ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag 7 Juli '43 Telefoon no. 32 Directer Administrateur AdTOrtenUeohef) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 HoofdredaoUnr X 2630 I ion ZOO TT!4»e wa *r TT fy.m «hiIvmaaBaUa WiammkVaJ a" Je KOSTEN, Manhnlsstr&at, Zlerlkzoe tNr° no. 137677 99ste Jaarg. No. 15283 Uitgave N.V. „De Zierikzoeeclie Nieuwsbode" FELLE GEVECHTEN AAN HET OOSTFRONT Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Dinsdag mede: Uit een succesvolle plaatselijke aanvals- actie van Duitsche infanterie in den sec tor Bjelgorod. kwamen door sterke 'bols- jewistischc tegenaanvallen in den loop van den dag van gisteren zware gevechi- ten tot ontwikkeling op den grond en j in de lucht 2ich uitbreidend tot het gebied ten Noorden van Koersk en die op dit oogenblik steeds grootere felheid krijgen. Bij herhaalde aanvallen op de klist van Sicilië hébben Britsch-Amerikaansche for- maties gisteren opnieuw zware verlie.- zen geleden. De Duitsche en Italiaan- J sche luchtwapens schoten in totaal 41 vijandelijke vliegtuigen neer, waaronder zich voornamelijk viermotorige bommen- werpers bevonden. Vannacht heeft een sterke formatie Duitsche gevechtsvlieg- tuigen het havengebied van Bizerta met bommen van zwaar koliber bestookt. Bij nachtelijke storingsvluchten van den vij- and 'boven Noord- en Noordwest-Duitsch- land ontstond door het neerwerpen van enkele bommen slechts geringe materieele schade. Italiaansch weermachtsbericht Luchtactie in do Middellacdsche Zee Het 1137e communiqué van het Ita- liaansche opperbevel luidt: De haven van Bizerta is door Duitsche formaties aangevallen en gebombardeerd. Plaatsen op Syeilie, w.o. Messina, Ca tania en Marsala waren het doel van vijandelijke luchtaanvallen, die lichte scha de en een gering aantal slachtoffers veroorzaakten. De luchtmacht van de spil en het afweergeschut belemmerde op doeltreffende wijze de bedrijvigheid van den aanval. Ilaliaansche jagers, w.o. zich die van de 161e groep onderscheidde, schoten 22 vliegtuigen neer. 15 andere toestellen werden door Duitsche jagers en 14 door het afweergeschut vernield. Vier van ojize vliegtuigen zijn van de operaties der laatste dagen niet op hun basis teruggekeerd. REDE VAN MUSSOLINI Een invasie zal mot kracht worden bestreden Stefani meldt uit Rome: Tijdens de jongste bijeenkomst van het directorium van de fascistische partij in het Palazzo Venezia heeft de Duce een redevoering gehouden, waarin hij na te hebben gewezen op het indrukwekken de aantal ingeschreven leden van de fas cistische partij, verklaarde, dat het feit, idat hij in deze bijeenkomst het woord! voerde zijn oorzaak vond in den wensch te spreken over de boodschap, die hem! in Torlonia door den secretaris van de partij was overhandigd. Hij achtte het gewenscht deze aan het volk bekend te maken, pmdat de door het derectorium van de partij geuite meeningen ook de zijne waren. De reacties op deze boodschap van buitenlandsdie zijde, zoo zeide de DiuOe, waren de gebruikelijke en het loont niet de moeite er zich mee bezig te houden., Men voert geen polemiek met vijande lijke volken anders dan met het kanon.' De fascistische partij bestaat niet uitslui tend uit het aantal ingeschreven leden, maar ook uit zijn tienduizenden dooden, uit duizenden volontairs van Palljota tot Boro Pisani. Mussolini waarschuwde er tegen, ge loof te schenken aan de inblazingen van den vijand. Capitulatie beteekent vo.or Italië schande en ineenstorting, ontwa pening. vernietiging van de industrie, ver lies van de kunstschatten, waarmede de vijand zich zou laten betalen en de uiter ste beperking van den landbouw. Toti twijfelaars moet men zeggen, aldus de Duce, dat deze oorlog ontwikkelingsmor gelijkheden heeft, die nog niet voorzien kunnen worden; ontwikkelingsmogelijkhe den op politiek, maar niet alleen op politiek gebied, die het stadium van rijp heid tegemoet gaan. Bij de tegenpartij kan intusschen geconstateerd worden, dat b'.v. de gebeurtenissen te Detroit de At lantische charta tot een vodje papier heb ben gemaakt. Thans moet de vijand een kaart uit spelen en trachten te komen tot de in vasie, waarover hij zooveel heeft ge sproken, wil hij zich niet bij voorbaatj gewonnen geven. Het Italiaanscbe volk is er thans van overtuigd, dat het in dezen oorlog om leven en dood gaat., iHet volk kan er zeker van Zijn, datf tegen een vijandelijke landingspoging met alle middelen, met ijzeren hand en on wrikbare vastberadenheid zal worden op getreden. Wij moeten volhouden, dat is het gebod van het uur. De vijand mag geen gelijk krijgen met zijn laaghartige bewering, dat de Ita lianen niét in staat zijn tot 12 uur te genstand te bieden, maar om kwart voor 12 zouden opgeven. Behalve de eer ech ter staan de hoogste belangen van het volk op het spel. Het gaat om het be vechten van een zegevierenden vrede, die Italië na 30 jaar van voortdurende^, strijd de rust en de middelen zal geven! om zijn historische taak te volbrengen, welke het gedurende de rest van deze; eeuw zal 'Dezig houden. De grootheid van het oogenblik wordt door alle soldaten gevoeld. Het Italiaan- sche volk bezit nog steeds onaangetaste moreele hulpbronnen. De vijand, in de j De ouders van den overleden Hauptdienstleiter Qeneralkommis- nar Fritz Schmidt bff de Partfj begrafenis, wrtke Vrffdag te Miln- ster plaats vond. (SS Bildberichter Fritz Hoffmann- Stapf Pax s) Feuilleton 75 door Frank van Falekeaoort Heieen richtte 'zich hoog op1. Het bloed van haar oude, Groningsche boerenge slacht sprak: Dirk! Verontwaardigd klonk haar stem, maar hij stoorde er zich niet aan en ging voort: Ja, een bedriegster! Je hebt me op een schandelijke manier misleidt! Nu speel je de verpersoonlijkte onschuld, alsof je nergeps meer van weet. Maar 'tis nog niet zoo lang ge leden, dat je met je huichelachtige ge zicht me kuste, hé? Ja, schrik maar, en dat diezelfde 'prinsesselippen me vertel den, dat je me lief had'. Ik lag toen weerloos op bt'n bed he, en toen wasl het een gril van je om me te kussen en ik, stomme ezel, die ^k was, dacht dat je 't meende en liep maanden lang gelukkig rond in de waan, dat je te Zijner tijd m'n vrouw Zou kunnen wor den, terwijl jij het heele voorval na tuurlijk al weer lang vergeten was. En' ik pleitte voor jou, arme boerendeern), bij de oudelui als een advocaat, om de toestemming toch maar te kunnen ver werven, dat jij de toekomstige boerin jzou zijn, terwijl diezelfde toekomstige boerin al verloofd is met een anden en op het punt van trouwen staat, zon der er ook maar één woord van te 'zeggen. Ha, ha! Wat een grap! Wiat een vreeselijke grap! Ik, de toekomstige Bel'boer, de rijkste uit den heelen Molen polder, hieb me verlaagd tot ©en ge wone, doodgewone boerenmeiddie zoo arm is als een kerkmuis. Maar je dacht zeker, dat je me zoo maar ongestraft 'beleedigen kon, hé, prinses? Ja, prinses. Die naam is waarachtig mooi bedacht door die anderen flikflooier, waarmee je wie weet hoeveel avontuurtjes al hebt gehad. /Een ftrotsche prinses ben je, 'maar een berooide, gqen cent te verteeren. Ha, ha! Wat een grapü Wat een grap! In een waanzinnige lach versmolt z'n stem, welke Heieen door merg en been drong. Ze sidderde van angst; ze wasi nu inderdaad bang voor hem; zoo had ze hem nog nooit gezien. Ze wist niet, wat 'ze 'doen moest. Als verlam'd zat ze terneer. Ze had wel in den grond willen zinken van schaamte en toch was ze zich absoluut bewust niets gedaan te hebben, waarvoor ze zich schamen moest. Ze wilde het hem uitleggen, maar ze bedwong zich de woorden uit te spreken, die haar op de lippen kwamen, omdat ze voelde, dat de man tegen over zich thans niet voor rede vatbaar zou zijn. (Wordt vervolgd Professor Berms Niels, de componist van vele bekendeoldatenmarschen en liedje zal op 7 Juli a s. in de Apollohal te Amsterdam in het kader van een door KdF georganiseerde uitvoering met het orkest van den RAD concerteeren. (Stapf- Pax s) eerste plaats Engeland, staat op het punt in te zien, dat 20 jaar fascistisch regime niet zonder sporen- aan het Italiaansche volle voorbijgegaan zijn. Thans, nu de vijand aan de geheiligde grenzen van het vaderjand staat; aldus besloot Mussolini, zijn de 46 millioeiri Italianen geworden .tot 46 millioen parate en krachtige krijgslieden, 'die aan die oVen- winning gelooven, omdat zij aan de on vergankelijke kracht van het vaderland gelooven. Laval over Frankrijk's houding „Een slag wordt niet in de lucht gewonnen" De „Petit Parisian" publiceert verkla ringen van Laval, dezer dagen in een vergadering van dagbladdirecteuren en journalisten afgelegd. Laval gaf als zijn meening te kennen, dat de Duitsche weer macht niet kan worden verslagen. Er zijn noig altijd Franschen, zeide Laval, die gelooven, dat Frankrijk door Amerika, Engeland of Giraud en de Gaulle kan worden geholpen. Ik deel deze illusie niet. Het Duitsche leger kan niet wor den verslagen en Europa wordt niet overwonnen door legers die van buiten kernen. t Illusies van een Duiische nederlaag zou den evenwel voor Frankrijk een doode- lijke crisis kunnen meebrengen, want ook al lijden de Amerikanen en Engelschen bij een invasie ©en nederlaag, toch kan de geestdrift van bepaalde Fransche ele menten gemakkelijk de grootste dwaas heden voor het land in de hand werken. Indien er handelingen zouden voorval len, die een moreele of politieke samen werking tusschen Duitschland en Frank rijk onmogelijk maken, dan is de oorlog Frankrijk definitief verloren, dan kan ik u, naar ik geloof, niet langer verdedi gen. Door schandelijk verraad, zoo vervolg de de premier, hebben de Amerikanen zich van Noord-Afrika meester kunnen maken, door verraad van Franschen, die hun meineed hebben omkleed met het manteltje der vaderlandsliefde. Ook ziet men hier en daar het samengaan van het communisme met den godsdienst, van reactionnairen, radicalen en vrijmetse laars, z.g. om Frankrijk te verdedigen. Eén ding is mij duidelijk: Amerika, de bondgenoot van Engeland en van de Gaullisten, zal Duitschland niet klein kunnen krijgen. Europa is op militair ge bied onoverwinnelijk. De maarschalk en ik willen echter niet, dat Frankrijk op nieuw tot een slagveld en een puinhoop wordt. Het FransChe volk heeft veel intelligentie moodig om zich niet op ze keren dag de zwaarste verwijten te moe ten maken, en indien het zich ooit zou laten gaan, zou het voor een sombere toiekomst komen te staan. Ik weet, dat ik onpopulair ben, doch hoe treurig dit ook is, het kan op mij toch geen vat hebben. Mijn eenige zorg is het land met mijn zin voor de wer kelijkheid te verdedigen en te bescher men. Omtrent de bombardementen op Fransche steden verklaarde Laval: «flleen gekken kunnen er zich) blij om maken, dat de vliegende vestingen haar bommen op onze steden uitgooien. Een overwin ning komt niet uit den hemel. Een slag wordt niet in de lucht gewonnen. ONAFHANKELIJKHEIDSLIGA IN OOST-AZIË Voorloopige regeering van het „Vrije Indio" gevormd Naar Domei uit Sjonan meldt, nemen aan de conferentie van vertegenwoor digers der Indische Onafhankelijkheidsliga in Oost-Azië Indische vertegenwoordigers deel uit Japan, Mandsjoerije, Hongkong, Fransclh-Indochina, Borneo, Birma, Ma- lakka en andere deelen van Oost-Azië. Soebhas Chandra Bose heeft een rede gehouden, waardoor de aanwezigen op nieuw werden gesterkt in jiun besluit om voor de bevrijding van hun vaderland te strijden. Soebhas Chandra Bose werd gekozen tot président van de Indische Onafhan- kelijkheidsliga. In het verdere verloop van de con ferentie kondigde Soebhas Chandra Bose de vorming van een „voorloopige regee ring van het Vrije Indië" aan. Naar J3ose verklaarde, ziet deze pro visorische regeering haar eenige taak in het verzamelen en leiden van het ge- heeje Indische volk in zijn strijd voor de vrijheid van het vaderland. Zoodra de revolutie met succes is bekroond en het Amerikaansche en Engelsche imperialisme uit Indië verdreven, is de taak van de provisorische regeerimg ten einde. Dan is het aan het Indische volk zelf zich naar eigen goeddunken zijn regeerings- vorm te kiezen, waaraan de provisorische regeering dan onmiddellijk haar functie^ en bevoegdheden zal overdragen. DE ZEEVAART ALS LEVENSBEROEP Bootmanrioopbaan (I) stukmeestergroep De gegadigden voor deze loopbaan, worden gekozen' uit de onderofficii- cieren der bootmansloopbaan, die in den artiilleriediienst voortreffelijk werik hebben geleverd.Vrijwililigers warden niet geplaatst. Taak der soldaten: assistentie der artillerie-officieren bij de leiding van het 'zware toren- en luchtafweerge- gesChut en bij de opleiding der 'be- diieningsmansChappenOnderhoud van geschiuttorens en geschat. Welke dAenstgradem kent deze loop baan? i Matroos, Matrosengefreiter, -oberge- freiter, Bootmanmsmaat, Oberstueck- meister, Stabsoberstaieckmeister. Wachtmeestergroep. De gegadigden, voor deze groep wonden eveneens ge kozen uit de onderofficieren dier bootmansloopb aan, die goede soldaten zijn gebleken, vaardig zijn in het schrijven en het wachtmeestersbureaui kunnen leiden. Vrijwilligers warden niet aangesteld. Welke taak heeft deze groep? Assistentie van den eersten officier aan boord ider groote slagschepen en kruisers voor de verzorging van den binnendienst. Welke dienstgraden kent deze loop baan? Matroos, Matrosengefrediter, -oberge- freiter, Bootsmaransmaat, Oberwacht- meïster, Stabsw achtmeister. Vuurleiidiingsgroep. Voor deze groep worden geschikte vrijwilligers en voorts soldaten der bootmamsioop- baan uit gekozen. Welke taak heeft deze groep? Bediening van de vuurleidingsajnstal- laties der artillerie, luchtafweerartiil- lerie en van het torpedowapen. Vaar digheid, betrouwbaarheid en zekerheid worden van ide soldaten verlangd. Welke dienstgraden kent deze loop baan? Dezelfde dienstgraden -als voor de hoofdloopbaan van Bootsman. Verdere mededeelingeu volgen. Alle Ortskommandanturen verstrekken in lichtingen en aanwijzingen. Uitknippen en bewaren. WANNBEB VERDUISTEREN I Heden verduisteren van 22 uur 15 tot 5 uur 15. De maan gaat onder om 0 uur 31 en komt op 11 uur 26 lente kwartier Zaterdag 10 Juli. Volle maan Zaterdag 17 Juli. Laatste kwartier Zaterdag 24 Juli. Nieuwe maan Zondag 1 Augustus. Verbod verkoop van fruit en groenten op de kweekeri] Gezien den bij het publiek steeds greo- j ter wordenden drang om groenten en fruit rechtstreeks van de telers te betrek- j ken, deelt het bedrijfschap voor groenten en fruit het volgende mede: Aangezien met dezen verkoop door de telers de verplichting tot veilen wordt ontdoken en een goede verdeeling van de voor de binnenlandsehe bevolking be schikbare producten geschaad, kan een voortduren van dezen toestand niet lan ger worden geduld. Voor alle duidelijkheid worde er dan ook op gewezen, dat iedere verkopp van fruit, als bessen, kersen, pruimen, peren, appelen enz. door den teler aan den con sument voor het geheele land is ver boden. Dit verbod geldt in dezelfde mate voor aardbeien en meloenen. Van dit ver bod zijn alleen uitgezonderd die telers, die een kleinhandel a arserkenming hebben en wier bedrijf voor de teelt van fruit niet grooter is dan 50 aren; bij aardbeien en meloenen indien de teeltvergunning niet grooter is dan voor 50 aren. Verkoop van groenten dopr den teler aan den consument op het bedrijf van den teler, is toegestaan tot een hoeveel heid van niet meer dan 2i/2 kg. per dag aan denzelfden consument, mits deze con sument woonachtig is in de gemeente, waarin het bedrijf van den teler is ge legen. Verder is ieder vervoer van fruit en groenten door consumenten verbjoden, behalve in de gemeente zelf voor zoover deze producten rechtmatig zijn verkre gen binnen die gemeente. Voor vervoer door anderen dan consumenten geldt het bestuursbesluit N.G.F.C. Ned, Staatscou rant no. 132. Het bedrijfschap waarschuwt derhalve èn teler èn c onsumenten deze voorschrif ten niet te overtreden, ivil men zich tegen minder aangename gevolgen vrijwaren. VERSCHILLENDE BERICHTEN Waarschuwing tegen kettingbrieven Aan het hoofdkwartier van het Ned. Roode Kruis is ter oore gekomen, dat; door middel van kettingbrieven brood bonnen worden ingezameld tot steun aan Ned. arbeiders in Duitschland, Aangezien in dié brieven de naam van het Ned. Roode Kruis wordt genoemd en daar door verkeerdelijk de indruk gewekt is als zou deze actie met voorkennis en instemming van h©t Ned. Roode Kruis worden gevoerd, zij hiermede uitdrukke lijk ter kennis van het publiek gebracht dat het Ned. Roode Kruis volkomen daar buiten staat en deelneming aan bedoel de aeLe met beslistheid ontraadt. Gean aanwinst voor de familie Een 22-jarige man in de Uiterwaarden straat te Amsterdam heeft een dief stal met geweldpleging begaan in het huis van zijn a.s. schoonouders, waar alleen een achterlijke zuster van zijn ver loof a e thuis was. Hij ontvreemdde f 250 en 9. distributiestamkaarten. Hij heeft zijn a.s. schoonzuster onverhoeds met een hakmes drie slagen op het hoofd ge geven, Deze geraakte hierdoor bewus teloos en is overgebrachtnaar het Lu- therseh Diaeonessenhuis en aldaar ter ver pleging opgenomen. In den avond is de mai gearresteerd. De distributiestamkaar ten had hij al verkocht voor f 350. Tij dens zijn verhoor heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. Politie-ambtonaar vermoord Zaterdag 3 Juli- is des ochtends om 8 uur de Nederlandsche opperluitenant van politie Pieter Kaay, geboren 13 Maart 1904 te Almelo en woonachtig te En schede, Sweelinckstraat 14, te Enschede ruggelings neergeschoten. Kaay was per rijwiel op weg naar het politiebureau. De dader volgde hem op de fiets en heeft van achteren op korten afstand een schot op Kaay gelost, dat hem terstond doodde. De dader wordt opgespoord Projectiel ontploft De 12-jarige F. H. uit de 2e Schuijt- straat te 's-Gravenhage is ernstig ge wond, vermoedelijk door het spelen met een gevonden projectiel dat is ontploft. Door de ontploffing werd den jongen de rechterhand afgerukt, terwijl de rechter zijde van zijn gezicht werd verminkt. Het slachtoffer is in zorgwekkenden toe stand naar het ziekenhuis aan het West einde vervoerd. Een gulle ooievaar In het gezin van de familie Van Delft- Knoester te 's-Gravenhage heeft zich een zeldzaam feit voorgedaan. Voor de derde maal in successie is daar aan een f tweeling het leven geschonken. De eerste tweeling, een jongen en een meisje, werd geboren op 17 Maart 1940, de tweede iweeling, twee jongens, op 14 Maart 1942, en de derde tweeling, twee meisjes, Zaterdag 3 Juli van dit jaar. De twee meisjes, die Zaterdag geboren werden, wogen resp. 5 pond en li/2 ons en 6 pond. Zoowel in de familie van de moe der als van den vader komen tweelingen voor. (C N.F.I Voorl, actie H. inspectie Luchtbescherming Pax s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1