ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 7 en 10 R.l. en 1, 4, 5 en 8 Veld moeten zich melden Woensdag 23 Juni '43 Telefoon no. 32 99ste Jaarg. No. 15271 mrecteusAdnlnistestwr (AdwrtenÜMlief) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 HcofdradaoUnr K 2620 A. J. SE L002E, Zierikzee Uitgave N.V. „De Zierikzeesche Nieuwsbode" M. J, KOSTEN, Manhnieetraat, Zierikzee Giro 137277 Op grond van de op 29 April 1913 in de dagbladpers gepubliceerde be kendmaking van den Wehrmaektbefeblshaber in den Niederlanden, betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, worden bij deze voor aanmelding opgeroepen Hot dienstplichtig en reservepersoneel onder don rang van officier van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 nit deze regimenten voort gekomen oorlogBonderdeelen, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelijken dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden, telkens tnsschen 3 en 12 nur In het „Wehrmachtlager" te Amersfoort, Zonnebloemstraat: 1. Het personeel van het 7 e Regiment Infanterie en zijn oorlogs- onderdeelen Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915, op 23 Juni 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 29 Juni 1943. 2. Het personeel van het 10e Regiment Infanterie en zijnoorlogs- onderdeelent Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915, op 1 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 2 Juli 1943. In de Friesland-kazerne te Assen: 3. Het personeel van het 4 e Regiment Veldartillerie en zijn oorlogsonderdeelen op 28 Juni. Het personeel van het 5e Regiment Veldartillerie en zijn oorlogs onderdeelen op 29 Juni. Het personeel van het le Regiment Veldartillerie en zijn oorlogs onderdeelen op 1 Juli. Het personeel van het 8e Regiment Veldartillerie en zijn oorlogs onderdeelen op 2 Juli. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributie stamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of by de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp_. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zioh moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verznimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche. Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zioh hiervoor vervoegen aan de loketten, ho.q. bij den stationschef, van het station van vertrek. SLEEDING. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding, dringend wordt aangeraden daagsohe en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zioh op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsohe Weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, of zioh op andere wijze aan de terugvoering in krijgsgevangen schap traoht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voer personen, die de betrokkenen by dergelijke pogingen steunen. KALMTE AAN HET OOSTFRONT Benden in Montenegro vernietigd Het opperbevel van de weermacht maakte Maandag bekend: Aan het Oostfront verliep de dag kalm. Lichte Duitsche zeestrijdkrachten be schoten in den nacht van 19 ,op 20 Juni stad en haven van Jejsk aan de Zee van Azov. De luchtmacht viel opnieuw be- wapeningsfabrieken in het vijandelijke achterland aan. In de Kaspische Zee werden twee groote handelsschepen in brand geworpen. Voor de Aigerijnsehe kust werden in den nacht van 19 op 20 Juni van eeh vijandelijk c'onviooi een torpedoboot en acht groote vrachtschepen door luchtaan vallen Zoo zwaar beschadigd, dat wordt aangenomen, dat verscheidene, schepen zijn vernield. Alle vliegtuigen keerden terug. In den afgel oppen nacht werd de have» Feuilleton 70 door Frank van Falckonoort Heb je wel meer in een auto ge zeten? Ik bedoel in een luxe wagen. Even kwam er een bittere trek om haar mond door de herinnering aanhaar jeugd. Ja, vader had er een. Ik heb 't altijd fijn gevonden. Nu, misschien kunnen we, als we zuinig doen, er na zekeren tijd zelf wel een koopen en dan zal ik je leeren rijden. O, Huug, wat een luchtkasteelen bouw jij! Luid klonk haar lach boven het lawaai van den motor uit. Niets geen luchtkasteelen, protes teerde Hugo; zoo duur is tegenwoordig ten kleine auto niet meer. Hij kon in 't donker haar oogen zien glinsteren. Wat zou dat fijn zijn, Huug! Nu reden ze met een flinken gang de stad uit, den Molenpolder in. Het sneeuw de onophoudelijk en de automatische rui- tenwisscher veegde bij iederen kwart cirkel een laagje vlokken weg. Ik moet er niet aan denken, prin sesje, dat jij morgen in dat akelige weer buiten moet werken, terwijl ik, die er van Bizerta met bommen van zwaar ka liber bestookt. Britsche bommenwerpers vipgen over de bezette gebieden in het Westen naar Zuid-West-Duitschland en wierpen bom men op woonwijken van eenige plaatsen. De bevolking leed verliezen- Andere vij andelijke vliegtuigen ondernamen stor ringsvluchten boven Noord-Duitschland en wierpen eenige bommen, die geen noe menswaardige schade aanrichtten. Boven de bezette gebieden in het Westen en het gebied van het Duitsohe Rijk werden vier vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. In de bergen van Montenegro: heb ben JDuitsChe, Italiaansche, Bulgaarsche en Kroatische troepen in het verlopp van wekenlange gevechten sterke benden in gesloten en vernietigd. De aard van het land als hooggebergte, ongunstige weers omstandigheden Pn de wanhopige tegen stand der bendon eischten van de in veel beter tegen kan, bij de warme kachel sta. Maar 't is nog maar een paar weken, lieveling, dan Iben je eigen 'baas, hoor. Even had de jongeman al zijn aan dacht mondig voor den overweg. Hij liet den wagen even stoppen en keek en luisterde links en rechts, maar er scheen geen trein in aantocht te zijn en weldra reed het wagentje verder over den smal- len Molenweg. Zeg, prinses, ze Zullen toch niet al op bod leggen? Je bent nog nooit zoo laat geweest, wed ik. 't Is al bij1 elven. O, d}at zou Zoo erg niet zijn. Ik kan er evenwel inkomen. Geertje Tra der komt haast nooit voor elf uur thuis en die gooit de deur op de ketting, Maar ik zie nog licht (branden, dus ze Zijn nog op. Even voor het hek draaide Hugo eens klaps de lichten uit en zette den motor af. Weldra stond de wagen stil. Wat nu? vroeg Heieen. Iets niet in orde? Nee, antwoordde Hugo diepzinnig, terwijl hij in de duisternis haar handi Zocht. Ik moet nog een afscheidszoen hebben van m'n lief, aanstaand vrouwtje- Een poosje daarna snorde een kleine auto over den smallen Mogenweg, terug naar de stad, een breede lichtbundel voor zich uit werpend. (W.ordt vervolgd). Keuringen voor Waffen SS en Ned. legioen Tijdens de keuringen der Waffen SS en Nederlandech Legioen, waarvoor de data en plaatsen bekend gemaakt worden in de pers, kunnen zich Nederlanders aanmelden in den leeftijd van 17—45 jaar. Voor de gezinsleden dezer vrijwil ligers wordt in rnime mate gezorgd. Zij ontvangen kostwinnersvergoeding, koste- looze ziekenverpleging, extra levens middelen, extra kolentoewyzing, enz, Zij, die om bijzondere redenen of wegena familieomstandigheden in Neder- 1 nd moeten blijven, kunnen zich aan melden bij een van de in Nederland ge vestigde SS onderdeelen. Degenen, die zich bij de SS of het Ned, legioen vrij willig melden, worden tijdens den duur van hun verbintenis vrijgesteld van den arbeidsinzet. Alle verdere inlichtingen worden tydens de keuringen verstrekt. den strijd gebrachte troepen groote ge- vechtsprestaties en zware ontberingen. De luchtmacht, die in een onvermoeid op treden Zich in de gevechten mengde, heeft een aanzienlijk aandeel aan de succesrijke operatie.De bloedige verlie zen van de bendeleden zijn zeer hoog. Groote hoeveelheden wapens, voertuigen en ravitailleeringsgoederen werden buit. gemaakt. Itallaanschweermachtsberlcht Luchtstrijd boven de Middellandsche Zee Het communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier van Maandag luidt als volgt: Tijdens aanvallen op een krachtig be schermd konvooi heeft een van onze duikbooten o^der bevel van den luite nant ter zee 1ste klasse Argangelo; Cili- berti 'uit Napels in het Westelijke deel van de Middellandsche Zee een vracht schip tot zinken gebracht en een ander getroffen. Een van onze torpedovliegr tuigen heeft vrij zeker een vrachtschip tot zinken gebracht voor do Tunesische kust. Vliegtuigen van de spil hebben met gunstige resultaten in de haven van Bizerta gemeerde vaartuigen aangevallen. De vijandelijke luchtmacht ondernam aanvallen op de omstreken van Napels, opi Foggia, SpinaZzola (Bari), Reggio di Calabria, Villa .san Giovanni, Castel Ve- trano, Porto Empedoele, Licata en Sy racuse. 26 vijandelijke vliegtuigen wer den neergehaald: tien door Italiaansch- Duitsohe jagers en 16 door de luchtdoel- artillerie. Vier daarvan te Foggia, twee te Reggio di Calabria, acht te Castel Vetrano, een te Miligheddu (Enna), een te Porto Empedoele. BEKENDMAKING Aanmeldingsplicht Alle mannelijke personen, in 1924 geboren, die tot nu toe van het voor hen bevoegde arbeidsbureau nog geen schriftelijke uitnoodiging voor een 'persoonlijk bezoek heb ben. ontvangen of aan hun aanmel dingsplicht b.v. wegens ziekte den 31en Mei, len Juni en 2en Juni niet hebben voldaan, worden hier mede Kr oor de laatste maal uitgie- noodigd, zich in persoon aan te melden bij het voor hen bevoegde arbeidsbureau of bijkantoor op de hier onder genoemde data. Donderdag 24 Juni, in Januari tot. en met April geborenen, tus- ischen 9 en 17 uur. Vrijdag 25 Juni, in Mei tot en met Augustus geborenen, tusschen 9 en 17 uur. Zaterdag 26 Juni, in September tot en met December geborenen, tusschen 9 en 13 uur. Bovendien wordt aan de in de jaren 1920—1923 geborenen, voor zoover Zij onderworpen zijn aan den aanmeldingsplicht en dezen om welke reden dan ook niet zijn na gekomen, voor de laatste maal ge legenheid geboden op bovengenoem de data ook aan hun aanmeldings plicht te voldoen. Aanmeldingspliohtigen en werk gevers, die in strijd handelen met de bepalingen of deze pogen te ontduiken, dus b.v. aan deze uit- noodiging niet of niet naar beboe ren voldoen, opzettelijk of door na latigheid onjuiste aangiften doen, stellen zich blopt aan zeer Zware straffen. ERNSTIGE AARDBEVING IN ANATOLIË Adapazar zou volkomen zijn verwoest Zondagavond is Turkije door een nieuwe aardbeving getroffen. Te Istanboel wer den twee krachtige aardschokken ge voeld, waarvan het centrum was gelegen in het rijke landbouwgebied van Adapa- zar in noordwest Anatolië. De telefoon verbindingen tusschen Istanboel en de Verzorging familieleden vrijwilligers Waffen S.S. en Ned. Legioen. Naar aanleiding van de vele vragen, welke vooral den laateten tijd geeteld worden met betrekking tot de verzorging van de familieleden der vrijwilligere voor de Waffen SS en het Nederlandsche Legioen, deelt het Ereatz-Kommando Niederlande, Korte Vijverberg 5, Oen Haag, het volgende mede en geeft hier enkele voorbeelden. Oen echtgenooten van gehuwden, welke een inkomen hebben van f ISO,— per maand, wordt voor onderstand f 65,— per maand uitgekeerd. Bovendien voor ieder kind tot 16 Jaar f 21,per maand. Verder vergoeding van huishuur tot het volle bedrag. Oe uitkeering wordt bij een aantal van bijv drie kinderen beneden 16 jaar dan als volgt echtgenoote per maand f 65,-3 kinderen f 21,- per maand f 63,-huur geschat per maand f 25,-Totaal t 153,-. Bovendien worden de verzekeringen vergoed tot het volle te betalen premiebedrag. Oeze verzekeringen zijnde reeds loopende levensverzekering, ziekteverzekering, begrafenisfonds, brandverzekering Den echtgenooten van gehuwden, welke een inkomen hebben tot f 20Q per maand en b.v. twee kinderen hebben beneden 16 jaar, worden de volgende uitkeeringen verstrekt: echtgenoote per maand f 80.— 2 kinderen a f 21.— per maand f 42.— huur ge schat per maand f 35.— Totaal t 157.— plus betaling bovongenoemde verzekeringen, enz. Twee kinderen beneden de 16 jaar, welke recht hebben op de ondersteuning, en niet in gezinsverband met den vrijwilliger, met zijn vrouw of met familieleden in rechte lijn leven (bijv. onechte kinderen van den vrijwilliger, welke zich bij pleegouders bevinden) wordt een vergoeding verstrekt van f 36 per maand per kind. Voor kinderen boven de 16 jaar, voorzoover hun opvoeding nog niet is voltooid, wordt een uitkeering verstrekt van f 30per maand per kind. Bovendien genieten de gezinsleden der vrijwilligers extra levensmiddelen- en kolen- bonnen, indien deze vrijwilligers voor hun indiensttreding in gezinsverband leefden, of ge heel of gedeeltelijk kostwinner waren. Bij grootere inkomens worden naar verhouding grootere bedragen voor familie-onder onderhoud uitgekeerd. De uit te keeren totale kostwinnersvergoeding mag echter niet meer bedragen dan l'/i maal de vroegere netto-verdiensten. In enkele bijzondere gevallen kan na een ingesteld onderzoek een extra uitkeering worden toegestaan. (Geboorte, sterfgeval, ziekte, enz.) Bovendien ontvangen alle ongehuwde vrijwilligers buiten hun soldij, vrije voeding, kleeding, enz. een bedrag van f 45.— per maand door tussohenkomst van den Fiirsorge- offizier der Waffen-SS Voor zoover de vrijwilliger voor bef grootste gedeelte in het onderhoud van zijn ouders heeft moeten voorzien, kan een kostwinnersvergoeding worden uitgekeerd van f 60. tot f 90.— per maand Bovendien kan in bijzondere gevallen een huurtoeelag worden verleend. Oe tarieven voor kostwinnersvergoeding, uitkeering aan gezinnen van gehuwden enz. en alle verdere inlichtingen zijn te verkrijgen bij het Ersatz Kommando Niederlande, Korte Vijverberg 5, Den Haag en Nebenstelle, Dam 4 te Amsterdam. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zij, die om bijzondere reden in Neder land moeten blijven, dienst kunnen nemen bij het S.S. Wachtbataillon Amersfoort, waarvoor alle bovenstaande genoemde uitkeeringen, levensmiddelentoeslag en alle andere voordeelen eveneena gelden. Aanmelding voor bovengenoemde onderdeelen van 17 tot 45 jaar, schriftelijk uit sluitend SS. Ersatz Kommando, Korte Vijverweg 5, Den Haag Zij, die tusschen 18 en 35 jaar oud zijn en aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens schritfelijk aan bovengenoemd adres aanmelden en worden tijdens hun verbintenis bij bovengenoemde onderdeelen vrijgesteld van den arbeidsinzet. hoofdstad Ankara zijn sedert dien ver broken en de Ankara-express, die gister avond Istanboel verliet, kon wegens de door de aardbeving aangerichte schade niet verder. Het gerucht gaat, dat de stad Ada pazar, die 24.000 inwoners telt, volkomen verwoest is. Uit Geyve, dat 36000 inwo ners heeft wordt melding gemaakt van groote schade. Zoowel uit de hoofdstad Ankara ials uit Istanboel werd hulp ge zonden. Men verwacht, dat deze natuur ramp talrijke menschenlevens heeft ge kost. Er wordt gesproken van duizend do.oden en een overeenkomstig aantal gewonden. Te Istanboe], waar een ernstige paniek ontstond, is de aangericht schade ge ringer. Eenige muren stortten in. Huizen werden beschadigd. Des nachts regende het buitengewoon hard, zoodat groote overstroomingen ontstonden en ernstige schade aan den oogst werd veroorzaakt. De seismografen van het meteorolo gisch instituut te De Bilt (Nederland) hebben genoemde aardbeving op Zondag- 20 Juni eveneens geregistreerd en wel te 17 u. 37. WANNEEB VEEDUISTEEEN Heden verduisteren van 22 uur 15 tot 5 uur. De maan gaat onder om 13 uur 7 en komt op 1 uur 40 Laatste kwartier Donderdag 24 Juni. Nieuwe maan Vrjjdag 2 Juli. Eerste kwartier Zaterdag 10 Juli. Volle maan Zaterdag 17 Juli Kouringon voor de Waffen SS, het Legioen en de Landwacht Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging der famililedan, duur der opleiding, extra verloven, levensmiddelen, enz. De aandacht wordt erop gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde -redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Tij dens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaan- sche SS in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 18—30 jaar, die aan meldingsplichtig zijn voor den arbeids inzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden ge durende hiin verbintenis van den arbeids inzet vrijgesteld. 24 Juni, 9—13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25 Juni, 9—14 uur, Amersfoort, Polizei- dürch gangslager, Leusderweg. 26 Juni, 9—14 uur, Den Haag, Cafë „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. Bij onze vrij willigers De kompagnie itaat aangetreden. SS PK Ahrent 0{K Pax

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1