochten smoet worden. Zpo torpedeert hij zijn eigen propaganda-apparaat, dat geleidelijk in het kamp der anglo-amerikanen de ver wachting had gewekt, dat Europa voor terreur en propaganda zou bukken. Men Feuilleton 77 door Frank van Falckenoort Na een poosje kalmeerde Ze en richtte ze zich op. Ze keek door het raanJ naar buiten. Het sneeuwen had opge houden, de wind was gaan liggen en 't wolkengevaarte was uit bet luchtruim verdwenen. Inplaate daarvan scheen een volslagen ronde maan, die het witte land schap in een zilveren glans zette. Bij' den aanblik van dit kalme, fraaie natuur- tafreel zakte haar leed weg. Het ebde in haar. Nu moest ze maar eens probee- beer-en te slapen. Ze rilde bij hef uitkleeden. Morgen zou ze weggaan, weg naar Huug toe. Hem zou ze om raad vragen en hij zou wel weten, wat ze moest doen. Het was gelukkig nog maar enkele weken, voor dat ze zijn vrouw zijd jzou, maar ze bleef geen dag langer meer op de Bei- dam. Ze bevochtigde haar kloppende slapen én kroop toen in bed. Maar van slapen kwam nog niet veel. Allerlei gedachten zweefden door haar hoofd. Wat kon er toch wonderlijk veel gebeuren op één dag. Vanmorgen was ze nog gewoon dienstbode op de Beldam, zonder één wolkje aan de lucht en nu was ze. al aanstaande vrouw van Hugo Kastelein; zelfs had ze een tweede aanzoek gehad op deze emotievollen avond en nog wel van den zoon van den bullebak. Over z'n 'beleedigingen wilde Ze niet meer den kan zich in Engeland nu bezingen op de waarschuwingen van anglo-amerikaan- sche deskundigen, die herhaaldelijk het risico van een invasie geschilderd hebben DE STRIJD AAN HET OOSTFRONT Tusschen Orel on Bjelgorod woedt een felle Bt-ijd Na een rustperiode van, ruim 100 dagen is over een breedte van omstreeks 150 kilometer in het gebied tusschen Bjeli- gorod en Orel de strijd aan het Oost front in volle hevigheid ontbrand. Militair-geografisch is de streek, waar de gevechten woeden, beter bekend als het gebied ten Zuiden van Moskou, waar volgens Duitsche en Russische berichten aan beide zijden sinds maanden grpote contingenten troepen en vechtwagens zijn opgehoopt. Bovendien is iclit gebied, dat over een dicht verkeersnet beschikt, strategisch het belangrijkste van het ge- heele Oostfront, Nadat 'de spanning tusschen twee in dezen sector tegenover elkaar liggende en tot de tanden gewapende legers tot in het ondraaglijke was gestegen, is, vol gens de lezing van Duitsche militaire kringen, de bezetting van een strate gisch belangrijken heuvelrug bij Bjeliga- rod door ide Duitsche troepen de vonk geweest, welke tot de ontbranding in den strijd heeft geleid. Toen de Russen bij hun tegenaanval len deelen van hun achter het front opgestelde reserves in het veld brach ten, werden ook van Duitsche zijide ge reedstaande reserves naar voren gediri geerd. Door ontlastingsaanvallen in het gebied van Orel breidde de strijd zich daarop over een aanzienlijke i frontbreedte uit. Men acht het waarschijnlijk dat, wan neer de gevechtszone nog breeder zal worden, dit in de eerstkomende dagen het gevalzal zijn. Over 'het verloop van den slag deelde men te Berlijn mede, dat het den Russen, ondanks zeer sterke .aanvallen en het in den strijd brengen van groote aantallen vechtwagens en vliegtuigen, nergens is gelukt,de Duitsche linies te doorbreken. De Duitsche afweer heeft het Russische pantserwapen aanzienlijke verliezen toe gebracht. Ook de verliezen van de Russen in de lucht zouden zeer hoog zijn. Zoo heeft alleen het eskader, Mölders 99 Russische vliegtuigen neergeschoten. Duit sche vechtwagens zijn nog niet in aan tallen van eenige beteekenis in den strijd geworpen. i Men bestrijdt te Berlijn de aan Russi sche zijde verspreide lezing, volgens wel ke de Duits chers een groot offensief zouden zijn begonnen', 'dat het strategisch doel heeft via Stalingrad Moskou in een reusachtige tang té omvatten. Veeleer huldigt men de opvatting, dat de Sowjets een poging willen wagen hun groote winteroffensief in westelijke richting, dat in Maart j.l- door den Duit- schen tegenaanval bij Charkov tot staan is gebracht, voort te zetten. De Engelsche nieuwsdienst meldt, dat Churchill in het Lagerhuis in antwoord op een desbetreffende vraag verklaard' heeft "niet in staat te zijn ©enigerlei in lichtingen te verschaffen over de oor zaak van het vliegtuigongeluk, waarbij Sikorski is omgekomen. ken; ze was er vast van overtuigd, dat Dirk in z'n drift meer had gezegd dan hii waarschijnlijk verantwoorden kon en morgen, als hij er nuchter over zou nadenken, zou hij zeker spijt hebben van z'n woorden. Maar met ,dat al had hij toch duidelijk bewezen, idatrhet niet idle ware liefde was, die 'hij in zijn hart haar had toegedragen. Ware iliefde kan immers niet zoo eensklaps verdoovetn! Had ze ooit wel iets meer voor Dirk gevoeld dan voor een ander? Nu ja, hij was altijd goed en zorgzaam voor baar geweest, vooral in het-begin' was nog al eens voor haar in de 'bres ge sprongen en ook naderhand, toen Thijs zoo vervelend werd, maar ze had nooit meer van hem gehouden als van een broer. Hoe kon 't'ook anders, vooral toen Huug, haar lieve Huug, in haar leven gekomen was? Ja, ze wist inu inderdaad, dat ze alleen Huug lief had. Haar leven was eigenlijk nooit iets geweest, absoluut doelloos. Nu, met hem, haar lieve Huug, zou haar leven wat worden. Nu zouden ze samen er iets moois van kunnen maken. In één dag een lot van 'drie menschén- levens beslist. Eén dag! Hoe onbegrij pelijk ver en lang leek deze -idag, die achter haar lag. Maar nu was het geluk gekomen, zoo groot, zoo geweldig, dat zelfs het onver wikkel ijke tooneel van zooeven in de mooie kamer het biet vermocht te beschaduwen. Neen, het was zoo grootsch, dat ze het wel nooit hee- lemaal zou kunnen omvatten. En zoo viel ze eindelijk in slaap, rus- ademhalend met een glimlach' op het gelaat. (Wordt vervolgd). FELLE GEVECHTEN AAN HET CENTRALE OOSTFRONT 400 Sovjettasks vernietigd Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Donderdag mede: In het gebied van Bjelgorod en ten Zuiden van Orel is het gisteren tot zware tankslagen gekomen, in den loop waar van door troepen van het leger, afweer geschut, gevechtseskaders en eskaders voor strijd op korten afstand, van het luchtwapen, rui'm 400 tanks werden ver nietigd. Het vijandelijke geëchelonneerde stelli'ngsysteem, werd in taaie boscb- en dorpsgevechten doorbroken. Eskaders ge vechtstoestellen. en toestellen voor den strijd op korten afstand van het lucht wapen ondersteunden ide aanvalsoperaties van het leger en/ brachten den tegenstan- zwaré verliezen aau menschen, zware wapens en rollend materieel toe. In felle luchtgevechten en door luchtafweerge schut werden boven het gevechtsgebied i!n den mididensector van het Oostelijk front 193 bolsjewistische vliegtuigen ver nietigd. Oberfeldwebel Strassl, vliegtuig- commandant in een jachteskader bevocht in drie 'dagen 25 luchtoverwinningen. Der tien eigen toestellen worden vermist. Nachtelijke aanvallen van het luchtwapen waren gericht op troepenonderkomens, spoorwegstations, ravitailleeringssteun- punten van den vijand. In de diepte van het terrein en aan het overige deel van het Oostelijk front worden geen noe menswaardige gevechtshandelingen ge meld. In het kustgebied van Sicilië hebben Duitsche en Italiaansehe luchtverdedi- gingsstrijdkrachten 16 Britsch-Amerikaan- sche, hoofdzakelijk meermotori'ge vlieg tuigen, vernield. Boven den Atlantischen Oceaan en aan de kust van het Kanaal j werden nog 4 vliegtuigen neergeschoten. Bij nachtelijke storingsaanvallen, van en kele.-vijandelijke vliegtuigen werden in hel Wesl-Duitscbe grensgebied- hier en daar bommen geworpen zonder dat noe menswaardige schade, werd aangericht. Italiaansch weermachtsbericht Vliegtuigraid ep de kust van Tunis Het 1139e Communiqué van het Ita liaansehe hoofdkwartier luidt: Italiaansehe torpedovliegtuigen hebben mes succes offensieve raids ondernomen langs de kust vmi Tunis, waarbij twee schepen met een inhoud van 13.000 ton zoo ernstig geraakt werden, dat hun ver lies zeker geacht moet worden; Vijan delijke aanvallen op Trapani, Porte Em'- pedocle en Catania hebben lichte schade aangericht en een klein aantal slacht offers geëischt onder de bevolking. 14 toestellen werden vernield door het vuur der afweerbatterijien. Jagers der spil scho ten in luchtgevechten 5 toestellen boven Sicilië neer. ZEESLAG BIJ DE SALOMQNS-EILANDEN Het Japansche hoofdkwartier deelt mee: Vijandelijke af deelingen, die opereeren in de wateren van de Salomons-eilanden hebben, nadat zij op 30 Juni een deel; harer strijdkrachten op Rendova aan land hadden gezet getracht het eiland Nieuw-Georgië te veroveren. Op verschil lende plaatsen van het eiland wordt jthans gevochten. De gevechten in het gebied van det baai van Koela, ten Noord-Westen van Nieuw-Georgië, hebben zich tot dusverre als volgt ontwikkeld: Het op Nieuw-Geor gië gestationeerde en uit leger- en ma- rine-afdeelingen bestaande garnizoen heeft in samenwerking met een flottielje Ja pansche torpedojagers in den vroegen ochtend van 5 Juli met korte tusschen- poozen drie vijandelijke oorlogsschepen van niet bekend type tot zinken ge bracht. Op 5 Juli overdag schoten een heden van de Japansche vlootstrijdkrach ten 10 vijandelijke vliegtuigen boven de baai van Koela neer. In den nacht van 5 ,op 6 Juli vielj een flottielje Japansche torpedojagers 'n sterke vijandelijke formatie, die uit meer dan 10 kruisers #en torpedojagers be stond, aan en bracht zeer snel een krui ser tot zinken. Een tweedie kruiser werd beschadigd. Door steppen en brandende dorpen. Over de reeten van een brug gaat het verder naar voren. {SS P.K. Obermilller O'H P DE ZEEVAART ALS LEVENSBEROEP AfstandastingBgroep Voor deze groep der Bootmamsloop- baan (I) worden geschikte soldaten uit deze loopbaan uitgekozen en vrij willigers aangenomen. Welke taak hebben de soidaten van deze groep? Bediening der afstandsmeters bij alle ar tiller lew apenen. Welke diienstgraden kent deze loop baan? Dezelfde idienstgradien als die voor de vuurleidingsgroep, dus voor de hoofdgroep, der 'bootmansloopbaan (I) Zeilmakersgroep. De gegadigden voor deze groep worden gekozen uit de bootmansloopbaan, nadat zij hebben bewezen voor den zeilmakersdienst ge schikt te zijn. Vrijwilligers worden niet aangesteld. Welke taak hebben de solide tem van deze groep Onderhoud van takelage, de zeilen, het touwwerk en de (kooien aan boord. Zij- moeten dus een goeden aanleg voor takel- en zei/lmakensdienst heb ben. Welke 'dienstgraden ként deze groep? Dezelfde idiienstgraden als voor de bootmansloopbaan (I). Hiermede zijn alle zeemansloopbanen 'behan deld, die zijn samengevat in de hoofd groep genaamd Bootsmansloopbaan (I) Van even groote beteekenis is de machinistenloopbaan (II). Zij wordt aangevuld uit vrijwilligers. Welke ta-ak hebben de soidatenvan deze loopbaan?" Bediening 'en onderhoud van de voortstuwings- en 'hulpmachines aan 'boord van de oorlogsschepen (stoom machines, stroomturbines, diesel- en electromotoren), de ketels, de electri- sche installatie 'en de pomp installa ties, de machines ider sloepen en d'e zoeklichten. Welke eischen worden den eandi- daten gesteld? Voltooide leertijd (bij wijze van uit zondering is ook een arbeidstijd van verscheidene jaren voldoende) in een metaalvak, bijv. machinebankwerker, machjnebouwer, moto.renb ankwerker, smid, ketelsmid, kopersmid, bliksla ger, werktuigkundige, electfotechnicus, lasscher of een verwant vak. Welke dienstgraden kent deze loop baan? Matroos, Maschinengefreiter, -ober- gefreiter, -hauptgefreifceir, Maschmem- maat, -obermaat, Maschinist, Stabs- masehinist, Obermaschinist, Stabsober- masehinist. Verdere mededeelingen volgen'. Ale Ortskommandamturen verstrekken iin- llichtin/geii' en aanwijzingen. Uitknippen en bewaren. i MASSAGRAVEN ONTDEKT IN DE OEKRAÏNE Het D.N-B- meldt, dat aan den wes telijken rand van Winniza in de Oekraine lijken zijn gevonden; een niet minder ontstellende ontdekking dan de tot dus ver bekend geworden vondsten in het woud van Katyn. Onder- de hoogevrucht- boomen van een uitgestrekten tuin meft een totale oppervlakte van een ha is is men op niet minder 'dan dertig massa graven gestooten. Het terrein, was in 1938 door de Gepeoe in beslag genomen en omgeven met ©en drie meter hooge, volk&men dichte schutting. Sindsdien was het terrein aan de blikken van de be volking onttrokken. Na den intocht van de Duitsche troepen begon de 'bevolking de schutting evenwel af te breken^ om het hout als brandmateriaal te gebrui ken. De boomgaard leek. volkomen onver anderd. Alleen was er een schietschijf opgericht. Geruchten, die onder de bevol king in omloop waren, waren vooir de' autoriteiten evenwel aanleiding het ter rein nader te gaan onderzoeken. Men begon met opgravingen, 'die reeds leid den tot het bloot leggen van eenige honderden lijken uit de jaren 1938 en 1939, ten deeie ook nog later, van Oe- krainen, die door 'de Gepeoe waren ver moord. De 'droge grond had het ontbin dingsproces ten deele tegengehouden. Zooals het onderzoek heeft uitgewezen, zijn ook deze slachtoffers van de Gepeoe en haar Joodsch© beulen evenals bij Katyn, door een schot in 'den nek ge dood én toen over elkaar in 'de kuilen geworpen. De lijken zijn meerendeels nog bekleed met hemd en broek. Van alle slachtoffers zijn de handen op idem rug gebonden. Terstond na hjet bekend warden van de vondst hebben talrijke buitenlandsche journalisten zich naar Winniza begeven. De gasten werden op hun reis vergezeld door .dr. Wagner, leider'van de afdeeling volksgezondheid in het Oost-ministerie. Zondagartsendienet voor Zierikzee Zondag 11 Juli: Dr. van de Graaf en Dr, Verspijck. WANNEER VESLUIBTEEEN Heden verduisteren van 22 uur 15 tot 5 uur 15. De maan gaat onder om 1 nar 13 en komt op 13 aar 41 (Eerste kwartier) Volle maan Zaterdag 17 Juli. Laatste kwartier Zaterdag H Juli. Nieuwe maan Zondag I Augustus. Eerste kwartier Maandag 9 Augustus Do stom der SS Luistert op Zondag 11 Juli van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilver sum I op golflengte 415 meter, naar' de stem der S.S. Onderwerp: Vraag gesprek met den stafchef der Germaan sdie S.S, in Nederland over: „Begun stigende leden". Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft het Fransche Dissidentencomité te Algiers een verordening gepubliceerd, volgens welke generaal Bergéret onthe ven wordt van zijn functie van comman dant van de Fransche luchtvaart in Fransch West-Afrika. In Japan is men er thans voor het eerst toe overgegaan om de bevolking aardappelen als gedeeltelijke vervanging van het rijstrantsoen toe te wijzen. Aard appelen kunnen gemakkelijker dan rijst verbouwd worden en vorderen minder werkkrachten. Aardappelziekte In het etmaal van Maandagavond 5 tot Dinsdagavond 6 Juli is de weersh gesteldheid in de streek tusschen Alk maar en Hoorn alsmede in Zeeland bijna kritiek geweest voor het optreden van aardappelziekte. Keuringen voor de Waffen SS, het Legioen en de Landwacht Het SS Ersatzkommando Nicderland deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen voor de familieleden enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de landwacht Nederland of bij het wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook 'diegenen mel den, 'die tot de germaansche ss in Neder land willen toetreden. Personen tusschen 18—30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor den arbeidsin zet kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den arbeids inzet vrijgesteld. 17.7-43 9—14 uur, Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 18.7-43 9—12 uur, Breda, Rest. Modern, Markt. 15—18 uur, Den Bosch, Hotel Noord- Brabant, Markt 45. 19.7-43 9—12 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 15—18 uur,Arnhem, Café Royal. 20.7-43 9-^12 uur, Hengelo, Café Mo dern, Spoorstraat 18. 15—18 uur, Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 21.7-43 9—12 uur, Assen, Concerthuis a/d- Vaart. 15^-18 uur, Groningen, Concerthuis Poelestraat. 22.7-43 9—12 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23.7-43 9—14 uur, Amsterdam, Dam 4- 24.7-43 9—13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25.7-43 914 uur, Amersfoort, Pol- Durchgangslager, Leusderweg. 26.7-43 9—14 uur, Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. By onze^rijwilligers. De mannen vetm zich te bshtlpen. Een kleine reparatie onderweg. 8S P.KNiquille-O H P

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1