ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GELDIGE BONNEN Zaterdag 3 Juli '43 Telefoon no. 32 99ete J»»rg. No 15280 Dirsoto^AdmnUtaitaw O^ertaatiecltóf) Waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Hcofdredaotenr K 2830 A. J, BE LOOZE, Zierlkzee Uitgave N.V. „Be Zlerikzeeeche Nienwebode" M J. KOSTEN, Manbnieetraat, Zierikzee no. 187677 De aanslag op het Amster- damsche bevolkingsregister Twaalf doodvonnissen De HÖhere SS- und Poli2eiführer( maakt bekend Het SS- und Polizeigericht in Den Haag heeft, na behandeling van de rechtzaak tegen hen, de volgende personen ter dood veroordeeld. De vonnissen zijn he den met den kogel voltrokken. 1. De kunstschilder en schrijver Willem J. C. Arondéus uit Amsterdam, geb. 22 Augustus 1894. 1 2. De jood Rudolf Bloemgarten uit Amsterdam, geboren 7 Mei 1920. j 3. De vroegere student in de medicijnen Karl B. R. P. Groeger uit Amsterdam, j geboren 7 Februari 1918. 4. De vroegere student in de medicij nen Coos Hartogh uit Amsterdam, gebo ren 10 April 1917. 5. De rijksambtenaar E. Samuel A. van j Musschenbroek uit Amsterdam, geboren 25 Augustus 1916. 6. De kantoorbediende Guus A. C. J. Reitsma uit Oegstgeest, geboren 26 Juli 1922. 7. De magazijnbediende Henri Halber- stadt uit Amsterdam, geb. 10 Febr. 1911. 8. De schrijver dr. Johannes Brou\ver uit Utrecht, geboren 31 Mei 1898. 9. De architect Koenraad Limperg uit Amsterdam, geboren 19 Juli 1908. 10. De kleermaker Sjoerd Bakker uit Amsterdam, geboren 10 Juni 1915. 11. De leider van een distributiedienst Cornelis Leendert Barentsen uit Voor burg, geboren 1 October 1892. 12. De politieagent Cornelis Roos uit Amsterdam, geboren 13 September 1912. De eveneens ter dood veroordeelden Cornelis Adriaan Honig, arts, - uit Hil versum en Willem Beck, arts, uit Utrecht, werden begenadigd tot 15 jaar tuchthuis- De ongehuwde Johanna Schalten uit Naarden is tot levenslang tuchthuisstraf veroordeeld. De veroordeelden waren, met nog ze ven personen, betrokken bij den spring stofaanslag op het bevolkingsregister te Amsterdam in den avond van 27 Maart 1943. De daders en deelnemers hebben zich op 18 Juni 1943 en 26 Juni 1943 te Amsterdam moeten verantwoorden voor het SS- und Polizeigericht Den Haag. Bij' de behandeling voor het gerecht bleek, dat $e daders, van wie; 6 zich bij d,e uit voering van den aanslag hadden verkleed in de uniformen van Nederlandsche amb tenaren van politie, door een der daders, een Joqd, in contact waren gekomen met de leiding van de illegale communistische partij in Nederland. De leiding van de terroristenbende stond bovendien in nauw contact met kunstenaars- en studenten kringen, waartoe verscheidene der daders behoorden. Het contact van Nederland- sche studenten en academisch gevormde Nederlanders met de illegale communisten ter voorbereiding en uitvoering van den aanslag van 27 Maart 1943 is daarmede ondubbelzinnig bewezen. Nog vijf daders waren "half Jood of hadden Joodsch bloed. Twee der voor naamste daders waren homosexueel. De iai leidenden zin bij den aanslag be trokken jood bleek bovendien op 2 Febr. 1943 getracht te hebben een revolveraan slag te plegen op den procureur-generaal te Amsterdam, waarbij de zoon van den procureur-generaal, de advocaat Feitsma, dootr een schot zwaar werd gewond. De jood bekende verder na 2 Februari 1943 te Garderen een ambtenaar der mare chaussee, die hem wilde controleeren, fmet 6 pistoolschoten doodelijk te hebben gewond. Dezelfde jood had op 15 Maart 1943 met nog twee leden van dezen kring van daders, beiden half joden, den springstofaanslag op het spoorwegtrajeet Amsterdam-Haarlem ten uitvoer gelegd. Bij de behandeling voor het gerecht bleek dat deze aanslag, evenais de tezelfder tijd uitgevoerde aanslagen op de spoor- weginstallaties bij Sloterdijk, gemeente Amsterdam, Dicrnen, Bussum, Hilversum, Baarn en Nieuwersluis ten uitvoer zijn gelegd op instructie van de illegale com munistische partij in Nederland. Tenslotte had de jood tezamen met nog drie leden van dezen kring van daders, allen half- joden, een opruiïngsgeschrift uitgegeven 'j en verspreid. Hierin werd opgeroepen 1 tot sabotageacties en werden nauwkeu- j rige aanwijzingen gegeven voor de ver- j vaardiging van bommen. Op grond van de verordening tot be- scherming der orde van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied d.d. 9 Jan. 1943 werden derhalve 14 beklaagden ter dood, een vrouwelijke beklaagde tót levenslange tuchthuisstraf straf en nog 6 beklaagden tot vrij lang durige vrijheidsstraffen veroordeeld, ter wijl een beklaagde wegens gebrek aan voldoende bewijs werd vrijgesproken. Een beklaagde werd ter dood veroordeeld omdat hij twee bij den aanslag op het bevolkingsregister betrokken daders, on der yrie zich de aanvoerder der bende bevond, in dén nacht van 27 op 28 Maart 1943, nadat zij 'hem den gepleegden aanslag hadden medegedeeld, onderdak verschaft heeft en hun ook overigens heeft bijgestaan, terwijl hij bovendien de hem bekende deelnemers aan den aanslag op het bevolkingsregister niet heeft aan gegeven bij de bevoegde politieoverheid. Tegen een der beklaagden is de doodstraf uitgesproken, omdat hij ,als ambtenaar van politie den bij den aanslag op het bevol kingsregister betrokken personen, na de daad, de politieberichten, betreffende den aanslag heeft doen toekomen, voorts pm dat jiij kennis had gekregen van de poging toit moord op advocaat Feitsma en van den jootdsdhen dader en daarvan geen aangifte heeft gedaan bij de politie. Een Ier dood veroordeelde beklaagde had een pistool in zijn bezit en dit ter beschikking gesteld van een bij den aanslag op het bevolkingsregister betrokken dader. ook voor het geval, dat personen ter ver vulling van hun eerste dienstplicht voor de weermacht worden opgeroepen. Bij minderjarigen is de wettelijke ver tegenwoordiger, eveneens wanneer hij zelf geen Duitscher is, voor de nakoming van deze verplichting tot aanmelding ver antwoordelijk. Aanmelding kan mede geschieden bij de hulpregistratiebureaux bij de „Orts- gruppen der N.S.D.A.P" Get. RAUTER, SS-Obergxuppenführcr und General der Polizei. Bezoeken van boomgaarden ten strengste verboden 's-Gravenhage, 1 Juli. Het bezoek aan kersenboomgaarden heefl-den laatstentijd dergelijke afmetingen aangenomen, dat ingrijpen geboden is. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat het bezoeken van boomgaarden om het even of dat geschiedt om kersen te kunnen eten of om deze te koopen ten strengste ver boden is, en dat scherpe maatregelen genomen zullen worden teneinde bezoek tegen te gaan. Raa K®.: Artikel 4 Juli t/m. 10 Juli 28 A brood 28 B brood 28 bosehuit 28 A aardappelen 28 B aardappelen 28 tabak SOVJETAANVALLEN IN DEN KOEBAN VERIJDELD Succesvolle zuiveringsactie Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Vrijdag mede: Aan het bruggenhoofd van den Koeban stortten vijandelijke aanvallen in het af- weervuur ineen. Verscheidene plaatselijke aanvallen in het gebied van Dorogd- busch werden afgeslagen en de Sovjets onder verlies van verscheidene honder den dooden en gevangenen uit hun stel lingen van uitgang verdreven. In het achterwaartsche gebied van den centra- len frontseetorr hebben formaties SS en Politie, versterkt door eenheden van het leger en formaties van de luchtmacht, een groote zuiveringsactie met succes voltooid. 350 kazematten werden opge blazen en 194 versterkte kampen van benden ingenomen. De bandieten verlo ren talrijke dooden en groote hoeveel heden wapens en materiaal. Bij een aan val van talrijke Rritsche jachtbommen werpers op een Duitsch konvooi voor Hoek van Hofland, schoten onze bewa kingsvaartuigen en het boordgeschut der der ^transportschepen, 7 vijandelijke vlieg tuigen omlaag. Een onzer schepen werd door „bomtreffers beschadigd. Boven het kustgebied der bezette Westelijke ge bieden vernietigden Duitsche jagers gis teren nog 4 andere vijandelijke toestellen. Italïaansch weermnchlsberlcht Palermo opnieuw gebombardeerd Het 1133e communiqué van het Ital. Hoofdkwartier luidt: Palermo is vannacht opnieuw door de vijandelijke luchtmacht gebombardeerd. Onder- de talrijke gebouwen, die schade opliepen bevindt zich het Kon. Paleis- De door de bevolking geleden verliezen zijn nog niet vastgesteld. Het afweer-- vuur haalde 4 machines omlaag. Aanval1- len van minder belang werden gedaan) op Catania en Cagliari. Het afweerge schut haalde te Catania 1 toestel neer. Tijdens luchtgevechten met Duitsche jagers vielen twee Spitfires in de wate ren van Messina. Als gevolg van den| aanval van 30 Juni, /waarvan in het weer- machtsbericht van gisteren is melding gemaakt, heeft men later onder de be volking van Palermo 74 dooden en 286 gewonden geteld. Het aantal slachtoffers veroorzaakt onder de bevolking van Cata nia aan de straat (van Messina, als gevolg van den vijandelijken aanval in den nacht van 30 Juni bedraagt 10 dooden en 36 gewonden. j VOOR DUITSGHERS TER KENNISNEMING De commissaris-generaal voor de open bare veiligheid en hoogere SS en politie leider maakt bekend: Ingevolge de verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederland sche gebied betreffende de règistratie der „Duilschers 2ijn alle in Nederland woonachtige Duitschers verplicht zich bij het voor hun woonplaats- bevoegde, re gistratiebureau aan te melden. Het is gebleken, dat een aantal Rijks- duitsChers tengevolge van onbekendheid met deze verordening in het bijzonder bij verhuizing binnen Nederland en naar het buitenland de bepalingen dezer verorde ningen niet naleven. Ik roep derhalve alle tot aanmelding gehouden personen onder verwijzing naar de bij de verorde ning bedreigde straffen, op, zich bij het bureau van den politie-officier bij den gevolmachtigde yan den Rijkscommissaris voor de provincie hunner woonplaats bij vestiging uit het buitenland, bij verhui zing binnen Nederland en bij vertrek naar het buitenland schriftelijk of mondeling aan te melden. Deze verplichting geldt ook voor per sonen, die toit het Duitsche volk behoo- ren, maar in het onzekere zijn betref fende hun nationaliteit of als statenloos worden aangemerkt. De verplichting tof aanmelding geldt eveneens voor Duit schers uit het vroegere Oostenrijk, voor SudetenduitsChers en voor Vojksdultschers uit de Oostgebieden. De verplichting tot aanmelding bestaat 4 rants, brood of gob. 1 rants. 1 rants, bosehnlt brood of gebak V/% kg aardappelen kg aardappelen 1 rants, tabak 27 Juni t/m 10 Juli 28 A rltcsok I 2 rants, rloceek of I rleesohwaren 28 8 Tleasak I rants, rlecsek of I rleesoh waren 13 Juni t/m 10 Juli 1 rantsoen Terranglnga-aiddeleD 1 kg suiker 1 rants, jam 250 gram gort 250 gram havermout 100 gr. vermicelli en*. 1 rasts. bloem, brood of gebak 100 gram kaas l'U liter melk 1% liter taptemelk 1 s/4 liter kar De- of taptemelk 250 grem rijst 250 grem gort 150 gram otoao met suiker 100 gram chocolade 100 gram suikerwerk 589 algemeen 587 algemeen 586 algemeen 585 algemeen 584 algemeen 583 Algemeen 590 t/m 593 algemeen 594 t/m 596 alg. 25 t/m 28 melk 25 t/m 27 tap tem. 28 taptemelk 25 B, 273 Knd. r. 25 A, 27 A Knd. t. 3-34, 4-34 reserve 25 Versnap. 26, 27 Versnap. 13 Juni l/m 7 Aug. 588 algemaea 250 gr. koffiesurrogaat 28 Juni l/m 9 Juli 26 A 1 rantsoen boter of margarine 26 B Vs rantsoen boter of margsrine 9 Juni l/m 9 Juli 28 A 1 rantsoen boter of mergerius 28 B Vs rantsoen boter of margarine Bijzondere rantsoenen t 13 Juni l/m 10 Juli 4*35 (stad) reserve 300 grem siaeeseppelen 1 Met l m. 31 Augustus 8 Textiel (scheerzeep voor mennen en jongens van 15 jaar en ouder.) VERSCHILLENDE BERiQHTEN 11000 sigaren gestolen Deze week is des machts ingebroken in de sigarenfabriek Graiaf Moretus aan den Stationsweg te Roosendaal. Alle aanwezige sigaren, t.w« 11.000 stuks, wer den meegenomen en 'bovendien een be drag van f70. De politie, die reeds eer der een soortgelijke inbraak in de Graaf Moretusfabriek in zeer korten tijd tot klaarheid bracht, wist ook nu al heel spoedig de hand ,op'den dader te leggen. Ambtenaren van den C.C.D. te Rotter dam, idle gewaarschuwd waren, hielden hem aan op het station aldaar. Hij was nog in het bezit van 9000 sigaren.1 Begrafenis van den vermoorden W.A.man Nanco Medoma Onder buitengewone groote belangstel ling is op de begraafplaats te Spijk bij Groningen ter aarde besteld, jhet stoffelijk overschotvan den postbode Nanco Me- dema Mzm., te Spijk, lid van de W-A,, die Zaterdagmiddag op het grondgebied van de gemeente het Zandt, het slacht offer is geworden van een revolver- aanslag. Voorafgaande aan de eigenlijke begra fenis werd een plechtige bijeenkomst ge houden in het geheel gevulde igebouw Elim, waar de kist met het stoffelijk overschot stond opgebaard. Het vernielde i/ Dr eik önig altar" in den Dom te Keulendie te "ge volge van dtn jongeten terreur- aanval der Brit- sche luchtmacht op de woonwijken der stad Keulen zwaar beschadigd werd tele foto Hoffmann Stapf Pax s) Dat is iniet het eerste bloedoffer, aldus de 'C ommandant mr. Zoudervan, een ge neraal en een ex-minister yzijn onlangs ge vallen, en nu is het een plichtsgetrouwe postbode. Spr. zegde toe, dat de W.Ai zal zorgen voor de achtergebleven fami lie van den gevallene. Onze idealen zijn er intusschen niet „uit te schieten", wij, zullen voortgaan op den ingeslagen weg Het slotwoord werd gesproken door ds. A. Groot, Nederlandsch Hervormd predikant te Spijk. Schip gekapseisd Een met grind geladen schip is in den Rijn ter hoogte van de Electrische Cen trale te Arnhem door het verschuiven van de lading gekapseisd. De schipper, de 44-jarige A. van I-, heeft zich niet tijdig in veiligheid kunnen i stellen. Onmiid- deiijk aangewende reddingspogingen faal den: Na het gedeeltelijk lichten van het schip is nog een gat dn den wand ge brand, waardoor het stoffelijk overschot kon worden geborgen. Noodlottige stomp Tijdens de in de Reünie te Gouda gehouden jioksiessen, kreeg 'de 18-jarige J. F. de Wit een stomp op de maag, die Op normale wijze werd geïncasseerd, jongeman voelde zich echter na afloop onwel \yorden. Men liet hem naar het Diaconessenhuis overbrengen, waar hij anderhalf uur na het ongeval overleed. Burgerlijke Stand van Sierikzee Geboren: 25. Maria Cornelia, d. van M. C- van den Berg en C. Paape. Overleden: 20. J. Corbeel, 92 j.; 29- Ca. Verhulst, wed- P. J- de Mumek, 79 j.; 29. C- Boller, echtg. 'van AJ. van Dienst, 61 j.; 1 Juli. Ca. Ja. Koevoets, 70 j. WANMEBE VEEBUI3TEEENI Heden verduisteren van 22 nut 15 tot 5 nar 15 Zondag van 22 uur 15 tot 5 uur 15. De maan komt op 7 uur 18 en gaat onder om 23 nar 10 Maandag op 8.16, maan onder 23 40 Eerste kwartier Zaterdag 10 Juli. Volle maan Zaterdag 17 Juli. Laatste kwartier Zaterdag ?4 Juli. Nieuwe maan Zondag 1 Augustas. Bij tewerkstelling in Baitschland 's-GRAVENHAGE, 30 Juni. Van be voegde zijde wordt medegedeeld, dat uiteraard voor hen, die behooren tot de lichtingen 1924—1918 nog de mogelijkheid bestaat, als vrijwilligers toe te treden tot de Duitsche Kriegsmairine, de Waffen SS of het Legioen. Nadere bijzonderhe den verstrekken alle Ortskommandantu- ren, die ook na voltrokken toetreding zorgen voor de vergunning der arbeids- bureaux. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zierikzee ds. M- H. Knijff te Ophemert. Het D.N.B. ontleent aan den Britschen berichtendienst, dat nog ongeveer 130.000 van de 500.000 Amerikaansche mijnwer kers staken, waarvan ongeveer 100.000 man in Pennsylvanlë. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Volgens'een van bevoegde zijde opge stelde lijst zijrl tot en met 23 Mei 1943 in het Duitsche Rijksgebied 133 kerken vernield ép 494 zwaar beschadigd. Demonstreerende artsen Politiik contra volksgezondheid Van bevoegde zijde woedt medegedeeld: Ecnigen tijd geleden heeft een aantal Nederlandsche artsen een brief gericht tot den Rijkscommissaris, waarin zij op buitengewoon tactlooze wijze positie ko zen tegen bepaalde beschikkingen van de bezettende macht. In tegenstelling tot de meening van een deel der bevolking, dat het hierbij ging om een poging dit schrij ven het karakter te geven van een groote spontane demonstratie der Nederlandsche artsen, is het een door enkele aanstich ters geleide actie gebleven. Van de bin nengekomen brieven bleek het grootste deel door middel van doorslagen vervaar digd te zijn, vaak anoniem en voor een ander deel was de onderteek en ing met geheel verdraaide hand en onleesbaar geschreven. Bij dezen brief ging het slechts om de organisatorische kwestie van de Artsenkamer en vooral om de bepaling van de bezettende macht, dat een arts dus iemand die de volks gezondheid moet helpen in stand houden zijn beroep niet zonder meer en zonder toestemming van de Nederlandsche staats- autorlteiten mag opgeven en evenmin patiënten en aanstaande moeders in het land in den steek kan laten. Er kan worden vastgesteld dat de eigenlijke aan stichters van deze onwaardige onder neming zelf zeer klaarblijkelijk geen kleur hebben bekend, dus op den achtergrond zijn gebleven. Verder is het zeer kenmerkend, dat de aanstichters hun slachtoffers onder de artsen in den waan hebben gebracht, dat de bezettende macht het „niet zou wagen" iets tegen dergelijke methoden te ondernemen. Evenwel, de bezettende macht heeft ook ditmaal en krachtig ingegrepen en tegen de demonstranten, wier optreden ernstig moet worden geacht, heeft de Sicherheitspolizei maatregelen genomen. Zij bevinden zich in een concentratie kamp, waar zij kunnen nadenken over de tekortkoming van hun verleiders. Zij zien hun straf tegemoet en bovendien een toepassing van par. 1 van de Verorde ning nr. 33 van 1940 betreffende het verbeurd verklaren van vermogens. Eenige van deze aldus demonsteerenle artsen hébben er de voorkeur aan ge geven te verdwijnen. Hun spreekkamers zijn door de Sicherheitspolizei verzegeld. Het schijnt ook hier de herhaaldelijk zichtbare samenwerking te zijn laat stelijk nog in het Amsterdamsche proces tegen de daders van den springstofaan- slag op het bevolkingsregister tus- scihen zekere intellectueele kringen en Oranje-bolsjewistische boodschappers. Het zal echter de openbare meaning bijzonder interésseeren, dat het bij deze actie ien hierop dient te worden ge- wezen geenszins gaat om dien brief aan den Rijkscommissaris, waarvan de Engelsehe omroep kort geleden melding maakte, nog voor deze den geadres seerde den Rijkscommissaris had bereikt. Veeleer kwamen enkele van der gelijke brieven eerst verscheidene dagen later werkelijk binnen. De opstellers van dezen brief gaven daarmede te kennen, dat zij of naar den Engelschen zender hadden geluisterd, of zich hadden laten leiden door een gorep, die handelt na-ar de aanwijzingen van de Lonidensche emi- grantenkliek. Om die reden zal het nie mand verbazen, dat een dergelijke han delwijze zeer onaangename gevolgen voor de desbetreffende briefschrijvers zal hebben. De inhoud van' dezen tweeden brief kenmerkt de opstellers als mannen van een in zichzelf tegenstrijdige denkwijze. Aan de eene zijde spreken zij van den catastrofalen gezondheidstoestand van het Nederlandsche volk een bewering, die wordt weerlegd door de beschikbare jongste Nederlandsche offöcieele statisti sche gegevens, volgens welke de ge zondheidstoestand van het Nederlandsche volk opmerkelijk goed blijkt te zijn aan de andere zijde weigeren zij een deel van dit volk, dat in Duitschland werkt, medisch bij' te staan. Indien op die wijze de Nederlanders van hun ge neeskundige verzorging worden beroofd;, dan ligt de schuld uitsluitend bij die artsen, die, in plaats van zich te beper ken tot de vervulling van hun plichten als arts, zich laten verleiden tot demon stratieve spelletjes tegen de bezetterede macht. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1