ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HAAR OFFER Uit Stad en Provincie Vrijdag 25 Juni '43 Telefoon no. 32 Directenr-Adminletotonr (Advertentieohef) waarin opgenomen de Zierlkzeesche Courant van 1797-1889 Hcofdr^teni no DE LQ0ZE' ZlerikzM Uitgave N.V. „De aierikzeesche Nieuwsbode" M' J' E0STEN' Manknieetraat, Zlerikzee «ro no. 137677 99ste Jaarg. No. 15273 KALMTE AAN HET OOSTFRONT Sovjetfabrieken weer gebombardeerd Het opperbevel van de Dultsche weer macht maakte Woensdag bekend: Van het Oostelijk front wordt slechts plaatselijke gevechtsactiviteiit gemeld. De luchtmacht viel steunpunten voor de luchtmacht en wapenbedrijven in het vijandelijk achterland aam en wierp in de Finsche golf drie kust vrachtschepen in brand. j j Britsche en Amerikaansohe luchtstrijd krachten deden gisteren overdag en in den afgeloopen macht verscheidene zware aanvallen op steden in West-Duitschla-nd en im de bezette gebieden im 't Wiesten. Vooral in de woonwijken en de steden Oberhausen en Mülheim a.d. Ruhr ont stonden aanzienlijke vernielingen. Op 22 Juni des middags viel in het zeegebied voor Scheveningen een sterke formatie Britsche bommenwerpers en torpedovlieg tuigen tevergeefs een Duitsch konvooi aam. Bewakingsvaartuigen em de luchtdoel- artillerie aan boord der koopvaardijsche pen schoten zeven van de aanvallende vliegtuigen neer. Het konvooi is in zijn geheel im de haven van bestemming aam- gekomen. In- totaal werden bij -de aanval len van gisteren overdag en in -den af geloopen nacht volgens de totdusver ontvangen rapporten 92 vijandelijke vlieg tuigen. waaronder 75 viermotorige bom menwerpers neergeschoten. Drie eigen jagers gingen- verloren. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombar deerden in den nacht van 22 op 23 Juni afzonderlijke doelen in het gebied van Londen. I Ital jaansch weermachtsberlcht Konvooi aangevallen Het communiqué nr. 1124 van het Ita- liaamsche hoofdkwartier luidt als volgt: Onze torpedovliegtuigen hebben -een vijandelijk konvooi voor -de Noord-Afn- kaansche kust aangevallen, een vracht schip van 120.000 ton tot zinken gebracht, em een van 7000 ton beschadigd. Een derde vrachtschip werd im -de golf van Tunis getorpedeerd. De haven vam Bi- zerta, wegen em spoorwegdoelen ten zuiden van Jaffa, in Palestina, werden door onze formaties der luchtmacht ge bombardeerd. Vijandelijke vliegtuigen ondernamen bomaanvallen en schoten met mitrailleurs op Salerno, Castel Vetrano, Milazzo en Ol'bia; uit Salerno wordt melding ge maakt van schade en verliezen. De batte rijen luchtdoel artillerie van Olbi-a hebben ten Oosten van Castel Sardo -een (vliegtuig brandend neergeschoten. Tijdens de lucht aanvallen op Reggio di Cal-abria en Mes sina, waarvan in communiqué tnr. 1123 melding is -gemaakt, werden -door onze jagers twee viermotorige vliegtuigen neer geschoten. 1 De Turksche minister van binnenland- sche zaken heeft im de groote Nationale Vergadering medegedeeld, dat bij d!e aardbevingsramp van A-dapazar, 247 men- schen het leveni hebben verloren. M M M M M V V W W W Menschenkennis is dikwijls meer Ve- voi-derlifk voor 'dierenliefde dan voor menschentiefde Feuilleton 71 door Frank van Falckenoort vm Met gro.ote passen liep Dirk van Elk -de mooie kamer op en neer, de wenk brauwen gefronst -en -de handen in de zakken van z'n stijf, deftige zwarte pak; de voeten in witte gebreide Wollen sok ken. Af en toe wierp ihïj een blik op de groote ouderwetscihe hangklok. D-an, als hij' bij 't raam was, lichtte hij! even de zware gordijnen op Zij en spieddë door de dichte sneeuwjacht naar buiten, waar echter niets te zien was dan een grijs-witte massa, die als maar neerviel en door den wind- opgejaagd, tot een groote hoop op de smalle vensterbank groeide. Dan zuchtte hij eens en Zette z'n tochtdoor de kamer weer voort vijf passen heen en vijf passen terug. Bij eiken stap dansten en trilden -de pulletjes op -de hooge mahoniehouten kast en maakte verdachte neigingen om naar beneden te tuimelen. Maar op -dit alles lette Dirk niet. Z'n gedachten schenen onafgebroken bezig met een belangrijke zaak, gezien de strakke trek op z'n an ders zoo levendige gelaat. Bij wijle ging hij een poosje zitten aan -d-e ronde glad gewreven tafel. D»n trommelde hij met z'n eeltige vingers ©en roffel op het ta felblad, maar dat ging geleidelijk aan zachter, tot zé weer geheel, in rust wa>« ENGELSCHE LUCHTAANVAL OP LE CREUSOT De stad Le Creusot is in den nacht van 19 op 20 Juni door Engelsche vlieg tuigen gebombardeerd. De lukraak neer geworpen bommen hebben vooral schade aangericht aan woningen. Zoo is o-a. het groote ziekenhuis, dat reeds bij -den vori- gen aanval door vier bommen was ge troffen, totaal uitgebrand. In Le Creusot liggen alle broodbak kerijen stil, zoodat -de levensmiddelen- voorziening zeer moeilijk is. Duitsche soldaten helpen bij -de opruimingswerk zaamheden. Van Parijs uit is een speciale trein van -de national-e hulpverleening gezonden. Van officieeie Fransche zijde wordt medegedeeld, -dat het aantal qooden tot dusver 400 bedraagt en dat der -gewon den 500. Hoe verder men in de stad komt, -dies te grooter zijn de verwoestingen. Heele straten zijn vernield, avenues,'boulevard®, straten en pleinen zijn door series bom men -geheel omgeploegd. Het ziekenhuis is totaal verwoest. De aanval duurde drie kwartier en had ten! gevolge, dat de stad bijna geheel' vernield werd. De helft der bevolking is dadeloos. Behalve d-e plaat selijke -en naburige h-u-lp organisi-tiies zijn ook -dergelijke organisaties uit Parijs ont- boden, waaronder een Fransch-e Roode- Kru,istrein. J KENMERKEN VAARTUIGEN De admiraal in Nederland hiaakt be kend: Krachtens artikel 5, lid 1, cijfer 2, lid 2 van de verordening van den Rijks commissaris px. .100/41 -over bijzonder© maatregelen inzake de kustbeseherming, wordt het volgende bepaald: Alle vaartuigen mogen in het door de verordening nr. 100/41 bepaalde gebied, waarvoor de verbodsbepalingen gelden, alleen varen of in dit ressort te wiaiter of ,op het land liggen wanneer zij krach tens de volgende bepalingen gekenmerkt z.ijn: Vaartuigen met ©en laadvermogen van minder dan 10 ton moeten op een dui delijk zichtbare plek aan den buitenkant op een vast deel van het vaartuig in letters van tenminste 10 cm hoogte en een breedte van 1 cm. goed leesbaair, den naam van het schip of eigenaar als mede zijn woonplaats vermelden. Voor de kenmerking van vaartuigen met een laadvermogen van 10 ton of meer kan men volstaan met het in artikel 7, lid i van de „reglementen voor de binnenvaart'' voorgeschreven teeken. De plicht tot kenmerken strekt zich ook uit tot drijvende toestellen, dat zijn drijvende voorwerpen, waarop mechani sche installaties als baggermolen, kraan, hefwerktuigen of -bokken zijn aangebracht Overtredingen van -deze verordening worden gestraft overeenkomstig art. 7 van de verordening nr. 100/41 met ge vangenisstraf of in ernstige gevallen met tuchthuisstraf van ten hoogste vijf jaren. De .verordening treedt in werking op 1.Juli 1943. Het grensgebied van No-ord-Syrië is tot een diepte van 100 km tot militaire zone verklaard. Verwacht wondt, idat de radio apparaten van -de bevolking in -deze zone in beslag genomen zul-l-en worden. Het hebben van- -dergelijke apparaten (in auto's is trouwens reeds sinds geruimen tijd verboden. ren. Dan boog het hoofd voorover op de borst: de natuur deed haar rechten gelden en den dommelde hij in, tot na gedurig knikkebollen z'n kin eindelijk in een onzachte aanraking kwam met Ide tafelrand, waardoor hij weer opschrik te, een oogenblik niet wetende waar hij' was. Hij' keek eens op de klok: hé, waar achtig al bij elven. Ze 'zal toch niet bij haar vriendin blijven, omdat het Zulk slecht weer is? Nee, dacht Dirk, dat zal Ze niet. D-aar ken ik haar te goed voor. Maar ik had haar toch wel tege moet kunnen fietsen; ze zal wel een heele trap hebben tegen -de sneeuw en den wind in. Hij stond voor de zooveelste maal op en liep maar het gordijn, spiedde nog eens naar buiten. Stond daar geen auto? Ja... nee, toch niet. Hij -drukte z'n neus tegen het raam om beter te kunnen zien. Daar sprong opeens een foreede baan licht over -de donkere dreven. Een fi guur stapte uit den wagen en in het licht zag hij, dat Heieen het was. Een zucht steeg op. Gelukkig. Maar wie 'Zon haar thuis gebracht hebben? Och' ja, na tuurlijk die broer van haar vriendin, die jongen, die iop de Phoenix werkte en al tijd op de fiets voorbijreed. Hij' hoorde 't meisje met korte vlugge passen het erf op loopen, de klink van de achter deur oplichten en naar binnen stappen. Midden in de kamer bleef Dirk staan, met het-oog op de deur gericht. Even daarna kwam Heieen binnen. Ze schrok, toen fte de lange gestalte van den jon gen boer in de kamer zag. (W.ordt vervolgd). Keuringen voor Waffen SS en Ned. legioen Tijdens de keurisgen der Waffen SS en Nederlandsch Legioen, waarvoor de data en plaatsen bekend gemaakt worden is de pers, kunnen zien Nederlanders aanmelden in den leeftijd van 17—45 jaar. Voor de gezinsleden dezer vrijwil ligers wordt in ruime mate gezorgd Zij ontvangen kostwinnersvergoeding, kosfce- looze ziekenverpleging, extra levens middelen, extra kolentoewjjzing, enz. Zij, die om bijzordere redenen of wegens familieomstandigheden in Neder- 1 nd moeten blijven, kunnen zich aan melden bij een van de in Nederland ge vestigde SS onderdeelen. Degenen, die zich bij de SS of het Ned. legioen vrij willig molden, worden tijdens den duur van hun verbintenis vrijgesteld van den arbeidsinzet. Alle verdere inlichtingen worden tijdens de keuringen verstrekt. BIJEENKOMSTEN DER N.S.B. IN DEN HAAG Demonstratie van eenheid Dinsdagavond heeft de N.S.B. in den Dierentuin te 's-Gravenhage een bijzonder belangrijke bijeenkomst gehouden, waar op de -commandant van de W.A. mr. A. J. Zondervan, de voorman der Germaansche S.S. in Nederland, J. H. Feldmeyer, de hoofdstormer en plaatsvervanger van -den leider, C. van Geelkerken en tenslotte Mussert zelf het woord hebben gevoerd. De bijeenkomst had het karakter van een hernieuwde betuiging van trouw aan den lei-der en vormde als zoodanig een antwoord pp 'de praatjes, die zijn ver spreid na de door Mussert op 5 Juni in Tivoji te Utrecht belegde kaderbijeen komst. Zij vonden hun grond in het fei-t, dat de buitenstaander in een natio- naal-socialistische beweging de eenheid van het kerkhof meent te moeten aan treffen. Daartegenover stelden de eerstgenoem de drie sprekers hunne verzekering, dat ni-ets in staat zal zijn hun -trouw- aan leider en beweging te schokken. Voorman Feldmeyer voegde hieraan toe, dat bij twijfel ten deze alle gemoedelijkheid op houdt. De W.A. heeft steeds getoond voor de overwinning der wereldbeschouwing en voor Mussert het hoogste offer te willen brengen. De S.S. deed hetzelfde en was daarbij de pionier voor de groot Germaansche gedachte, -die haar bezie ling vindt in het dynamisch begrip van het toekomstige rijk aller Germanen. De hoofdstormer stelde stelde de vraag of de Nationale Jeugdstorm wel zin zou hebben als leider en beweging er niet waren en gaf daarop ten antwoord, dat zij allen met elkander verbonden blijven, tot in den dood. Mussert wees er in zijn rede nogmaals met klem op, waarom het in -deze maan den gaat, herinnerde aian den weg, dien de beweging heeft afgelegd en aan de verantwoordelijkheid, die hij met haar na de Meidagen van 1940 aanvaardde, De leider hield zich vervolgens bezig met het onverstand, dat de N.S.B. ont moet bij het uitvoeren van deze taak. De strijd is echter niet zoo erg, wanneer hij maar den wil staalt om ondanks alles voor het Nederlandsohe volk in het nieu we Europa don weg te banen. De moge lijkheid hiertoe is te danken aan de trouw, den moed en de offervaardigheid van duizenden en tienduizenden kame raden. Het is de kracht van de natio-naal- (socialistische beweging, dat niemand hier in een wig kan drijven. Een volk dat voor 1940 aan a-lles rijk was en thans zoo arm is, een volk, dat een dergelijken val heeft beleefd, in den kortst mogelijken tijd een nieuw doel voor de toekomst aan te wijzen, is geen kinderwerk. Do leider stelde vervolgens het Neder- landsche volk de moeilijkheden en offers van het Duitsche volk voor oogen, dat thans de zorg heeft dat het bolsjewisme Europa niet overstroomt en honderddui zenden afslacht. Hij verklaarde woorde lijk: „wanneer wij wakker worden door het gebrom van motoren zijn we natuur lijk blij, dat de bommen niet hier vallen, maar geven wij ons ook volledig reken schap van het feit, dat zij aan gene zijde van de grenzen vallen en dat hierdoor een volk zwaar lijdt? Daarom zeg ik, ja dat moeten wij doen: het moet zoo zijn, dat allen zich smartelijk getroffen voelen of nu Keulen gebombardeerd wordt of Rotterdam. Dan eerst is een basis ge legd voor -de gemeenschappelijke toe komst van beide volken. De samenwer king tussc'hen de Nederlandsche en de Duitsche nationaal-socialisten mo-et tot een voorbeeld worden voor de volken van geheel Europa. Vervolgens sprak de leider over de houding der N.S.B. tegenover de kerken. Hij zeide hierover onder meer het vol gende: evenals van oudsher, zoo zal ook in het nieuwe Nederland vrijheid van godsdienst en geweten moeten bestaan, voor zoover dit werkelijk christelijke aangelegenheden betreft. Tenslotte betuigde de leider zijn dank aan de W.A., de S.S. en den Jeugdstorm, de politieke organisatiesT formaties en af- deelingen der N.S.B. voor de aan hem betoonde trouw, de offervaardigheid en paraatheid, alsmede voor hun strijd in het Oosten. Deze trouw, die ons met elkaar verbindt, is de trouw van de Ger maansche lotsgemeenschap als eenige mo gelijkheid voor de redding van Europa in de toekomst. En woordelijk zei hij vervolgens onder jubelende bijvalsbetuigingen: „Trouw aan den Führer, aan den man op wiens schouders voor het grootste deel de last voor het behoud van Europa rust. Hebt u zich wel eens voorgesteld wat het wil zeggen om voor God en alle menschen verantwoordelijk te zijn voor het voortbestaan van een deel der wereld. Dezen onnoemelijken last draagt hij, de Führer, wien ik eens trouw ge zworen heb en wien ik trouw zal blijven tot het einde mijner -dagen en aan wien de beweging verbonden is door mijn persoon''. De bijeenkomst werd doo-r eenige dui zenden functionarissen en leden der be weging bijgewoond. ZIEKTEVERZEKERING Men kenne de bepalingen Lang niet altijd zijn de belanghebben den op de hoogte van- de bepalingen der verplichte ziekteverzekering. Daar zijn reeds heel wat teleurstellingen uit voort gekomen bij menschen, -die het heel goed hadden kunnen weten als zij de stukken die zij ontvingen, maar had-den gelezen. Daarom nog -eens: wie in gevolge de ziektewet verplicht verzekerd ien op grond van het ziekenfondsbesluit verze- keringsplichtig is, moet om aanspraak te kunnen maken op geneeskundige ver zorging, zich eerst bij een algemeen zie kenfonds aanmelden. Op het' aanmeldingsformulier moet de werkgever, op verzoek van den werk nemer, -de werkgeversv-erklaring invullen -en onderteekenen. Ook indirect verze kerde gezinsleden krijgen -eerst recht op geneeskundige verzorging indien zij bij het algemeen ziekenfonds van den recht streeks verzeikerde zijn gemeld. De coupons, welke van den werkgever ■bij de loon'betaliing worden ontvangen, worden regelmatig aan de fondsbocLe af gegeven. Wie hulp van een specialist noodig heeft, vraagt eerst zijn huisarts om -een verwijsbri-efje. Wie in een zie kenhuis moet worden opgenomen vraagt machtiging aan zijn algemeen (ziekenfonds Voor verloskundige hulp wendt men zich tot de vroedvrouw of den buiisarts- Wie voor ten hoogste 30 dagen zijn woonplaats heeft verlaten1 en in zijn tij delijke verblijfplaats geneeskundige ver zorging behoeft, vraagt zijn huisarts of specialist om een schriftelijke verklaring, -dat hulp niet kan worden uitgesteld!. Het algemeen ziekenfonds vergoedt bij over legging dier verklaring ide kwitantie. Wie tandheelkundige hu-lp behoeft informeere of hij zelf moet bijbetalen en hoeveeh Wie een bril, een breukband enz. noodig heeft vra-ge machtiging aan het algemeen ziekenfonds, -dat tevens vertelt wat moet worden bijbetaald. Niet sterk genoeg kunnen wij aanra den zich in- elk twijfelgeval tot het alge meen ziekenfonds te wenden. Velen WANNEER VERDUISTEREN I Heden verduisteren van 22 nur 15 tot 5 nut. De maan komt op 2 nar 37 en gaat onder om 15 nar 84. Nieuwe maan Vrjjdag 2 Juli. Eerste kwartier Zaterdag 10 Juli. Volle maan Zaterdag 17 Jnli. Laatste kwartier Zaterdag 24 Juli. hebben zich zelf op kosten gejaagd, die zij zich hadden kunnen besparen, door behoorlijk kennis te nemen van de bepalingen. BEKENDMAKING Aanmeldingsplicht arbeidsinzet Alle mannelijke personen, in 1924 geboren, -die tot nu toe van het voor hen bevoegde arbeidsbureau nog geen schriftelijke uitnoodiging voor een persoonlijk bezoek heb ben ontvangen of aan hun aanmel dingsplicht b.v. wegens ziekte den 31en Mei, len Juni en 2en Juni niet hebben voldaan, worden hier mede voor de laatste maal uitge- noodigd, zich in persoon aan te melden bij het voor hen bevoegde arbeidsbureau of bijkantoor op de hier onder genoemde data. Donderdag 24 Juni, in Januari tot en met April geborenen, tus- sehen 9 en 17 uur. Vrijdag 25 Juni, in Mei tot en met Augustus geborenen, tusschen 9 en 17 Uur. Zaterdag 26 Juni, in September tot en met December geborenen, tusschen 9 -en 13 uur. Bovendien wordt aan de in de jaren 1920—1923 geborenen, voor- zoover zij onderworpen zijn aan den aanmeldingsplicht en dezen om welke reden dan ook niet zijn na gekomen, voor de laatste maal ge legenheid geboden op bovengenoem de data ook aan hun aanmeldings plicht te voldoen. Aanmeldingsplidhtigen en werk gevers. die in strijd handelen met de bepalingen of deze pogen te ontduiken, dus b.v. aan deze uit noodiging niet of met naar behoo- ren voldoen, opzettelijk of door na latigheid onjuiste aangiften doen, stellen zich bloot aan zeer zware straffen. ZIERIKZEE. Voor het examen Alge- meene Handelskennis slaagden o.a. C. N. de Oude en R. Saman alhier. BRUINISSE. De in de Ned. Herv. Kerk gehouden collecte voor de zending bracht op f 197.75. De vorige week wérden hier aan gevoerd ongeveer 4500 tonnen mosselzaad uit de Waddenzee. Prijs fl.30 a fl.65 per ton. POORTVLIET. Dezer dagen slaagde te Bergen op Zoom voor het diploma Machineschrijven en Stenografie mej. Willy Slager alhier. Keuringen voor de Waffen SS, het Legioen en de Landwacht Het SS-Ersatzkommamdo Nederland deelt mede: Nederlanders vain arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan -de eischen, die de opleiding hun stélt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle - gevraagde inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging der familileden, duur der opleiding, extra verloven, levensmiddelen, enz. De aandacht wordt erop gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, -de mogelijkheid bestaat, him dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, -die tot de Germaan sche SS in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 1830 jaar, die aan- mel'dingsplichtig zijn voor den arbeids inzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van'den arbeids inzet vrijgesteld. 26 Juni, 9—14 uur, Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. Bij onze vrij willigers Langt rottige paden het doel tegemoet. SS PK Nonnen- macher-0 H Paz t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1