ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Terugvoering in krijgsgevangenschap van hei 13e en 14 R.l. en het korps Motordienst Dinsdag 29 Juni '43 Telefoon ne. 32 Directeur-Administrateur (Advertontiechef) waarln opgenomen de Zieflkzeesche Courant van 1797-1889 Hcofdredaoteur K 2620 A. J. DE L00ZE, Zierikzee Uitgave N.V. „De Zierikzeeeche Nieuwsbode" M' J' K03TEN' Manbuieetraat, Zierlkzee 99sto Jaarg. No. 15276 Qiro no. 137677 SOVJETAANVALLEN AAN HET OOSTFRONT MISLUKT Het opperbevel van de weermacht maakte Zondag bekend: Bij Welikije Loeki werden verschei den door pantserwagens ondersteunde aanvallen der Bolsjewisten door het ge concentreerde vuur van alle wapens voor komen of in hevige gevechten van man tegen man afgeslagen. Aan het overige deel van het Oostelijk front verliep de dag zonder bijzondere gebeurtenissen. In het Lagunengebied van den Koe- ban en aan de Moermanskust boorde de luchtmacht een vrij groot aantal vij andelijke ravitailleeringsbooten in den grond. In den afgeloopen nacht werden industrieeie doelen in het mondingsge- bied van de Wolga gebombardeerd. In het Westelijk deel van de M i d- dellandsche Zee vielen formaties Duitsche en Italiaansche vliegtuigen een vijandelijk konvooi herhaalde malen aan. Volgens de tot dusver ontvangen rap porten werden elf groote transportsche pen zwaar getroffen. Een tankschip vloog in brand. Bij overdag ondernomen aanvallen van formaties Britsch-Amerikaansche bommen werpers en jachtvliegtuigen op de be zette gebieden in het Westen verloor de vijand 14 vliegtuigen. Eén Duitseh jacht vliegtuig keerde niet terug. t Enkele vijandelijke vliegtuigen maakten in ,den afgeloopen nacht storingsvluchten boven het Westelijke en Noordwestelijke Rijksgebied. Tot dusver is geen melding gemaakt van het werpen van bommen. Italiaanschweermachtsberlcht Henzooien bestookt in straat van Sicilië Het Italiaansche weermaehtsberieht van Zondag luidt: In cle JStraat van Sicilië ondernamen torpedovliegtuigen en bommenwerpers der „As overdag en 's nachts herhaalde aanvallen op konvooien. Een schip werd getorpedeerd, een tankschip in brand ge- worpen. Tien andere transportschepen werden beschadigd. Een in den afgeloopen nacht door den vijand ondernomen aanval op de voor steden en omgeving van Napels veroor zaakte beperkte schade, en weinig ge wonden. Twee vliegtuigen stortten door de luchtdoelartillerie getroffen neer en wel één in Camaldoli bij Torre del Greoo en het andere in zee tusschen Torre Annunziata en Castellamare di Stabia. Een verkenner werd door onze jagers boven .{Sardinië bij Capo Comino neerge schoten. i In de gevechten met onze jagers boven Sicilië op 25 Juni verloor de vijandelijke luchtmacht behalve de reeds in het weer- machtbericht - van gisteren gemelde ver liezen, nog 3 viermotorige bommenwer pers, die in de buurt van Stromboli in zee stortten. ANGLO-AMERIKAANSGHE LUCHTVAARTPLANNEN Speciale conferentie komt to Londen bijeen De Amerikaansche luchtvaart zal na hen oorlog noodgedwongen moeten samen werken met de Engélsche, maarzij is eir ervan overtuigd, dat zij de leiding tot zich trekken en behouden zal, schrijft de Washingtonsche correspondent van de „Times''.' Een maand of vier geleden be gon deze kwestie op te duiken; zij heeft als een steen die in het water wordt geworpen heel wat 'beroering gewekt. Men vernam, dat er een comité van ex perts uit alle betrokken kringen zou Feuilleton 73 door Frank Tan Falckonoort Zonder dat ze er erg in had, waren door de herinnering een ,paar tranen naar voren gedrongen en gleden nulangls haar wangen omlaag. De stem van den jongen boer deed haar uit haar over peinzing opschrikken en tot de werkelijk heid terugkeeren. Het spijt me, Heieen, dat ik dat onderwerp heb aangeroerd; 't was niet m'n bedoeling de herinnering aan die dagen weer wakker te roepen. Vergeef 't me, Heieen, 'k zal er niet meer over praten. Ze glimlachte door de tranen heen en vermande zich. 't Is niets, zei ze slechts en drukte de uitgestoken hand van den jongeman hartelijk. Dirk hield haar hand vast en deed alsof hij haar aandachtig bekeek. Maar ik wilde je eigenlijk wat an ders vragen. Ik weet nog niet. hoe ik beginnen moet. Ik eh... kun je niet be grijpen, prinsesje, wat ik je vragen wil? Moet ik je nog zeggen, hoe lief ik je héb van den eersten dag af, dat je bij ons op de stee kwaml? O, Heieen, ik ben razend', ik ben gek öp je, al Zool lang! Heieen, prinsesje, je wilt toch m'n worden gevormd, om de rechten en be langen van de Amerikaansche luchtvaart vast te stellen en maatregelen voor haar verdediging ie beramen. Men hoorde slag zinnen als „Vrijheid in de lucht", „Recht van vreedzamen overtocht", „Recht van vrije landing", enz. Onderstaatssecr. Berle kondigde tenslotte aan, dat men met de Engelschen een conferentie zou beleggen, maar sindsdien heeft de publieke belang stelling zich op andere dingen gericht. Zelfs de verklaring van de Amerikaansche luchtvaartautoriteiten, dat de USA in 1950 een half millioen privé-, handels- én militaire vliegtuigen zou bezitten, boe zemde den man in de straat nauwelijks belang in, ofschoon zij voor de spoor wegen en de scheepvaart toch wel een zware schok bel eekend moet hebben. Men is evenmin er in het bijzonder bij geïnteresseerd, dat men later in tien uur naar Parijs en Londen zal kunnen vlie- 1 gen en in 26 uur naar Tsjoengking. In de betrokken kringen .vergenoegt men zich ermee eenvoudig vast te stellen, 1 dat Amerika in de lucht alle andere vooruit zal wezen. Doch men vergeet, zoo, votegt de „Times"-c'orrespondent daar- aan toe, 'dat juist op dit gebied isolatie niet wel mogelijk is, want weerberichten J en radionieuws zijn juist hier onontbeer- lijk. En de Amerikaansche luchtvaart zal op alle groote trajecten op zeer nauwe medewerking van het buitenland aange wezen zijn. Dat begrijpt de gemiddelde Amerikaan echter evenmin als hem het begrip of de noodzaak van collectieve veiligheid duidelijk geworden zijn. DE ZEEVAART ALS LEVENSBEROEP Sedert den tijd vaai den grooten Maarten Harpertsz. Tlromp. „Diie met syn stalen hart maakt spangiems klingen stomp", hebbein Neerlands zonen ter zee gevaren en als „Hoek van Europa" bet recht op zee- en wereldhandel wel weten te verdedigen. In den strijd tegen wind en golven en bovendien in den strijd tegen alle vijanden van. ons continent [wordt weer het hart van staal gevormd, dat wij allen noodig hebben iom Europa weer tot het leidende land in de, wereld te maken. De groote traditie der Nederlanden wijst ons den weg, die wij moeten betreden om ons deel' te hebben in de taken, welke een nieuw vereenigd Europa al zijn burgers moet stellen, de zeevaart moet weer levensberoep van onze jongens worden, [de zee moet wederom onze jeugd opvoeden. Is dat dan ook nu, gedurende den oorlog, mogelijk? Ja, want de Kriegs- marine neemt eiken Nederlander van onbesproken gedrag in haar rijen op en geeft hem dezelfde opleiding als lederen Duitschen jongen. In opeenvolgende publicaties zuillen hier de mogelijkheden beklemd ge maakt worden, welke beroepen en opleidingen voor ons open staan wan neer wij gebruik maken van het voor recht, tot de Kriegsmarine toe, te treden. Verdere mededeelingen volgen'. Alle Ortskommandanturen verstrekken in lichtingen en aanwijzingen. Uitknippen en bewaren. M M AA M <yj> AA M M M Met scherts bereikt men dikwijls meer dan niet een ernstige vermaning. vrouwtje worden, nietwaar? Zeg, dat je mijn vrouw wil worden, want ik houd zooveel van je, ik heb' je IZoo lief als ik niet in woorden kan uitdrukken. M'n lief prinsesje' m'n lieve verpleegster. Heieen was bij deze hartstochtelijke bekentenis doodsbleek geworden en viel wankelend terug in de stoel, waar ze uit opgestaan was. Droomde ze of was het werkelijkheid? Ze bevochtigde haar plotseling droog geworden lippen. Ze wilde spreken, maar ze was zoo over weldigd, dat ze niet in staat was één woord1 te uiten. Als verlamd zat ze daar met lijkbleek gelaat en zag in het smee- kende gezicht van den jongen boer. Er stond een angstige spanning op te lezen en als het mogelijk was geweest, zou Zijn vragende blik tot in de ziel van het meisje zijn doorgedrongen. Ik weet wel, Heieen, dat je nog pas hier bent, maar dat geeft niets. Ik heb je lief en ik zou geen betere boer.n wenschen op1 de stee. Je zult een waar dige opvolgster Zijn van m'n moeder. Heieen wenkte afwerend met haar hand. Ikbegon ze. -— Je wilt zeggen, Heleen, dat je arm bent. 't Geeft niets, prinsesje, ik houd van je zooals je mu bent en wees niet beangst, vader en moeder hebben er bei den in toegestemdik heb hen vanmiddag al gepolst. Ze hebben niet het minste bezwaar. Wat staat er nu nog ons geluk in den weg? (W.ordt vervolgd Generalkommiuar Schmidt op dienstreis verongelukt Hauptdienstieiter en Generalkommissir z.b.V. Fritz Schmidt, die zich op een 1 dienstreis bevond, is in Frankrijk Zater- dag 26 Juni het slachtoffer van een onge- j val geworden. j Hij is aan de zware verwondingen overleden. De Hauptdienstieiter bevond zich op een treinreis naar Parijs. Den avond voor afgaande aan den dag van het ongeval gevoelde hij zich ernstig onwel en legde zich spoedig ter ruste. Reeds een jaar geleden had Generalkommissar Schmidt onder soortgelijke ziekteverschijnselen bui tengewoon ernstig geleden. Gebleken is, dat de verongelukte in den loop van den nacht van het ongeval zulke maagkram pen en heftige brakingen kreeg, dat hij, toen hij trachtte zifh frissehe lucht te verschaffen, uit den in volle vaart zijnden trein viel, alvorens zijn reisgenooten hem te hulp konden komen. Generalkommissar Schmidt liep daarbij zoo zware verwondingen op, dat hij weldra overleed. De Führer heeft bepaald, dat den ver ongelukten Hauptdienstieiter een partijbe grafenis ten deel zal vallen. Fritz Schmidt was op 19 November 1903 te Elsbergeh in Westfalen geboren, als zoon van ©en handwerksman. Reeds in zijn jonge jaren sloot hij zich aan bij de beweging van Hitier, aan welke be weging hij gedurende zijn verdere leven zijn beste krachten heeft gewijd. Toen Hitier aan de macht kwam, kreeg Sdhmidt al spoedig een belangrijke functie te vervullen. Terstond werd hij tot Kreis- deputierter en Stellvertreter des Land- rats benoemd, terwijl hij tevens werd belast met de verzorging van de binnen- landsche en buitenlandsche pers, gedu rende den Rijkspartijdag. Zijn benoeming tot Gaupropagandaleiter en Leiter des Reichspropaganda-Amts Westphalen te Munster, een jaar later, gaf hem echter pas ten volle de gelegenheid te tonnen, waartoe hij in staat was. Op ,1 October 1938 werd hij toegevoegd aan den Gau leiter en Reic'hsstadthalter Heinlein in Sudetenland. Toen de oorlog uitbrak was hij als verbindingsman met het Rijks ministerie voor volksvoorlichting en pro paganda werkzaam'. Na de bezetting van ons land werd hij door den Rijkscommissaris tot Gene ralkommissar z.b.V. benoemd. In October 1940 werd Schmidt, die tevens belast was met de functie van Brigadeführer der S.A., de leiding opgedragen van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in den Nie- clerlanden- BEKENDMAKING. De Wehrmachtbefèhlshaber in Neder land maakt bekend: De talrijke malen dat de laatste dagen vijandelijke vliegtuigen worden neerge schoten geven aanleiding er opnieuw' dringend op te wijzen, dat het de burger bevolking ten strengste verboden is de plek te betreden, waar vliegtuigen zijn neergestort, of eenigerlei voorwerpen, die tot het neergestorte vliegtuig of de leden der bemanning behoord hebben, mede te nemen- Overtredingen worden zwaar ge straft. De posten hebben strenge instruc tie elke overtreding door gebruik van wapenen te verhinderen. ondIrwijs ST.-ANNALAND'. Tot onderwijzer aan de bijz. school' is benoemd tdihr. J. As- Slager en aan de O.L- school, ide heer C. van Winkelen te Serooskerke (W.) De voorzijde van het nieuwe bank biljet van tien gld. dat thans door de Nederl. Bank in omloop wordt ge bracht, vertoont ter rechterefjde in donkerblauwe kleur een mans portret naar één der figuren van de schilderij t/De Staalmeesters" van Rembrandt. (O.N.FJ Ned. Bank Pax s) Bij onze vrijwilligers. Btn goede vavget, die beet tal emaken. (33 PK Ahreni-0 B Pan e) Op grond van de op 29 April 1913 in de dagbladpers gepubliceerde be kendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlanische weermaoht, worden bij deze voor aanmelding opgeroepen Het dienstplichtig en reservepersoneel onder don rang van officier van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1910 u t deze regimenten voort gekomen oorloisonderdeelen, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelijken dienst was. Bedosld personcol moet zich molden, telkens tusschen 3 en 12 uur In hot „W e h r m a c h 11 a g e r" te Amersfoort, Zonnebloemstraat 1. Het personeel van het Horps Motordienst en zijn oorlogsenderdeelen Dogenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 en wier namen beginnen met de letters A tot en met L op 5 Juli 1943. -Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 en wier namen beginnen met de letters M tot en met Z op 6 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 19)4 tot en met 1904 en wier namen beginnen met de letters A tot en met L op 8 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 19X4 tot en mot 1904 en wier namen beginnen met de letters M tot en met Z op 9 Juli 1943. In do Waterlookazerne te Amersfoort 1. Hot personeel van hot 13e Regiment Infanterie en zijn eorlogs- onderdooien .Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 19)5, op 5 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 6 Juli 1943. 2. Het personeel van het 14 e Regiment Infanterie en zijn oorlogs enderdeelen Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915, op 3 Juli 1943. Dogenon, die geboren zijn in do jaren 1914 tot en met 1904, op 9 Juli 1943, Bg de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributiestam kaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers", voor wie een Bescheinigung" (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bg de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bg de aanmelding toonen Na de melding moet de „Bescheinigung" zoo spoedig mogelgk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en ban het loon (salaris) gedurende den verzuimden tgd uit te betalen De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opgeroepen per sonen vrg vervoer derde klas Degenen,_d.ie tot aanmelding verplicht zjjo, moeten zich hier voor vervoegen aan de loketten, c. q bij den stationschef, van het station van vertrek. KLEIDING Voor zooveel mogelgk uniform, anders burgerkleeding, dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen De gezamenlijke bagage mag niet meer be dragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeits- einsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche Weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlaijden, of zich op andere wgze aan de terugvoering in krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die"de betrokkenen bg dergelijke pogingen steunen. WERKLOOZENKAS VAN HET N.A.F. OPGEHEVEN Met ingaaig van 3 Juli a.s. heeft de Werkloozenkas van het Ned. Arbeids front opgehouden: te 'bestaan en is voor de 'Heden de speciale bijdrage aan die kas vervalen. Dit beteekent een verla ging van 40 tot 50 procent van de finan cieel© verplichtingen der N.A-F.-tedetn, aldus de heer W. H. Alofs, hoofd dér afet. Geldzaken1 van het N.A-F. De werkloozenkas van hetArbeidsfront was een voortzetting van de werkloos heidsverzekering, zooals deze in [de werk lozenkassen van de vakbonden gestalte had gekregen. In wezen was echter de werkloosheidsverzekering lomvereeniigbaar met de socialistische idee, waaruit het Arbeidsfront is voortgekomen. Daarom heeft de leider van het N.A.F. thans den knoop doorgehakt. In geval van werk loosheid zullen de werkers voortaan aan gewezen zijn op den Staat. Zij zullen dan overeenkomstig de Rijksregeling in geval van werkloosheid een1 uitkeering ontvangen. Daar deze uitkeering lager zal zijn dan het bedrag, dat de leden van het N.A.F. tot dusverre bij werkloosheid ontvingen, is een overbruggingsregeling getroffen. Leden van het N.A-F. kunnen bij onvrij willige werkloosheid een toeslag ontvan gen, indien aan de navolgende voorwaar den is voldaan: a. minstens 52 weken onafgebrokenlid zijn en minstens 52 volledige wekelijk- sche of 12 volledige maandelijksclhe bij dragen hebben volidaan; b. ingeschreven staan bij een1 Geweste lijk Arbeidsbureau; c. uitkeering ontvangen ingevolge de Rijksregeling. De toeslag loopt uiteen van 10 ct. per Hag tot fl per dag en is afhankelijk van de contributie, welke door het lid wordt betaald. De duur van den toeslag bedraagt na een lidmaatschap van 1 tot 2 jaar ten hoogste 42 dagen 7 weken en kan na een'lidmaatschap van 10 jaren en meer 16 weken bedragen. De rechten van de leden van het N.A-F., die tot dusver een bijdrage aan deWerk- I loozenkas van het Arbeidsfront hebben j betaald, blijven onverminderd van kracht. Voor 'de 'leden, die tot en met 3 Juli 1943 'lid waren van de Werkloozenkas van het Arbeidsfront, is een speciale regeling getroffen. Indien de uitkeering krachtens rde Rijks regeling te zamen met den toeslag van het N.A-F. en eventueel doorbetaald loon en'/of ontvangen vergoeding minder be draagt dan 70 <y0 Van het gemiddelde dagelijksche inkomen voor gehuwden, kostwinners, alsmede weduwnaars, die hun huishouding in stand' houden met hun eigen kinderen ofmet een inwonende huishoudster, respectievelijk 60 o/0 voor ongehuwden, wordt onder bepaalde'voor waarden een aanvullende uitkeering ver strekt. Het aldus verkregen totaalbedrag 1 mag 70 o/o resp. 60 o/0 van het gemid- delide dagelijksche inkomen niet over schrijden. J Het is mogelijk, dat de Rijksregeling, waarvan hierboven wordt gesproken, op 3 Juli as. nog niet in werking kan I treden, omdat het departement van So ciale Zaken nog niet alle maatregelen heeft getroffen. Het ligt daarom in de bedoeling van het N.A.F. om de uitkee- ringeni tot en met 31 Juli 1943 nog als voorheen te 'doen geschieden, zooals deze in het Werkloozenkas-reglement1 zijn vastgesteld. Van 1 Augustus 1943 af zal het nieuwe reglement in werking treden,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1