ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uit Stad en Provincie Dinsdag 22 Juni '43 Telefoon no. 32 Eirectonr-Admüüetratenr (Adjertenüochef) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hcofdredaotoar K 2620 I 16 ZOO TTïtaana M TT WAVaiIA' M. J. KOSTEN, Manhulsetraat, Zlerlkzee Ui™ do. 137677 99ste Joarg. No. 15270 Uitgave N.V. „De Zierikzeesche Nieuwsbode" Dr. GÖBBELS SPRAK TE ELBERFELD Eouwrleohtlgheid voor slachtoffers van de Britsche bomaanvallen Zaterdag heeft Rijksminister dr. Goeb- beis tijdens een rouwpleehtigheid voor de slachtoffers van de Britsche luehtter reur in de Stadthalle te Elberfeld een groote rede gehouden. Als gemachtigde van den Führer en van het geheele Duit- sche volk nam hij afscheid van de ge vallenen van Wuppertal en bracht hier bij de gevoelens van rouw en van trot- sche verbetenheid tot uitdrukking, die dezer dagen de harten van alle Duitschers vervullen. Vervolgens verklaarde dr. Goebbels, dat de bevolking van de door den luchtoorlog getroffen provincies haar zwaren strijd noch alleen, noch op een verloren post strijdt. Met trotsche bewondering, aldus spr., kijkt de jiatie naar het koppige volhar den van 'dit deel van ons volk bij de vij andelijke luehtterreur, die weliswaar ste den en dorpen in puin kan leggen, doch nooit de harten van de menschen kam breken. Wanneer de vijand huizen en woningen in puinhoopen verandert, dan kan de bevolking er van overtuigd zijn, dat het geheele Duitsche volk, na het behalen van de overwinning, zijn gewel dige materieele kracht zal concentreeren om de vernielde dorpen en steden in deze provincies mooier dan ooit weer op te bouwen. Waarom hot gaat Wij weten, waarom het in dezen oorlog gaat. De vijand heeft het ons zelf dik wijls genoeg ip het gezicht geschreeuwd, dat hij ons, wanneer wij zwak zouden zijn, een vrede zou opleggen, waarmede vergeleken de oorlog slechts als een ware weldaad kan worden beschouwd. Tegenover een dergelijke lage poging om het grootste en meest trotsche cul tuurvolk der aarde uit te roeien verheft de Duitsche natie zich in gesloten eenheid sterk aan wapens, doch ook sterk aam mannen--, vrouwen- en kinderharten. Met een moreele houding zonder weer ga zet zij zich in de provincies, die de vijand tot het eerste doel van zijn arg listige wenschen wil maken, selrrap tegen de laffe bedreiging van haar nationale eer, eenheid en standvastigheid. Onze dooden zijn onze getuigen. Tegenover hen alleen voelen wij ons verplicht. Eens zal de dag komen, waarop wij ons kun nen en zullen wreken. Ik sta hier als aanklager voor de openbare meening der wereld. Ik dien een aanklacht in tegen een vijand, die zich met zijn wreede luehtterreur niets anders ten doel heeft gesteld dan een weerlooze burgerbevolking te kwellen en haar te bedelven onder leed, wreedheid] smart en dood om haar zoodoende tot verraad aan haar nationale zaak te be wegen. Een dergelijke poging kan nooit gelukken. De vijand weet zeer goed, dat de schade, die hij ons in onze bewape- nings- en oorlogsindustrie kan toebren gen, slechts van zeer betrekkelijke waarde is. Daarom is het hem ook heelemaal niet te doen. Het is er hem vooral om te doen de weerlooze burgerbevolking te kwellen, dood en verderf te zaaien in haar huizen en woningen en daardoor te trachten het Duitsche oorlogsmoreel te breken. Hierin ziet hij den laatsten uitweg van zijn oorlogvoering die overigens geen uitwegen biedt. Talrijke vermoorde vrou wen, grijsaards en kinderen' getuigen te gen de Anglo-Amerikaamsche plutocra tieën. Een aanklacht Zij dienen met mij een aanklacht in tegen een Oorlogvoering, die spot met iedere menschelijkheid en de puinhoopen van de ontelbare vernielde scholen, zie kenhuizen, kerken en cultuurmonumenten in de door den luchtoorlog bedreigde ge bieden zijn evenveel stomme aanklachten en spreken voor de geheele wereld eem vonnis uit over een oorlogvoering, die zich aan dergelijke misdaden schuldig maakt. Het baat den vijand in het geheel niet, wanneer hij thans, volgens de oude beproefde methode, van zijn joodsche adviseurs achter de schermen den aan valler met zijn eigen wapens probeert aan te vallen en van aangeklaagden aan klagers en van aanklagers aangeklaagden probeert te maken. De schuld aan den luchtoorlog tegen de burgerbevolking ligt ondubbelzinnig bij de westelijke pluto cratieën. Hiervan kan de vijandelijke oor logvoering zich nooit meer vrijpleiten. In de zieke hersens van de plutocrati sche wereldvernielers is deze soort van luehtterreur geboren. De Führer heeft niets onbeproefd gelaten om den oorlog te vermijden en toen hij ons werd op gedrongen, hem tenminste een humanen vorm te geven. Vooral Engeland 'heeft al deze pogingen in den wind geslagen. Van den kindermoord in Freiburg op 10 Mei 1940 tot op dep dag van vandaag getuigt een lange keten van smart en diepsten menschelijken nood in alle door den Britsch-Amerikaanschen bommenoorlog geteisterde steden tegen Engeland en Amerika en hun laffe en wreede pluto cratische leidersklassen. De een geeft zijn schuld in een onbewaakt oogenblik ook openlijk toe. Luehtterreur In cynische openhartigheid zeide on langs een officieele woordvoerder van de Engelsdie radio: ,,Men betrapt zich er steeds weer op, dat men zich veri heugt wanneer mannen, vrouwen en kin deren gedwongen worden zoo verschrik kelijk te lijden". Het is gelijk te stellen met een directer^oproep tot moord op Duiitsche vrouwen en kinderen, wanneer reeds lang voordien een Britsch pers bureau schrijft: „Begin om godswil ein. delijk eens met het opruimen der Duit sche burgerbevolking, want het is be wezen dat dit de eenige'weg is om haar ■moreel te breken". Zelfs de Engelsche kerk verklaarde nog onlangs naar aan leiding hiervan: „Wij kunnen met de be weging om de luchtaanvallen op steden te staken, omdat daarbij burgers gedood worden, niet symplfethiseeren. Voor de bommenwerperss zijn wij allen gelijk. De bommen maken geen verschil tusschen mannen, vrouwen en kinderen". Contra-terreur komt Het is overigens geen gewoonte om bij open graven woorden van haat te spreken. De dood heeft elders meestal behalve het leed, dat hij brengt, iets dat verzoent in Izich, In dit geval echter schreeuwt hij om vergelding, want de dooden, die wij vandaag plechtig geden ken, zijn het slachtoffer geworden van een koel, berekenend cynisme van den vijand. Dit cynisme zal pas dan ver- dwijnen, wanneer het door smartelijke', steeds weer herhaalde tegenslagen wordt terneergeslagen. (Het Puitsche volk legt door mijn mond aan onze dooiden 'de gelofte af, dat wij hun offers in dezen geest begrijpen en dat zij derhalve ook niet tevergeefs zijn gebracht, eens 'zal het uur komen, wanneer wij terreur door contra-terreur breken. De vijand stapelt daden van geweld op da'den van geweld en maakt zoodoende een bloedige reke ning op, die op zekeren dag moet wor den voldaan. Ontelbare arbeiders, inge nieurs en constructeurs zijn bezig zoo snel mogelijk dezen dag te verwe'Zen-/ lijken. Ik weet. dat het Duitsche volkj dezen weg met ©en brandend ongeduld verwacht. In onze harten heeft de vijand in onuitwischbare letters een schuldbe kentenis geschreven, die hem op Zekeren dag als tegenrekening en motief voor ons handelen zal worden voorgelegd. Feuilleton 69 door Frank van Falckenoort tyaar Huug, schrok Heieen, dat kost toch geld? Nu, lachte hij, voor mij alleen maar de benzine. Rijden doe ik zelf en wat goed, nietwaar Nel? Nou, meende Nel glunderend, dat hebben we van den zomer gezien. Je kunt jezelf en het stuur best aan hem toevertrouwen, prinsesje, hij rijdt als een taxi-chauffeur. Jammer, dat jullie zich net vanavond verloofd hebben, anders ging ik vast mee. Heieen keek nog altijd verbaasd, ter wijl Hugo zijn jas aantrok. Hij zag het' en ging op haar toe, legde zijn breede handen op haar schouders en zei: Dacht je, prinsesje, dat ik je met zulk weer op de fjets den Molenpolder in stuurde? Jouw, mijn aanstaand vrouwtje? Geen denken aan, schat. Maar morgen, dian moet ik toch ook weer den heeien dag Dat is wel zoo, bekende hij, hoe wel ik je wel dadelijk daar vandaan zou willen halen. Maar nu kan ik er wel wat aan doen en daarom breng ik je fijn met de auto thuis. En morgen ochtend kom ik wel even je fiets aan brengen. Toen ^e de voordeur opendeden, stond een kleine autoi op hen te wachten. Een dichte jachtsneeuw viel neer. Ga jullie gauw naar binnen, zei hij tegen z'n moeder en zuster. Je zoudt het net te pakken krijgen in die deur, onver standige menschen. Nel schaterde. Gelukkig maar, dat ik zoo'n verstandige broer heb. Dag! Rijdt niet in een sloot! Maar het tweetal hoorde 't al niet meer, de deur was dicht, even nog een gewuif en de wagen zette zich in be weging met een zee van licht voor zich uit, die het wit van de sneeuw nog blanker deed schijnen. Heieen zat behaaglijk dicht tegen Huug aangedrukt. De zorgzame jongeman had een deken meegenomen, en deze over de voeten van het meisje gelegd. Anders geeft de motor wel warmte genoeg voor je voeten, maar hij wias nu steenkoud, toen ik 'm aansloeg. Heieen knikte en bedankte hem met een blik. -Itlflbiu i (Wordt vervolgd). Keuringen voor Waffen SS en Ned. legioen Tijdens de keuringen der Waffen SS en Nederlandsch Legioen, waarvoor de data en plaatsen bekend gemaakt worden in de pers, kunnen zich Nederlanders aanmelden in den leeftijd van 17—45 jaar. Voor de gezinsleden dezer vrijwil ligers wordt in ruime mate gezorgd. Zij ontvangen kostwinnersvergoeding, koste- looze ziekenverpleging, extra levens middelen, extra kolentoewijzing, enz, Zij, die om bijzondere redenen of wegens familieomstandigheden in Neder land moeten blijven, kunnen zich aan melden bij een van de in Nederland ge vestigde SS onderdeelen. Degenen, die zich bij de SS of het Ned. legioen vrij willig melden, worden tijdens den duur van hun verbintenis vrijgesteld van den arbeidsinzet, Alle verdere inlichtingen worden tijdens de keuringen verstrekt. Om hel Koebanbruggehoofd Luchtaanval op Zuid-Oost-Engeland Het opperbevel van de weermacht deel de Zondag mede: Plaatselijke aanvallen der Sovjets aan het Koe'ban-bruggenhoofd ten Noordoos ten van Soemy en in het gebied van Kirof werden afgeslagen. In de overige sectoren van hel Oostelijk front leven dige actie van stoottroepen. Zware artil lerie van het leger bestookte voor de oorlogvoering belangrijke doelen te Le ningrad met goede uitwerking. Bij een nieuwen aanval d©r luchtmacht op seheepsdoelen in de monding van de Wolga liepen wederom vier vrachtsche pen zware bomtreffers op, 2oodat ver wacht kan worden, dat een deel van, deze schepen vernietigd is. Andere Duit sche gevechtsvliegtuigen bestookten in dustrieën ver in het vijandelijke achter land. Een vliegtuig keerde van deze vluchten niet terug. Duitsche ,en Italiaansche gevechtsvlieg tuigen wierpen met goed gevolg bommen op de haveninstallaties van Bizerta en Pantelleria. Eenige vijandelijke vliegtuigen maakten in den afgeloopen nacht storingsvluchten boven het Westelijke gebied van het Rijk 'zonder bommen uit te gooien. Boven de bezette gebieden in het Wes* ten werden vier vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Snelle Duitsche gevechts- tuigen 'bombardeerden in den nacht van 19 op 20 Juni afzonderlijke doelen 'in het gebied van Londen en aan de En- gelsche Zuidoostkust. Door varende eenheden van de ma rine, het luchtdoelgeschut van koopvaar dijschepen en de luchtdoelartillerie der marine werden tusschen 11 en 20 Juni 49 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. itaiiaanschweermachtsberlcht Verkeer ran dsn vijand hesteokt Het communiqué No. 1121 van het Ita liaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Het intensieve verkeer van den vijand op den weg naar Nooird-Afrika werd opnieuw door onze formaties torpedo- vliegtuigen gehinderd. Zij brachten ter hoogte van Böne een stoomschip van 10.000 ton tot zinken en troffen twee schepen van tezamen 10.000 ton. Italiaan sche en Duitsche bommenwerpers vielen met zichtbare resultaten de havens van Bizerta en Pantellaria aan. De kuststrook van Calabrië tusschen Villa £an Giovanni en Reggio en de stad Messina werden gisteren door sterke formaties viermotorige vliegtuigen aange vallen. Twee toestellen werden nabij Mes sina neergeschoten door de luchtdoelar tillerie en een te Reggio door onze jachtvliegtuigen, die bovendien een vijan delijk verkenningsvliegtuig boven Sardinië vernielden. Twee j ongene gedood Op den onbewaakten overweg bij het station Emmen is een ongeluk gebeurd, dat aan twee leerlingen van de ambacht school aldaar het leven heeft gekast. De 15-jarige H. Gerdes eu de eveneens 15-jarige J. H. Toebin, beiden wonende te Bargeroosterveld, reden samen op één fiets. Zij moeten niet goed hebben op gelet, want ze geraakten met fiets en al onder een rangeerenden locomotief. Beide jongens werden ongeveer hon derd meter meegesleurd. De maehihe moest worden opgevijzeld om de jongens te bevrijden. Zij bleken reeds te zijn overleden. ZIERIKZEE. Deze week zullen de si naasappelen, bestemd voor de kinderen der lagere scholen op ons eiland, arri- veeren en wel in een hoeveelheid van 177 kisten totaal, wegende pl.m. 5210 kilogram. De heer F. W. Verspeek, door wiens bemiddeling de vruchten betrok- Gedachtig dart het tpreekwoord uVoor komen is heter dan genezen" trekt deze Westfriesche tuinder met etfn punter van akker tot akkerom zfjn planten te he sproeien tegen de gevreesde aardappelziekte. (O.N.P.j Kuiper Pax s) ken zijn, zal voor spoedige distributie over de scholen zorg dragen. De jaarlijksche geitenkeuring aam de Balie gehouden, was dezen' keer min der bezocht idan het vorig jaar, nu 76, toem 102 dieren. Toch waren allie cate- goriën behoorlijk vertegenwoordigd en konden' weer aan vele deelnemers prijzen worden uitgereikt. De bekende keur meesters, de heer en Sietema en Versluijs, hadden weer een dankbaar werk. De groep I-jarige geiten was best te noe men, maar die der lammeren vertoonde nogal verschil. Blijkbaar deed het gebrek aan krachtvoeder zich hier in' erge mate gelden. Gelukkig kon geconstateerd wor den, dat de groote opruiming, die in verband met de buitensporige prijzen voor slacht-, zoowel als voor melkgeiten, onder de 'geitenstapel is gehouden, geen merkbaren invloed heeft uitgeoefend op het aangevoerde materiaal1. Hoofdprijzen voor de groep lammeren vielen ten deel aan: S. van Donge, Ie; Joh. Boot 2e en B- Kloet 3e; in del groep 1-jarigeJ. M. in den Bosch le en 2e, L. Berrevoets 3e; groep 2-jarige: J. Legemaate le (opgenomen in Stam boek), C. J. de Bil, 2e, A. Vermeulen) 3e; groep oudere geiten: L. Berrevqets le (opgenomen in Stamboek), Wed', v* Donge 2e en L. Krijger 3e. Ook és andere inzenders gingen met een prijs naar huis. RENESSE. Op he't mooie dorpsplein had Vrijdagavond de jaarlijksche geiten keuring plaats, waarvoor een groote be langstelling bestond. De heer Versluijs, die met den heer Sietema de jury vormde, sprak er in zijn inleiding zijn voldoening over uit, dat de belangstelling zqo groot was, hétgeen hij toeschreef aan de goede leiding. Begonnen werd met een groep van 24 lammeren, waarvan er slechts 2 volbloed waren. Over het geheel genomen was het een beste groep, waaruit bleek, dat de in de vereeniging gestationeerde bok een gunstige invloed uitoefende op de fokkerij. De prijzen werden als volgt toegekend: 1. J. L. v. d. Zande; 2. C. v. Felius; 3. P. Verton; 4. J. Padmos. De groep eenjarige geiten, wa,arvan er 7 aanwezig 'waren, vormden een go.ed ontwikkelde groep. De prijzen werden toegekend aan: 1. A. J. C. v. d. Berg, die het diploma verkreeg, 2. L. J. Leeuwe 3. Jac.s de Bruijhe; 4. Jo(h!s v. d- Havö De no.s le en 2 werden aanbevolen voor de fokkerij. De groep van 11 tweejarige geiten vormden een goede groep sterke geiten. No. 1 werd de geit van Jac. de Bruijne, die het diploma verwierf; 2. J. Hanse; 3. J. C. Stol te; 4. P. Verton. In deze groep werden 7 geiten aanbe volen voor de fokkerij. De groep drie jarige geiten vormden een groep van 9 stuks. No. 1 van M. de Jonge, die een diploma verkreeg, is een typiséhe melk- WANNEEB VERDUISTEREN Heden verduisteren van 22 unr 15 tot 5^ unr. De maan gaat onder om 11 nur 50 en komt op 1 nar 13 Laatste kwartier Donderdag 24 Juni. Nieuwe maan Vrydag 2 Jnü. Eerste kwartier Zaterdag 10 Juli. Volle maan Zaterdag 17 Juli. geit mei diepe romp en goede beenstand; 2. J. Hanse; 3. J. J. Vriesendorp; 4. L. J. Leeuwe; 5. Di. Kooman. Van deze •groep werden er 5 aanbevolen voor de fokkerij. NOORDWELLE. Donderdagavond had alhier de jaarlijksche geitenkeuring plaats op een weide van den heer D, Hart. De heeren Sietema en Versluijs waren hier precies op tijd aanwezig. Eerstgenoemde besprak in het kort het doel der keu- riing en wekte de geitenhouders pp om met hun geiten naar de kringkeuring te komen, welke binnenkort te Zierikzee ge houden zal worden. Aangevoerd waren 22 lammeren, welke op enkele kleine af wijkingen na een zeer goede collectie 'bleek te Zijn. Door het bestuur waren' hiervoor 5 geldprijsjes beschikbaar ge steld. le pr. C. Hart. Serooskerke; 2e. J. Kosten, Noordwelle; 3e. Di. v. d. Schel de, id.; 4e A. den Boqjp, id'.: 5e. C. v. d. Male, Serooskerke. Groep II. Éénjarige geiten: Aanvoer 12 stuks. Eerste werd S. Verboom, Noord-i welle: 2e. P. de Blonde, id.; 3e. P. G. Boot< id.; 4e. J. Berrevoets. Serooskerke 5e. L. Jonker, Noordwelle en 6e. C. v. -d. Maas. id. Voor de eerste vier werd een diploma beschikbaar gesteld. Groep III, 2-jarige geiten. Aanvoer 6- stuks. Bij groep II kwamen ze een heel stuk te kort. Hiervan kregen slechts 2 een prijsje en wel no. 1 J. Berrevoets jSerooskerke en lno(. 2 S. Verboom. Noord welle. Groep IV. Aanvoer 6 stuks, waaronder 1 stamboekgeit van L. Bodbijl te Se rooskerke. Deze kwam ook nu weer no. 1. te staan, hoewel >deze geit reeds 10 jaar oud is. Not. 2 I5. G. Boot, Noord welle en 3. L. Jonker te Noordwlelle. Bij de lammeren waren 3 volbloedjes aanwezig, welke na de keuring in het oor gemerkt werden. Radioprogramma Woensdag 23 Juni HILVERSUM I. 414.4 M. 6.45 Volkszang; 7 BNO: Nieuwsberich ten; 7.10 Ochtendgymnastiek; 7.15 Ge varieerde melodieën; 7.40 Sportnieuws; 8 BNO: Nieuwsberichten; 8.10 Opera- fragmenten; 8.45—8.50 Voor de huis vrouw; 9 Godsdienstige uitzending; 10.15 Otto Hendriks; 10.45 Voordracht; 11.30 Cello; 12.15 Trio Nina Dolce; 12-45 BNO: Nieuwsberichten; 13 Land en volk brengt; 13.10 Dansorkest; 13.45 Voor de jeugd; 15 Godsdienstige uitzending; 15.15 Geva rieerd programma; 16.45 BNO: Nieuws berichten; 17 Pianovoordracht; 18 BNO: Brabantsch praatje; 18.05 Melodisten; 18.45 Neeriands stem van het front; 19 BNO: Nieuwsberichten; 19.10 Spiegel van den dag; 19.15 Het Utrechtsch Stedelijk Orchest; 19.45-De familie'Speelman; 20-15 Al'brecht Rodenbach; 20.45 Utrechtsch Ste delijk Orchest; 21.30 Klaas van Beeek; 22 BNO: Nieuwsberichten; Van 22.15 alleen voor de radio-centrales; 22.15 24 Gram. HILVERSUM II. 301.5 M. 17.30 Gram-; 19 BNO: Nieuwsberichten; 19.10 Voor de kleuters; 19-15 Melodieën uit een uitstalkast; 20.15 Het houden van Angora-Konijnen; 20.30 Lichte mu- ziek; 21.15 Kamermuziek; 21-45 Avond wijding; 22 BNO: Nieuwsberichten en actueele beschouwing. Keuringen voor do Waffen SS, hot Legioen en de Landwacht' Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zöowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen teneinde gekeurd te worden, Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging der famililedon, duur der opleiding, extra verloven, levensmiddelen, enz. De aandacht wordt erop gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, die mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het SS-WachtbataiUon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaan- sche SS in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 18—30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor den arbeids inzet, kunnen zich eveneens op een der keurihgsdagen aanmelden en worden ge- Bij onze vrijwilligers. Met een rubberboot over de rivier naar het bruggenhoofd. SS PK Ahrent O-H P durende hun verbintenis van den arbeids inzet vrijgesteld. 23 Juni, 9—14 uur, Amsterdam, Dam 4. 24 Juni, 9—13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25 Juni, 9—14 uur, Amersfoort, Bolizei- (lürchgangslager, Leusderweg. 26 Juni, 9—14 uur, Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhoutsclieweg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1