ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uit Stad en Provincie Vrijdag 2 Juli '43 Telefcon no. 32 Direot«>Admlnistratsur (ictosrtontiechef) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 HcoftoodaoUur K 2620 A. J. DE L00ZE, aortee üitgav0- K,V, ,iDe 2i6rikzoKch0 Hiauwrtbda» M J' K03TEN' Zierikzoa i n i mmmmui n nu ui—leg—HMWW—MM—MUM— 99sle J«»rg No 15279 Oiro no. 137677 DE TOEKOMST VAN ONZE PERS (Van uien Haagschen redacteur). Temidden van het oorlogsgeweld is dezer dagen ie Weenen een congres bij eengekomen, waarvan de zegenrijike uit werking zich nog lang zal doen gevoelen tot in de dagen, waarin de (huidige oorlog reeds gem Lm en tijd tot de geschieden!1» zal behooren. Wij bedoelen: jhet Europee sche journalistencongres. Op zichzelf is het (reeds teekenand voor de geesteskracht dei' Europeesche vol ken, dat men in een periode van een gigantische worsteling om het zijn of niet-zijn van Europa den tijd vindt om vooraanstaande politici en journalisten bijeen te brengen en rustig delibereert over den meest-invloedrijke der kuituur- bepalende factoren: de journalistiek. Deze revolutionnaire oorlog, welke in zoovele opzichten de samenleving van volken en bevolkingsgroepen op nieuwe grondslagen plaatst, heeft ook geleide lijk in de perswereld een omwenteling gebracht, welke thans reeds zoodanige afmetingen heeft aangenomen, dat men van een fadicale kentering kan spreken. Buitenstaanders, die de pers slechts beoordeel en naar het formaat, waarin een krant verschijnt of naar het aantal advertenties, waarover een dag- of nieuwsblad nog kan beschikken, zullen deze kentering moeilijk als een vooruit gang kunnen bestempelen, te meer, om dat de inhoud van onze bladen in de huidige oorlogsperiode vaak gelijkt op een aaneenschakeling van icommuiniqué's, met het gevaar, dat de eene krant meer en meer op de andere gaat gelijken. We kunnen onze lezers echter gerust stellen: al deze verschijnselen - van ruimte en formaatbeperking hebben met de nieuwe journalistiek, zooals deze zich thans ontwikkelt, niet het minst te maken zij zijn slechts een noodzakelijk kwaad, voortvloeiend uit de offers die de oor log op elk gebied vraagt, ook van de dagbladbedrijven. De nieuwe geest breekt zich baan, in weerwil van deze beper kingen, en vindt zijn stimulans juist in het feit, dat de journalist geprikkeld wordt om de moeilijkheden telkens weer te overwinnen en aan zijn dagelijksch product, de krant, zulk een vorm en inhoud te geven, dat hij de overtuiging heeft, hef beste gemaakt te hebben, wat in de gegeven omstandigheden mogelijk is. En hij doet dit in den geest, welke zich eens in al zijn rijkdom van variatie zal openbaren, wanneer de oorlogsbeper kingen geleidelijk zullen verdwijnen. Tot dezen nieuwen geest behoort o.m. het beginsel, dat de pers niet alleen een orgaan is, dat een volk van nieuws berichten voorziet, maar tevens een taak van voorlichting vervult. Uit de coör dinatie van de berichten, die (dagelijks uit alle werblddeelen binnenkomen, in de objectieve weergave daarvan, in de artikelen op elk gebied, vooral in die op politiek en cultureel terrein, maakt de pers zich los van het oude standpunt, volgens hetwelk de journalistiek (in dienst stond van kleine en vaak kleingeestige belangengroepen en oriënteert zij zich op hetgeen een volk vereenigt en op de blijvende beginselen, welke het ver nieuwde Europa zullen kenmerken: op die van saamhoorigheid, rechtvaardigheid, verinnerlijking, gemeenschapszin. Uit de redevoeringen die dr. Dietrich en Alfred Rosenberg op het Weensche congres ge houden hebben, is inmiddels gebleken, hoezeer de journalistiek in vrijwel alle Europeesche landen zich' reeds met het nieuwe beginsel vertrouwd gemaakt heeft, volgens hetwelk de pers geen geldzaak maar een miissie is. Inderdaad: een missie, welke haar (kracht vindt in Europa's eeuwenoude en ziich telkens weer vernieuwende cultuur eni welke door gestadige en gevarieerde voorlichting |aan de volken den weg wijst naar hun natio naal en gemeenschappelijk welzijn, houdt de schoonste beloften' in voor een on- 'gekenden bloei van oens Nederlandsche perswezen. Dultsche duikbootsuccessen Bone gebombardeerd Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Woensdag bekend: Aan het Oostelijke front hebben zich geen gevechtshandelingen van beteekenis voorgedaan. Op de Zwarte Zee hebben Duitsche duikbooten twee schepen met tezamen een inhoud van 2000 brt. tot zinken gebTacht. Lichte zeestrijdkrachten boorden in den loop van een kort nach telijk gevecht een Sow jet-Russische ka nonneerboot in den grond. Het luchtwa- pen vernietigde dooir neergeworpen bom men in de wateren voor Noworossisk een vijandelijk bewakingsvaartuig. Een sjerke formatie zware Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft in den afge- loopen nacht met succes scheepsdoelen en haveninstallaties in het gebied van Böne bestookt. In het gebied van de Mid- dellandsche Zee zijn gisteren 12 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Twee eigen jagers keerden niet terug. Duitsche duikbooten hebben op den Atlantischen Oceaan en op de Middel- landsche Zee in harde gevechten tegen konvooien en afzonderlijk varende sche pen acht schepen met een inhoud van 49.000 brt. tot zinken gebracht, voorts een torpedobootjager en drie transport- zeilschepen. Een ander stoomschip werd getorpedeerd. In den loop van deze ge vechten schoten onze booten vijf vijan delijke bommenwerpers neer. KALMTE AAN HET OOSTFRONT De balans der vloot- en luchtactie gedurende Juni Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Donderdag mede: Van het Oostfront worden slechts uit de sectoren Lissitsjamsk en Kirof plaat selijke 'gevechten gemeld. De luchtmacht deed met goed gevolg aanvallen op ar tilleriestellingen, vliegvelden en aanivoer- bases van den vijand en plaatste bom- treffers in concentraties van booten ten Noord Oosten van Temrjoek. Op de Zwarte Zee heeft een Duitsche duikboot een Sovjet-escorte vaartuig in den grond geboord. In de periode van 21—30 Juni hebben Duitsche vlootstrijdkrachten, boord- en marine-afweergeschut, 46 vliegtuigen neergeschoten. In den strijd tegen de Britsche en Amerikaansehe zee verbindingen, zijn in de maand Juni 31 vijandelijke (koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 149.000 brt- en drie transportzeilschepen tot zinken ge bracht, waarvan 107.000 ton door duik booten. Voorts werden 51 schepen met een gezamelijken inhoud van 250.000 ton voor het grootste deel door bomtreffers Zwaar beschadigd. Een deel dezer sche pen kan verloren geacht worden. Voorts brachten marine en luchtmacht een krui ser, twee torpedojagers, een onderzee boot én 16 landingsvaartuigen tot zinken. Drie kruisers en 18 andere oorlogsvaar tuigen alsmede verscheidene landingsboo ten werden beschadigd. Itallaanschweermaehtsberlcht Luchtaanvallen cp Calabrië Het Italiaansclie weermachtsbericht van Woensdag luidt: De haven van Bone werd door for maties Duitsche vliegtuigen doeltreffend gebombardeerd. Een nieuwe aanval was gericht op Messina en omstreken alsmede op de kust van Calabrië. Ook werden eenige bomn*m geworpen op Porto Empedoole. De vijand verloor tien vliegtuigen. Vijf werden door jagers der mogendheden van de spil in luchtgevechten boven Comiso, neergeschoten. Vijf andere werden door het luchtdoelgeschut getroffen. Zij stort ten neer bij Licata, Pozzallo Tremestieri, Comiso en Castel Vetrano. Bij den in het Italiaansche weer- machtsbericht van 29 Juni vermelden aanval op Livornoi werden nog twee andere viermotorige vliegtuigen door 't vuur der .afweerbatterijen getroffen. Zij vielen bij het eiland Gorgona in zee. De in het Italiaansche weermachtsbe- richtvermelde luchtaanval op Porto Em- pedocie veroorzaakte twee dooden en 10 gewonden onder de burgerbevolking. Luchtaanval op steden en dorpen Het communiqué van het Italiaansche opperbevel ,van Donderdag luidt: De vijandelijke luchtmacht heeft steden en dorpen op Sicilië en Sardinië aan gevallen. Aanzienlijke schade en slacht offers te Palermo, waar talrijke civiele gebouwen werden getroffen, o.m. de Kon. Universiteit en een ziekenhuis. Te Cagli- ari meldt men ook instortingen en bran den in de centrale wijken der stad. De vijandelijke formaties, die herhaalde ma len door onze jagers werden aangeval len, verloren in geveöhten 4 toestellen. Een ander vliegtuig werd verwoest door het luchtafweergeschut van Trapani. Een onzer vliegtuigen is niet van de operaties van den dag teruggekeerd. Ter aanvulling van het weermachtsbericht van heden wordt medegedeeld, tengevolge van de aanvallen vermeld in het weermachts bericht van vandaag heeft men tot dus ver de volgende slachtoffers gemeld: 3 dooden en twee gewonden te Siacca (Agrigente) 5 dooden en 18 gewonden onder ide )zieken van het ziekenhuis te Palermo. Ill I HIJ— IJ IJJl— Generaal-majoor Jahagi, chef van de persafdeeling in het Japansche hoofd kwartier, heeft medegedeeld, dat aanleg, versterking en uitbreiding van de idoor Japan in het Verre Oosten veroverde land-, zee- en luchtbases is voltooid. Een nieuwe phase ,in den strijd: tegen den vijand staat thans voor de deur. Greta Garbo heeft van de Metro Gold- wyn Mayer haar ontslag gekregen, om dat zij als Zweedse he (heeft geweigerd deel te nemen aan de propaganda voor Amerikaansehe oorlogsteen ingen. Zondagartsendienst voor Zierikzee Zondag 4 Juli: Dr. Verspyck. Churchill's voorspellingen omtrent de komende gevechten Naar de Bngelsche Nieuwsdienst uit Stockholm verneemt heeft Winston Chur chill gisteren ter gelegenheid van zijn benoeming tot eere-burger der stad Londen een rede uitgesproken, die begon met de voorspelling, dat er in de Mid- dellandsche Zee en elders zware gevech ten zullen uitbreken voor dat de herfst bladeren vallen. Voorts herhaalde Chur chill, dat Engeland van zijn tegenstanders onvoorwaardelijke overgave zal eischen en dat zij zich aan zijn absolute rechtspraak en genade moeten onderwerpen. Nadat Churchill over de 'beweerde duikbootver- liezen der As-mogendheden gesproken had, verklaarde hij met betrekking tot de bombardementen op het Ruhr-gebied, dat zoodra ide nachten langer zullen worden en de luchtvloot der vereenigde naties vergroot zal zijimfer in Duitschland geen industrie of geen militair doel meer zal zijn, dat niet aan een aanval tot het uiterste zal worden blootgesteld. De macht van de Ver. Staten, zoo vervolgde de premier, verwekt in Enge land geen vrees en de voorrangspositie van de Ver. Staten doet in het Britsche gemoed geen naijver opkomen. De toe komst van de wereld: hangt af van de nauwgezetheid waarmede ide politiek der Ver. Staten' en van het Britsche Empire op elkaar zal zijn afgestemd. Churchill kondigde aan dat het in 't voornemen ligt om na den aanval op de groote steden vaal' Duitschlanid, ook de kleine steden met bommen te besto ken. In dit verband gaf ide premier toe dat het een generale aanval op het Duitsche moreel betreft. Tenslotte richtte (hij waarschuwende woorden tot de Engelsche 'bevolking. Voorloopig, zoo zeide hij, zijn alle groote militaire operaties onderhevig aan het risico, aan het toeval van de krijgskans. Elke stemming die tot uiting komt in een bovenmatig vertrouwen moet met alle hardheid wanden onderdrukt. Alle grootscheepsche krijgsverrichtingen te land en ter zee, vereischen vele maanden van organisatie. Bij tewerkstelling in Duitschland 's-GRAVENHAGE, 30 Juni. Van be voegde zijde wordt medegedeeld!, dat uiteraard voor hen, die behooren tot de lichtingen 1924—1918 nog _de mogelijkheid bestaat, als vrijwilligers toe te treden tot de Duitsche Kriegsmairine, de Waf f eau SS of het Legioen'. Nadere bijzonderhe den verstrekken alle Ortskommandantu- ren, die ook na voltrokken toetreding zorgen voor de vergunning der arbeiids- bureaiux. i 'Ij'. Brandstoffen veer koekdoeleinden Van 1 Juli tot en met 30 April 1944 geven de met „13 KF" gemerkte bonnen der kookkaarten voor Vaste Brandstoffen „U lip'' redht óp het koopen van één eenheid vaste brandstoffen, met uitzon dering van fabrieksturf. Overwogen wordt om op 1 Augustus 1943 wederom een bon van de kookkaart „U 115" aan te wijzen. Van, 1 'Juli tot en met 31 Juli 1943 geeft elk der met de woorden „Generator Anthraeiet negentiende periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 1 hecto liter (max. 75 kg.) anthracietnoqitjes IV of 5. Gedurende hetzelfde tijdvak geeft elk der met de woorden „Generatorturf negentiende periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 50 stuks bag- gerturf. TELEGRAMMEN OVERGAVE VAN MARTINIQUE TE VERWACHTEN. Het radiostation van het Fransohe ko,- loniale eiland Martinique deelt mede, dat de Fransche Hooge Commissaris van het eiland, Admiraal Robert de regeering der Vereenigde Staten heeft verzocht een vertegenwoordiger te zenden om de voor waarden voor de overgave van het eiland aan de Anglo-Amerikanen vast te stel len, omdat Robert op deze wijze de bevolking, die reeds zeer heeft geleden van de onverbiddelijke Engelsch-Ameri- kaansche blokkade, elk bloedvergieten wil besparen. AMERIKAANSCH TROEPENSCHIP VER LOREN GEGAAN. Het Amerikaansehe Ministerie van Ma rine heeft, naar Radio New York meldt, het tot zinken brengen van een Ameri- kaansch troepentransportschip bij de Sa lomonseilanden door Japansche torpedo vliegtuigen en duikbooten toegegeven. SPORT In den Haagschen Dierentuin vond Dinsdag een rouwplechtigheid voor den overleden Generalkommissar, Hauptdienstleiter Fritz Schmidt plaats. Een overzicht tfjjdens de herdenkingsrede van den Bfkscommistarie, rijksminister dr. Seytt Inquart. (SS Bildberichter Fritz Stapf Pax f) KORFBAL - S.D.K.B. 30 Juni. 2e klasse A: Rapide II— DOSKO I: 7-2 (Rapide II kampioen). 1 Juli. 2e klasse C. Rust Roest II—Vitesse II 1-0 DE ZEEVAART ALS LEVENSBEROEP Bcotmansloephaan (I) Het personeel wordt aangevuld uiit vrijwilligers. De taak der soldaten is: Zeemansdiienst aam boord vam slag schepen, pantersehepem, kruisers, tor- pedoboótjagers, torpedobooten, en allie kleine vaartuigen en andere schepen der Kriegsmarine. Bedienen ider ver schillende wapenen (artillerie, torpedo ■en imijiiuem), onderhoud 'en reiniging van schip, wapenen en gereedschap pen, alsmede wachtdienst. Welke eischen worden er gesteHd? De vrijwilliger moet lichamelijk flink zijn en een iievemdigem geest bezitten', om speciale cursussen (bijv. voor stukscommandant, voor idem luister- dienst enz. >en voor den dienst in ide andere groepen der bootsmans- loopbaan) te kunnen volgen, Goede prestaties in den veelzij'di- gem idienst van deze loopbaan zijn noodzakelijk. Welke dienstrangen kan jde vrij williger bereiken? Men begint als matroos. Indien de prestaties goed zijn, volgt ide bevordering tot Getrei ter na een totalen diensttijd van 9 maanden: Obergefreiter, na éénjarigen dienst als Gefreiter. Hauptgefreiter, na tweejarigen dienst als Obergefreiter. Maat, zoodra de geschiktheid' daartoe bewezen as en de opleidingcursus- sen met succes gevolgd zijn (reeds na twee jaar mogelijk). Obermaat, na tweejarigen dienst als maat. i Fekhvebel, na tweejarigen dienst als maat. i Oberfeldwebel, na ^-jrniigen dienst als maat. i Feldwebels met een idienst van lan ger dan twaalf jaar kunnen worden bevorderd tot Stabsfelidwebel, Ober- feldwebels na drie jaarjdienst indezen rang en tien jaar dienst in het geheel: tot Stabsoberfeldwebel. Voor den flinkem soldaat, die voor uit wii zijn de bevordermgsomstan- dighedem gunstig. Buitengewoon flinke onderofficieren worden verder opge leid en bevorderd tot officier. Verdere mededeeLingen volgen. Alle Ortskommandanturen verstrekken in- liichtimgeni en aanwijzingen. Uitknippen en bewaren. WANNEER VERDUISTEREN f Heden verduisteren van 22 uur 15 tot 5 uur 15. De maan komt op 6 nar 24 en gaat onder om 22" nar 32 Eerste kwartier Zaterdag 10 Juli. Voile maan Zaterdag 17 Juli. Laatste kwartier Zaterdag H Juli. Nieuwe maan Zondag 1 Augustus DE SCHADE AAN KEULEN'S CULTUUR-MONUMENTEN Ter aanvulling van het weermachts bericht van Dinsdag verneemt het D.N.B. Tijdens den nieuwen Britschen terreur- aanval op Keulen werden de brisant bommen en tienduizenden brandbommen volkomen willekeurig boven de stad uit geworpen, daar een dicht wolkendek, boven de stad, den Britschen bommen werpers elk uitzicht ontnam. Onder de vernietigde cultuurmonumen ten bevinden zich het Keulsche raadhuis hiet zijn rijken beeldentooi, het tegenover liggende stadhuis en de Gürzenich, het wereldberoemde, uit de vroege middel eeuwen dateerende bouwwerk van de oude Hanzestad. Groote schade is aan den Keulschen dom toegebracht. Zware bommen sloegen door het gewelf van den dom en ontploften in het inwendige van de kerk, waar zij groote verwoes tingen aanrichtten. Het linker dwars- schip werd volkomen vernield, evenals het prachtige-orgel, de doodkapel en een aantal kostbare beeldhouwwerken. Dee- len van het gewelf stortten in. Het muur werk is ernstig getroffen door splinters van in de nabijheid ingeslagen bommen, die hun doel hebben gemist. RENESSE. Bij 2 inwoners dezer ge meente bleken dezer dagen diefstallen gepleegd te zijn. Een inwoner miste eenige konijnen, bij een andere van onze rustige badplaats was een rijwiel in een schuurhok van de onmisbare banden ont daan en werd als zoodanig 's morgens door den eigenaar ontdekt. NOORDWELLE. Bij het dezer dagen gehouden examen slaagde voor ver pleegster Diploma B onze vroegere dorps- genoote Mej. M. A. P. v. d. Linde. BRUINISSE. De vorige week werden hier aangevoerd ongeveer 4500 tonnen mosselzaad uit de Waddenzee. Prijs f 1,25 tot f2,25 per ton. I Door de bliekvisschers werd ongeveer 2000 'kilo bliek aangevoerd,'terwijl ongev. 50 kg bot werd gevangen. Geslaagd voor het Middenstands diploma Al'gemeene Handelskennis de heer M. J- van de Velde te Bminisse, opgeleid door mej. A. C. ide Koning te Bruiuisse. By een nieuwen terrèuraanvnl der Britsche luchtmacht op de woonwijken der stad Keulen kreeg de Dom zware schade door brisant en brandbommen. Een foto van het middenschip van dit prachtige archi tectuurmonument zooals dit er uit zag voordat het door den cultuurschennenden daad van den Anglo Amtrikaanschen tegen stander zwaar werd beschadigd. (Stapf Pax s) De in de Ned. Herv- Kerk gehouden collecte voor de Ver. tot verzorging van Lijders aan vallende ziekte, heeft opge bracht f 114.05, de AJgemeene Collecte voor de Kerkeweek f45, de collecte ter bestrijding van de onkosten voor de Kerkeweek f51. POORTVLIET. Te Roosendaal slaag den voor het Middenstandsdiploma de dames N. Kesteloo, M. de Jonge en A. Potter en de heeren J. v. d. Graaf en J. Hage. De gehouden collecte in de Ned. Herv. Kerk van Zondag 18 Juni heeft opgebracht f130,80.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1