ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uit Stad en Provincie Maandag 28 Juni '43 Telefoon no. 33 Direetenr-Adainletrateu (AdvertonüecheO waarin. opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Ecofd«d«tour 99ete Jaarg. No. 15275 Uitgave N.V, „Se Zierikzoescbe Nieuwsbode" M. J. KOSTEN, Manhuisstraat, Zierlkzee ölro no. 137677 DE OORLOG IN DE SCHEMERING Qoebbele over een invasie Dr. Gotebbels schrijft in ^en artikel in het weekblad „Das Reich" onder het op schrift „De oorlog in de schemering" Een Britscb-Amerikaanische poging tot invasie 'kan onder omstandigheden de in leiding zijn tot een beslissing van den oorlog, waarom Duitschland er eerder voor its dan- tegen. De oorlogvoerende mogendheden hullen op het oogenbliik het vermoedelijke gebeuren van de ko mende weken en ni'aanden in een -kunst- matigen nevel'. Vooral de(EngeLschan voe ren op het oogenblük een soort zenuw,- oorlog, met de bedoeling Duitschlanid in verwarring en van zijneigenlijke plannen af te brengen. Deze poging iis echter reeds van te voren tot mislukking ge doemd. De Duitsche oorlogsleiding, weet heet precies wat zij wil. Zij acht echter net oogen'blïk nog niet gekomen, openlijk over haar plannen te spreken. Met 'betrekking tot de invasie schrijft dr. Goébbels, dat Duitschland in het ge heel niet wil 'betwijfelen, dat de Anglo- Amerïkaansche mogendheden voldoende tonnage en strijdkrachten bezitten, om op een of ander punt van Europa te landen. Zij zijn echter slecht geadviseerd, wanneer zij meenen met haar plannen te kunnen verrassen. Voor verrassing iis de factor van het onwaarschijnlijke noo- di'g, die hier in geen enkel' opzicht aan wezig is. De As is er dag -en nacht op ingesteld, zij beschikt over voldoende operatie-reserves om de Anglo-Amerika nen na een zekeren aanlooptijd op elk bereikbaar punt van Europa met effect te weerstaan. Een Britseh-Amerikaansche invasie-poging is voor de oorlogsleiding van de As een eenvoudig rekenvoorbeeld! De Engelsehe stelling, dat men de As- mogendheden alleen door den\luchtooirliOg op de knieën kan krijgen, is volkomen onjuist. Hoe aanzienlijk de door Idle Britsch-Amerikaans'che luchtterreur aan gerichte vernielingen ook mogen zijn ge weest, de ervaring heeft geleerd, idiat de op 't gebied van de productie van oor logsmateriaal aangerichte schade in be trekkelijk korten tijd kan worden her steld. De luchtoorlog alleen, kan geen beslissing veroorzaken. De vijand zal zich spoedig moeten afvragen of de verliezen bij deze aanvallen overdag 'en des nachts nog loonend zijn. Bovendien zal hij de een of anderen dag er een antwoord op krijgen, dat de doelmatigheid van de zen luchtoorlog volkomen twijfelachtig zal maken. De oorlog (is op het oogenbliik! in schemering géfiuld. Eerst de gebeurte nissen zullen hem weer'ki het volle licht plaatsen.. 1, i SOVJETLANDINGSBOOTEN IN DEN KOEBAN VERNIELD Elberfold en Bemscheid uit de lucht bestookt Het opperbevel van de weermacht maakte Vrijdag bekend: Aan het Oostfront verliep de dag, af gezien van enkele plaatselijke gevechten in het gebied van Welifcieje Loeki, kalm. De luchtmacht boorde in het Lagunenge- bied van den Koéban 17 landingsbooten in den grond en bestookte stellingen, kwartierruimten vootr de troepen en de ravitailleer;ngs\erbindingen van den vijand In het Middöl'landsche Zeegebied' wer den zonder eigen verliezen 35 Britsche en Amerikaansche vliegtuigen neergescho ten, waarvan .alleen 23 door Duitsche jagers. Formaties Britsche bommenwerpers vlogen in den afgeloopen nacht boven West-Duitschi gebied en vielen verschei dene steden, waaronder in het bijzonder Wuppertal-Elberfeld en Remscheid met talrijke brisant- en brandbommen aan. De verliezen der bevolking in de aange vallen steden rijn zwaar. Totdusver werd het neerschieten van 31 vijandelijke 'bom menwerpers gemeld. Acht andere vlieg tuigen verloor de vijand 'bij aanvallen overdag op de bezette gebieden dn het Westen. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeerden in den nacht van 24 op 25 Juni afzonderlijke doelen aan de En gelsehe Zuidkust. 1 Duitsche duikbooten boorden in de Miid- dellandsche Zee in zware gevechten van krachtig beschermde convooien 3'schepen van 15000 brt. in den grond. lialiaanschwearmachisberlcht Successen van Italiaansche vliegtuigen Het communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt Tijdens verscheidene nachtelijke aan vallen op vijandelijke konvooien, die langs de kust van Noord-Afrika voeren, hebben onze formaties torpedovliegtuigen nieuwe successen behaald en drie groote vracht schepen van totaal 31,000 ton tot zinken gebracht en drie schepen beschadigd. De haveninstallaties van Bizerta en gemeerde schepen werden door onze bommenwer pers aangevallen. Plaatsen op Sardinië werden gisteren en jn den afgeloopen nacht gebombar deerd door vijandelijke %rmaties, aan wie door Italiaansche en Duitsche jagers en door luchtdoelartillerie groote ver liezen werden toegebracht. Er werden 7 vliegtuigen door Italiaansche jagers, 23 door Duitsche jagers en drie door bat terijen luchtdoelartillerie neergeschoten. Twee van deze laatste vliegtuigen vielen nabij Macomer en een te Olbia te plet ter. Van slachtoffers onder de bevolking en schade van eenigen omvang wordt slechts melding gemaakt in de provincie Sassari te Chilivani en Golfo Aranci. Twee van Onze vliegtuigen worden ver mist. AANMELDING VAN BELLEN EN KLOKKEN Beschikking van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied' (commissaris-generaal voor financiën en economie) over de aanmelding van klok ken, die geen kerkklokken rijn. Op grond van ;pajr(< 1 $h| 9 'der Verorde ning no. 139/1942 over de inbeslagneming en vordering van goederen beschik iik: 1. De houders van niet-kerkklokken (bellen, klokjes) moeten deze vóór 10 Juli 1943 bdj. de burgemeesters Ider ge meenten, binnen welke deze klokken zich bevinden, schriftelijk aanmelden. 2. De aanmelding moet bevatten': 1) aantal en middellijn der klakken; 2) nauwkeurige opgave van de plek, waar Ide klokken zich bevinden; 3) naam en adres van den aanmelder. De aanmelding moet zoowel in gebruik als buiten gebruik^ zijnde klokken, bruik bare zoowel als onbruikbare'klokken om vatten. 3. Van de verplichting tot aanmelding overeenkomstig 1 rijn .uitgezonderd 1) klokken, die in het bedrijf van ver keersondernemingen te land of te water gebruikt worden; 2) klokken, die bi) 'de brandweerdien sten gebruikt worden; 8) klokken, die op het tijdstip (der afkondiging van deze beschikking tot het beziit van een museum behooren; 4) klokken met een gewicht beneden de tien kilogram of met een formaat 'beneden een middellijn van 0.20 meter aan den benedenrand. Den Haag, 26 Juni 1943. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandschie gebied. De commissaris-generaal voor financiën en economie. HET AARDAPPELRANTSOEN OP 3 K.G. In verband met de toenemende afle vering van vroege aardappelen, wordt de hoeveelheid aardappelen, die per bon ter .beschikking wordt gesteld, van 2 op ii/2 kg. teruggebracht. Tengevolge daarvan geeft in het tijdvak van 27 Juni tot en met 3 Juli 1943 elk der met „27 A Aardappelen" gemerkte bonnen van de bonkaart voor voedingsmiddelen recht op het koppen van 11/2 kg. aard appelen. Daar personen van 4 tot en met 13 jaar en van 21 jaar en ouder over 2 bonnen „27 A" beschikken, ont vangen zij dus 3 kg. per week. Personen van 14 tot en met 20 jaar beschikken pver 3 bonnen, zoadat zij 41/2 kg. per week zullen ontvangen, ter wijl de hoeveelheid, die voor kinderen ivan 1 tot en met 3 jaar ter beschikking gesteld wordt, 11/2 kg. bedraagt, daar deze kinderen maar over één bon beschik ken. De bonnen „27 B Aaardappeien" geven, z'ooals vroeger, recht op het koopen van 1 kg. per week, zoodat de toeslag vo,or personen, die op grond van hun inkomen over L-inlegvellen beschikken, geen ver mindering zal ondergaan. Op de z.g. .rantsoenbonnen, waarop is vermeld „Aardappelen één rantsoen", zal in de toekomst 3 kg. aardappelen in plaats van 4 kg. gekocht kunnen worden. NIEUWE TEXTIELPUNTEN Met ingang van 28 Juni rijn de vol gende (distributiebescheiden geldig ver klaard voor de verschillende soorten textielproducten, waarvan tevens een op gave hieronder volgt: A. Van de textielkaarten V 115 en V 215 20 punten, nrs. 80 tot en met 6T/I61, van de textielkaarten V 315 en V 415 20 punten.' nrs. 100 tot en met 81/(81, van de textielkaarten V 515 20 punten nrs. 100 tot en met 81/J81, vervolgens} al'le punten van textielkaart V 615, van de toeslagkaart V 815 en van de toe- slagkaart V 715, 10 punten nrs. 30 tot en met 21/21. j I II I UI. lil Op bovengenoemde punten rijn ver krijgbaar: kledingstukken of stoffen, met dien ver stande, dat voor den aankoop van: a. een z.g. ,jgroot stuk", (een onderdeel daarvan of stof daarvoor, bovendien een speciale vergunning moet worden inge leverd j j b. kousen of sokken bovendien/de ver eischte kousenbonnen of machtigingen moeten worden ingeleverd c. luiers of luierstof, bovendien de vereischte luierbonnen of machtigingen moeten worden ingeleverd; d. verpleegsterslinnen, bovendien de vereischte speciale vergunning moet wor den ingeleverd. B. Op elk der speciale kousenbonnen der textielkaarten t.w. J. K en L van de textielkaart V 215, J en K van de textielkaart V 115, J> K en L van de textielkaart V 315, J, K en L van de textielkaart V 415 kan direct tegen gelijktijdige afgifte van geldige textielpunten (gewone punten- waardeering) eed paar sokken of kousen worden gekocht. Op de nieuwe textiel kaarten voor babies tot 1 jaar en voor kinderen van 1 Mpt 3 jaar bevinden, zich geen kousenbonnen, aangezien de aan- koopmogelijlkheid van kousen of sokken voor deze kleine kinderen niet beperkt is C. Op elk der met "de cijfers I, II, III, IV bedrukte extra-bonnen der baby-tex- üelkaart (V 615) rijm 3 luiers of stof daarvoor verkrijgbaar tegen gelijktijdige Inlevering van het voorgeschreven aantal speciale K of T punten of punten van de textielkaart of toeslagkaart. Behalve bovengenoemde bonnen der textiel- en toeslagkaartm rijn rmet ingang van dewzelfden datum speciale punten geldig verklaard voor artikelen, welke op de verschillende soorten'speciale pun ten mogen worden afgeleverd. RECHTZAKEN Economische Hechter te Middelburg Zitting van Donderdag 24 Juni'. J. A- van der (Schee, 35 jaar, melkslijter te Zierlkzee, wegens overtreding der Verordening Granen, Zaden ent Peulvruch ten. Eisch: f500 of 3 maanden hechtenis, met verbeurd verklaring. Uitspraak: f 500 of 2 maanden hechtenis, met verbeurd verklaring. I N. van As, echtgenoote van W. Ca- pel'le, 37 jaar, te Oosteriand, wegens het feit, dat riji 'in December 1942 te Ooster iand' een aantal distributiebonnen van de Bonkaart Algemeen en enkele fboterdistri- butïebonnen heeft vervalscht. Eüsch: flOO of 40 dagen hechtenis. Uitspraak: conform eisch. A. J. Vijverberg, echtgen. van A- H. C. ""Stoutjesdijk, 40 jaar, telBruimüsse, wegens het feit, dat rij' te Burgli een aantal distributiebonnen van ide Bonkaart Al- gemeen heeft vervalischt. i Eisch: 2 weken gevangenisstraf. Uitspraak: 14 dagen gevangenisstraf. H. J. Capelle, 39 jaar, tuinder te Brui- nisse en J. Schouten, 30 jaar, landbou wersknecht te Oosteriand, wegens overtr. vaste Brandstoffenbeschiikking. 1 Eischieder f 25 ol 10 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring. Uitspraak conform eisch. J. van As, echtgen. (van T. K- de Jonge, 29 jaar, te Zierlkzee, wegens, het feit, dat rij op 18 October 1942 te Zierikzee een aantal' distributieboinjnen heeft ver valscht. Biisdh: 1 week gevangenisstraf^ Mr. C. J. B. du Groo bepleitte een geldboete en geen vrijheidsstraf, i Uitspraak: f75 of 25 dagen hechtenis. C. Berrevoets, 34 jaar, bakker te Se- rooskerke (S.), wegens het feit, dat hij iin Februari 1942 te Serooskerke heeft verkocht 7 toewijzingen voor suiker. (Overtr. Distributieregelingsbeschilcking). Eisch: 1 maand gevangenisstraf. Mr. C. J. B. d. Croo vroeg clementer straf. Uitspraak: f150 of 1 maand hechtenis, met verbeurdverklaring. Installatie ar. Th. Porthoine Bij besluit van den Secretaris-Generaal van 'het Departement van Justitie van 17 Juni 1943 is benoemd tot President der Arr.-Rechtbank te Middelburg de heer Mr. Th. Poriheine, vice-president dier Rechtbank. Mr, Portheine begon zijn jus- titieele loopbaan als Kantonrechter-plaats- vervanger te Deventer, als hoedanig hij op 15 Juli 1908 werd benoemd. Zijn be noeming als substituut-griffier der Arr.- Rechtbank te Middelburg vond1 plaats op 28 December 1914, Rechter in die Recht Bij onze vrijwilligers. Een vrooljfk uurtje tfjdena ttn gevechtapavze. S8 PK Ahrens O-B P bank op 5 Mei 1926 en vioe-president opi 15 Maart 1934. Ter openbare terecht zitting der Rchtbank aldaar van 23 Juni 1943 is de heer Mr. Portheineals pre sident dier Rechtbank geïnstalleerd. VERSCHILLENDE BERICHTEN Arbeidsinzet studenten Op de dagel'ijkSehe persconferentie te 's-Gravenhage werd Vrijdag de volgende mededeelnig betreffende den arbeidsinzet van niet.ingeschreven studenten gedaan: Studenten, die voor 'het studiejaar 1942- '43 niet 'zijn ingeschreven, do,ch vroeger wel de colleges volgden of een acade misch examen hebben gedaan, worden in de gelegenheid gesteld' de loiyauteitë- verklaring af te leggen, mits zij dit jaar of het volgende jaar examen doen. Zjj moeten 'zich dan schriftelijk aan het De partement van Onderwijs te Axpieldoorn. afd. Hooger Onderwijs melden, met vol ledige .opgeva van naam, voornaam en adres en mededeelen voor welk studie jaar en bij' welke universiteit of hoogte- school zij het laatst waren ingeschreven. Studenten, die de studie hébben onder broken, moeten eerst dé loyauteitsverkla ring onderteekenen. ZIERIKZEE. In een bijeenkomst, bijeen geroepen door den N.L.S. vondi Vrijdag middag in de groote zaal van „De Ko renbeurs" de installatie plaats van de d orpsvissch&rsraden voor Schouwm-Dui- veland en Tholen, voor wat betreft de 'binnenvisscherij. (De visschersraden voor de kustvisscherij werden dit voorjaar in „Concordia" geïnstalleerd). De heer Veld huis. inspecteur voor den buitendienst, zette, na opening, uitvoerig het verleden, 'heden en toekomst voor de visscherïj uit een, daarbij wijzende op' het goede dat in het verleden werd gewrocht en het verkeerde dat men heeft weg te 'werken. Een nieuwe organisatie moet worden op gebouwd. om straks, wanneer het vredte zal zijn, voor de visscherij een betere( toekomst te scheppen. De visschers moe ten Zelf die taak ter hand nemen, 'te zamen met de Landstand'. Alleen beroeps- visschers zullen straks erkend worden om hun bedrijf te mogen uitoefenen. Ook de heer Aalbregtse wees de vis schers op het samengaan met den Land stand, wier ontstaan hij in den breedte schetste na, de .geschiedenis van den landbouw in de laatste eeuw te hebben geteekend, daarbij opmerkende dat bij'de staatszorg de belangen van den land bouw niét altijd op de juiste wijze wer den gediend'. Thans is de lanidb'ouw een standsorganisatie, die in onze provincie groeit en invloed heeft. Uitvoerig zette spr. deze organisatie uiteen. De belangen van den landbouw worden thans beke ken door den agrarischen bril. Tegelijk worden door de nevenorganisaties de be langen behartigd voor de visscherij, voor welke hij de dorpsvisschersraden van Scho.uwen-Diuiveland en Tholen, wat de binneviss&herïj betreft, installeerde. Voor Schouweii-Diuiveland P. Berrevoets, Se rooskerke, J. Hoogerhuis. Oosteriand, A. Flikweert. Zierikzee en G. v. d. Hoekl, Kerkwerve. Voor Tholen: J. Lindho.ut Oud-Vosmeer, J. Oveibeeke, Tholen en F. Rijnberg te St-Annaland. Bij beschikking van den waarne mend secretaris-generaal van het depar tement van Financiën werd bevorderd! tot hoofdopziener bij de Visscherijpoli- tie op de Zeeuwsche Stroomen, de heer M. Wesdorp, thans opziener bij genoem de Visscherijpolitie. WANNEER VERDUISTEREN f Heden verduisteren van 22 uur 15 tot 5 uur. De maan komt op 3 uur 42 eu gaat onder om 19 uur 01. Nieuw8 maan Vrjjdag 2 Juli. Eerste kwartier Zaterdag 10 Juli. Volle maan Zaterdag 17 Juli Laatste kwartier Zaterdag 24 Juli. Voor het examen Algemeene Han delskennis (Middenstandsexamen) slaag- Iden Ide heeren W. IJssel en M. v. IJssel- dijk te Zierikzee. Uit het politierapport van Zierikzee Tegen een besteller van een expe- ditiebedrijf te Renesse, die een ambte-i naar van het Arbeidsbureau alhier had I beleedigd, werd procesverbaal opgemaakt In den stralenden Zondagmorgen wan- i delden twee jonge deerns uit deze stad over een eenzamen landweg. Het was haar bekend, dat in de omgeving van dien landweg een perceel land met aard beien lag. Die morgenlucht had hen hon gerig gemaakt, zoodat onderling beslo ten werd zich te goed te doen met die aardbeien. Na nog maar eenige aardé beien te hebben gegeten, werd hun straf baar feit ontdekt door den eigenaarr. Om zich aan een strafvervolging te ont. trekken verborgen zij zich in de daar, fn de omgeving staande gerst. Na eenig zoeken vond de eigenaar de meisjes. De vroege wandeltocht kwam hen duur te staan, daar zij zich eerstdaags zullenj moeten verantwoorden vo©r den straf rechter. POST-TELEGR A AF -TELEFOON Nieuwe postzegels. Na de nieuwe postzegel van 71/2 cent met de beeltenis van Michiel Adciaansz. de Ruyter zullen van 1 Juli af nieuwe zegels van 2% cent en 10 cent in gebruik genomen worden. Op 16 Juli zullen de zegels van 1, 5 en Ï2Y2 cent voJ^en. De zegels van 10 cent en 12V2 cent zullen de beeltenissen dragen resp. van de zeehelden Jan Evertsen en Maarten Harpertszn. Tromp, de kleur is resp. donkergroen en blauw. De zegels van 1, 21/0 en 5 cent (resp. bruinzwart, don kergroen en geelgroen) zijn versierd met voorstellingen ontleend aan de Ned-er- landsche volksornamentiek. LANDWACHT NEDERLAND Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat, Nederlanders, die zich aanmelden voor de Landwacht Nederland, ingevolge verlangen van den Leider der N.SB. van hun huidige werkgevers hun loon of ten minste een deel van hun inkomen uit arbeid van tot dusver gedurende hun diensttijd doorbetaald moeten krijgen. Voorzoover een bedrijf niet in staat is, het loon verder te betalen, neemt de Fvirsorgeoffizier der - Waffen-SS onder steuning en zorg voor de familieleden op zich. In elk geval behoudt een lid van de Landwacht Nederland na volbrenging van zijn diensttijd recht op zijn arbeids plaats. Voorzoover de Fürsorgeoffizier der Waffen-SS de ondersteuning over neemt geiden de volgende richtlijnen: De .«vrouwen van leden van de Land wacht Nederland, die tot nu toe tot 150 gulden per maand hebben verdiend, ont vangen een ondersteuning van maande lijks f65; voor elk kind tot 16 jaar wordt per maand f21 betaald. De Fürsorgeoffi zier der Waffen-SS neemt verder de be taling van de huur over. Bovendien wor den de premies van de Ioopende verze keringen geheel vergoed. Dit betreft le vensverzekeringen, ziekteverzekeringellf uitkeeringen bij overlijden en brandassu- ranties. Verder wordt voor kinderen bo ven 16 jaar, voorzoover huil opvoeding nog niet voltooid is, een uitkeerlng van f36 per maand per kind verleend. Kin deren onder 16 jaar, die niet in gezins verband leven, die echter aanspraak op ondersteuning hebben (buitenechtelijke kinderen) ontvangen eveneens een ander- steuning tot f 36 per maand per kind. De familieleden van een lid van de Landwacht Nederland ontvangen extra levensmiddelenkaarten en brandstofkaar- ten, voerzoover dit lid van de Landwacht Nederland geheel of gedeeltelijk kostwin- naar was. I Leden van de Landwacht Nederland,, die grootere inkomens hebben gehad krij gen ook dienovereenkomstig groote pn- ctersteuningsbedragen uitbetaald. I Wanneer een 4id van de Landwacht 1 Nederland toit nu toe zijn ouders voor het J grootste dee] heeft ondersteund en vo,or hun voeding heeft gezorgd, dan kan een kostwinnersvergoeding uitbetaald worden van f 60 tot f 90 per maand. Bovendien kan in bijzondere gevallen een huurbij- slag worden verleend. De Landwacht Nederland is een troep, die onder leiding van Duitsche en Neder- landsche kameraden slechts Nederlan ders omvat, die in het kader van de Waffen-SS bestemd zijn voor de verdedi ging van het Nederlandsche grondgebied. Aanmelding voor de Landwacht Neder land kan tijdens de keuringen of bij het SS-Ersatz-Kommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5, geschieden. Nederlanders, die verplicht zijn lot aanmelding voor den arbeidsinzet in Duitschland kunnen zich aanmelden voor de Landwacht Nederland en zijn tijdens hun diensttijd vrij van den arbeidsinzet

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1